In Katanga dreigt botsing met VN Voor hoeveel benadeelde mevr. Heyde de staat? pak gratis Verschil van inzicht met V.S. over Nieuw-Guinea Brekingsindex Proces verdaagd in Miinchen Twee jaar geëist voor geknoei met contracten Folkloristisch wangedrag Deense staking nog groter Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak Basis Kamina omsingeld Bezorgdheid over wapenzendingen Zebra-oversteekplaatsen Jjh een danfce lij, Perspectief voor kabinetsformatie >1 s WINKELSLUITING OP ZONDAG In 333 gemeenten bestaan goedgekeurde winkelsluitingsverordeningen, waarin wordt toegestaan op zondag een winkel geopend te hebben. Deze regelingen zijn steeds tot stand gekomen, nadat de meerderheid van de betrokken winkeliers er haar instemming mee had betuigd. Me uitzonde ring van de bad- en seizoenplaatsen is het aantal winkelbedienden, bij deze openstelling op zondag betrokken, opmerkelijk gering. Dit schrijft de staats-secretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen, die het c.h. Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering hem bij de behandeling van de begroting van economische zaken hierover had gesteld. t oSf mee,s,te vrijstellingen zijn verleend in Noordbrabant en Limburg. In 2/0 gevallen betreffen ze zogenaamde kerkdorpen, waar het van ouds her gewoonte is, na de mis inkopen te doen. Een dertigtal bad- en seizoenplaatsen hebben vrijstellingsregelingen uitsluitend voor de zomermaanden. Op zondag mogen de winkels hier doorgaans slechts enkele uren geopend zijn. Dikwijls is de vrijstelling beperkt tot enkele groepen winkels (souveniers en banket). Verder bestaat in ongeveer 65 gemeenten de mogelijkheid tot vrijstelling tijdens bijzon dere gebeurtenissen, zoals bijvoorbeeld in de Bollenstreek het bollen- seizoen. Ook is in een aantal grensgemeenten op zondag gedurende enkele uren verkoop toegestaan. (Van onze correspondent) MÜNCHEN, woensdagochtend Het proces tegen mevrouw Eri- ka Heyde, de echtgenote van de euthanasiie-professor Werner Hey de, die wegens bedrog was aan geklaagd, is gisteren in de Beier se landshoof^stad verdaagd. Het hof wil eerst wel eens precies van de Beierse minister van financiën weten voor hoeveel mevrouw Heyde tussen 1950 en 1959 de staat nu eigenlijk heeft bedrogen. Dit hebben de staatsaccountants blijkbaar nog altijd niet precies kunnen vaststellen. Mevrouw Heyde zal nu later over een paar weken waarschijnlijk te rechtstaan, omdat zij ongeveer tien ja ren lang van de Beierse staat wedu wen. en wezenpensioen (in totaal rond 65000 Mark) incasseerde, hoewel zij wist dat haar door de geallieerde en Duitse justitie gezochte man, prof. Werner Heyde, nog leefde in Sleeswijk- Holstein en een goed lopende praktijk had als zenuwarts onder de naam van dr. Fritz Sawade. Prpfessor Heyde was tijdens het nazi-regime leider van de z.g. Heil- und Pflege Anstalten, een menslievende deknaam voor de moord op rond 70.000 zwakzinnigen. Professor Heyde vluchtte in 1948 uit een Ameri kaanse jeep in Neurenberg, waar hij als nazi-arts terechtstond. Reeds in 1949 nam mevrouw Heyde weer contact met hem op. De ietwat dove mevrouw Heyde, die haar stoel tot vlak onder het reohter- podium schoof om goed te kunnen ho ren, gaf toe geweten te hebben, dat haar man nog leefde. „Men kan van mij niet verlangen, dat Ik mijn man zou hebben verraden", zei ze. Haar advocaat, de bekende München- se strafpleiter mr, Seidl, die het vorig jaar in Frankfurt de verdediger was van de handelsreiziger Heinz Pohlmann, Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de officier van justitie, gisteren twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 32-jarige zakenman W. J. L. uit Maastricht wegens valsheid in ge schrifte bij het opmaken van