Verhuurde woning komt niet gemakkelijk leeg Agenda voor Leiden en Den Haag -sfe; v'f I* jue j Bazaar geopend in Het Boshuis de nieuwe 4-DEURS OPEL REKORD N.v.HET MQtQRHUIS Over studiereis van prof. dr. Klasens Netsuke, waardevolle documentaire Pootje-baden in Kruisstraat GOUDEN RING U leest een krant van formaat! NIEUWE LEIDSCHE COURANT t DONDERDAG 6 APRIL 1961 Donderdag Het gulden Vlies, 2—4 uur: Receptie t.g.v. veertigjarig bestaan machinefa briek Den Holder N.V. en jubileum di recteur. Boshuis, 2uur: Opening bazaar Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk. Leeuwerikstraat 8, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische veren., J. H. Kroon over aanleggen vlinderverzameling. De Harmonie, 8 uur: Jaarvergadering Expogé. Restaurant v. d. Heyden, 7,30 uur: Jaarvergadering Leidse Assurantie Club; daarna mr. K. T. Mendelts over: „Inte ressante W.A.-schaden". Den Haag, 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Arrigo Guarneri, „La Bohème" van Puc cini. Diligentia, 8 uur: Toneelgroep Arena en Brabants Kamerorkest, „l'Histore du soldat". Kurhaus paviljoen, 8.15 uur: NederL Danstheater. Vrijdag Ned. Instituut voor Preventieve Ge neeskunde, 2 uur: Viro Leiden-Oegst- geest, mej. dr. B. J. van den Berg en dr. W. Winsemius over: „Het voorkomen van ongevallen". Boshuis, 2-12 uur: Bazaar Herv. wijk gemeente Boshuizerwijk. Consistorie Evang. Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht. 8 uur: Oecumeni sche gesprekskring, „De overwinnende kracht van de liefde" Leiderdorp, Raadhuis, 7.45 uur: Ge meenteraad. Rest Van der Heijden, 7.309 uur: Receptie commissie Natuurfilosofische en Technologische Faculteiten in Neder land. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens". Gebouw v. K. en W., 8.15 uur: Con certgebouworkest o.l.v. Euigen Joehum. Diligentia, 8 uur: Ellen Mc Gillavry, fluit, en Jaap Spigt, klavecimbel. Kurhaus paviljoen, 8.15 uur: Nederl. Danstheater. Het slot van zijn causerie besteedde prof. Van Soest aan de communicatie in de menselijke samenleving, die dank zij de communicatietechniek, reusachtige vormen heeft aangenomen. De commu nicatietheorie berust op de informatie theorie, die een mathematisch-statistische theorie is en waarin bijvoorbeeld het ensemble van taai-boodschappen als een Markoffproces kan worden beschouwd. \fi«sfiV V&50 ij,. heen v)l - Hld OP REIS? HOUDT U FIT MET Zaterdag De Harmonie, 35 uur: Afsoheidsre- aptie A. J. Schoneveld, secretaris wo- ngbouwveremigmg .Eensgezindheid". De Burcht, 7.45 uur: Groninger Ver- niging, eigen toneelgroep met „Hai .wam weerom", door Jac. Kremer. Narmstiraat, 35 uur: Opening nieuw odirijf autobeMeding Th. van Kuijk, .iet receptie. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: 'aagsche Comedie met „Kardinaal van aanje". Diligentia, 8 uur: Lustrumconcert Fine \rts Quartet en New York Woodwind uintet. Kurhaus paviljoen, 8.15 uur: Nederl. Jans theater. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Charles Chaplins Goldrush (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorg, dat je erbij komt (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): G.I.-blues (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.16 en 9.15 uur): Kom van dat dak af (alle leeftijden); donderdag: Bernardine met het leuke toetje (14 jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Witte wil dernis (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30 uur): Teenagermelody (al le leeftijden); (7 en 9.15 uur): Rififi on der de vrouwen (18 jaar). Lido 72.30, 7 en 9.15 uur): Zorg, dat ]e erbij komt (alle leeftijden). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): G.IJ>lues (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De wraak van Tangora (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Witte wil dernis (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breestraat 74. tel. 20552. Tentoonstellingen Agneslyceum, ingang hoek Pelikaan straat-Oude Vest, schilderijen en teke ningen J. Sohlechter (tot en met 12 april, 10—2, 4—7 uur). Geref. Jeugdhuis (6—10, zaterdag 2—6, vrijdag gesk '-en), expositie schilderijen, linoleumsneden en schabloontechnieken Fer Hakkaart (ot en met 1 april). Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). Transport van informatie Natuurfilosofen spreken in Leiden over communicatie Leiden is congresstad en de universiteit speelt hierbij de haar toever trouwde rol van gastvrouwe. Ruim vierhonderd natuurfilosofen en techno logen zijn er tot morgen bijeen om zich te bezinnen op de actuele vraag stukken van hun vakgebied, in het bijzonder het probleem der communi catie, terwijl men tevens gelegenheid krijgt elkaar te leren kennen en een blik te werpen op een andere dan de eigen universiteit. Namens de uni versiteit werd de gasten door prof. dr. G. Sevenster, secretaris van de academische senaat de rector magnificus was door ziekte verhinderd een hartelijk welkom toegeroepen. Na een kort welkomstwoord van de praeses der commissie tot voorbereiding van dit congres, de heer L. Schutte, werd allereerst het woord gevoerd door de praeses van het dagelijks bestuur, de heer L. Hornsveld, die een vergelijking trok tussen de Argonauten uit oude tijd en de astronauten van vandaag. Thans wordt geen duif vooruit gezonden naar het on bekende land, doch zendt men onbeman de raketten het hemelruim in. die de weg moeten bereiden voor de hierna wellicht reeds volgende maand vol gende menselijke ruimtevaarders. Hij schetste de stormachitige ont wikkeling van de ruimite-exploratie gedurende de laatste jaren, waardoor de studie der natuurwetenschappen geheel ander karakter heeft gekre gen. Speelde voorheen de weten schappelijke nieuwsgierigheid de hoofdrol bij het onderzoek, thans is het vooral de toepassing, in casu de ruimtevaart, die aan studie en on derzoek zulk een aparte bekoring geeft, hoewel het element nieuws gierigheid daarnaast nog altijd zijn rol speelt. De heer Hornsveld wees op het feit dat het natuurwetenschappelijk onder zoek van deze tdij naast zijn belangrijke positieve zijde helaas ook een minstens even belangrijke negatieve kant heeft, ge richt o.m. op vernietiging. Aan het slot van zijn betoog bepaalde de heer Hornsveld zijn gehoor bij het feit dat verreweg het grootste deel der na tuurfilosofische studenten later leraar wordt, een functie, die wellicht niet als zo bijster boeiend wordt beschouwd, ver geleken met het wetenschappelijk onder zoekingswerk, doch al'dezen dienen niet te vergeten dat zij ook in hun leraars- ambt een communicatietaak hebben: zij vormen namelijk de zo zeer belangrijke schakel tussen wetenschap en maatschap pij. Het is door hun taakopvatting, door hun speciale leraarskwaliteiten, waar door de belangstelling van de jonge mens voor de natuurwetenschappelijke studie, en het onderzoek in deze richting moet" worden getrokken. Het was ten slotte prof. dr. Seven ster, secretaris van de academische senaat, die namens de universiteit de gasten een vruchtbaar congres toe wenste. Ook hij bepaalde zich in het kort bij het hoofdthema van het con gres, de communicatie, waarbij hij opmerkte dat een communicatie van niet hoog genoeg te schatten belang genoemd dient te worden: het onder linge contact tussen de verschillende takken