Mettuic £riitsrl)e (üoiuuitl Proces-Eichmann heden heg onnen Commentaar NIEUWS in één oogopslag- t Kernmacht van NAVO blijft op afdoend peil Modern Tokio BON Mr. Luns had „hartelijk gesprek met Kennedy Geruchten over Rus in de ruimte niet bevestigd Toezegging van Kennedy Geen antwoord van Sukarno NAVO pas na 1970 eigen kernzwaard? (RITA) illi-: n DINSDAG 11 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12146 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is qhfbleotn myn bert ia Ugfjenspotf Cijfer verkeerd gelezen - treinramp Zie pagina 7 Adolf Eichmann, de moordenaar van miljoenen, is vandaag voor zijn rechters verschenen. Om acht uur (Ned. tijd) is, onder over weldigende belangstelling uit de gehele wereld, het proces in Jeruzalem begonnen. In deze man staat het Derde Rijk opnieuw terecht. Het onderhoud, dat minister Luns gisteren met president Ken nedy heeft gehad, is hartelijk geweest, maar de heer Luns. die ook met minister Dean Rusk heeft gesproken, weigerde waar schijnlijk op verzoek van Kennedy iets over de besprekingen los te laten. Naar het oordeel van de Amerikaanse president staat de NAVO op een keerpunt. Zij dient in staat te zijn met conventionele wapenen zich te verzetten tegen elke aanval met deze wapenen, lang genoeg om een gevechtspauze af te dwingen. Niettemin dient ook de nucleaire macht van de NAVO op een afdoend peil te worden gehouden. In de speciale politieke commissie van de Ver. Naties is een resolutie aanvaard, waarin sancties worden bepleit tegen Zuid- Afrika om dit land te dwingen de apartheidspolitiek te herzien. In Zuid-Afrika zelf noemde de oppositieleider, De Villiers Graaff, premier Verwoerd een man, die met de gehele wereld in oorlog is. Een V.N.-toestel met Indische militairen aan boord, dat op het vliegveld vam Bakwanga, hoofdstad van Mijnstaat, wilde landen, is gedwongen terug te keren. Een gehele compagnie Katangese troepen, die per schip bij Kabalo arriveerde, is beschoten. Het schip is gezonken en van de militairen ontbreekt tot heden elk spoor. De machinist van de trein met Britse militairen, die op 21 no vember bij Woerden met te grote snelheid door een nieuw aan gelegde wissel is gereden, heeft voor de Spoorwegongevallen raad verklaard, dat hij het cijfer 4 op een bord voor een 9 heeft aangezien, zodat hij de snelheid niet tot 40, maar tot 85 km per uur terugbracht (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(J» van dankbaar held owerxUda ontvang tk graag het hoek lip- Parade" (straat) (woonplaats) yo maar een rustig ta fereeltje uit de Ja panse hoofdstad Tokio. Modern Tokio, want waar ter wereld beschikt men over een monorail zoals op deze foto te zien is? In Azië is het in ieder ge val uniek! Nu is deze monorail eigen lijk meer speelgoed, bedoeld voor de bezoekers van de dierentuin, want daar is de ze foto gemaakt. Voor en kele centen kan men een rondgang boven de tuin ma ken die niet meer dan een minuut duurt. Dertig perso nen kunnen per „wagon" vervoerd worden en de snelheid bedraagt rond 40 km. De Japanners zijn en thousiast over deze attractie, zodat de exploitanten er geen ogenblik spijt van heb ben. Wellicht wordt op deze wijze bovendien een markt geschapen voor monorail in een werelddeel dat al even zeer grote steden telt die met verkeersproblemen wor stelen. Problemen waarvoor deze „bovengrondse" een oplossing kan betekenen. Afgezien van deze mono rail kon de foto ook in een Nederlandse dierentuin ge nomen zijn het beeld is zo heel anders dan de voor stelling die wij ons gewoon lijk van Japan en zijn bewo ners maken. Geen judo-ge- waden" slechts de wat stijf-westerse kleding voor de rustig zittende en wan delende bezoekers. Een opa met zijn kleinkinderen, een moeder die uitrust terwijl haar kroost zich vermaakt, allemaal heel huiselijk, heel rustig en heel gewoontjes. Zo anders dan het Japan dat wij in de oorlog hebben le ren kennen! En zoals