Hij stond voor schut! Bijzonder jaar voor Herv.- Geref. jeugdbonden L KRONIEK Meningen van anderen Chefarine 4 GEREF. (VRIJG.) SYNODE VANMORGEN GEOPEND NA ELF JAAR Een kanttekening Jubilea en nieuwe ontwikkeling nieuw MUIZEN VLOKKEN JttiÖÉNf CONTROLE OP KAPPERSTARIEF Geref. Kerken van Transvaal ook uit Wereldraad Een woord voor vandaag Uniecollecte Ds. J. v. Bruggen ty werd praeses fë Zwingli-bond verwacht een donker getij Spaanse bisschop eist meer persvrijheid AI meer dan elf jaar Is in Nederland de Wet op de Bedrijfsorganisatie van kracht Toegegeven: voor de leek een ingewikkelde wet met haar horizontale bedrijfstakken en verticale bedrijfskolommen. Maar toch ook weer niet zo Ingewikkeld dat het Nederlandse bedrijfsleven de bedoeling niet heeft kannen doorgronden: de bedoeling om in het horizontale vlak bedrijfschappen in te stellen en in het verticale vlak prodaktschappen. Schappen die zulks in tegenstelling tot de vrijwillige overlegsorganen die bestonden en nog bestaan een verordenende bevoegdheid hebben: ze kannen aan alle bedrijfsgenoten in een bedrijfstak of een bedrijfskolom bij verordening bindende voorschriften opleggen. Elf jaar das bestaat deze Wet op de Bedrijfsorganisatie het is geen nieuws wanneer we schrijven dat het in die elf jaar niet zo'n vaart heeft ge lopen met de instelling van dexe schappen. Alleen de landbouw en min of meer de middenstand vormen hierop een uitsondering zeker het landbouw- achap is een begrip dat ook iedere stedeling kent! Er sit das niet so heel veel beweging in de zaak en om daarin verandering te brengen heeft de staatssecretaris van Algemene Zaken (onder wie deze PJ.O. ressorteert) aan het toporgaan van alle produkt- en bedrijfschappen, de Sociaal Economische Raad, gevraagd eens na te gaan waar nu eigenlijk de weerstanden schallen tegen deze nieuwe vorm van (publiekrechtelijke) be drijfsorganisatie. De SER heeft zijn Organisatiecommissie met het zoeken naar een antwoord belast en deze commissie is vorige week gereed gekomen met haar werk u hebt een uittreksel uit haar rapport in onze krant kunnen lezen. De conclusie was deze: dat geen ingrijpende wijzigingen van de wet nodig lijn, maar dat wel nodig is een beter verstaan van de mogelijkheden van de wet Om tot die conclusie te komen zijn de kritische geluiden die tegen de PAO. gehoord werden en worden, onderzocht ze bleken weinig steek houdend te zijn en de fundamentele opzet niet te raken. De commissie heeft in haar rapport zelfs geconstateerd dat de gang van zaken in de afgelopen jaren nog weer eens de juistheid van de wet heeft onderstreept. De behoefte bij het bedrijfsleven zichzelf te besturen is ln de afgelopen elf jaren eerder toe- dan afgenomen. De nog toenemende betekenis van het overleg in het bedrijfsleven, dat steeds meer het belang van het gehele Nederlandse volk gaat raken (denk aan de Europese Integratie!) vraagt dringender dan vroeger om een bedrijfsorganisatie op publiekrechte'ijk niveau. Bij het overleg in de bedrijf- en produktschappen wordt namelijk als voorwaarde gesteld dat ook met het algemeen belang rekening wordt gehouden. Verder is gebleken dat verschillende bezwaren eenvoudig herleid kunnen worden tot onbekendheid met de gang van zaken. Zo is het binnen het kader van de Wet op de Bedrijfsorganisatie wel degelijk mogelijk aan de schappen bevoegdheden te geven op het gebied van de mededinging, zodat aan privaat rechtelijke kartelregelingen een publiekrechtelijke vorm gegeven kan worden. Ook moet hier genoemd worden de verhouding tot de vrije organisaties: dat dexe organisaties na de Instelling van bedrijfsorganen minder reden van be staan zouden hebben, wordt door de commissie betwist. Voor de vrije orga nisaties kan de PAO. winst