Hausner weerlegt stellingen van dr. Servatius in proces-Eichmann Russen winnen wedloop om de ruimte van Amerikanen „Zelfs Duitsland erkent onwetigheid nazi-wetten Daar zit liij Caisson op drift bij de sluiting van Veers egat Moeder bleef uren weg bij vastgebonden kind Ambtenaren marktwezen misdroegen zich Maar de V.S. zullen nog dit jaar volgen Nog eerder? H Werker HE FIRST MAN IN SPACE Ramp Bloemgracht: nu vijf slachtoffers Inbraak in Tilburg buit f20.000 Vanavond wordt weer een poging gedaan „Zelfs een hond bindt men zo niet vast" Kooplieden uiten beschuldi gin gen Gagarin kon wèl denken 9 WOENSDAG 12 APRIL 1961 TTET PROCES-EICHMANN is vanmorgen om acht uur hervat met het IX weerleggen door de openbare aanklager. Gideon Hausner, van de stelling van de verdediging, dat de rechtbank niet bevoegd is deze zaak te behandelen. Edchmann trad de zittingzaal binnen even voor de rechters versohenen. Hij nam de situatie duidelijker dan gisteren in zich op. Ook vandaag keek Eichmann weer strak naar Hausner toen deze zijn betoog heropende. Hausner hield zich in het bijzonder bezig met de bewering Van dr. Servatius, dat de wet op de nazi's en nazi-collaborateurs, die in 1950 door het Israëlische parlement werd aangenomen, niet van toepas sing is op de zaak Eichmann, vanwege haar ex-post-facto karakter. „Zelfs in Duitsland", aldus Hausner, „is door de rechtbanken erkend, dat het nazi-regiem misdaden bedreef, het recht de bedrijvers voor het gerecht te brengen werd duidelijk erkend", aldus Hausner. Hausner zei, dat de heilige principes die gehoond werden door het regiem van Hitier, nog steeds de principes van het volkerenrecht zijn. Een beslissing van een Duitse recht bank. citerend zei Hausner, dat Duits land de onwettigheid van de naziwe<tten heeft erkend. Servatius maakte bezwaren tegen hel citeren van een document dat hij met gezien had, maar Hausner beloofae hei nem te tonen. In zijn betoog wees Haus ner er op, dat de Ver. Naties zelf 'klaard hebben, dat „de mensheid op zich nam misdaden te straffen bedreven door individuele personen.'' Hij citeerde verder de Europese Con ventie van Straatsburg inzake de be scherming van de rechten van de mens in 1950, die wetten van terugwerkende kracht met uitsluit bij het berechten „van overtredingen die misdadig zijn krachtens de algemene principes erkeno door alle landen." West-Duitsland, zei hij, is een van de ondertekenaars van die conventie. Het punt waar het bij Hausner om ging was dat een retroactieve wet on wettig is wanneer daarin, een daad een misdaad genoemd wordt die geen mis daad was op het ogenblik dat hij be dreven werd. maar dat zij van kracht is als de daad altijd als een misdaad was krachtens algemene aanvaarde principes. TNAAR ZIT HIJ in zijn hokje van glas een man met een ma ger gezicht, kaal, een bril met don kere randen en een gelaatsuitdruk king alsof de zaak hem in het geheel niet aangaat. Soms kijkt hij nadenkend voor zich uit. Welke herinneringen wel len er dan by hem op? Een enkele keer toont hij plots belangstelling en krabbelt iets op een stuk papier dat voor hem ligt. Kennelyk is hij verkouden, waqt om de paar minuten haalt hü een zakdoek uit de binnenzak van zijn donkergrijze, keurige pak, hoest en snuit zyn neus. Maar het groot ste deel van de tyd is hij geheel onbewogen cn staart hjj voor zich uit in het niets. Dat is Adolf Eichmann. Dat is de man op wie vyftien jaar lang jacht is gemaakt, over wie miljoenen woorden zijn ge schreven en die thans hoofdpersoon is in het meest byzondere een- mans-proces uit de geschiedenis der mensheid. Want het proces in Jeruzalem Is geen herhaling van dat in Neuren berg, waar een hele groep nazi functionarissen zich moest verant woorden, ten dele wegen politieke misdryvcn. TN HET gemeenschapscentrum in Jeruzalem speelt zich het ver haal af van één man en (groten deels) één volk het Joodse. Het