Tsjombe dringt V.N. terug Instinct en vrije wil Bij proces Eichmann geen getuigen a décharge fJQM Nieuwe inzichten in het bevolkingsvraagstuk /ft een doftfce hij op ieders lip! Rode hulp stroomt Indonesië binnen TOCH IS IIIT ZO! WAT ZOG t JE DOEN 1. MET EEN MILJOEN? DE ZILVERVLOOT Voor j.li,eren Explosie in Parijs eist 14 gewonden Dr C M E v Schelven VERKORTE WERKWEEK BEDRIJFSSCHAP GEÏNSTALLEERD STERKTE VAN DE RIJKSPOLITIE ZANDVERSPILLING? Onderdrukken Chinese troepen opstand? s 564) Volgens vroegere opvattingen zou het instinct het kenmerkende verschil tussen mens en dier vormen. Door dit specifieke dierlijke vermo gen zou het dier tot zjjn nooit falen de handelingen worden aangedreven, terwijl de mens daarentegen als rede lijk wezen tot zjjn daden zou worden gebracht door verstandelijk overleg. Hierin moge een kern van waarheid zijn, het is toch niet juist de dierlijke drijfveren alleen maar aan instincten toe te schrijven, want het dier geeft in vele gevallen blijk over een eigen keuze te beschikken. Iedereen die met dieren omgaat weet dit. En deze vrije keuze in bepaalde situaties is niet alleen beperkt tot de hogere dieren, maar is zelfs bij de laagst ge organiseerden aanwezig. De ééncellige amoebe eet of eet niet al naar het haar schikt. Zij slikt ook niet domweg naar binnen alles wat haar weg kruist, doch zU doet een keuze uit algen, in- fusoriën en andere waterdiertjes, maar kwartskorrels neemt zij niet op. Zij is dus geen automaat. Nog duidelijker treedt de vrije keus, of vrije wil als we het al dus mogen noemen op de voor grond bij dieren op een iets hoger ontwikkelingsniveau, zoals bijvoor beeld de zeeanemoon. Wordt dit dier een stukje vlees aangeboden, dan wordt de buit onmiddellijk gegrepen en naar de mondopening gebracht. Proberen we het met een propje papier, dan wordt dit niet aanvaard, omdat zo spreken we met de in stinct-theoretici een dergelijk papiertje niet aan de voedingsinstinc ten van het dier appelleert. Het zelfde propje maar nu gedrenk'. In vlees sappen wordt weer aangenomen, want de zeeanemoon laat zich door ons voor de gek houden. We zouden óók kunnen zeggen dat de vleessappen wèl aan de voedingsinstincten appelleren, zodat tot op dit punt geen enkele disharmonie met de leer der in stincten is opgetreden. Maar dan komen de moeilijkheden, want de fopperij met de zeeanemoon duurt niet erg lang. Het volgende propje papier van dezelfde consisten tie wordt slechts aarzelend aanvaard en na korte tijd blijkt dat het dier zich niet langer voor de gek laat houden. Kort en goed, de zeeanemoon weigert onze papieren gave, ook al druipt die van de vleessappen, te aanvaarden. Hier schiet de leer der instincten te kort, want volgens die theorie zou de anemoon elk stukje papier dat aan haar voedingsinstinc- tcn appelleert moeten aannemen. Dat blijkt niet het geval. En nog ster ker: zes dagen lang onthoudt de zee anemoon dit kwa lijke grapje met het gedrenkte papier, want langer dan die tijd blijkt haar her inneringsvermogen, althans op dit ge bied. niet te reiken. Probeert men na die tijd haar opnieuw voor de mal te houden, dan kan weer een goedkoop succesje worden geboekt, maar bin nen die termijn blijft zij door haar vrije keus ons de baas. Dit voorbeeld, dat geen andere pretentie heeft dan aan te tonen dat zelfs de laagst georganiseerde dieren op bepaalde gebieden over een zekere mate van vrije keus beschikken, zou met nog vele andere kunnen worden aangevuld. Belangwekkender is het wellicht te laten zien dat in de keten der instincthandellngen geen ruimte voor vrije keus open blijft, zelfs niet wanneer bet dier door het volgen van zijn instinct de ondergang tegemoet gaat. Daarover een volgende keer! DE SCHRIJVER Dr. C. M. E. van