betekenen, als men de mogelijkheden maar uit buit. Dat de commissie (die in haar samenstelling een doorsnee is van het ge hele Nederlandse bedrijfsleven) optimistisch is voor de toekomst, kan moei lijk worden beweerd. Als, zoals tot dusver, de vrijwilligheid uitgangspunt blijft, dan verwacht men slechts een zeer geleidelijke toeneming van het aantal bedrijfslichamen. Wellicht dat het rapport van de commissie sommige kringen van het be drijfsleven, waar men de PAO. nu niet bepaald een warm hart toedraagt, tot nadenken zal stemmen. Op 28 april gaat de SER aan het rapport een discussie wijden met name van liberale werkgeverszijde zou men bij deze gelegenheid van dit nadenken kunnen doen blijken! Immers, het begint er op t« lijken dat met betrekking tot de PAO. spijkers met koppen gestagen moeten worden. Men kan het immers geen normaal verschijnsel noemen dat men straffeloos elf jaar lang een wet kap negeren. In juni a.s. zal waar schijnlijk aan deze zaak een parlementair debat worden gewijd als er in de SER zelf weinig animo zou blijken te bestaan tot het slaan van die spijkers met-koppen, dan wordt de regering haast wel gedwongen stappen te gaan nemen! (Van een onzer verslaggevers) Voor de hervormd-gereformeer- de jeugdbonden is 1961 een soort jubeljaar. Want de Ned. Herv. Jongelingsbond op Ger. Grond slag bestaat vijftig jaar en de Ned. Herv. Meisjesbond op G.G. „eni aangerteld,. u de jaak pas goed viert zijn vijfendertigste verjaar dag. Terloops zouden we ook nog melding kunnen maken van het feit dat de bonden van knapen- en meisjesverenigingen op 29 april hun eigen conferentie- er kampcentrum te Ermelo openen. Er wordt dus in heel de her- vormd-gereformeerde jeugdsec- tor een jaar van betekenis door gemaakt. Bet zUn niet alleen de kroonjaren, die aanleiding tot jubelen geven. In feite Is bet werk dezer organisaties thans ln een nieuw stadium gekomen. Dit proces was jaren gaande. Wilde men het jeugdwerk aanvankelijk zien als vorming op geestelijk gebied, van lie verlede heeft men, met behond van dat oude en voornaamste doel, ook andere taken aanvaard. Conferenties, kampwerk in binnen- en buitenland, kadervorming, praktische arbeid op diakonaal terrein en ook een bredere bestudering van wat zich naast het kerkelijk en godsdienstig gebied voordoet in de maatschappelijke- so ciale- en staatkundige sector, hebben veld gewonnen. Een en ander begon reeds te groeien a 1945, maar sinds I960, het jaar waar in ds. A. J. Jorissen tot jeugdpredikant (Advertentie) RATTEN- IPASTA ROEIT ZE GENADELOOS UIT van de grond gekomen. Deze predikant blijkt een stuwende kracht te zijn, die allerlei activiteiten op gang weet te brengen en die nieuwe wegen durft in te slaan De moeilijkheid was namelijk, dat men het jaren lang praktisch zonder full-timers moest doen. Tot een fusie van beide organisaties, zoals dat bij de C.J.V., de gereformeerde en de chr. geref. jeugdbonden geschied is, heeft men in hervormd-gereformeer- de kring niet willen overgaan. Maar wel tot een zeer nauwe samenwerking. Niet enkel inzake conferenties en kam pen doch weldra ook in de uitgifte van een gemeenschappelijk blad en in het aankopen van een centraal bureau voor beide organisaties. Voortrekkers Op Hemelvaartsdag zal te Utrecht de jaarlijkse gecombineerde bondsdag wor den gehouden. Die dag viert men beide jubilea in de klassieke bondsdagstijl. Tevens wordt afscheid genomen van mevr. A. A-- E Mulder-Rupke, die der tig jaar in het bestuur van deze Meisjes- bond zat, sinds 1942 als presidente. Met mevr. Mulder verdwijnt weer een lid van de oude garde, die bij de Meis jesbond uiteraard kleiner is dan bij de jongelingen. Met weemoed noemt men nog de naam der eerste presidente, mevr. Ottevanger te Sluipwijk, die