Eis levenslang voor moord Joke van Groenendaal Prof. Van Muiswinkel voor verticale prijsbinding Advies voor verlichting op Middenstanders willen zelfstandig blijven Rechtszaak met gesloten deuren Etsen Rembrandt (£31.000) opgegraven L1SSE P. Renkema tot chr. kruideniers: Renkema vraagt meer begrip van het C.N.Y. Basketbaltoernooi in Leiden Lezing over Egypte Eric Johansson leidt Nederland-Mexico Niet-te-beschrijven-lekkere pepermunt -dragée Botwinnik won tiende partij Slechte dag voor Europese spelers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 12 APRIL 1961 (Van onze correspondent) De rechtbank in Roermond heeft gisteren de strafzaak behandeld tegen de 25-jarige Karei G. W. M., die er van verdacht wordt op de avond van de tiende mei van verleden jaar in de bossen onder Tegelen even ten zuiden van Venlo de 16-jarige Jo hanna Petronella Wilhelmina van Groenendaal uit Venlo te hebben ver moord. Tegen half elf betrad de verdachte de rechtszaal, hij was keurig gekleed in licht-grijs en droeg een diplomaten- tas onder zijn rechter arm. Deze tas met bescheiden plaatste hij op een getuigenbank, streek zich over zijn kapsel en wachtte toen af wat er verder zou gebeuren. De ver dachte maakte een zeer kalme en correcte indruk, scheen niet onder de indruk en het leek er niet .op dat hij terneergeslagen was. De tenlastelegging omvatte moord, sufos. doodslag, het plegen van een welddadig zedenmisdrijf met dodelijke afloop, zware mishandeling. Daaraan toegevoegd was nog diefstal met braak. Als raadsman was aan de ver dachte toegewezen mr. R. J. van Boven uit Roermond. Onmiddellijk na de opening van de zitting verzooht de officier van j-ustitie, mr. W. C. Uitenwaal, de rechtbank de zaak met gesloten deuren te behandelen, in verband met het zedenkwetsend ka rakter. Aan dit verzoek werd gevolg ee- geven. Met een onderbreking voor de mid dagpauze en eenimaal toen de rechtbank zich even terugtrok in de raadkamer, De 32-jarige verpleger W. M. van der P. uit Haarlem, die half december aan gehouden was omdat hij werd verdacht van de diefstal van twee etsen van Rembrandt uit het Teyler museum te Haarlem en destijds ontkende de etsen gestolen te hebben, heeft thans ver klaard wel de etsen weggenomen te hebben. Hij had ze begraven in een tuin van de Provinciale planologische dienst aan de Stolbergstraat te Haarlem. Daar heeft de politie vanmiddag de etsen opgegraven. De etsen hadden een cata- loguswaarde van 31.000. De etsen waren verpakt in ribkarton en dichtgeplakt met plastic. Ze waren onbeschadigd, dank zij de goede ver pakking. De verpleger was destijds ter beschik king van de regering gesteld en eind vorig jaar met proefverlof naar huis gestuurd. Toen heeft hij het Jeyler mu seum bezocht, hetgeen hij kort na zijn aanhouding bekende, maar hij verklaar de niets af te weten van de vermissing van de etsen. Het proefverlof werd in getrokken en sedert eind januari ver bleef de man opnieuw in de Van der Hoevenkliniek te Utrecht. Daar heeft hij nu meegedeeld waar de etsen lagen. ZOETERWOVDE Simavi Men schrijft ons: Van 10 tot en met 15 april zaffook in Zoeterwoude een collecte worden gehou den voor het werk van Simavi. Door haar ruim 35-jarige activiteit zal deze ver eniging wel voldoendfe bekend zijn". Er wordt dikwijls een beroep op u al len gedaan voor velerlei belangrijke doel einden. Maar wat is het leed hier klein vergeleken met dat buiten de grote stads-centra in Suriname en Nieuw-Gui- nea. Het steunprogramma 1961 van Simavi bevat vele belangrijke objecten: wij noe men voor Nieuw-Guinea bijvoorbeeld de bouw van een polikliniek voor de afde ling Zorg voor Moeder en Kind, een ge bouw voor melaatse kinderen, opdat zij niet behoeven samen te wonen met vol wassen mannen en vrouwen, de inrich ting van een operatiekamer voor een der ziekenhuizen, een narcose-apparatuur voor een ander ziekenhuis, enzovoort. Voor Suriname: uitbreiding van polikli nieken langs de Surinamerivier (Bos- land), enzovoort. Ons plaatselijk comité doet een warm beroep op aller steun en hoopt te kun nen tonen, dat Zoeterwoude dit mooie werk waardeert. duurde de zitting in totaal zes-en-een- half uur. Ver na zes uur gistermiddag kwam de officier van justitie, mr. W. C. Udterwaal, tot zijn requisitoir. Hij achtte moord met voorbedachten rade bewezen en eiste de hoogste straf diie in ons land bestaat: levenslange ge vangenisstraf. Hij voegde er aan toe dat terbeschikkingstelling van de rege ring niet nodig was, aangezien de ver dachte in