Ontvluchtingen wekken in Utrecht ongerustheid ,De laatste behouden passagier is een vaart wel waard Nieuwe medicijnen - voorzichtig zijn Commissie voor radio en t.v. ingesteld Geen taalmoeilijkheden Nieuw-Guinearaad De Zon gaat op Eerste CEFA-film liep van stapel .99 Nieuwe gezagvoerder op de Johan van Oldenbarnevelt Vraagstuk met meer kanten ethergolven Derde VPRO-publikatie over Nationaal Omroepplan Com menlaai* Iphigeneia Radioreportages proces-Eichmaim f VRIJDAG 7 APRIL 1961 De nieuwe cef a-kinderfilm „De laatste passagier" zal er bij de kinderen best ingaan. Dat zegt men niet als de film begint, want dit begin: het uitgaan van de kerk van Nijbeets en het grote mensengesprek Schaak-vraag 81 Onderstaande stelling komt u hel licht bekend voor, want de vier stuk ken vormen het aardige miniatuur probleempje van Mackenzie. Laat die bekendheid u echter niet afschrikken, want u krijgt niet een maar drie vra gen voorgelegd. abcdefgh Wit: Kc6, Lb8, pi c7. Zwart: Ka8. Drie vragen: 1. Wit speelt en geeft mat in drie zetten; 2. Wat is zwarts laatste zet ge weest? 3. Wat is wits laatste zet geweest? Dam-vraag 80 De stand in het miniatuur van A. A. Polman was: Zwart 6, 17, 18, 19, 23, 29, 36. Wit 27, 28, 31, 32, 37, 38, 39. Bij de taaiste verdediging van zwart is dit de oplossing: 28—22, 17 X28; 27—22, 28x17!; 39—33, 36x27; 33x11, 6x17; 31x12-. Bridge Zuid speelt een contract van 4 har ten (10 slagen). U zit Oost en nadat uw partner met harten 8 is uitgekomen, ziet u de vol gende kaarten: 53 C? A 10 7 2 O B 6 4 B875 Zuid neemt in slag 1 met harten boer, incasseert schoppenaas-heer en troeft een schoppen af. Hierna haalt Zuid in 2 ronden de troeven eruit en speelt uit de hand een kleine ruiten. In Noord wordt de boer gelegd, Oost neemt met ruitenaas. Wat is nu het beste lekenspel? Jack Diamond. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: l. wel, 4. arme, 7. Se. 8. aarde, 10. p.e., 12- lev, 14. roe, IS. ven, 16. er, 18- re, 19. Karei, 22. Eerde. 24. ambassade, 25. steek, 26. parel, 28. el, 30. la, 31. oor, 33. log, 35. Gen, 37 M.O., 38. sabel, 40. es, 41, kamp, 42. maan. Verticaal: 1. wee, 2. la, 3. kar, 4. adé. 5. re, 6. Epe, 7. slak, 9. ros, 11. ende, 13. Vermeer, 15. verdrag, 17, rebel. 18 reaal, 20. aat, 21. lak, 22. esp, 23. Dee. 25. sbom, 27. lans, 29- rob. 32. ook, 33- lap. 34. gem, 36. een, 38. Sm. 39. la. Ongeduld in Suriname over r.t.c. Het blad Suriname te Paramaribo schrijft, zoetjes aan de indruk te krijgen dat men in Nederland trots alle mooie woorden geen ronde-tafel-conferentie wenst en dat men daarom steeds hamert op het aanbeeld van een langdurige voor bereiding. Maar Suriname wenst wijziging van zijn status en welke vorm die status zal aannemen, zal aan de conferentietafel worden bepaald. Hiervoor is zeker niet zo'n lange tijd van voorbereiding nodig. Suriname wil zelfstandig naar buiten optreden. Het doel was al tien maanden geleden bekend en de concrete voorstel len over middelen om tot dit doel te ge raken. zullen op de conferentie ter tafel komen. Eerst moet men het immers in principe er over eens worden, dat Suri name de gelegenheid krijgt zelfstandig zijn buitenlandse belangen te behartigen. Wanneer men tot overeenstemming komt, kan men concrete voorstellen doen en een werkgroep van deskundigen kan deze verder bespreken. Daarna kan de conferentie later weer bijeenkomen. De voorbereiding speelt dus geen rol. maar wat wel een rol schijnt te spelen is dat volgens het lid der Eerste Kamer mr. G. J. P Cammelbeeck (soc), dat in sommige politieke kringen geprikkeld heid ontstaat als men over wijziging van het Statuut spreekt op het kerkhof is allesbehalve een opwindend begin voor een jeugd film. De daarop chaotisch door el kaar gegooide beelden met de won derlijkste beeldovergangen, die men zich denken kan. zullen voor kinde ren eveneens onverteerbaar zijn. En toch is het uiteindelijke resultaat, dat er een film is gemaakt, die zeer zeker bij de kinderen een goed ont haal zal vinden en ook bij menig oudere persoon. Vandaar, dat de CEFA zijn eerste