ech ter reeds overleed voordat men voor de eerste maal in bondsdag bijeen was ge komen. Eerste voorzitter van de jongelings bond was de indertijd welbekende Rot terdamse predikant ds. M. van Grieken. De bond werd in latere jaren geleid door verschillende predikanten. Van de niet-theologen moet wel genoemd wor den de heer T. W. Korevaar te Schoon- rewoerd. secretaris. En ook de heer M. Noteboom te Hilversum, enkele jaren geleden gestorven, die vele hervormd- gereformeerde organisaties op gang bracht, óók de meisjesbond. Men was ln deze kringen aanvankelijk wat kopschuw voor organisaties. Maar daarin is gelukkig een kentering geko men. Dat ondervindt ds. Jorissen wel als hy de kerkeraden en pastorieën bezoekt. Vooral de Jongere predikanten werken graag mee. Zo telt de jongelingsbond nu 2600 le den. verdeeld over 180 verenigingen: de meisjesbond heeft 3180 leden in 170 af- DE P.B.O. Enkele dagbladen hebben aandacht be steed aan de nola, die de organisoticcom- miaaie van de S.E.R. heeft opgesteld over de moeiaame ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het Va derland schrijft o.m.: „Voor hen die de p.b.o. spoedig verweienlijkt aouden wil len zien en de trage gang van zaken wij ten aan de tegenwerking van bepaalde groepen, lijkt de initelling bij de wet een aanlokkelijke zaak, alsof dat werkelijk zo gemakkelijk gaat. De commissie wijst er op, dat ze het gebruiken ven deze instel- lingsnetbode niet in hear beschouwingen wil betrekken. Zij laat dat aan de parle mentaire discussie over en doet daarmede dus een suggestie in die richting. Deze terughoudendheid van de commissie is wel te betreuren. Immers initelling van schap pen bij de wet, zonder dat daarvoor over eenstemming is bereikt met de desbetref fende organisaties van werkgevers cn werknemers, is in de strijd met de grondge dachte van de p.b.o. De wetgever kan wel organen instellen, maar hij kan de werk zaamheid van deae organen niet afdwin- gen. Volgens da nota is de behoefte aan de p-b.9. nog even groot als in 1950 toen de wet op do bedrijfsorganisatie werd afge kondigd. Het ia de vroag of dit wel zo is. De nota geeft tronwene zelf wel aankno pingspanten om dit te betwijfelen. Zo wordt hst begrijpelijk geacht, dat er niets terecht is gekomen van de voornemens de uitvoering van de sociale verzekering over te brengen naar de p.b.o.-organen. Toch is dit indertijd oen veelbelovende zaak ge weest. Ook wijst de nota er op, dat de p.b.o. ten aanzien van het overleg over de arbeidsvoorwaarden niet gebracht heeft wat er van werd verwacht. Het is ook niet in te sien dat daarin verandering zal komen, zowel de organisaties van werkge ver» en van werknemers al* de centrale overheid sullen er beel weinig voor voe len dit overleg te versnipperen en de stroe ve verordenende bevoegdheid van de •rhappen als een blok aan het been zien- Wat nu het overleg omtrent de economi sche «angelegenheden betreft valt ook moeilijk in te »ien dat er een gestage uit breiding Is. Zo constateert de nota zelf, dat er „van een algemene neiging tot het om zetten van ondernemersovereenkomsten (mededinging) in verordeningen van be drijfslichamen geen sprake is". Dit wordt ook wel begrijpelijk geacht". Uit Het Vrije Volk het volgende citaat: „Terecht zegt de commissie, dat de bedrijfsgenoten meestal maar weinig van hun schappen bemerken en dat zij van het werken en hel belang ervan maar slecht op de hoogte aljn. De commissie dringt aan op betere voorlichting in de vergaderingen en publikatiea van de vrije organisaties. Akkoord, maar dan moet er ook iets voor te lichten zijn- En bet zou misachten niet overbodig zijn, cis man aan do vorm de voorlichting ook enige aandacht gaat schonken. Want ln bet algemeen kan men wel «eggen, dat