Schelven (49), directeur van ccn bank kantoor te VGravenhagc. was voordien onder meer werkzaam in Indonesië. Hij was onder meer secretaris van een be drijfsvereniging in Djakarta en lector aan de diplomatieke aca demie aldaar. Dr. Van Schelven is lid van de Radioraad. (Advertentie) (Advertentie) Dit it de titel van een nieuw dansplaatje van een graag gehoorde componist en tekstdichter. Uitgevoerd door het orkest Gcr van Leeuwen. Een liedje, dat het „doen" zal en daarom meteen op een 45-toeren-plaat is gezet. Op de achterkant een al even geslaagd nummer: „Spaar me". En ongelooflijk maar waar: u krijgt deze echte grammofoonplaat voor slechts .ent. Het Is een dank-je-wel van de gezamenlijke Nederlandse spaarinsrc» Jongeren van Nederland, die In zo groten getale meedoen aan het Ide... De Zilvervloot. irplan ledereen kan de plaat bestellen of dadelijk afhalen - zolang de voorraad sirekt - bij de spaarbanken, de boerenleenbanken en de postkantoren. U hoeft geen kat In de zak te kopen. Want morgenavond om tien vóór zes gaat de première van deze plaat over de zender Hilversum I. IZet allemaal de radio aan! Ml» deze uitzending niet! Veertien mensen hebben dinsdag: ver wondingen opgelopen by de ontploffing van een plastieken bom ln het beursge bouw te Parijs. De springlading ontplofte tien minuten nadat de bel had geluid ten teken dat de effectenhandel was gesloten. Aange nomen wordt dat de bom in een was ruimte was geplaatst. Een muur van dertig centimeter dikte bezweek onder de druk van de ontplof fing en vele ruiten van het glazen dak van de grote hal van het gebouw braken. Ook gewone ruiten sprongen en zelfs ge bouwen in de omgeving led'en enige schade. Een personeelslid van de beurs zei, dat er een bloedbad zou zijn ontstaan als de bom vijf minuten eerder was ontploft. De politie neemt aan dat de bom is geplaatst door aanhangers van een be weging voor Frans-Algerië. Dinsdagavond is bij het gebouw van de directie van de Franse radio te Algiers een plastieken bom ontploft Niemand liep verwondingen op maar een aantal auto's werd beschadigd. Te Tizi Ouzou. ten oosten van Algiers, werd een bom bij het station gevonden. De bom kon onschadelijk worden ge maakt voordat de lading tot ontploffing kwam. f Tijdens de Paasdagen zijn meer dan 5.000 Oostduitsers naar de Westduitse Bondsrepubliek ge vlucht. Dezfe foto werd gemaakt in het Westberlijnse kamp Ma- rienfelde, waar de ambtenaren de handen meer dan vol.hadden om alle vluchtelingen te registreren. JJET denken over de ontwikkeling van achtergebleven gebieden is sinds korte tijd eerst gegroeid tot een vraagstuk van algemene aard. Men stelt zich heden ten dage de vraag, hoe het volk als geheel tot ontwikkeling zal komen; welke voorwaarden moeten worden ge schapen om de „take-off", het ver trekpunt te bepalen, waar de ont wikkeling zal beginnen. Dat dit een zaak is, die in de eer ste plaats ligt in de hand van het land zélf, is tegenwoordig algemeen aanvaard. Een zo financieel gespeciali seerd driemanschap, als die bankiers die in het vorige jaar India en Pa kistan bereisden in opdracht van de Wereldbank, verklaarden dan ook in hun rapport dat één van hun belang rijkste opdrachten was, dat zij zich een oordeel moesten vormen over ka raktereigenschappen, energie en eer lijk streven in die landen. Maar en dit is een algemeen verbreide mening die ontwikke ling kan misschien al aanwezig zijn, maar wordt be lemmerd, met een geliefkoosd mecha nisch beeld, door de bevolkingsdruk. Niet zozeer door het aantal geboor ten, als wel door het toenemen van de verlaging van het sterftecijfer, die bereikt is door be trekkelijk goedko pe en eenvoudige bestrijding van volksziekten (bijvoorbeeld malaria), is een grote