AEG -koelkasten 389. Enorme groeikracht bij Kon. Hoogovens Rooms-kath. werkgevers willen herziening p.b.o. Oorzaak ramp Mathieson: onjuiste handeling Deel jeugdbende in Amsterdam opgerold Brug iii Limburg over Maas van 28,5 m. breedte Hoger resultaat bij Demka Kleine omzetstijging Co-op Nederland Rijksmiddelen zevenhonderd miljoen Een heerlijk natuurhoek OUDE KRANTEN Spekkie en Blekkie en het Foto-mysterie 165.- NIEUWE LEID?CHE COURANT 10 VRIJDAG 7 APRIL 1961 T~VE GROEI der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken is in 1960 onverminderd voortgegaan. Bijna alle produktde- en afzet- cijfers waren aanzienlijk hoger en nagenoeg alle onderdelen hebben op volle kracht gewerkt De produktie van ruw ijzer nam toe met 18 pet, van ruw staal 17 pet, de omzet 23 pet terwijl daardoor de kosten per ton daal den, zodat de winst met 53 pet toenam. Dp capaciteit wordt vergroot tot 1.9 miljoen ton ruw staal In 1962 en 2,45 min. In 1964, waarbij men tevens het terrein van nlet-platte prodokten zal be treden. De omzet aan derden nam toe tot f 697,3 (vorig jaar 565.8) min., dc te verdelen winst tot f 28 (17,6) min. Reeds voorgesteld ls 20 (20) dividend, waar van 14% slotdividend. Het kapitaal ls verhoogd tot f 129 (77,4) min., waardoor de agioreserve met f 23 min. vergroot werd. Geïnvesteerd is f 107,5 min. Het terrein werd met 34 ha vergroot tot 660 ha. Voor de grote uitbreidingsplannen werd f 68 min. aan de reserve diverse belangen toegevoegd. Het personeel ver meerde met 1200 tot 14.500 en moet eind 1964 op 19.000 komen, zodat men reke ning houdend met het verloop 9000 man moet aannemen. De directie vertrouwt hierin to slagen, doch bijzondere maatregelen zijn nodig. De aankoop en verbouwing van de Arosa Sun kost f 5 min. Er zullen nog 200 Italianen meer in dienst genomen wor den. Niet alleen voor probleemgebieden, maar ook voor sterk groeiende streken zijn bijzondere maatregelen nodig en de snelle ontwikkeling van de IJmond kan alleen bevredigend geschieden, als de landelijke oveibeid de gemeenten steunt. Midden 1961 zal de normale werkweek 45 uur zijn. Half miljard vreemd kapitaal nodig De laatste zeven jaren is f 719 mil joen geïnvesteerd, waarvan slechts zes- De Amsterdamse kinderpolitie heeft drie jongens van vijftien en veertien Jaar aangehouden, die de laatste tijd talrijke inbraken hebben gepleegd en zich aan andere diefstallen en pogingen daartoe hebben schuldig gemaakt Naar het zich laat aanzien trad dc oudste, ccn bijna 16-jarige knaap, die reeds eer der in contact met de kinderpolitie kwam, als de leider van deze jeugdbende op. Hij opereerde steeds met andere vriend jes. Verwacht wordt dat nog meer jon gens van deze bende zullen worden aan gehouden. De bijna 16-jarige Jongen heeft reeds tien inbraken en diefstallen bekend. Zijn eveneens aangehouden vriendjes worden als meelopertjcs beschouwd. De jeugdbende heeft de laatste tijd uit een kiosk geld en boekjes gestolen, uit een garage werd geld weggenomen en uit ccn woonschuit sieraden, fototoestellen, ccn verrekijker en een scheerapparaat. Oók pleegde de jeugdbende een inbraak in een rijwielstalling en in een school. Pogingen om in te breken in een pad vindershuis en in een juwelierswinkel mislukten. Uit een clubhuis werd oud ijzer gestolen. tien procent door een beroep op de kapitaalmarkt. Tot eind 1967 is een mil- jard nodig, waarvan f 500 min. uit af schrijvingen en de rest uit andere bron nen moet komen, doch dit behoeft niet noodzakelijk