de publikatiea van de ver schillende publiekrechtelijke organen ver entwoord cu gedegen zijn, boeiend zijn se •Idea. Voor het kappersbedrijf is kort' geleden een prijsstop afgekon- dingd. Deze prijsstop taas hard nodig, want sommige kappers bleken hun tarieven in plaats van met 15, maar liefst met 50 pet. verhoogd te hebben. Het ingrij pen van de minister van econo mische zaken was dus alleszins gerechtvaardigd. In Coiffeur, het orgaan van de Christelijke Kap perspatroonsbond, wordt dit door de secretaris van de bond, de heer A. W. Bonhof, ruiterlijk er kend. De kappers moeten het er zelf naar gemaakt hebben. Min der te spreken is de heer Bonhof echter over het optreden van som mige ambtenaren, die met de controle zijn belast. De heer Bon hof schrijft het volgende: Helaas is bewaarheid geworden wat wij van november 1960 af vreesden: minister De Pous heeft voor het kappersbedrijf de prijs stop afgekondigd met al de nare ge volgen van dien. Wij hebben bij herhaling gewaarschuwd geen gro tere verhogingep toe te passen dan de 10 pet. voor het damesvak en 15 pet. voor het herenvak, te be rekenen op basis van het tarief van 1 januari 1960. Door intensieve con trole door do ambtenaren van de Economische Controledienst is ge bleken. dat bij de ruim 3200 be zochte bedrijven een tariefsverho ging werd geconstateerd van gem. 35-40 pet. Sommige zaken hadden het al heel bont gemaakt met ver hogingen van 50 pet. En deze straf bare feiten zijn niet alleen bij de ongeorganiseerde kappers. doch ook bij de georganiseerde kappers geconstateerd en dat vind ik nog het ergste. Want deze laatste groep is nota bene bij herhaling gewaar schuwd en medewerking gevraagd geen grotere verhogingen toe te passen dan werd toegestaan. En nu. ja. nu zitten wij met de narigheid en kunnen de overtreders flinke boeten betalen en tot eigen schade en schande hun tarief ver lagen! Dat er intensief gecontro leerd zou worden, was te verwach ten en hiervoor zijn ook onze le den voldoende gewaarschuwd. Nu lijkt het mij een verre van plezieri ge taak voor de opsporingsambte naren deze controle uit te oefenen, zij dient niettemin verricht te wor den, doch alleen al hun verschij ning in de zaken roept onwillekeu rig wrevel en weerstanden op. Ver moedelijk zal hier en daar de me dewerking van de ondernemer wat stroef verlopen. Anderzijds dienen de ambtenaren, die op dit gebied toch wel de nodige mensenkennis en ervaring hebben, him optreden in overeenstemming te brengen met de hun gegeven instructies. Zo verbaasde het ons toch wel erg, toen wij een klacht ontvingen van een lid over het optreden van een ambtenaar bij deze controle. Ons lid begreep volledig de nood zaak van deze controle en gaf be reidwillig de gewenste inlichtingen cn op grond van klantenboekje en administratie kon hij dan tonen, dat zijn nieuwe tarief behoudens het scheertarief, dat hij niet naar beneden had afgerond toelaat baar was. De betreffende ambte naar echter meende te moeten op merken, dat deze gegevens wel niet met de waarheid in overeen stemming zouden zijn en hij dus deze bewijzen niet kon (wilde) ac cepteren. Geheel zijn optreden in het bijzijn van het publiek was ze ker niet, zoals van hem verwacht moent worden en was op het on beschofte af. Ik neem direct aan dat een dergelijk optreden tot de hoge uitzonderingen behoort en mo gelijk was deze ambtenaar door vorige bezoeken bij kappers wat ge ïrriteerd. Dit kan en mag toch ze ker geen verontschuldiging zijn voor een dergelijk optreden. Elke ondernemer doet er goed aan in dergelijke gevallen dc controleren de ambtenaar te vragen zich te legitimeren en naam en adres te noteren. Wat betekent nu eigenlijk deze prijsstop? Degenen, die op volko men normale wijze hun tarieven