Installatie i\ieu w-Guinea-raad in een sfeer van geruchten Zullen de leden straks fracties vormen? 1 pak gratis P.B.O. moet het niet van vrijwilligheid hebben De Zon gaat op N-D-fractie Bemiddeling V.S. Koningin sprak felcUcf 7 WOENSDAG 5 APRIL 1961 (Van onze speciale verslaggever) HOLLANDIA. Weinige uren vóór de installatie van de eerste ver tegenwoordiging van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea, is het vrien delijke stadje Hollandia, dat met steeds ruimer gaande greep de praahtige Humiboldtbaai omvat, een krater van geruchten. De meeste daarvan wor den geboren in en rond de al bijna een week oude vrijwel onafgebroken reeks palavers van in en uit elkaar vallende groepen van leden van de Nieuw-Guinea-Raad. Sommige werden onmiddellijk achterhaald, zoals het rondlopend vuurtje, dat de Australische minister Hasluck toch voor Indo nesische bedreiging bezweken zou zijn: het stierf een luidruchtige dood, toen Hasluck dinsdagmiddag met gouverneur Platteel en de Nederlandse bewindslieden Toxopeus en Bot door een dichte enthousiaste menigte Papoea's vrijwel in de vuurmassa werden gedrukt waarop voor het eerst sinds vijftig jaar in Hollandia door een kleine groep Papoea's weer een vuurdans over gloeiende stenen werd uitgevoerd. Schaak-vraag 80 Onderstaande stelling ontstond in een te Berlijn gespeelde partij tussen de heren Janzen (met wit) en Jae- nisch. Heel onvoorzichtig hééft zwart Ld7c6 gespeeld en nu loeren zowel de witte toren als de witte dame naar de zwakke zwarte g-pion. Maar de heer Janzen moest desondanks een heel diepe combinatie uitdenken om tot winst te kunnen komen dit is dan nu ook üw opgave. Wit: Kgl, Db2, Tbl en Tb7, Pc3, pi a2, c2, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dc8, Ta8 en Tf8, Lc6, pi c5, d5, e6, g7 en h7. Opgave: wit speelt en wint. Dam-vraag 79 De stand in het probleem van A. A Polman was: Zwart: 7, 9, 10, 15, 17, 19, 22, 27, 36. Wit: 25, 28, 33. 34, 35, 39, 40, 41, 50. i Dit is de oplossing: 3430, 36x47; 2520. 47X45: 30—24, 22x44; 24x4, 15X24; 4x1, 44—49; 50—44 en wint. Speelt zwart als laatste zet in plaats van 4449 4540 dan wint wit door 1X45! Bridge In r?n parenwedstrijd krijgt u als Zuid 't volgende spel: Sch V 8, Ha. 5, Ru. H V B 10 7 6 2, KI. 10 8 3. Noord is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 2 schoppen (zwakke twee) Oost doublet (informatie-doublet) Zuid pas West 3 klaveren Noord 3 harten Oost doublet Zuid 3 schoppen West pas Noord pas Oost doublet Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND. Kr li iswoord-puzzel Horizontaal: 1. mens; 5. scheepsvloer; 8. schenking: 10. wild zwijn; 12. niet strak; 14. kleinigheid; 15. schraal; 17. baan voor balspel; 18. dwaze gewoon te; 20. monster; 21. kan men uit drin ken; 22. platte gebakken steen; 24. bedrog (bargoens); 26. landtong; 27. over, langs; 29. stad in Duitsland; 31. Andere geruchten zoals het verhaal dat het geschenk dat mevrouw Stoffels- van Haaften namens het Nederlandse parlement aan de Nieuw-Guinea-Raad moet aanbieden, sinds mevr. Stoffels het ln een witlederen cassette verpakte ge schenk zondag op Biak aan minister Toxopeus en de gouverneur liet zien, speerloos verdwenen zou zijn, blijken helaas waar. Wij kregen dat op de over tuigendste wijze bevestigd toen men ook onze bagage kwam inspecteren. Maar de massa van geruchten blijft in een brede stroom vloeien uit het .ohilderachtige gezelschap dat aanwezig zal zijn bij de installatie van de eerste Nieuw-Guinea-Raad. Rondom die raad is er nu een sfeer die in een Nederlandse kabinetscrisis vertrouwd zou kunnen worden geacht, zij het dat de mildheid die de Papoea's eigen is, zijn invloed niet mist. Kenmerkender nog voor het stempel dat Nederland in de laatste vijftien jaar op deze jonge gemeenschap heeft ge- drukt, is echter net feit, dat waar al deze palavers zich eigenlijk op toespit sen eigenlijk de vraag van de