Indiërs moesten terugkeren Ui ht ee»i feaafce Voortrekkers Dr. Adenauer vertrokken voor ontmoeting Kennedy Politieke commissie V.N. laakt politiek Verwoerd De verzwakte alliantie I.00P0P Niet om Karei de Grote Laos een rood arsenaal 3 Stapje vooruit i in Genève Franse economie ontwikkelt zich steeds beter „Verklaring over zevende vloot niet afgelegd"" elke woensdag jongensmarkt een pijp vol genoegen Felle aanval van oppositieleider op Ver woerd JOSEPH ALS0P Jordaanse klacht in Veiligheidsraad Geruchten over mens in cïe ruimte? STRIJD TEGEN BROMFIETSLAWAAI t De minister van verkeer en waterstaat heeft enige tijd geleden aan het I R.A.I.-T.N.O.-instituut voor wegtransportmiddelen te Delft verzocht keu- ringseisen op te stellen met betrekking tot de geluidssterkte, die door bromfietsen niet zal mogen worden overschreden. Deze eisen zijn thans 1 bekend. Binnen afzienbare tijd kan een wettelijke regeling tegemoet worden gezien, waardoor niet alleen zal kunnen worden opgetreden tegen 0 bromfietsen die de grens van de geluidssterkte overschrijden, doch ook tegen de fabrikanten ervan. Deze laatsten echter, zo deelde het R.A.I.- j T.N.Ó.-instituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te J werken om te komen tot een wat stillere bromfiets. De Russen hebben de laatste dagen de aanvoer per vliegtuig van wapens en ander krygsmateriaal aan de opstande lingentroepen in Laos aanzienlijk opge voerd. Dit is totdusver het enige „ant woord" op het Britse voorstel voor een wapenstilstand. Amerikaanse functionarissen leggen de toegenomen bedrijvigheid1 uit als een af wijzing van het Britse voorstel. Gepoogd wordt, de juiste omvang van de opge voerde Russische droppings vast te stellen. b St on Bij het overleg te Genève over een uk staken der proefnemingen met kernwa re! pens heeft de Sowjetunie een westers voorstel voor het instellen van een elf- landencommissie voor het houden van toezicht op de naleving van een over- M eankomst aanvaard, zonder evenwel in !ia te stemmen met de voorwaarden, i i waarmee het Westen dit voorstel ge- bei paard heeft doen gaan. n De Russische vertegenwoordiger Tsa- rapkin noemde de aanvaarding door zijn land van het westerse voorstel „een nieuwe belangrijke stap om tot oplossing van de nog tussen ons be staande meningsverschillen te komen". „Blauwbaard" ontkent 4 vier moorden waarvoor hij terecht staat 8' In Wenen is gisteren het proces be- 1 gonnen tegen de 50-jarige handelsreizi ger Max Gufler, die beschuldigd wordt van vier moorden, twee pogingen tot moord en een aantal gevallen van op- °R lichting. Hij bekende alleen schuldig te &V zijn'aan oplichting. ra Volgens de tenlastelegging, die 65 bladzijden telt, heeft Gufler tussen de dag voor Kerstmis 1951 tot oktober 1958 drie vrouwen in een rivier verdronken. Voorts zou hij een 60-jarige prostituee in haar wonmg hebben gewurgd en haar bezittingen hebben gestolen. De 31 twee pogingen tot moord waren gericht tegen twee juweliers. i De Franse minister van financiën, W. Baumgartner, heeft verklaard, dat de economische ontwikkeling in Frankrijk in een bevredigend tempo voortgaat. "f De minister noemde de volgende re. WJ denen voor optimisme: zowel de invoer als de uitvoer bereikten in maart een Jrecordomvang met resp. 2,5 miljard n.f. en 2,47 miljard n.l deviezen ble- ven toestromen. De Franse goudreserve nam met 163 miljoen dollar toe tot het recordbedrag van 2.397,9 miljoen dollar. In februari nam de industriële produk- tie verder toe. In maart daalden zowel de groot- als de kleinhandelsprijzen. Kongolezen schoten echt Kongolese militairen hebben in de provincie Zuid-Kasai (de „mijnstaat") het vuur geopend op een vliegtuig van de V.N., dat wilde landen op het vliegveld Bakwanga. Volgens een door de Belgische radio geciteerd be richt werd het toestel met een contingent Indiase soldaten aan boord, gedwongen terug te keren naar het vliegveld, waar het toestel vandaan kwam. Intussen heeft Tsjombe van Katanga de ongeveer 400 man Ethiopische troe pen in de VN-strijdmacht in Kabalo beschuldigd van „aanvalsdaden" tegen ö'e Katangaanse strijdkrachten. Hij sprak zich er voor uit, de Ethiopiërs door Nigerianen te vervangen. De Katangaanse premier waarschuw de dat hij tot andere maat-egelen zou overgaan, als Tr'*v>'"<vvërs niet op hielden met het uitlokken van inci denten. Volger.* Tsjombes "erklaring hadden Ethiopische troepen herhaaldelijk ge- Installatie wetgevende raad in Australisch deel Nieuw-Guinea In Port Moresby in het Australische gedeelte van Nieuw-Gumea is gisteren een kleurrijke plechtigheid gehouden ter installatie van de wetgevende raad in zijn nie awe vorm. Een delegatie van twintig personen uit Nederland en Neder lands Nieuw-Guinea was hierbij aan wezig. Het aantal papoea's in de raad is kleiner dan in de Nieuw-Guinearaad van het Nederlandse deel. Twaalf van de zevenendertig leden zijn inheemsen. Daar tegenover staat dat de wetgevende raad al tien jaar bestaat. De zitting stond onder leiding van Sir Reginald Dallas Brooks, waarnemend gouverneur-generaal van Australië. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteeh sprak de raad tpe. Hij, wee» op de, vriendschappelijke samenwerking en op de ontwikkeling die ih, beide gebiedsdelen leidt naar een beslissen over eigen toekomst. Mr. SolJewijn Gelpke, voorzitter van de Nieuw-Guinearaad in Hollandia, bood een gastenboek aan Ook waren aanwezig minister Toxo- peus, staatssecretaris Bot, Nederlandse parlementsleden en leden van de Nieuw- Guinearaad. 1 (Van onze correspondent in Bonn) Met een nieuw Boeing-707 straal vliegtuig van de Lufthansa, dat u hy voor zijn vertrek met de naam a» „Bonn" doopte, is bondskanselier v dr. Adenauer vanmiddag naar Amerika vertrokken. Hjj wordt 22 vergezeld door de minister van buitenlandse zaken dr. von Bren- tano. Dr. Adenauer zal in Was- c hington drie ontmoetingen hebben D met president Kennedy. Hij zal hi voorts een bezoek brengen aan Texas, waar vice-president Lyndon B. Johnson hem op zijn farm heeft uitgenodigd. Het is de achtste Amerikaanse reis [i van Adenauer in zijn bijna twaalfjari- i, ge ambtsperiode als leider der West- ij duitse regering. Het is de eerste ont- f: moeting van hem met de 43 jaar jon- schoten op een Katangaans vliegtuig toen <üt wilde landen. Ook hadden zij een sleepboot met een reeks boten met troepen aan boord tot zinken ge bracht, waardoor ernstige verliezen waren veroorzaakt. Volgens hem was een gehele compagnie verdronken. Hij had ook bezwaar tegen het feit, dat de Ethiopiërs niet de gebruikelijke blauwe helmen droegen en ook niet witte jeeps gebruikten. Daardoor wa ren zij moeilijk te onderscheiden van ö'e Kongolese tegenstanders van de Katangaanse regering. NEDERLANDER Volgens uit Stanleystad ontvangen berichten zijn aldaar een Nederlander, Duitser, Nigeriaan en vijf Britten zaterdagavond tijdens een souper in een fabriek van de Kongolese tabakmaat schappij door Kongolese politie ge arresteerd en naar een militair kamp overgebracht. Daar werdén zij mis handeld. Zondag werden zij weer vrij gelaten. De naam van de Nederlanö'er is volgens A.P.: Hans Tesser. De arrestaties schijnen het gevolg te zijn van geruchten dat de tabak maatschappij van plan was de ma chines uit de fabriek te verwijderen en dat zich een