van wetenschap, die een ge meenschappelijk aanknopingspunt hebben. Dit contact is onmisbaar voor verdieping van eigen kennis en voor verinniging van het wederzijds be grip. Boeiende band Des avonds om negen uur hield prof. dr. ir. J. L. van Soest een algemene lezing over „Communicatie, de boeiende band in onze samenleving". Hij begon zijn voordracht met erop te wijzen dat een belangrijk deel der dyna mische beschouwingen in de levende na tuur op energetisch niveau ligt. In het dierenrijk evenwel laat zich een aantal verschijnselen op informatisch niveau behandelen: de actie van de zintuigen, zenuwstelsel en hersenen, het voortbren gen van gebaren en geluiden. Informatie- ontvangst en -afgifte zijn onmisbaar voor dieren en hun gemeenschap. Transport van informatie ia communicatie. Spreker legde uit dat het dierenrijk zich reeds in het primitieve stadium der evolutie op communicatie heeft ingesteld. In een verder stadium ontwikkelden de dieren een soort taal, die bij de mens in bijzondere mate is ontwikkeld. Het karakter van de mensengemeenschap is daarmee nauw verweven. Na de spreek taal volgde een schrijftaal, die ook te drukken bleek. Prof. Van Soest stond uitvoerig stil bij de dieren, die levende organieke stelsels zijn, ofwel stelsels met een energetisch en informatisch aspect. Organieke stelsels komen in de levenloze natuur niet voor, uitgezonderd daar waar de mens iets van zijn eigen wezen in gecompliceerde tech nische machines en opstellingen legt, zoals het geval is bij reken- en vertaal machines. De cybernetica (stuurkunde) als werkmethode stelt levende en tech nische organieke stelsels in functie opbouw naast en tegenover elkaar. Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10—5 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot hall 1, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur "s avonds. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Geologisch en mineralogiscb museum, Garenmarkt lb: eike dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Vanmiddag is onder grote belangstel ling in Het Boshuis aan de Hoflaan de tweedaagse bazaar ten bate van het werk in de Hervormde wijkgemeente Boshuizerwijk geopend. Het was een prettig begin. Niet alleen dat de velen die aan de totstandkoming van deze actie hebben meegewerkt, hun rechtma tig dankwoord kregen te horen, maar ook kon ieder zich ervan overtuigen, dat de bazaar kwalitatief zowel als kwantitatief zeer aanlokkelijk is. Er werd nog eens duidelijk gewezen op de besteding van de opbrengst: voor het algemene werk in de wijkgemeente. v/aarbij uiteraard in de eerste plaats zal worden gelet op die activiteiten, die het meest nodig zijn om tot intensivering en eventueel tot uitbreiding van het kerkelijke werk te komen. Gehoopt wordt, dat Het Boshuis deze dagen een centrum van bruisend leven zal zijn. En dat met recht. Want er is de laatste maanden heel hard gewerkt en het doel is het waard dat de tafels morgenavond leeg zijn. Ledenvergadering van Leidse Ambachtsschool Dinsdagmiddag hield de vereniging De Ambachtsschool een algemene leden vergadering. Na de opening door de voorzitter werd besloten het ingekomen stuk van de kascommissie die bestond uit de heren Den Holder, Olivier en Cos- ter, goed te keuren, zodat met de reke ning en verantwoording over 1960 en decharge van de heren A. Korswagen en M. van der Voet, penningmeesters, werd akkoord gegaan. -Tot lid van de nieuwe kascommissie werden de heren Brandt, Van de Waals en Frèrejean gekozen. De heer J. W. Heringa werd met algemene stemmen herkozen. Bezoekt onze showroom en vraagt proefrit met NU VOLMAAKT