naar waarheid hebben verhoogd met 10 resp. 15 pet., dus op basis van het tarief van 1 januari 1960, behoeven niet ongerust te zijn. Zij mogen dit blijven voeren. Wel zijn zij verplicht hun tariefkaarten zichtbaar voor het publiek op te hangen. Ten gerieve van de heren kappers herhaal ik het nog eens: hun tarieven mogen met 15 pet. ver hoogd worden; zij mogen de tarie ven van al hun handelingen verho gen en naar boven afronden tot 5 cent, mits het tarief van scheren naar beneden word afgerond tot 5 cent Dezer dagen kunnen alle kappers opnieuw weer een intensieve con trole verwachten, waarbij dan geen waarschuwingen meer zullen wor den gegeven, doch direct een pro cesverbaal zal worden opgemaakt Ook a) heeft men bepaalde hande lingen in het verleden (voor 1 jan. 1960) niet in dezelfde mate ver hoogd dan de ander* tarieven, de ze mogen nu niet gelijk getrokken worden met de andere. Hebt u voor bepaalde handelingen het ta rief met méér dan 10 resp. 15 pet verhoogd, verlaag deze dan eigen handig. u voorkomt narigheid en... behoorlijke boeten. Misschien *al een van de grootste ver diensten van de nota en de bijbehorende beschouwing sijn, dat er wat leven komt in de PBO-brouwerij, waar het een bijtonder dooie boel dreigt te worden, om een uit drukking van de Volkskrant te lenen. Dat leven zal kunnen opbloeien, als op 28 april de nota in dc Sociaal-Economische Raad zal worden behandeld. Daar aal waarschijnlijk nog niet uitvoe rig gesproken worden over het aandeel dat de regering kan hebben bij een verder uit groeien van de PBO Daarmee heeft de commissie rich namelijk niet- bexig gebon den cn de behandeling van dit belangrijke aspect kan dna „buiten de orde" aijn. De drie industriële (fabrieksarbeiders-) bon den hebben er onlangs op geweien. Deie kant van de zaak zal ongetwijfeld wel aaa de orde komen, als in de komende maan den het parlement de PBO onder dc loep 8««t nemen. Dan sal ool^ blijken of de warme belangstelling voor de PBO die bij voorbeeld bij de KVP leeft, sterker of swakker is dan de kille bejegening die de PBO in WD-kringen veelal ontmoet." Advertentie delingen. Er zijn vijf provinciale ver banden, in hoofdzaak in midden-Neder land. daar de geref. bondsgemeenten voornamelijk gevonden worden in Zuid- Holland. Utrecht en Gelderland. Het ziet er naar uit, dat de ledentallen gestadig zullen groeien. Telkens weer be speurt men initiatieven bij de jeugd zelf en dat duidt op een gezonde ont wikkeling. Jeugd, bouiv Karakteristiek is de actie H.G.J.B.. De initialen van de herv. jeugdbonden heeft men geladen met de woorden ..Help gauw, jeugd bouw!" Deze actie, door jongeren uit Woerden op touw ge zet, brengt geld bijeen voor het bonds- centrum, dat men te zijner tijd wil ko pen. Daarnaast wordt actief hulpverle- ningswerk verricht onder het motto „Dabar". Deze hebreeuwse term bete kent „Woord", maar houdt tegeiyker- tyd „daad" ln. Men organiseerde eerst hulp voor de vluchtelingenkampen te BerlUn maar is dit jaar voor Madagas car bezig. Ziehier één der facetten van het nieuwe werk ten dienste van ge meente en wereld. In september wordt in Utrecht een groot jubileumappèl gehouden, waar mee men het jubeljaar besluit Hier denkt men o.a. het jubileumcadeau te overhandigen: een belangrijk bedrag voor aankoop van het eigen centrum. De Nederduits Gereformeerde Ker ken van Transvaal, de grootste van de drie „boerenkerken" van Zuid- Afrika, heeft maandag besloten, on middellijk uit de Wereldraad van Ker ken te treden. Dit besluit werd geno men na een uitvoerig debat over de resoluties welke in december in Jo hannesburg op een door de Wereld raad georganiseerde conferentie wer den aanvaard en waarin de apart heidspolitiek werd veroordeeld. De Nederduits Hervormde