KON V erkeersvoorzieningen op Leidse marktroute Wat de Leidse raad maandag krijgt te behandelen Controverse om een stoep aan Hooigracht Ramenrestauratie Pieterskerk BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - iel. 20097 Joegoslavië, mooi land met hartelijke bevolking Narcissen voerden boventoon op keuring in Haarlem DE Damesbeurs met modeshow voor Leidse huisvrouwen School Haverstraat voor minder dan een ton vernieuwd en verfraaid Plantentuin bij het gymnasium NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 12 APRIL 1961 Maandag 17 april om 2 uur komt de gemeenteraad van Leiden bijeen. De agenda vermeldt dertig punten, waar- van wij noemen: Benoeming van e entweetal leden van de Commissie van Advies in Culturele Zaken; benoeming van een onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool; voorstel Inzake het verlenen van eer vol ontslag aan de heer R. E. D. Dinger Hattink uit zijn betrekking van leraar aan het Gymnasium: voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw C. M. de Vries uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Plesmanschool; tot het overplaatsen van de heer A. F. G. W. Nljs, onderwijzeres aan de openbare sahool „De Graankorrels", naar de Dr. Van Voorthuysenschool; Inzake de uitbreiding van df tuin van het Stedelijk Gymnasium; inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van leer middelen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs In Leiden- Noord: pre-advies op het verzoek van het be- stuur van de Eerste Leidse Schoolver. eniging om medewerking voor het tref fen van voorzieningen ten behoeve van de brandveiligheid van de school voor g.l.o. aan het Noordeinde 1; pre-advies op het verzoek van het be stuur van do Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs om medewerking door beschikbaarstelling van een lokaal in het Boshuis, gelegen aan de Hoflaan, ten be hoeve van de school voor g.l.o. aan de Boahuize rkade 119; voorstel Inzake het beschikbaarstellen van gelden voor de bouw cn inrichting van een gymnastieklokaal op een terrein aan de Du Rieustraat; inzake het bepalen van de vergoeding, bedoeld ln artikel 127 van do Kleuter onderwijswet, ten behoeve van de Ver eniging voor Christelijke Fröbelscholen over de Jaren 1958. 1959 en 1960; inzake het beschikbaarstellen van gel den voor de bouw en inrichting van een tweeklassige openbare kleuterschool op een terrein aan de Telderskade; Inzake het onttrekken aan het open baar verkeer van een gedeelte van de Boommarkt; inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van restauratie van twee ramen ln de Pieterskerk; pre-advies op het adres van de heer C. F. A. M. Meerpoel inzake de stoep en het hekwerk, welke aanwezig zijn ge weest voor het pand Hooigracht 58/58a; vodrstel Inzake het beschikbaarstellen van gelden voor verbetering van de Bo termarkt, de Vismarkt, de Aalmarkt, de Boommarkt cn de Apotbekersdijk; inzake het beschikbaar-stellen van gel den voor het wijzigen van de weginde- ling ter plaatse van de De Sitterbrug: inzake het besohikbaarstellen van gel den voor het aanbrengen van een open bare verlichting aan de Groene Maredijk; inzake het aankopen van perceel Phl- losophenpad; inzake het aankopen van perceel Zuid singel 36; Inzake het verkopen van percelen bouwterrein aan de Mozartlaan; inzake de bouw van 223 woningen, 30 garages en 10 scooterbergplaatsen op ter reinen in het zuid-westelijke gedeelte der gemeente; Inzake verhoging van de beschikbaar gestelde kredieten ten behoeve van de vernieuwing van de schuren bij de wo ningen van het le en 2e gemeentelijke plan; Inzake het uitkeren aan de pachter van het handbaggerwerk van de door deze over de jaren 1959 en 1960 terzake van deze werkzaamheden verschuldigde omzetbelasting; Inzake het beschikbaarstellen van gel den voor de verbouwing en uitbreiding van het A-gebonw van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a. ten behoeve van de medische dienst cn voor het tref fen van voorzieningen ln het ontspan- ningsgebonw ten behoeve van het hou den van godsdienstoefeningen; inzake het verlenen van een subsidie aan de Vebo ten behoeve van de te hou den jubileumtentoonstelling; inzake het beschikbaarstellen van gel den voor de aankoop van een snelheids controlemeter en een personenauto ten behoeve van de politie. Verbetering verkeer bij De Sitterbrug De verkeerssituatie