door. braak is, de vraag of groepen leden van de Nieuw-Guinea-Raad zich in de ko mende week of weken zullen gaan orga- niseren als protestantse en katholieke fracties, of dat zij zich in de loop van de tijd zullen gaan scheiden naar gelang van hun inzicht in de vraagstukken, waarvoor de Raad zal worden gesteld. Geestelijkheid Het was al tekenend genoeg in-dit land waar zending en missie, die lang voor het bestuur zich ernstig met dit gebied, ging bemoeien, een rol van niet te onderschatten betekenis hebben ver vuld, dat bij de verkiezingen noch een protestantse noch een katholieke gees telijke werd gekozen. Dat er niettemin de uit Wierum geboortige dominee Kamma en de uit Franeker stammende pater Van de Berg in de Raad zullen zitten danken ze slechts aan het feit, dat zij tot de twaalf leden behoren, die de gouverneur naast de zestien ge kozen leden heeft benoemd. Dat is een verkiezingsresultaat dat zo wel miissie als zending heeft verrast en waarbij de zending vooral een zekere neiging tot anticlericalisme onder de Papoea's niet uitsluit. De verwondering is Slechts toegenomen, nu blijkt, dat de aan vankelijke verwachting dat de protes tantse en katholieke leden van de Raad en dat zijn er samen meer dan de helft zich beiden als zodanig zouden groe peren ook aan de vooravond van de ope ning nog op zeer losse schroeven staat. Zaken van kerk en staat moeten strikt gescheiden blijven is de leuze van een groep van „sterke" mannen, die men als wedijveraars voor de doorbraak zou kun nen beschouwen, en die Ln een constante discussie ds. Kamma en pater Van de Berg hun aanhang pogen af te snoepen. Over hun successen zijn z\j hoogst ver deeld. De 64-jarige Indische Nederlander Gesewich, die zijn tulnbouwbedrijfje in Manokwari tijdelijk aan behulpzame ma rine-handen heeft moeten toevertrouwen voor de zes of acht weken die de eerste raadszitting zal duren, schatte de aan hang van de in zijn geboortefase verke rende „nationaal democratische fractie" op ongeveer zeven man. De ervaren, maar wat zelfverzekerde Nicolsas Jouwe rekent al op vijftien leden. En de 39-jarige mr. Jacob O. de Rijke die het recht om zijn advocatuur in Nieuw-Guinea uit te oefenen voorlopig heeft verspeeld, maar die naar een ander gerucht wil zich ln de toekomst als een rustig man zal gaan gedragen, om de kans niet te missen te zijner tijd de eer ste echt gekozen voorzitter van dit voor- parlement te worden, neemt geen risico's ten aanzien van de grootte van de N.D.- fractie. Hij maakt met zijn eigen vliegtuig onafgebroken rondvluchten boven de Humboldtbaai, en terwijl wij met een paar leden van de Raad over het diep blauwe water dobberden, verzekerden zij ons dat zij telkens weer een of ander aarzelend katholiek of protestants lid als passagier van mr. De Rijke in het vliegtuigje herken den als het toestel in lage bocht triomfantelijk kwam overvliegen. Maar ook de N.- D-fractie heeft zijn verliezen te incas seren. Met als zwaarste klap de verklaring van de al op de rondeta- Sollewtjn Gelpke feiconferentie van voorzitter 1949 in Den Haag voor de zelfstandigheid van Nieuw-Gui nea pleitende Markus Kasiepo, dat hij zich uit het gezelschap De Rijke-Jouwe-Gose- wiCh terug trok omdat hij mij zei, de leden van de Raad eerst maar eens aan de bevolking moeten duidelijk maken waarover het in die raad straks zal gaan, alvorens ze die bevolking in partijver banden trachten te lokken. Zonder Amerika Wanneer Indonesië gemeend heeft met het wegblijven van de Amerikaan se vertegenwoordiger by de opening van de Raad belangrijke winst te boe ken, dan lijkt die speculatie op een teleurstelling te zullen uitlopen. Tien tallen journalisten zijn naar Hollandia gekomen om de opening van deze Nieuw-Guinea-Raad te verslaan. En vooral voor de Amerikaanse agent schapscorrespondenten onder hen heeft de weigering van de Amerikaanse regering op zichzelf al zoveel conflict stof