eigen film een fa miliefilm noemt „paedagogisch-psy- chologisch verantwoord voor „jonge ren" van 8-80 jaar. Dat is niet zozeer te danken aan de verschillende film-„geintjes", die ver raden, dat regisseur en scenario-schrij ver Jef Van der Heijden meegewerkt heeft aan de totstandkoming van Bert Haanstra's ,,De zaak M.P.", hoewel deze grapjes het beslist wel zullen doen maar grotendeels is deze voor drie kwart in Friesland spelende film „ge maakt' door De Vriesen en de Friezen. De Vriesen dat zijn Robert de Vries, als de op het punt van emigreren naar Australië staande vader Wiebe van Rijn, zijn zoon Edwin de Vries als zijn zoon Peter van Rijn, en Huib de Vries als de slechte zoon van de baron een deug niet, die niet studeren wil en met de juwelen van zijn vader wil drossen naar zee. Hij drost wel, maar zonder de juwelen, want een zeer belangrijke me despeler, Kwikkie de Schotse kortharige terriër, is hem te slim af. De Friezen uit de contreien van Beet- Sterzwaag en Harlingen zorgen voor de gewestelijke noot en dat doen zij voor treffelijk. Telkens als cr op een Neder landse film onvervalst dialect gespro ken wordt, blijkt dit het veel beter te doen, dan het aangeleerde Algemeen Beschaafd Nederlands, dat immer een ietwat slijmerig door de microfoon komt zakken. Het grote probleem in deze film is het kinderverdriet van Petertje, die zijn hondje Kwikki§ niet mee kan nemen op de- „Willem Ruys". De grote verrassing is, dat de Rotter damse Lloyd zoveel service biedt, dat de gezagvoerder geroerd door de liefde van kind tot hond (en vice versa» Kwik kie toch mee najr Australië neemt. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. Trouwens Kwikkie zou anders toch later met de KLM zijn gekomen, want de baron van het dorp, was zo blij met zijn door de kinderen teruggevon den juwelen, dat hij royaal dit aanbod deed, hoewel hij anders „indirect niet zo royaal is", zoals de benzineman het uitdrukt. Het grootste deel van de film speelt zich af rond een ongebruikt staande kerk van Nijbeets (hij staat er inderdaad en wordt misschien de tweede „drive in- kerk" in ons land), maar het filmisch beste deel ontrolt zich in Rotterdam, waar KWikkie en Peter op het laatste ogenblik .nog de „Willem -Ruys" ont vlieden, zodat de Rotterdamse ver- keers- en waterpolitie er met sirene wagen en politieboot aan te pas moeten komen om het schip weer in te halen. Dit is werkelijk een spannende race en maakt de film, die tot dan toe meer dan eens op het randje van mislukken liep, toch nog tot een film, die voor jong en oud best de moeite waard is. Buiten de De Vriesen waren er nog enkele aardige rolletjes van Jan Retèl als de baron, van Bernard Droog als de vrachtwagenchauffeur, van Jan Lemaire als oude opa, van Elise Hoomans moeder Van Rijn, van Maartje van der Heijden (dochter van Jef) als vrien dinnetje van Peter en van Ingeborg Elzevier als tante Ans. Bovendien ge dragen vier Rotterdamse meisjes zich precies zoals Rotterdamse meisjes vakantietrektocht zich gedragen. De Haagse dirigent en musicus Jan van der Waart heeft voor prima film muziek gezorgd en zo met alles bij el kaar: de grapjes, de dorpse sfeer, het goede spel der hoofdfiguren, de achter volging in Rotterdam en de hele bedoe ning rond zo'n afvaart van het emigran tenschip de Willem Ruys, is „De laatste passagier" een film geworden, die pre cies waar maakt, wat hij wil zijn: een aangename ontspanning voor jong en oud, met een lach en een traan, en ook met wat paedagogie, hoewel dat laatste meer bestaat in wat weemoedige levens wijsheid, dan in uitgesproken zedelessen. Dit was een eerste begin van de eigen CEFA-produktie. De producenten heb ben er veel van geleerd en toch wel zo veel bereikt, dat zij met goede moed de plannen voor een eigen CEFA-film voor volwassenen op stapel kunnen zet ten. Men kan deze „Laatste Passagier" van harte een behouden vaart toewen sen. Regisseur Jef van der Heijden, de ac teurs Rob de Vries en Bernard Droog, actrice Ingeborg Elsevier, Maartje van der Heijden en Edwin de Vries en het schrandere hondje