nabij de De Sitter brug geeft aanleiding tot klachten. In verband hiermede is een plan tot ver betering van de situatie ontworpen. Het plan omvat het verlengen van de mid- denstrook in de Burggravenlaan en in de De Sitterlaan, alsmede het aanbrengen van een verkeersgeleider op de De Sit terbrug. Verder zal ter betere geleiding van het verkeer de uitmonding van de Lorentzkade aan de noordzijde van het kruispunt worden vernauwd cn zullen de bochtafrondingen, waar nodig, worden verruimd. De aansluitende wegen zul len van voetgangersoversteekplaatscn worden voorzien; de wijze van aandui ding dezer oversteekplaatsen zal te zijner tijd nader worden bepaald. Naar raming zal met de uitvoering dezer werken een bedrag van f 11.000.— gemoeid zijn. Aangezien het verkeer in de Burg gravenlaan en in de De Sitterlaan bij voltooiing van het viaduct c.a. aan de Lammenschansweg in belangrijke mate zal toenemen, is de uitvoering van de onderhavige werken van groot belang. Zo delen B. en W. de raad mee. De raad heeft in de zitting van 16 november 1960 om preadvies in han den van B. en W. gesteld een adres van de heer C. F. A. M. Meerpoel in zake het stoephek vóór het perceel Hooigracht nrs. 58/58a. Zoals bekend moesten in het kader van de verbetering van de Hooigracht enige stoepen en hekwerken worden verwijderd. Echter moest rekening worden gehouden met de omstan digheid, dat enige hekwerken ver meld zijn op de Voorlopige Lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Daartoe behoorde ook het hekwerk, dat zich voor het pand nr. 58/68a bevond.. B. en W. hebben derhalve aan de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voor de verwijdering van de desbetreffende stoephekken toe- 'stemming gevraagd. ,De Staatssecre taris heeft de toestemming verleend, doch daarbij de wenselijkheid uitge sproken enige stoephekken te hand haven. Tegen verwijdering van het onderhavige stoephek had men geen overwegende bezwaren. De heer Meerpoel heeft zich her haalde malen tot het college gewend met het verzoek het stoephek, zo nodig in versmalde vorm, te handhaven. Het college heeft geen aanleiding aanwezig geacht herplaatsing van het stoephek te bevorderen. De verwijde ring is namelijk een gevolg geweest van de omstandigheid, dat in overleg met de rijksdienst voor de monumen tenzorg gestreefd is naar handhaving van een aantal karakteristieke zich naast elkaar bevindende stoephekken. Het handhaven van een afzonderlijk stoephek werd door genoemde dienst noch van gemeentewege gewenst ge acht. omdat de rust van de gevelwand er door zou worden verbroken en het stoephek zeker niet zou bijdragen tot verfraaiing van het stadsschoon ter plaatse. De breedte van het trottoir is bij de beoordeling over het al of niet handhaven van het onderhavige stoephek buiten beschouwing geble ven. In verband met het vorenstaande hebben B. en W. de heer Meerpoel me degedeeld. dat B. en W. op zijn ver zoek niet kunnen ingaan. In een rekest verzoekt de heer Meer poel de raad de afwijzende beschikking van het college ran 22 januari 1960 op zijn verzoek van 8 december 1959 te. vernietigen en te beslissen, dat deze stoep, zonodig in versmalde vorm, op nieuw zal worden aangebracht. B. en W. merken in dit verband op. dat voor hef leggen van nieuwe stoe pen of het veranderen van bestaande stoepen ingevolge artikel 4 van de ver ordening op het bouwen en slopen ver gunning van het college is vereist. Het oude stoephek was aanwezig krachtens een reeds uit de 18e eeuw daterende publiekrechtelijke vergun ning. welke door het college is inge trokken. Om de bovenvermelde re denen zijn B. en W. niet bereid een vergunning krachtens de verordening op hef bouwen en slopen te verlenen. Overigens behoort het recht om be sluiten van het college te vernietigen tot de bevoegdheid van de Kroon. Naar het B. en W. voorkomt kan het adres door de raad voor kennisgeving worden aangenomen. De toestand van de Pieterskerk maakt het uitvoeren van enige restauratiewer ken aan het kerkgebouw nodig. De staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente medegedeeld zich ermede te kunnen verenigen, dat aan een architect opdracht wordt gege ven voor het opstellen van een restau ratieplan. Gebleken is dat van twee ramen, na melijk één in de topgevel van het noor dertransept en één in die van het zui dertransept, de gaffelvormige