opgeleverd, dat alleen daardoor al het in het leven roepen van dit ver tegenwoordigend orgaan, kopij op levert, die heel de wereldpers haalt. Daar komt echter nog bij dat bij de Papoea-leden van de Raad de Amerikaan se weigering om tegenwoordig te zijn, een zeer felle reactie heeft teweeg ge bracht. die door de 32-jarige Biakse han delsman Herman Womsiwor op onnavolg bare imponerende wijze in perfect Ame rikaans aan de Amerikaanse journalisten onder woorden wordt gebracht. Womsi wor is al in oorlogstijd toen hij nog een knaap was bij de in Nieuw-Guinea ge lande Amerikanen in dienst gekomen. Hij is met hen mee naar Japan getrokken en pas in 1954 is hij in Nieuw-Guinea terug gekeerd als een man die wat wist van zaken doen (vooral in hout) en die zich ln het Amerikaans „to the point" weet kan doen. Maar hij heeft een overtuiging, die er op neer komt, dat Nieuw-Guinea uit te drukken. De politiek kost hem geld, omdat' hij in die tijd weinig anders niet van Nederland, maar evenmin van Indonesië is. Hij is een van de krachtigste bepleiters van de Melanesische federatie maar hij heeft de Amerikanen op zo nuchtere en indringende wijze te verstaan gegeven, dat de Papoea over zijn eigen toekomst wenst te beslissen, dat hij. in het Engels sprekende gezelschap dat sinds de komst van veertig Australiërs aanzien lijk is, een naarstig gezocht man is. Het Iaat zich aanzien, dat het punt van de vorming van een Melanesische federatie een van de eerste punten zal z(jn, waarover de Raad tot overeen stemming zal trachten te komen. Een ander punt zal zUn, de instelling van een studie-groep uit de raad, die, mocht in de nabije toekomst de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties ter sprake komen, bestemd zou zijn om namens de Papoeabevoiking in de V.N. haar zaak te verdedigen. Intussen is de stemming wel zo, dat deze Raad niet bereid zal blijken te zijn zich als een marionet van het Nederland se bestuur te gedragen. De Papoea, die eerst de Amerikanen in de oorlog heeft gekend en daarna het Nederlands bestuur, dat een zaak te verliezen had, heeft ge leerd zijn voordelen en mogelijkheden te zien. Hij heeft een neiging tot materia lisme en hij laat zich niet gemakkelijk knollen voor citroenen verkopen. Ver moedelijk ook niet in de Nieuw-Guinea- Raad. Hoe meer moeilijkheden dat voor het Nederlandse bestuur oplevert, hoe beter echter ook het begrip dat in het buitenland zal ontstaan voor de ernst van de zaak waarom het Nederland gaat. te weten de zelfbeschikking. (Vervolg van pagina I) De Amerikaanse ambassadeur Walter N. Walmsley heeft overleg gepleegd met twee ministers van de voorlopige Alge rijnse regering. Aan Franse zijde werd het contact gelegd via de Amerikaanse ambassade in Parijs. Het voornaamste struikelblok scheen te zijn de door Frankrijk uitgesproken wens ook met de Algerijnse nationale beweging te willen spreken, in plaats van alleen met het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.). Tussen de twee bewegingen heerst een scherpe rivaliteit. In Parijs is door Franse functionarissen ontkend dat het contact tussen de Ame rikaanse ambassadeur en de opstandelin genregering op verzoek van de Franse regering zou hebben plaatsgevonden. In het verleden hebben de Fransen altijd iedere buitenlandse bemiddelingspoging van de hand gewezen, omdat zij de Alge rijnse kwestie als een binnenlandse aan gelegenheid beschouwden. In Evian, waar het onderzoek naar de moord op burge meester Blanc voortduurt, wordt nog een man vastgehouden in verband met de moord op Blanc en de dreigbrief aan Pianta. De politie van Thonon-les-Balns, onge veer acht kilometer van Evian. heeft gis teren de twee jongelieden op vrije voeten gesteld die maandagavond waren gearres teerd nadat b(j de burgemeester van Thonon-les-Balns. Pianta. een dreigbrief was bezorgd. In deze dreigbrief, onderte kend met A. F., stond: „U zult spoedig krjjgen