feite nog steeds onder toe zicht van de regering staax De officier achtte geen termen aanwe zig om enige wijziging aan te brengen in zijn eis, hiermede bedoelde hij zich niet te storen aan het over de vernachte uit gebrachte uitvoerige psychiatrische rap port. De verdachte is drie maanden ln observatie in Utrecht geweest. Hierna kwam de verdediger aan het woord De advocaat was van mening dat de moord niet bewezen kon worden ge acht, wel hoogstens zware mishandeling de dood tot gevolg hebbende. In deze zitting werden zeventien ge tuigen en deskundigen, onder wie dr. J. Zeldenrust, gehoord. Aan hen bleek zwijgplicht te zij.n opgelegd. Uitspraak in deze zaak volgt over veertien dagen Na afloop van deze langdurige zit ting stond de officier van justitie korte t(jd de pers te woord. HU kon niet veel vertellen in verband met het feit dat de zaak nu eenmaal met gesloten deu ren was behandeld. Wel deelde hij me de dat de verdachte heeft bekend Joke van Groenendaal te hebben gedood, doch dit zou volgens de verdachte het gevolg zijn geweest van de zware mis handeling die hU het meisje had toege bracht. VOORGESCHIEDENIS De verdachte was al meermalen met de politie in aanraking geweest en was ondergebracht in de psychiatrische in richting te Heiloo. Op 5 mei ontvluchtte hij uit deze inrichting en reisde naar Hilvarenbeek, daar sliep hij vier nach ten, verdween zonder te betalen en stal en-passant wat goederen in het hoteL Later bleek dat hij getracht heeft in Hilvarenbeek een meisje mee te tronen Van Hilvarenbeek reisde Karei M. naar Venlo. Aldaar gaf hij zich in een snack bar uit voor persfotograaf en zei dat hij zocht naar een meisje dat als fotomodel zou kunnen dienen voor div. damesbla den. Via de serveerster van deze zaak kwam Joke van Groenendaal de volgen de dag om dnie uur in contact met de zogenaamde fotograaf. Zij zou van haar ouders toestemming hebben gekregen om als model te fungeren. Tegen zes uur op de bewuste middag, twee uur voor ze vermoord werd, heeft Joke van Groe nendaal nog haar ouders opgebeld en ge zegd dat het nog wel een uurtje zou kunnen duren, voordat ze thuis was. Er moest namelijk nog een foto worden gemaakt. Het meisje belde vanuit hotel „De bovenste molen" te Venlo, niet ver van de plaats waar zij werd vermoord. VOOR DE SPIEGEL Toen het meisje 's avonds om tien uur nog steeds niet thuis was, schakelde de vader de politie in en is niets onbe proefd gelaten om het meisje cn vooral de man in wiens gezelschap z(j was ge weest, op te sporen. In een fotozaak te Venlo bleek dat de verdachte een foto rolletje had achtergelaten, zodoende kwam de politie achter de Identiteit van de man; op een der ontwikkelde foto's stond namelijk een hotel te Hilvaren beek afgebeeld. Voorts had de man zich zelf, staande voor een spiegel gefoto grafeerd. Nadat hij het meisje met een sjaal had gewurgd in de Tegelse bossen stak hij met het pontveer te Baarlo de Maas over en be'imdde tenslotte in Heerlen. Uiteindelijk kon hij in een hotel te Maastricht worden gearresteerd dank zij het feit dot de vrouw van de exploitant de man herkende aan de hand van een foto uit de k rant. Na een verhoor op het politiebureau te Venlo, waarin hij twee uren lang hardnekkig had ontkend, be kende hij tenslotte de door hem bedre ven daad. LEIDERDORP Woningen Volgens een ontwerp van architect A. de Bruyn te Leiden zal de firma A. de Jong te Leiden voor eigen rekening aan de Hoofdstraat drie woningen gaan bouwen. VOORSCHOTEN Toonschaal '61 De jury voor de foto- en diawedstrijd, verbonden aan de tentoonstelling „Toon schaal '61", die in de week van 1722 april wordt gehouden, hebben zitting de heren: Jan Wolfslag, fotohandelaar en publicist, Leiden (voorzitter), J. J, Hens, ere-voorzitter van de Bond van Neder landse Aimateurfotografen Verenigingen. Amsterdam: dr. J. Versteeg, bondscon- sul van de Bond van Nederlandse Ama teurfotografen Verenigingen. Leiden. Amateurfotografen In het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse werd maandagavond 'n vergadering gehouden door de vereni ging van Amateurfotografen „De Bloem, bollenstreek". Voorzitter Slootweg was verhinderd, zodat tweede voorzitter Van der Velden uit Hillegom, een woord van wolkom sprak tot de heer J. Abbimk uit Amstelveen, d'ie een causerie hield over zwart-wit foto's. Met aandacht hebben de aanwezigen de collectie eigen opnamen van de heer Abbink bezien en van de wijze waarop hij ze toelichtte kon men veel leren. De heer Abbing geniet door zijn werk