midden stijl is verzakt, waardoor de gehele raamtracering van de bovenzijde van de raamomsluiting is losgeraakt. Bij storm kan als gevolg daarvan ernstige beschadiging worden gevreesd. Ter weerszijden van eerstgenoemd raam, dat de ergste gebreken vertoont, is, teneinde ongelukken door vallend steen te voor komen, een stalen steiger geplaatst. Aangezien restauratie van de ramen geen uitstel kan lijden, heeft de staats secretaris goedgevonden, dat in afwach ting van het restauratieplan aan de ra men de nodige voorzieningen worden getroffen. Bovendien heeft deze be windsman de begroting van de daaraan verbonden kosten goedgekeurd tot het opgegeven eindbedrag van 32.925 en het rijkssubsidie bepaald op 65 pet der uitgaven, tot een maximum van ƒ21.401 Het college van kerkvoogden heeft B. en W. gevraagd te bevorderen, dat ten behoeve van de restauratie van de ra men ook een gemeentelijke bijdrage wordt toegekend, en wel van 15 pet der kosten. Er bestaat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Aan het ver lenen van de bijdrage dient de voor waarde te worden verbonden, dat na afloop van de restauratiewerkzaamheden nan het college verslag wordt uitge bracht over de werkzaamheden en de daaraan bestede kosten. Bouw van gymlokaal aan Du Rieustraat Onlangs is met de bouw van de 14- klassige openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Du Rieustraat een begin gemaakt. Voor de bouw van een gymnastieklokaal bij deze school is enige tijd geleden een urgentieverklaring ontvangen. De kosten van de bouw en inrichting van het gymnastieklokaal worden raamd op f 288.000. (Advertentie) Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets. Ten gevolge van de beperkte ca paciteit van de Breestraat wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van de route Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt c-.q. Apo- thekersdük. Dit maakt het noodza kelijk aan deze wegen voorzienin gen aan te brengen, xowel ten be hoeve van het rijdende verkeer als van de voetgangers. Bovendien zul len maatregelen moeten worden ge troffen ter voorkoming van het ontstaan van opstoppingen dbor par kerende voertuigen. De plannen omvatten een betere geleiding van het rijverkeer cn het maken van veilige oversteekplaatsen voor voetgangers. Voorts zal ver betering worden gebracht ln de par- keergeiegenheden langs de water zijde. Op de plaatsen, waar schuin op de walkant geparkeerd zal moe ten worden, zullen stootranden wor den aangebracht. Het pleinvormige gedeelte van de Vismarkt naast het stadhuis, zal door een nieuw trottoir in twee ge deelten worden gesplitst, n.l. een rijbaan met parkeerstrook en een parkeerterreintje. Hierdoor zal niet alleen een betere bescherming voor de voetgangers ontstaan, doch bo vendien zal het rijdende verkeer, dat van de Aalmarkt komt en ter plaat se onordelijk pleegt uit te zwermen, ln betere banen worden geleid. Dit zal echter vrijwel geen verminde ring van de parkeerruimte tot ge volg hebben. De parkeerstrook tussen de Man denmakers teeg en Vroom en Drees- Subsidie voor expositie zilveren Vebo Het bestuur van de Vebo stelt zich, zo als gemeld, voor ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereniging van 22 tot en met 26 augustus a.s. in Leiden een grote jubileumtentoonstelling te or ganiseren onder de titel „Landbouw in de Randstad". Het ls de bedoeling hierin een beeld te geven van de ontwikkeling van de landbouw ln al haar geledingen en in het bijzonder van wat de randstad Hol land op agrarisch terrein te bieden heeft. Na ampele overweging hebben B. en het Vebobestuur toestemming gege ven de tentoonstelling te houden in het Plantsoen tussen de Van Disselbrug en de Plantage. Aan deze toestemming heb ben zij stringente voorwaarden met be trekking tot het voorkomen en beperken van schade aan het plantsoen verbondea Van verschillende instanties en particu lieren is reeds medewerking in de plan nen toegezegd. Gelet op de betekenis van een derge lijke tentoonstelling voor Leiden ach ten B. cn W. het redelijk, dat door de gemeente aan de organisatoren overeen komstig hun verzoek een tegemoetko ming in de kosten wordt verleend. Deze tegemoetkoming zouden zij willen be palen op het bedrag van het exploitatie tekort met een maximum van f 10.000.