op de kapitaalmarkt te ge schieden. De afzet van scheepsplaat en dik staal op de Nederlandse markt nam toe. waardoor het Nederlandse aandeel vrijwel op peil kwam. De directie heelt vertrouwen in de afzetmogelijkheden voor 1961. De ertsbehoefte voor 1961 is nagenoeg geheel gedekt tegen gehand- haafde prijzen. De revaluatie De directie waarschuwt tegen de nei ging tot bescherming in de Euromarkt en de Kolen- en Staalgemeenschap. Grond- en hulpstoffen alsmede de zeer kostbare installaties en bedrijfsmiddelen moeten bij de beste leverancier binnen of buiten de Euromarkt geplaatst wor den. Door de revaluatie werden de winst marges kleiner en de voordelen kan men nog niet beoordelen. De resultaten van Mekog en Cemij wa ren bevredigend, van Chemische Indus trie Uithoorn over het geheel eveneens, van Demka gunstiger, van Breedband zeer bevredigend met belangrijk geste gen produktie. Haar liquiditeit is sun- stig en de hoge vermogensbehoefte kan waarschijnlijk geheel uit eigen middelen gedekt worden. Nederland heeft voor Europa een hoog blikverbruik dank zij de sterk ontwikkelde industrie van ver duurzaamde levensmiddelen. De vooruit zichten voor dunne plaat en blik blijven over het algemeen gunstig. De directie heeft vertrouwen in de afzetmogelijkhe den. De grootste buitenlandse deelneming is Dortmund Hörder, waarvan men 42,7% der aandelen bezit (Van onze correspondent) De directeur-generaal van rijkswater staat heeft de plannen goedgekeurd voor de bouw van een nieuwe brug over de Maas bij Wessem (Limb.). Deze brug wordt opgenomen in het plan van de autosnelweg E-9. De brug wordt met 28'/« meter op een na de breedste van ons land. Naast de dubbelbaanswegen van ruim zeven meter komt er nog een weg van ruim vyf meter breedte voor het zogenaamde langzaam verkeer; daarnaast komt er nog een zg. kanton- nierspad. De stroken die de rijbanen scheiden kunnen, als het nodig mocht blyken, zódanig worden versmald dat er plaats zal zijn voor twee driebaans- wegen. De lengte van dc brug wordt 500 meter. Eind 1961 hoopf de rijkswa terstaat een begin te kunnen maken met de bouwwerkzaamheden, die vol gens het plan tegen het einde van 1964 moeten zijn beëindigd. Daling bioscoopbezoek tot staan gekomen Naar uit het zojuist verschenen jaar- verslag van de Ned. Bioscoopbond büjkt is de teruggang in het bioscoopbezoek, die in 1959 was opgetreden, nagenoeg tot staan gekomen. In de maanden april tot en met augustus was er zelfs sprake van een verbetering van het bezoek. In totaal hebben 55.435.000 personen in lf" Nederlandse bioscopen bezocht tegen 55.535.000 in 1959. In de drie steden Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam verminderde het bezoek met 1,6 procent, terwijl het in de andere gemeenten to«- nam met 0,7 procent Het theaterpark groeide in de loop van 1960 met zes bioscopen. Op 1 januari 1961 bedroeg het aantal in exploitatie zijnde bioscopen 565 met rond 266.750 zitplaatsen. Aan het begin van het voor afgaande jaar telde men 559 bioscopen met 263.100 zitplaatsen. Vijf bioscopen werden ingericht voor de vertoning van 70 mm films, terwijl voor tien bioscopen ernstige plannen in die richting bestaan. Naar uit het verslag blijkt liep de film- Invoer in 1960 terug. Werden in 1959 455 hoofdfilms ingevoerd, in het afgelo pen jaar bedroeg dit aantal 399. De In voer van Amerikaanse films daalde van 215 in 1959 tot 166 in 1960. Voor de Nederlandse filmproduktle was 1960 een goed jaar. Er kwamen niet minder dan zes