Jjh eeft daftfce Kij, Besprekingen in Evian heden niet heg onnen PROLOOG PROCES TEGEN HEYDE Indiërs per parachute in Elisabethstad? Herschreef Nederlands auteur Sagans roman? SupralllX VERF EN LAK Met feilloze zekerheid Q202B3 Eichmann-comité komt bijeen op 12 april RYNBENDE'S TOCH IS HET ZO! Familiedrama in Belgisch dorp s COMMISSIE DERDE T.H. In de grote vergaderzaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft minister Cals gisteren de commissie van voorberei ding derde Technische Hogeschool geïnstalleerd. De commissie, onder voorzitterschap van ir. J. B. G. Ridder de van der Schueren, commissaris van de koningin in Overijssel, krijgt tot taak het opstellen van concrete voorstellen ten aanzien van de voorbereiding van de oprichting van een Technische Hogeschool in het Oosten van het land. „Het tekort aan we tenschappelijk en technisch gevormde krachten", zo zei minister Cals in zijn installatierede, „vormt in alle landen een kernprobleem van wereld politieke betekenis. Wetenschap en techniek zijn meer dan ooit een bron van welvaart en macht voor de maatschappij geworden." Uw werk, dat in het bijzonder van belang is voor het oostelijk deel van Nederland, zal echter ook voor de verdere ontwikkeling van het we tenschappelijk onderwijs in het algemeen van nut zijn, zo vervolgde hij. Het gist nog binnen de universiteiten en hogescholen, die de vele proble men, die na de oorlog op hun afkwamen, nog niet verwerkt hebben. De minister besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de ar beid van de commissie de grondslagen zal leggen voor de opbouw van een bloeiende Technische Hogeschool in oostelijk Nederland. EUROPEES ONDERWIJSCONGRES Minister Cals zal de volgende week deelnemen aan een bijeenkomst in Hamburg, tijdens welke ministers van onderwijs en culturele zaken uit zestien Europese lanuen zullen spreken over de mogelijkheden, tot een nauwere culturele samenwerking te komen. De conferentie is het ver volg op een soortgelijke bijeenkomst, die in 1959 in Den Haag plaats had, maar waaraan slechts de bewindslieden uit de landen van de West- europese Unie deelnamen. Ze duurt van 12 tot 14 april. Gesproken zal worden over het wederzijds erkennen van diploma's en titels, de coördinatie van de verschillende on- derwijsschema's en het onderwys in eenzelfde vreemde taal op alle scho len in Europa. MEER BUITENLANDSE ARBEIDERS De regeling heeft het aantal buitenlandse arbeiders, dat tijdelijk in ons land te werk kan worden gesteld, verhoogd van 3500-tot 5000. Ze is hiertoe overgegaan op grond van de nog steeds grote vraag naar ar beidskrachten met name in de metaalindustrie, de scheepsbouw en de tex tielindustrie. Momenteel werken ongeveer 2100 Italiaanse arbeiders in Nederlandse industrieën. In Spanje zijn ongeveer zevenhonderd arbeiders geselecteerd. Van dit aantal zijn er thans reeds 150 in ons land werkzaam. De werving en de selectie duren voort. Ook andere landen, met name West-Duitsland en Zwitserland, trachten uit Italië en Spanje werkkrach ten aan te trekken. Bomaanslagen in Algiers en Parijs DE Franse regering heeft gis teren in een officieel com muniqué gezegd, dat de Algerijn se vredesbesprekingen door het toedoen van de F.L.N. vandaag niet zullen beginnen in Evian. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat in het Franse stand punt geen verandering is geko men sinds de publikatie op 15 maart van het communiqué, waarin de Franse regering haar bereidheid uitsprak tot het be ginnen van besprekingen over de voorwaarden voor" zelfbeschik king van het Algerijnse volk met de daaraan verbonden vraagstuk ken. In officiële kringen in Parijs be schouwt men de regeringsverklaring als een poging om de opstandelingen gerust te stellen. De voorlopige Algerijnse regering heeft zich gisteren onthouden van com mentaar. President Bourguiba heeft evenwel de hoop uitgesproken, dat de Franse autoriteiten de weg van onder handelingen zullen blijven bewandelen. Hij zei, dat de Franse president bereid was alle Fransen en Europeanen naar Frankrijk te doen repatriëren als samen werking op den duur mocht falen. Wel sprak Bourguiba als zijn verwachting uit, dat Algerije vroeg of laat zijn on afhankelijkheid zal verkrijgen. T erreur Intussen laait de strijd van de ultra's weer op. Voor het Amerikaanse consu laat in Algiers Is gisteren een bom ont ploft, die de deuren uit het gebouw rukte en een muur vernielde. Later is er ook een bom ontploft voor het ge bouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Algiers. De politie heeft mee gedeeld, dat er by geen van beide aan slagen doden zyn gevallen. Vyf Algery- nen werden gewond. Parijs Ook in Frankrijk zijn de terroristen actief. Zij hebben gisteren een politie post bij het ziekenhuis van Montfermeil, nabij Parijs, aangevallen. In een hevig vuurgevecht werd een agent gedood. De terroristen kwamen per taxi en wisten tot in het ziekenhuis door te dringen waar zij een Algerijn doodschoten, diq lid was van de MNA. Een verpleger en een verpleegster werden neergeslagen. Later is meegedeeld, dat meer dan 50 gewapende politie-agenten, gesteund door Detectives en hulppolitie, een kosthuis voor Algerijnse arbeiders in de voorstad Bobigny omsingeld hebben. Er zouden zich daar twee Algerijnen schuil hou den. die aan de aanval op het ziekenhuis hadden deelgenomen. De politie is het huis binnengedrongen zonder op verzet té stuiten en heeft huiszoekingen verricht. Er werden twaalf Algerijnen gearresteerd, maar de twee mannen, die gezocht werden, be vonden zich niet onder hen. Ten slotte gaat men in Evian door met het nemen van veiligheidsmaatregelen. Militairen en veiligheidspolitie bescher- plaatselijkc autoriteiten, van wie velen dreigbrieven hebben ontvangen van uiterst rechtse Fransen in Algerye. Ook in Parys worden de voorzorgsmaat regelen verscherpt. Het comité ..Proces Eichmann" heeft gistermiddag tijdens een persconferen tie in Amsterdam zijn doel aldus om schreven: Trachten te voorkomen dat te veel nadruk valt op de persoon van Eichmann, terwijl er nog zo veel „Eich- mannen" vrij rondlopen. Voorts het alarmeren van de mensheid, opdat al len die schuldig zijn aan wat in de oor log is gebeurd, worden gestraft. Van West-Duitsland verwacht men dat alles gedaan zal worden om dit te realise ren. Op de eerste bijeenkomst van het co mité op woensdagavond 12 april in Krasnapolsky, spreken ds. J. J. Bus- kes. rabbijn dr. J. Soetendorp en Nico Rost. De bijeenkomst wordt gepresi deerd door Gerben Wagenaar. Eerste verkiezingen winst voor Diem? Zuid-Vietnam zal zondag voor het eerst een president kiezen. Verwacht wordt dat de huidige president Ngo Dinh Diem 80 a 90 pet. van de stemmen zal krijgen. De aanhangers van Diem zeggen dat het belangrijkste bij de verkiezingen echter zal zijn dat de 14 miljoen Viet- namezen de smaak van de werking van een democratie zullen verkrijgen. De twee tegenstanders hebben veel kritiek op Diem geleverd, en daarbij met veel verve onderwerpen aangesne den welke anders taboe zijn. zoals de rol van de familie van de president. Buitenlandse waarnemers die de on der strikt toezicht staande plaatselijke pers geanalyseerd hebben, betogen dat de campagne tegen de twee oppositie partijen kwaadaardig is geweest en dat de strekking van hun beschuldigingen tegen de regering niet nauwkeurig is weergegeven. Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco woonden dezer dagen een groot bal bij in Monaco. Opvallend was, dat de prinses dezelfde avond japon droeg, die zij bij de opening van de Scala in Milaan aan had. Slechts haar kapsel was grondig gewijzigd: in de nieuwste Parijse stijl. Vrouw pleegde bedrog V .N .-commando waarschuwt Katangezen N Leopoldstad heeft een V.N.- officier verklaard, dat Indische troepen van de V.N.-strijdmacht onmiddellijk naar Elisabethstad zullen worden gevlogen, als de Katangezen een poging doen het vliegveld weer in bezit te nemen. Mocht het vliegveld zijn bezet voordat de Indische troepen zijn gearriveerd, dan zullen zij waar schijnlijk boven de Katangese hoofdstad worden geparachu teerd. Voor de mensen van de V.N. wordt de situatie in Elisabethsitad met de dag benauwder. Winkeliers weigeren zaken te doen met het V.N.-personeel en hun onderkomens zijn grotendeels verstoken van water en elektriciteit. Het personeel op de vlieghaven weigert de V.N.-vlieg- tuigen van brandstof te voorzien en de Zweedse V.N.militairen worden m de straten uitgejouwd. Dit alles ondanks dc officiële mededeling, dat president Tsjom- be en de V.N. opperbevelhebber, gene raal McKeown, zijn overeengekomen, dat het vliegveld zal worden bewaakt door 30 Katangese gendarmes en 30 leden van de internationale politiemacht. De Zwe den daar zijn inmiddels vervangen door Ieren. Resolutie In de Algemene Vergadering van de Ver. Naties hebben gisteren veertien Afrikaanse en Aziatische landen een ont werpresolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld een commissie van zeven landen in het leven te roepen, die de Kongolese leiders moet helpen tot een verzoening en een oplossing van de poli tieke crisis tc komen. De leden van deze commissie zouden moeien worden aan gewezen door de voorzitter van de Alge mene Vergadering. In de ontwerp-resolutie wordt voorts gepleit voor een onverwijld bijeenroepen van het Kongolese parlement en voor vrijlating van alle leden van dit parle ment en van de regionale volksvertegen woordigingen, die gevangen worden ge houden. Tenslotte wordt op alle partijen een beroep gedaan hun problemen niet op militaire wijze op te lossen. De Belgen Samen met Joegoslavië hebben de 14 landen ook een resolutie ingediend, waar. in een tydlimiet van drie weken wordt gesteld voor het terugtrekken van alle Belgische militaire- en burgeriyke per soneel uit Kongo. Naar aanleiding hiervan verklaarde de Belgische afgevaardigde Loridan, dat België alle maatregelen heeft genomen om Belgische vrijwilligers ervan te weer houden naar Kongo te gaan. Niettegen staande „fantastische beweringen" over Belgische huursoldaten kon Loridan zich slechts herinneren, dat er 26 van deze huurlingen in Kongo aanwezig zijn. In Brussel is van regeringszijde medegedeeld dat de Kongolese regering is verzocht van de steun van Belgische militairen af te zien. zodra deze door V.N.