Belgische spion in Stanleystad' bevond. Nabij Leopoldstad zijn voorts zater dagavond twee Zweedse soldaten door Kongolese militairen gearresteerd en geslagen. In het militaire kamp van Thijsstad werden zy ondervraagd en beschuldigd van communisme. Later werden zij vrijgelaten. Het is niet juist dat een adviseur van president Kennedy heeft verklaard, dat Amerika zijn zevende vloot zal gebruiken om Indonesië te verhinderen Nieuw-Gui- •nea te overweldigen. Dit heeft de waar nemend perschef van het Witte Huis. Hatter,verklaard, naaf aanleiding van mededelingen, die de 'Nederlandse jour nalist Wiliem Oitmans had gedaan in "èë'n lezinjg iij: dé' universiteit' van Michi gan. Oitmans had niet de naam van de adviseur genoemd. Deze zou tegenover hem hebben verklaard begrip te hebben voor de gevoelens van deIndonesiërs, maar dat Soekarno er goed aan zou doen te zorgen, dat hij niet met de zevende vloot te maken zou krijgen. RUIMTECABINE NOG IN BAAN OM DE AARDE Amerikaanse geleerden zijn er niet in geslaagd de ruimtecabine van de Ont dekker XXIII te bergen. De satelliet werd zaterdag gelanceerd. De cabine heeft zich wel van de satelliet losge maakt, maar blijft een baan om de aarde beschrijven. gere Amerikaanse president. Het valt niet te loochenen, dat de I Westduits-Amerikaanse sfeer sinds do regeringswisseling, in Washington ge- t dwongener is dan zulks vele jaren lang het geval is geweest. De Amerikaans- Westduitse contacten der eerste maan den van dit jaar en eigenlijk al in no- j vember van het vorige jaar toen de toenmalige Amerikaanse minister van ft financiën Anderson nogal hoge finan- ciële eisen aan Bonn stelde zijn niet j meer zo plezierig geweest. Zowel pre- sident Kennedy's reizende ambassadeur 1( Averell Harryman, als de onderstaats- secretaris van economische zaken Geor- ge Ball, alsook de voormalige minister van buitenlandse zaken en president Kennedy's N.A.V.O.-adviseur Dean Ache- son, hebben eigenlijk voor Bonn alleen t maar onaangename dingen meege- 1 bracht, f De financiële zorgen, die zij de bonds- regering brachten hulp aan de Ame- rikaanse betalingsbalans, voortijdige aflossing van naoorlogse schulden, op waardering van de mark en de mil- jarden die voor ontwikkelingshulp zul- len moeten worden bijeengeharkt zijn nog niet eens het drukkendst. Ernsti- ger is Adenauer bezorgd en dit was ook de aanleiding tot zijn uitnodiging aan Dean Acheson om hem het afge- E. lopen weekeinde thuis in Rhöndorf te r bezoeken over de toekomst van de N.A.V.O. en in het bijzonder over de i reorganisatieplannen, die president Ken- f nedy daarvoor bezig is te ontwikkelen met behulp van raadgevers (o.a. Kis- singer) die in Bonn ietwat met een scheef oog worden aangekeken. Wat I hierover uit Washington naar Bonn is overgewaaid, geeft de bondskanselier 1 reden te veronderstellen, dat er van 1 een atomaire uitrusting van de N.A.V.O.-strijdkrachten die hij f militair-technisch zowel als strategisch yoor absoluut noodzakelijk houdt 1 wellicht niets meer zal komen. Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER garandeert de kwaliteit De speciale politieke commissie stopzetting van het ixt v geen havenfaciliteiten van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aamgenomen waarin sancties tegen Zuid-Afrika worden bepleit om de regering Verwoerd te dwingen haar apart heidspolitiek te verlaten. De reso lutie verkreeg echter niet de meerderheid van tweederde die voor aanvaarding in de Algemene Vergadering is vereist. Een grote groep Afrikaanse landen had o.m. voorgesteld verbreking van de diplomatieke betrekkingen, volledige De leider van de Zuidafrikaanse