dit tafereeltje in Tokio gefotografeerd kon worden, zo kan men haast in ieder deel van de wereld platen maken. Foto's van rustige mensen en spelende kinderen maar het zijn niet deze tafereeltjes die de koers van een volk, van de wereld bepalen. Daarvoor moet u de idealen, de gees telijke achtergronden ken nen. Daarvoor leest u de krant bij voorkeur een christelijke toant! U kunt noteren als nieuwe abonnee: PRINSES IRENE GAAT NAAR MEXICO Prins Bernhard, die een bezoek van vijf dagen aan Mexico brengt, heeft verklaard, dat het een zakenreis is. Hij wil de mogelijkheden van uitbreiding van de handel- onderzoeken en van Nederlandse investeringen door oprich ting van industrieën met gemengd kapi taal. De Prins maakte ook melding van een toekomstig bezoek van prinses Irene aan Mexico. (Volgens hier te lande ingewon nen informaties is prinses Irene voor nemens in de maanden juli en augustus een vakantie van zes weken in Mexicc door te brengen, mede :n verband mei haar studie in de Spaanse taal). Bij een botsing in Breda is de 22- Jarige bijrijder A. Gevaert uit Meulen- beke (België) om het leven gekomen. De chauffeur werd licht gewond. Minister Luns tijdens zijn gesprek gisteren met president Kennedy. VANMORGEN om negen uur plaatselijke tijd is in Jeruzalem het proccs- Eichmann begonnen onder de best denkbare veiligheidsomstandig heden. Eichmann, gekleed in een donker kostuum, werd zijn kooi van kogelvrij glas binnengeleid en antwoordde met een duidelijk verstaanbaar ,jawohk' op de vraag van de president Mosje Landau, of hij Adolf Eich mann was. Daarna werd de akte van beschuldiging voorgelezen in het Hebreeuws en zin voor zin vertaald in het Duits. Na de voorlezing vroeg Eichmanns verdediger, de Keulse advocaat dr. Robert Servatius, de presi dent om enkele procedure-kwesties aan te snijden. Servatius bestreed de competentie van de rechtbank en bracht bezwaren tegen een van de rechters naar voren, die be vooroordeeld zouzijn. Verder achtte de verdediger de rechtbank onbevoegd, om dat de beschuldigde met geweld naai Israël is overgebracht. Eichmann stond roerloos toen de akte van beschuldiging werd voorgelezen. Nu en dan klemde hij de lippen opeen en slikte hij moeilijk. Na de voorlezing vroeg rechter Landau hem of hij de te gen hem ingebrachte beschuldigingen begrepen had. Het antwoord was: „Ja. natuurlijk Dr. Servatius zei dat de ongerustheid over een mogelijke bevooroordeeldheid van de rechters er al toe geleid heeft, dat internationale persoonlijkheden heb- Minister mr, j. m. a. h. Luns heeft gisteren, naar hij na af loop verklaarde, een „hartelijk" ge sprek van drie kwartier met presi dent Kennedy gevoerd over de NAVO, de Europese integratie en vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Na zijn bezoek aan het Witte Huis zei hij dat was overeengekomen niet in bij zonderheden te treden omdat later op de dag en morgen (vandaag dus) verdere besprekingen zouden worden gevoerd. Minister Luns zei dat „gesproken was over verschillende aspecten van vraag stukken waarvoor Nederland en de V.S. belangstelling hebben". Hij gaf te kennen dat een deel van het onderhoud het geschil van Nederland met Indonesië betrof. Hij weigerde een rechtstreeks antwoord op de vraag of hij teleurstelling had ge uit over het Amerikaanse besluit om weg te blijven bij de installatie van de Nieuw- Guincaraad. Minister Luns zei verder nog dat kort over K.L.M.