-functiona rissen kunnen worden vervangen. Het zou gaan om 193 man, van wie er zich 166 in Katanga, 15 in Leopoldstad en 12 in Zuid-Kasai bevinden. Van hen zullen er 22 onmiddellijk naar België terug keren. Het betreft overigens geen enkele militair, die onder Belgisch gezag staat. Die zijn reeds teruggekeerd. In Port Francqui, 600 km ten Oosten van Leopoldstad, is een nieuwe staat uit geroepen, de „eeilheid Kasai", omvattend het dianiantdistrict Tsjikapa en het dis trict Luebo. Staatshoofd is de vroegere minister van volksgezondheid Kanianga, een tegenstander van Albert Kalondji, staatshoofd van de mynstaat Zuid-Kasai. In Stanleystad zou een presidentieel college zijn gevormd onder leiding van Gizenga om tijdelijk de functies van hoofd van de Kongolese staat uit te oefenen. Advertentie jonge White Label dubbele klare f 8.SS per literpes exclusief flu Omdat echte skelters met motor nogal prijzig zijn, heeft een Hil- versumse vader voor zijn doch ter zelf zo'n voertuig gebouwd. Daar begon het mee, ivant na die ene door twee pedalen aan gedreven skelter-,Jiets" bouwde de heer N. G. Boos er nog negen cn die zijn in Hilversum bijzon der in trek. De nieuwe voertui gen worden verhuurd en de jeugd haalt er gemakkelijk een snelheid van 20 km per uur mee. Binnenkort zal op het cir cuit van Zandvoort met dit nieu we vervoermiddel worden ge demonstreerd. Rechts op deze 1 foto zien we de ontwerper. Ex-rechter verdacht van 70 doodvonnissen Het Oostduitse nieuwsagentschap ADN heeft bekendgemaakt, dat giste ren het proces begonnen is tegen een vroegere rechter, die ervan beschuldigd wordt medeverantwoordelijk te zijn voor 70 doodvonnissen. De verdachte, Johannes Breyer was rechter in het bijzondere nazi gerechts hof in Poznan, dat de 70 doodvonnissen uitsprak tegen Polen. Volgens een verklaring van het bu reau van de openbare aanklager bekle den de acht andere rechters van het toenmalige bijzondere gerechtshof nu hoge functies bij de rechtsprekende macht in West-Duitsland. Breyer werd vorig jaar gearresteerd op nieuwe aanwijzingen uit Polen. Ten tijde van zijn arrestatie was Breyer werkzaam in een naaimachinefabriek in Wittenberg. Het proces vindt plaats in de Oost duitse stad Schwerin. Proces voor Utrechtse rechtbank INE IN PARIJS wonende Iandse auteur T. W. G. Russisch protest tegen benoeming Foertsch Dc Sowjetunie is van mening dat de benoeming van generaal Friedrich Foertsch tot inspecteur-generaal van de Westduitsc strijdkrachten een „onvrien delijke daad" is. Generaal Foertsch bekleedde een hoge functie in de strijd krachten van het Derde Rijk en is in de Sowjetunie wegens oorlogsmisdaden tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1955 werd hij vrijgelaten en met andere oorlogsmisdadigers aan West-Duitsland Neder- Denes- sen, heeft met het schrijven van de door de uitgeversmaatschappij Bruna in Utrecht in de handel gebrachte boek „Als het morgenkrieken" de toorn en ontstemming van de Franse schrijfster Fran?oise Sagan en haar uitgevers René Juliard in Parijs en A. Manteau in Brussel opgewekt. Toen het boek van de Nederlandse auteur door enkele Nederlandse dagbladen werd gerecenseerd werd door deze bladen betoogd dat de heer Denessen plagiaat zou hebben gepleegd. Er zou den hele stukken uit Sagans „Als een verre glimlach" overgenomen zijn. Voor de rechtbank van Utrecht, waar deze zaak gisteren werd behandeld, verklaarde dc raadsman van Sagan en haar uitgever, mr. Mout. dat het geen Denessen heeft gedaan, een on duldbare aanranding van geestelijk ei gendom is. Hiermede is de goede naam van de Nederlandse letterkunde in het buitenland gemoeid. Volgens mr. Mout heeft Denessen het verhaal van Sagan als een schoolmeisje nageschreven: het is een Sagan op Hollandse klompen. Voor de auteur Denessen pleitte mr. F. P. van Ravenswaay, die ontkende dat Denessen op de hoogte was van het werk van Sagan waardoor deze zelfs niet de mogelijkheid had. het na te bootsen. Als conclusie stelde hij. dat ten aanzien van een literair