parle mentaire oppositie, sir De Villiers Graaff, heeft gisteren een felle aanval gedaan op de regering Verwoerd en haar beleid. Sir De Villiers Graaff noemde Ver woerd ,,een man die met de gehele we reld in oorlog is". „Deze regering heeft het land in een deplorabele toestand ge bracht. Wij zijn volledig geïsoleerd van de wereld. Er gaan meer mensen weg dan er binnenkomen". „Thans ontstaat een situatie waarin zelfs eenheid geen oplossing meer kan brengen. Wanneer wij niet bereid zijn ons op de toestand te bezinnen en een oplossing vinden voor onze rassenpro blemen, zal ons wellicht tegen onze wil een oplossing van buitenaf worden opge legd". Premier Verwoerd beschuldigde de oppositie en de met haar verbonden bla den ervan „de voornaamste oorzaak te zijn van de toestand waarin Zuid-Afrika zich thans bevindt". Zijn regering zal echter aanblijven „omdat zij de steun heeft van de overgrote meerderheid van de bevolking van Zuid-Afrika". De voormalige Cubaanse senator Ro lando Masferrer is in Florida in staat van beschuldiging gesteld wegens het schenden van de Amerikaanse neutra- liteitswet. Hij heeft namelijk een inva siepoging in Cuba in de V.S. voorbereid. Volgens het ZuiöSlavische nieuws agentschap Tanjug is op 7 april in Praag een misdadige aanval gepleegd op de Zuidslavische ambassaderaad Zivojin Bu- lat. handelsverkeer, voor Zuidafri kaanse schepen en geen landingsrech ten voor Zuidafrikaanse vliegtuigen. De paragraaf waarin deze maatrege len waren vervat werd met 41 tegen 32 stemmen en bij 21 onthoudingen goed gekeurd. De gehele resolutie kreeg 47 voor- en 29 tegenstemmen. Achttien landen onthielden zich van stemming. Tot de tegenstemmers behoorden de Verenigde Staten en Engeland. Met 93 tegen een stem (Portugal) en zonder onthoudingen werd een reso lutie van vijf Aziatische landen aange nomen waarin alle ledenstaten wordt verzocht individueel afzonderlijk of collectief optreden tegen Zuid-Afrika te overwegen. De uitslag van de stemming over de belangrijkste paragraaf was 80 tegen drie bij elf onthoudingen. De tegenstemmers waren België, de Do minicaanse republiek en Portugal. Ne derland, Denemarken, Finland. Frank rijk. Engeland, Australië, Griekenland, IJsland, Noorwegen, Zweden en Togo onthielden zich van stemming. De paragraaf waarin de rassenpoli tiek van de Zuidafrikaanse regering in strijd met het handvest van de Vere nigde Naties, de Verklaring van de rechten van de mens en de verplich tingen van een lid van de volkerenor ganisatie werd genoemd, werd met 92 tegen een stem goedgekeurd, bij een onthouding. IflENTIANE (LAOS). Het wordt steeds duidelijker, dat de ont moeting die Kennedy en Macmillan in Key West hebben gehad, waar schijnlijk de belangrijkste episode is geweest in de Laos-crisis. Haar bij zondere karakter geeft speciale be tekenis aan de nieuwe bijeenkomst van beide staatslieden. Het mag wat vreemd zijn, in Vientiane over Key West te schrij ven. De bijzonderheden over wat er gebeurde lekken echter juist hier uit, nadat zij officieel verstrekt wa ren aan Britse correspondenten aan het einde van de zitting van de Zoavoraad in Bangkok. Men onder stelt, dat het doel van deze mede delingen was, de plotselinge her oriëntering van Engeland op de Amerikaanse politiek, na maanden van boze Britse kritiek op de Ame rikaanse stappen in Laos. J~iE Britse ommezwaai vond plaats op grond van het feit, dat de internationale situatie haar noodza kelijk maakte. Kennedy wist Macmil lan er van te overtuigen, dat de Laos crisis een dubbele „test" was: een test van Amerika door de Sow jetunie en een test van de waarde van de Brits-Amerikaanse alliantie