hoofdfilms gereed en bo vendien 32 korte films. Daarenboven werden meer dan honderd reclamefilms geproduceerd, talrijke voornamelijk voor het buitenland bestemde televisiespots en oirca tweeduizend onderwemen voor journaals. De Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V. zal 21 april 10 (vorig jaar 10) pet dividend over 1960 voorstellen. De om zet was ƒ71 (60) miljoen, het exploita tiesaldo ƒ8,35 (5,87) min., afschrijving 2,6 (2,25) min., fonds voor vernieu wing en uitbreiding ƒ600.000 (650.000) uitkering personeel ƒ650.000 pen- sioe voorziening (ƒ350.000), reserve diiverse belangen ƒ500.000 (250.000). voorziening egalisatie investeringsaftrek ƒ230.000 belasting ƒ2.12 (1,68) wmlin., winst 1.56 (1.02) min.: balans totaal 48,1 (39,1) min. Lonen en sala rissen stegen 4 pet. Op 1 paril is de 45- urige werkweek ingevoerd. Het perso neel was 2223 2219). Weer zijn buiten landse arbeiders in dienst genomen. De woningvoorziening baart ernstige be- zongdiheid. Geïnvesteerd werd 5,32 (1,53) min. De bestellingen van vaste activa zijn toegenomen tót 8,06 (0,57) min. Gekocht is 17,8 ha industrieterrein, in optie verkregen 23 ha. Voorts wordt de staaf- en draadwalserij gemoderni seerd en een kleine walserij voor spe- ciaalstaal gebouwd. Het totaal dezer in vesteringen is 18 min. Behalve de emissie van 4.02 min. is hiervoor on dershands 6 min. geleend- Begin 1961 was gunstig en de orderportefeuille waarborgt een behoorlijke bezetting in het eerste halfjaar. Na de revaluatie wordt een lagere winstmarge verwacht De nieuwe handwalrerij komt in de zo mer in bedrijf en de staaf- en draad walserij zal begin 1962 voltooid zijn. Kon. Ned. Papier: Orderportefeuille overeenkomstig verwachting en vraag bevredigend, speciaal voor machinege- streken papier, waarvan produktie door nieuwe machine tot totale huidige pro- duktie wordt verhoogd; aandeelhouders recht voor 5 oude op 3 nieuwe aandelen; revaluatie zal geen schade brengen; di vidend bepaald op 14*/«. (Van onze sociaal-econ. redactie) Aan de bezwaren, die van de zijde van het industriële bedrijfsleven worden ingebracht tegen de wet op de bedrijfsorganisatie, zal men niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Wil men de ontwikkeling van de P.B.O. bevorderen dan zal niet ver zuimd mogen worden de wet aan een grondige studie te onderwerpen en zo nodig te herzien. Aldus een van de conclusies, die een commissie van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen onder presidium van prof. dr. P. A. M. J. Steen kamp vanmiddag heeft gepubliceerd in een rapport over pbo en industrie. Als besloten wordt tot die studie, aldus de commissie, dan zal daarbij in beschou wing moeten komen hoe, behalve door het benoemingsrecht, ook op andere wijze een hechtere band kan worden gelegd tussen publiekrechtelijke bedrijfsorganen en de vrije organisaties. De commissie doet onder meer de suggestie de Instelling van een ledenraad wettelijk mogelijk te maken. Die leden raad zou samengesteld moeten worden uit afgevaardigden van alle in de betrok ken bedrijfstak werkzame organisaties. Zij zou zodoende als een college van ver tegenwoordigers, de gehele bedrijfstak representerend, bU wijze van „parlement" kunnen optreden. De ledenraad zou de bevoegdheid moeten hebben om controle op het bedrijfsorgaan uit te oefenen ln de vorm van toezicht op de financiën en beoordeling van het gevoerde beleid. Bij de studie zullen voorts naar het oordeel van de commissie de gedachten moeten