huurkoop contracten. L., die een woninginrichting- zaak in Maastricht had, had zich be drijfskapitaal verschaft door gefingeer de huurkoopcontracten op gefingeerde leveringen te laten financieren bij de Maastrichtse discontomaatschappij. Se dert 1057 had hij op deze manier rond 1500 huurkoopcontracten laten financie ren voor 1,3 miljoen. L. kwam de af betalingsverplichtingen op de contracten wel na. In het najaar van 1960 ging de zaak verdachte administratief over het hoofd. Hij poogde toen tevergeefs een schikking te treffen met de disconto maatschappij. Verdachte waren nu ver valsingen ten laste gelegd en oplichting voor een bedrag van 1,3 miljoen gul den waarvan bijna een half miljoen niet terugbetaald is. De raadsman, mr. M. Tripels, wees op het gebrek aan controle en bepleit te uiterste clementie. (Van onze correspondent) In het gehucht Vreekwijk onder de gemeente Deurne bestaat het gebruik, om als een pas getrouwd paartje voor de eerste maal de woning betreedt te zorgen dat enige wanorde is gesticht. Dat men in Vreekwijk ook wel eens te ver kan gaan. merkte het pas ge huwde echtpaar L. Adriaans. Toen het zich naar zijn woning begaf, ontdekte het dat er zelfs vernielingen waren aangericht. De geschatte schade be draagt ongeveer vierduizend gulden. Al het meubilair bleek door ..grappenma kers" te zijn vernield. Ook waren alle lampen kapotgeslagen. De politic werd er in gemengd en deze kon acht arrestaties verrichten. Ned. bloemenmeisjes op het Witte Huis De tien bloemenmeisjes uit Haarlem hebben gisteren op het Witte Huis bloe men en een pop gebracht voor de drie jarige Caroline Kennedy. De meisjes, die van 18 tot 21 jaar oud zijn, maken een Goodwilltoernee door de Verenigde Staten ten behoeve van de Nederlandse bloembollenkwe kers. De Amsterdamse rechtbank heeft het voorarrest verlengd van de stenograaf Sal. S en dc Griekse ingenieur Michel R.. die op 10 juni wegens een valsemun tersaffaire werden gearrt teerd. die hij vrijkreeg van de beschuldiging de Düsseldorfse occotte Rosemarie Ni- trihitt te hebben vermoord, beweerde dat mevrouw Heyde zich niet bewust is geweest iets te hebben misdaan. Vrienden en kennissen van mevrouw Heyde hebben intussen een bedrag van 45.000 Mark bijeengebracht, dat zij aan de Beierse staat heeft terugbetaald. Voor de resterende 20.000 Mark wil zij een regeling treffen. Veertigduizend Deense transportar beiders zijn gisteren begonnen met een staking die een rechtstreeks gevaar in houdt voor het voortbestaan van de overwegend socialistische regering waarin de liberalen wensen dat de pre mier tussenbeide' zal komen. Deze wei gert di't echter. Vandaag sloten zich 95.000 arbeiders in de metaalindustrie bij de staking aan. Binnen twee weken komen daar eventueel nog 2000 man bij die repara tiewerkzaamheden in de industrie ver richten. De stakende transportarbeiders heb ben een c.a.o.-voorstel der werkgevers waarin hogere lonen en verbeterde so ciale voorzieningen waren opgenomen als onbevredigend van de hand gewe zen. Dit voorstel was in principe door de arbeiders in andere bedrijfstakken aanvaard. Brazilië zal Cuba helpen verdedigen In een boodschap van president Qua- dros van Brazilië aan de Cubaanse pre sident, verklaart Quadros dat Brazilië niet zal toestaan, dat Cuba het slacht offer van agressie wordt en dat het met alle middelen de heilige rechten van het Cubaanse volk op zelfbeschik king zal verdedigen. Quadros verklaarde dit in antwoord op een boodschap, die hem maandag door een speciale afgezant van de Cu baanse regering was overhandigd. Advertentiën Gemakkelijker en befer hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. ter kennismaking: nog korte tijd bij aankoop van 2 Door de komst van een twaalftal Indiase militairen naar Elisabethstad en als gevolg van de sancties van president Tsjombe tegen de Ver. Naties en de versterking van de V.N.