Kwikkie zijn gister avond spontaan gehuldigd na afloop van de première van „De Laatste Passagier" in het nieuwe Rotterdamse Corso-theater Hartelijk en langdurig applaudisseerde het talrijke publiek, toen Maartje en Edwin en zelfs Kwikkie een grote bloemenkrans kregen. De feestelijke première werd o.m. bij gewoond door de ministers Beerman en Zijlstra, de oud-president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, een aantal Kamerleden en de burgemeester van Rotterdam en mevrouw Van Walsum. Ew Grolle MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mecnk's Poedcr-^fci hoofdpijn, kies pijn. hoesl, gri«!P,^■arrhee, influenza, rhcumatiek, koortsj^cid bij gevatte kou. periodieke pijnen ut. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist r zijn Het m.s. johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmaatschappij Nederland zal per 7 april, als het een reis rond de wereld begint, een andere gezagvoerder hebben. Kapitein P. J. Groenland, die tot dus ver het commando voerde, wordt ver vangen door kapitein B. G Donderdahl. De heer Groenland wordt gezagvoerder van het vlaggeschip van de maatschappij, het m.s. Oranje. De staatssecretaris va no. k. en w., mr. Y. Sdholten/ heeft een adviescom missie ingesteld, die de opdracht heef:. Indonesië erkent Nieuw- Guinearaad niet De nieuwe Indonesische ambassadeur in Australië, brigadegeneraal Saudi, heeft verklaard dat Indonesië de nieu we maatregelen voor de onafhankelijk heid van westelijk Nieuw-Guinea niet zou aanvaarden en de Nieuw-Guinea- raad niet erkent. Als de Papoealeden van de raad zich verzetten tegon inlijving bij Indonesië, dan zou de Indonesische regering zich daarover niet druk maken West-Irian is in feite een deel van de Indonesische natie." De stafchef van de Indonesische zee macht. vice-admiraal Martadinata is te ruggekeerd van een reis naar India, Pa kistan en Birma en verklaart dat deze landen ten volle de Indonesische aanspra ken op Nederlands Nieuw-Guinea steu nen. Hij had zijn gastheren uitvoerig in gelicht over Indonesiës strijd en voorbe reidingen om Nieuw-Guinea te krijgen. Hij besprak de samenwerking tussen deze landen en Indonesië in vlootaangelegen- heden en noemde de resultaten van zijn besprekingen „uiterst bevredigend". de regering voorlichting te geven over een aantal vraagstukken rond radio eu televisie. Voozitter van deze commissie is prot mr. L. W. G. Soholten, voorzitter van de Radioraad. Leden van de commissie zija: mr. dr. C. Berkihouwer. dr. C. L. Patljn, mr. K. T. M. van Rijckevorsel. mr. M. Vrolijk, jlevr. mr. C. W. I. Wttewaall Stoetwegen, allen leden der Tweede Ka- mor. Prof. mr. I. A. Diepenhorst, mr. dr. P. J. Wiitteman zijn de Eerste-Kamer- leden die in de commissie zitting heb ben. De Radioraad is door mevr. A. For- tanier-de Wit, mr. J. M. Ravesloot, prol. mr. L. G. A. Schlichting en J. W. de Vries in de commissie vertegenwoordigd. Tot secretaris van de commissie vs benoemd mr. M. P. Bajetto, chef van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van o. k. en w. mejuffrouw C. G. H. Verschoor, secretaresse van de Radioraad, zal de functie van adjunct, secretaresse bekleden. De heer E. M. L. Ensberg, minister van sociale zaken van Suriname, is in Neder land aangekomen, o.a. om enige tech nische bijstand te krijgen voor de volksgezondheid en voor de financiering van de woningbouw. TN UTRECHT heerst ongerustheid -L over de ontvluchtingen die regel matig voorkomen uit de Van der Hoevenkliniek, waarin ter beschik king gcstelden zijn opgenomen: men sen met vaak een uitgebreid straf dossier die zich schuldig hebben ge maakt aan tal van zeer ernstige de licten als moord, doodslag en zeden misdrijven. Van de 110 delinquenten die in deze kliniek, die in het hart van de stad ligt, verpleegd worden, werken er dertig normaal in de stad. Zij gaan zonder begeleiding naar hun werkgever. Daarnaast behoren som mige tot regelmatige bezoekers van de Utrechtse bioscopen. De officier van justitie in Utrecht, mr W H. Overbeek, heeft desgevraagd me degedeeld dat inrichtingen