Senaat nieuwsgierig naar de 2500 extra woningen Arnhemse bejaarden maken zelf een radio-programma Bezorgdheid geuit over kwaliteit huizen De Zon gaat op 1 i i Wi II Hl A 4 §i B Wi m A 6 H 8 1 s A JE ZELF GEDAAN - ROXY VERDIEND 'ml Roxy?. ..ja, graag „Het hoeft niet feilloos te zijn" Morgenochtend 70 minuten ETHERGOLVEN WèWiè 7 WOENSDAG 12 APRIL 1961 Schaakvraag 82 Uit de schat van eindspelen, gecom poneerd of gespeeld door „pionnen- kunstenaar" Grigorjew, putten we dit maal een van zijn beroemde pionnen- eindspelen. Het is bepaald niet het moeilijkste probleem (al moet men terdege uitkijken!) want verreweg de meeste van zijn composities zijn uiterst gecompliceerd door een diepzinnige variantenrijkdom. Het hier gegeven eindspel vraagt „slechts" een zet of vier berekening dan is de winst duidelijk. (Van onze parlementsredacbie) "l^ERSCHILLENDE Eerste-Kamerfracties hebben er gisteren bij de be- handeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid geen geheim van gemaakt, dat zij staan op een uitbreiding van het woning- bouwprogramma-1961 met nog eens 2500 goedkope gesubsidieerde wonin gen. Overeenkomstig de inhoud van de bekende motie-Andriessen (kath. v.) heeft de regering begin dit jaar bij haar wederoptreden beloofd, vóór 1 juni antwoord te zullen geven op de vraag of de conjunctuur en de situatie op de bouwmarkt een verhoging van het reeds vastgestelde aantal van 82.500 huizen met 1250 woningwetwoningen en 1250 premiewoningen toestaan. Gisteren liet de KVP-senator ir. Kraayvanger minister Van Aartsen weten dat, hoe het antwoord van de regering ook moge uitvallen, dit jaar 70.000 goedkope subsidie-woningen in aanbouw moeten wordien genomen, des noods door in de overige bouwsectoren af te remmen. De socialist Broeksz sprak ongeveer in dezelfde geest, al formuleerde hij zijn eisen wat scherper. De c.h. Reijers ge loofde, dat de minister op het punt van de overspanning van de bouwmarkt best wat meer risico's kan nemen. Volgens hem blijft nog steeds te veel bouwcapa citeit onbenut. Voor ingrijpen in de vrije sector bestaat z.i. voorlopig nog geen aan leiding, wel voor versobering van de overheidsbouw. De a.r. Blfferich beperkte zich tot het uitspreken van de hoop op een gunstig* beslissing over de 2500 extra-woningen. De liberaal De Vos van Steenwijk stond de bouw van een zo groot mogelijk aan tal woningen voor, maar hield zich ver der op de vlakte. Wel waarschuwde hij voor afremming van de industrie-bouw, omdat daardoor het industrialisatiebeleid in gevaar zou kunnen worden gebracht. Een tweede c-h. spreker, ir. Geuze, had meer kritiek dan zijn fractiegenoot Reij ers. Hij zei om., dat wanneer minister Van Aartsen 2500 goedkope woningen extra op het program wil plaatsen, maar er (blijkens zijn memorie van ant woord) tevens van uitgaat dat een over schrijding van het voor de vrye sector geraamde aantal van 15.000 huizen niet onmogelijk en ook niet ongewenst is, „de bewindsman een harde kop heeft, waar in wij een hard hoofd hebben". Het betoog van de K.VP.-er Kraay vanger trok tijdens dit debat de meeste aandacht. De Rotterdamse architect vond het onbegrijpelijk, dat minister Van Aartsen zich zo heeft verzet tegen de bouw van 2500 goedkope woningen extra. Onbegrijpelijk, omdat er slechts,een be drag van f30 tot f40 miljoen &ee ge. moeid is op een totaai budget van bijna f3 miljard. Als het kleine aantal van 2500 huizen méér tot overspanning van de bouwmarkt kan leiden, dan wès die overspanning er al, en had de minister eerder maatregelen moeten nemen. „De woningnood", aldus de heer Kraayvan. ger, „is zo groot, dat in het belang van de woningbouw desnoods andere sectoren moeten worden verminderd". Hij ver langde opvoering van het bouwprogram- ma tot 70.000 subsidie-woningen, waarbij de huren van