door de Amerikanen. En het gevolg was dat de Britse regering zij het niet enthousiast instemde met Kennedy's beslissing, troepen naar Laos te zenden, als de Russen zou den weigeren te onderhandelen over een werkelijk neutrale oplossing. Uit deze verbazingwekkende ver klaring blijkt, hoe ver beide ge allieerden gedurende de Eisenho- wer-periode uit elkaar waren ge groeid. Nergens was de verwijde ring zo groot als in Laos. Deze open lijke onenigheid was een van de voornaamste oorzaken van het fa len van de Eisenhower-politiek, een betrouwbare anti-communistische re gering te vormen in Laos, waar nu met instemming van president Ken nedy naar de vorming van een neu- tralistische regering wordt gestreefd. T\E Amerikaanse politiek was moei- lijk uitvoerbaar, omdat de Brit ten zich er openlijk tegen verzetten en de Fransen ze achxer de scher men saboteerden. Zo was de situ atie in de afgelopen jaren. Een nog belangrijker oorzaak van het Ame rikaanse falen was echter het zich verlaten op de politiek van massa le vergelding. Niettemin werd de Amerikaanse politiek in 1959 en 1960 bijna tweemaal een succes, maar beide keren werd deze politiek door kruist door massale interventie door Noord-Vietnam. In 1959 werd het nieuwe gevaar afgewend, toen Chroesjtsjef naar Eisenhower ging in Camp David. Vorig jaar werd de nieuwe interven tie van Vietnamezen vooraf gegaan door de staatsgreep van kapitein Kong Le, die echter geen stand wist te houden en hulp van de commu nisten aanvaardde. En zo was de politiek van massale vergelding van 't Eisenhowerbewind in Laos ge doemd te mislukken, zo zelfs, dat de Ver. Staten alleen bleken te staan toen het moment van het grote ge vaar naderde. T\E nieuwe conferentie tussen Ken- nedy en Macmillan werd gro tendeels in Vientiane voorbereid. Hoge functionarissen van de Brit se, Franse en Australische buiten landse diensten kwamen na de Bang- kok-conferentie in de hoofdstad van Laos bijeen, om met hun ambassa des en die van hun partners' bespre kingen te voeren. Of de Britten en Fransen het met elkaar eens kon den worden, is niet bekend. Maar het standpunt van de Britten werd in elk geval bepaald, omdat in ver band met Macmillan's bezoek aan Kennedy niet langer kon worden gewacht. En het laat zich aanzien, dat het een zeer matig standpunt is. Intussen heeft het falen van de Eisenhower politiek president Kenne dy genoodzaakt, een nieuwe politie ke lijn uit te stippelen, die al even moeilijk uitvoerbaar zal zijn als die van Eisenhower.... Het vormen van een werkelijk neutraal Laos is een zeer delicate en bijna onmogelijke taak. Het versterken van de ver zwakte westelijke alliantie is dus een zaak van het allergrootste be lang. Advertentie Maagklachten? CHEFAROX Vormt een generende laag op de maagwand Overleg over terreur in Frankrijk Premier Michel Debré heeft gisteren een bespreking gevoerd met zijn ambt genoot van binnenlandse zaken en met de Parijse prefect van politie over de problemen die ontstaan zijn door de golf van bomaanslagen van uiterst rechtse terroristen en de onderlinge strijd tus sen verschillende nationalistische Alge rijnse groeperingen van de afgelopen week. Het overleg duurde twee uur. De Veiligheidsraad heeft gisteren de behandeling van de Jordaanse klacht tegen Israël voortgezet. Jordanië meent dat de parade, die de Israëlische strijd krachten 20 april ter gelegenheid van het dertienjarige bestaan van de joodse staat in Jeruzalem willen houden, een schending van de wapenstilstandsover eenkomst is. De Franse afgevaardigde Armand Be- rard zei in deze parade absoluut geen provocatie of uitdaging te kunnen zien. De