—, vermeerderd met de kosten van herstel van de beschadigingen aan het plantsoen. Deze worden op f 5700,— geraamd. Verkoop bouwterrein aan «Ie Mozartlaan Ten behoeve van de voorgenomen bouw van 64 flatwoningen met auto boxen, overeenkomstig het geldende uit breidingsplan „Lelden-Zuldwest". heef» de n.v. Aannemersbedrijf Gebr. Van Ros- sum te Utrecht, de gemeente verzocht aan haar te verkopen twee percelen bouwterrein, tezamen groot ongeveer 6.365 m2, gelegen aan de Mozartlann Met adressante Is overeenstemming be reikt orrftrent de verkoopprijs van f 240.000 in totaal. mann is ln 't bijzonder bedoeld voor deze n.v. cn de Waag. Ter verbete ring van de thans voor voetgangers gevaarlijke oversteekplaats bij ge noemde steeg is een eenvoudige op lossing gevonden. De noodzaak van deze maatregel behoeven wij nau welijks te betogen: in het bijzonder wielrijders piégen, komende uit de Mandcnmakersteeg, vlak langs de hoek van het Waaggebouw te rij den; de voetgangers hebben vrijwel geen uitzicht op het verkeer. De kosten van uitvoering van de verschillende werken worden ge raamd op ƒ42.500. School in het Boshuis Het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs verzoekt de ge meente medewerking te verlenen door beschikbaarstelling van een lokaal in het Boshuis aan de Hoflaan voor de huis vesting van een klasse van de school voor g.l.o. aan de Boshuizerkade 119, met ingang van 1 februari 1961. Voor deze klasse is in het gebouw van de school geen ruimte beschikbaar. Tot laatstge noemde datum kon de klasse worden ge huisvest in het schoolgebouw aan de Tel derskade. Vermoedelijk is het lokaal in het Boshuis slechts nodig tot het tijdstip, waarop de in aanbouw zijnde drieklassige houten school aan de Cesar Franckstraat. die voor het hervormde onderwijs is be- stemd, gereed is. Met de beheerder van het gebouw is overeenstemming bereikt over de verhu ring van het lokaal aan de gemeente. De vergoeding bedraagt f 1.500.per jaar, inclusief de kosten van onderhoud, ver lichting, verwarming en schoonhouden. Deze kosten, welke kunnen worden ge steld op f 1.200,per jaar, komen voor rekening van het schoolbestuur. De ove rige kosten, ad f 300.per jaar, zijn stichtingskosten en komen voor rekening van de gemeente. Aangezien het Boshuis vermoedelijk gedurende ongeveer vier maanden zal worden gebruikt, zullen de kosten voor de gemeente een bedrag van pLm. f 100.— belopen. Zo'n mooie kleine piano past ook in Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot** instrument... De prijs zal U meevallen! Bet of schrijf om onze foto-brochure nriOA Amsterdam - Arnhem Breda Rotterdam Afdeling Leiden N.C.R(eis)V. De NARCISSEN voerden op de wekelijkse keuring in Haarlem natuur- y lijk de boventoon. Vele tientallen soorten werden geëxposeerd in een kwaliteit die niets te wensen overliet. Een briljante collectie was die van de Sassenheimse expert Bram Warnaar, die een gehele tafel in beslag nam. Rond veertig variëteiten kon men hier bewonderen, de een al mooier dan de ander. Een greep: Narvik, Ravelli, Indian Summer, zaailing nr. 6, Calabar. Van D. van Egmond, Hillegom, was er de dubbele verloping ui; King Alfred onder de naam Golden Ducat, terwijl gebrs. Van Graven, Dt Zilk, de fraaie Winifred van Graven ten tonele voerden. Heel goed vonder we de bicolor General Bird van de fa. Steenvoorden uit Noord wijk. Een klein maar fijn groepje bracht C. A. van Paridon, Noordwijkerhout We noemen de beste grootkronige Eddy Canzoni, de dubbele Amusement er Lady in Waiting. E AFDELING Leiden van de NCR(eis)V heeft haar serie cul turele avonden vandaag voorlopig afgesloten met een lezing in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal door mevrouw Staal uit Oegstgecst over Joegoslavië, toegelicht met mooie kleurendia's en muziek uit Kroatië en Servic. Wie naar Joego slavië reist, zo zei mevrouw Staal, is ook nieuwsgierig naar de poli tieke en economische ontwikkeling van dat land. Om hiervan iets te be grijpen, moet men een gedegen voor studie maken. Door de eeuwen heen is daar strijd gevoerd, hetgeen een sterke invloed op het volkskarakter heeft uitgeoefend. De bezoeker ont moet er een sterke vrijheidsdrang. Men ls er onder meer erg trots op, zichzelf van de Duitsers te hebben bevrijd. Er wordt hard gewerkt in Joegoslavië. Men bouwt in flink tempo woningen en scholen en ook aan de verbetering van de wegen wordt aandacht besteed. In de steden gaan de mensen eenvoudig maar goed gekleed, op