grote bekendheid en is in het bezit van de Bondmeesterk'lassetitel B.MA.. De na de pauze vertoonde kleurendia's waren onovertreffelijk te noemen. Ge weldig was het kleureneffect waarmede de fotograaf weet te werken, waardoor het doodgewoonste voorval (zelfs een korst aangebrande melk uit een melk- pan) iets wonderlijks kan worden! Zeer dankbaar en voldaan ging men uiteen nadat de heer en mevrouw Abbink met geschenken verrast waren. Bloembollencultuur De afdelang van Bloembollencultuur hield de jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. de Vroomen. herdacht het overleden lid G. van Nieuw koop. De waterschade valt mee, al wordt er gepraat over horizontale wortels. Ratel- virus is het ergst door de natte en koude grond. De cursussen zijn goed verlopen. In het komende najaar zullen er cur sussen zijn in hyacintenteelt, waarvoor zich reeds 37 kandidaten meldden. Ook zal er een cursus worden gegeven in mechanisatie (als er voldoende deelne mers zijn). Een cursus planteziekten door de K.V.O.B. staat ook op het lijstje. De afdeling doet met een wagen mee aan het oorso. De hyaointenteelt vertoonde een gun stig beeld, de handel verliep vlot. De teelt werd over alle gewassen gerekend, met Tin uitgebreid. Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de he ren Th. van Werkhoven en C. v. d. Aardweg. Pluimvee- en Konijnenfokkers In de Taverne had gisteravond een ver gadering plaats van de Pluimvee- en Ko- nijnenfokvereniging „Lisse en Omstre ken". Voorzitter Dol opende en had en kele mededelingen w.o. de te houden wintertentoonstelling. De heer Dol werd als afgevaardigde van Lisse aangesteld Het voorstel om de inschrijfgelden te verhogen werd door de vergadering aan vaard. De heer Dol behandelde het onderwerp „Hoenders in het algemeen". De laatste jaren zijn de kleuren van alle soorten en rassen vooruitgegaan. Vroeger zag men alleen maar wit. De grootste vooruit gang is wel na de oorlog gekomen. Ook de dwergvorm van iedere soort of ras wordt beter. De grootste kunst van het fokken is wel het verkleinen van de vleugels. Meestal blijft de vleugel naar verhouding iets te groot, evenals de kop. Na de verloting dankte voorzitter Dol de vergadering voor de opkomst. Het ver heugde hem zeer dat vier nog jeugdige leden op deze avond tegenwoordig wa ren. Een bewijs dat ook de jeugd de dieren niet vergeet. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBOREN: Renee Martine. d v Hil- brand Goedhart en Annemarie Driesprong Frederik Hendriklaan 28; Theodora Bar bara Arnolda, d v Philippus Antonius Aertssen en Maria Theodora Johanna Lin deman, Hyacinthstraat 28; Sjoerd, z van Tjeerd Westra en Jeannette Eliza Tid- dens, van Heuven Goedhartstraat 10; In- grid Maria, d v Theodorus Ignatius Jo hannes Spiegeler en Wilhelmina Gerzina Berk, Bethlehemstraat 22; Gerdina Jo hanna Catharina d v Gerrit van Strien en Maaike Eisenga, Nieuwe Voordorpstraat 34; Hendrika Jacoba, d v Leendert Ra- vensbergen en Annie Demmenie, Rijndijk 286; Marinus Wilhelmus z v Bernardus Martinus Olsthoorn en Catharina Maria Rutte, Papelaan 66; Cornelia, d v Maarten van der Hoeven en Wilhelmina Grooten- dorst, Laan van Duivenvoorde 9 (woon wagen): Cornelis Reginus, z v Cornelis Reginus Bruins en Willemijntje Berdina Vlaanderen. Prinses Margrietlaan 1; Rudy Marinus z v Johannes van Berkel te Lei den, en Anna Laurentia Maria Mathot, Wijngaardenlaan 9; Jan Willem, z v Karst Jan Metz en Willemina Scheepstra, Krim- kade 63. ONDERTROUWD: Nels Bregman geb. 16 augustus 1935, Leidseweg 423 en Geer- truida Hermina ten Donkelaar, geb. 8 de- oember 1938, Langenhorststraat 20, datum huwelijk 18 april: Petrus Maria de Boer. geb. 29 mei 1931, Zoeterwoude, Vrouwen- weg 3 en Cornelia Hendrika van den Berg. geb. 12 mei 1935, Prins Bernhard- laan 72. datum huw. 25 april; René Peter Johan Henderiks, geb. 14 oktober 1938. Rotterdam, Cremerstraat 143. en Else Fre- lerlka Maijke Albrondo, geb. 20 mei 1939. Kon. Wilhelminalaan 3. GEHUWD" Cornelis Jacobus Keizer, voor de op 13 mei te houden vernedering8eb 13 mei I930 Medembllk. Begijnhof van de hoenderbond. 56. en Jacoba Johanna Maria Gerrits. geb D! te5«~95teUl?S zal dit jaar opnieuw 1938 „„„nheijstaat 7, adres in de Hobaho gehouden worden, op 13!huw£lljk. Medembllk, Begiinhof 37; Al- ke'. 