Rijnhaven in gisteren Alphen geopend Vismeel is bruikbaar voor de menselijke consumptie Boeiende koorzang in HAZERSWOUDE Agent-Bezorger Commissaris sprak liever in raadhuis. Nu al plannen voor tweede haven Visserij golfjes Harmonie Katwijk concerteerde in Missie-College te Rijn 61 IEUWE LEIDSCHE COURANT 13 VRIJDAG 7 APRIL 1961 Dat het aanleggen van een binnenhaven geen sinecure kan worden ge noemd, is ons gistermiddag wel duidelijk geworden bij de officiële opening van de Rijnhaven te Alphen door de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Burgemeester Z. Bruins Slot heeft zijn gasten, Onder wie vele burgemeesters, industriëlen, hoofden van dienst, vertegen woordigers van de provinciale waterstaat en van de genie, met een keur van cijfers en data duidelijk gemaakt wat er alzo komt kijken om een haven van 740 meter lengte, 60 meter nuttige breedte en 3,80 meter diepte te graven, die in dit geval een open verbinding heeft met de Oude Rijn. Hoeveel het allemaal heeft gekost, vertelde hij er niet bij; wel zei hij, dat dc kosten in 1958 op 2,25 miljoen werden geraamd. De burgemeester deed deze en nog veel meer zakelijke mededelingen tijdens een korte ont vangst in het raadhuis, die aan de eigenlijke opening vooraf ging. hij namens de gemeente zijn grote dank uit aan allen, die aan de tot standkoming van deze haven hebben meegewerkt Nadat de commissaris en zijn vrouw bij de brug van boord waren gegaan, maakten de andere genodigden een rond vaart. Commissaris Klaasesz, die verge zeld was van zijn vrouw, heeft de burgemeesterlijke toespraak op geestige wijze beantwoord. Hij deed dit dwars tegen het programma in ook in het raadhuis, omdiat hij niet graag zijn woorden zag verwaaien op het sohip, dat de genodigden even later naar de nieuwe haven zou brengen. De commissaris noemde Alphen de meest typisch groeiende gemeen te in Zuid-Holland, een gemeente die aan alle kanten -bouwt en werkt, die ■teen welvarende industrie binnen haar grenzen heeft en die werd en wordt geregeerd door „typisch na tionale burgemeesters als Colijn en Bruins Slot". Het deed de commis saris ondertussen veel deugd, dat er al zoveel gegadigden zijn voor het door de nieuwe haven ontsloten unieke industrieterrein, dat er (zo- !als de burgemeester had verteld) nu al plannen bestaan voor een tweede insteekkaren, die in de eerste zal uitmonden Aan het roer Een salonboot bracht de genodigden naar de RUnhavenbrug. die ter wille van de nieuwe haven in de rijksweg moest worden gemaakt. Brugwachter Versteeg onthulde dc naam van deze brug en enige ogenblikken later onthulde commissaris Klaasesz gadegeslagen door honderden nieuwsgierigen, die zich bij de van vele vlaggen voorziene haveningang hadden opgesteld een in het brugwachters- huisje gemetselde gedenksteen „Rijn haven officieel in gebruik gesteld op 6 april 1961 door mr. J. Klaasesz, commis saris der Koningin". Nadat mr. Klaasesz vervolgens de taak van de brugwachter had over genomen door de bomen te sluiten en de mechanisch bediende ophaalbrug te openen, kon de boot de nieuwe haven binnenvaren met aan het roer de commissaris. Burgemeester Bruins Slot benutte deze gelegenheid om nog het een en ander over de haven en de verdere plannen te vertellen, waarna hij zijn hoge gast een herin neringsplaquette aanbood. Ook sprak Bromfietsers gewond Vermoedelijk doordat hij meer aan- dadht had voor zijn bromfiets dan voor de verkeersweg raakte gisteren de brom fietser C. J. BI. uit de Tuinstraat in de Raadhuisstraat de macht over zijn stuur kwijt Hij reed via het trottoir tegen een boom. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat dokter Pilon hem naar het aca demisch zidkenhuis te Leiden liet bren gen. De bromfietser P. C. P. uit Harmeien reed gisteravond, verblind door de laag staande zon, door het stoplicht voor de Alphense brug zn kreeg een dalende af sluitboom tegen het gelaat. Hij liep snij- wonden, een gettneusde kaak en een beschadigd bovengebit op. Ook de brom fiets kreeg enige schade Dokter Steihou- wer verleende eerste hulp. Opdracht Ten slotte nog enige zakelijke gegevens: Op 25 janauri 1941 gaf het gemeente bestuur aan het architectenbureau Granpré-Molière-Verhaven en Kok (later overgegaan in Kuiper, Gouwetor en De Ranitz) te Rotterdam opdracht een uit breidingsplan te ontwerpen en daarin op te nemen enkele terreinen „bestemd voor industrie, gelegen langs enig vaarwater" Dit was in feite het begin. Op 18 juni 1948 adviseerde het Economisch en Technologisch Insti tuut op verzoek van B. en W. over te gaan tot de geprojecteerde indus trieterreinen in het westen der ge meente met de daarbij behorende in- steekhaven. Op 24 juni 1954 kreeg het Nijmeegse ingenieursbureau voor heen J. van Hasselt en De Koning opdracht een plan te maken en nog geen jaar later zond dit bureau een voorlopig bestek met tekeningen en begroting in. Er moesten nog heel wat ambtelijke en financiële hindernissen worden over wonnen voordat eindelijk op 8 december Kindervreugd had prettige ouderavond Er heerste gisteravond een bijzonder prettige sfeer in Alphens Nutszaal. Het programma, door ongeveer zeventig kin deren van de speeltuin Kindervreugd op vlotte wijze gebracht, gaf daartoe dan ook alle aanleiding. Kindervreugd had een ouderavond; het was de vijfde in haar bijna vijftienjarig bestaan. De tal rijke aanwezigen werden verwelkomd door het bestuurslid N. A. Windhorst. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de heer W. Geerlof. Het programma van zang en spel werd in hoofdzaak verzorgd door de speeltuin- zangclub ,o.l.v. mevrouw N. Sampiemon- van Vliet (beter bekend als tante Nel), met pianobegeleiding van haar broer Aat van Vliet. Deze zangclub, die In oktober 1956 werd opgericht, heeft een kinder- en een kleuterafdeling. „Hier is de jeugd van Kindervreugd". Na de pauze speelden de kleuters het zangspel „Eendenhoedstertje", waarmee zij veel bijval verwierven. Onder regie van mevrouw N. Wijnand brachten enige oudere meisjes een vlot gespeelde schets, getiteld „Je boeren familie". Het kinderkoor besloot het programma met het kleurrijke spel „De jaargetijden". De heer Windhorst bracht namens het bestuur en de ouders alle medewerken den dank. Hij bood enige geschenken aan. Burgerlijke stand Geboren: Dorothy May, d v P N Ver min en C van Wanum; Marinus, z v M Lam en H Koenekoop; Nicolaas, z v K de Jongh en J Wieringa. Ondertrouwd: P M van Leeuwen, 24 jr en M van Halteren, 22 jr; M van Donk. 23 jr en M A van 't Wout, 20 jr; T Arends 22 jr en J de Rover, 25 jr. Gehuwd: T J Vink, 29 jr en M E Velis, 21 jr; B J J van Abswoude, 24 jr en A C G Moerkerk, 22 jr; H L Brozius, 19 nWJBI van Kippersluis, 19 jr; H Valkman, 29 jr en G Visser, 26 jr. Overleden: C van der Laken, w v K van Egmond, 70 jaar. 1958 het werk kon worden aanbesteed. Het werd als volgt gegund: a. de uitvoering van de waterbouw kundige-, bouwkundige, grond-, riole- nngs- en bcstratingswerken aan de fa. M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierik- zee: b. de bovenbouw van de brug aan Stork-Jaffa n.v. te Utrecht. Op 9 april ging de eerste paal de grond in. De haven is toegankelijk voor binnen schepen tot 1350 ton en kustvaarders tot 500 brt. De brug heeft een doorvaart- breedte van 10,50 meter. Aan de kop van de haven is een zwaaigelegenheid voor de lange schepen en ook vindt zich hier een openbare laad- en loskade. Ook de heer Drieseen overleden Zoals we woensdag hebben gemeld, kwam bij een autobotsing op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Einhoven