werk ju ridisch alleen dan van plagiaat in de zin van inbreuk op auteursrecht is te spreken, als zonder meer een werk is overgeschreven en gepubliceerd. uitgeleverd. De Sowjet-onderminister van buiten landse zaken Smjonof heeft de West- duitse zaakgelastigde in Moskou, Scholl, meegedeeld dat zijn regering Foertsch als „een der meest actieve organisato ren van de oorlogsmisdaden in de Sow jetunie" beschouwt, aldus meldt het Russische persagentschap Tass. Twee Duitse jongemannen zijn door de Schotse politie gearresteerd, nadat zij als verstekelingen met een Deens schip zijn aangekomen. De jongeman nen. Herbert Schafer, 23. uit Frankfort en Lothar Leidher, 24, uit Berlijn, zullen naar Duitsland worden uitgewezen. De raadsman van Bruna's uitgevers maatschappij, mr. L J. van Apel doorn, concludeerde dat er geen on rechtmatige handeling was geschied en dat Bruna geen schuld kan worden ver weten. De rechtbank zal op 24 mei uit spraak doen. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de rechtbank in Mün- chen begint op 11 april a.s. de proloog van het proces tegen de euthanasie-professor Werner Heyde, die onder de naam „dr. Fritz Sawade" jarenlang als ze nuwarts in Flensburg (Slees- wijk-Holstein) practiseerde, of schoon hij sinds 1947 wegens oorlogsmisdaden werd gezocht. Terecht staat dan de 57-jarige echtgenote, mevr. Erika Heyde. Ofschoon mevr. Heyde wist, dat haar man niet zoals zij had opgegeven vermist was, liet zij hem officieel voor dood ver klaren. Voor zichzelf en de beide zonen van het echtpaar „trok" zij in de loop der jaren een weduwen- en wezen pensioen tot een totaal bedrag van bijna 65.000 mark. Zij werd boven dien nog financieel door haar man gesteund, die voor haar en de twee zoons een woning in Starnberg bouw- BEDROG Prof. Werner Heyde. die sinds ein de 1959 in voorarrest zit en nog dit jaar voor de rechtbank zal komen waarschijnlijk in Limburg, aangezien er in Frankfurt-am-Main geen rechts zaal meer vrij is zal zijn cel in de Hammelsgasse in de Mainmetro- pool mogen verlaten om in het pro ces tegen zijn echtgenote als getuige te worden gehoord. Mevr. Heyde is aangenlaagd wegens bedrog. Onge twijfeld zal dit proces alvast een tip je oplichten van de sluier van ge heimzinnigheid omtrent het verleden van prof. Heyde in de jaren tussen 1947 en zijn arrestatie in 1959. Sinds zijn arrestatie is bekend geworden, dat in de deelstaat Sleeswijk-Holstein verschillende hoge ambtenaren al lang van de "identiteit van de ver meende „d*\ Fritz Sawade" wisten. In de landshoofdstad Kiel heeft dit reeds de nodige repercussies gehad: enkele ambtenaren werden hangende een verder onderzoek voorlopig op nonac- tief gesteld, terwijl etn parlementai re commissie probeert uit te vinden, wie prof. Heyde al die jaren de hand boven het hoofd hebben gehouden en waarom. Prof. Werner Heyde vluchtte in 1947 uit een Amerikaanse legerjeep, toen hij in Neurenberg voor het Geallieer de Tribunaal terechtstond wegens de vermoording van rond 70.000 geestes zieken. Prof. Heyde was onder de nazis chef van de „Reichsarbeitsge- meinschaft Heil- und Pflegeanstalten". In 1950 dook hij in Flensburg op als de sportarts ,.dr. Fritz Sawade". La ter werd hij adviseur van de lande lijke verzekering. CONTACT De officier van justitie meent te kunnen bewijzen, dat mevr. Erika Heyde al in het voorjaar van 1948 het contact met haar man weer heeft opgenomen. Zij woonde toen in Mies- bach in Opperbeieren. Man en vrouw troffen elkaar regelmatig op een sta tionnetje in de buurt van Verden aan de Aller. Ook de beide zoons