bevolkingstoename tot stand gekomen, die vooruitloopt op de toe name van de produktiviteit. Het ophef fen van die druk door het verminde ren van het aantal geboorten, wordt in de theorie algemeen aanvaard en is vooral in Japan reeds jarenlang prak tijk. Intussen is het van belang, bij zo grote eenstemmigheid, te wijzen op andere geluiden. Het blijkt nl. dat voor het op gang brengen van de ont wikkeling prikkels nodig zijn, die het volk uit zijn gesloten, aan de traditie gebonden bestaan doen treden. Deze gedachte, dat de te ontwikke len bevolking moet geprikkeld worden tot een nieuwe activiteit, was het the ma van een studie van de Amerikaan se expert Hirschmann, die als deskun dige in het Zuid-Amerikaanse Colum bia is werkzaam geweest. Hij richt in het bijzonder zijn kritiek op de theorie van de evenwichtige ontwikkeling, die door de meeste vooraanstaande Ame rikaanse schrijvers wordt gehuldigd. In dit kader geeft Hirschmann een nieuwe kijk op het bevolkingsvraag stuk. De moeilijkheid bij de ontwikkeling der jonge volken is, wij duidden het al aan: hoe zal de economische ont wikkeling beginnen? Singer, een ex pert verbonden aan het UNO-secreta- riaat, formuleert: de economische ont wikkeling wordt weerhouden door in elkaar grijpende vicieuze cirkels. Hoe zal men de monotone beweging dier cirkels verstoren en de richting ervan wijzigen? Duidelijk is, aldus Hirsch mann, dat er mogelijkheden moeten worden aangeraakt, die verborgen zijn. verschrompeld en ongebruikt. Wat men moet doen, is wel moeilijker, maar niet principieel anders dan het recombineren van mogelijkheden in tijden van crisis. Hirschmann toont dan aan, dat de ontwikkeling in de jonge gebieden niet harmonisch is, dat juist bepaalde ver storingen van het evenwicht heilzaam kunnen werken en dat de druk die wordt uitgeoefend op dc economie, een heilzame reactie kan tevoorschijn roe pen. In dit verband nu raadt hij aan om te komen tot een minder alarme rende houding ten opzichte van het bevolkingsvraagstuk dan in de litera tuur meestal geschiedt. Want, zegt hij, als een volk een werkelijk krachtige poging doet om zijn levensstandaard te behouden, tegen de druk van de bevolkingsvermeerdering, dan is in feite de economi sche groei al aan wezig, zonder dat dit nog in het in komen per hoofd tot uiting komt en dus door de statis tici kan worden ge constateerd. cr ook op dat i landen, die reeds tot de hoog ont wikkelden behoren, allen een grote be volkingsdruk heb ben gekend. Dit thema wordt nader uitgewerkt in een suggestief geschre ven beschouwing laatste categorie behoort een groep personen die door Eichmann was ge noemd. Inmiddels heeft de Keulse federale ad ministratieve rechtbank de eis tot be taling van de kosten van Eichmann s ver dediging die hij door tussenkomst van zijn verdediger, dr. Servatius, bij de Westduitse regering aanhangig had ge maakt, afgewezen. Eichmann 'had ruim 100.000 van de regering gevorderd. Het proces Eichmann zal volgende week donderdag, twee dagen na de aanvang, worden onderbroken voor de onthulling van een monument ter nagedachtenis van de ca. 6 miljoen joden die door de Duitsers zijn vermoord. Op een heuvel in de nabijheid van Jeruzalem is een ommuurde ruimte ge vormd, die ca. 10.000 personen kan be vatten. Een obelisk, met een fakkel waarvan het licht tot op 50 kilometer d.w.z. in Tel Aviv zichtbaar is, her innert aan de joden die in de ghetto's hebben gevochten. De voornaamste economische advi seur van president Kennedy, dr. W. W. Heller, heeft gisteren verklaard, dat het eind van de recessie in de Verenigde Sta ten zeer nabij is, misschien zelfs al een feit is. Lockheed Aircraft Corp. heeft in 1960 een verlies geleden van 42.9 min. Het was het eerste deficit