het platteland vindt men nog vrij veel klederdracht. De levens middelenwinkels zijn goed voorzien en ook op de markten is praktisch van alles te koop. De boekwinkels hebben even. eens een ruime sortering, maar de luxe artikelen zijn erg schaars. Opvallend bij voorbeeld is. dat men er zo weinig speel goed ziet. Het Joegoslavische commen taar is, dat men eerst voor de nuttige dingen werkt. Luxe komt od de tweede plaats. V riendeliiU Een feit is, dat de regering veel voor de bevolking doet. Men trekt voorts veel toeristen aan. die overal zindelijke hotels vinden en mensen, die hulpvaardig en vriendelijk zijn. Met het Duits kan men zich aardig redden, maar je moet erbij zeggen, dat je Nederlander bent. want op onze oosterburen hebben de Joe go- slaven het bepaald niet begrepen De nazi's hebben in dit prachtige land de tactiek van de verschroeide aarde toe gepast. Eén vierde deel van de bevolking verloor door oorlogshandelingen het le ven. Nadat mevrouw Staal allerlei Joe goslavische gebruiksvoorwerpen had getoond, projecteerde zij dia's, die een goed beeld gaven van 't door haar bezochte land. Zij vertelde daarbij, dat wie in Joegoslavië de godsdienst als een privé-zaak beschouwt, geen onoverkomelijke moeilijkheden on dervindt. De kerken zijn open, maar men treft er voornamelijk ouderen aan. De jeugd heeft geen interesse of geen gelegenheid doordat op zon dag dikwijls schoolexcursies moeten worden gemaakt. Vooraf had voorzitter A. van den Bos een welkomstwoord gespreken, waarbij hij de aandacht van de leden vestigde op een aantal uitstapjes dat binnenkort kan worden gemaakt, onder meer naar het bloemencorso en naar België. (Advertentie) ZIJ DIE DE SHOW VOOR DE VER. VAN HUISVROUWEN VERZORCDEN ANTILOPE Gangetje 10 Luxe Damestassen v. d. BLOM Steenstraat 57 Coiffures en byoux VAN EGMOND Breestraat 173 Mantels, Mantelkostuums japonnen en Bontwerken MESSCHERS MODEHUIS Breestraat 175 Hoeden - Sjaals Laimbock handschoenen Bouw openbare kleuterschool aan de Telderskade Op 13 oktober 1958 besloot de ge meenteraad tot stichting van een tweede openbare kleuterschool in het zuidweste lijk stadsdeel. Deze school, de openbare kleuterschool „De Klaproos", is sinds haar oprichting gehuisvest in een lokaal van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Telderskade en in de hal van die school, terwijl sinds 1960 één klas is ondergebracht in het houten schoolgebouw aan de Valerius- straat. Voor de bouw van een definitief gebouw voor de kleuterschool „De Klap roos" is een urgentieverklaring verkre gen, die twee speel-werklokalen omvat. Bij vervaardiging van het plan, dat twee speel-werklokalen, een personeelskamer, een ruimte voor de centrale-verwan mingsinstallatie en enkele bijruimten omvat, is rekening gehouden met de mo gelijkheid het gebouw met een derde speel-werklokaal uit te breiden. B. en W streven ernaar de uitbreiding van de school met 1 lokaal binnen 2 jaren te realiseren. De kosten van de bouw en in richting van het gebouw worden geraamd op 233.600. De „naakte" bouwkosten van de school zijn lager dan 100.000, zodat de vereiste rijksgoedkeuring voor de bouw door B. en W. kan worden af gegeven. De school kan derhalve spoedig worden gebouwd. V. en D. toonde praktische kledij voor lente en zomer Vroom en Dreesmann is gisteren driemaal met een aardige show van zomer- en lentekleding voor den dag gekomen. Een bijzonderheid was. dat men een collectie toonde voor de jonge meisjes, die nog maar kort „teenagers" mogen heten. De jonge mannequin komt lof toe voor de wijze, waarop zij haar jurkjes en mantels toonde. Een Jacquet in cognac en een geruite plooirok met blazer pasten het meest bij de frisheid van het schoolgaande meisje, de lange rechte mantel in geel en de rode „avondrobe" evenals enkele van de jurkjes zouden een wat ouder meisje beter hebben gestaan. De overige mannequins toonden kle ding. waarin men er altijd goed uitziet. Enkele modellen, zoals bij voorbeeld de lichte regenmantels (afgewerkt met suède kraag, knopen of biezen, de geheel ver ticaal geplooide witte Japon en de char- lestonmodellen, vormden de wat aparte stukken in deze show, die voor het overige een heel goed overzicht gaf van draagbare kleding, die niet zo opvallend is dat zij gauw zal vervelen. Wjj zagen een mooie kleurige blouse'sluitstukken van de show. van zijde boven een strakke rok