wat Blanc heeft gekregen". (Vervolg vau pagina 1) Hij nodigde de raad uit binnen een jaar de verwerkelijking van het zelfbe schikkingsrecht te bespreken en wilde tevens elk misverstand uitsluiten als zou het tienjarenplan iets meer dan een hulpmiddel z(jn. Integendeel, het houdt generlei suggestie in voor de termijn van zelfbeschikking. Spreker stelde voorts de vorming van een beperkt bestuurscollege in het voor uitzicht, dat voor het merendeel uit lands kinderen zal bestaan, om het volk op het hoogste peil te doen deelnemen aan het bestuur met als eerste doel een ver antwoordelijke regering. Nederland wil voorkomen dat de over gangstijd naar ware zelfstandigheid pas zou beginnen na de zelfbeschikkings keuze. Nederlands enig belang is vrijheid, rust, orde. Het streeft naar goede nabuurschap en zal voor niemand een bedreiging vormen. Het heeft in Nieuw-Guinea niets te verbergen, wil zijn beleid aan het oor deel van de V.N. onderwerpen en staat open voor samenwerking met anderen. Tweede Kamer: FAMILIEBAND De ondervoorzitster van de Tweede Kamer, mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften, spoorde aan tot initia tief voor de verdere opbouw van het land. De Nederlandse delegatie symboli seert de familieband tussen beide parle menten. die echter niet zeer mag knellen. Zij verklaarde dat de Staten-Generaal een versiering van het gebouw van de raad aanbiedt. Het geschenk van de Staten-Generaal wordt gesymboliseerd door een oorkonde, verpakt in een kist van palisanderhout met zilveren deksel naar ontwerp van de Voorburgse kunste naar B. J. Aalders). De heer Nlcoiaas Jouwe kantte zich ais eerste spreker uit de raad tegen de mening als zou de aanwezigheid der Nederlanders een voortzetting van het kolonialisme zijn. De Papoea's zijn vol gens spreker teleurgesteld en gegriefd omdat Amerika kampioen van zelfbe schikking verstek laat gaan. Het is noodzakelijk dat de Papoea's gelegenheid krijgen zich door eigen mensen voor het wereldforum te doen horen, en stem krij gen ln het verslag aan de V.N. Hij bracht een eresaluut aan oud-resident J. van Eechoud, vader der Papoea's, ds. Van Hasselt, pater Geurtjens en dr. V. J. de Bruyn, cn sprak zijn vertrouwen uit in de Nederlandse regering. Mr. J. O. de Rijke drong aan op sa menwerking tussen bestuur en raad, besef van eigen onvolkomenheid, rede lijkheid en eikaars verlangens. Dan zal het waarachtig wel gaan. De heer Womsiwor vroeg een onderzoek naar de mogelijkheid van internationale ont wikkelingsprogramma's. De heer A. Boendermaker, gede legeerde van het gouvernement, hoopte op wederzijds vertrouwen en samenwer king tussen de Raad en de raad van diensthoofden. Gemakkelijker en beier hebf U nog nooit gewassen I automatische Inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht "7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen rijn vsrvuid de witte was - witter ken niet de bonte wee - helder en fris ede fijn» was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inwekenezonder lang koken e zonder warm spoelen. ter kennismaking: nog korte tijd bij aankoop van2 Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel k in rood pak SER-commissie heeft rapport klaar (Van onze sociaal-economische redactie) WANNEER ook in de toekomst de instelling van publiekrechtelijke be drijfsorganen geheel afhankelijk zal blijven van de bereidheid van het bedrijfsleven, dan moet men van de toekomstige ontwikkeling van de p.b.o. maar niet veel verwachting hebben. Tot deze conclusie komt de or ganisatie-commissie van de Sociaal-Economische Raad in haar nota aan de raad over de omstandigheden, die de totstandkoming van bedrijfslicha- men bemoeilijken. De commissie verklaart letterlijk, dat de toeneming van het aantal bedrijfslichamen zeer geleidelijk zal blijven verlopea, indien, zoals tot dusver, vrijwilligheid het uitgangspunt "blijft. De commissie verklaart zich