VEILIG RIJDEN OOK ZELFS MET DE KINDEREN Boven al de attracties en voordelen uit, die de nieuwe Opel Rekord A-deur» biedt, nu ook dat extra -««.'V ingebouwde veiligheidssysteem op beide achterportieren, waarmee U de deurkruk voor de kinderen wel niet onbereikbaar maakt, maar deze in ieder geval bulten werking stelt. Deze Opel Rekord wordt niet zonder reden tot de klasse der super-cars ge rekend. Met een standaarduitrusting, zó com pleet, als U die nauwelijks zult aantref fen in vele beduidend hoger geprijsde wagens. De Opel Rekord biedt U alle voordelen van de middenklasse, is bovendien binnen royaal en ruim. STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 Opening bedrijf Minnesota in Leiden Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot zal maandagmorgen 17 april om LI uur de officiële ingebruikstelling ver richten van het eerste gedeelte van een gebouwencomplex, dat de Minnesota Mining and Manufacturing Company aan de Rooseveltstraat 55 te Leiden laat bouwen ten behoeve van haar Neder landse produktie- en distributie-appa raat. De 3M Company is wereldproducent van schuur-, slijp- en polijstmateriaal, geluidsbanden, licht-reflecterende folie als Scotehlite en van-een aantal andere produkten. haar Leidse vestiging zullen de voorheen in Den Haag en Rotterdam verspreide verkoop- en produktie-afde- ling zomede de magazijnen geconcen treerd zijn. Van het totale grondoppervlakvan 7000 m2 dat 3M in eigendom heeft, is thans een eerste gedeelte van 1500 bebouwd, waarin 80 man komen werken. Herbenoemd Tot leden van het bestuur der Leid- sche Spaarbank zijn herbenoemd de he ren J. C. van Eek, J. W. Heringa en prof. mr. J. V Rijpperda Wierdsma. ER ZIJN nogal wat reacties uit de lezerskring gekomen op onze opmerking, dat het een fabeltje is, dat men altijd drie jaar na aankoop een verhuurde woning leeg opgele verd krijgt en mag betrekken. Daar uit bleek ons, dat sommigen nog steeds menen, dat een huurder na drie jaar, desnoods op last van de kantonrechter, het huis moet verla ten en dat het gemeentebestuur na verloop van die tijd verplicht is deze huurder een andere woning toe te wijzen. Zo is het echter beslist wiet. Elke huis vestingszaak draagt haar eigen karak ter. Soms kan zelfs een gering facet tot uiteenlopende beoordelingen leiden. De terpiijn van drie jaar wordt weliswaar in de huurwet genoemd, doch dit be tekent niet anders dan dat de rechter eerst drie jaar na de eigendomsverkxij- ging de ontruiming még toestaan. En dan moet de nieuwe eigenaar ont ruiming gevorderd hebben op grond van het feit, dat hij de woning dringend voor eigen gebruik nodig heeft, terwijl zijn belangen die van de huurder diens wettige onderhuurders ernstig overtreffen. Het „mag" moet sterk worden on derstreept, omdat de huurwet de rechter voorschrijft b(j zjjn beoorde ling ook terdege rekening te houden met de economische belangen en maatschappelijke behoeften van huurder en wettige onderhuurders. De betrokken zinsnede houdt dus geenszins in een moeten veroordelen lot ontruiming ten gunste van de nieu we eigenaar. Nu en dan lukt het wel eens, in harmonieuze samenwerking tus sen rechter en huisvestings-autoriteiten, waarbij het laatste woord altijd aan de rechter is, in voor de nieuwe eigenaar dringende gevallen min of meer bevre digende oplossingen te vinden, maar een vaste regel mag dit zeker niet worden genoemd. Wij hebben de vorige maal ook uit voerig geschreven over allerlei mani pulaties van mala-fide grond- en hui zenverkopers, waarvan argeloze woning- partijdige deskundige in te roepen. Ook kan men voorstellen vooruitbetalingen te deponeren bij een goede