de gepremieerde A-wo- ningen op ongeveer gelijke hoogte zullen moeten liggen als die van de woning, wetwoningen. Anders voorziet de A-wo ning niet in dc grote behoefte van de ar beiders. Prijsbeheersing Opmerkelijk was vooral ook het plei dooi van de heer Kraayvanger voor prijs beheersing in de vrije sector. Hy vestig de de aandacht op het bedenkeiyke feit, dat in deze sector de kooppryzen van de huizen vaak veel ie hoog boven de bouw kosten liggen, zulks ten nadele van de middengroepen, die in geen andere sec- tor terecht kunnen en dus wel gedwon gen zijn een voor hen veel te duur huis te betrekken. Prysbehecrsing zou hier een oplossing kunnen brengen. Tegen de bouw van grote huizen had spreker geen bezwaar, mits die bouw In opdracht ge schiedt. Wel bezwaar had hy tegen het bouwen van reeksen huizen voor de spe culatie, waardoor ten onrechte beslag op de bouwcapaciteit wordt gelegd. Ver. der meende hy, dat de overheid de bouw van ééngezinswoningen zal moe ten bevorderen en de flatwoningbouw eerder heeft af te remmen dan aan te moedigen. Evenals de meeste andere sprekers had de heer Kraayvanger kritiek op de kwa liteit van de nieuwe volkswoningen. Vele van die huizen voldoen niet aan redelijk te stellen eisen. Het is beter in de overgangstüd wat ruimere en luxu euzere volkswoningen (met geluidsiso latie e.d.) te bouwen, desnoods met Jen extra huur toeslag. Gaan we voort met de bouw van eenvoudige huizen, dan zit ten we over vijfentwintig jaar met een aanzienlijk overschot daaraan en dien tengevolge met een kapitaalverlies, dat nauwelijks meer zal zijn te dragen. Ir. Kraayvanger vroeg zich verder af of niet een wettelijke regeling zal moeten Wit: Ka3, pi a2, a6 en b5. Zwart: Kd3, pi a7 en b6. Opgave: wit speelt en wint. Dam-vraag 81 De stand in onze vorige opgave was: Zwart: 7, 12, 17. 19, 24, 26, 27, 28, 29wlt: 16, 30, 37, 40, 41, 42, 43, 44, 47. 50. De oplossing gaat als volgt: 37—31, 26x39; 47—42, 24x35; 41—37, 32x41; 42—38, 33x42; 44x2, 35x44; 2x7, 44—49; 7—18!! Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Zuid het volgende spel: Sch. 8, Ha. 10, Ru. A V 7 5 2, KI. A B 10 8 6 5. Zuid is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder voortdurend passen van Oost-West; Zuid 1 klaveren Noord 2 schop pen (vijfkaart en minstens 13 punten) Zuid 3 ruiten Noord 3 harten Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. groente; 4. gem. in Noord Holland; 9. schaapkameel; 11. faam, eer; 12. siertorentje in de go- thiek; 16. gravure: 17. water in Noord Brabant; 18. wijze van doen; 21. groente; 22. twaalf gros, van kno pen; 23. brede, grove lat; 25. oude lengtemaat; 27. kever; 28. gemeente in Zuid Holland; 31. dorp in Gelder land; 32. bijrivier van de Tiber; 34. dorp in Noord Holland; 35. halsdoek. Verticaal: 1. sus loco (afk.); 2. stuk stof; 3. stad in Frankrijk; 5. vaartuig; 6. schoorsteenzwart; 7. duin vallei; 8. emeritus (afk.); 10 tegen; 13. zoon van Jacob; 14. gemeente in Utrecht; 15. gemeente in Overijssel; 17. biersoort; 19. vis; 20. verlegen heid (figuurlijk): 21. strook lands langs de kust; 24. reinigingsmiddel; 26. zijde; 28. voorzetsel; 29. onheil aanbrengende godin; 30. meisjes naam; 31. lidwoord (Fr.); 33. rund. worden ingevoerd, op grond waarvan de huurbijdrage van de overheid kan wor den opgeheven in govallen waarin de be woner de economische huurprijs van zijn huis kan betalen. Het opheffen van de bijdrage zou dan gevolgd moeten worden door huurverhoging. Spreker be sloot zijn betoog met de opmerking, dal het volkshuisvestingsbeleid op de hel ling moet. Het dient meer op de toe komst gericht te zijn. Aan andere groe pen dan alleen de arbeiders zal meer aandacht moeten worden besteed. Stimu lering van de bouw van gepremieerde B-woningcn ten behoeve van de midden groepen