-aangelegenheden gesproken was. De Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H. van Roijen, vergezelde minister Luns. Aan Amerikaanse zijde waren o.a. de onderminister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenheden, George Ball aanwezig, de onderminister van het departement voor economische zaken Foy Kolder, en de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, John Rice. Later voerde mr. Luns een uur lang besprekingen met George Ball en vervol gens anderhalf uur met Dean Rusk. In Moskou deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde, dat door de Sowjet- unie de eerste ruimtevaarder zou zijn gelanceerd, maar na een dag van op winding was er 's avonds geen enkele bevestiging te krijgen dat er inderdaad een mens de ruimte in was geschoten. Woordvoerders van de Sowjet-regering zeiden niet over informatie te beschik ken met betrekking tot de geruchten. Een der aanleidingen voor de geruch tenstroom was het plotselinge verschijnen van een groep tv. cameralieden in het Moskouse hoofdpostkantoor, die hun len zen richtten op de loketten waar de bui tenlandse correspondenten hun telegram men kwamen inleveren. Uit allerlei op merkingen van dc cameralieden leidde men af, dat er iéts belangrijks zou zijn gebeurd of zou gebeuren. Tot nu toe is er echter niets dat op bijzonderheden wijst Dit vreemde schouwspel biedt Schiphol: daar staan op een der startbanen acht Constellations te koop. Het zijn verouderde typen, maar de prijskaartjes variëren nl. nog wel van f 180.000 tot 360.000. De vlieg tuigen zijn geheel in plastic ge spoten, goed geconserveerd te gen de invloed van weer en wind. Iets voor u? ben aangedrongen op behandeling van de zaak door een interna .ionaal of neu traal hof. Ook dient aldus dr. Servatius de rechtbank te overwegen, dat de we reldopinie Eichmann al veroordeeld heeft voordat hij gehoord is. Serva- tiustius stelde dat Eichmann vrijuit gaat, omdat hij tot de ten laste ge legde feiten is gebracht door de nazi- staat. De Duitse staat is dan ook ver antwoordelijk. VERDAAGD Om 12.05 Europese tijd is de ochtend zitting van de eerste dag van het proces tegen Adolf Eichmann verdaagd tot anmiddag half vier Europese tijd. De rechters zouden vanmiddag de be grafenis bfjwonen van de Israëlische procureur-generaal Colin Gillong. Uitvoerig verslag op pag. 9 vanmorgen een tekenaar Adolf beklaagdenbank. Eichmann in de (Telefoto) Engeland wacht nog op een defini tief antwoord van Sukarno op de uit nodiging tot een officieel bezoek, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Hij weigerde een ant woord op de vraag of er een misver stand tussen beide regeringen was ontstaan omdat de president niet tot een staatsbezoek was uitgenodigd. De woordvoerder aeide, dat de gohele aangelegenheid van staatsbezoeken met koningin Elizabeth behoort besproken te worden en dientengevolge geen aan gelegenheid was, waarover hij zich kon uitlaten. President Sukarno had te kennen ge geven dat hij op een later tijdstip een definitief antwoord zou geven. Het Londense conservatieve dagblad Daily Express dringt er op aan de uit nodiging in te trekken, en merkt op. „Het bezoek van Sukarno kan slechts één gevolg hebben: Dat Groot-Brilannië zich van zijn vrienden vervreemdt." Het hoofdartikel wordt ingeleid met een foto van de glimlachende Sukarno en het onderschrift luidt: „Laat u niet bedriegen door deze hemelse lach Dit is een van de gevaar lijkste mannen ter wereld." „In de oorlog was Sukarno een mario net van de Japanners. Tegen het einde van de oorlog stelde hij zichzelf aan het hoofd van een bende rovers, die ae macht in het voormalige Nederlands Oost-Indië overnamen.'' „Sindsdien is Sukarno de alleenheerser van Indonesië. Het welvarende la.nd dat door de Nederlanders opgebouwd- werd, is thans tot armoede en corruptie ver. vallen.'' Sukarno trekt thans door de wereld, met de communisten onheil beramend. Hij heeft landhonger en heeft zijn oog geworpen op Nederlands Nieuw-Gui- nea Geen wonder dat de Nederlanders, trouwe bondgenoten van GrooLBritannië en medeslachtoffers van de anti-kolonia listen. woedend zijn.'' In een rede voor de militaire com- en soepele controle op alle wapens en spe- ciaal de kernwapens noodzakelijk is. Wij zullen, wat ons betreft, er dan ook op toezien dat onze strijdkrachten te allen tijde onder verantwoordelijk bevel en toezicht blijven en wel van de top tot de onderste