als de Van De Nieuw-Guinea-Koerier oefent in een artikel met als kop ..Alleen maar show?" kritiek uit op het taalprobleem in de Nieuw-Guinea-raad ten opzichte van de pers. Het blad merkt onder meer dat tijdens de plechtige openings zitting van woensdag „wel werd vertaald en goed ook". Dit duidt er op, aldus het blad, dat er op het ogenblik in Hollandia uitstekende vertalers zijn, zodat het niet duidelijk is. waarom regelmatige ver taling van het gesprokene zou moeten stranden op de kosten van een nieuw aan te trekken en naar internationale maatstaven te betalen vertaler. In antwoord op een vraag heeft de oorzitter van de raad, de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, verklaard, dat ieder raadslid, ook Nederlanders, maleis kan spreken en verstaan, zodat er intern geen moeilijkheden zijn. De praktijk voor de komende tijd zal primair zijn dat ieder raadslid voor zich zelf uitmaakt of zijn rede de moeite waard is, om in twee talen ten gehore gebracht te worden Is dit het geval, dan moet de rede van te voren bij de griffie worden ingediend, waar zij ver taald zal worden. De buitenlandse gasten, die de opening hebben bijgewoond van de Nieuw- Guinea-raad, zijn gisteravond vertrok ken naar Australisch Nieuw-Guinea, waar zij maandag aanwezig zullen zijn bij de installatie van de wetgevende raad voor Australisch Nieuw-Guinea. Een afvaardiging uit de Nieuw-Gtiinea- raad te Hollandia zal deze installatie eveneens bijwonen als beantwoording van het buitenlandse bezoek. der Hoevenkliniek er voor zorgen dat de ter besohikking gestelden, die slechts een klein percentage vormen van het grote aantal personen dat berecht wordt, van hun eigenaardigheden worden afge holpen, De delinquenten die daar ver pleegd worden hebben iets dwangmatigs, worden als patiënten beschouwd die van uit een beschermde omgeving weer moe ten worden aangepast. Dit aanpassings proces moet vloeiend gaan, waarbij men de maatschappij niet kan missen. Men neemt, aldus mr. Overbeek. In de Van der Hoevenkliniek risico's en men laat de teugels wel eens vieren om de delinquenten te toetsen op hun eigen ver antwoordelijkheidsgevoel. Voor hetgeen men In zulke inrichtingen doet, kan de maatschappij niet dankbaar genoeg zijn. Misvatting De dirigerend geneeskundige van de Van der Hoevenkliniek, mej. dr. A. M Roosenburg, was van mening dat in Nederland meer en meer de misvatting dreigt te ontstaan, dat de psychiaters op ae stoel van de rechter gaan zitten. Aan twee procent van alle rechtzaken komt echter slechts een psychiater te pas. Men eist ook allerwegen zwaardere straffen, maar het is de vraag, of die wat zouden uithalen. Een gedetineerde kost de staat per dag 25 tot 30 gulden, maar hij komt niet beter uit de gevangenis dan hij erin ging, zei mej. Itoosenburg Het opvangen van voor de maatschap pij gevaarlijke delinquenten in inrichtin gen, brengt uiteraard talloze problemen met zich. Natuurlijk staat op lang niet ieder delict een levenslange gevan genisstraf en dat impliceert, dat de men sen eens terug moeten keren in de maat schappij. In deze inrichtingen streeft men er dan ook naar, hen op te voeden tot normale leden van de samenleving Als een voorbeeld van vervreemding noemde mej. Roosenburg dat van de man die van zijn jeugd af in inrichtin gen had vertoefd en die, toen hU ein delijk weer eens in de stad wandelde, alle stoplichten angstvallig vermeed om dat hjj niet wist waar ze voor dienden. Dergelijke gevallen probeert men in de Van der Hoevenkliniek tegen te gaan. Natuurlijk, zo zei dr. Roosenburg. komen er toch wel ontvluchtingen voor. „Ontvluchting" is echter een te groot-woord, aangezien het meestal gaat orh uitstapjes waarvan de pa tiënt dezelfde avond nog vrijwillig terugkëert. IN EEN derde uitgave, weer een brochure van 68 pagina's, getiteld „Hoe nu verder?" vraagt de VPRO opnieuw aandacht voor het plan voor een Nationale Omroep. Ditmaal gaat het voornamelijk om commentaren op vele reacties op de beide eerste uitgaven, die resp. in 1959 en 1960 verschenen. Tal van reacties, welke de VPRO van