Hieuure £dfcsrl)e (fouranl EERSTE MENS IN DE RUIMTE: RUS 'I Commentaar Veilig en gezond op aarde terug Piloot van 27 jaar zweefde zeven kwartier lang in een baan om de aarde tÏ i I I NIEUWS in één oogopslag Verzoenend gebaar van De Gaulle tegen rebellen deken- en stoffenwevers U-2-piloot Powers zou maar het liefst in Rusland blijven Proces- Eichmann Eenzame hoogte BON Meer vrijheid voor gevangen leiders Scherpe kritiek op de V.N. till-: WOENSDAG 12 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; i 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Ut. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaiticfi it fhrUmn mijn bert ia ttgljeaspaeT Tweeënveertigste jaargang no. 12147 Zie pagina 9 F)E EERSTE MENS heeft vandaag een ruimtevaart ge maakt en is behouden op aarde teruggekeerd. Het is een Rus: de 27-jarige majoor Joeri Gagarin. De reis heeft een uur en 48 minuten geduurd. Gagarin werd om 7 minuten over 7 Ned. tijd de ruimte ingeschoten en landde om 5 voor 9. Het ruimteschip draaide op een hoogte van 175 tot 302 kilometer éénmaal om de aarde, en landde ergens in het westelijk deel van de Sow jetunie. Gagarin stapte uit en zei: „Et voel mij goed en heb geen letsel opgelopen." T^INDELIJK was het dus vandaag zover, nadat de vreedzame wedloop tussen Rusland en Amerika de laatste dagen steeds spannender was geworden. Rusland heeft gewonnen en Chroesjtsjef gewaagde vandaag van een „dienst aan de mensheid". Gagarin wordt als een held geëerd als de Columbus van de twintigste eeuw. TVE LEIDING van de V' Weense verkeers politie heeft krasse maat regelen genomen om op drukke dagen aan de moeilijkheden het hoofd te bieden: men heeft een stellage laten bouwen die een verkeersagent meters hoog kan uittillen boven zijn omgeving. De voordelen zijn duide lijk: de man op het zebra- gestreepte platform heeft een uitstekend overzicht over de files die van vele kanten op hem toekomen en omgekeerd kan geen enkele verkeersdeelnemer als ex cuus aanvoeren dat hij de agent „over het hoofd heeft gezien". Want daarvoor moet men wel van een helikopter gebruik maken! Het ..hoog en droog" is op deze agent niet van toepas sing wel dat hij zich „op eenzame hoogte" bevindt, ook al krioelt 't verkeer on der hem langs. Immers, hij en hij alleen is dank zij zijn (hoge) functie in staat de juiste aanwijzingen te ge ven en het verkeer zo te lei den dat er geen opstoppin gen en geen brokken van komen. Doordat hij overzicht heeft èn een gespecialiseerde kennis kan hij leiding geven en is het geraden zijn aan wijzingen te volgen. Hier is een aanknopings punt met de krant. Ook daar komen een aantal draden van het wereldomspannende nieuwsnet samen, waardoor het mogelijk wordt een over zicht te krijgen over allerlei kwesties. En ook de kranten redactie beschikt over gespe cialiseerde kennis waardoor een zekere leiding gegeven kan worden. Maar hier houdt de vergelijking dan ook op: oneindig moeilijker dan zijn weg te zoeken in welk druk verkeer ook, is het lijnen te vinden in de wirwar van be richten die maar al te vaak met propagandistische be doelingen worden opgesteld. Er is vakkennis èn levens overtuiging voor nodig om daarin zijn weg te kunnen vinden. Voor een krant kan er geen sprake zijn van „eenzame hoogte" zij moet midden tussen haar le zers staan. Daarom voelen christelijke lezers zich aangetrokken tot de christelijke krant, mits die krant een goede krant is, die elke vergelijking met andere kan doorstaan. Zo'n krant is ónze krant. Ze is waard dat u er propa ganda voor maakt Ze is waard dat u de moeite neemt om een bon in te vul len! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). (straat) (woonplaats) DIT GEBEURDE ER op deze historische dag. 0 Om 07.58 uur Ned. tijd meldt het Russische nieuwsagentschap Tass dat er een man de ruimte in ge/choten is. Radio- Moskou onde'rbreekt zijn uitzending en kondigt reeds om 08.00 uur aan dat de ruimtevaarder is teruggekeerd. Enkele minuten later wordt dit echter tegenge sproken. De man zit op dat moment nog in zijn ruimteschip Wostok (hetgeen „Oost" betekent), dat 4724 kilo weegt en met een meertrapsraket is gelanceerd. Wostok draait in 89 minuten eri 6 secon den rond de aarde. De grootste afstand tot de aarde is 302 kilometer, de kleinste 175 kilometer. De baan van het ruimte schip maakt een hoek met de evenaar van 65 graden en 4 minuten. 0 08.41 uur: Tass meldt dat astronaut Joeri Aleksejewitsj Gagarin zich boven Zuid- Amerika bevindt en dat alles nor maal verloopt. De ruimtevaarder maakt het goed. Er is verbinding met de aarde De frequentie van de korte-golfzenders aan boord zijn 9.019 mc en 20.006 mc De ultra-kortegolflengte is 143,625 mc. De nieuwslezer in Moskou zegt: „Kameraad Gagarin maakt het zeer goed. Hij voelt zich goed en de toestand in de cabine is normaal. De vlucht van de Wostok in een baan om de aarde duurt voort". Hel radiocontact is wederzijds. De toestand van Gagarin wordt gecontroleerd door middel van radio-telemetrische en televi siesystemen. De instrumenten die de noodzakelijke levensomstandigheden in de cabine in stand houden, functioneren goed. 0 08.49 uur: volgens radio-Moskou heeft Gagarin, terwijl hij zich boven Afrika bevond, gemeld: „Ik doorsta de toestand van gewichtloosheid goed". 0 09.12 uur: Radio-Moskou deelt mee dat het remsysteem van de Wostok om 08.25 uur in werking is gesteld en dat Gagarin de landing heeft ingezet. Het ruimteschip begint te dalen. Het landt om vijf voor negen in een speciaal van te voren uitgezocht gebied in het westen van de Sowjetunie. Gagarin stapt uit en zegt: „Wees zo goed de partij, de regering en Nikita Chroesjtsjef persoonlijk te melden dat de landing normaal is ver lopen. Ik voel mij goed en heb geen let sel opgelopen". Er is een nieuwe fase in de jonge ruimtevaartgeschiedenis begon nen drieëneenhalf jaar na de lance ring van de eerste Spoetnik. Chroesjtsjef, met vakantie aan de Zwarte Zee, stuurde een telegram aan Gagarin: „Ik omhels u. Tot spoedig weerziens in Moskou. De vlucht door u gemaakt opent een nieuwe bladzij in de geschiedenis der mensheid bij de verovering van de ruimte. Zij vult de harten van het Sowjetvolk met groot geluk en trots tegenover het socialis tische moederland." Gagarin is reeds ingeschreven in het gulden boek van de Bond van jonge communisten. Joeri Gagarin is op 9 maart 1934 ge boren in het district Gsjatsk bij Smo lensk, als zoon van een meubelmaker. Als jongen van zeven jaar werd hij met zijn familie geëvacueerd na de Duitse inval. Na de oorlog keerden zij terug naar een collecieve boerderij. Hij doorliep de am bachtsschool en een technische school er is sinds 1957 piloot. Hij is getrouwd en heeft twee dochtertjes (Jelena van twee en Galja van een maand). Hij is metaal smelter van beroep, maar blijkbaar ook 'n zeer goed straaljagerpiloot, lichamelijk en geestelijk in topconditie. Zijn vrouw Valentina Gagarina is afgestudeerd aan de medische school van Orenburg, waar Gagarin de luchtvaartschool heeft door lopen. Hij is lid van de Komsomol (bond van jonge communisten) en sinds juni •1960 ook van de Communistische partij. (Zie ook pagina 9) Majoor Joeri Aleksejewisj Gaarin, een Rus sisch piloot, is de eerste mens, die een vlucht in de ruimte heeft gemaakt. Hij werd, aan boord van het ruimteschip Wostok, vandaag in een baan om de aarde geschoten en is enige tijd later behouden op de aarde teruggekeerd. Geruchten circuleren, dat de vorig jaar