is in dit verband noodzakelijk. Liberaal De socialist Broeksz vond het woning bouwbeleid van minister Van Aartsen niet-sociaal, wel sterk liberaal. Hij con stateerde een groeiende ontevredenheid over dit beleid, oehalve bij de bouw wereld en de V.V.D. Als minimum eis stelt zyn fractie de bouw van minstens 85.000 huizen per jaar, waarvan minstens 40.000 woningwetwoningen. Bij overspan ning van de bouwmarkt zullen ten be- hoeve van de woningbouw de sectoren handel, nUverheid en verkeer moeten worden afgeremd. Onbegrijpelijk vond de heer Broeksz het, dat de regering blijkbaar nog niet definitief heeft beslo ten tot de bouw van 2500 goedkope wo ningen extra, terwijl minister Van Aart sen wel reeds heelt uitgesproken, dat hij een uitloop van de vrije sector tot boven de 15.000 huizen niet onmogelijk en ook niet ongewenst acht. Evenals de heer Rcyers (c.h.) was dc heer Elfferich <a.r.) het in het algemeen met het beleid van minister Van Aartsen eens. Iiy achtte het overigens nog tc vroeg om nu reeds te beoordelen of bin- ncn het totale subsidiesysteem wyzlgin- gen moeten worden gebracht in de per centages woningwetwoningen en premie woningen. Ook de minister moet nog voorzichtig zyn met uit te spreken, dat door de groei van het aantal gepremi eerde A-woningen het aantal woning wetwoningen kan worden verminderd. Een momentopname toont aan, dat dc A-woningen duurder uitvallen dan de w.w.-woningen, maar niemand kan zeg gen hoe dc verhouding in de toekomst zal liggen. Wel Is er aanleiding om na te gaan langs welke weg do huren van de A-woningen dichter by de wonlng- wethuren kunnen worden gebracht. Niet overtuigd was de heer Elfferich door de bezwaren van de minister tegen een meerjarige toewyzing van woningwet, woningen aan de gemeenten. Met om. de heren Kraayvanger, Geu ze (c.h.), Mazure (soc.) en De Vos van Steenwijk (lib.) maakte de heer Elffe rich zich zorgen over de toekomst /an het woningbezit in verband met de kwa liteit der nieuwgebouwde woningen, die in vele gevallen te wensen overlaat (wat by extreme weersomstandigheden aan het licht komt). Betere voorzieningen (t.a.v. verwarming, geluidsisolatie, con servering enz.) zijn ook voor wat betreft de volkswoningen noodzakelijk. „Ons volk moet duidelijk worden gemaakt, dat een goede woning voor weinig geld tot het verleden behoort", aldus de a.r, se nator. De heer Kraayvanger (kath. v.) en baron De Vos van Steenwijk (lib.) meenden, dat een kwaliteitsverbetering van de woningen voort zal moeten ko men uit een groter verantwoordeiyk- heidsgevoel bij architecten, aannemers en bouwvakarbeiders. De gemeentelijke bouwtoezichten hebben te dezen slechts een secundaire taak. Minister Van Aartsen zou de Kamer heden antwoorden. „Doe-het-zelf" geeft veel voldoening. Kijk: het werk komt prachtig „uit de verf"! Nu even de kwast weggelegd en... tjonge, wat smaakt zo'n. Roxy fijn! Alleen Roxy heeft het uitent dunne Elfm papier. Zo geniet U méér van de beste tabakken uit Amerika. Kamer stelt vragen over mammoetwet (Van onze parlementsredactie) De speciale commissie uit de Tweede Kamer, die is ingesteld om de openbare behandeling van de mammoetwet voor te bereiden is gisteren bijeengeweest. De wensen en vragen, die zijn overge bleven, nadat minister Cals zijn memorie van antwoord heeft ingediend, werden tijdens deze vergadering geformuleerd en zullen ter kennis van de bewindsman worden gebracht. Het mondeling overleg over deze vra gen tussen minister en commissie zal, naar in Haagse parlementaire kringen verluidt, nog geruime tijd op zich laten wachten. Op grond hiervan verliest de verwachting, als zou het wetsontwerp nog tijdens dit parlementaire jaar bij de Tweede Kamer in openbare behandeling komen, nagenoeg alle grond. Bonay trekt ontslag in Het lid van de