nabij Boxtel, om het leven de 41-jarige mevrouw Driessen uit de Leeuwerikstraat in onze gemeente. Haar man, de 40-jarige H. Driessen, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. Aan vankelijk scheen zijn toestand niet le vensgevaarlijk, maar gisteren is ook hij overleden. Het echtpaar, dat geen kinde ren had, was op familiebezoek geweest in Limburg en op weg naar huis. Week gevangenisstraf voor grondwerker „Als je nou leugens vertelt om er beter van te worden, dan is dat oplich ting", zei de Haagse politierechter tegen een 47-jarige grondwerker uit Alphen aan den Rün. De verdachte kon niet be- grüpen, dat hy niet tegen zijn werk gever had mogen vertellen, dat hy de dinsdag na Pinksteren (vorig jaar) op weg naar zyn werk een ongeval had ge- had, terwyl het bi werkelijkheid tweede Pinksterdag was gebeurd. „Ik dacht mijn vrouw en kinderen daar voordeel mee te doen", voerde de verdachte als verklaring aan, omdat hij met zijn leugen in aanmerking kwam voor een uitkering volgens de ongeval lenwet. „Dat is geen excuus. U hebt de gemeenschap bezwendeld", vertelde de politierechter hem. „Achteraf bekeken wel", moest ver- dachte toegeven. „Nee, vooraf bekeken ook", weersprak de politierechter. De officier van justitie eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 14 da gen. Daarop verklaarde verdachte, dat hij liever een hoge boete had De verdaohte was tweede Pinksterdag met houthakken bezig geweest en bij dat werkje had hy zichzelf op de duim ge slagen. Hij haastte zich naar een arts, en daar gekomen stootte hij zijn linker vier de teen. Aan zijn werkgever vertelde hij, de volgende dag, dat hij op weg naar zijn werk met de fiets was gevallen. Daarby zou hij zijn duim hebben gekneusd en zijn teen hebben verwond. Zo wilde bfj een uitkering volgens de ongevallenwet verkrijgen, waar hij geen recht op had. Nu moest hij zich tegenover de politie rechter over zijn bedrog verantwoorden. „Ik heb geen bedoeling gehad, om de boel op te lichtenverontschuldigde de grondwerker zloh. Overigens had hij geen schoon strafblad. De politierechter veroordeelde hem tot een week onvoor. waardelijke gevangenisstraf. De ver dachte had nog een gevangenisstraf van een nog lopende proeftijd boven zijn hoofd hangen. Woningbouw De firma J. L. van Bennekom te Ha- zerswoude zal voor de heer P. van Schie de Rijndijk een woonhuis gaan bou wen. Bazaar Roode Kruis We herinneren aan de bazaar van het Roode Kruis, die vandaag en morgen nog in de oude school aan de Castellum- straat wordt gehouden. Gistermiddag om 3 uur is de bazaar geopend. Alle prettige bazaar-attributen zijn aanwezig en men kan er gezellige uren doorbrengen, he denavond tot half twaalf en morgen van middags drie uur tot 's avonds half twaalf. Er is een Welfare-stand, een koffiebar en het dient alles voor het grote doel: „Helpt uw Roode Kruis hel pen!" Sfeer in 't gesin De Nieuwe Leidscheer in 1 ALKEMADE Geboren: Christianus P. M., z. v. H. G. van der Geest en A. M. Borst; Marga- retha M. M., d. v. P. H. Hulsebosch en P. M. van der Poel; Andreas J. M„ z. v, Th. J. Mollers en Th. M. van Haastrecht; Gerarda J. M.. d. v. J. N. M. Turk en Th. C. Bakker; Augustinus C. J.. z. v. J. J. van der Meer en Th. A. Schram»; Theodora B. M.. d. v. G. P. Hogenboom en M. E. Straathof. Ondertrouwd: H. A. van Egmond cn M. C .van der Meer. Overleden: M. J. Loos 52 j., e. v. L. Hoekstra. BENTHUIZEN A.V.O.