hebben hun vader enkele malen ontmoet. Aangezien de praktijk van ,.dr. Fritz Sawade" goed liep. kon hij zijn vrouw en kinderen krachtig financieel steu nen. Da oudste zoon Werner kon stu deren. Verder kocht mevr. Heyde een stuk grond aan de Starnberger See en liet daarop een huis bouwen, dat is' beter, kost minder... en elke streek strak! BRINK, Grttt-Anunir» I In het vacantieoord „Rhederoord" te De Steeg wordt tot en met zondag door de zionistische jeugdbeweging „Ichoed Habomiem" een interna tionale studieconferentie gehouden ter verhoging van de kennis der He breeuwse taal cn litera tuur. I De Vaticaanse posterijen hebben een nieuwe serie postzegels uitgegeven ter herdenking van het vijf tiende eeuwfeest van de sterfdag van paus Leo de Grote, die op 10 novem ber 461 in Rome overleed. Twee zeeleeuwen, Mitzi en Bubbles, zijn gisteren uit de dierentuin van Los Angeles ontsnapt. Na een korte jacht kon de politie dc dieren weer naar hun beveiligde ver blijfplaats overbrengen. I Het aantal werklozen in West-Duitsland is dc vo rige maand gedaald van 292.500 tot 163.200. Op het ogenblik zijn er 578.600 vacatures in de Bondsrepubliek, waarvan 64.600 voor buitenlandse arbeiders. Het tweede Russische ruimtevaartuig is op on geveer tien kilometer van de vooraf berekende plaats op aarde geland. Het vierde en het vijfde ruimtevaartuig, die resp. op 9 en 21 maart van dit jaar werden gelanceerd, kwamen in dc landings zone neer. I De Oostduitse regering heeft India verzekerd dat een eind gemaakt zal worden aan het uitgeven en verspreiden van land kaarten, waarop de In diase grens is overeen komstig dc wensen van communistisch China. I Koningin Elizabeth van Engeland zal bij haar be zoek aan Italië rijden in een Britse Rolls Royce in tegenstelling tot de auto van Amerikaanse makelij waarvan zij bij haar be zoek aan Pakistan ge bruik maakte. Dit heeft in Engeland nogal wat beroering gewekt. Als gevolg van een sta king van 18.000 haven arbeiders, die hogere lo nen en betere arbeids voorwaarden eisen, on- in dervindl het laden lossen van schepen vele havens van Japan ernstige vertraging. I Dc Japanse medische hoogleraar Tetsoeo Jo heeft tijdens een medisch congres verklaard een methode te hebben ge vonden om aan de hand van bloedvlekken het geslacht van de persoon, van wie het bloed af komstig is, vast te stel len, zelfs al zijn de vlek ken vier maanden oud. I Als gevolg van de lawi nes, die zich woensdag op het zuidelijk deel van het Japanse eiland Hok kaido hebben voorge daan, zijn vijfentwintig personen gedood en elf gewond. Er worden nog negen mensen vermist. 565) U weet dat graafwespen een hol maken, waarin de toekomstige larven tot ontwikkeling moeten ko men. Wanneer dit hol gereed is, gaat de wesp op jacht, doch sluit vóór haar vertrek de ingang zorgvuldig af, opdat zich daarbinnen tydens haar afwezigheid geen belagers van haar aanstaande kroost zullen nestelen. De prooi die de wesp tydens dc jacht weet te bemachtigen, wordt door een steek in de zenuwknopen verlamd, want de wespcnlarvcn moeten zich met levend voedsel kunnen voeden. Vervolgens wordt dc verlamde prooi naar het nest vervoerd, dc ingang daarvan wordt geopend, de prooi wordt naar binnen gesleept, er wordt een ei bij gedeponeerd en de wesp verlaat weer het hol, nadat de in gang weer zorgvuldig is dichtge maakt. U ziet, dit is een liele keten van in- stincthandellngen, p— waarvan de ene lo gisch op de andere volgt. Het gehele complex van han delingen voert tot één doel dat aan dc wesp onbekend is, want zij zal haar kroost nooit zien. Zij