- troepen is de toestand Katanga gespannen. De 400 man Ethiopische troepen in Kabalo zijn versterkt met 200 van hun landgenoten die per vliegtuig zijn overgebracht. De Ver. Naties hebben ongeveer 200 Katangezeö,-- die i bijde gevech ten gedurende het afgelopen weekeinde werden gevangen genomen, per vliegtuig van Kabalo naar de basis Kamina gebracht. Daar worden zij be waakt door 800 man Indiase troepen, Ghurka's. Katangese militairen hebben rondom <ïe basis versperringen opgeworpen en hierachter stellingen betrokken. Ook de Indiase troepen hebben zich ver schanst. Voorts hebben de Katangezen de spoorweg- en telefoonverbindingen afgesneden en de weg in noordelijke richting ondermijnd. Op 100 km afstand is een groep van 70 Ierse V.N.-militairen geïsoleerd, die het krachtstation bewaakt dat de basis van elektriciteit voorziet. Katangezen hebben de vliegvelden van Manono en Albertstad bezet om te voorkomen dat V.N.-troepen worden aangevoerd. Gistermiddag zijn vijftien man In diase troepen op het vliegveld van Elisabethstad aangekomen. Tsjombe ontbood onmiddellijk de vertegenwoor diger van de Ver. Naties in Katanga Dumontet en de opperbevelhebber van de VJ4.-troepen kolonel Kjellgren. Vol gens een Katangese woordvoerder zijn Katanga en de Ver. Naties overeen gekomen dat de regering in Elisabeth stad van te voren op de hoogte zal worden gesteld van alle troepenbewe gingen waartoe de Ver. Naties beslui ten. Bij de aankomst van de Indiase troepen zou deze procedure niet zijn gevolgd. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft de bezorgd heid van de V.S. tot uitdrukking ge bracht over toeneming van de Russische apenzendingen per vliegtuig naar Laos. Toen een journalist hem vroeg of hij, evenals vorige week. nog van mening is. dat de Brits-Russische onderhandelingen over een bestand „bevredigend" verlopen, antwoordde White: „Neen. Ik geloof dat verder uitstel bij het uitwerken van een bestand een zaak van zeer ernstig gewicht zou zijn." Betere bewaking van grens niet Tibet De Indische minister van defensie, Krisjna Menon, heeft in het parlement aan het begin van een debat over de defensie verklaard dat Indische troe pen langs de grens van India en Ti bet zijn gelegerd om verdere schen dingen van het grondgebied door Chi nese communisten onmogelijk te maken. Hij zei dat het Indische leger was versterkt om nieuwe verantwoordelijk heden te kunnen dragen en de marine en luchtmacht had ook snelle vorde ringen gemaakt. MR. LUNS LAAT DOORSCHEMEREN: Minister Luns heeft zich giste- in op een persconferentie in Washington niet willen uitlaten over de mogelijkheid dat de Ver. Staten tussenbeide zullen komen in het geschil om Nieuw-Guinea. Wel liet hij doorschemeren dat over deze kwestie verschil van inzicht bestaat tussen Nederland en de Verenigde Staten. Hij verklaarde namelijk de afgelopen twee dagen „lange gesprekken over de problemen van het Verre Oosten" te hebben gevoerd. „Op meerdere punten zijn beide regeringen het eens. Het over leg zal worden voortgezet, maar men moet in de nabije toekomst geen concrete resultaten verwachten". Niettemin heeft hij geconstateerd dat de Amerikaanse re gering „vol" begrip en behulpzaam" is. De regering Kennedy is onlangs be gonnen met het bestuderen van de mo gelijkheid, de KL M. landingsrechten in het westen der Verenigde Staten te ver lenen. zo vertelde hij. De gesprekken die minister Luns met president Kennedy en minister Rusk heeft gevoerd, hebben bij hem de vrees weggenomen dat meer aandacht voor de conventionele bewapening ten koste zal gaan van het kernwapenpotentieel