-afdeling floreert Enkele jaren geleden achtte het bestuur van de afdeling Zoetermeer van de Ned. vereniging „A(rbeid) V(oor) CHnvol- waardigen)" het wenselijk om de toen malige kleine afdeling te laten uitgroeien tot een streekafdeling. Na veel overleg is men gekomen tot een grotere afdeling Zoetermeer-Benthuizen. De gemeente Benthuizen verkreeg toen een vertegen woordiging in het bestuur door de wUk- verpleegster van Het Groene Kruis, zus ter A. M. van Oostende en de heer G J. A. Runsink. Thans wil men in een nog groter ver band gaan samenwerken. Er zijn al con tacten gelegd in de gemeenten Berkel en Rodenrijs. Bleiswijk en Moerkapelle. De huidige afdeling staat er nu rooskleurig voor. Het jaarverslag over 1960 van de secretaresse getuigt van vele activiteiten. Het financieel verslag over dat jaar laat een ruim slot zien. Wij vernemen nog. dat op woensdag 12 april een voorlichtingsavond in het verenigingsgebouw te Benthuizen zal worden gegeven. Einddiploma's Uit handen van het hoofd der school de heer E. van Putten, ontvingen gisteren tijdens de eindles onze plaatsgenoten Corn. J. Bregman Abr.zn. en Corn. Steen- wijk het einddiploma van de christelijke lagere landbouwschool voor midden- Zuid-Holland te Moerkapelle. ONDERTROUWD: Anthonie Mets, 71 jr en Maria van Elswijk, 19 jr, Bleiswijk. OUDE WETERING Scheepvaart In maart passeerden een groot aantal schepen de Provinciale Brug. In de rich ting Sassenheim 679 geladen schepen met een inhoud van 58881 ton en 238 lege schepen met een laadvermogen van 15082 ton. 51 sleepboten en 68 overige schepen. In de richting Oude Wetering gingen 493 geladen schepen met een in houd van 32248 ton en 376 lege schepen met een laadvermogen van 37695 ton. Voort passeerden 58 sleepboten en 78 overige schepen de brug. NIEUWE WETERING C.H. kiesvereniging byeen De CAI. kisverenigmg hield haar Jaar vergadering onder leiding van voorzatter A. de Blaey. De contributie werdi voor 1961 vastgesteld op f 2.50 per lid. De af tredende bestuursleden, de heren A. de Blaey Dzn., A. P. van- Pelt, C. v. d. Knijff en P. Weststeijn, werden herico- zen. In de plaats van de heer A. de Blaey Can. werd de heer H. J. Renee gekozen. De heer A. Eigenbrood uit Voorhout sprak over de verschillen, dóe er nog zijn tussen <ie AR. en de C.H. Nadat hij de geschiedenis van beide partijen was nagegaan, kwam hij tot de conclusie, dat door de tegenstelling tussen de vrij heid van mening in de C.H.U. en h# confessionele karakter van de ARP. samengaan tussen de oudere leden thans nog niet mogelijk is. Samengaan is ech ter dringend nodig en spr. verwachtte, dat door de jongerenorganisaties dóit groeiproces zal worden bevorderd- OP DE FAO-conferentie in Rome over-de problemen van de vismeelin- dustrie is komen vast te staan, dat thans tal van landen experimen teren met het geschikt maken van vismeel voor de menselijke consumptie. Sommige landen zijn daarin reeds zover, dat zij op speciale wijze bewerkt vismeel zonder meer bruikbaar noemen voor de menselijke consumptie, voornamelijk als een waardevolle eiwit-aanvulling. In Marokko verwerken twee biscuitfabrieken bijvoorbeeld met succes vismeel door hun voor in lands gebruik bestemde produkten. „Vooral voor de volken die regelmatig kampen met een groot gebrek aan eiwitten en daardoor aan ondervoeding lijden, is dit meel een waardevolle aanvulling van het menu....", aldus de Marokkaanse delegatie. In Peru is men twee jaar geleden be gonnen met de vismeelexperimenten. „Het vismeel werd verwerkt in brood. De kinderen vonden het heeriyk", zei de lei der van de Peruviaanse delegatie, de heer Cristobal Vecorena. Het is echter niet makkelijk vismeel als voedingsmiddel aanvaardbaar te maken en de mensen de overtuiging bij te brengen, dat het waar devol eiwit bevat en daarom een sterk wapen is tegen ondervoeding. De Zweedse delegatie rapporteerde, dat ook in Zweden druk wordt geëxperi menteerd met vismeel. Het is met succes gebruikt by het bakken van Zweeds brood en het bereiden van pap. Amerika bestudeert plannen om na het verstrijken van het experimentele sta dium fabrieken te stichten voor