Nieuw-Guinea-raad, Eliezer Bonay, heeft zijn verzoek om ontslag Ingetrokken. „We hebben het gedaan tot 1957 toe, maar toen moesten we het op geven. We hadden zóveel deelne mers, dat er 40 bussen en 200 per sonenauto's moesten rijden en dat gaf zulke verkeersopstoppingen, dat we er van af moesten zien!" Want zó levendig en druk gaat het toe in De Sooswaarvan u morgen wei meer zult horen! Mevrouw Eshuis, UVV^ster en dirigente van het (maar liefst 60 leden tellende) koor van do Arnhemse Soos voor bejaarden, heeft er een hard l}Oofd in: „Zoudt u dat nu wel wagen, een levende uitzending en geen vastgesteld programma? Denkt u er wel aan, dat het bejaarden zijn die optreden en dat die de ene dag beter gedisponeerd kunnen zijn dan de andere?" Maar Mia Smelt, leidster van de KRO-vrouwenrubrieken, zit helemaal op haar gemak en lacht. „Zéker wagen we dat! Wat hindert het of er iets een beetje minder mooi gaat? Het hoeft niet feilloos te zijn, het moet écht zijn. Spontaan en gezellig en vooralnatuurlijk!" tegeiyk kunnen we niet huisvesten. Maar een paar honderd dames en heren zien we toch dageiyks komen." Zo ging het verleden week by de voor bespreking voor de uitzending, die mor genochtend de ether ingaat en 70 minu ten zal duren: van 8.50 tot 10 uur. Een programma, dat in de plaats komt van de vrouwenuitzending „Moeders wil is wet". In deze rubriek is éénmaal per maand de wil van bejaarden boven de 70 wet, en worden voor hen verzoek platen gedraaid. Maar morgenochtend zal het heel anders zijn: dan komt er een programma van bejaarden voor bejaarden en zul len er geen verzoekplaten aan te pas komen. In Arnhem is „De Soos", met een eigen gebouw aan het Roermondsplein, een bekende instelling van de UW. Bejaarden van alle gezindten komen hier dagelijks gezellig samen en op een andere plaats in de stad is nog een tweede lokaliteit van De Soos geves tigd, waar eenmaal per week een cul turele middag wordt gehouden. Zr. Hoitink, presidente van de UW, vertelt dat De Soos 3000 leden telt. „Natuuriyk komen ze niet allemaal elke dag by elkaar, want zoveel leden Koor en cabaret Toen Mia Smelt via de vele, vele brie ven die by haar binnenkomen, van deze Soos hoorde, kwam ze op de gedachte met groot materiaal uit te rukken en de Arnhemse bejaarden zelf een radio programma te laten maken. Dat kan, want De Soos beschikt niet alleen over een kloek zangkoor dat heel toepasselijk „De late stem" heet en 60 leden met een gemiddelde leeftijd van 74 jaar telt, maar ook over een eigen muziekclubje en een cabaretgezelschap. Wat er nu morgenochtend precies voor een programma uitgaat we kunnen het u, ook na de microfoon repetitie, nog niet vertellen, want het consigne blijft: we zullen wel zien. Goed bekend In Arnhem cn omgeving Is het Soos- koor goed bekend, want men zingt niet OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. basis, 4. do, 5.Ta, 7. valk, 9. oase, 11. ara, 12. aan, 14. eng, 16. ra, 18. dr, 19. ka, 20. L.K., 21. ho, 22. er, 23. op, 25. mi, 27. lev, 29. dol, 31. een, 33. gene, 35. sits, 37. no, 39. N.S., 40. plein. Verticaal: 1. bol, 2. si, 3. sta, 4. daar, 6. Aser, 7. vr, 8. ka, 9. on, 10 en 11. Arkel, 13. as, 15. garen, 17. alp, 18. dom, 23. oven, 24. Po, 26. iets, 28. eg, 29. de, 30. L.S., 32. es, 34. nop, 36. IM, 38. Ee. 64 Nog stond de zon hoog aan de hemel. Olof ging liggen om te wachten. De nederzetting mocht pas gaan branden, als het tijd was om le slapen. Hij smeedde niet langer grote plannen. Het was im mers allemaal zo eenvoudig. Een versperde deur rook, die deed stikken. Meer was er niet nodig om Arne's ene helft weg te houden. Na een wijle bedacht de bezeten jongeman, dat hij brandstof nodig had. Hij verzamelde een beetje droog mos en zocht toen in zijn zak. Hij schreeuw de het uit en rukte woedend aan zijn