officiële zijde ontving ofwel die in kranten en tijdschriften werden gepubliceerd worden onder de loep genomen. Verder wordt nog eens het VPRO- standpunt aangaande het huidjige om roepbestel kort samengevat en ont breekt ook de VPRO-visie op evt. re clametelevisie niet Vermeld wordt, dat nu een breed sa mengestelde werkgroep zal worden opgericht, welke het vraagstuk van „een nationale oplossing van het otn- roepprobleem" nader zal bestuderen. In deze werkgroep zullen o.m. zit ting nemen prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen. F. J. Goedhart Amsterdam, ir. Z. T. Fetter, Wassenaar (voorzitter), prof. dr. J. de Graaf, De Bilt. L. Hane- kroot, Den Haag. prol. dr. Ph. J. Iden- burg, Den Haag. J. Kassics. Amster dam. dr. J. A. de Koning (voorzitter van de VPRO), Utrecht ds. F. H. Landsman, Den Haag. drs. J. A. van Nieuwenhuijzen (hoofd tv-sêctie VP RO» Hilversum, prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam, dr. E. Nordlohne, Amsterdam, mr. dr. J. Ozinga, Luntc- ren. mr. dr. A. A. van Rhijn, Den Haag, prof. mr. dr. RL Rooy, Heemstede, ds. L. H. Ruitenberg, Den Haag, mevrouw H. van SomerenDowner, Amsterdam, dr. E. D. Spelberg (secretaris VPRO) Hilversum, mr. dr. W. Verkade, Arn hem, mejuffrouw dr. A. de Waal, Utrecht mr. G. E. van Walsum (bur gemeester van Rotterdam) en prof. dr. J. A. M. Weterman. Utrecht Aan de leden van deze werkgroep is gevraagd het VPRO-plan voor een nationale omroep ais uitgangs punt te kiezen, zonder dat wordt verondersteld dat elk lid van do groep zich bü voorbaat achter het plan zou stellen. Integendeel, het VPRO-bestuur heeft personen van verschillende le vensopvattingen en inzichten geko zen, opdat vele stemmen over het plan kunnen opgaan. Nadat de VPRO de groep zal hebben geïnstalleerd, zal deze geen bemoeienis de NCRV-televisie kunnen maken voor de opvoering van Iphigeneia in Taurië" gisteravond is wel dat de voor stelling niet is ontaard in melo-drama. Alleen boeiende en fraaie declamatie bij strakke regie kan namelijk Goethe's bewerking van Euripides' drama daar voor behoeden, arm als het is aan spel- 01 mogelijkheden bij een met sentiment meer met de omroepvereniging heb- zwaar geladen tekst. ben. noch met evt. activiteiten, die de Dit compliment slaat natuurlijk direkt VPRO zelf terzake van het omroep- terug op de sterke acteursgroep, welke vraagstuk nog zou kurrnen onderne- de rollen bezette: Ank van der Moer als de priesteres bijzonder gevoelig, Guus Hermus, emotioneel in de moei lijke door Goethe teveel aangedikte rol van Orestes, Ramses Shaffy bekwaam in het wat lichtere tegenspel van Py- lades en Johan Fiolet als een waardig Thoas. De decor-ontwerper, Cor Hermelcr, had niet getracht suggesties van tempel aldus deelt de VPRO ons mee. De gezamenlijke omroepverenigingen hebben, zoals wij u reeds meldden, en voorhof op te roepen, maar gewerkt verslaggever Ben Brans naar Israël met bordpapieren bomen en een paar laten reizen voor het geven van repor treden, op deze wijze kwam de opvat- tag es van de eerste fase van het proces- ting van regisseur Gerard Rekers beter Eichmaran. dat maandag 10 april be- tot recht: alle nadruk op het declame- gint. ren van de voortreffelijke vertaling U kunt deze reportages, steeds in de van Goethe's werk met enkele tradi- avond, op de volgende tijdstippen !n tionele dramatische effecten. Was dit de daarbijgenoemde programma's ho- anders geweest en had men er een spel ren: van gemaakt, dan zou het al te mytho- 9 april 10 45 uur: AVRO (voQrbe- logische verhaal het beslist niet hebben schouwing); 10 april 7.30 uur NCRV; gedaan op het scherm. W(j kunnen nu il april 7.10 uur KRO; 12 uur veel lof hebben voor de voorstelling, waarbij we vooral genoten van het grote talent van Ank van der Moer. Helaas waren een aantal versprekingen in de uiterst moeilijke volzinnen bij alle meespelenden, even zovele kleine vlekjes op het geheel van een waar dige voorstelling. TN DE laatste kwart eeuw is de toe- -L vloed van nieuwe geneesmidde len sterk toegenomen. Dit is ener zijds toe te juichen, omdat