het goed koop fabriceren van vismeel voor men selijke consumptie. Nog meer produktie Dat een andere toepassing van vismeel dan uitsluitend als veevoer een dwin gende noodzaak is geworden, is duldeiyk geworden uit het verdere verloop van de discussies in Rome. De meeste landen verwachten de komende jaren nog een sterke styging van de vlsmeelproduktie. Noorwegen rekent in 1964 op een goed haringseizoen en derhalve op een grote vismeelproduktie. IJsland eveneens. De Denen zeiden, dat bij een stijging van de huidige lage vismeelprijzen met 10 tot 20 procent zij hun produktie snel weer op 50.000 tot 60.000 ton per jaar zouden brengen. Marokko ziet kans zijn vlsmeelproduk tie snel te verdubbelen. En Peru, de grootste vismeelproducent ter wereld, is evenmin van plan stil te blUven zitten. Het land heeft schepen met een capa citeit van 200 ton op stapel staan. De vismeelfabrieken worden snel gemoder niseerd en aan de verbetering van de kwaliteit van het Peruviaanse vismeel wordt hard gewerkt. De Verenigde Staten betoogden, dat zij thans in 6taat zijn met al hun fabrieken 15.000 ton vismeel per uur te produceren, wanneer de prijs van dit produkt daar voor aantrekkeiyk genoeg is. Dit was er Zeven treilers, een logger en vijf kot ters zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 6400 kisten verse vis. Er waren 250 kisten wijting, 415 schel vis. 300 gul en kabeljauw, 155 koolvis. 1085 haring, 780 kleine kistjes haring, 3800 makreel, 38 schol 260 diversen. 2010 stijve kabeljauwen en 250 kilo tong. De treilers waren: 's-Gravenhage IJm. j. Toronto IJm. 97, Albatros Kw. 87. Amsterdam IJm. 28, Jan Senior VI 84, Hd. 79 Drie Gebroeders en Thorina IJm. 33. En vandaag? Opnieuw veel drukte in IJmuidcns visafslag. Vijf treilers waren er gister avond alweer binnen. Bovendien wordt veel aanvoer verwacht van de logger- en kottervloot De Job Gouda IJm. 79 zorgde vandaag voor een aanvoer van 420 kisten makreel. 120 haring, 10 schelvis, 40 wijting, 20 gul en kabeljauw, 20 diversen cn 800 stijve kabeljauwen; de Brittenburg voor 600 haring, 870 makreel, 60 schelvis, 20 wijting en 20 gul en kabeljauw, in totaal 1570 kisten een prachtige vangst van deze KatwUkse treiler. De Delft IJm. 37 heeft 900 kisten verse vis aan boord, waarbij 495 makreel, 190 haring, 60 schelvis, 75 wijting, 60 gul en kabeljauw, 20 diversen en 360 stUve kabeljauwen plus 300 kleine kistjes ha rms; de Sch. 210 zorgde voor 800 kisten diversen, eveneens voor het merendeel makreel cn haring, cn de Elie Cheniviëre voor 60 schelvis, 40 haring, 180 makreel. 60 wijting, 45 gul en kabeljauw, 30 radio, 15 diversen, 340 stijve kabeljauwen en 40 kleine kistjes haring. Makreel was donderdag erg goedkoop in IJmuidcn. Daaraan viel voor de vissers weinig eer te behalen voor de besommin gen van hun schepen. Grote makreel deed f 8 tot f 9. kleine makreel f 7 tot f 8. Degenen die de moeite hadden genomen de bonken uit de makreel te zoeken, zagen deze beloond met f 48 tot f 43 voor een kist bonken. De haring bleef vast in prijs met f 17 tot f 22. Het verloop van de tongprijzen was nogal merkwaardig: grote tong f 3,60. grootmiddel f 4 tot f 4.10. kleinmiddel f 4,80 tot f 4,50. tong I f 4,90 tot f 4.70 en tong II f 3,50 tot f 3,30 per kilo. Op zee Om de Noord is de harde bries veran derd in goed weer, dat redelijke vangsten opleverde. De schepen meldden etmaal- vangsten van 150 tot 400 manden makreel, haring cn kabeljauw. De kabeljauwvisserij op 57 graden noorderbreedte was zeker niet slecht, wèl wisselvallig. De schepen vingen 20 tot 400 stuks kabeljauw per etmaal plus 20 tot 30 manden diversen. De kustloggers moesten tevreden zijn met tongvangsten van 70 tot 150 kilo en scholvangsten van 8 tot 10 manden per etmaal. De slechte maanden De voorzitter