gaan over de mogelijkheid om te kunnen afwijken van de voorgeschre ven stemverhouding bij het nemen van besluiten. Ook zal stilgestaan moeten worden bij de suggestie om bevoegdheid te verlenen by verordening volwaardige hulporganen in te stellen, het aantal ministeriële vertegenwoordigers te be perken en de openbaarheid naar eigen inzicht te regelen. Medezeggenschap De commissie ziet in de pbo een ver betering en vervolmaking van de hui dige organisatie. „De pbo consolideert dc bereikte samenwerking tussen werkge vers en werknemers op een basis die uit gaat boven de afzonderlijke belangen van ieder der betrokkenen. Zij bestendigt de wederzijdse erkenning, het overleg en het gezamenlijk representatief optreden" Bij een aantal ondernemers, aldus de commissie, bestaat nog een min of meer instinctief verzet tegen het meepraten en medebeslissen door de werknemers. Dat heeft echter tot gevolg dat men hen on voldoende inzicht in de economische aan gelegenheden verschaft. Dit werkt gebrek aan inzicht, dat de werknemers vaak wordt verweten, slechts in de hand. Bovendien, zo merkt de commissie op, gaat het niet om medezeggenschap in de ondernemingen afzonderlijk en blijft de zelfstandige positie van de ondernemer dus onverlet. De commissie merkt voorts nog op dat dc pbo niet te zeer moet worden over trokken op het punt van de medezeggen schap, noch op het terrein van het zelf- doen, noch op dal van de kartels. De pbo zal in het algemeen van minder direct nut kunnen zijn voor een gezonde regeling van de economische mededin- snp|« 'jqDvpaa jpjo.yv suaa |»At uvp Sin? de commissie-Steenkamp. Reorganisatieplan Cilian en E.V.D. Het adviescollege voor de economische handelsvoorlichtinig heeft de minister van economische zaken geadviseerd de Cihan (cenitraal instituut ter bevordering van de buitenlainidse handel) te hervormen en nauw te laten samenwerken met de economische voorlichtingsdienst, daar de eerste steeds half-ambe-lijk is gebleven en versterkt moet worden met bekwame commerciële krachten. Het college wil kantoren waar expor teurs alle inJichitin-gen kunnen krijg "n over een bepaald land en bewerking van buitenlandse markten door speciale per sonen. Het aantal vertegenwoordigingen in het buitenland is te gering en het ge halte geheel onvoldoende, terwijl verte genwoordigingen in Nederland van een aantal kamers in het buitenland niet te gen de taak is opgewassen, aldus het college. Gevraagd wordt om een subsidie ver hoging van f 1 miljoen. De minister moet het in hoofdtrekken met dat advies eens zijn en zal zijn ambtgenoot van financiën raadplegen. Het bedrijfsleven zou 7% tot ton moeten verschaffen. De chemische industrie is tot bijdragen bereid, van de metaalnijverheid wordt hetzelfde ver wacht. De agrarische produfctschappen zijn er voor om mee te doen. Onderzoek ingesteld naar doodsoorzaak Woensdagmorgen is mevr. D. J. ter H. een inwoonster van Hoedekenskerke plotseling overleden onder omstandig heden, welke een nader onderzoek naar de doodsoorzaak schijnen te wettigen. Terwijl haar man, die nachtdienst had gehad, nog lag te slapen, kwam mevrouw Ter H. plotseling de slaapkamer binnen lopen. Zij maakte haar man wakker en riep uit: „Ik voel me zo ziek worden!". Hierna zakte ze in elkaar en overleed spoedig daarna. Een ijlings geroepen dokter kon slechts de dood constateren. Daar men een sterke parathionlucht (een plantenbespuitingsmiddel) waarnam, werd de politie gewaarschuwd. De heer Ter H. had zoals