be reid, wanneer dit nodig mocht blij ken, aan een wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie mede te werken. Fr is echter nog een andere mogelijkheid om tot een snellere uit bouw van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te komen (instelling bij wet), die het initiatief meer bij de regering legt en aan de S.E.R. meer speelruimte geeft in zijn advi sering. Deze kant van de zaak heeft de organisatie-commissie in haar nota echter nog buiten beschouwing ge laten. Gaarne is de commissie bereid na de parlementaire discussie over de p.b.o. in juni as. zich een oordeel te vormen over de eventuele richting die na deze discussie voor de ontwikkeling van de p.b.o. wordt aangewezen. De commissie heeft thans haar nota opgesteld naar aanleiding van een verzoek van de staats secretaris van algemene zaken. De nota wordt eerst in de S.ER.-vergadering van 23 april a.s. besproken en daarna eventueel voorzien van een aantal kant tekeningen aan de regering gezonden. Kritische geluiden Hoewel de commissie over het alge meen de kritiek, die de afgelopen jaren van de zijde van het bedrijfsleven op de p.b.o. is uitgeoefend, als minder juist en weinig fundamenteel afwijst, erkent zij dat de ministeriële vertegenwoordi gingen bij de bedrijfs- en produktschap- pen minder gelukkig functioneren. Bij verschillende bedrijfslichamen zijn drie soms vier ministers vertegenwoordigd, waarvan sommigen door meerdere amb tenaren van de verschillende departe mentale afdelingen. De commissie zou het van betekenis achten wanneer van de zijde van de betrokken ministeries meer zelfbeperking werd betracht. Ook bij de verhouding bedrijfslicha men en vrije organisaties wordt wel een kritische noot geplaatst, vooral wat be treft de voorlichting aan de individuele leden in de bedrijfstak, maar overigens Europeaan; part; 32. liniaal (Z.N.); J 34. plomp. Verticaal: 2. levenslucht; 3. gevan genis; 4. adellijke titel; 5. spijstafel; 6. verdikking der opperhuid; 7. land in Europa (afk.); 9. plaats in België; 11. deel van een hufs; 13. bergland ten Z. van de Kaukasus; 15. gemeente in Drente: 16. Amerikaanse sierheester; 18. dof; 19. biersoort; 23. buitenmuur van een gebouw; 24. houten bakje; 25. soort tapijt: 27. de verwerping (Lat); 28. bergweide; 30. keurig; 31. duinval lei. •OPLOSSING VORIGE PUZZLE 1. gelegen, 2. agentes, 3. legende, 4. nergens, 5. genegen, 6. Berlage, 7. stel- V» 57 „Ik ben er." Olof hield stal en keek om. De aardappelen wa ren op. En er waren nog minstens vijf voren over. „Vreemd," mompelde hij. „Helemaal niet, als er weinig is, komt er ook maar weinig in de grond tereaht." „Maar andere jaren hadden wij altijd genoeg." Judith gooide het hoofd in de nek en lachte vals. „Heeft Arne verleden jaax aardappelen van de hoeve weggebracht?" „Neen." „Nu, dan is de zaak opgelost. Dezer dagen heeft hij een hele zak vol weggesleept." „Arne heeft maar een heel klein beetje meege nomen," wierp Olof tegen. Judith antwoordde, dat de zak in elk geval zwaar genoeg was. Hij liep moeizaam, toen hij naar de vrouw van Berkendal gmg. Als alle aard appelen op de hoeve waren gebleven, zou er geen vore over zijn geweest. Olof reed tot het eind van de akker en liet toen het paard stilstaan. Hij bekeek de geploegde ak ker, maar hij kon er geen fout in ontdekken. Hij had de voren niet te dicht bij elkaar getrokken. Er hadden voldoende aardappelen moeten zijn. Plotseling sloeg hij met de hand door de lucht. „Nu ja. als Arne te veel heeft meegenomen, dan is dat zijn zaak,' zei hij kortaf „De jouwe niet?" „Neen, ik zal de oogst niet zien." Judith keek Olof aan, alsof zij bang was, dat hij een voorgevoel van zijn dood had. „Natuurlijk zul je de óogst wel zien." Olof schudde het hoofd. Tegen de tijd van de zonnewende zou hij Akkafjall verlaten en er niet meer terugkeren. Er flikkerde iets in Judiths ogen en zij trok Olof snel met zich mee naar een grote steen aan het eind van de akker. Achter die steen kon men hen van de hut en van de hoeve af niet zien. Zij pakte de man stevig bij de arm. „Waarom ga je weg?" Olof mompelde iets onverstaanbaars. Hij wilde haar niet de waarheid vertellen. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH „Wil Arne je weg hebben?" „Neen." De ogen van het meisje lonkten. Zij vermoedde de ware reden en dat joeg haar het bloed sneller door de aderen. „Vind je mij soms niet aardig?" Olof wroette met zijn ene hand in de grond, zodat de pollen gras in het rond stoven. „Neen, ik kan het eenvoudig niet aanzien, dat jij met Arne in het nieuwe huis trekt." „Als dat 'de enige reden is, kun je gerust blij ven. Ik zal daar heus niet intrekken." „Ja wel." „Niet met Arne!" riep het meisje hartstochtelijk. „Jij zegt, dat je tegen de tijd van de zonnewende weg gaat. Maar ik ga morgen al!" „Dat kun je niet doen!" hijgde Olof hees; er lag iets verwards in zijn blik, toen hij plotseling de arm om de schouder van het meisje sloeg. Ju dith probeerde niet zich los te rukken. Zij drong dicht tegen hem aan, alsof zij zijn bescherming verlangde. „Ik zou wel blijven, als Arne maar weg ging," zei zij zachtjes. „Als Arne. „Ja, als die weg was." Het duurde vele seconden, voor Olof de beteke nis van deze woorden ten volle had begrepen. Als Judith.... als zij bleef, hoewel Arne er niet was. dan betekende dit, dat. Judith lachte en kroop zo dicht tegen Olof aan. dat die bijna zijn bezinning had verloren. „Wij zouden dag en nacht aan de hut bouwen," zei zij. „Nu kan ik er zelfs niet naar kijken." Geweldige brokken gedachten woelden door Olofs verhitte hersenen. Hij drukte Judith tegen zich aan totdat zij naar adem snakte. „Wil jij voor de dominee mijn vrouw worden?' bracht hij er moeizaam uit. Judith antwoordde hem met liefkozingen en op dat ogenblik week de ban van oeroude machten van Olofs gezicht. Zijn gelaat werd opgewekter, de rimpels van het tobben verdwenen. „Ik weet een goede plek voor een nieuwe nederzetting. Wij kunnen nog voor de winter een hut klaar hebben, en een paar geiten en een koe kunnen wij ook wel krijgen." Judith sloot de ogen en gaf zich over aan schone dromen. Als zij en Olof weggingen van Akkafjall. zou Arne in geen geval klaar komen met de hooi oogst. Zelfs al zwaaide hij 24 uur per dag de zeis. dan nog zou hij niet klaar zijn vóór de herfst regens. De schone droom vervaagde. „Maar jij hebt toch zeker even veel recht op de hoeve als Arne? Waarom moet jij je gaan doodzwoegen op een nieuwe nederzetting en Akkafjall overlaten aan Arne, aan hem en die vrouw?" „Er kan maar één van ons beide de hoeve krij gen," mompelde Olof. „Maar waarom jij dan niet? Arne is immers zo graag op Berkendal, laat ie daar blijven." „Die plek is ongeschikt voor een nederzetting." „Laat hem dan een andere plek zoeken." Olof schudde het hoofd. Het had geen zin daar over ruzie te maken. Hun nieuwe nedei-zetting zou eens net zo mooi zijn als Akkafjall. „Ja, als we oud en afgeleefd zijn. Maar Akka fjall zouden we veel groter kunnen maken, als wij er nu mee begonnen." Olof liet haar een beetje los, de gladde huid was niet meer zo glad als eerst. „Ben je bang om opnieuw te beginnen?" „Neen, maar het is zo dom om met wat nieuws te beginnen, als er al akkers en huizen klaar staan.' „Wij kunnen niet van Arne eisen, dat hij weg gaat." Judith aarzelde even met haar antwoord. Haar borst ging moeizaam op en neer en in haar blik lag iets, dat ver boven het heden uitging. meent de commissie te moeten consta teren. dat de fundamenten van de Wet op de Bedrijfsorganisatie nog steeds juist zijn. Hier is kennelijk geen op welling van na-oorlogs solidariteitsge voel aan de orde geweest, maar een zaak die voor de tweede wereldoorlog al speelde. De Wet heelt concrete uit werking gegeven aan het grondwettelijk beginsel, dat het bedrijfsleven zichzelf dient te besturen. Deze