bloedige verhaal van miljoenen mensen die gevangen werden en omkwamen in het net dat de nazi's over Europa gespannen hadden. De rol van Eichmann in dit ver- haal is overbekend. Hy was hoofd van het bureau IV B4 van de „sectie Joodze zaken" tydens de tweede wereldoorlog. De aanklacht zegt dat Eichmann verantwoorde lijk was voor de dodenkampen, de eindeloze dodentreinen en de nauwkeurige dienstregelingen voor het martelen en uitroeien van mil joenen Joden. Zoals hy gisteren voor zijn rech ters stond, leek hy meer op een verschrikte muis, behalve in de zeventig minuten toen hij staande het voorlezen van de aanklacht moest beluisteren. Er was iets hardnekkig zoals hy daar stijf rechtop stond, het hoofd iets ach terover, de armen tegen het lichaam geklemd en de blik steeds op een en hetzelfde punt gericht. De monsterlijke beschuldigingen uit de aanklacht brachten op zijn gelaat geen enkele uitdrukking te weeg. BEHALVE het korte ogenblik toen de bewaarders hem naar zijn glazen hokje brachten, week deze eerste procesdag nauwelijks af van een willekeurig ander groot proces. De president van het hof, Mosje Landau, las de aanklacht voor met klankloze stem. De pre sident is een grote man met een gevoelig, bijkans treurige uitdruk king op het gezicht. Maar hij houdt de teugels strak. HU stuurde een zaalwachter naar een Amerikaans verslaggever die tydens de zitting een krant zat te lezen 4n de meeste landen wordt dit trouwens als beledigend voor de rechtbank beschouwd. Een an dere keer leidde een gemurmel on der de aanwezigen tot een scherp uitgesproken verzoek om stilte. En toen er onderdrukt werd gegrin nikt over de verkeerde uitspraak van „Idaho" zei Landau kortaf: „een ieder die lacht zal uit de zaal worden verwyderd". DE Westdultse t.v. stations heb ben gisteravond een program ma van een uur over Eichmann uitgezonden, dat getiteld was „Het spoor van de beul". Er kwamen tal van afschuwwek kende opnamen in voor, waarvan de commentator zei. dat deze nog nooit in West-Duitsland vertoond waren. Verder liet men de verwoes ting van de Tsjechische stad Lidice zien, de stapels lUken In concen tratiekampen en Duitse militairen die gevangenen In een sloot dood schieten. Ook werd de titel-pagina ge toond van de officiële toelichting op de anti-Joodse wetten van Hit- Ier. De camera bleef een ogenblik staan bU de naam van éen van de twee schryvers, Hans Globke, nu een hoge adviseur van Bondskanse lier Adenauer. „Dit alles werd gedaan in naam van liet Duitse volk." zo herhaalde de commentator verscheidene ma len in de loop van het programma Vooraf ging een waarschuwing aan de ouders, dat ij| zelf dienden te bepalen, of zU hun kinderen dit wilden laten zien. PRECEDENTEN Procureur-generaal Gideon Hausner verklaarde gisteren na de opening van de middagzitting opnieuw dat de midde len waarmee Eichmann naar Israël is gebracht de jurisdictie van het hof niet aantasten. Eichmanns advocaat dr. Robert Serva tius had de wettigheid van het proces aangevochten op grond van Eichmanns ontvoering uit Argentinië. Hausner verklaarde dat hij preceden ten zou aanhalen uit uitspraken van Amerikaanse en Britse hoven om te be wijzen dat de middelen waarmee een vangene voor de rechtbank wordt ge bracht geen invloed heeft op de bevoegd heid van de rechtbank die hem berecht. Hausner zei, dat de wet op de nazi's en de nazi-collaborateurs, waaronder Eichmann berecht wordt, geen „nieu wigheid" is. „Er was slechts één volk ter wereld Twee zeelieden van de Bloemgracht, A. H. A. H. Stoter uit Best en Gerrit van Zanen uit Scheveningen zijn giste ren overleden aan de brandwonden die zij op 2 april hadden opgelopen bij een felle brand op het schip in de Finse ha ven Turku. Twee landgenoten en een Spanjaard kwamen in de brand om, zodat er nu vijf slachtoffers zijn. De 23-jarige Ger rit van Zanen had ernstige verwondin gen opgelopen, en de