de arts thans veel meer en vooral ook veel werkzamer middelen tot zijn beschik king heeft, maar anderzijds vertonen vele van deze verbindingen minder gewenste bijwerkingen, waardoor zij met voorzichtigheid gehanteerd moe ten worden. De verantwoordelijkheid hiervoor drukt op de fabrikant van geneesmiddelen, maar vooral ook od de arts. die zich bewust moet zijn dat het voordeel opweegt tegen het potentiële kwaad. Hierop kwam het betoog neer van de Amsterdamse farmacoloog prof. dr. J Kok, die gistermiddag de eerste inleiding hield op het 37ste natuur- en geneeskun dige congres dat in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam wordt gehoudpn Acht specialisten zullen op dit driedaagse Mr. P. F. J. de Kok wil 17 mei af treden als voorzitter der Vereeniging voor den Effectenhandel, omdat de vele extra-werkzaamheden, die het voorzit terschap meebrengt, te bezwaarlijk wor den. „Ik wil niet naar Akkafjaü", zei Imber opge wonden en hard. Erland zette grote ogen op. „Je wilt niet?!" „Neen, ik wil hier blijven. Erland, begrijp je het dan nietwij moeten bij elkaar blijven, wij! Wij hebben toch het kind." „Kom nou, Arne heeft niets tegen het kind, als hij jou maar krijgt." Imber snakte naar lucht. „Het is je bedoeling, dat ik met het kind naar Arne ga?" „Maak toch niet zoveel drukte om dat wurm." blies Erland ongeduldig. „Wie de koe krijgt, moet het kalf op de koop toe nemen. Bovendien ben ik er helemaal niet zeker van, of Arne er geen deel aan heeft gehad." „Deel aan heeft gehad?" „Hang toch niet zo de belaagde onschuld uit! Het kan immers net zo goed zijn kind zijn als het mijne." Imbers ogen bliksemden. „Ik wilde, dat het waar was!" riep zij hees. „Zie je nou wel, hij kan het wurm direct van me cadeau krijgen." Imber trilde over haar gehele lichaam; even leek het, alsof zij naar een wapen zocht om er op los te slaan. Maar plotseling greep ze snikkend Erlands handen. „Wij.... wij mogen zo niet verder gaan." bracht zij er uit. „Je weet best, dat het jouw kind is! Wij moeten alles samen dragen! Je zult zien, dat het ons lukt. Ik zal dag en nacht werken. Als wij een koe hebben, dan zul je zien.o Erland. wij moeten proberen „De verhongerende Johan is het niet gelukt", viel Erland haar mokkend in de rede. „Maar wij zijn niet de verhongerde Johan. Wij zijn met ons tweeën. Wij zullen de aarde dwingen ons iets te geven, wij zullen...." „Hou toch op! Je weet, dat het niet kan. Op Akkafjall zul je het in alle opzichten beter heb ben. En het is allemaal zo eenvoudig, wij zijn immers niet getrouwd." Imber kromp ineen, alsof zij fel geslagen was. Zij had zichzelf beschouwd als Erlands vrouw in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH vanaf de dag, dat zij hem naar de wildernis was gevolgd. De zegen van de predikant had hun ver bintenis alleen maar moeten bevestigen. „Niet getrouwd!!" stamelde zij geheel uit haar evenwicht. „Neen, wij kunnen van elkaar gaan. als wij dat willen." Imber keerde zich naar het bed; zij had het gevoel, dat er een keisteen op haar maag lag. Zij beet de tanden op elkaar en ineens was zij kalmmet een vreemde, koude kalmte, die ook uit haar gezicht sprak, waarvan zich geen spier meer bewoog. Ook haar stem was volkomen vlak, toen zij zei; „Goed! En als ik naar Ame ga, blijf jij dan hier?" De vraag kwam zozeer als een verrassing, dat Erland wat stotterde, voor hij een verstandig antwoord gaf. Neen hij kon hier niet blijven. „Ga je terug naar huis?" Erland spuwde geërgerd op de grond. „Er zijn ook nog andere mogelijkheden! Over mij behoef je je geen zorgen te maken. Als ik een rijksdaalder of 25, 30 had Hij zweeg ineens, toen Imber haar hand uit strekte en de biljetten wegnam. Hij keek haar niet aan maar bleef koppig naar de tafel staren. „Als je dertig rijksdaalders had?" „Ja, dandan zou ik wat hebben om opnieuw te beginnen. Op Akkafjall heb jij immers geen geld nodig." Imber bleef een kwart minuut roerloos met het geld in haar hand staan, tot zij de biljetten in haar zak liet glijden. Toen liep zij met stijve benen en opgericht hoofd naar