bank met de bepaling, dat de bank eerst uitbe taalt, wanneer de grond op naam van de koper is overgeschreven. TYEZER DAGEN hadden w(f een onder- J-' houd met prof. dr. A. Klasens, hoog leraar in dc Eg.vptulogie aan de rijks universiteit te Leiden en directeur van hel rijksmuseum van oudheden aldaar, over de studiereis die hy van ongeveer .CIlvcIRüycld, BMIvall wmaiw vfi ap ü'j fypie zoekenden de dupe worden. Men doet CSï"'organisatie" ioor zui^r-we^ CI alt!jd Mn. de hulp van schappelijk onderzoek de hoogleraar een subsidie toegekend. In dit gesprek vertelde prof. Klasens dat zijn reis een oriënteringsreis een dubbel doel had. De eerste doeL stelling was bij de Londense hoogleraar W. B. Emery ervaring op te doen in ae Nubische archeoogie en de plaatselijke omstandigheden te leren kennen. De tweede doelstelling, die nauw met de eerste samenhing, was een-terrein in Nubie te zoeken, waar een Nederlandse archeologische expeditie het volgende winterseizoen met subsidie van de Ne derlandse organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek, opgravingen zou kunnen beginnen. Deze Nederlandse ar_ cheologische expeditie maal;- dan deel uit van de bijdrage, die ons land aan he Unesco-project levert om zoveel mo gelijk van de oudheidkundige monumen ten en voorwerpen te redden, die na de bouw van de nieuwe dam bij Assoean onder water zullen komen te staan. Sprekende over de eerste doelstelling van zijn reis, zei prof. Klasens, dat hij het overgrote deel van zijn tijd had be steed aan het deelnemen aan prof. Eme ry's opgravingen te Boehen. In deze plaats, gelegen tegenover Wadi-Halfa. in het Noorden van de Soedan, ontgraaft de Londense hoogleraar een vesting uit „het midden-rijk", dat is uit ongeveer 2000 voor Christus. Wat de tweede doelstelling betreft, prof Klasens erin geslaagd niet ver van de beroemde tempel van Aboe Simbel. circa 300 km ten zuiden van Assoean op Egyptisch territoir, een opgravings- terrein te vinden. Voor een opgraving aldaar is thans een concessie bij de Egyptische autoriteiten aangevraagd. De opgraving zal geschieden vanwege het rijksmuseum van oudheden te Leiden. Zie voor stadsnieuws ook pagina 13 Een netsuke, niet groter dan vier-en-een-halve centimeter. Luxor-bijeenkomst met toespraak en zang van de heer B. Cohen Tot zaterdag vieren de Joden hun Paasfeest. Herdenking van de bevrijding uit het slavenland Egypte, vijf-en-dertig eeuwen geleden. Geen feest van herinnering alleen. Het is kennjerkend voor de gehele geschie denis en voor het „eeuwig" bestaan van Israël. De heer B. Cohen, voorganger van de Nederlands Israëlitische Gemeente te Leiden al a.s. zondagmorgen op uit nodiging van Bijzonder Kerkewerk (Open-Deur-werk) spreken over de weg, die zijn volk volgens de Bijbel is gegaan. Met verwijzing naar de toekomst van Israël. De toespraak van de heer Cohen draagt als titel: Israël door de Rode Zee Hij zal ook enkele liturgische liederen uit de synagogedienst zingen. Dr. P. L. Schoonheim zal een nieuw testamentische toelichting van de bete kenis van Israël geven. De bezoekers hebben gelegenheid vra gen te stellen. Deze dienen echter be perkt te blijven tot een gesprek ter ver heldering van het gesprokene. Zoals steeds zullen in het vraaggesprek geen uitdagende of kwetsende vragen mogen worden gesteld. De bijeenkomst begint half «11 «n ein digt kwart vóór twaalf. Een hartelijk applaus beloonde de jonge Haagse cineast Nico Crama na het ver tonen van zijn korte documentaire ..Net suke". Gisteravond had in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden de première plaats van deze 12 minuten durende film, die in het