kans op herstel werd direct al gering geacht. De moe der van de heer Stoter was aan het sterfbed van haar zoon aanwezig. KAPITEIN „DARA" SLUIT SABOTAGE NIET UIT Kapitein Charles Elson, commandant van het verongelukte Britse schip Da- ra" heeft verklaard, dat sabotage „een van de mogelijkheden is die leidden tot het verlies van zyn schip. „Ik denk niet aan sabotage, maar het ls een van de mogelijkheden waaraan ten niet kan voorbijzien", zo zei hij. Volgens de laatste mededelingen van de reders van de Dara, de British Indian Compagny, waren er 770 personen aan boord van de Dara toen deze zich za terdag voor de haven van Dibai bevond. Van hen zijn er 580 gered. Men vreest dat de overige 190 om het leven gekomen zijn. Het zoeken naar overlevenden is opge geven. Snellere auto's voor de Belgische douane De Belgische douane krijgt een nieuw wapen tegen de smokkelaars van Neder landse boter. Het Belgische landbouw fonds heeft een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden uitgetrokken voor de aankoop van veertig snelle auto's van het type, dat ook bij de Amerikaanse politie i gebruik is. Tot dusverre wisten vele smokkelaars aan hun achtervolgers te ontkomen door zich met snelheden van 140 km en meer uit de voeten te maken. De Belgische douane hoopt met de nieuwe wagens de smokkelaars te vlug af te worden. Volgens onvolledige gegevens heeft de oogst van de Belgische douane in het afgelopen jaar ongeveer 200.000 kg boter en meer dan 100 smokkelauto's bedragen. De hoeveelheid boter, die illegaal uit Ne derland België wordt binnengebracht, be draagt een veelvoud daarvan, zo meent Banken met ingang van mei op zaterdag dicht De Nederlandse Bankiersvereniging heeft zich genoodzaakt gezien met in gang van mei de tot dusver bestaande regeling, waarbij de banken een keer per maand en wel op de derde zater dag gesloten blijven, uit te breiden tot n volledige zaterdagsluiting. Dit besluit is tot stand gekomen na overleg met de Rotterdamse bankiers- vereniging en de bond voor de geld- cn effectenhandel in de provincie. dat de nazi's probeerden uit te roeien en dat was het Joodse volk", aldus Hausner. KAARSRECHT Eichmann bleef kaarsrecht zitten ge durende de soms kwellende juridische analyse van Hausner. Voor het meren deel van de tyd keek hy strak naar Hausner, soms wierp hy ook een snelle blik op de rechters. Op zyn gezicht viel er niets van te be speuren dat de Duitse vertaling van de gang van zaken die hy via zyn kop telefoon volgt hem in enig opzicht ner veus maakte. Hausner sneed daarna de kwestie aan van de Westduitee herstelbetalingen aan Israël en zei bewogen: ,De herstelbetalingen ver te gen woord i- gen geen boetedoening. Voor deze mis daad kan niet geboet wonden, er is geen vergiffenis voor en hij kan niet vergeten worden. Het is alleen mogelijk te gelo ven en hopen, dat de zoons de misdaden van hun vaders niet zullen voortzetten en dat geen beroep op hen gedaan zal moeten worden om verantwoording af te leggen voor hun misdaden." „Maar voor hen die deze misdaden Een Joodse immigrant uit Europa draagt vol trots de Davidster, dia hij onder het naziregime verplicht was te dragen een beeld buiten het gerechtsgebouw, waar Joden vervolger Adolf Eichmann zich moet verantwoorden. bedreven hebben is geen boetedoening mogelijk." Toen het hof na een kort reces weer bijeenkwam, liet rechter Landau twee voormalige employé's van El Al die ver leden jaar mei Eichmann van Argenti nië naar Israël overgevlogen hadden, voorkomen. Het zyn Zvi Tohad. de piloot van het toestel, en Jehoedi Sjimoni, voormalige chef operaties van El Al. Landau zei. dat zij tot maandag vrij zijn, maar dat zij nadien zich gereed moeten houden om by oproep binnen drie uur te verschijnen. Het proces tegen Eichmann is vanmor gen om 11.59 uur Ned. tijd verdaagd tot vanmiddag 14.30 uur Ned. tijd. De mid dagzitting zal duren tot 16.30 uur Ned. tijd, aldus heeft rechter Landau bekend gemaakt. (A dvertentie) Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur lijn lijders-af van da ana mlnnut op da aadara. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor een nieuwe aanval, 'n Won der wat Rennies voor U doen. Niet zon der reden houden talloze zuurbrandlij- ders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zyn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. In de afgelopen nacht is ingebroken in een levensmiddelengrossierdery in Tilburg. De tot dusver onbekende da- der<s) zijn via een plat dak en door een lich'Jkap in het gebouw gekomen. De weg naar de kantoren lag toen open. Laden en leasten werden doorzocht en de brandkast werd geforceerd. Een be drag van circa f 20.000,— werd daaruit meegenomen. DE EERSTE DAG van de operatie „Schuiven-dicht" in het Veerse Gat is een ontgoochelende anti-climax geworden voor de Deltadienst van Rijkswaterstaat. De eerste doorlaat-caisson die gisteren aan de grond zou worden gezet in het sluitgat van dit water tussen Walcheren en Noord- Be vel and, liep namelijk 's middags tegen vier uur in een dichte mist on wrikbaar vast op een zandplaat. Een volkomen onverwachte, bijna voor onmogelijk gehouden gebeurtenis van deze eerste slag in het Veerse Gat. In een heroïsch gevecht herstelden vier Rotterdamse havensleepboten, de Europa, de Groenland, de Zuidpool en de Chili nog dezelfde avond deze ver bijsterende tegenslag. Bijna vijf uur later, omstreeks negen uur 's avonds, stuwde de opkomende vloed de gestrande caisson langzaam maar zeker vlot. Op het moment echter dat het zuigende zand zyn greep op de betonnen kolos verloor, dreigden ook de vier Rotter damse sleepboten hun greep op het log- Twaalf weken gevangenisstraf, waarvan elf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar onder toezicht van de reclassering, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse recht bank gisteren, tegen de 26-jarige ge huwde vrouw A. van V.-van W. uit Utrecht wegens mishandeling van haar 4-jarig zoontje Johannes Theodoor. Op de warme zondagmiddag van 26 juni van het vorig jaar was het echtpaar Van V. met twee kinderen uitgegaan. Het jongste kind, Johan, was thuis ge laten. omdat het lastig was. De moeder had het kind in een stoel gezet en zyn handen cn voeten met paktouw aan de poten en spijlen gebonden. Bovendien had zij een leren riem om zyn boven lichaam vastgemaakt. Van half drie tot half zes bleven de ouders van Johan weg. Deze was in tussen opgemerkt door buurtbewoners, die op het gehuil van het kind waren toegelopen. Ook de politie werd ver wittigd. Men constateerde diepe rode striemen aan de polsen en enkels van het vastgesnoerde jongetje. De president van de rechtbank ver klaarde, geen woorden te kunnen vinden om het laakbare van de handelwyze van de verdachte te omschryven. Zelfs een hond bindt men op een warme zomerdag niet zo vast om hem op die wQie uren alleen te laten, laat staan een mens, zo zei hy. Ook de officier van justitie noemde het gebeuren zeer ernstig. Hy wees er in zyn requisitoir op, dat de vrouw af komstig is uit een moeilyk gezin, waar de kinderen veel geslagen werden en slechts weinig liefde ondervonden. Zulk een opvoeding werkt dikwijls bij de kinderen na, aldus de officier, die er voorts de aandacht op vestigde, dat de verdachte blijkens een over haar uitge bracht psychiatrisch rapport in vermin derde mate toerekeningsvatbaar moet worden geacht Mede met het oog op het feit, dat de verdachte thans tot be tere inzichten is gekomen, terwijl ook de gezinsomstandigheden door de hulp van sociale organisaties zijn verbeterd, wilde hij geen langdurige gevangenisstraf te gen haar eisen. Een gecombineerde straf met een zo lang mogelijk voorwaardelyk gedeelte, noemde hij het meest gewenst De rechtbank zal 25 april vonnis wijzen. ge, vierkante vaartuig