van witte terlenka, twee japonnen ln bleu- wit-bruine horizontale strepen (waarvan één met lage mouwinzet, verwerkt op de streep, enkele deux-pièces en complets en een groot aantal vrolijke zomerjapon- nen. Een vlotte combinatie was het witte truitje met blauwe biesjes, welke kleur werd herhaald in de geruite plooirok. De mantels en Japonnen waren meestal kraagloos, de eerstgenoemde hadden lage zakken en een over de heup mid denachter zichtbare aanzet, al of niet geaccentueerd door een zadelsteekrand. Een praktisch nieuwtje bij de regenjas sen is de middenachter aangebraohte vrij diepe split, die een flinke loop. en tiets- ruimte verschaft. De kleuren bleu, roze, licht- cn don kerbruin en zwart werden het meest gebruikt in de getoonde modellen. Tin- ten, waaruit elke vrouw een gemakke lijke keuze kan doen. omdat ze haar bijna alle goed staan. Hoeden en schoe nen waren goed gekozen. Een cocktailtolletje in wit met licht blauwe bloemen had een zijpand, dat de breedte geheel aangerimpeld was. Hel vormde, met het jacquard trois-piècea ln bruin cn het lange bruldstollet (eveneens me«t jaquard-dessin) een van d« mooie De zaaiaankleding werd verzorgd door Woninginrichting BULTHUIS Botermarkt 23 DE STANDS WERDEN O.A. VERZORGD DOOR: Fa. HOLLANTS Vismarkt 2 Luxe Damesschoenen Fa. v. d. STOK Breestraat 155 Huishoudelijke artikelen De fa. S. A. van Konijnenburg en Gebr. De Graaff Co., Noordwijk heb ben al jaren een uitstekende naam op het gebied der narcissen. Men toonde nu een mooie groep, waarin zaailing 260, geel met oranje bij-zonder opviel. Een dubbele narcis diie, zo met het blote oog te zien, vele goede eigenschappen heeft en in dit genre wel gelijk met Texas kan worden geplaatst. De poëticus Mara deed het ook best en de pompeuze witte trompet Tartar niet minder. J. W. A. Letfeber, Lisse, etaleerde een aantal narcissen met gespleten kronen. Meer eigenaardig dan mooi. De meest opvallende was Artist. Het Papillon-type oogstte meer waardering. Prinses Gratda maakte een beste indruk. Getuigschrift Een getuigschrift van verdienste ging naar de dubbele witte Stella Maris van C. A. v. <L Wereld, Roelofarendsveen, terwijl de dubbele Flower Record van de fa. Blokker uit St. Maartën meer dan gewone aandacht kreeg. Een zeer goede narcis vondten we Scarlet Royal van Gebr. Biemorod, Sassenheim. Prach tig materiaal zond N.V. G. B. de Vroo- men Zn., Sassenheim, weer in. Uit blinkers: de grootkronige Duke of Wind sor, de al meer genoemde Eddy Canzoni en de fantastisch mooie gele Golden Triumpha-tor, die stellig een van de meest bewonderende narcissen van de show was. G. Liibbe Zn., Oegstge&t, bracht beste narcissen. We noemen onder meer de al bekende Margeret Mit chell, Rldeau Hall en Queen of Nar cissi. De fa. GruIIemans uit Llsse. die zich ln het verleden speciaal op het gebied van de tulntulpen be woog. heeft zich ook op het gebied der narcissen begeven en creëerde een ras van opmerkelijk forse groot- kronigen. die er goed en gezond uit vagen. We noemen o.m. Fantasy en Hls Hardship. Van Walter Blom Zn.. Hillegom, zagen we een bloem- stukje van de welriekende gele jonquiile-narcisscn. Tulpen waren met zo rlj-k vertegen woordigd. Maar dat zal over een of twee weken wel anders zijn. Dan gaan de koude warenhuizen volop bloeien en zal men de juryleden ongetwijfeld drukke bezigheden bezorgen. We zagen n-u onder ■neer de mooie Grelgdi Yessica van Gebr. Sogers, Lisse, de rode geel-gerande RoyaJ Court van J. Uittenbogaard Zn„ Oegst geest, de fraaie fort Easter Parade van Roozen-Kramer, Bennebroek, terwijl Eugène v. d. Schoot uit Hilegom present was met de gele Gondel* en de rode Greig-ii Fatima. De altijd boeiende fosterina Prlnceps Openbare verlichting op de Groene Maredijk De Groene Maredijk is niet van een openbare verlichting voorzien. Nu het sportveldencomplex in de Kikkerpolder geheel in gebruik is genomen wordt de behoefte aan een zodanige verlichting ln ernstige mate gevoeld, aangezien de spe lers na training in de avonduren het complex in het donker moeten verlaten. De Sportstichting heeft dan ook reeds klachten dienaangaande ontvangen van ouders, die het niet verantwoord achten hun kinderen 's avonds naar de training te laten gaan. Het komt B. en W. gewenst voor op de gehele Groene Maredijk, dus van de Poelwetering tot de Poelgeester- weg, een openbare verlichting te doen