1. ."I Godefriedus de Louw. geb. 9 juni met de reclame te beginnen. Er zal ook|1935 's-Gravenhage. IJsselsteinstraat 37 urppp pnn (Trntp vprlrttintf wnrHpn cfphnn-, n I en Petronella van Schalk, geb 6 mei 1941 Prof. Zernikelaan 16; Arie Johannes Knobbout, geb. 30 december 1937, Narcis- weer een grote verloting worden gehou den om de kosten te dekken. Het ligt de bedoeling de hoofden der scholen uit te nodigen met de hoogste klassen tiaar de tentoonstelling te komen. Het bestuur neemt aan, dat zij medewerking zullen verlenen. De toegang voor de kinderen zal gratis zijn; men doet dit speciaal om de liefde voor dieren bij de kinderen te vergroten. Er zijn nu reeds keurmeesters gevraagd o.w. de heren Ewink, Van de Klink en De Graaf. (Van onze sociaal-economische redactie) Prof. dr. F. L. van Muiswinkel heeft gisteren op de jaarvergadering van de Christelijke Kruideniersbond in Bilt- hoven een krachtig pleidooi gevoerd voor handhaving van de zogenaamde verticale prijsbinding. Met deze prijs binding wordt bedoeld, dat de fabri kant aan de winkelier voorschrijft wel ke prijs voor het betrokken produkt aan de consument in rekening moet worden gebracht. De rede van prof. Van Muiswinkel over dit actuele vraagstuk, was bijzonder belangwek kend, omdat deze hoogleraar tevens lid is van de commissie Economische Me dedinging. De minister van economische zaken heeft enige tijd geleden aan deze com missie advies gevraagd over de wense lijkheid van verticale prijsbinding. In de kring van de vakbeweging, de consumen tenorganisaties en de verbruikscoöpera ties is sindsdien nogal wat verzet tegen de prijsbinding uitgesproken. Prof. Van Muiswinkel wees gistermid- ig echter deze kritiek als onjuist van de hand. Prof. Van Muiswinkel zette uiteen dat de industrie de prijsbinding niet kan mis sen. Via het merkartikel en de vaste prijs bewerkt de industrie bij het publiek een (Van onze sec.-eoon. redactie) Om zijn wezenlijke zelfstandigheid te handhaven zal de middenstander bereid moeten zijn onder bej aaide omstandigheden iets van zijn positie prijs te geven. Zelfstandigheid is maar geen algemeen etiket, dat men de middenstand opplakt zonder enig onderscheid te maken tussen hoofd en bijzaak. Dit verklaarde gisteren de voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond, de heer P. Renke ma, op de jaarvergadering van de C.K.B. te Bilthoven. De toenemende machtsconcentratie aan de zijde van het grootbedrijf in de levensmidde lensector zal de zelfstandige kruide nier moeten beantwoorden met een grote onderlinge samenwerking, die de wezenlijke zelfstandigheid van de kruidenier niet behoeft aan te tasten. De heer Renkema erkende dat er bovendien een ontwikkeling aan de gang is naar grotere bedrijfseenhe- den. De zelfstandige kruidenier zal hieraan ook niet kunnen ontkomen, vooral wanneer het gaat om verkoop punten in de nieuwe woonwijken Maar hij waarschuwde er voor, niet zonder duidelijke noodzaak tot win keluitbreiding over te gaan. De be langrijkste toetsteen hierbij dient te zijn, een snelle en doelmatige bedie ning van het publiek. Wat betreft de nieuwe vestigingsbe- sluiten voor het levensmlddelenbedrijf school en andere vakcursussen. verklaarde de heer Renkema, dat de kruidenier maar niet zonder meer zo veel mogelijk artikelen uit andere branches zal moeten aantrekken. Spre ker had er begrip voor,, dat het verlies een doel van de omzet in kruideniers waren uitbreiding van eigen assortiment noodzakelijk heeft gemaakt, maar ook hier zal men niet verder moeten gaan dan de omstandigheden wettigen. De heer Renkema hoopte het beste van de ver koop van verpakte geneesmiddelen, waarover nog een beslissing moet vallen. Dat de textielhandel opnieuw tot de verkoop van een eigen merk koffie is overgegaan, vond hij maar wonderlijk, omdat hiermee ook de koffiebranders in de wielen wordt gereden, een groep, die zich juist sterk gematigd heeft in het voeren van cadeau-acties. De voorzitter van de C.K.B. voegde hieraan toe, dat de kruideniersorganisaties steeds alles hebben gedaan om de afspraken met de andere middenstandsorganisaties ter af schaffing van het cadeaustelsel na 'te ko men. Tegenover fabrikantenacties'zijn zij echter machteloos. Sprekend over de verkorting van de werkweek merkte de heer Renkema op, dat deze ontwikkeling veel sneller gaat dan hy had verwacht. H(j drong echter aan op ernstige studie en op niet te snelle besllssngen. Met name zal eerst het ad vies van de Sociaal-Economische Raad afgewacht moeten worden. Met voldoening maakte de heer Ren kema er ten slotte gewag van dat bin nenkort een interim-regeling van het departement van O.K. en W. verwacht mag worden, waarbij een rijkssubsidie mogelijk wordt voor de