trede van de hiërarchie toe. En wij willen voorts, dat dit toezicht wordt uitgeoefend voor. tijdens en na het begin der vijandelijkheden. missie van de NAVO heeft president Kennedy gisteren de toezegging ge daan dat de V.S. hun conventionele militaire strijdkrachten in de NAVO zullen versterken en hun nucleaire macht op een afdoend peil zullen houden. De NAVO dient in staat té zijn zich met conventionele middelen te verzet ten tegen elke aanval met conventio nele militaire middelen, althans lang ge noeg om met generaal Norstad te spre ken, om een gevechtspauze af te dwin gen. Kennedy verklaarde dat de NAVO. wat de militaire plannen betreft op een keerpunt staat. „Wij in Washington heb ben ons in het bijzonder bezig gehouden met de militaire politiek van het Atlan tisch verbond. Wij zijn hierbij tot de ont dekking gekomen dat een doeltreffende In Londen is van gezaghebbende zijde vernomen dat Engeland voornemens is tot 1970 een onafhankelijke kernwapen- mogendheid te blijven. Dit werd ver klaard ne het overleg, dat premier Macmillan en president Kennedy te Washington hebben gevoerd, waarna ge ruchten de ronde deden dat Groot-Brit- tannië en de V.S. bereid zouden zijn hun kernwapenstrijdmacht in te voegen in een in het leven te roepen NAVO-kern- zwaard. Tot 1980 zou er namelijk geen sprake van zijn, dat de NAVO de beschikking krijgt over een eigen kernzwaard. Groot-Brittannië zou wel bereid zijn in de komende negen jaar met zijn NAVO- bondgenoten na te gaan op welke wijze de Britse en de Amerikaanse kernwa penmacht in 1970 kunnen worden sa mengevoegd en ondergebracht in NAVO- verband. Wij zijn van mening dat een doeltref fende strategische kernmacht noodza kelijk is. maar wij willen ook dat deze kernmacht precies doet wat wij willen". Kennedy zei dat de doeltreffendheid van de NAVO niet alleen afhangt van haar militaire mogelijkheden, maar ook van de vastberadenheid van haar leiders en de geestesgesteldheid van de volkeren, die deel uitmaken van het verbond. „Men kan de militaire en politieke vraag, stukken niet scheiden en daarom moe ten de militaire en politieke leiders tot een steeds grotere samenwerking komen'.' De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog weer met zonnige perloden en iets hogere middagtemperaturen dan van daag. Zwakke wind. Vannacht plaatselijk mist en in het noordoosten van het land kans op nachtvorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon op 5.51, onder 19.31 uur. Maan op 4.54, onder 16.07 uur. Nieuwe Maan op 15 april. r\P DEZE DAG KEERT de mensheid terug naar een bladzijde uit het boek der geschiedenis die zwarter is dan de zwartste nacht. Want op deze dag staat Adolf Eichmann van zijn rechters, be schuldigd van massamoord, beschuldigd van wreedheden die niets menselijks meer hebben, beschuldigd van diefstal op zeer gro'e schaal laten we het liever zo zeggen: hier staat een man voor zijn rechters die ervan wordt beschuldigd zich als een onmens gedragen te hebben. Hoe moeilijk is het nu zakelijk en ob jectief te blijven nu weer beelden voor de geest geroepen worden die men het liefst maar zou hebben vergeten. Beelden van transporten in veewagens, beelden van kampbeulen met bloedhonden, beel den van satanisch lachende S.S.-ers spe lend hun onmenselijk spel met mensen, beelden van uitgemergelde doden, beelden van gaskamersde machteloze woede welt weer op, de haat jegens alles wat Duits spreekt cn Duits denkt en de vuis ten ballen zich weer ten hemel in de kreet: „God, hoe hebt Ge dit kunnen toe laten aan dit volk dat Uw eigen volk Is?" In Jeruzalem zullen vier mannen die geschiedenis terugdraaien, één als aankla ger, drie als rechters. Vier Joodse man nen zullen horen wat de beschuldigde zegt, wat de getuigen zeggen, wat de ver dediger zegt. Dan zal de een zijn requi sitoir moeten uilspreken cn zullen de drie anderen hun vonnis moeten vellen. Nuch ter en objectief, blijvend