afgevaardigde van de Verenigde Arabische republiek. Omar Loufti, kon digde aan met Ceylon een resolutie te zullen indienen, waarin Israël wordt ge vraagd zich te voegen naar de gemengde wapenstilstandscommissie. De Engelse gedelegeerde sir Patrick Dean meende eveneens dat de Veilig heidsraad het besluit van de wapenstil standscommissie moet steunen. De vertegenwoordiger van Israël, Ar thur Lourie, zei dat een resolutie een overdreven reactie zou zijn. Daarop werd het debat tot vanmiddag half vijf verdaagd. uw voeten moeten een leven lang mee! De Westduitse politie heeft twee Duitsers ge arresteerd, die in april 1957 een Joods kerkhof bij Salzgitter in Neder- Saksen hebben geschon den. Een medeplichtige van hen is inmiddels overleden. Een scheepsarts van dc Nieuw Amsterdam heeft gisteren hulp verleend aan een opvarende van een Engels vissersvaar tuigje, die gewond was geraakt bij een botsing voor de Amerikaanse kust. Een schilderij van Modi- gliani, waarvan de waar de op 40.000 wordt ge schat, heeft in een Fran se kunsthandel twee we ken lang voor 100 te koop gehangen, omdat de eigenaar wel eens wilde zien of er nog kunstken ners bestaan. Niemand toonde Interesse voor het doek Te verwachten is dat binnenkort het visum dat Israël en Nederland van eikaars reizigers vragen, zal worden afge schaft. De consul-gene raal van Israël in Am sterdam, dr. M. Yinon, heeft dit meegedeeld. Do politie in Frankfort heeft een man gegrepen die voor het station had gestaan met een bord waarop stond: „Eich- mann een moordenaar? Een massamoordenaar Wat een onzin!" Een golfspeler die ook menigmaal de tegenstan der van Eisenhower is geweest, heeft verklaard dat de huidige president, Kennedy, betere golfca- paciteiten heeft dan zijn voorganger. De directie van het Nazi- documentatiecentrum in Haifa heeft besloten een beroep te doen op alle overlevenden van het concentratiekamp Auschwitz om geld bij een te brengen voor een beloning voor hem die Jozef Mengele, de be ruchte Nazi-arts, in han den van de justitie speelt. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen er in Nederland 31.360 nieuwe auto's meer op de weg, tegenover 27.790 in de eerste drie maanden van het vorig jaar. Te vens werd in maart een maandcijfer bereikt van 12.950, waarmee het re cord van maart 1960 (11.360) werd gebroken. 568) Herhaaldelijk zien we Karei (de Grote) In de middeleeuwse Ka relromans in een stryd gewikkeld met zyn edelen, die hem zelfs be hoorlijk In het nauw weten te bren gen cn aan wie ook in vele geval len de mooie rol is toebedeeld. In werkelijkheid hield Karei dc Grote echter nogal van forse maatregelen en hU genoot een gezag in West- Europa, waarvoor een leenman zich wel zon wachten dit aan te tasten. De Frankische romans die het verzet van de leenmannen tegen de leen heer tot motief hebben, kunnen dan ook niet ln verband gebracht worden met de Karei de Grote, die een krach tig gecentraliseerd rijk schiep, doch moeten betrekking hebben op één of meer van zyn opvolgers cn naam genoten, zoals Ka rei de Kale en Ka- rel de Dikke, die te zwak waren om het rijk bijeen te hou den en die herhaal delijk overhoop la gen met de adel die er voortdurend op uit was zich onafhankelijk te ma ken. Ook wanneer in de Karelromans by herhaling de zusters van Karei worden vermeld die getrouwd zijn met Eggheric van Egghermonde, met Roeland, of met nog weer andere helden, wordt het ons steeds duide lijker dat de grote kring van zwa gers die hierdoor ontstaat, zich be slist niet om Karei de Grote heeft gegroepeerd, want hij had slechts één zuster, Gisla of Gisela genaamd, welk kind op de veelbelovende Ieef- kwam