kruideniersvak- bepaalde goodwill voor haar artikelen en dit betekent voor de industrie de garan tie voor een bepaalde afzet Alleen met deze zekerheid voor de toekomst zijn grote investeringen en het aantrekken van grote aantallen werknemers verant woord. Worden de prijzen vrij gelaten, dan ontstaan er sterke prijsfluctuaties, met prijzen tot beneden de kostprijs. Het publiek trekt naar de laagste prijzen. De suggestie wordt gewekt dat ook andere artikelen te duur zijn. Er ontstaat onrust in de distributie, er komen meer eigen merken van de winkeliers, de omzetten van de fabrieken dalen, er worden ver liezen geleden en personeel wordt ont slagen. Wanneer de fabrikanten ook on derling gaan concurreren kunnen bedrij ven aan de rand van de ondergang ko men. Uit vrees voor een dergelijke ont wikkeling is het op het ogenblik zelfs zo dat fabrikanten ook zonder officiële prijshandhaving nog zeer voorzichtig zijn met prijsverlagingen. CONCENTRATIES Prof. Van Muiswinkel bestreed de opvattingen, dat verticale prijsbinding de prijsconcurrentie zou tegengaan, de prijzen onnodig zou doen oplopen, het aantal winkeliers zou doen toenemen, wat dan wederom margeverhogend zou. werken ten koste van de consument. Prof. Van Muiswinkel vroeg er wat betreft het levensmiddelenbedrijf aan dacht voor, dat men hier te maken heeft met drie machtsconcentraties, die garant zijn voor een gezonde concurrentie, na melijk het grootfiliaalbedrijf, de ver bruikscoöperatie en de samenwerkende zelfstandige winkeliers. Het aantal krui deniers is na de oorlog niet gestegen maar gedaald van 35.000 tot 24.000 bij een sterk uitbreidende bevolking. De eco nomische resultaten van de bedrijven blijken bij een omzet beneden f 100.000 per jaar, negatief te zijn. Dat de service aan het publiek een sterk accent blijft krijgen bewijzen de 1785 zelfbedienings zaken, die er eind 1959 reeds in ons land Prof. Van Muiswinkel rekende voor. dat voor een zelfbedieningszaak van 400 m2 oppervlakte gerekend moet worden op tenminste een investering voor In ventaris en winkelinrichting van f 180.000. Bij een dergelijke zware investering vreesde hij het ergste voor de midden standsondernemer bij gelijktijdige los lating van de verticale prijsbinding. POLITIEKE GRONDEN Voor het streven van bepaalde groepen naar afschaffing van de verticale prijs binding zag prof. Van Muiswinkel ook politieke gronden. Er wordt geschermd met het algemeen belang, maar men ver wart dit met het consimentenbelang. HU vroeg zich af, of er dan geen reke ning gehouden behoeft te worden met de belangen van handel en Industrie. Voor heen kreeg de Industrie de schuld van de werkgelcgenheidsmiscrc. De chaoti sche ondernemingsgewyze produktle was de oorzaak van de werkloosheid. Thans is de zaak meer gereglemen teerd en kan men niet meer van chaos spreken, maar nu zijn het de ordeningen, die gebrek aanconcurrentie brengen, wat levensgevaariyk geacht wordt voor de consument, of zoals men zegt het alge meen belang. In beide gevallen krijgt het bedrüfsleven de schuld. Het zou nu maar wat minder ordelijk moeten. Ten slotte merkte prof. Van Muiswin kel nog op, dat men ook by een prijs- binding prijsverlagingen kent, alleen gaat het hier niet van de ene op de an dere dag. Als voorbeeld gaf hy de prijs verlagingen voor televisietoestellen met honderden guldens in vijf jaar tiids. CHR. BEJEGENING De voorzitter van de Christelijke Krul. deniersbond, de heer P. Renkema, moest daarna ook nog een opmerking van het hart. Hy wees er op, dat er door de te genstanders van de verticale prysbin- ding niet geschopt wordt tegen de kost prijs van het produkt zoals het de fa briek verlaat, maar tegen de marge die er bij de handel boven op de kostprys komt. De levensmiddelensector kent ech ter een zeer scherpe concurrentie, zodat niemand bang behoeft te zijn voor te hoge marges. Hier doen zich de sterkste prijsverlagingen voor. Iedereen weet, dat de marges minimaal laag moeten zyn. Toch achten de werknemers, die zelf te recht een sterk geconsolideerde positie kennen het nodig, de positie van de on dernemer aan te tasten. In dit opzicht had de heer Renkema ook moeite met de houding van het CNV. De minimale marge van de ondernemer behoeft biykbaar geen bescherming. De heer Renkema verklaarde een chrlstelyke bejegening van mede-christenen op prys te stellen. Als er zich wat betreft de prijsbinding hier of daar excessen zouden voordoen dan kan de overheid op grond van de Wet Economische Mededinging kigrypen. Iedereen hiervoor te laten boeten door het verbieden van iedere prysbinding achtte de heer Renkema onrechtvaardig. 