van IJmuidens Bloei, de heer Roos, tevens directeur van de Rot terdamse Bank in IJmuiden, noemt in het verslag van zijn vereniging het voor jaar zeer slecht voor de treilervloot. De kottervloot rendeert vrij goed. Men dient zich echter wel af te vragen, of deze vloot bij voortdurende uitbreiding ook niet eens zou gaan delen in de malaise van de treilers. Waakzaamheid is der halve geboden. Het verenigingsgebouw te Hazers- woude was gisteren tot de laatste plaats bezet; ouders en andere be langstellenden waren getuige van het eerste zelfstandige optreden van het meisjeskoor en het kinderkoor Looft den Heer, die een afwisselend, meest vrolijk programma ten gehore brachten. Ook de gemengde zang vereniging Zang en Vriendschap en een inderhaast samengesteld man nenkoor voerden enkele werkjes uit. Het geheel stond onder leiding van Henk Akse. Na opening door de erevoorzitter, de predikant der Herv. Gemeente (ook de Gereformeerde predikant was met echt genote aanwezig benevens de burgemees ter) zette het kinderkoor in met een vijf tal tweestemmige liedjes. Zoals gezegd: de zaal was stampvol en daardoor niet gemakkelijk te bezingen. Aan de zuiver heid mankeerde in de eerste nummertjes dan ook wel wat, doch hiertegenover stond de verdienste van een zeer duide lijke tekstvoordracht. Achter in de zaal gezeten heb ik geen lettergreep gemist. Van zangcultuur is bij dergelijke koren over het algemeen geen sprake. Het accent ligt kennelijk meer op genoeglijk heid en vrolijke ontspanning. Nu, die gaf het eerste optreden, vooral Johnny Sel ders' Fokkle, waarin met de mond ge floten moest worden, wat nogal hilariteit verwekte. Over de leiding door Henk Akst kan aanstonds worden vermeld, dat deze zich met een uitzonderlijk elan voor zijn werk inzet. Ook bleek dui delijk, dat hij uitstekend met „zijn kinderen" weet om te gaan. Hetzelfde kan worden gezegd In verband met het grotere meisjeskoor. Dit zong een tweetal bewerkingen van Brahms Wiegenlied en Schuberts Der Lindenbaum. Genoemde bewer kingen zijn echter van smakeloze kwaliteit en met name in het tweede lied bedenkelijk afwijkend van de oorspronkelijke compositie. Beter voldeden het Italiaanse volksliedje Tvritomba en het liedje van Karsemeijer. Het populaire Bar celona ondervond bijzondere waar dering. Dit optreden kenmerkte zich door iets rijpere zang. Het gemengde koor was daarna aan du beurt met Dans op het mos van Wull- fraat. De duidelijke directie ten spijt traden hier schommelingen in de gelijk, held op, terwijl de pianobegeleiding ook niet een zekere onzuiverheid kon verhoe den. In Beintema's geestige bewerking van In Holland staat een Huis was van deze tekortkomingen niets meer te be speuren. Ook de quasi ernstige voor dracht was in grappige overeenstemming met de bedoeling van de bewerker. Na de pauze kregen Confitemini van G. van Vliet en Bonsets O Gulden Hoofd een gevoelige vertolking. Voor deze avond was ten slotte nog een mannenkoor van twintig man samengesteld, deels uit de heren van het gemengd koor, terwijl even eens enthousiaste leden van het voormalige mannenkoor van Pascal Jansen en een mannenkoor uit Rijns burg er deel pan uitmaakten. Dit ensemble, dat na een paar repetities nog niet voldoende kan zijn „inge zongen" maakte niettemin de beste vocale indruk. In verschillende stem groepen bemerkte ik een goede sonoriteit. De samenklank was uitstekend, de voordracht genuan ceerd. Naar mijn bescheiden mening zou het voortbestaan van dit en semble gemotiveerd zijn! Het pu bliek kon een tweetal geestelijke liederen beluisteren in een goede harmonische bewerking door Jan van de Waart. De verschillende koren lieten zich af wisselend nogmaals horen; elk nummer afzonderlijk te noemen van het wat over dadige programma zou niet