in Moskou veroordeelde piloot van het neerge schoten U-2-vliegtuig, de Amerikaan Francis Powers, op 1 mei zal worden vrijgelaten en dat hij niet van plan is naar de V.S. terug te keren. Zijn vrouw zou zich bij hem voegen. President De Gaulle heeft verklaard, dat, in dien de Algerijnen zich tegen samenwerking en samengaan met Frankrijk verzetten, alle Fransen in Algerije naar het moederland zul len worden teruggebracht en de Algerijnen uit Frankrijk zullen moeten vertrekken. In dat geval zal Frankrijk ook alle hulp aan Al gerije staken. Naar het oordeel van minister Luns moet men in de nabije toekomst geen concrete resultaten verwachten van het overleg met Amerika in zake Nieuw-Guinea, dat zal worden voortge zet. Aangenomen moet worden, dat er tussen Nederland en de V.S. ten aanzien van het vraagstuk verschil van inzicht is blijven be staan. In het Veersegat is gisteravond een zeer felle strijd geleverd om het behoud van de eerste caisson, die in het sluitgat moest worden ge plaatst, maar enkele uren daarvoor op een zandbank vastliep. Na enorme moeite is het de sleepboten gelukt de caisson weer onder controle te krijgen. Men zou trachten de kolos vanavond op de goede plaats te brengen. kkkkkV)M 1"H j 17 a s r s t r k i t a a.r rscskou, 12- apri l, tai - op upril. is r in -.owjetariftrl "gn ruin+ftSf.hiR inlanc irfi -t eon "an aan boor- ''ij Js .•••srr naar aat?ri (a'j/.ci) pc-cê keer 0610 .4. Boven: het eerste telexbericht, dat om even over 8 uur vanmorgen historisch nieuw bracht. Onderportret van een Rus sische a.s. ruimtevaarder bij een van de proeven, die aan de reis van Gagarin vooraf gingen. KONINGIN OP 5 MEI IN AMSTERDAM-WEST H.M. de Koningin heeft de wens te kennen gegeven het Koninginnedag vuurwerk op de avond van de bevrij dingsdag aan de Sloterplas in Amster dam bij te wonen. De viering van Ko ninginnedag is verschoven naar 5 mei. Koningin Juliana brengt die avond een bezoek aan Amsterdam-west. In haar tegenwoordigheid zal het nationaal be vrijdingscarillon, dat op Plein 1940-1945 is opgericht, plechtig worden ingewijd. sinds 1770 heeft plaatsing voor 0 Het personeel van de Italiaanse spoorwegen zal zaterdag in staking: gaan. uit protest tegen het spoorwegbeleid van de regering. 0 Premier Macmillan heeft verklaard begrepen te hebben dat Kennedy zijn aanbod om de N.A.V.O.-bondgenoten van Polarisraketten te voorzien, heeft inge trokken. De Franse president, generaal Char les de Gaulle, heeft gistermiddag op een persconferentie de leiders der Algerijn se opstandelingen gewaarschuwd dat Frankrijk, indien de Algerijnen zich tegen samenwerking en samengaan met Frankrijk zouden uitspreken, alle hulpverlening aan Algerije zou staken, zijn onderdanen naar het vaderland zou terugbrengen en het half. miljoen Algerijnse arbeiders, dat in Frankrijk werkt, weer naar Algerije zou zenden. De Gaulle maakte een verzoeningsge zind gebaar tegenover de opstandelingen met zijn verklaring dat Ben Bella en an dere leiders der Algerijnse rebellen, die in Franse handen zijn, veel meer vrijheid zullen krijgen, zodra het FransAlgerijn se overleg daadwerkelijk is begonnen. Hij voegde hieraan toe dat Ben Bella c.s. op vrije voeten zou worden gesteld, in dien er een einde zou komen aan de vijan delijkheden in Algerije. De Gaulle reageerde scherp op de vraag, waarom Frankrijk had gewei gerd een deel van de kosten van het optreden der V.N. in Kongo voor zijn rekening te nemen. „Het resultaat van het ingrijpen der V.N. in Kongo is geweest dat de inter nationale onsamenhangendheid van de volkerenorganisatie thans naar dit Afrikaanse gebied is overgebracht. Frankrijk wenst geen personeel of geld beschikbaar te stellen voor de huidige of eventuele toekomstige