kleren. Schuimbekkend van razernij balde hij de vuisten naar de hut. Zonder vuur zou hij rook noch vlam men zien. Men kon het hout van de hut niet met de vuist aansteken. Zelfs mes en steen konden hem niet helpen. Hij zou talloze malen moeten slaan, voordat er een vonk kwam, die de hut in brand zou zetten. Hij zou zo lang vuur moeten slaan, dat daarbinnen al lang het laatste spoor van slape righeid zou zijn verdwenen. Minuten lang bleef Olof versuft staan. De mach ten hadden zich tegen hem gekeerd. Hy wilde de troosteloze weg naar huis inslaan, toen hy eens klaps vrolijk begon te brommen. Hij sprong over de struiken en liep omlaag naar de nederzetting. Vuur daar binnen in de hut was vuur! Hij hoefde alleen maar naar binnen te gaan, een beetje bij het vuur te gaan zitten en er dan wat van mee te nemen. Imber zat bij de haard een wiegelied te neuriën, toen Olof binnen kwam. De jonge man bleef bij de deur staan; hij nam zijn muts af alsof hij de kerk betrad. Imber wendde haar gezicht naar hem toe en toen zag Olof iets, dat hem tot in het merg deed huiveren. Imber kon men niet tot een kwelgeest maken, want zij was het al, en doden kon men niet meer doen stikken. Hij zag haar als door een nevel en het zou hem in het minst niet verbaasd hebben, als zij plotse ling door de grauwe balken van de muur ver dwenen was. Hij had al eens eerder meegemaakt, dat kwelgeesten zich nu eens zichtbaar, dan weer onzichtbaar hadden gemaakt. Dat hoorde bij hun wezea. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH Imber stond op en stak hem een hand toe. Olof keek er even naar, voor hij haar greep. Imbers warmte deed hem ineenkrimpen, hij had iets ijs kouds verwacht. Er stonden grote zweetdruppels op zijp voorhoofd. „Ga zitten Olof". Olof ademde moeilijk. Hij wilde naar buiten hollen, maar zijn benen weigerden dienst. De macht van de kwelgeesten was te groot. Hij was in de macht van een kwelgeest en hij zou er zich niet in eigen kracht van kunnen bevrijden. Imber keek hem bezorgd aan en vroeg, of hij ziek was. Neen, hij was niet ziek. Hij streek met de hand over zijn ogen, alsof hy een boos visioen wilde verdrijven. Maar alles bleef onveranderd. Imber stond er nog steeds en daar stond de tafel en daar de kruk. Hij ging zitten; eindelijk was er een ver standige gedachte opgekomen in zijn verwarde hersenen. Imber was een kwelgeest met een le vend lichaam een kwelgeest, die kon ademen, spreken, eten, drinken en slapen. Alleen de ogen droegen het stempel van de dood en die lieten zien, dat de ziel eerder was gestorven dan het li chaam. Hij moest behoedzaam te werk gaan; men mocht wezens, die hun verstand verloren hadden, niet prikkelen. Hij mompelde iets en wiegelde zon der het tc weten met zyn lichaam. Imber schudde hem. „Wat is er dan? Is is er op AkkafjSll iets gebeurd?" „Neen". ,Maar waarom zit je daar dan zo vreemd? Kun je niets zeggen?" Olof ging rechter zitten. Zat hij niet goed? Hij maakte zijn lippen vochtig. Iets zeggen ja na tuurlijk. Nij moest de gees; verdrijven, die hem in zijn klauwen had. Anders zou hij zelf een kwel geest worden net als Imber en dan zou hij de zelfde ogen krijgen als zij. „Ik ben Erland tegen gekomen, boven op de berg", mompelde hij zachtjes. Imbers gezicht werd hard. „Ja, die moest weg,,, zei zij kortaf. „Ik wil niet samen wonen met een moordenaar." „Moordenaar. „Hij heeft mijn kind vermoord. Daar!" Imber liep naar het bed en trok de rok weg, waaronder het dode kind lag. Haar lippen trilden. „Hij wilde geen melk halen en daarom moest het kind sterven." Olof wierp een schuwe blik naar het bed, Hij hield er niet van naar lijken te kijken. Zij konden zich soms onverwachts bewegen. Hij keek uit het raam en verviel weer in gepeins. Hij moest Imber meenemen naar Akkafjall. Het kon kwade gevol