Ronselaar van Nederlandse arbeiders beschuldigd m 'm Staat Israël volwassen op zijn dertiende jaar Gewijde programma's op beide Paasdagen De Zon gaat op -ssrwsi,'?iï!mJ.o,"n K"* »•- Twee Limburgers nog buiten schot 9 ZATERDAG 1 APRIL 1961 (Van onze correspondent in Bonn) TIET WESTDUITSE weekblad „Stern" heeft Karl Jendroszyk uit Keulen -en de gebroeders Lambert en Peer Stitzinger uit Maastricht aan- geciui/d als zouden zij leveranciers van „blanke slaven", van Nederlandse fA enige Belgische arbeiders aan Westduitse industrieën, zijn. De gebroe ders Stitzinger zijn onbereikbaar voor de Westduitse justitie, maar de B mdsrepubükeinse Bouwvakarbeidersbond in Mülheim aan de Roer heeft inmiddels roet in hun eten gegooid: de bond schreef in de Nederlandse taal brieven aan de Nederlandse arbeiders, waarin opheldering werd gegeven over de lonen, die hun Westduites collega's krijgen, en de verdiensten, die de gebroeders Stitzinger hadden opgestreken door hun (illegale) arbeids bemiddeling. De Nederlandse arbeiders kwamen de gebroeders Stitzinger staan. En wel tegen deze „bemiddelaars" in opstand en eisten hogere lonen. Daarom werden zii door de gebroeders Stitzinger ontsla, gen. Via de officiële Westduitse arbeids. bureaus kregen zy onmiddellijk weer werk. Sindsdien laten de gebroeders Stitzinger door hen bezorgde werk- krachten by het arbeidsbureau in Mül- helm officieel aanmelden. Men is er in West-Duitsland echter niet von overtuigd, dat de officieel aan gemelde Nederlandse arbeiders de eni gen zijn, die in „slaven-verhouding" tot Schaak-vraag 79 Wit: Kb7, Td6, pi g4. Zwart: Kh2, pi e5, f3 en g5. Een eindspel-compositie van W. en M. Platow. De wedloop tussen wit en de zwarte pionnen eindigt nog net onbeslist, dank zij een grappige bij komstigheid. Opgave: wit speelt en maakt re mise. W,m H Ibam-vraag 78 De stand was: Zwart: 7, 8, 10, 13, 14, 18, 19, 23, 29. 36. Wit: 22. 27, 28, 31, 32, 34, 37, 38. 39, 44. En dit is de oplossing: 3933. 29 x 49; 33—29, 23x34; 28—23, 19x17; 27 —22, onverschillig hoe zwart slaat; 32x3, 49x46!: 3x43. 36x27; 43x5. Bi'idqe A 2 C V 8 7 4 3 8 65 2 74 ~1 10 9 C> B6 A VB 107 J H652 8 643 P 952 H 3 AVB9 A HVB75 C? AH 10 O 94 1083 Zuid speelt een contract van 2 schoppen (8 slagen). West komt uit met ruitenheer en speelt ruiten na, welke Oost neemt met de 10. Oost vervolgt met ruitenaas. Hoe moet Zuid spelen? Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gemeente in Noord- Brabant gewicht; 2. wijnmaat verdikking der opperhuid; 3. de maan godin sociëteit (afk.); 4. keuken gerei voorvoegsel voorzetsel; 5. meisjesnaam nieuwerwets; 6. rund bloeiwijze bijwoord deel van de mast; 7. zuster vreemde munt; 8. soort groente voor in oprich ting (afk.); 9. scheikundig element (afk.) meisjesnaam water in Noord-Brabant maanstand. Verticaal; 1. bolwerk naschrift (afk. Lat.); 2. niet van hetzelfde ge voelen vreemde munt; 3. maan stand tropische slingerplant ou de lengtemaat; 4. lichaamsdeel meisjesnaam; 5. bijwoord Euro peaan familielid; 6. gemeente in Noord-Brabant tijdrekening; 7. schaaldier slangvormig dameshals- bont; 8. bekende afkorting bodem; 9. zeezwaluw overal. _JN heel zeker weet men, dat de gebroeders Stitzinger niet de enigen zijn. die op illegale wijze en met grove verdiensten Nederlandse werkkrachten aan de West duitse industrieën leveren. Men schat, dat zich in de Nederlands- Duitse grensgebieden minstens 200 van deze forma's bezighouden met de leve ring van „blanke slaven". Het zou de taak van de Nederlandse arbeidsbureaus nf politie zijn daartegen op te treden. Sinds men de praktijken van de slaven handelaren kent, is het ook niet meer zo gemakkelijk om Nederlandse (maar ook Belgische) arbeiders over de West duitse grens te brengen: de Westduitse grensbeambten laten werkkrachten, die niet in het bezit zijn van een door een Westduitse arbeidsbureau afgegeven werkvergunning, niet meer toe. Het gat in deze regeling is. dat iedereen als toe rist over de Westduitse grens kan ko men. Door