1 straat 7 en Wilhelmina Elsebet Jantje Heinsius, geb. 25 februari 1939, Narcis- straat 7. adres na huw. Willem de Zwij gerlaan 82. OVERLEDEN: Christine Louise van Luyk, geb. 17 maart 1884, Prof. Zernike laan 33; Neeltje den Hartog, geb. 4 ok tober 1887, Amsterdam, Pieter Lastman kade 72; Maria Johanna Agatha Weijers. geb. 18 augustus 1885. Leidseweg 130c; Jo hannes Antonius Wilhelmus Zonneveld, geb. 31 maart 1961, Papelaan 204; Joost Verboon. geb. 24 januari 1883, echtg. van Grietje Graafland, Leidseweg 461. SASSENHEM Burgeriyke stand GEBOREN: Conny, dr van Pieter Jo hannes van Waardenburg en Aaltje Ja coba Oudshoorn, Parklaan 38; Maria Catharina Hertrica, dr van Johannes Ja cobus Soeterbroek en Wilhelmina Chris tina van Hulst, Westerstraat 27; Clazina Johanna Catherina Maria, dr van Adria- nus Jozef de Winter en Alida Clemen tina Maria Waasdorp, Marykestraat 15: Johannes, zn van Adrianus Johannes van Zuylen en Petronella Maria van den Nouland, Hoofdstraat 262a. ONDERTROUWD: Johannes Petrus Maria Verhoeven, 23 jaar, te NieuwWen- nep, Hillegömmerdijk 360, en Margaretha Maria Adniana Warmenhoven, 20 jaar. J Elststraat 6; Willem Hendrik van Lentlhe, 27 jaar, te Nieuw-Vennep, IJ- weg 1812, cn Gerda Knetsch, 20 jaar. Gladiolenstraat 56; Theodorus Henri Lambert us Witteman, 24 jaar, Maryke straat 40. en Maria Gerdina Sehrama. 23 jaar, Sassenheim, Byweglaan 14; Pau- lus Juriaan Franciscus Overdijk, 27 jaar. Leiden, Titus Brandsmalaan 35, en Ma ria Petronella Franken, 26 jaar, Mei- doornlaan 15; Geradus Petrus Joseph Jonkman, 21 jaar, Sassenheim, Menne- weg 77, en Johanna Wilhelmina Chris tina Vervaet, 17 jaar, Noordwijkerhout; Johannes Henricus Hagen, 27 jaar. Kas tanjelaan 11, en Johanna Petronella van Dam. 28 jaar, Warmond; Wienand van der Voet, 25 jaar, Sassenheim, Beatrix- straat 1. en Engelina Maria Petroenlla Kuling, 24 jaar, 's-Gravenhage. GETROUWD: Cornelis Martinus Pe- turs van Leeuwen. 28 jaar, Haarlemmer meer, Narcissenstraat 13, en Petronella Hendrika Maria Kniest, 32 jaar, A. van Leeuwenlaan 15, toekomstig adres Hil legom, ws. „Nelly", terrein Ringvaart: Cornelis Everadus van Winsen, 29 jaar. Warmond, Van Beverningkstraat 16, en Martha Hendrina Kühn, 22 jaar, Acacia- laan 22, toekomstig adres Warmond, van Beverningkstraat 16. OVERLEDEN: Carolus Johannes An tonius Keuls, 71 jaar, Vijverlaan 6. St. Bonaventiiralyceum winnaar Voor de tweede maal in de geschle- Lyc. IGymnasium 7812; St. Bonaven- denis van Leiden, organiseerde de heer A. J. Kallenberg, leraar lichameiyke oefening aan het St. Bonavcntura-lyceum een schoolbasketbaltoernool, dat maan dag op het terrein van het Bonaventura- lyceum aap de Mariënpoelstraat is ver- pecld en dat uitnemend is geslaagd. Deelnemende scholen waren. Gymna sium, Fruinlaan; Rembrandtlyceum, Bruggravenlaan; Titus Brandsma ULO, Vrouwenkerkhofstr.; en St. Bonaventura- 'yceum, Mariënpoelstraat (2 teams). Begunstigd door mooi weer, waren sommige wedstryden uitermate span nend. Helaas leed het Gymnasium, sinds kort tot deze sport overgegaan, enkele gevoelige nederlagen; naarmate de strijd vorderde bleek de eindstrijd te gaan tus sen het Rembrandtlyceum en het St. Bonaventuralyceum, waarbij laatstge noemde school na harde strijd (met rust was de stand 1514), voor de tweede maal winnaar werd. De volledige uitslagen zyn: St. Bona- ventura Lyceum I—St. Bon. Lyceum 2 32—8; Rembrandt Lyceum—Gymnasium 4615; Titus Brandsma ULO—St. Bona- ventura Lyc. I 834; St. Bonaventura Volgens berichten in Londen zullen president Kennedy en zUn echtgenote op 5 juni een bezoek brengen aan Londen. Volgens deze onbevestigde berichten zouden de Amerikaanse bezoekers die dag tydens het lnnchuur de gast zyn van de Engelse koningin op Buckingham palace. IWORDWIJKERHOUT Bloemenkweker kreeg 3000 gulden boete Een boete Een boete van vierduizend gulden eiste de officier by de Haagse politierechter tegen een bloemenkweker uit Noordwijkerhout. Verdachte had in 1959 en in 1960 tulpen en narcissen ge teeld. zonder in het bezit van een teelt vergunning te zijn. De oppervlakte grond, die hy met tul pen beteelde bedroeg 40 en 48 are; 0.9i are beteelde hy met narcissen. De ver dachte gaf de tenlastelegging volledig toe. Als excuus voerde hij aan, dat hy niet meer in de gelegenheid was een vergunning te huren, omdat de prijzen te hoog waren. Hy had toen het risico maar genomen en dat was