gen hebben, als men een krankzinnige aan zichzelf overliet. Op Akkafjall kon zij geen kwaad meer doen, want geen man neemt een vrouw in zijn armen, die al meer dood dan levend is.En lang zouden zij er haar niet hoeven te houden, alleen maar totdat de kleine kwelgeest zijn drie schoppen aarde van de predikant had gekregen. Imber bleef Olof aankijken. Haar hart bonsde, want zij begon te begrijpen, dat er iets niet in orde was met Arnes broer. Wat was er op Akka fjall gebeurd? Een man werd niet zo maar krank zinnig. Zij vroeg niets. Thuis, in Tuna, had zij ge leerd, dat arme krankzinnigen toch geen antwoord geven, waaraan men iets heeft. Ölofs vreemde gedrag dwong haar aan iets anders te denken dan aan het dode kind. Zij werd er zich plotseling van bewust, dat zij zelf op het punt gestaan had het contact met het werkelijke leven te verliezen. Nu moest zij de tanden op elkaar zetten en met nieuwe moed beginnen. Zij mocht niet langer lied jes blijven zingen voor een kind, dat ze niet meer kon horen. Zij mocht niet even vreemd kijken als Olof. Uiever sterven dan het verstand verliezen. (Wordt vervolgd) alleen in eigen kring, men luistert hier en daar eens een feestavond op. men zingt in zieken- en bejaardentehuizen, kortom, dc wekelijkse repetitie is hard nodig om het repertoire voor allerlei ge legenheden aan te vullen. En wat zoudt u zeggen van de 83- jarige pianist-begeleider de heer Fransen, die bovendien nog in het trio met accordeon en drummer mee speelt? Laten de teenagers niet den ken, dat z(j alleen kunnen drum men deze 76-jarige weet ook van wanten. De cabaretclub heet, ook al toepasse lijk „Van bejaarden voor bejaarden", en telt 16 dames en heren, die vooral menige „oude bekende" op de planken brengen. De conferencier mag er zijn: die hoeft bepaald niet naar woorden en kwink slagen te zoeken! De heer Waltman, zelf een bejaarde, die de club leidt, zingt dolgraag liedjes van Louis Davids en als we ons niet erg vergissen krijgen we morgenochtend vast „De kleine man" te horen! Vrolijkheid en durf past bij ontspan ning en een 70-jarige dame ziet er dan ook niet tegenop, in jaquet en hoge hoed Dirk Witte's onsterfelijke liedje van „Het meisje van de zangvereniging" te zingen. Ook deze groep treedt af en toe bui ten de Soos op en altijd met klinkend succes. Enfin, u kunt er morgenochtend meer van horen! Een babbeltje Natuurlijk zal ouk het babbeltje voor de microfoon niet ontbreken. „Met wie dat kan ik nog niel precies zeggen", vertelt Mia Smelt, die dan hier dan daar in een groepje be jaarden zit te luisteren naar talloze herinneringen uit voorbye jaren. „Ik hoor zoveel, ik luister maar en dan zien we morgenochtend wel verder. Zo'n vraaggesprekje moet je niet voor bereiden, want een paar maal achter elkaar iets vertellen maakt de sponta neïteit kapot." Verrassing moet het zyn cn biyven, en haar routine moet haar ook mor genochtend helpen. Ze neemt het risico, dat iemand die gezellig kan vertellen, Ineens microfoonangst krijgt en geen woord meer kan zeg gen, iets dat veel vaker voorkomt dan men zou denken. „Ook dat hindert niet, beter dat ie mand blyft steken, dan dat hy een uit het hoofd geleerd lesje opzegt. Kom, het zal allemaal best lukken." Dat het morgenochtend, als de micro foons open staan en er een goed pro gramma de ether in moet, voor haar een geweldige spanning zal worden, laat Mia Smelt niet blijken. Want als er Iets mis gaat, zal zij ongemerkt moe ten ingrijpen. „En dat is nu juist het fyne van le vende uitzendingen zonder afgepast programma. Er kan van alles gebeuren, maar juist die spanning maakt het voor ons allemaal extra interessantl" En zo zult u dan, wanneer u op dat vroege uur gelegenheid hebt om te luisteren, morgenochtend kunnen ken nismaken met De Soos en zijn leden in