sedert 1947. De oorzaak van het verlies ligt in moeilijkheden met de Electra Straal vliegtuigen. van de Engelse econoom Collin Clarke in „Fortune". Hy stelt de vraag, of met het niet zo moet zien, dat de be volking en de vrijheid samen toenemen. Om aan te tonen, dat dit in de praktijk zo is, neemt hij een drietal algemeen aanvaarde stellingen onder de loep, om na te gaan of deze in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. In de eerste plaats toetst hij de zo dikwijls geciteerde uitspraak van Lord Boyd-Orr, dat twee derde deel van de mensheid zou hongeren. Hij laat een voedseldeskundige betogen, dat hier van geen sprake ls. Werkelijke hon ger wordt geleden ln enkele vrij ge ïsoleerde gebieden van Azië en Afri ka cn ook daar niet duurzaam. Voorts is daar de hoge schatting, die doorgaans wordt gegeven van de reproduktieve capaciteit van de men sen. Het blijkt echter dat de verme nigvuldiging tot het maximum der bio logische mogelijkheden juist voldoen de is om de bevolking in stand te houden. Tenslotte: de mening dat een land een vaste capaciteit heeft om een be volking te voeden. Ten bewijze dat de ze stelling onjuist is, verwijst hij naar de prestaties van de beste landbou wers ter wereld, de Nederlanders. Wanneer overal de landbouw zou wor den beoefend op de wijze als de Ne derlanders zulks doen, zou men vol doende produceren voor tienmaal de huidige wereldbevolking. Er is dus geen reden tot vrees dat de agrari sche mogelijkheden voorlopig zullen worden uitgeput, hoe snel de wereld bevolking ook toeneemt. De Verenigde Staten verdubbelen tenslotte hun pro duktiviteit per man-uur iedere 30 jaar. Malthus (1798) vreesde reeds een be volkingscrisis in West-Europa toen Engeland ca- 10 miljoen inwoners tel de thans50 miljoen)! Hij noemt de les, die het 18e eeuw- se Engeland heeft geleerd om in het onderhoud van zijn bevolking te voor zien en merkt op dat als de Indiase boer de methode van rijstverbouw van zijn Japanse vakgenoot zou over nemen, India vier maal meer mensen zou kunnen voeden, dan bet nu kan. De bevolkingsdruk is waarschijnlijk de enige prikkel die het intensief conser vatisme van de Indiase boer kan bre ken. En wanneer het onwaarschijnlij ke zou gebeuren, dat de geboortebe perking in India algemeen ingebur gerd zou raken, zou de voornaamste stimulans tot economische ontwikke ling daarmede worden weggenomen. Ten aanzien van Frankrijk Is ook herhaaldelijk betoogd dat de terug gang van de bevolking tot ernstige gevolgen heeft geleid. Als deze terug gang inderdaad tot welvaartvermeer dering zou moeten leiden, zou Frank rijk nu het rijkste land van de we reld moeten zijn! Integendeel, Frank rijk, tot 1940, was een land dat zich neergelegd had bij de vermindering van zijn bevolking, dat de economi sche vernieuwing afwijst, zucht onder de druk van de „féodalités établies" cn kartels. Nu is bevolkingsdruk geen oorzaak zonder meer van economische ontwik keling, maar volkeren, aldus Collln Clarke, die een Intelligent antwoord geven op deze uitdaging, zullen be loond worden met een alzijdige voor uitgang, waarvan de omvang moeilijk is te voorspellen. I Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van een aantal sociale wetten in verband met de invoering van de verkorte werkweek. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt dat zich zowel ten aanzien van de heffing van de ingevolge die wetten verschuldigde pre- miën, als ten aanzien van de vaststelling van de uitkeringen bij een kortere wericweek dan zes dagen een aantal vragen voordoen, die alleen door een wetswijziging tot een oplossing kunnen worden gebracht. In het SER-gebouw in Den Haag is gisteren de installatievergadering gehouden van het bedrijfsschap voor de visconservenindustrie. Het schap zal zich mogen bewegen op het gebied van kwaliteitsverbetering, de tech- j nische inrichting van ondernemingen, de aanduiding van de produkten bij verkoop, lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Na de voorzitter van het bedrijfsschap, de heer Wijnbelt, die in zijn rede het grondstoffenprobleem als het belangrijkste vraagstuk schetste, spraken nog de staatssecretaris van algemene zaken, drs. Schmelzer; en de voorzitter van de S.E.R., prof. Verrijn Stuart. Er komen 1068 man tekort op de voorlopige organieke sterkte van het korps rijkspolitie. Deze voorlopige sterkte bedraagt 5761, zodat het tekort neerkomt op 18,5 procent. Het tekort is het grootst bij de landgroepen f (19,1 pet.), de verkeersgroepen en de parketgroepen hebben een tekort respectievelijk van 16,3 en 16 pet. Een en ander blijkt uit een overzicht, 1 dat minister Beerman voegt bij zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kolfschoten (kath.v.). In dit antwoord kondigt de i minister aan, dat de in artikel 18, tweede lid, van de politiewet bedoelde I gezamenlijke organieke sterkte van de land- en verkeersgroepen van het korps rijkspolitie omstreeks juli van dit jaar zal worden vastgesteld. Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (soc.) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat vragen gesteld over „zand bij de delta- i dienst". Hij vraagt of het waar is dat het de opvatting van de delta- - dienst is, dat het gebruik van zand voor zogenaamde afgeleide werken op de tweede plaats moet komen en dat daarom zand als „afval" kan worden beschouwd en in zee geworpen kan worden. De heer Scheps vraagt voorts of de gemeente Hellevoetsluis er re delijkerwijs op had mogen rekenen, dat zij het zand, dat bij de deltawer ken in het Haringvliet vrij kwam, voor een redelijk bedrag zou kunnen verkrijgen, waardoor die gemeente in staat geweest zou zijn terreinen op te hogen. Ook vraagt de heer Scheps of de minister het verantwoord acht dat de deltadienst zand als afval in zee werpt, zulks waar elders in Nederland de het landschap sierende heuvels worden afgegraven, om aan zand te komen. Ten slotte vraagt hij de minister of, indien ge noemde voorstelling van zaken juist is, hij zodanige maatregelen wil nemen dat aan de verspilling van zand spoedig een einde komt. De 66-jarige ex-koning Zog I van Albanië is gis teren in een Parijs' zie kenhuis in ernstige toe stand opgenomen wegens een maag- en leveraan doening. I De Engelse kappers zijn een campagne begonnen om het milimeteren van het haar van de Engelse rekruten af te schaffen. Het zou de miLtair „gro te emotionele ellende" bezorgen. De regering-Castro heeft voorgesteld een „unie van rebellenpioniers" op te richten voor leerlin gen, die uitmunten in het leren en in hun gedrag. Volgens een Amerikaans tijdschrift zou de moge lijkheid bestaan, dat Ru- dolf Hess, een van de drie nazi's die in de Spandaugevangenis in Berlijn zitten, dit jaar zal worden vrijgelaten, of naar een psychiatri sche inrichting zal wor den overgebracht. I Hongarije heeft gisteren de zestiende verjaardag van zijn „bevrijding" door het Sowjetleger ge vierd met een geweldige militaire parade te Boe dapest. I Kikvorsmannen van de Amerikaanse marine heb ben gisteren twee Jeug dige betogers die aan boord van de polaris-on- derzeeër Patrick Henry wilden klimmen in bet ijskoude water van Holy Loch gegooid. Zc zijn later aan de Schotse poli tie overgeleverd. Het vliegveld Schiphol krijgt zaterdag zijn eer ste luchtverbinding met Bournemouth aan de En gelse zuidkust. Tweemaal per week zullen vliegtui gen van de Air Safaris, de nieuwe luchtlijn on derhouden. De Sowjetrussische mi litaire attaché te Lon den, generaal-majoor Iwan Evimof, die op Tweede Paasdag een voetbalwedstrijd in Lon den had bijgewoond, waarbij zijn club de zege behaalde, ontdekte na afloop dat zijn auto was gestolen. Er bevonden zich geen geheime stuk ken in. I De twee meter hoge met chocolade bespoten paas haas, een geschenk uit Zwitserland voor Caro line Kennedy, heeft het dochtertje van de Ame rikaanse president niet op tijd bereikt. Het 81 kilogram wegende dier had bij het overladen in New York zijn kop ver loren 20 STUKS F!.