binnen de be grenzingen van het recht. Recht dat aan gevochten zal worden door de verdediger, want het is immers recht gemaakt nadal de misdaden zijn begaan. De vraag komt op: „Heeft dit alles wel zin?" Dat deze man schuldig is het staat immers als een paal boven water. Waarom dan nog weer die zwarte blad zijde uit het geschiedboek opgeslagen, waarom dan nog weer al die oude won den opengereten, die toch al zo moeilijk zijn geheeld? Zullen al die details niet weer een golf van weerzin over de we reld doen slaan tegen alles wat Duits is cn wat Duits spreekt? Zie het zo: daar in Jeruzalem staat niet een mens terecht daar staat een sy steem terecht. Een goddeloos systeem dat met de hel in verbinding lijkt te staan maar dat desondanks nog vele aanhan gers telt op deze wereld. De on-mense- liikheid is niet gestorven met de val van Hitler's derde rijk. Die onmenselijkheid leeft nog en moet aan dc kaak gesteld worden. De mensheid moet geconfron teerd worden met haar eigen on-menselijk kwaad. Opdat er misschien, misschien bekering zij. Ergens in de Heidelbergse Catechismus staat dat de mens geneigd is God en zijn naaste te ha'cn het proces-Eichmann zal de gruwelijke onderstreping zijn van dezC woorden. En er is geen uitweg dan de weg die Jezus Christus gewezen heeft: „Komt allen tot Mij die vermoeid en be last zijt en Ik zal u rust geven voor uw ziel." Rust ook als de onmenselijkheid terecht staat cn de vuisten zich willen ballen tegen de naaste cn tegen God. „Ik ben alleen thuis, Tommy. Kom hierheen, straks is er een film op de televisie, die niet geschikt is voor jeugdige kijkers". Militair na lialf jaar bewusteloosheid overleden Dezer dagen is in het militair hospi taal in Utrecht de dienstplichtig huzaar H.W.A.C. Ingenhou uit Afferden, die diende bij het 41-ste tankbataljon, over leden aan de gevolgen van een ongeluk dat verleden jaar 17 oktober is gebeurd. De militaire vrachtauto waarin hij zat werd op die datum op een onbewaakte overweg in de buurt van Meppel door een trein gegrepen. De heer Ingenhou raakte bij dit ongeluk bewusteloos en is niet meer bij kennis gekomen. I'IET REGENGEBIED van een onweers- achtige storing boven het noorden van Frankrijk en België drono de al gelopen nacht tot het zuiden van ons land door. Het bracht bij ons, echter in tegenstelling tot België en Frankrijk, vrijwel geen regen. Samenhangend met het opvullen van dc storing wend het regengebied vervolgens kleiner en ver dween tegelijkertijd naar het zuidoosten. De storing wordt gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, die het weer in Nederland morgen zal beheersen. In verband daar mee zal het rustig, droog en over het HI7T WFFR ïl\ FIIROPA algemeen zonnig weer zijn met iets ■jIjI» Uv lhUI*1rr/l hogere middagtemperaturen dan van. Rapporten hedpnmnrgen zpvph uur daag. In de nacht kan plaatselijk mist voorkomen. Ten westen van Ierland be vindt zich een actieve depressie. Deze station verdwijnt echter voor het grootste deel in de'richting van IJsland. Daardoor zal ook donderdag het weer in Nederland u Helder vermoedelijk niet verstoord worden. Ypenburg Tendens: stationair 3* - Mtayss; "Truriiinffljfl1" t Vllss Eelde Ue Bilt Twente Ein.in Zd -Limb Helsinki Stockb Oslo Kopenn Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Paros Bordeau> Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUncb Geneve Locarnc W«ner Innsbruck rfeigruili AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 2 10 2 1 15 zw. bew. mlsi I zw. bcw gh.bew. mist I 1. bew h. bew onbew m.regen 1. bew L bew. mist mist m.regen gh. bew I regen i zw. bew IS ono 21 windsti windstil nnw ono ono zzw windsti wlndstl windstil 1 wlndstl] ozo J 1. bew gh. bcw zw. bew regen zw. bew. gh.bew. regen b zw. bew. 1 1. bew gh. bew. zw bew. windstil I 22 io regen o 3 1 10 1. bew w 5 1 19 9 1. bew nw 3 22 13 1. bew. - wnw 6 I 17 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1