te verliezen. Fel ls er daarna gestreden om de caisson ie behouden. De kracht van de vloed was zo hef tig dat het gevaarte draaiend naar de nauwe opening in het Veerse Gat ge zogen werd en de sleepboten zelfs mee sleurde. Met een doffe slag sloeg de 45 meter lange, 20 meter brede en 20 meter hoge doorlaatcaisson tegen de even machtige caisson, die aan de Walcherse kant als landhoofd dienst doet. Hier werd de op drift geraakte cais son geremd en van dit moment maakte men met een verbluffende tegenwoor digheid van geest gebruik om de kolos snel aan banden te leggen: met enkele kabels werd de caisson op zyn reeds gezonken collega vastgezet. Heroïsch was daarna het gevecht dat geleverd moest worden om de caisson door het sluitgat te loodsen naar het veilige water achter de dammen. Persend en kolkend zoog de ^oed nog steeds aan de caisson, die men door de sleepboten en met het lier op het landhoofd langzaam naar binnen liet zakken. Ten slotte het was inmiddels half twaalf geworden echter bereikte de caisson ogcnschynlyk zonder noemens waardige schade het rustige water ach ter dc dammen, waar de Rotterdamse sleepboten de tot rust gekomen kolos op stroom hielden. Een volgende poging om de caisson in het sluitgat te plaatsen, zal vanavond omstreeks half zeven ge daan worden. Het gerecht te Ansbach heeft dc voor malige commandant van het concentra tiekamp Gusen, Karl Chmielewski, die ook in het kamp Vught de leiding heeft gehad, wegens 282 bewezen gevallen van moord tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld alsmede levenslang verlies van burgerrechten. De mede-beschuldigde Junge is vrij gesproken. (Van een onzer redacteuren) EEN zeer onbevredigende gi van zaken bij de dienst van het marktwezen te Rotterdam heeft er toe geleid, dat B. en W. zich genood- TAE GROTE WEDLOOP tussen Amerika en Rusland, wie van beide landen het eerste een mens in de ruimte zou brengen, is dus door Rusland gewonnen. Beide landen hebben ontzaglijke bedragen besteed aan hun ruimte projecten. Het nieuws van de eerste bemande ruimte-vlucht vormt de cli max van een 20-tal jaren van weten schappelijke inspanning en minstens twee jaar intensieve training van Russische en Amerikaanse kandidaat ruimtevaarders. De Russen, die de Amerikanen aldoor net voor zijn ge bleven, hebben dus de strijd ge wonnen. Men verwacht niet dat de Ameri kanen voor het einde van april of begin mei hun eerste ruimtevaarder zullen lanceren. En dan zal het nog maar gaan om een schot omhoog plus landing zonder meer en niet om een vlucht rond de aarde. Zoals bekend hebben dc Russen in no vember 1957 met Spoetnik II het hondje .Laika" de ruimte ingeschoten. Het dier zat in een satelliet die een baan rond de aarde beschreef. Het hondje kon echter niet geborgen worden en werd daardoor het eerste ruimteslachtoffer, als de Rus sen tenminste niet eerder proeven met levende wezens hebben gedaan die niet bekend zijn geworden. In 1958 schoten de Russen het hondje „Albina" rond 450 km ver de ruimte in. Het dier werd geborgen en kreeg later jongen. In augustus 1960 werden de hon den „Strelka" en „Belka" gelanceerd. Zij draaiden rond de aarde en werden later teruggehaald. Eerder in dezelfde maand slaagden de Amerikanen erin als eersten een capsule, die een baan rond de aarde had beschreveh, te bergen. In mei 1960 hadden de Amerikanen al twee aapjes „Able" en „Baker", die een vlucht omhoog van circa 480 km had den gemaakt geborgen. In februari 1961 lanceerden zij de chimpansee „Ham", die veilig terugkeerde na een vlucht van rond 220 km. De eerste kunstmatige satelliet was Spoetnik I; deze werd op 4 oktober 1957 in een baan om de aarde gebracht. Sinds die tijd hebben de Russen en dc Ameri kanen meer dan 50 satellieten de ruimte ingeschoten. Hieronder waren de Amerikaanse Pionier V. die op 11 maart 1960 in een baan om de zon werd gebracht en de Russische