hem noodlot tig geworden. De eis van de officier, die de opbrengst van de verkochte bollen in aanmerking nam, vond de verdachte wel aan de hoge kant. „Wij zijn ook maar broodvechters", merkte hy op. De politierechter veroor deelde de verdachte tot een boete van drieduizend gulden. Ned. Jack-London-Verbond In Haarlem had zaterdag de jaarverga dering plaats van het Ned. Jack-Londen- Verbond. Verscheidene burgemeesters woonden de vergadering bij. Voor de pro paganda werd een commissie benoemd. Leven in de bouwerij Het architectenbureau M. E. Hartman en Eymers te Hilversum heeft het ver bouwen van een fabrieksgebouw aan de Haarlemmertrekvaartweg namens de fir ma J. v. d. Burg Zn opgedragen aan G. J. Klein Gunnewiek te Noordwijk. Ook het bouwen van een woonhuis aan de 's-Gravendamseweg namensvde heer J. v. d. Burg werd door de architecten Hartman en Eymers aan het aannemers bedrijf G. J. Klein Gunnewiek opge dragen. Dubbele bungalow Namens de heren J. en P. Warmerdam hefft het architectenbureau De Koning en Siezen te Hoofddorp het bouwen van een dubbele bungalow aan het Westeinde opgedragen aan G. J. Klein Gunnewiek te Noordwijkerhout. OEGSTGEEST In Het Witte Huis te Oegstgeest hield de vereniging „Gemeentebelang Oegst geest" gisteravond in samenwerking met het Unesco-oomité Leiden een by een- komst. De heer G. Thole Beishuizen uit Ameromgen, sprak over het onderwerp „Kaïro en Memphis". Na een kort ope ningswoord van de 2de voorzitter, de heer Damtuma, die in zyn woorden de overleden voorzitter, dr. K. Simon Tho mas herdacht, begon fle spreker zijn le zing. Men krijgt, als men in Kaïro komt, niet het gevoel, dat men in een grote stad Men vindt er armoedige volkswijken maar ook ultra moderne gebouwen en flats. Tegenover het moderne station ziet men het beeld van Ramses, een kolos van lichtbruin steen, en Memphis. Aan de voet hiervan spuiten fonteinen in di verse kleuren het water omhoog. Een boeiend schouwspel dat bij avond zeer veel kijkers trekt. Het is een sensatie om als Europeaan tussen de Arabieren te leven en te reizen. Spreker was leraar op een middelbare school 1500 leerlingen). In verband met de Suezkwestie kwam hier een eind aan. Egypte is een land van vele tegen stellingen. Het onderwys staat er op een behoorlijk peil; het is op Europese leest geschoeid, Desondianks zyn er nog veel analfabeten. Na de pauze werden kleurendia's ver toond. VALKENBERG Ned. Christenvrouwenbond Hedenavond,, kwart voor acht, komt de afdeling Valkenburg van de Neder! Christenvrouwenbond bijeen in de zaal by de Hervormde kerk. Dr. C. Gilhuis van 's-Gravenhage hoopt te spreken over: „Omgang met elkander". Burgeriyke stand Geboren: Jan Gerard, zn van G. van der Wel en E. J. van Iterson; Gerrit Willem, zn van P. van der Zwart en H. Uithoven; Ferdinand Jeroen Hugo, zn van F. J. H. Bleijswijk en A. E. de Bode. lura Lyc. 2Rembrandt Lyc. 2226; GymnasiumTitus Brandsma ULO 12 54; Titus Brandsma ULORembrandt Lyc. 2631; St. Bonaventura Lyc. 2— Gymnasium 34—17; Titus Brandsma ULO- St. Bon. Lyc. 2 22—14: Rembrandt Lyc.- St. Bonaventura Lyc. I 1932. Zoals reeds gezegd, was de stryd uiter mate spannend en kwam het Rembrandt Lyceum enkele malen in grote moeilijk heden. De einduitslag werd: 1. St. Bonaventura Lyc.; 2. Rembrandt Lyceum; 3. Titus Brandsma ULO; 4. St. Bonaventura Lyceum; 5. Gymnasium. Te ongeveer 5 uur werden de prijzen uitgereikt en kon het St. Bonaventura Lyceum zich voor de tweede maal kam pioen noemen, met het Rembrandt Ly ceum weer op de tweede plaats. De Zweedse scheidsrechter Eric Jo hansson zal de wedstrijd Nederland Mexico leiden, die woensdagavond 19 april in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Zyn land genoten Lundell en Loow zullen hem assisteren. Voetbal De wedstryd tussen de amateur-teams van West Duitsland en Nederland, die vastgesteld was op woensdag 31 mei, is een dag verscho ven. De ontmoeting zal donderdag 1 juni bij kunstlicht in een westduitse stad worden gespeeld. RED BAND T)IJ een lezing over bin- derden aanwezige leden nenhulsverllchtine heeft van he' "erlichtlngsgenoot- schap begonnen te kuchen op zijn lessenaar niet aan kon krijgen. „Daar ik nog al cynisch VV. E. Harper gister avond in Londen te kam pen gehad met de ver lichting. echter dat dit een beledi ging voor ons genootschap was. Daarom zal ik niet de toen dr. Harper het lampje kaars maar een zaklantaarn gebruiken", aldus dr. Har per. Maar toen dr. Harper er een flauw straaltje op zijn aantekeningen. Opgelucht zei