Kerk, een andere „boerenkerk", is vorige maand uit de Wereldraad getreden. De profeet Jesaja komt woorden te kort om een tekening te geven van de situatie in Israël. Leest u alleen maar enkele zinnen in hoofdstuk 59: „Het recht wordt teruggedrongen en de gerechtigheid blijft verre staan, want de waarheid struikelt op het plein en oprechtheid vindt geen ingang. Zo ontbreekt de waarheid en wie wijkt van het kwade, wordt het slacht offer van uitbuitingEn ondanks dat klaagde het Polk, toen het in de ellende zat, dat de hand van God te kort was om te verlossen en Gods oor onmachtig om te horen. „Nee", roept Jesaja de mensen toe, „uw ongerechtigheden zijn het, die scheiding brengen tussen u en uw God, en uw zonden doen Zijn aangezicht voor u verborgen zijn, zodat Hij niet hoort!" L—j Is dit verhaal alleen maar interessante historie? Dat de Joden P*® in die tijd niet zo braaf waren, weten we wel! Laten wij ons l toch vooral niet vergissen. Jesaja's woorden blijven doorklin ken in onze tijd. In het verlichte Europa is het christendom op z'n retour. En soms vragen we ons af, of Gods handen dan te kort zijn geworden en of Hij niet kan luisteren naar onze klacht, dat het helemaal verkeerd gaat. De waarheid struikelt, het recht wordt teruggedrongen, de gerechtigheid blijft verre staanZouden zij, die zich zo graag christenen noemen, èn individueel èn als groep, niet eens heel ernstig op dit woord van Jesaja moeten letten? Want Gods hand is lang genoeg en Hij luistert zeer scherp (Advertentie) Beroppingswcrk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam, vac. M. L. W. SchochG. H. Wolvenberger te Den Hoorn, Texel; Bedankt voor HedelJ. G. Abbringh te IJsselmuiden; voor St. PancrasA. de Bruijn te Werkendam. BeroepbaarstellingH. J. de Jong, kand. te Tienhoven, Nieuweweg 9, is be roepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vinkeveen en te Kamerik: J. de Waard, kand. te Rijsoord. Bedankt voor Maarssen G. Vesseur te Rockanje. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kr.; ft. v. d. Schaaf te Opperdoes en W. van 't Spijker te Drogeham; te SchiedamG. Blom te Meerkerk en I. de Bruijne te R'dam-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rijssen voor de tweede maaiJ. van Haaren te Kampen. De jaarcollecte voor de scholen met de bijbel heeft de volgende bedragen opgebracht: in Niezijl 250, Onderden- dam 1.006,50. Nieuwe Pekela-Doorsnee 80, Beetsterzwaag 133,50, Boornber- gum 221, Eestrum 293,75, Hardega- rljp 205, Nijemirdum 160,50, Ting- jum 104,75, Gees 586,50, Raalte 256, Barneveld 760,45, Heerde 1.026,85, Wezep 508,48, Kamerik 302,89, Naar* den 939.74, Haastrecht 250,50, Kin derdijk 406, Leerdam 1.341,75, Pape- kop 91, Oostburg 382,50, Geldrop 484,16, Heeze f 56,10, Helmond 405, Mierlo 27,86. Totaal van 550 lokale comlté's: 330.709,23, vorig jaar 295.182,76. 4 middelen tezamen werken anelter krachtiger en langdurtger. In de hele wereld wordl tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. n Teg«n piinen cn griep. Geichikt voor de gevoeligste mug. want die wordl oeichermd door hei bestanddeel Cbelaroi 20 tabl. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 taW. <3.60 (Van een onzer verslaggevers) Ter inleiding van de vanmor gen in de Bethelkerk te Assen be gonnen generale synode der Ge ref onmeerde kerken (vrijgemaakt) gisteravond in diezelfde kerk een bidstond gehouden, geleid door ds. J. van Bruggen aldaar, die de vorige generale synode Spa kenburg 1958-1959 presideerde. Ds. Van Bruggen wees er op, dat men niet alleen in de eigen kerken maar ook in heel „de gereformeerde gezindte" met een zekere spanning naar deze synode uitkijkt Over diverse agendapunten byv. de zaak der nieuwe psalmberijming, de procedure ds. S. J. P. Goossens