museum werd opgenomen. Na een inleiding door dr. P. H. Pott, die onder anderen de heer Hötscher van het ministerie van O. K. en W. kon ver welkomen, vertelde de heer C. Ouwe hand, conservator van de afdeling Japan van het museum, iets over het ontstaan van de film. De Japanners bewaarden de voorwer pen die zij graag bij zich droegen in de wijde mouwen van hun kimono. Maar voorwerpen als pijp, tabakszak en geld beurs, die te zwaar waren voor de mou wen van de kimono en de bewegingsvrij heid zouden belemmeren werden met be hulp van een koord aan de gordelband gehangen. De netsuke was de knoop, die voorkwam dat het koord tussen de gor delband en kimono zou wegglijden. De Japanner speelde vaak met de net suke, die prettig in de hand ligt. Het oppervlak was glad en de hoeken rond. De netsukemakers, die geleid wer den door de vorm van het materiaal, ruw ivoor, stukjes wortelhout of kalebas, kwamen meermalen tot gestileerde voor stellingen. Dikwijls koos men ook het harde palmhout, ebbenhout, taxis- er sandelhout, hertshoorn, been en porse lein. Toch is van deze kunst in Japan zelf weinig overgebleven. Vele Japanners hebben er zelfs nooit van gehoord. In Europa en Amerika zijn er echter uitge breide verzamelingn. Belofte Nico Crama heeft met veel belofte voor de toekomst de camera gehanteerd. Met virtuositeit heeft hij een filmpje geschapen dat een eigen sfeer heeft. He laas was de tekst van het gesproken woord bijzonder zwak. Maar de compo sitie en de stijl bieden zoveel goeds en charme dat we deze tekortkoming maar op de koop toe nemen. Speels en origi neel is de film met aardige beeldgrapjes. Een verhaal dat door de oorspronkelijk heid van het onderwerp zichzelf heeft geschapen. Maar het schept ook bewon dering voor de vervaardigers van de net- sukes, die met werkstukjes van geringe afmetingen, vier tot vijf centimeter, eer. indringend beeld geven van het Japanse volksleven. Vóór de aanhang van de film las me vrouw Tanaka, de echtgenote van een rechter van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, enkele in het En gels vertaalde Japanse gedichtjes. Ds. De Ruiter beroepen te Beekbergen Naar wij vernemen, heeft ds. J. N. de Ruiter, Hervormd predikant te Leiden (wijkgemeente Kooiwijk), een beroep ontvangen van de Her vormde Gemeente te Beekbergen (bij Apeldoorn). Met algemene stem men werd tot dit beroep besloten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacoba, dr v C v d Oever en M v d Maas; Bernardina Cornelia, dr v A de la Rie en B C Duivenvoorden; Cornelis Nicolaas, zn v C van Valderen en M J SJewe; Menno, zn v D Warns en C W Mul ler; Rudi, zn v A van Eijgen en J Hartevelt; Taco, zn v W F van Ter- tholen en A C Oostinga; Pieter An- tonie, zn v J Doornekamp en M W Schijf; Elvire, dr v H Wilmink en M J J L Bas; Maria Agatha Johanna Catharina. dr. v G J Duijndam en A J van Gerven; Johanna Constanti- ne Maria, dr v H Ligtenberg en E A C M Huijzer; Aart Abelis. zn v J Kuiken en J Cornet. OVERLEDEN: W M Bink, 72 Jr, echtgen v S Nasveld. Origineel Zwitsers fabrieksmerk Het is nog wat te vroeg in het jaar om te gaan pootje-baden. De vele regenbuien van de laatste dagen benemen zelfs de lust om er aan te den ken. Toch wordt het al gedaan, zij het dan niet voor het plezier maar uit bittere noodzaak. In de Kruisstraat, die achter de Steenstraat ligt, liep gisteren een jonge vrouw op blote voeten door haar huisje, Joookte in een keukentje, waarin een laag water i>an ongeveer 10 cm stond, zo goed en kwaad als het ging een maaltijd voor haar man en drie kinderen en keek zo nu en dan met trieste blikken naar het binnenplaatsje, dat volkomen