Venusspoetnik die op 12 febr. 1961 werd gelanceerd en nog steeds in de richting van de planeet Venus reist. President Kennedy heeft verklaard dat Amerika geen mens de ruimte in zal sturen voordat vaststaat dat hij veilig terug kan keren. Ook de Russen hebben herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij pas een ruimtevaarder zouden lanceren als zijn terugkeer verzekerd is. Niette min is van tijd tot tijd gemeld dat er Russische ruimtevaarders omgekomen zouden zyn. In Amerika zijn zeven astronauten in opleiding. De Russen zouden er in to taal 6 voorbereid hebben op een vlucht. Behalve Gagarin zyn dit: Aleksei Grats- jef, Aleksei Beloekonef, Gennaidi Mi- kailof, Iwan Katsjoer en A. N. Istsjak. De ruimtevaartdeskundigen van de wereld die momenteel in Florence in Italië een internationaal symposion hou den, hebben de lancering van de ruimte vaarder „een grote prestatie" genoemd. Velen van hen waren niet verrast en wilden niet verklaren dat dit een de finitieve voorsprong van de Russen be tekent. De Nederlander professor dr. H. C. van de Hulst zei: „Het Is een grote pres tatie maar Is niet onverwacht. De weten schap is géén wedstryd. Dus wil ik geen mening uitspreken over het feit of de Russen al dan niet vóór liggen". Van de Hulst is president van de com missie voor ruimteonderzoek van de in- Merkwaardig genoeg bracht de Engelse communistische krant de Daily Wor ker gisteren al een bericht (uit Moskouj dat de Sowjetunie vrijdag j.I. al een man In de ruimte gelan ceerd heeft, die levend naar de aarde is teruggekeerd. Het groot opgemaakte verhaal op de voorpagina (zie foto) maakt er mel ding van dat deze eerste astronaut de zoon van de vooraanstaande Sowjet- vliegtuigontwerper Sergei Iljoesjln is, cn dat hy een nadelige invloed van de vlucht had ondervonden. Hy zou drie omwentelingen om de aarde heb ben gemaakt cn op een signaal van grondstations zyn teruggekeerd. Iljoes jln zou er slecht aan toe zyn en onder voortdurende medische controle staan. Het Russische persbureau Tass kwam niet met een officiële tegenspraak maar noemde de bron van het bericht volkomen oncontroleerbaar. Niettemin kwamen niet-officiële zegslieden in Moskou het verhaal bevestigen. Daar staat weer tegenover dat noch de Amerikaanse noch de Engelse opspo ringsstations Iets hebben waargeno men C.A MUD OS P1H.4MS Soviet KM run,uil t-Jrrlrw Hm- earth three time* ternationale raad van wetenschappelijke genootschappen die het symposion orga niseert, Washington prees het Russische succes en noemde het „een belangrijke gebeur tenis volgens het tydschema van de Rus sen zelf'. De verwachte Amerikaanse lancering zal dit jaar nog geschieden met een ruim tevaartuig dat 240 km hoog gaat en 320 km verder in zee terecht moet komen. De komende weken moet echter nog één proef worden genomen voor Amerika het erop waagt. 'aaraan denkt een ruimte vaarder? Aan zijn vrouw, W zijn kinderen, zijn moeder, het Bolsjoi-ballet, de orde van Le nin of aan een schaal borsjt met zure roomEén ding staat vast: uit de radioboodschappen van de majoor blijkt dat ae vrees dat een ruimtevaarder zo overwel digd is door zijn reis dat hij helemaal niet kan denken, niet gerechtvaardigd 1*. Ook kent de majoor wat de honden Strelka en Belka niet hebben beseft: de verlammende wachtperiode voor het in wer king treden van de raketten die zijn vaart moeten remmen en hem weer naar de aarde terug moet brengen. Dit is een zo nauwkeurig kar wei dat het niet aan de ruimte vaarder wordt toevertrouwd, maar vanaf de aarde wordt ge regeld^ De daling moest boven het Zuidpoolgebied beginnen, een misrekening iwn een centi meter per seconde kon het ruim teschip tientallen kilometers bui ten het doelgebied brengen. Een verkeerd gerichte raket motor zou de ruimtevaarder niet naar de aarde terugbrengen maar hem in een hogere baan brengen en hem blootstellen aan een eeuwig