gewoonlijk de bestrij dingsmiddelen veilig achter slot en gren del gesloten voor zijn drie kinderen. De Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties „Co-op Nederland" heeft over het jaar 1960 een saldo-over schot behaald van ƒ676.000 (vorig jaar ƒ800.500). Na reservering van 240.000 voor te betalen belastingen blijft ƒ436.000 (vorig jaar ƒ550.000) beschikbaar. Hier van moet volgens de statutaire bepalin gen tenminste 30 pet, doch mag ten hoog ste 50 pet worden uitgekeerd aan de deel genoten (dat zijn de aangesloten ver bruikscoöperaties). Het restant wordt aan het reservefonds toegevoegd. De beslis sing ten aanzien van de verdeling van het overschot ligt bij .de algemene ver gadering, die einde juni te Rotterdam zal worden gehouden. De omzetten van „Co-op Nederland" ondergingen ten opzichte van 1959 een kleine stijging tot ƒ124,9 miljoen (vorig jaar ƒ123,6 miljoen), exclusief de omzet van de dochterondernemingen. (Van een onzer verslaggevers) De oorzaak van de ramp op de Li beriaanse olietanker Mathieson. die woensdagmiddag aan zes Rotterdam mers en een Italiaan het leven heeft gekost, is thans met zekerheid vast gesteld. Het onderzoek heeft uitge wezen dat een van de monteurs van een Rotterdamse brandblusappara- tenfabriek door een onjuiste hande ling de afsluitenr van een met kool zuurgas gevulde stailen cilinder heeft geopend. Als gevolg hiervan is het levensgevaarlijke gas in de tijd van een a twee minuten uit de 114 cilin ders van de installatie gestroomd. Het onderzoek dat de Arbeidsinspectie en de Rotterdamse rivierpolitie hebben ingesteld, is nagenoeg voltooid. Vanmor gen hebben beide instanties een commu niqué uitgegeven, waarin d oorzaak van het tragische ongeluk wordt uiteengezet Zoals bekend waren beide monteurs bezig met de inspectie van de brandblus- installatie van de Mathieson, die is opge steld in een dekhuis van het schip. Bij brand in de machinekamer wordt de bat terij in werking gesteld door twee zg. startflessen te openen. Een van de mon teurs wilde een van de beide startflessen ontkoppelen. Daartoe moet het metalen kapje van de afsluiter worden verwijderd. De kapjes op de twee flessen waren d. m.v. een metalen kabeltje met elkaar ver bonden. Toen de monteur het kapje van de ene startfles, waarin koolzuurgas onder een druk van zestig atmosfeer is samenge perst. optilde, oefende hij teveel kracht uit op het verbindingskabeltje. Als ge volg hiervan werd de afsluiter van de tweede startfles geopend, waarna auto matisch het gas uit de ruim honderd cy linders van de battery spoot. De gehele inhoud koolzuurgas stroomde in de ma chinekamer. Het was de monteur onmogelijk de brandblusinstallatie uit te schakelen. Het enige dat hij kan doen was de tientallen werklieden in de machinekamer waar schuwen. Daarna heeft hij een zuurstof masker opgezet en deelgenomen aan de hulpactie, tot hij bedwelmd geraakte. De man is inipiddels uit het ziekenhuis ont slagen. Zijn toestand is bevredigend. Nader vernemen wy, dat op het ogen blik nog zes Rotterdammers en ccn Ita liaan in ziekenhuizen worden verpleegd. T)E RIJKSMIDDELEN hebben ln februari f 698,6 miljoen opgebracht tegen een jaar tevoren f 642,7 min. De opbrengst over de eesrte twee maanden van 1961 beliep f 1.635,7 min en hebben die van een jaar te voren met f 228 min overtroffen. Zij haalden daardoor bijna de raming van f 1.662,1 min. Naar men weet wordt de achterstand bij d eraming meestal aan het einde van het jaar ingehaald. Aan