doenlijk zijn. In Jan van Beest had men een betrouw baar accompagnateur. Het publiek heeft zeer genoten van de yjotheid, waarmee Akse alles bracht. De voorzitter van het gemengd koor, de heer C. Matze. bood de heer Akse een enveloppe met inhoud aan. Van het mannenkoor kreeg hy een reisneccssairc aangeboden. De echtgenote van de heer Akse ontving bloemen. Henrl Welboorcn De grote, voor een concert wel zeer geschikte zaal van het Missie-College zat stampvol supporters van de Har monie Katwijk. Het was maar goed. dat voorzitter J. Verhart nog eens nadrukkelijk had verzocht, vóór de pauze toch niet te roken. Zelfs zon der tabaksnevels steeg de tempera tuur al tot benauwende waarden Overigens had de voorzitter geen bijzondere, laat staan opzienbarende dingen te vermelden. Hij dankte wel de vele donateurs voor hun steun. Zonder een stevige, betrouwbare fi nanciële basis kan immers geen mu ziekvereniging blijven bestaan. De vijf werken, door het korps tot klinken gebracht, geven op zichzelf geen reden tot omvangrijke beschouwingen. Ze behoorden alle tot het lichte genre, zodat de toehoorders zich geestelijk niet behoefden in te spannen. Dit karakter werd door de gemoedelij ke dirigent P. Baart in voldoende mate verduidelijkt. Dat bijvoorbeeld „Wiener Bürger" van Ziehrer klonk alsof het door een Oostenrijkse boerenkapel werd ge speeld, leek ons niet alleen het gevolg van zekere hiaten in de bezetting, maar ook van een goed begrip bij de leiding. Zo'n Ziehrer-wals in volksstijl mag nu eenmaal niet te geciviliseerd klinken, al worden er Weense burgers in verbeeld. Over 't algemeen heeft de Harmonie, althans wat betreft de voordracht, aardig goed gemusiceerd. De bassen en de cors KATWIJK AA1\ DEN RIJN A.R. kiesvereniging In de oude pastorie aan de Rijnstraat werd de jaarvergadering gehouden van de A.R. kiesvereniging. De voorzitter, mr. S. H. Attema, zeide in zijn openings woord. dat het afgelopen jaar er een is geweest van betrekkelijke rust. In het jaar, dat voor ons ligt zal dit anders worden; de verkiezingen van gemeente raden en provinciale staten staan immers voor de deur. Verbiydend is het, dat thans in Nieuw- Guinea een raad is geïnstalleerd, die als regerende instantie zelfstandig zal op treden. Ook de secretaris, de heer J. H. van der Perk, gewaagde in zijn jaarverslag van een goed verenigingsjaar. Het leden aantal is geiyk gebleven. De tweede penningmeester, de heer R. Sinon, lichtte zijn jaaroverzicht toe. Er was een klein voordelig saldo. Met het oog op de verkiezingen en het 75-jarig bestaan in 1963 werd besloten de contri butie met een klein bedrag te verhogen. In het bestuur werden gekozen de heren H. Scheele en J. Kranenburg. Hierna kreeg het raadslid de heer A. Wassenaar het woord, die sprak over het gemeentebeleid ten aanzien «van de bou wbedrU vigheid ROELOFARENDSVEEN De eerste aardbeien Op de velling Roelofarendsveen het belangrijke centrum van glasaardbeien werden de eerste stook-glaaaardbeien aangevoerd. Voor de prijs van f5.20 per 1 ons doosje werden deze door de heer L. Straver voor de fa. N. W. van Ruiten, alhier, aangekocht. Deze firma had vens de primeur van de export van aardbeien naar Zweden. HAZERSWOUDE Woningbouw Aan de Rembrandtlaan zal de bouw combinatie Vonk, Quartel en De Groot voor eigen rekening vier woningen gaan bouwen. Het ontwerp is van architect J. Dekker. HAZERSWOUDE - RIJNDIJK Dc NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt voor haar Agentschap Hazerswoude- Rijndijk een Nadere inlichtingen Abonnementen afd. Steenstraat 37, Leiden, tclef. 