behoefte aan zelfbestuur van het bedrijfsleven is sinds de totstandkoming van de wet in 1950 eerder sterker geworden dan ver zwakt. Het gaat om organen, waarbin nen het sterk ontwikkelde streven naar overleg tussen werkgevers en arbeiders vormt krijgt. Dit overleg breidt zich langzaam uit van de sociale naar de economische aangelegenheden. Ook de Europese integratie vonnt een sterke stimulans tot uitbreiding van dit over leg. Dit overleg dient niet langer plaats te vinden in de privaatrechtelijke sfeer, zo meant de commissie, maar in de pu bliekrechtelijke organen. Het belang van het gehele Nederlandse volk is dikwijls betrokken bij de gang van zaken in de bedrijfstakken, waardoor een inciden tele privaatrechtelijke samenspraak on voldoende is. Ook de lotsverbondenheid van de werknemers met de gang van zaken in het bedrijfsleven speelt hier een roL Ais permanent orgaan van overleg cn ais bedrUfsüchaam dat regelend kan op treden onder toezicht van de centrale overheid, behoeven de bedrijfslichamen niet in conflict te komen met regelingen van Europese economische integratie. De bedrUfslichamen mogen zich namelijk niet begeven op het terrein van de ves tiging van ondernemingen of een ge zonde mededinging ln de weg staan. Deels overbodig Voor de produktschappen zal wellicht een deel van de taak in het internatio nale verkeer overbodig worden. Een nuttige taak kunnen zij echter blijven vervullen op de nationale markt en bij de uitvoering van E.E.G.-maatregelen op het gebied van de landbouw. Geconcludeerd wordt, dat de dyna miek, welke het economische leven thans kenmerkt tot diepingrijpende wijzigin gen in de positie van belangrijke be drijfstakken kan leiden. De organisatie commissie van de S.E.R. noemt het ge wenst, dat de daaruit voortvloeiende consequenties (zowel economisch als sociaal) worden behandeld in organen, welke de gehele bedrijfstakvertegen woordigen. Organen, die de mogelijkhe den bezitten gegevens van de onderne mingen te ontvangen en die voldoende financiële armslag hebben om onder zoekingen te verrichten en activiteiten te organiseren. Over aantal en omvang van de be drijfslichamen liepen de meningen in de commissie uiteen. Enkele leden waren van mening, dat een relatief beperkt aantal bedrijfslichamen van grote om vang met een sterke interne decentrali satie, zoals het landbouwschap, de voor keur verdient. Deze leden waren tegen een groot aantal kleine lichamen, waar van het werkgebied nagenoeg geheel overeenstemt met dat van de privaat rechtelijke organisaties. Andere leden waren daarentegen van mening, dat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie slechts dan werkelijk tot leven kan komen, Indien zij nauw bij de spontane groepsvorming aansluit. Algemeen was de commissie van me ning, dat de afbakening van het bedrijfs leven welke bij de instelling van be drijfslichamen nu eenmaal moet geschie den. beslist niet verstarrend behoeft te werken op de verhoudingen. De bedrijfs lichamen kunnen zich steeds aanpassen bij de nieuwe ontwikkelingen in de praktijk. Unaniem wenste men ook vasl te houden aan de paritaire bestuurs samenstelling, zoals dëze in de wet is vastgelegd. De commissie heeft er begrip voor. dat wellicht door verruiming van de mo gelijkheden voor advies- en orgaancom missies de besluitvorming van de be drijfslichamen beter op de verhoudingen (Wordt vervolgd) j» de bedrijfstak afgestemd kunnen ETHEKGOLVEN Griezelige vissen in Parijs' museum Ruim duizend verschillende soorten zeebewoners, die in enorme aquaria, ge vuld met zeewater leven, zijn te be zichtigen in het onlangs in Parijs ge opende Musée de la Mer. Het museum is gevestigd in de Rue du Faubourg Montmartre in het negende arrondis sement. Men kan er griezelige inktvissen zien en vervaarlijke hondshaaien, merk waardige zeespinnen en sierlijke tro pische vissen. Het museum, dat onge twijfeld een bezoek waard