weet niet dat haar larven zich met levend voedsel moeten voeden of anders ten onder gaan; de anatomie van haar prooi die zy met een angstwekkende precisie juist in een bepaald zenuwcentrum heeft gestoken, is haar onbekend. Evenmin weet zy voor welke vyan- den zu haar hol steeds zo angstval lig gesloten houdt, zy heeft in dit opzicht geen enkele ervaring, maar wordt feilloos geleid door wat wy met één woord afdoen, t.w. Instinct. Dit Instinct Is specifiek voor iedere soort. Er zyn vele soorten graafwes pen, die op allerlei soorten Insecten jagen en by al die insecten liggen de zenuwcentra, die door een steek ver lamd moeten worden, op een andere plaats. Zou de wesp de steek toe brengen op een verkeerde plek. dan zou de prooi wellicht sterven. Steeds weet de wesp van elke prooi die haar larven tot voedsel dient, de juiste zenuwknoop met feilloze zekerheid te treffen, zodat verlam- ming intreedt cn de larven zich met levend voedsel kunnen voeden. Maar ook de larven worden by de maal- ti.jd door hun instinct geleid, want zij vreten zich een weg door de levende prooi op een dusdanige wyze, dat de vitale organen hel laatst aangetast worden. Wanneer dan de dood van de prooi intreedt, is ook de larve zo ver dat zy zich kan gaan verpoppen. Evenals iedere diersoort een ander bouwplan heeft, zo wordt ook Iedere soort geleid door de by die soort be horende instincten. Mant het instinct cn de Ilchaamsorganisatle beïnvloe den elkaar wederzyds en zy zyn niet zelden zó innig met elkaar ver bonden. dat het lichaam materiaal vervaardigt, waarmee het lnstjnct moet werken. Wanneer het instinct by het dier zou te kort schieten, zou het doodvonnis t over dc soort zyn uitgesproken. Eén voorbeeld moge dit toelichten. We heb ben zojuist de feilloze keten van instlnct- handelingen gezien. die tot de verzor ging van het kroost van de graafMesp leidt. Maar wordt hierin één factor aangebracht, waar- in het instinct niet voorziet, dan is de hele keten waardeloos. Een be paalde soort van deze wespen jaagt op sprinkhanen die, verlamd, aan de voelspriet het hol M-orden binnenge sleept. Worden deze voelsprieten echter afgesneden, dan is de wesp radeloos, zy komt niet op de ge dachte de prooi aan de legboor of aan een poot naar binnen te slepen, neen, ln de keten van instincthande- llngen Maren de voelsprieten als „handvat" aangewezen en nu deze ontbreken, Is er geen ruimte voor een andere oplossing, zy laat dus het gevangen dier tenslotte liggen en vliegt weg om een ander prooi te be machtigen. Laten Me er echter voor oppassen de starheid van het instinct te veel te generaliseren, of tot het hele le vensgebied van lagere dieren uit te breiden! Daarover een volgende keer! zij thans nog met de 19-jarige zoon Achim bewoont. In 1951 begon mevr. Heyde de officiële procedure, om haar man voor dood te laten verklaren, teneinde aanspraak te kunnen maken op een weduwen- en wezenpensioen. Vermoedelijk voelde prof. Heyde zich. in het besef van dc bescherming, die hij „van hogerhand" in Sleeswijk-Hol stein genoot, veilig genoeg om zijn vrouw de raad te geven deze stap te ondernemen. Zij beweerde sinds 1 augu-itus 1947 geen levensteken meer van haar man tc hebben ontvangen, d.w.z. na zijn vlucht voor zijn Ame rikaanse bewakers in Neurenberg. INGEWILLIGD In 1952 werd over het verzoek van mevr. Heyde gunstig beschikt en werd zij in het genot gesteld van een weduwen- en wezenpensioen. Tot no vember 1959, toen haar man zich na een aanvankelijke poging om nog maals te vluchten vrijwillig bij de politie in Frankfurt meldde, ont ving