van de NA.V.O. „Ik heb garanties gekregen dat de Amerikaanse regering vast is be sloten de N.A.V.O. in materieel opzicht ontwikkelen". Een studie over de middelen om het bondgenootschap te voorzien van een doeltreffende afschrikwekkende macht li.c. atoomwapens is nog niet voltooid. Over zijn besprekingen over de Euro pese integratie.en eventuele Engelse toe treding tot de E.E.G. zei minister Lunsj o.m het volgende: „Ik geloof dat het de Amerikaanse regering meer zou bevre digen wanneer niet langs de lijnen van overeenstemming tussen de zes en de zeven, maar langs de lijn van toetreding van Engeland en andere landen tot dc zes een oplossing wordt gezocht". Hij gelooft niet dat de Ver. Staten zo ver zullen gaan dat zij pressie op Engeland zullen uitoefenen om zich aan te sluiten bij de zes. Minister Luns vertrekt vandaag naar New York. Hij zou waarschijnlijk een onderhoud hebben met de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. Ir. C. A. KUYSTEN J~ïE eerste zebra is geboren in 1947 *-^in de kelder van een Engels kas teel.... Wanneer de kop boven dit artikel niet direct de aandacht van de lezer geleid had in de richting van de zebra-voetgangersoversteek plaats, dan zou men zich wellicht afvragen of hier een biologische ver gissing werd gemaakt.... Het na de 2e wereldoorlog in Enge land opgerichte Road Safety Research Laboratory (een staatsinstelling waar 30 academici werken) kreeg namelijk in 1947 opdracht uit te zoeken, welke markering het beste zichtbaar en het meest opvallend zou zijn voor het rij- verkeer. Daarbij werd ervan uitge gaan dat deze markering aangebracht moest worden op de officiële voetgan gersoversteekplaatsen - met - voor rang, die sedert 1934 in de Engelse steden aanwezig zijn. De vergelijkende proeven welke in het laboratorium in Lnngley Hall wer den gehouden, wezen duidelijk het ze bra-patroon aan als het beste. Let wel, het zebra-pa troon met de stre pen evenwijdig aan de weg-as. Dc verklaring? Alleen bij dit patroon wordt namelijk vol ledig rekening ge houden met de per spectivische ver korting die op treedt, wanneer een op het wegdek getekende f iguur wordt waargeno men onder een zeer kleine hoek, na melijk door een bestuurder op een afstand van tien tallen meters. Dc schijnbare verkor ting van de lijnen evenwijdig aan de wegas, is wel zo*n vijf keer, vandaar dat een smalle zebra-oversteekplaats niet opvalt. De in Langlcy geboren zebra vond al spoedig de weg naar Nederland, geleid door de bond die-de-wegwijzers- plaatst en de-wegenwacht-laat-rijden. Aanbevelingen van de ANWB aan de 1.000 wegbeheerders, tot uitvoering van de zebra-markering voor voetgan gers en rijwiel-oversteekplaatsen (dus zonder de Engelse voorrang) leidde al in 1949 tot de aanleg van de eer ste Nederlandse zebra in Breda. Dui zenden zebra's zijn sedertdien in ons land verschenen. Zij bleken nuttig te zijn. 't Jaar 1956 bracht ons de „be schermde" oversteekplaatsen, bestaan de uit zebra en gele knipperbollen. De kosten van een knipperooi-installatie bleken ongeveer 3.000.— te zijn, met het gevolg, dat elke stad slechts in zeer beperkte mate tot het aan schaffen van knipperbollen overging. Dit betekende echter, dat het rijdend verkeer van auto's, motorfietsen, doch vooral van bromfietsen en fietsen niet op de knipperbol-met-voorrang inge steld raakte en de voetgangers geen gebruik durfden te maken van hun voorrangsrecht. De duizenden „eenza me" zebra's-zonder-knipperbol hadden geen betekenis, bestonden zelfs niet voor de wet. Het was de internationale verkeers technische leergang die in 1958 in Kopenhagen werd gehouden, die de ogen van zo'n 60 Nederlandse deel nemers opende. In Denemarken heeft de voetganger al sedert een aantal ja ren