dit gat brengen verschillende Nederlandse „bemiddelaars" nog werk krachten over de grens. „Bedrijfje" Een indruk, hoede slaven-handelaren werken, heeft de Westduitse justitie ge- kregen uit het onderzoek tegen de „Han- werksmeister" Karl Jendroszyk uit Keu len. Hij bezit een bedrijfje, waarin plaats is voor hoogstens tien arbeiders. In feite heeft hij echter tussen de 100 en 200 ar beiders in dienst, die hij „uitleent" aan industrie-ondernemingen, die langs nor male wiegen hun behoefte aan arbeids krachten niet kunnen dekken, d.w.z. via de arbeidsbureaus. (Hoe krap de situatie is, bleek dezer dagen toen aan het einde van het schooljaar in de Bondsrepuoliek 180.000 scholieren, die niet verder gingen studeren, allen als leerlingen in het be drijfsleven werden ondergebracht. Er bleven toen nog 90.000 onbezette leer ling-plaatsen open). Jendroszyks bedrijf bestaat praktisch uit een aantal mappen, waarin voor elke onderneming is genoteerd hoeveel werk krachten hij heeft uitgeleend en op wel ke manier de afrekening heeft plaats ge had. Jenddoszyks bedrijf is dus een soort verhuurkantoor, met dit verschil dat het geen auto's-zorvder-chauffeur of diner- bestekken maar mensen en menselijke arbeidskracht zijn die hij verhuurt Jendroszyk is inmiddels wegens on geoorloofde arbeidsbemiddeling in staat van beschuldiging gesteld en de Duitse politie is een onderzoek tegen hem be gonnen. Jendroszyk is met de „wet op de arbeidsbemiddeling" in conflict geko men, aangezien hij „regelmatig aan der den werkkrachten levert zonder zelf de door hem verrichte arbeid voor eigen rekening te laten uitvoeren en zonder zelf de kosten van uitrusting der arbei ders met de nodige werktuigen te dra gen". Ongetwijfeld: Jendroszyk betaalt zijn slaven goed. maar hij betaalt hen des ondanks minder dan hij zelf voor zijn bemiddeling van de indusbieondernemin- gen krijgt. Ondanks zijn eenmansbedrijf je rijdt Karl Jendroszyk in een dure Amerikaanse „slee" en in een Mercedes 220. Hij woont in Waklbrohl. In de tuin van zijn woning kweekt hij forellen, j diensten geen gebruik maakt, Deze forellenkweek kostte hem honderd-1 hij nog meer. duizend mark. De slaven hebben dat voor hem verdiend. Op ongeveer dezelfde manier werken de Maastrichtse gebroeders Stitzinger. Z(J hebben een bouwbedrUf. adverteren om werkkrachten In Nederlandse- en Belgische kranten. Daarin staat niets over de plaats van het karwei, slechts een aanduiding waar zU zich 'smor. gens vroeg moeten melden. Met V.W.. Kombis worden zy dan over de Duits- Nederlandse grens gebracht. Nogmaals: de Westduitse regering heeft er niets tegen, dat buitenlandse arbeids krachten in de Bondsrepubliek komen werken. Dit jaar zullen er rond een half miljoen komen. Zij eist evenwel van hen, dat hun arbeidsverhouding wordt gere geld via de daarvoor aangewezen instan ties, d.w.z. de arbeidsbureaus. Een werk vergunning wordt hen zonder meer ver leend, evenals de verblijfsvergunning, die daarmede gepaard gaat. Ook is op grond van de wederzijdse liberalisering van de werkgelegenheid binnen de E.E.G.- landen toelaatbaar, dat een Nederland se of Belgische ondernemer met zijn ge hele ploeg arbeiders een karwei in West- Duitsland overneemt. Daarin onderscheidt zich n.l. de „bemiddeling" van een Jen droszyk en de Stitzingere die weliswaar optreden als bonafide ondernemers, maar in feite de door hen geleverde „blanke slaven" uitbuiten en daarmede bovendien nog de vryheid van werkgelegenheid vervalsen. Geen enkele Nederlandse of Belgische arbeider, die in West-Duitsland wil wer ken. heeft de „bemiddeling" van deze lieden nodig. En wanneer hij van hun ■ÉattHHlr verdient Voor onze filatelisten pRECIES VANDAAG, op 1 april komt *- Suriname met een volkomen vernieu wing van zyn frankeerzegels Het portret van onze Koningin, dat tot nu toe sinds het bestaan van de Surinaamse zegels het zegelbeeld bepaalde, Is vervangen mede onder invloed van de Ameri kaan Lehmann, die het zegelbeleld van Suriname decreteert door stadsge