- Communistische hulp ter waarde van vele honderden miljoenen dollars stroomt op het ogenblik Indonesië binnerw De Sowjetunie neemt hiervan het grootste deel voor haar re kening. De Russen begonnen met een lening van 117 miljoen dollar. Op het einde van Chroesjtsjef's officiële bezoek aan Indonesië in februari 1960 kwam hier nog eens 250 mil joen dollar bij. In december van het vorig jaar ging Indone- sië's minister van defensie, ge neraal Nasoetion, naar Moskou om te pogen daar kredieten te krijgen voor de aankoop van wapens. Het zou hier gegaan zijn om een bedrag van honder den miljoenen dollars. Na zijn terugkeer in Djakarta zei Na soetion dat Indonesië van de Russen wapens zou krijgen en wel onder meer bommenwer pers, jagers, duikboten en mo tortorpedoboten. Ook Polen, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland en Roemenië geven hulp aan Indonesië. Op Poolse werven worden 24 vrachtschepen voor Indonesië ge bouwd. Voorts heeft Polen Djakarta een krediet van 4 miljoen dollar ver strekt voor de bouw van scheeps werven op Java, Sumatra en Celebes. Op deze werven zullen kustvaartuigen gebouwd en kleine schepen gerepa reerd kunnen worden. De Polen bouwen de werven zelf. Poolse en Tsjechische kredieten worden gebruikt voor de bouw van cementfabrieken in Makassar en Loahkoeloe' in Oost- Borneo. Tsjechoslowakije heeft een miljoen dollar aangeboden voor de vis- verwerkende industrie. Het grootste deel van dit bedrag zal besteed worden voor het kopen van dieselmotoren. Verder wordt het door Tsjechoslo wakije verstrekte geld gebruikt voor de aankoop van dieselgeneratoren, spoor wegmateriaal en machinerieën voor de landbouw en de bouw van een water krachtcentrale. Oostduitse kredieten zijn gebruikt voor de suikerindustrie. En dan zullen er nog Roemeense tech nici naar Indonesië komen om daar op de staatsolievelden te werken. De Russische kredieten van in totaal 367 miljoen dollar zullen gebruikt wor den voor de volgende projecten 1. de bouw van een waterkracht centrale in Asahan in Noord-Sumatra; deze centrale zal een capaciteit van 120.000 kilowatt krijgen. 2. de bouw van een aluminium- fabriek. die jaarlijks onder meer 18.000 ton aluminium moet produceren. 3. de bouw van een chemische fabriek, speciaal voor de produktie van soda-verbindingen. 4. de bouw van een staalfabriek in Oost-Borneo, die jaarlijks 250.000 ton staal moet afleveren. 5. de bouw van een staalfabriek in West-Java met een jaarlijkse produktie van 100.000 ton staal. 6. de uitvoering van twee projecten In Borneo ter ontwikkeling van de gemechaniseerde rijstbouw; jaarlijks zullen deze ondernemingen 560.000 ton rijst moeten produceren. 7. de bouw van een superfosfaat- fabriek op Borneo, die elk jaar 100.000 ton superfosfaat moet produceren. 8. de aanleg van een grote weg van ruim 650 km tussen Zuid- en Zuidoost- Borneo. 9. de bouw van een technologisch instituut in Ambon. 