voorrang op alle oversteekplaat sen, die niet eens met het zebra-pa troon zijn gemarkeerd. De ervaringen met de voorrang van de voetgangers bleken in Denemarken zo gunstig, dat alle Nederlandse deskundigen direct overtuigd waren. Na deze leergang stelde dc ANWB voor, ook in Nederland de voorrang te geven aan de voetganger op alle zebra's. Dit voorstel is zeer spoedig daarna door alle betrokken instanties aanvaard. De wijziging van de wette lijke bepalingen heeft echter nogal wat tijd gekost. Kort geleden nu is in het Staatsblad afgekondigd, dat de zebra alle eer heeft gekregen die het goede dier toekomt. Veel zal echter nog moeten gebeu ren, voordat de minister de datum van ingang kan afkondigen. De bijna 1.000 gemeentebesturen in ons land zijn autonoom; zij zullen zelfstandig uitmaken op welke punten zebra's zul len kunnen, zullen blijven of zullen verdwijnen, Zij zullen ook uitmaken welke materiaal-combinaties worden gebruikt en of al dan niet rekening wordt gehouden met zichtbaarheids-ver schijnselen die vooral bij duister en regen optreden, wanneer het er zo op aankomt dat de zebra's goed wor den gezien. Dit alles stelt wel duide lijk in het licht, dat de autonomie der gemeenten op verkeerstechnisch ter rein eigenlijk verouderd is. Overigens zal de minister richtlijnen uitgeven (waarvan de gemeenten ge rust mogen afwijken) en zal de ANWB een nieuwe uitgave van zijn „Aanbevelingen voor voetgangersover steekplaatsen" het licht doen zien. La ten wij hopen dat het mogelijk is op korte termijn DE SCHRIJVER Ir. C. A. Kuystcn (1915) ic Delft kwam na zijn studie voor civiel ingenieur in dienst bij de A.N.W.B. als clicf van de toen malige Wcgendicnst, later Ver- kcersafdeling geheten, die tot speciale taak heeft de verkeers technische voorlichting vnn weg beheerders. Hij is hoofdredac teur van het A.N.W.B.-tijdschrift „Verkeerstechniek", dat zich speciaal richt tot wegbeheerders cn andere verkeersautoriteitcn, voor wie ook „aanbevelingen" worden opgesteld cn leergangen georganiseerd. enige duizenden meentebestuu rders en gemeentefunc. lionarissen duide lijk te maken wat de factoren zijn, die een voetgan- onder ongunstige omstandigheden onzichtbaar maken. De zichtbaar heid van de voet ganger zélf wordt bepaald door het helderheidscon trast met de ach tergrond- En dat is als regel het wegdek. Een hoge helderheid van het wegdek kan wor den bereikt door een zodanige weg- verlichting,, dat het wegdek hel der is op de pun ten waar het no dig is. Wanneer men nu bedenkt, dat het wegdek alleen helder is tussen een lichtbron en de waarnemer, dan volgt daaruit, dat het voor het zicht baar maken van voetgangers op een zebra de lantaarns voorbU een over steekplaats van belang zijn, nooit die op of vóór een oversteekplaats. Een zebra wordt zeker niet altijd zichtbaar door hem mooi zwart-wit te verven. Het is een bekend feit, dat een zwart voorwerp onder bepaalde omstandigheden van tegenlicht, wit lijkt. Het blijkt dan ook, dat de op pervlakte-structuur voor zichtbaarheid bij duisternis en regen belangrijker is dan de kleur, en dat pas structuurver schillen een patroon goed zichtbaar maken, óók nog onder ongunstige omstandigheden. Dit zijn allemaal nogal moeilijke za ken waar nog lang niet alles van be kend is. De betrokken autoriteiten, zijn echter niet allemaal doordrongen van deze problematiek. Steeds spreekt men over de opvoe ding van de voetganger: O stap niet zo maar op de rijbaan; 6 verzamel u en steek in groepjes over; toon begrip voor dc mogelijkhe den tot geleidelijk remmen van motoriseerd verkeer, ge- De uitreiking van de zilveren anjer, op woensdagochtend 21 juni a.s. te Am sterdam, zal een enigszins bijzonder ka rakter krjjgen nu deze geschiedt in