bombardement mei meteorendeeltjes. Voor een ruimtereiziger is er geen boven en geen beneden meer. In drie kwartier verschij nen en verdwijnen zon, maan en sterren. Hier twinkelen de ster ren niet maar ze schijnen als sterren op een toneeldecor. Negentig minuten verlopen er slechts tussen iedere zonsop- en zonsondergang. De dageraad, die wordt getemperd door twee at- mosfeerlagen moet kleureffecten geven, waarvan de fabrikanten van vuurwerk slechts kunnen dromen zaakt hebben gezien drastische maat regelen te nemen. Als gevolg van de vele klachten, die over hen waren uitgebracht, zijn kort geleden twee vooraanstaande ambte naren in hun functie geschorst, nl. de chef van de buitendienst en de eerste hoofdmarktmee-ster. Een vrouwelijke employé is op wachtgeld gesteld. En gisteren werd bekend, dat de direc teur van het marktwezen, tegen wie ook bezwaren waren gerezen, het ge meentebestuur zijn ontslag heeft aan geboden. De drie ambtenaren hebben ieder een lanee staat van dienst. Ingewijden wisten reeds lang, dat er in de kring van marktkooplieden een groeiend verzet was tegen de wijze, waarop een aantal ambtenaren van het marktwezen hun laak vervulden. Toen pogingen om door middel van rondetafel conferenties de lucht te zuiveren, mis lukten, is de afdeung Rotterdam van de Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel tot actie overge gaan. De voorzitter van de afdeling, de heer G. Stam. vertelde dit gisteravond op een persconferentie, die hy had belegd, om dat naar hij zei „het nodig is geble ken de zaak, die in onze kringen de ge moederen in beweging heeft gebracht, openbaar te maken" Naar de heer Stam betoogde, zouden ambtenaren zich in de diensturen hebben schuldig gemaakt aar. drankmisbruik, door een te ver gaande vertrouweiyke verhouding werden bevriende markt kooplieden bevoordeeld cn anderen dus benadeeld er zou geknoeid zyn met de prescnticiysten en een van de ambtenaren zou zich meermalen en ook In diensturen hebben opgehouden in een café, dat voor ambtenaren beslist is verboden. Er waren ambtenaren, die „sleepten". „Lorre&oer" Over de administratie van de dienst zei de heer Stam: „Zij stond op een peil waarover een lorreboer van Lutjebroek zich zelf zou schamen". Met nadruk beklemtoonde hy, dat niet alle ambtenaren van de dienst van het marktwezen zich misdroegen. Ten slotte sprak de heer Stam de wens alt, dat er op alle markten voor de marktmeesters goed ingerichte kantoren komen, zodat het niet meer nodig is dat zy in officieel aangewezen café's het contact met de marktkooplieden onder, houden. Minister Marijnen opent expositie „De Suiker" De minister van landbouw cn visserij, mr. V. G. M. Marynen, heeft gisteren in het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam de vyfde internationale tentoonstelling „De suiker" geopend. In zyn openingswoord merkte de mi nister o.m. op dat de Nederlandse beet- wortelproduktie niet alleen in eigen land zeer veel betekent, maar ook in het bui tenland zijn grote economische betekenis heeft De minister gaf vervolgens nog enkele cijfers over de suikerverwerkende indus trie in ons land. In 1960 waren er 260 grote bedrijven (met meer dan 10 man personeel), de binnenlandse omzet be droeg f 552 miljoen en de export bijna f 358 miljoen. In de industrie waren 23.344 personen werkzaam, van wie 10.267 vrouwen en meisjes. Nieuwe dreigementen In een dagorder ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Indone sische luchtmacht heeft de commandant, luchtmaarschalk Suryadarma aangedron gen op strijdvaardigheid in verband met Nieuw-Guinea. Het Indonesische veteranenlegioen deelt mede dat in Zuid-Borneo „een ge vechtsbrigade voor ,West-Irian is opge richt en dat dergelijke brigades in ge heel Indonesië tot oprichting zullen ko men als weerslag op de installatie van de Nieuw-Guinearaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9