zijn de meningen in de eigen kerken ver deeld. Maar wat in en buiten de vrij gemaakte kerken vooral de aandacht gevangen houdt is de kwestie der her eniging. Wat zal de synode over deze hereni ging besluiten? Voor het nemen van een beslissing, waarmee de komst van het rijk Gods het best gediend wordt, heb ben de leden der synode méér nodig dan ook met de meeste zorg mensen vermogen te geven. Wat de synodeleden behoeven, kan God alleen zeggen. Zodat een synode niet anders kan doen, dan zich bU het begin van haar werkzaam heden tot de Here zelf te richten. Voordat hij ln gebed de gemeente voorging, hield ds. Van Bruggen een Sc! er r tan i Kit inigl >1 R 1 An lond O t Je re leest prediking over Jesaja 1432.. „Sions m belijden dat haar sterkte in de Here is". D e luidde het thema. Ds. Van Bruggen sprak |ott< over Sions vertroosting, Sions besturing en". en Sions bestemming. i Qe De predikant herinnerde aan de uit- l zonderlij ke positie van Sion in het oude verbond. Hij vergeleek daarmee de po- DiJ sitie van de kerk vandaag. Er komen vele gezanten van vreemde volken tot haar, zoals in het oude Sion. 't Gezanten van vals oecumenisme en we- Josh reldzin. Maar in feite zijn dit vijanden Ten van het Sion des Heren, waarmee Sion Eu> nimmer een verbond zal mogen sluiten, La opdat het niet valle onder het oordeel Gods, aldus ds. Van Bruggen. tu k- Generale Synode vrijgem.) v*?. rarii Tot praeses van de generale synode Ge der Geref. Kerken (vrygemaakt) welke tone dinsdagmorgen haar werkzaamheden te W: Assen is begonnen, is gekozen ds. J. van j,-on Bruggen te Assen, tot assessor ds. E. T. van den Born te Helpman, tot eerste scribae ds. M. J. C. Blok te Utrecht- Noord-West en tot tweede scribae ds. Onderwijsbenioemingen Benoemd tot hoofd: aan de Ned.Herv. school te Meteren: W. Spanjer te Vee- nendaal; aan de Chr. Nat. school te Schoonhoven: A. J. Ardon te 's Her- Wgenbosch;-aan de Bijz. Lagere school te den Andel: B. Nauta te Noordber- gum: aan de Christelijke school te SL Joosland: C. J. Sonke te St. Joosland; aan de School m.d. Bijbel te R'Illand- Bath: L. J. Hoiting te Strijen; aan de Rehoboth-school te Amsterdam: R. Langman te Amsterdam. Benoemd bij het ulo: aan de Keuche- nius U.L.O.-school te Rotterdam: P. Beker te Zwijndrecht Benoemd tot onderwijzer: aan de 3e Eltheto-school te Amsterdam: E. Bo ven te Amsterdam: aan de Pro Rege- school te Amsterdam: A. Boon te Am sterdam; aan de Prinses Irene-school te Sliedrecht: H. v.d. Maarel te Dor drecht; aan de Prinses Marijke-school te 's Gravenzande: J. Dijkman te Leiden; aan de Hervormde school te Putters- hoek: J. Boer te Haarlem; aan de Her vormde school te Puttershoek: I. Schie- veen te Haarlem. Aavertentie Uw houtwerk kaal Schilder 't egaal en met gemak? De Zwingli-bond heeft zaterdag in Utrecht in het Domhotel haar twaalfde jaarvergadering gehou den. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, ds. A. J. Roodzant uit Bellingwolde, de ontwikkeling van de situatie in de Ned. Herv. Kerk en het werk van de bond tot nu toe. „Het is thans volkomen duidelijk, dat onder gemeente opbouw geen vrijzinnige theologie mogelijk is. De brief van de ker- keraad van Driebergen met be zwaren tegen de gang van zaken in de kwestie-prof. Smits zal zeker veel bijval verkrijgen." Wij vrijzinnigen, zo zei ds. Roodzant, zien m Jezus niet het Lam Gods (sym bool der officiële verzoeningsleer), maar alleen het door een mens gegeven voor beeld van de goddelijke liefde. Wij vrij zinnigen moeten de enige werkelijke grondslagen van het evangelie, de naas tenliefde en de barmhartigheid, aan het Juan Hervas y Benct, de bis schop prior van de militaire or* den van Ciudad Real, heeft in een herderlijk schrijven vandaag aan gedrongen