anabrengen. De kosten van uitvoering van het plan worden begroot op f 19.500. De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag in de stadsgehoorzaal een damesbeurs in het klein bezocht. De firma's Van der Blom, Van der Stok, Bulthuis, Hollants en „Antilope" hadden de foyer aardig ingericht met hun stands, terwijl de firma Van Egmond in een show haar collectie zomerkleding toonde. De modellen werden gepresenteerd door vijf leden van de vereniging, die deze taak op charmante wijze vervulden Door bij de eerste modellen van de show geen hoeden te dragen," konden de mannequins hun kapsels laten bewon deren die de firma Van der Blom had verzorgd; de hoedjes van Messcher's Modehuis waren zorgvuldig bij de kle dingstukken gekozen en de algehele indruk was er dan ook een van harmonie en distinctie. Veel toiletjes werden gecompleteerd door een hoed met één enkele roos in bijpassende of afstekende kleur. Een onderdeel in de hoedenmode, dat dit sei zoen populair belooft te worden. De getoonde Japonnen waren alle stijl vol. Over het algemeen komt de gladde rok ln zwang, vooral bij deux- en trois- pièces .De „slim look" van Dior, die de rok van achter iets ruimer doet vallen, wordt in steeds meer shows opgenomen. Van Egmond toonde zomerjaponnetjes van veredeld katoen en zuiver zijde. Vooral deze laatste stof heeft de prachtige soepele val, die de stijve petticoat-mode van vorige seizoen gaat vervangen. Wy zagen hierin veel Italiaanse modellen, die ruime rokken en kraagloze boven- stukjes hadden. Mohair, linnen en Shetland zyn de materialen, waarvan de zomermantels worden vervaardigd. Ze vallen recht naar beneden, hebben soms een ruime rug en bij Van Egmond bijna alle een kraag. De mouwen zijn soms een eind onder de schouders ingezet en reiken tot even over de ellebogen. De mantelpakjes en com plets vertonen eveneens een rechte lijn, zowel voor de jasjes als voor de rokken. Marineblauw in combinatie met wit zal het altijd wel blijven doen. Ook in deze show werd een deux-pièces in deze tinten opgenomen. Bont Dat Van Egmond een mooie collectie bontmantels en -garneringen heeft, was gisteren eveneens te zien. Een cape van wit Indisch lam op een dieprode fluwe len cocktailjapon, een beige lange nertz- mantel en een 7s naturel petit-gris waren enkele van de goede staaltjes van bont werkerskunst. De Japon met Jasje ls een prettige dracht en werd dan ook veelvuldig ge toond, meestal in lichte pasteltinten. Voor wat kleuren betreft in de mantel- en kostuumsector heeft men de keuze tussen beige, licht- en donkerbruin, grijs, zwart en blauw. In de zomerjaponnen verwerkt men helderder tinten: groen-wit, geel zwart, lichtblauw en oranje. Wit keert iedere mode terug, evenals zwart. Met laatstgenoemde kleur als ondergrond werd een Engelse wol-mousseline japon met rode rozen getoond. De namiddag japonnen hebben stemmiger tinten: beige en bruin. Mevrouw Hageman-Verhagen was aller tolk ln haar woorden van dank aan de firmanten, die de prettige middag hadden verzorgd en terecht wees ztf op de goede samenwerking, die behoort te bestaan tussen de huisvrouwen en de midden stand. Een samenwerking, die door deze kleine beurs Is versterkt cn waarvoor de heer Van Egmond namens zijn col lega's zich erkentelijk toonde. Verhoging van krediet voor schuren verbeterin g Bij besluit van 22 augustus 1960 heeft de Leidse raad ten behoeve van de ver nieuwing van de schuren bij de wonin gen van het le gemeentelijke plan, ge legen ten noorden van de Herensingel, een krediet beschikbaar gesteld van 60.833 en voor de vernieuwing van de schuren bij de woningen van het 2e ge meentelijke plan, gelegen t:n zuiden van de Haagweg, een krediet van 57.667. De aanbesteding heeft uitgewezen, dat de raming van de bouwkosten op resp. 59.000 en ƒ56.000 te laag is geweest De laagste inschrijvingssom gaat resp. zagen we van J. Rijkelijddhuizen, Ha Lie- gom, De elegant gebouwde King Salomon werd geëtaleerd door de fa. Gebr. Nieu- wenbuis uit Lisse, Jac. Tol. St. Panera», kwam met de rode Whdtsum Flame, Overdevesrt Zn., Wassenaar, was pre sens met de gele sport uit Pres. Roos- velt die de naam Golden Gift droef met Dana, een gele sport uit Royal Pearl die op zijn beurt weer verliep uil Eisenhower. KI. vam Egmond, Oegstgeest, besloot de tulpenrij met de beste gel« Euromast Bijgoed En dan was er maandag ook nog mooi