het kroonjaar van Prins Bernhard, de regent van het naar hem genoemde fonds en dus ook van de anjeractie. Behalve een Lenin- cn een Stalingrad is er nu ook een Chrocsjtsjefgrad Dc Oekraiensc mijn- stad Novogeorgrcvfk onder 200 km ten zuid oosten van Kief, is naar de huidige premier ge noemd, ondanks een be sluit uit 1957 dat leven de Sowjetleiders niet meer zouden worden vernoemd. De Argentijnse politic heeft de vertoning van de Engelse film „Dan ger within" verboden in verband met het bezoek van de Italiaanse presi dent. De film handelt over een concentratie kamp in Italië in de laatste wereldoorlog. Hij werd verboden op ver zoek van de ambassade van Italië. Voor een ton aan Engel se sterlingbiljetten is verdwenen uit een vlieg, tuig van de Boac dat zondag in Koeweit is aangekomen. Het pakket waarin de biljetten za ten, was opengescheurd. De dieven hebben voor ruim hetzelfde bedrag aan markbiljetten on aangeroerd gelaten. Prinses Anne, de tien jaar oude Engelse prin ses. heeft al drie dagen mazelen met de daarbij behorende hoge koorts. De prinses moet het bed houden, zo deelde hei Hof mede. Volgens nog onvolledige statistieken van de We reldgezondheidsraad eist het wegverkeer min stens duizend doden per dag. Het verkeer staat dan ook bovenaan dc lijst van doodsoorzaken door ongelukken. In Nigeria is een jonge man van 24 jaar tot ze ven jaar veroordeeld omdat hij geprobeerd had zijn vierjarig zusje voor een tegenwaarde van 1500 te verkopen. In Zuid-Turkije zijn zes herders om het leven gekomen toen de rotsi waaronder zij tegen dc regen schuilden, in- stortte. 569) Waarschijnlijk zoudt u zich bekocht voelen indien we u op deze plaats gingen vertellen dat een in het water gestoken stok een knik vertoont. Want die ervaring hebben we allemaal wel eens opgedaan. Lichtstralen worden, bij de overgang van de ene stof naar de andere, immers van richting veranderd, zodat niemand er zich over verbaast, dat het onder water stekende gedeelte van dc stok een andere richting schfjnt te hebben dan het gedeelte dat boven water uitkomt. Evenmin als dc ogenschijnlijk ge knakte slok dc gemoederen in bewe ging kan brengen, evenmin tonen de meeste mensen enige verwondering over het feit dat lenzen of glazen platen op elkaar geplakt kunnen worden, zonder dat we de scheidings- vlakken kunnen zien. Toch is dit iets heel opmerke lijks, want door het dunne laagje lijm dat de lenzen ver bindt, zouden dc lichtstralen toch even goed van rich ting moeten veranderen als in elk ander geval waarin lichtstralen zich van de ene stof in dc andere begeven, en dientengevolge zouden we de lijm toch moeten kunnen „zien"? Inderdaad! Maar we zijn daarnet niet helemaal correct geweest in onze definitie, want het gaat niet om dc vraag of de lichtstralen zich van dc cnc stof In de andere begeven, maar of deze doorgang plaats vindt by stoffen met een verschillende bre kingsindex. Zou het water eenzelfde brekingsindex hebben als de lucht, dan zou een in het water gestoken stok gcén knik vertonen op het scheidingsvlak van water en lucht. Welnu, dc met zeer veel zorg ge kozen plakmiddelen, waarmee lenzen aan elkaar worden geiymd, hebben dezelfde brekingsindex als het glas en dientengevolge ondervinden dc lichtstralen op die plaats géén bre king, zodat de ïymlaag onzichtbaar is. Canadabalscm, opgelost in xylol kan daarom als plakmiddel voor lenzen cn microscopische preparaten worden gebruikt. Maar we kunnen met dit principe nog een stapje verder gaan. Wanneer we een bak water hebben, waarin een glazen staafje ligt, kunnen we dat voorwerp goed in het water onderscheiden, omdat het een andere brekingsindex heeft dan water' (van de licht-absorptie zien we hier even af). Zouden we daarentegen de