ondernemingen van deze organisatie der desorganisatie", aldus De Gaulle. Hij 6prak de hoop uit dat het mogelijk zou blijken de V.N. op „redelijke basis" te plaatsen, hieraan toevoegend: „Het initiatief hiertoe moet van EuroDa uit gaan". Met betrekking tot de N.A.V.O. ver klaarde De Gaulle: „Niemand is er meer van overtuigd dan ik dat de vrije landen in geval van een conflict tussen Oost en West verbonden moeten zijn. Dit geldt met name voor de aan weerszijden van de Atlantische Oceaan gelegen naties". Hij voegde hieraan toe: „Een ieder weet. dat er wijzingen in de N.AV.O. moeten komen. De staten van het Europese vasteland hebben het recht en de plicht hun eigen nationale verdediging te verzorgen. Het is voor een groot land onverdraag lijk zijn miltaire verdediging aan een andere staat, hoe bevriend ook, over te laten". In de vacature-prof. Romnie heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer B. J. van Buel te Oss. De heer Van Buel was reeds eerder lid der Tweede Kamer en wel na de verkiezingen van 1956 tot 1959. 0P DEZE DAG is bekend geworden, dat een mens in een ruimtevaartuig rond de aarde heeft gedraaid en weer veilig naar de aarde is teruggekeerd. Het wil zeggen dat de mens erin geslaagd schijnt te zijn de natuurkrachten te overwinnen die hem tot dusverre aan onze planeet bonden. Dat het mogelijk was de zwaar tekracht te overwinnen de talrijke sa tellieten hadden het al bewezen. En dat het ogenblik zou komen waarop ook de mens de ruimte in zou gaan we waren bezig ons ermee vertrouwd te maken. Nu het zover is, komt het toch nog onver wacht, ervaart men het toch nog als een schok. Dat die mens „kameraad" Gagarin heet en het ruimteschip een Russische naam draagt, kan nauwelijks een verrassing ge noemd worden. De Russen zijn op het punt van de ruimtevaart verder gevorderd dan welke van de westelijke mogendheden ook en niemand zal willen ontkennen dat het nieuws dat zij vandaag wereldkundig hebben gemaakt, getuigt van indrukwek kende prestaties. De Russische ruimte vaartdeskundigen zijn er steeds In ge slaagd hun Amerikaanse collega's een stap (en soms meerdere stappen) voor te blij ven. Hun daarvoor de eer te onthouden of daarvoor de ogen te sluiten zou getui gen van dom chauvinisme. Welk nut de Russen (wil men: de mens heid in het algemeen) uit deze menselijk» ruimtevaart zal kunnen trekken er is waarschijnlijk geen mens op aarde die zich aan voorspellingen durft wagen. Of de mens ooit de maan of een der ander» planeten zal kunnen betreden, is verbor gen in de schoot der toekomst. Laten we het liever anders zeggen: het is vastgelegd in Gods eeuwige raad en het is aan mensen niet gegeven Gods raadsbesluiten in te zien, laat staan er enige invloed op uit te oefenen. Want dat is het toch wel wat overheerst als men van dit nieuws kennis neemt: een zekere huivering voor het onbekende dat ont sloten lijkt te gaan worden. Een huive ring zoals een kind die ervaart als het onbekend gebied gaat betreden: mag ik er wel komen en wat zal ik er vinden? Want men kan de vraag of de mens hier niet letterlijk en figuurlijk te hoog grijpt, niet zo maar naast zich neerleggen. Zo min als zij die in deze verantwoordelijk heid dragen de vraag naar de consequen ties zo maar naast zich neer kunnen leggen. Dit immers kan de mens nooit ontgaan: dat hij van deze aarde is, aards. Stof is hij en tot stof zal hij wederkeren. En zijn toekomst ligt niet ergens in de ruimte of op een der planeten: zijn toekomst is dat Jezus Christus naar deze aarde zal terugkeren om te oordelen de levenden en de doden. Die toekomst is de hemel voor wie in Hem gelooft. Misschien dat iemand deze regels beschouwt als een vroom slot aan iets dat van gigantische betekenis