kohierbelastingen werd in fe bruari f 132,9 min opgelegd en f 230,6 min ontvangen, zodat het nog in te vor deren bedrag daalde tot f 787,9 min. Bij de inkomstenbelasting nam het, kohierbedrag 1960/61 met f 74,7 min, hoofdzakelijk definitieve aanslagen-1959, toe tot f 1.399,3. Bij de vermogensbelas ting steeg het kohierbedrag 1960/61 met f 12,3 min aanslagen-1960 en definitieve aanslagen-1959 tot f 129,3 min. Bij de vennootschapsbelasting daalde boeklngs- tijdvuk 1960/61 met f 18,9 min tot f 1.488,4 min, terwyl boekingstijdvak 1961/62 met f 54,2 min voorlopige aan slagen 1959/61 en definitieve 1959/60 en vroeger steeg. Bij de personele belasting steeg boekingstijdvak 1960/61 met f 10,4 min tot f 60,4 min. De ontvangsten over de eerste twee maanden waren in 1961 (1960) in mil joenen guldens: inkomsten 362.4 (326,6), vermogen 30,9 (24,4), vennootsch. 206 (158,4), grond 19,3 (6,2), personeel 14,2 (14,5), loon 312,6 (263,1), dividend 16,2 (18,5), commissarissen 2,2 (2,4), motor rijtuigen 28,2 (24,3), invoer 152,5 (133,4), wijn 3,5 (2.7), gedistilleerd 23,9 (22,6), bier 6,6 (6.5), suiker 19 (18), tabak 82.4 (80.1), omzet 288,3 (244,1), zegel 13 (12,3), registratie 23,9 (19,1), successie 29,6 (29.2), totaal 1.635.7 (1.407,3). Kritiek van mr. Delprat inzake revaluatie Mr. D. A. Delpart, voorzitter van de Amsterdamse kamer van koophandel, heeft verklaard dat de revaluatie de con currentiekracht van het Nederlandse be drijfsleven heeft geschaad en dat men dit in het internationale Amsterdam ter dege zal ervaren. Hij vroeg zich af of de voordelen die grotendeels bestaan uit voorkoming van gevreesde verschijnselen wel op wegen tegen dc nadelen en verwarring. Men is huiverig geworden in guldens te contracteren. Scheepvaart en scheeps bouw en vele andere uitvoerbedrijven, die met zeer kleine marges werken, zien zich voor niet geringe moeilijkheden ge plaatst. Het bedrijfsleven is niet zo ge rust, het kan alleen met vertrouwen voortwerken, als het vaststaat dat het niet opnieuw door een wisselkoersher ziening wordt verrast en er rekening wordt gehouden met de ernstige moei lijkheden voor sommige ondernemingen. In ieder geval moet men voor een loon- en prijsinflatie gespaard blijven en de noodzakelijke belastingverlaging mag nu minder dan ooit een Tantaluskwelling blijven. Onze kredietverzekering raag nu niet meer onderdoen voor die van buitenlandse concurrenten en de alge mene belastingherziening moet ten spoe digste tot stand komen, waarbij speciale aandacht moet worden gegeven aan de buitenlandse concurrentie. JAC. GAZENBEEK DOLEND LANGS EENZAME PADEN D« mooiste zwerftochten door de vrije natuur, beschreven door een fijnzinnig: waarnemer. Verranende ontmoetingen mei memen van het buitenleven, landschappen ven .choonheid en allcrle- dieren, bloemen en planten >n de zingende bonen en wijde velden. Op bijzonder treffende wijze weet Gazenbeek de stemming der •«zoenen tut te beelden en een intiem natuurgebeuren in beel dende <aa weer ie geven. ln dit boek dat bet bart van elke ware natuurliefhebber sneller doet kloppen, zijn ook enkele boeiende volksverhalen opgenomen. U vindt hier bijeen: natuur én folklore. MET PRACHTIGE FOTO'S GEBONDEN f 10.90 Verkrijgbaar in dc boekhandel B.T. BE BR. ZOMER ft KEUNINGS UITGEVERSMU - WABENlNfiCM in pakken van 5 kg 75 cent per pak Afgehaald aan ons bureau Steenstraat 37. Type Standaard. Inhoud 121 liter Normale prijs f 6X5, NU compleet met groentelade Haast U voor deze prijs kocht U nog nooit een merkkoelkast De kasten zijn gloednieuw en in originele verpakking. 