Arnhem. Een trouw lid is hier ook een van de oprichters: de vader van burgemeester Matser. Hij is een van degenen, die de cul turele middagen grotelijks waarderen Er komt dan een spreker, er worden dia's of films vertoond en menig be- langrijk onderwerp aangesneden. Misschien vraagt u zich af, of De Soos ook zo'n jaarlijks uitstapje houdt? Daarvan vertelt zr. Hoitink: vanavond i i De televisie biedt vanavond een gevarieerd NCRV-programma, dat na het NTS-journaal om 8.20 uur begint met „Pas geperst" uit Wenen en om 8.45 een reportage van huishoudscho len in Rotterdam en Antwerpen biedt. Om 9.15 een programma met decla matie cn muziek van Joodse kinder gedichten uit concentratiekampen cn om 9.35 uur de rubriek „Attentie", De avondsluiting in de gemeenschap komt ten slotte uit Antwerpen. vanavond Met een uitzending van een Evan- geliesatiesamenkomst in de Engels Hervormde kerk „Begijnhof") te Am sterdam, opent tussen 8 en 9 uur het avond programma van de NCRV. Spreker is ir. H. Voorham. Direct daarna hoort u het Radio Filharmo nisch orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo in een uitvoering van de Fantasie in f van Schubert en het vioolconcert in D (Adolaïde- concert) van Mozart. Soliste is Elise Cserfalvi. Om 10 uur een reportage van de viering van het derde lustrum van de Commerciële Club ia Gro ningen en om 10.55 uur voortzétting van de cyclus „Chopin en zyn ver tolkers" De VARA zet om 8.05 uur de mu sical „De wilde vaart" voor en vraagt daarna aandacht voor het hoorspel „Morgen is het tc laat" van Robert Rietty en Paul Levi. Om 9.45 uur een verslag van het proces-Eichmann uit Jeruzalem (gez. pr.) en om 10.40 uur ook een reportage van de feestvieren de Commerciële Club in Groningen. Programma voor morgen DONDERDAG IJ APRIL 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwij ding 10.00 Gram 10.05 V d kleuter» 11.00 V d vrouw 11.15 Gram 12.00 Lichte muz 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Lich te muz 12.50 Uit het bedrijfsleven, le zing 13.00 Nws. meded en beursber 13.30 Lichte muz 13.50 Gram 14.00 Bariton en piano 14.30 V d vrouw 15.03 Muzlk biografie 16.00 Gevar progr 17.00 V d Jeugd 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws 18.13 V d Jeugd 18 30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje 18.50 Gesproken brief 18.55 V d kind 19.00 Gevar progr 20 00 Nws 20.05 Concertgebouwork (om ±21.05—21.13 Interviews) 22.05 Toespraken 22.30 Nws, beursber van New York en meded 22.45 Act 23.00 Sportact 33.10 Nwe gram 23.35—24.00 Nw». Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor bejaarden. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.43 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde muz 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Gram 12.25 Wij van het land. praatje 12.35 Land- en tulnbouwcded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.13 Zonnewijzer 13.30 Lichte muz 12 35 Chansons. NCRV: 14 00 Splijtstof, hoorspel (herh) 14.40 Gram 15.30 Koor zang 18 00 Verkenningen in de Bijbel 16.20 Cello en plano 16.55 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Lichte muz 17.40 Beursber 17.45 Polltiekape). 18.15 Si lnstrum 19.00 Nws cn weerbcr 19.10 Op de man af, praatje 10.15 Lichte muz 19.30 Radiokrant 19.50 Polit praatje 20.00 Gevar progr 21.30 Gram 21.50 Periodieken-parade 2200 In terkerkelijke samenkomst, rep 22 30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.56 Boekbespr 23.00 Platcnnleuws 23.30 Vergelijking van vergelijkingen: Homerus en Gorter, le zing 23.55—24.00 Nws. Televisleprogr. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws !0.30 De wereld van vandaag, polit lezing 10.40 Kent gij het land 7: Reizen door Ne derland 21.00 TV-spcl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7