zichten. De lage waarden gaven voor beelden van cultures: ryst, bananen, cacao enz. De hogere waarden, aardig van uitvoering, brengen bekende histo rische bouwwerken, waarvan we een drietal tonen: afb 1 de oude Neve Shalon synagoge, afb 2 het gebouw van de wet gevende raad en afb 3 Fort Zeeland. Op 2 mei volgen nog vijf waarden, met o.a. de Ned. Hervormde Kerk. De Staat Israël heeft van den aanvang van zün zelfstandigheid af ieder jaar de verjaardag daarvan herdacht, met een serie onafhankeiykheidszegels Dit betekent een myipaal, een bewys van volwassenheid van de jonge staat. Dat klinkt ons misschien vreemd in de oren: volwassen op zijn dertiende jaar, maar dit houdt verband met de Joodse gewoonten en wetten dat een manne lijk lid van het Joodse volk op zijn dertiende jaar als man in het volk be vestigd wordt. Dan vinden kerkelijke ceremoniën plaats, waarbij de jonge man o.a. geroepen wordt om uit de Torah te lezen. Hiermee vangt zijn loopbaan als „barmitswa" aan. Dit mo ment heeft de Joodse Staat nu ook bereikt: Barmitswa. Dit betekent dat men acht dat nu de kinderziekten van de jonge Staat voorbij zyn. en dat men nu gevestigd en volwassen aan de werkelijke opbouw in zelfstandigheid verder gaat. Dit belangrijke feit wordt door een prachtige bloemenserie herdacht: afb 4 de mirte, uit de Bijbel bekend, afb 5 de urginea maritima een lid van de familie der lelieachtigen, en afb 6 de oleander, vakantiegangers bekend van Italië en de Rivièra. Op dezelfde dag, 18 april, verschijnt ter gelegenheid van de arbeiderssport- feesten „Ha poel" afb 7, een speerwer. per. T IECHTENSTEIN komt behalve met een paar aanvullende waarden op de lopende frankeerserie, o.a. afb 8, de prachtige kerk van Bendern, met een korenschoof op de voorgrond, ook uit met een hele serie gewijd aan mid deleeuwse minstrelen en troubadours. De voorstellingen werden ontleend aan de prachtige miniaturen uit het Manesische handschrift. We geven éën voorbeeld, afb 10, met Walther von der Vogelweide, een minnezanger eerder al eens door Oostenrijk op een zegel geëerd en naar precies hetzelfde voor beeld, met dezelfde voorstelling. In de Duitse literatuur neemt deze Walther eenzelfde plaats in als bij ons Henrik van Veldeke. Duitsland geeft op. St Jorisdag, een zegel met een schutspa troon der padvinders, St. Joris die de draak bevecht (afb 10). Monaco herdenkt dit jaar dat 50 jaar ge leden de eerste rallye van Monte Carlo gereden werd, en tevens dat dat jaar de 30e verreden werd. De kleine staat, die zijn schatkist mede door de post- zegelinkomsten op peil moet houden, doet die filatelistische herdenking niet kinderachtig en bekrompen. Integen deel, een lawine van zegels memoreert dit feit, maar toch wel weer zo zin vol en aardig dat men er eigenlijk toch niet boos om kan worden. Onder meer komt een hele ellenlange reeks opdraven met autotypen die zo rond diie eerste rallye het summum van mo derne wagens betekenden. We willen U een drietal niet onthouden. Afb 11, de Rochet Schneider uit 1894, afb 12, de Rolls Royce uit 1903 en afb 13, de Cadillac uit 1906 Verder para deren in deze serie de Chevrolet van 1912, de Peugeot van 1898, de Fiat van 1901, de Panhard van 1899, de Renault van 1898, de Ford van 1908, Dion Bou- ton van 1900, Buick van 1910, de De- lahay van 1901 enz. Daarnaast nog een apart herdenkingszegel van hoge waar de: 50 jaar Rallye, en een: 30e Rallye, met route en stadsgezichten Stock holmMonte Carlo. U ziet: aan nieuw tjes geen gebrek! Voor de a.s. Paasdagen hebben verschillende omroepverenigingen speciale programma's samengesteld. Vooral de radio zal op deze dagen de thuisblijvenden veel genot en vooral veel wijding kunnen geven. Wij laten hier enkele hoogtepunten uit de programma's volgen, opdat u alvast kunt uitzoeken wat u wilt aanzetten. vanavond 0 Met de rubriek „Espresso" begint de VARA na het NTS-journaal om 8.20 uur haar televisieprogramma. Om 8.50 de TV-Toto met o.a. de Vlaamse televisie-omroepster Paula Semer als gaste. Op zondagochtend, Eerste Paasdag, begint de NCRV der traditie getrouw om 7 uur al met de uitzending van een Paaszangdienst, te houden in de Ned. Hervorm.de kerk te Rijswijk Z.