10. de bouw van een stadion In Dja karta, dat plaats moet bieden aan 100.000 mensen. Naar in New Dehli verluidt trekken Chinese troepen op in de richting van Adak, noordoost Kasjmir, „kennelijk om een opstand in West-Tibet te onder drukken". Voorts zouden ongeveer twee weken geleden in Tiugri, üost-Tibet, ge vechten zijn uitgebroken tussen Chine zen en Tibetanen. Deze berichten kon den niet worden bevestigd. Waarnemers in New Dehll achten het niet uitgesloten dat de 1.700 vluchtelin gen die onlangs uit India en Nepal naar Tibet zijn teruggekeerd een guerilla voeren. De tweede raadsman van Eichmann, Dieter Wechtenbruch, heeft in West- Duitsland geen getuigen a décharge kunnen vinden. De mensen die iets over Eichmann zouden kunnen vertellen zijn bevreesd vanwege hun nazi-verleden waarvoor zij in Israël kunnen worden vervolgd of willen eenvoudig niets met het proces te maken hebben. Tot de Massale demonstraties Duizenden Katangezen, gewa pend met kapmessen en ouder wetse geweren, hebben gisteren bij het vliegveld van Elisabeth- stad gedemonstreerd en een vlag van de Ver. Naties neergehaald. Enkele Zweedse militairen, die I bij het vliegveld waren gesta- tioneerd werden meegevoerd, doch later-weer vrijgelaten. Zoals bekend ls heeft president Tsjombe een algemene mobilisatie af gekondigd, nadat de Zweden een Ka- tangese patrouille die het militaire vliegveld wilde overmeesteren hadden gevangen genomen. Radio Elisabethstad riep vervolgens de bevolking op zich in het centrum te verzamelen, nadat Tsjombe de V.N. een ultimatum had gesteld. Tsjombe deelde mee dat alle contacten met militairen of burgers in dienst van de Ver. Naties waren ver boden. Overtreders zouden streng wor den gestraft. De toevoer van drink water en elektriciteit naar het kamp van Zweedse V.N.-militairen is afge sloten. Tsjombe zei dat wanneer hü geen overeenstemming met de Ver. Naties zou hebben bereikt, hjj de menigte zou hebben gevraagd, het vliegveld te ver overen. Deze overeenstemming houdt in dat de status quo van vóór de Ka- tangese aanval zal worden hersteld, d.w.z. V.N.-militairen zullen het mili taire deel van het vliegveld bewaken en Katangese troepen de burgerlucht haven. MESSEN Niettemin begonnen sommige Afrika nen hun messen aan de straatstenen te slijpen, en toen Tsjombe was uit gesproken begaf een grote menigte zich naar het vliegveld. De Zweedse troepen bij de ingang moesten zich te rugtrekken. De betogers drongen door tot in de zg. neutrale zone, haalden een vlag van de Ver. Naties neer, gooiden ruiten in en vernielden telefoonlijnen. Katangese politie, geleid door blanke officieren, slaagde er in de orde te herstellen en na geruime tijd trokken de demonstranten af. De politie bleef bij het vliegveld achter. De vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Kongo, Dumontet, werd na zijn besprekingen met Tsjombe enige tijd vastgehouden door Katangese gen darmes „die zijn identiteit wilden vast stellen", aldus heeft Radio Elisabeth stad meegedeeld. Een vliegtuig van de Ver. Naties met Indiase troepen heeft niet op het vlieg veld van Elisabethstad kunnen landen en is naar Kamina teruggekeerd, aldus heeft een Katangese woordvoerder meegedeeld. Tsjombe zou Dumontet nadrukkelijk hebben gezegd dat hij geen Indiase troepen op Katangees grondgebied wenst. LEOPOLDSXAD Tijdens het paasweekeinde hebben Kongolese troepen rond Leopoldstad wegversperringen aangelegd, burger personeelsleden van de V.N. gearres teerd en een Canadees mishandeld. Dit optreden van de Kongolezen volgde op het sturen van V.N.-troepen uit India naar Katanga en een plotselinge toe neming van de spanning in het gehele land. KAMITATOE Cleophas Kamitatoe, de gouverneur van de provincie van Leopoldstad die als afgezant van de centrale regering van Ileo een bezoek aan Stanleystad heeft gebracht, heeft verklaard „zeer bevredigende" gesprekken met Antoine Gizcnga te hebben gevoerd. HU scheen optimistisch over de kans op toenade ring tussen Leopoldstad cn Stanley stad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5