is, is dage lijks geopend van 10 uur des morgens i/1 i Na het NTS-journaal zal de AVRO haar televisieprogramma beginnen met filmimpressies rondom de in stallatie van de Nieuw-Guinea Raad. Om 8 40 uur volgt de sportrubriek en om 9 10 uur zingt de Israëlische chansomère Rika Zaraï. Naar het vijfde deel van de film „Het is zover'' kunt u kijken om half tden cn om 10.10 uur zal de literaire „Kring (in de nieuwe samenstelling) het pas-ver schenen boek „Voer voor psycholo gen" van Harry Mulisch bespreken. iavond In de reeks „Bij de gratie Gods" zendt de NCRV om 8.10 uur een pro gramma uit dat gewijd is aan de Tsaren Alexander II en III van Rus land en het leven in hun tijd. Om 9.40 uur zingt het Omr oepdiubbel- kwartet oud-Nederlandse liederen en om 10 uur kunt u luisteren naar „De kerk op wieltjes", een klankbeeld over de protestantse gemeente van Aalst in België. De VARA sluit de luisteraars om 8.15 uur aan met het Teatro dril 'Opera m Rome, voor een uitvoering van Verdi's opera Othello. Onder de Italiaanse solisten hoort u Maria del Monaco in de titelrol. Franco Cupua- no dirigeert voorts koor en orkest van de Opera te Rome. In de pauze, om 10 20 uur. zet d-r. W. Drees zijn memoires voort. De uitvoering duurt tot 11.15 uur. Programma voor morgen DONDERDAG 6 APRIL 1961 Hilversum I, 402 m. 746 ke/s. AVRO: 7 00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.30 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8-15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.J5 Gram 9.33 Waterstanden 9.40 Morgen wijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje 11.15 Gram 1.45 Boekbespr 12.00 Lichte muz 12.30 Land en tulnbouwmedcd 12.33 Lichte muz 13.00 Nws 13.30 Dansmuz 14.00 Kamermuz 14ZO V d vroudw 15 05 Metropole ork 15.30 Voor dracht 15.50 Three's company, miniatuur opera 17.00 V d Jeugd 17^0 Jazz 17.50 Re- gerlngsuitz: De zilvervloot brengt goed nieuws voor grammofoonplaatliefhebbers. 18.00 Nws 18.15 V d Jeugd 18.30 Lichte muz 18.45 Eur Jcugdvoctbaltoernool ln Por tugal 18.55 Gesproken brief 19.00 V d kleu ters 19.05 Liedjes en Koek en ei, hoorspel 20.00 Nws 20.05 Zar und Zlmmermann. opera 21.05 Om de eer. hoorspel 22.30 Nws en beursber van New York 22.45 Act 23.00 Sportact 23.10 Discotarla 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterstan den 940 V d kind. NCRV: 10.00 Gram 10.13 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.43 Gewijde muz 12 00 Middagklok noodklok 12.04 Lichte muz 12.25 V d boeren 12.35 Land- cn tuinbouwmeded 12.38 Gram 2 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Promenade ork en sol. NCRV: 14.00 Thea- terork en sol 14.30 Kamerork en sollate 15.30 Dubbelkwartet en orgel 16.00 Bijbel- overdenking 16.20 Planorecital 16.43 Grain 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek 18.30 Vocaal ensemble 18.50 Sociaal perspectief 19.00 Nws en weer- ber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Pla norecital 19.30 Radiokrant 19.30 Pollt lezing 20.00 Gevar progr 21.30 Gram 21.50 Perio dieken-parade 22.00 Kerkorgelconc 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22.55 Boek bespr 23.00 Mllit ork 23.30 Visie op de toekomstige ontwikkeling van de beroeps keuzevoorlichting, toespraak 23.5324.00 Nws. TelevKleprogr. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Pilmbespr 20.50 Iphlge- nela, TV-spel 22.30 Dagsluiting. worden. Evenlueele belemmeringen zou den hier weggenomen kunnen worden, waartoe de Wet op de Bedrijfsorganisa tie gewijzigd zou moeten worden. Eerst zal dan echter hierover gesproken die nen te worden met de organisaties ln de verschillende bedrijfstakken. Verre wil de commissie er zich van houden om bij de wet of op andere wijze regels vast te stellen voor de wijze, waarop de organisaties de aanwijzing van bestuursleden van de bedrijfsorganen dienen te verrichtco>

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7