hij: „Het lag niet aan de batterij, maar aan mij." De gezichten kwamen daaruit licht probeerde te weer In de plooi om te luis- Prins Philip cn verschei- genomen toen ik naar hier dene andere van de hon- kwam. Mefl vertelde mij ben. had ik een kaars mee- krijgen, weigerde ook deze. teren naar dr. Harper's Dr. Harper bleef maar „adviezen voor goede bin- schakeien en ten slotte viel nenhuisverlichting". Botwinnik heeft de tiende partij van de tweekamp om de wereldtitel gewon, nen. De partij was maandagavond bij de 42ste zet afgebroken in een stelling waar bij Botwinnik een pion meer had. Tal gaf zonder verder te spelen op toen be kend werd dat de afgegeven zet van de ex-titelhouder was: Kd7d6. De stand in de tweekamp is nu 6(4 314 in het voordeel van Botwinnik In de elfde party die morgen wordt ge speeld, heeft Botwinnik wit. Wereldtitel tafeltennis Vier geplaatste spelers werden reeds in de tweede rondo van het heren enkel spel uitgeschakeld. De Europese kam pioen Zoltan Berczik die door de over schakeling op een meer aanvallende wyze van spelen, geheel uit vorm is en daarom niet werd opgesteld In de finale van het toernooi om de Swayth- ling Cup, verloor In vier games (2114, 20—22, 21—15, 21—18) van de 18-jarige Chinese student Tan Cho-Lln. Twee an dere Chinese spelers: Hu Tao-Pen en Li Tu-Jung schakelden Berczlk's landge noot Laszlo Foeldl en de Zweed Tony Larsson uit. Vooral de cyfers waarmee Foeldl verloor, lieten aan duidelykheld niets te wensen over: 2111. 2112, 21—16. De vierde geplaatste speler, die de tweede ronde niet overleefde, was Bjoerne Mellstroem (Zweden) die met 2220, 2321 en 2119 zijn meerdere moest erkennen in de Poolse kampioen Januz Kusinski. Al met al had de tweede ronde een bijzonder ongunstig verloop voor de Europese spelers. De Oostduitse kampioen Heinz Schneider leed een vyf games-nederlaag (21—19, 17—21, 21—13, 2123 en 2118 tegen de Chinees Chuang Chia Fu. Ivan Andreadis verloor in drie games van de Japanner Keichi Miki en de vroegere wereldkampioen Johnny Leach werd met 21—7, 21—5, 21—13 aan de kant gezet door Hsu Yin-Sheng (China). De Hongaar Miklós Peterfy, die in de landenwedstryden een prachtige zege behaalde op wereldkampioen Jung Kuo-Tuan had in deze ronde de groot ste moeite zich te handhaven tegen Liu Kuo Chang, een speler die niet in aan merking kwam voor de officiële landen ploeg. Pterfy won met 15—12, 21—18, 18—21, 21—19, 21—19. De zeven Japanse en Chinese spelers die geplaatst werden bereikten allen zon der veel moeite de derde ronde. Lisser Boys kampioen Toen Lisser Boys na een enerverende en spannende eerste helft met 20 voor sprong de rust inging meende de Lisser Boys-aanhang dat het kampioenschap nog maar een kwestie van con half uurtje was. Een vertrouwen dat na de rust danig op de proef werd gesteld. S.N.L. dat mocht aftrappen was vanaf het eerste moment van plan de huid zo duur mogelyk te verkopen. Er ontstond een vinnige strijd met heen en weer gol vende aanvallen. Na zes minuten gaf Bert Mondriaan een prachtige voorzet van de zijlyn. De bal werd door een S.NJ^.-verdediger op gevangen die de bal waarschijniyk on opzettelijk met de hand naar beneden sloeg. De scheidsrechter kende echter een penalty toe. Hoewel in vier vorige wedstrijden wel werd gefaald wat het nemen van penalties betreft, schoot Mondriaan deze keer hard en zuiver in, 01. S.N.L. bleef echter goed partij ge ven en de strijd bleef levendig en aan trekkelijk. Vooral de uitstekende vorm van keeper Langeveld viel op. Dertien minuten voor de rust kwam het tweede doelpunt voor Lisser Boys. Aad Imanse omspeelde in een weergaloze soloactie vier man en maakte uit een moeilyke hoek een doelpunt van klasse. Na de rust bleek de spanning geenszins te zyn geweken, hetgeen wel pleitte voor de sportieve vechtjasserij van S.N.L. Zes minuten na de rust kwam S.N.L. op goedkope wUze aan het eerste tegen- punt Keeper Langeveld werd verblind door de zon en sloeg by een vrij tam schot uit een vrije trap mis. 1—2. Het Lisser Boys-doel kwam nu onder hoge druk te staan, maar de verdediging hield stand tot het spel zich langzamerhand weer ging verplaatsen. In de zestiende minuut na de rust ving Leen Broekhui zen de bal op na een scrimmage voor het S.N L.-doel en scoorde van 35 meter af stand. 13. S.N.L. bleef verwoed doorvechten en twee minuten voor het einde werd de achterstand verkleind tot 2—3. Maar Lis ser Boys had verdiend gewonnen en was kampioen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11