be schikking hebben over een bak, ge vuld met Canadabalscm, waarin wc een stuk glas met dc zelfde brekings index gooien, dan wordt het voor werp onzichtbaar, omdat de licht stralen geen enkele breking onder vinden. Hetzelfde zou zich voordoen met een stuk flint glas dat i n de vloeistof zwavel koolstof wordt ge legd; ook dit is op tisch niet meer waarneembaar. Wanneer we dus afzien van dc lichtabsorptie, kunnen wc met een gerust geweten volhouden, dat iemand, die er in zou slagen de zelfde brekingsindex te verkrijgen als de hem omringende lucht, on zichtbaar zou worden. Maar o wee, in dien dezo fantast, gebruik makende van 7.yn bijzondere eigenschappen, in verboden water zou zwemmen. Dc eerste dc beste passerende agent zou hem dan verbaliseren, Mant deze, in dc lucht onzichtbare mens, zou in het m-atcr door iedereen terstond ontdekt worden, om de eenvoudige reden dat m-ater weer een andere brekings index heeft dan lucht. En nu we toch by het ztvemmen zijn aangeland, zouden m'e u de vraag willen stellen, hoe het komt dat u onder water zo hopeloos vérziende bent? Daarover een volgende keer! wielrijders en bromfietsers. Steeds spreekt men ook over de bandeloosheid van het verkeer op wie len en de rechteloosheid van de voet ganger. Zelden echter spreekt men van de onverantwoorde situatie, dat de ver zorging van de, nu allemaal be schermde, oversteekplaatsen ln han den ligt van 1.000 autonome wegbehc- rendc Instanties. Nu deze zaak aan de orde is, cn in liet komende half jaar de gemeen ten tot vele technische beslissingen zullen moeten komen, is het nodig bierop sterk de aandacht te vestigen. Het is niet voldoende dc zebra's „bc- ichermd" te noemen, omdat dc voet ganger cr een (papieren) voorrang heeft. De beschermende werking van de zebra zal alleen dan voldoende kun nen zijn, wanneer dc papieren regel wordt ondersteund door het feit dat zebra èn voetganger, onder alle om standigheden, goed zichtbaar zijn! De Belgische kabinetsformateur, dc voorzitter van de Christelijke volkspartij Theo Lefèvre, heefc gisteravond ver klaard te hopen vanavond gereed te zijn met zijn besprekingen met dc so cialistische partij over een regerings programma voor een katholiek-socialis tisch coalitiekabinet. Hij deelde mede, dat over een groot aantal financiële, economische en sociale aspecten reeds beginsel-akkoorden konden worden be reikt. evenals over dc Vlaams-Waalse tegenstellingen cn het taalvraagstuk in België. Zoals reeds werd verwacht, is een van ac moeilijkste punten, die nog op een oplossing wachten, dc maatregelen ter versterking van het staatsgezag. Lefèvre verklaarde dat hij niet wan hoopte wat betrefe dc mogelijkheid van een compromis. Mocht dat bereikt kun nen worden, dan zal hij donderdag in- plaats van vrijdag reeds verslag aan de Koning uitbrengen. Veiligheidsraad laakt parade in Jeruzalem De veiligheidsraad heeft Israël ver zocht geen zwaar materiaal naar Jeru zalem te brengen voor de parade, die daar 20 april ter gelegenheid van het dertienjarige bestaan van de joodse staat wordt gehouden. Jordanië had een klacht ingediend bij de raad. omdat de parade een schending van de wapenstilstandsover- eenkomst zou betekenen. Met acht tegen nul stemmen cn bij drie onthoudingen keurde de raad een resolutie goed waarin het Israëlische voornemen wordt veroordeeld. De resolutie was ingediend door Ceylon cn de Verenigde Arabische republiek Met de Sowjetunie onthielden deze lan den zich echter van stemming omdat zij een Amerikaans amendement onaan- vaarbaar achtten. In de week van 2 tot cn met 8 april zijn in de hoofdstcdeiykc haven aange komen 115 schepen (278.735 brti en ver trokken 136 schepen 1330.441 brt.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5