bijgoed. Onder meer gladiolen van d« fa. A. J. Preijde uit Breezand met d« lilairose Proficiat envooral! de witte White Friendship als uitblinkers. De fa. H. J. Salman Zn., Noordwijik, toon de een tak van de forse zalmkleurige gladiool Empire. Bijzonder mooie kwa liteit van anemone blanda bracht J- Bij! van Duyvenbode, Hillegom: Blue Giarv! met bloemen tweemaal zo groot als de stamsoont en de opvallende forse Viold sprongen sterk in het oog. De fa. Meijer uit Oegstgeest, etaleerde het statige bolgewas Frittelania Impe rialis lutea major met de hangende gel« bloemen. Een fraaie plant voor de tuin Van K. de Jong, And ij k, zagen we mooie lelies (afkomstig van de in Oregon (USA) wonende Nederlandse kweker Jan de Graaf), terwijl het Proefstation uit Aals meer resultaten liet zien van bewaar- proeven met liliumpumilum. Veel ver schillen konden we niet ontdekken of de bollen nu bewaard waren in zand of turf. molm. Alleen de bollen die in de dlpwas waren gestopt, mislukten. Deze was wordt door veel exporteurs gebruikt voor 't dip- pen van dahlia's. De knol blijft dan schoon, steviger en mooier voor de. droogvenkoop. De schubbige leliebol kan daar kennelijk minder goed tegen. In februari vorig jaar woedde heI vuur in de openbare school aan dt Haverstraat, hoofd de heer Volkers Er zullen er zeker zijn geweest dit toen hebben gedacht: „Nou zijn wt eindelijk van die ouwe, somberi ondoelmatige school verlost. Door di brand naar een nieuw gebouw". Nu, dat nieuwe gebouw is er gekomen, maar met gebruikmaking van het oude. De dienst gemeentewerken heeft het gerestaureerd op een wijzt die niet alleen de herinnering aan de brand maar ook die aan de si tuatie daarvóór wegvaagt. Gemeentelijke onderwijsautoriteiten en het hoofd der school hebben het ons laten zien. We kunnen dit herstel niet beter ty peren dan met de woorden van de ge meentelijke inspecteur, de heer Swanen- burg, die zei: „We zijn in één keer van alle oude rommel af". En dat geldt niet alleen het gebouw zelf, maar ook de ver lichting, de verwarming, de aankleding, kortom het hele aanzien. Een scala van, vernieuwingen en verbeteringen, die deze school weer jaren doen meegaan. Wie eraan twijfelt of een oud school gebouw met een bedrag beneden de f 100.000 een verrassende metamorfose kan ondbrgaan, hy moet maar eens bij de heer Volkers aanbellen. Niet onvermeld blijve, dat het hoofd van de school in de hal voor een wand schildering zorgde, een serie speelmomen-, ten die de kinderen ongetwijfeld zal aan-! spreken. De leidster van de kleuterschool is niet minder tevreden. Ook zij ontvangt de kinderen nu in een omgeving, die aan de tegenwoordige eisen voldoet Het sociale en het pedagogische aspect van al deze veranderingen zijn zeker zo belangrijk als het didactische. De jeugd In de omgeving van de Haverstraat wordt ai zoveel met afbraak en puin geconfron teerd, dat zo'n school daartegenover toch wel een positieve invloed moet hebben. Aan de tuin van het stedelijk gym nasium grenzen twee percelen grond, groot resp. 630 m2 en 1117 m2. B en W. zouden beide terreintjes willen toevoegen aan de tuin van het gym nasium. De rector van het gymnasium heeft gevraagd op een gedeelte van deze ter reinen een zogenaamde plantentuin aan te leggen en de rest te voorzien van een[ grasmat. Een plantentuin zal bij de les sen in de plantkunde goede diensten kunnen bewijzen en verder ook de liefd» en de belangstelling van de leerlingen voor onze flora stimuleren. Ook de leerlingen van het Rembrandt- lyceum zullen voor hun plantkunde-les- sen van deze tuin gebruik kunnen ma ken. In overleg met de rector heeft de directeur van gemeentewerken een plan voor de tuinaanleg opgesteld: de kosten; daarvan worden in totaal geraamd op; 5900 Spreekbeurt Vrijdagavond zal in het gebouw Hoge Rijndijk 24. dT. C. Steenblok van Gouds voorgaan. 5647 en 5353 boven de raming uit.j Deze overschrijding moet worden toege schreven aan het nader voorschrijven van het gebruik van kalkzandsteenklin-' kers in plaats van kalkzandsteen en de omstandigheid, dat na het opstellen van de begroting van de kosten, zowel de kosten der materialen als de lonen zijn gestegen. De toegestane kredieten zullen in verband met een en ander met resp. ƒ5647 en 5353 moeten worden verhoogd cn gebracht moeten worden op resp ƒ66.480 en ƒ03.020.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4