blank stond en de woonkamer, waar een doordrenkt vloerkleed lag. Zij was niet de enige, die last had van een overstroming in haar woning. Ook haar rechterburen en die van twee huis jes links konden niet op hun binnen plaatsjes komen zonder natte voeten te krijgen. Mevrouw Klein had het echter van alleen wel het ergst te verduren. Reeds eerder had het gezin Klein in de Kruisstraat 38 last gehad van water van de riolering. Al driemaal had de vader des huizes, die metselaar is. de zaak opgebroken. Tot aan de fabriek aan het einde van het straatje heeft hij alles onderzocht de wateroverlast keerde zo nu en dan toch weer terug Een week of drie geleden werd het erger, en nu is de toestand niet langer vol te houden. Bruinachtig water op het plaatsje, in het keukentje en de woon kamer, mod dervoetstappen in het gan getje en de meubelen opgeslagen in het voorkamertje en een vrij droge hoek van de woonkamer. De buren op nummer 36 boffen: van avond trekken zij in een nieuwe wo ning en zij zullen dus van de ongemak ken geen last meer hebben. Op nummer 40 staat de keuken blank men heeft er planken gelegd en zo kan men droog blijven. Het huisje ligt ook iets hoger dan dat van de familie Klein. Het ge volg is d-at het water van de keuken af onder de beide kamers door naar de straat loopt, waar zich steeds weer nieuwe plassen vormen. Pompen Enige tijd geleden heeft de heer Klein de gemeente op de hoogte gesteld van de situatie. Men kon daar echter niet 'eel voor hem doen, aangezien de oor zaak van de last vermoedelijk een •erstopping in de riolering niet op openbaar terrein ligt. De gezamenlijke eigenaren van de huisjes staan er wat (Advertentie ZOEKT U EEN voor een dame of heer? d. Water, Haarlemmerstraat 207 heeft het, ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prUzen. Toonkunst-orkest geeft invitatieconcert Het Toonkunst-orkest te Leiden geeft volgende week woensdagavond om 8 uur onder leiding van dirigent Louis Dispa in de Grote Pers van museum De Lakenhal een invitatieconcert. Het secretariaat van het orkest is gevestigd: Witte Singed 91, Leiden, tel. 24871. dat betreft slechter voor: de riolering behoort deugdelijk te functioneren. Gis teren kwam één van hen de toestand opnemen en schrok ervan. Onmiddellijk waarschuwde hij de gemeente, die een pompwagen stuurde. Een groot deel van de middag was men bezig met pompen. De schade, die aan meubilair was toe gebracht Is niet onaanzienlijk. Een ge lukje Is nog, dat de eet- en zithoek die de heer en mevrouw Klein hadden be steld, pas vrijdag zal worden afgeleverd. Waar ze het moeten zetten als de riole ring weer „kuren" gaat krijgen weten ze nog nietze hopen nu maar op een doeltreffende verbetering en op een ander huis. A. Glasbergen 50 jaar bij Wernink Dinsdag 11 april zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer A. Glasbergen in dienst trad van Wernink's Industrie en Handelsonderneming N.V. De heer Glasbergen is in 1911 zijn loop baan begonnen als transportarbeider; hij was toen vijftien jaar. In 1923 werd hij bijrijder op een vrachtauto en in 1924 vrachtauto-chauffeur. Deze functie ver vult hij nu nog. De heer Glasbergen en zijn echtgenote zullen dinsdag in het directiekantoor door de directie en enige functionarissen wor den ontvangen, om daarna naar de kan tine te worden begeleid, waar de huldi ging zal plaatshebben. Verbouwing aan Aalmarkt Architect J. M. Bodt uit Oegstgeest heeft namens de firma Van Berge Hene gouwen het verbouwen van een winkel pand aan de Aalmarkt opgedragen aan de firma N. M. van Rooyen uit Wasse naar. za

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3