de deur. T)E VOLGENDE OCHTEND was het kind dood Imber weigerde te geloven, dat ïijn levens vlam was uitgedoofd. Zij schudde het kleine lichaampje en legde het aan haar borst om het met haar levenskracht te verwarmen. Erland staarde haar aan. Hij was bang, dat Imber gek geworden was. „Het kind leeft niet meer", zei hij zacht. Imber keek op en zag hem aan. In haar ogen gloeide een wildbrandend vuur, haar mondhoeken trilden. „Jij hebt mijn kind vermoord!", kreunde zij hees. Erland schudde het hoofd. Vermoord? Onzin dwaasheid. Hij had het kind niet eens aan geraakt. „Jij hebt ons geen melk verschaft." Erland antwoordde, dat jonge moeders gewoon lijk zelf voor melk voor haar pasgeborenen zorg den. Het was dus beslist niet zijn schuld dat hei wurm verhongerd was. Imber kreunde. Erland had gelijk. Het was geen mannenwerk kinderen aan de borst te leg gen. De vrouw was er om de pasgeborenen in leven te houden. Zij was een ellendig, onnut schepsel, dat niet eens moeder kon zijn. Erland ging naar buiten. Hij bleef op dé hoek van de hut staan, keek even om zich heen en liep toen naar het meer om zijn netten te controleren Pech, dat het kind net vandaag was gestorven Als het nog één dag langer geleefd had, zou hij er niets meer mee te maken hebben gehad. Dan zou Imber al op Akkafjall geweest zijn. Nu moest hij wel blijven en proberen Imber weer een beetje tot rede te brengen. De dood van het kind was toch zeker geen ramp. Erland mopperde ontevreden, toen hij de net ten inhaalde. Wat moest hij met zo'n grote vangst beginnen? Hij moest proberen Imber op zijn laatsi morgen mee te slepen naar Akkafjall, en dan zonder vis. Hij wierp het grootste deel van de vis weer in het meer en hing de netten uit om ze te laten drogen. Die wilde hij meenemen naar Noorwegen. (Wordt vervolgd) congres, dat onder bescherming staat van de Koningin en dat is georganiseerd door de bijna 74-jarige vereniging „Het Neder lands natuur- en geneeskundig congres" inleidingen houden over het thema „de keerzijde van de vooruitgang". Prof. Kok belichtte het thema vanuit de gezichtshoek van de farmacoloog. Over het voor en tegen van geneesmiddelen merkte hij o.m. op, dat door de snelheid, waarmee tegenwoordig nieuwe genees middelen in de therapie worden inge voerd. bijwerkingen dikwijls pas veel la ter aan het licht komen. Zo is gebleken dat vele nieuwe geneesmiddelen na con statering van de bijwerkingen worden teruggenomen. Dit is het geval geweest met enkele sulfapreparaten (een bepaald middel verscheen zelfs onder zeven merknamen), terwijl van vele antibiotica (waardevolle geneesmiddelen, die wij niet graag zouden willen missen) hetzelfde gezegd kan worden. Zo is van enkele antibiotica bekend dat als bijwerkingen overgevoeligheid en resistentie optreden Nieuw tijdperk Volgens prof. Kok is met de komst van de sulfa's in 1935 een mcuw tijdperk in de geneesmiddelenindustrie ingeluid Hen jaar geleden bestond 55 pet. van de Amerikaanse recepten reeds uit klaar ge maakte geneesmiddelen. Verwacht wordt dat dit percentage door de snelle opeen volging van nieuwe geneesmiddelen spoedig 70 pet zal bedragen. De veelheid van het aantal produkten en het aantal namen, dat voor een zelfde produkt wordt gebruikt, maken het de arts moeilijk een verantwoorde keuze te doen. Hij moet het kaf van het koren in het steeds wijzigende farmaceutische arsenaal scheiden. Dat is volgens prof. Kok erg moeilijk, omdat het niet alleen noodzakelijk is de werking van een be paald geneesmiddel te kennen, maar ook de schadelijke bijwerkingen. Dit be tekent volgens spr. dat de arts meer dan ooit kennis zal moeten nemen van de vakliteratuur en uiterst kritisch moet staan tegenover nieuwe preparaten. „Vooral wanneer de patiënt bij hem komt met de vraag een bepaald in de ekenpers aangeprezen geneesmiddel voor 1 te schrijven." In dit verband vestigde prof. Kok de aandacht op een „in een opgewonden reportage in een geïllus- treerd blad" aangeprezen pijnstillend middel dat niets om het lijf bleek te heb- ben. De patiënten hebben over het algemeen weinig