is voor deze wereld. Hij of zij bedenke dat men het een niet los kan maken van het ander. Het „doen ter ere Gods" is 's mensen opdracht het geldt ook in de ruimtevaart. nOVEN het vasteland van West-Euro- pa is de luchtdruk tijdelijk flink ge stegen, zodat er een hogedrukgebied ont stond, dat zich uitstrekte van Spanje naar de Oostzee. Het hogedrukgebied trekt langzaam naar het Oosten weg. terwijl tegelijkertijd een lagedrukgebied op de Oceaan naderbij komt. Jn verband daar mee komt er meer bewolking, terwijl de regenkansen eveneens toenemen. De wind houdt echter een zuidelijke component, zodat tamelijk zachte lucht blijft aan stromen. De Bilt venvacht tot donderavond: Meer bewolking met plaatselijk enige Tendens: stationair 0 De Amerikaanse regering heeft een proces aangespannen tegen elf elektro technische concerns wegens prijsopdrij ving bij leverancies aan leger, luchtmacht, marine en andere overheidsinstanties. De Londensc Daily Mail heeft van-1 daag bericht, dat de U-2 piloot, Gary Francis Powers, in de eerstkomende weken vrijgelaten zal worden en dat hij zal verkiezen in Rusland te blij ven. De Moskouse correspondent van de Daily Mail berichtte: „Ik heb ver nomen, dat hij het op prijs zou stel len als zijn echtgenote Barbara bij hem kwam en zy is verlangend om hier te komen." Volgens de Daily Mail zal Powers op 1 mei vrijgela ten worden, juist een jaar nadat zijn spionagetoestel werd neergeschoten. Er werd geen Russische bron voor de berichten genoemd. De vrijlating zou volgens het blad een demonstratie van toegenomen goodwill tussen de Sowjetunie en Amerika zijn. In Wash ington heeft een woordvoerder voor het departement van buitenlandse za ken verklaard, niets over een even tuele vrijlating van Powers vernomen i te hebben. De woordvoerder zei, dat J GARY POWERS het gerucht oud was, maar dat het nimmer door feiten gestaafd had kun nen worden. De vader van de U-2 piloot, Oliver Powers, zei dat hij het verhaal in de Daily Mail niet geloofde. Mevrouw Barbara Powers, de vrouw van de piloot, heeft het bericht als „een wild geruoht" van de hand gewezen. Gisteravond verklaarde zij, dat voor zo ver zij het na kon gaan, het bericht niet juist was. „Noch mijn man noch het ministerie van buitenlandse zaken heb ben er iets over gezegd. Natuurlijk vind ik het heel erg dat het niet waar is." Mevrouw Powers zei ten slotte, dat Rus land verschillend omspringt met de ge zinnen van de gevangenen. „Wij weten niet onder welke methode wij vallen," aldus mevrouw Powers. 0 De Amerikaanse regering heeft het Westduitse aanbod tot vervroegde aflos sing van de 587 miljoen dollar van de na-oorlogse schuld geaccepteerd. In 1966 zal worden begonnen met de betaling van de resterende 200 miljoen dollar. regen, lil hoofdzaak In het noordwesten van het land. Matige tot vr(j krachtige zuidwestelijke wind. Tamclük zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 5.49, onder 19.33 uur; maan op 5.22, onder 17.25 uur. Nieuwe maan op 15 apriL HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur n II VUss Eelde Je BUt Twente ElndtL Zd.-Limb Helsinki Stockb. Oslo Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Par()s Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frank/on MUnchen Zllncb GenCve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon gh. bew. zw. bcw. zw. bew. mist mist mist h. bcw. onbew. 1. bew. regen h. bew. zw. bew zw. bcw. m.regen onbew gh.bew. onbew. mist zw. bew. 1. bew. ^1. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew •onbew h. bew. regen zw. bew. gh. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. windstil windstil nnw 7 windstil ono 4 ono 4 windstil 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1