op „een gematigde persvrijheid" en „een vrije uit wisseling van ideeën" in Spanje. Hervas en nog twee r.k. bisschoppen hebben eind januari ontslag genomen als leden van een commissie welke reeds een Jaar bezig is een perswet op te stel len. Zij betoogden dat dit onmogelijk was als gevolg van het standpunt van de minister van voorlichting dat jour nalisten en kranten staatsdienaren zijn en dat de staat de opperste arbiter is. Hervas stelt dat dc R.K. Kerk „absolute en ongebreidelde persvrüheid" veroor deelt, maar dat dit niet betekent dat de kerk niet „een vrije meningsuiting ver dedigt, welke rationeel, beperkt cn ge matigd is en oog heeft voor de rechten van God, de menselijke waardigheid, de gemeenschap en van de staat" Hij is van mening dat er enige be perkingen moeten bestaan voor de pers vrijheid, maar dat deze „niet grillig of willekeurig mogen zyn." Het herderlijke schrijven was dc meeste uitgesproken kritiek welke tot nu toe in het zich aftekenende conflict tussen kerk en staat naar voren is ge bracht. Drie facetten van dit conflict zUn: De rechten van de rooms-katholleke arbeidersbeweging, welke volledige zeggenschap in alle morele en sociale kwesties wil. Een conflict over een regeringsdecreet waarby alle onderwijzers van kerke- lUke scholen verplicht worden staats examens af te leggen. Het huidige geschil over de perswet. nageslacht doorgeven. De oud- en thans ere-voorzitter van de bond, ds. H. van Lunzen te Odonrr, wees in een causerie „Bloeimaand- 1961" op het „trieste verschil tussen de bloeiende natuur in de meimaand en de toestand van verstarring en bekrompen heid in de Ned. Herv. Kerk, die met de inwerkingtreding der executieve leer- tucht op 1 mei 1961 voorlopig zal zijn voltooid". In art. X der nieuwe kerkorde wordt de werkelijke grondslag van het evan gelie: de liefde Gods, uitstralend in naastenliefde en barmhartigheid, zelfs niet eens genoemd, zo zei ds. Van Lun zen. „De grote zonde van het christen dom is dat de levende kern reeds in de evangeliën is verthe-ologiseerd en gedog matiseerd, en dit proces is steeds ver der voortgeschreden." Wat er gaat gebeuren na 1 mei 1961 hangt van de machtsverhoudingen in de synode af. verklaarde ds. Van Lun zen en dit valt nog niet te voorspellen. „Wij eisen duidelijkheid in de proces voering. zoals tegen prof. Smits, en on ze houding moet ook duidelijk zijn. Er komt een donker getij: 1 mei 1961 zal een zwarte dag zijn in de ker kelijke geschiedenis van Nederland. Ko mende eeuwen zullen het oordeel vellen over deze terugval naar orthodoxie, en over het gebrek aan inzicht en moed der rechts-vrijzinnigen," aldus ds. Van Lunzen. De vergadering besloot, deze visie door een manifest ter kennis van het Nederlandse volk te brengen. Ook is be sloten. in een appel aan alle vrijzinnige gemeenten op „de noodtoestand der vrijzinnigheid" tc wijzen. Expositie moderne kunst in Wolframs-Eschenbach In het Duitse stadje Wolframs-Eschen bach, de geboorteplaats van d'e gelijk namige Parsifaldichter, wordt dezo zo mer ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan, een grote tentoonstelling ge houden van moderne kunst Op 15 juli opent prof. Will Grohmann deze Internationale Malerei 1960-'81". waaraan kunstenaars deelnemen uit Ar gentinië, Australië. Belgie. Brazilië. Chi na, Columbia, Denemarken. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland. Haiti, Israel, Italië. Japan, Joegoslavië. Neder land (Armando. Bogart. Van Bohemen. Hendenkse, Henk Pceters. Scnoonhovcn). Noorwegen. Oostenrijk. Polen, Spanje Venezuela, de Verenigde Staten en Zwitserland. Ongepoetste schoenen, afkeurende Mikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blij ft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2