begrip voor de In hun ogen „con- «ervatleve arts". Symptomatisch voor dit verschijnsel achtte prof. Kok het toene mende „zelf-doktercn" met geneesmid delen waarvan men baat verwacht. Wat te zeggen van mensen die per dag 20 tot 40 apc-tablettcn slikken, met ais resul taat een ernstige vergiftiging? Dan sijn er pijnstillende middelen die het gevaat van bloedingen vergroten. Ook zUn wij veie slaapmiddelen rijker geworden, die niet tot de barbltuurverblndingen behoren, maar toch niet zonder gevaren zijn. VARA; 13 april 7.30 uur NCRV; april 7.10 uur KRO: 16 april 10 45 uur AVRO; 17 april 9.25 uur VARA; 18 april 7.10 uur KRO; 19 april 7.25 uur VARA; 20 april 10.45 uur AVRO en 21 april 7.30 uur NCRV. vanavond 9 Om 8 uur zendt de NTS een half uur weekjournaal uit. De VARA be gint daarna met de nieuwe rub-'eik „Achter het scherm" en presenteert om 8.40 uur de kunstrubriek. Om 9.10 uur een volgende film uit de serie „Vrije n-ieuwsgarinig" en tot slot optreden van het forum „Wel beschouwd". vanavond Zang van Edith Fiaf, een praatje van Herman Felderhof uit Wenen, toneel, cn filmmieuws en (om plm. 8.50 uur) het hoorspel „Splijtstof" ge schreven door Hendrik Greven, dat zijn ingrediënten waarvan de NCRV u tussen 815 en 9.30 uur weer een smakelijk Prisma-programma mixt. Direct daarna een half uur geeste lijke liederen o.l.v. Kees Deenik cn om 10 uur een kort concert door het Promenadeorkest, dat onder leiding van Hugo de Groot werk n van Saint -Saërifi, Fraocaix en Debussy speelt. 9 Voor de VPRO wordt om half acht een gesprek gehouden over het ge zin en de verstedelijking van het platte land. Ds. A. Faber leidt de discussie. Om 8.10 uur spreekt dr. H. S. Visscher over de wenselijkiheid van bet vak filmkunde op de middel bare school en om 8.50 uur kunt u luisteren naar hoogtepunten uit de V.N.-vergadering. Programma voor morgen ZATERDAG 8 APRIL 19S1 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.OU Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nw» 8.18 Gram 8.50 Voor u cn uw gezin, praat je v d vrouw 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Geknipt voor herhaling 12.00 Dansmuz 12.30 Lnnd- en tulnbouwmeded 12.33 Hammondorgel en zang 13.00 Nw» 13.15 VARA-Varia 13.20 Sportnw» 13.45 Jazzmuz 14.05 V d Jeugd 14.40 Gram 14 50 Open ot dicht, discussie 15.40 Gram 16.00 Boekenwijsheid 16.30 Amateur Harmonle- ork 16 40 Streekultz 1700 Jazzmuz 17.30 Act. 18.00 Nws en comm 18.20 Apart of samen lezing 18.30 Lichte nvuz 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19 30 Passepartout bij gaslicht lezing 19 40 Tussen Pasen cn Pinksteren, lezing 19.55 Deze week. praatje VARA: 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 21.15 TekM en uitleg, comm 21.30 Lichte muz 22 00 Dat was in California, hoorspelletje 22 23 Gram 22 30 Nws 22.40 Gevar progr 23.10 Grain 23.40 Rep Int zwemwedsrljden 23 45 Gram 23 55--24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 700 Nws 7.15 Gewade muz 750 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11/45 Chansons 12 00 Middagklok-noodklok 12104 Gram 12,30 Land- cn tulnbouwmeded 1253 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zon newijzer 13.20 Platennleuw8 13.30 Lichte muz 1350 V d Jeugd 14.00 Fanfare-orkest 14-25 Lichte muz 14 50 Piano cn orgel 15.10 Franse les 15.3<{ Jazzmuz 15.50 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 1650 Gram 16.50 Sport- praatje 17.00 V d Jeugd. 18.00 Eur Jeugd-voetbal toernooi te Por tugal 18 15 Kunstkron 18.45 Lichte muz 19 00 Nws 19.10 Act 19.25 Memojandum 19 30 Lichte muz 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Kamerork en solist 21 00 U bent toch ook van de partij?, praatje 21.10 Gevar progr 22 25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 Rep Nederl kamplocnsch biljarten 22.45 W(J lul den de zondag In 23 05 Muzlk lezing 23.55 —24 00 Nws. Televisleprogr KRO: 17.00 Veilig verkeer 17.10—17 40 V d kind NTS 20.00 Journaal cn wecroverz KRO: 20 20 Brandpunt 21.00 Gevar progr 22.00 Hltchcock-fUm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7