31441. Eventuele meerdere hulp is aanwezig. met name, waren zeer betrouwbaar en produceerden goed gelijnde melodieën. Dat de totale klank dikwUls een wat brokkelige indruk maakte, moest ten dele aan de kwantitatief cn kwalitatief weinig homogene hout- en hoge metaal- blazers worden toegeschreven. Enkelo steeds parate, alle loopjes gemakkelijk A4n kunnende spelers in deze groepen staken vaak wat ijl tegen minder vlotte collega's af. Bovendien was blijkbaar het midden niet sterk genoeg bezet, om de gewenste aansluiting tussen hoog en diep onder alle omstandigheden te waarborgen. Zo ontstonden er nu en dan leegten, waar continuïteit noodzakelijk was. Niettemin vielen er in het spel ook positieve hoedanigheden te waarderen. Een typisch eigentijds amusementsmuziek met music-hail- karakter als Fernand Rueüe's Ame rican Fantasy werd toch wel fris- van-de-lever en aannemelijk klin kend voorgedragen, al liepen dan ook niet alle overgangen vloeiend genoeg. Men moet daarbij maar niet naar de betekenis vragen. Die doet eigenlijk niet ter zake. De voorzitter was echter wel zo vriendelijk, om de verklaring voor te lezen. Verder hoorden we nog een weinig op merkelijke „Ouverture itallenne" van E. Deneufbourg en een zeer bruikbare En glish Suite van G. Boedijn. De delen zijn interessante volksliedbewerklngcn, waaraan een ijverig amateursorkest ple zier kan beleven. Ook deze blazers ver telden ons in hun spel van dat genoegen. Getuige het applaus stelde het publiek de prestaties zeer op prijs. Het cabaretgezelschap „Amusanto" amuseerde de mensen na de pauze met een non-6top-programma. Joh. van Wolfswinkel KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Zaterdag: hoog water 8.08 en 20.45 uur; laag water 3.33 en 16.06 uur. Collecte Voor de jaariysse autotocht van de ouden van dagen wordt vanavond en za terdagmiddag een huis-aan-buis-collecie gehouden. Aangezien elk jaar de kosten van zo'n tocht steeds hoger worden, doen de orga nisatoren een dringend beroep op de of- fervaardigheid en burgerzin van de Kat- wijkje bevolking. Uitvoering „Lenteklokjes" Het meisjeskoor „De Lenteklokjes o.lv. Dirk van Vliet geeft dinsdag 11 april een uitvoering in de Kape. aan de Voor straat. Medewerking verlenen De Blbk- fluitgroep uit Alphen aan den Rijn cn Ada v. d. Bent, piano Toneelavond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis gaf de Personeelsvereniging van Open bare Werken van de gemeente Katwijk haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer P. C. Priester, sprak een wel komstwoord en begroette speciaal de wethouder van openbare wenken, de heer H. P. Bloot. De secretaris-penningmees ter, de heer L. Guijt, las het Jaarverslag en meldde een batig saldo. Het verdere van de avond wera verzorgd door de to neelvereniging De derde slag, die de klucht in drie bedrijven ,4e moet er niet mee spelen" opvoerde. Carlllonbespellng Morgen van 5—6 uur zal de heer Hcsscl H. de Harder het carillon van de Ouda Kerk bespelen. Het programma luidt. Air in d mol van G. F Handel; Duitse liedjes; An die Freude van Ludwig van Beethoven; Twee wiegeliedjes van Mo zart en Schubert. Drie bekende volks liedjes; Au clair de la lune; Nocturne 1 G dur van Wouter Paap, Parafrase over bekende paasliederen. Hessel II. de Harder. Bibliotheekcommissie De C-J.M.V.-bibliotheekcommissie hield gisteravond in de Oranjezaal een bijeen komst voor medewerkers en lezers. De heer N. Zwanenburg zette doel en stre ven van de Chrislelijkt bibliotheek uit een. Vervolgens verzorgde de heer J. Hoek een declamatie. Uit het jaarverslag van de heer B. Vooijs bleek, dat de bi bliotheek 3000 boeken omvat cn het aan tal uitleningen in 196C 30.000 bedroeg. De financiële toestana is gezond te noc- icn. De heer J. van Brakel hield een cau serie over het lerven vat Mozart, toege licht met grammofoonmuzaekVeel bij val oogstte een familiespel onder leiding van dc heer B. Vooijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13