5 Jaar garantie met Nederlands garantie-certilicaat Levering en service door geheel Nederland. Deze aanbieding is uniek in Europa en geldt zolang de voorraad strekt. CREDIET SERVICE 1e bet I 86,— en hel restant In 6 mndl lerm. van 54.37 I 86.— „12 „I 29,22 86,— 18 21,19 Uitvoering: Breed vriesvak (12 liter Inhoud) over de ge hele breedte van de kast. Hel aroma van de levensmid delen blijft behouden door de AEG spaardrcutator. Auto matisch werkende afgescherm de blnnenverllchilng Trap- penloos regelbare koeling Vier koelzones. hoogte 85 cm. totale diepte 60,5 cm. breedte 51,5 cm. ROTTERDAM TEL. 1215 75 DEN HAAG SPUI 246 TEL. 1132 12 19. „Wat der,k je. Blek?" vroeg Spekkie, toen de vrinden bijna thuis waren. „Zul len we commissaris Bonebakker onze goe de diensten nog aanbieden? Ik denk dat hij vannacht lekkerder zal slapen als hij weet dat hij op ons rekenen kan. En een goede nachtrust ls v«x»r ledereen een steun, zelfs voor een commissaris van politie." „We zullen maar rustig afwachten tot hij het ons zelf vraagt," lachte Blekkie. ..Trouwens, wie weet: misschien zit de dief op dit ogenblik al wel achter de tralies." „Denk dat maar niet," antwoordde zijn vriend hoofdschuddend. „Daarvoor is deze diefstal veel te slim opgezet. Iemand die de moeite neemt om eerst een heel schilde rij na te maken laat zich niet binnen een paar uur grijpen. Afijn, de commissaris weet waar nlj ons vinden kan," besloot hij hoopvol. „Wat doe je, Blek? Kom je bin nen en gaan we samen ons huiswerk ma ken? Of wilde je eerst naar huls gaan?" „Nee. we zullen eerst ons huiswerk maar doen,' zei Blekkie. „Dan zijn we daar van af." De jongens gingen de huiskamer van de familie Spoeling binnen waar Spekkie zijn moeder ln geuren en kleuren inlichtte over het gestolen schilderij. „Hoeveel ls dat Beekje waard, jongen?" vroeg ze. „Tachtigduizend gulden," antwoordde tiaar zoon, met zo'n trots gezicht dat het wel leek of hij het eigenhandig vervaar ligd had. ..Maar dat krijgt die dief er natuurlijk aooit voor," sprak zijn moeder. „Trou- vens het zal hem niet meevallen om dal doek van de hand te doen. Want iedereen leest natuurlijk dat het gestolen is. En er zal toch zeker niemand 'te vinden zijn die een gestolen schilderij koopt?" „Zeg dat niet te hard, moeder." zei Spekkie. „Ik heb wel eens gehoord dat die verzamelaars nergens voor terugdeinzen. De dief zal het doek natuurlijk naar het buitenland willen zien te brengen. Maar ik heb de commissaris vanzelfsprekend onmid dellijk opdracht gegeven om alle havens en vliegvelden geducht te laten bewaken. Nee, het land komt hij niet uit, die boef, dat kan ik u wel verzekeren." De jongens maakten hun huiswerk en te gen etenstijd verliet Blekkie de familie Spoeling weer en wandelde langzaam naar huis. Wanneer iemand die hem goed ken de hem op dat ogenblik was tegengekomen, zou het hem opgevallen zijn dat er een oeinzende uitdrukking op zijn gelaat lag. Zou onze kleine vriend nu al een spoor van de dief gevonden hebben? ELEGANCE IN LIGHTWEIGHT 'Lightweight' zuiver wollen mantel pakje In modern model: kort en recht. U kiest uit een rijke keur van prachtige, soepele kwaliteiten en dessins - In drie lichte voorjaarstintenbleu, grijs en beigel **- -** -** -** •*-*- **- -** -** -** *-* •**- uw Modehuls W| w i! ***********-.\ J******************************************

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 10