zij in totaal rond 65.000 mark. De fout haar door de politie ge zochte niau officieel voor dood te la ten verklaren, beging dc echtgenote van de laatste commandant van het „Vernlehtungsiager" Auschwits Ri chard Bar niet. Tegen mevr. Bir is derhalve geen vervolging Ingesteld, ook niet omdat zij al die jaren heeft verzwegen dat deze onder de naam „Karl Neumann" ais bosarbelder in SachsenM-ald bij Hamburg leefde. Ook mevr. Heyde had zonder juridische gevolgen kunnen vcrzM'ijgen, dat haar man nog leefde. Advertentie besmeerd en/of belegd Smakelijk Hoge voedingswaarde Bestrijdt "overwicht" Ookzoutarm verkrijgbaar Nieuwe hoofdstad in plaats van Tokio Het verkeer in de Japanse hoofdstad i«i in do laatste jaren zo toegenomen, dat de Japanse regering zich ernstig heeft beraden, of het niet beter zou zijn de hoofdstad te verplaatsen. In Tokio, met zijn meer dan 9,5 miljoen inwoners, kan men het gestadig groeiende verkeer niet meer de baas Ook de watervoorziening, de huisvesting, de stroomvoorziening en dergelijke problemen bezorgen de auto riteiten van de stad vele hoofdbrekens. De eerste rapporten van de nieuwe af deling van het ministerie van weder opbouw over deze plannen zullen pas over enkele jaren verwacht kunnen wor den. Niemand behoeft zich daarom al zorgen te maken over verhuizingen. Het nieuwe bureau zal ook onderzoeken of het niet mogelijk is de 15 staats- en 68 particuliere universiteiten en hogescholen van Tokio in een nieuw op te richten universiteitsstad tezamen tc brengen. In het Belgische dorp Boechout bij Antwerpen heeft een vader zijn twee kinderen en zichzelf van het leven be roofd door gasverstikking. De moeder van de twee kinderen, zoontjes van twee en vier jaar, had omgang met een buurman. Voordat hij zijn daad pleegde had dc 27-jarige J. Vanelslander een waarschu wing op de voordeur van zijn woning aangeplakt waarop stond: „Opgepast, -as. brandgevaar. Niet bellen". Uit het onderzoek is gebleken, dat de kinderen naar bed waren gebracht en dat de dader, na de gaskraan te hebben opengedraaid, eveneens naar bed ia ge gaan De politie was gewaarschuwd door de echtgenote van de buurman met wie de moeder van de twee kinderen vriend schap had gesloten. E.E.G.-hulp dient tot modernisering De Europese Economische Gemeen schap heeft gisteren bijzonderheden be kendgemaakt van het ontwerp voor een associatieverdrag met Griekenland, dat op 30 maart werd getekend en dat on der andere voorziet in het verstrekken van leningen tot een bedrag van 125 miljoen dollar (450 m'Jjoen gulden). Het verdrag moet nog worden gera tificeerd door het Griekse Parlement, de EEG-ministerraad en de Parlementen van de zes EEG-landen. Het is geba seerd op het instellen van een douane- unie. Volgens het communiqué moet Grie kenland in staat worden gesteld de mo dernisering van zijn economie voort te zetten en te versnellen. Hetzelfde geldt voor de reeds aan de gang zijnde in- dustrialisat.e-programma's. Binnen anderhalf jaar anti-satelliet Volgens kapt. Robert Freitag van de Amerikaanse marine kan binnen ander half jaar een raket gebouwd worden welke een satelliet in een baan rond de aarde zou kunnen vernietigen. In een verklaring voor de commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zei hij dat deze ra ket verticaal gelanceerd zou worden en met de snelheid nul op de hoogte van de satelliet zou komen. Daar zou hij dan blijven hangen tot de aankomst van de satelliet. Waarna door radiografi sche besturing de raket de satelliet zou kunnen vernietigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5