te huwen met dc koning der Longobardcn. Dat paste toen in het spelletje van haar grote broer Karei die destijds toenadering tot de Lon- gobarden zocht. Nóg eerder had haar papa Pippijn het kind toegezegd aan de Byzantijnse kei zer. Nu, na bijna 1200 jaar, kan het ons onverschillig laten te weten hoe Gisela over de politieke wenselijk heden van haar tyd heeft gedacht, maar in ieder geval heeft zij het leven in een klooster verkozen bo ven de bruidssluier en Karei de Grote had te veel genegenheid voor zijn 15 jaar jongere zuster cn was een té groot aanhanger en verbrelder van het geloof, om deze wens niet te respecteren. Geen van de in het uitzicht gestelde huwelijken ging door en Gisela heeft haar gehele leven in het klooster te Chelles doorge bracht, waar z(j als abdis groot aanzien heeft genoten. Wanneer we in de ridderromans dus zusters van Karei ais echtgenote tegenkomen, zijn dit geen zusters van Karei de Grote geweest, maar van een andere Karei, die abusieve lijk met zijn grote voorzaat wordt verward. Een uitzondering moet hier gemaakt worden voor het Roeland's lied, dat wél op Karei de Grote be trekking heeft, al wordt Roeland dan ten onrechte als de zwager van Ka- rel voorgesteld. O ja, nu wilden we nog vertellen over voorwerpen die onzichtbaar ge maakt kunnen worden! tijd van dertien jaar ln aanmerking Daarover een volgende keer! Op de tentoonstelling „De Suiker die vanmorgen in het Amsterdamse RAI-gebouw is geopend, prijkt een model van de Moederdagtaart, die aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Naar dit model zal een taart voor de Vorstin worden gebak ken als het in mei zover is. N.A.V.O. pas na 1970 eigen kernzwaard? In Londen is van gezaghebbende zijde vernomen dat Engeland voornemens is tot 1970 een onafhankelijke kernwapen- mogendheid te blyven. Dit werd ver klaard na het overleg, dat premier Macmillan en president Kennedy te Washington hebben gevoerd, waarna ge huchten de ronde deden dat Groot-Bri- tannië en de V.S. bereid zouden zijn hun kernwapenstrijdmacht in te voegen in een in het leven te roepen NA.V.O.- kernzwaard. Tot 1970 zou er nnmelijk geen sprake van zijn, dat de NAVO de beschikking krijgt over een eigen kernzwaard. Groot-Britannië zou wel bereid zijn in de komende 9 jaar met zyn N.A.V.O.- bondgenoten na te gaan op welke wijze de Britse en de Amerikaanse kernwa penmacht in 1970 kunnen worden samen gevoegd en ondergebracht in N.A.V.O.- verband. Zegslieden van de Sow jet-regering hebben vanmorgen verklaard niet over informaties te beschikken met betrek king tot de geruchten volgens welke een mens in de ruimte zou zijn gelan ceerd. Een hunner zei dat als zulks het val zou zijn men dit door de radio kon horen en in de kranten lezen. De geruchten waren gisteren ont staan door het gedrag van een Russi sche televisie-ploeg die naar het hoofd postkantoor was gestuurd blijkbaar om correspondenten te fotograferen die zich naar het gebouw spoedden. De ploeg bleef twee uur in het post kantoor maar er gebeurde niets wat voor de correspondenten aanleiding was om zich m het gebouw op te houden. De cameralieden pakten hun appara ten daarna in en vertrokken. Ook de communistische corresponden- i?" *?adden gisteravond verteld dat zij bij hun radio hadden gezeten in af wachting van een dramatische aan kondiging, maar er kwam niets. In een gebouw van het Franse minis terie van binnenlandse zaken te Parijs is vanmorgen vroeg een plastieken bom ontploft. Niemand werd gewond. De schade is niet groot. Het geboirw in het centrum van de stad is pas gekocht door net ministerie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5