-H. De titel van deze uitzending is „Verwor penen der aardeontwaakt!" en de dienst is georganiseerd door het Inter- kerkelijk comité Zangdiensten. In deze dienst, waarin zarag en Schriftlezing hoofdzaak zijn, worden meditaties uitgesproken door ds. H. H. Groenewegen, Ned. Herv. predikant te Den Haag en ds. L. J. Boeyirtga, Geref. predikant te Rijswijk. Het IKOR zendft, eveneens over Hil versum II, om 10-30 uur de dienst uit, die gehouden wordt in de Ned. Herv. Maranathakerk te Hilversum en waar d6. P. G. van Hooff voorgaat. Op dezëlflde zender kunt u om 230 uur luisteren naar e endoor de KRO verzorgde uitzending van het Bijbels oratorium „Le Roi David" van Hon-ne- ger. Om 7 uur komt dan het Convent van Kerken met een dienst, te houden in de Geref. kerik van Zwijndrecht (Bethelkerk). waar ds. S. van der Veen preekt en het Geref. Kerkkoor de dienst met zang zal opluisteren. NACHTDIENST Over de andere zender, Hilver sum I, verzongt het IKOR des nachts om 12 uur de uitzending van de Paaswake in de Ev. Lutherse kerk •te Leiden. Voorganger is ds. H. J. A. Haan, het kerkkoor zingt en cantor- organiste is mevrouw Blankenstean- Offenberg. Om 7 uur komt het IKOR terug met een programma van Paasliederen tegen de achtergrond van de grote stad. De VARA, op diezelfde zender, laat tussen kwart vóór en kwant over 9 twee Paas- cantates van Baoh in Duitee uitvoerin gen horen. Na 12 uur zendt de AVRO over Hilversum I uit en om 12.35 uur kunt u dan luisteren naar Slavischs kerkelijke Paasliederen, gezongen door het Utrechts Byzantijns koor. Een korte Paasdienst wordt om 6.30 uur uitgezonden door de VPRO: het is een studiedienst, geletid door ds. J H. A. Doeschot uit Haarloo. TELEVISIE Wat de televisie betreft, deze biedt weinig speciaal aan Pasen gewijde programma's. -Op de Eerste Paasdag zendt de NTS om 10 uur een dienst uit, die gehouden wordt in de Geref. kerk (Immanuelkerk) te Utrecht Zuid en waar ds. J. van Reeven Commenlaai' Goede t.v.-avond Van de NCRV hebben we gister avond een goed televisieprogramma gezien. In de welverzorgde rubriek „Attentie" wijdde Peter van Campen onder meer aandacht aan de repeti ties voor de grote concertavond, die op Tweede Paasdag wordt gegeven ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigin gen, en waarvan de NCRV een radio uitzending zal verzorgen. We hoorden koordirigent Chris Hanegraaf in-Leiden de repetitie lei den van Chorus 8, een in opdracht van de bond geschreven compositie door dr. Anthon van der Horst. Kees van Langeraad had een vraaggesprek met dw bondsvoorzitter de heer H. F. Brune, die vast gelooft in een goede toekomst voor de koren (de bond telt er 900 met 34.000 leden in totaal), hoewel het moeilijk valt de jongeren aan te trekken. Verfrissing van het repertoire zou hier ten goede kunnen werken. Dit zei ook dr. Anthon van der Horst, die het heel belangrijk noemde, dat de bond compositie-opdrachten geeft. Componisten kunnen zich dan op de koor-capaciteiten die in Ne derland vrij hoog liggen) instellen. Later in het programma gaf de ac teur Johan Walhain een boeiende vertolking van een hoofdstuk uit „De wandelende jood" van de Vlaamse schrijver August Vermerjlen. Een moeilijke opdracht, deze vrij lange monoloog, waarin nog eens de lij densgeschiedenis wordt verhaald. Maar Johan Walhain bracht het tot een uitstekend einde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL aard—daar. ster—rest, peer—reep, jjrisreis. nier, Eemsmeee, Men kreeg aldus het woord Asperen. mieUStein. Mimmi liep naar het raam. Het was dom van Imber om aan Erland te denken, maar zo iets hoorde er nu eenmaal bij. Een jonge moeder kan de vader van haar kind niet uit haar gedachten bannen. Hij was er, ook al wilde ze niets meer met hem te maken hebben. Grijsgrauw lag het meer, alleen aan de zuide lijke oever zag men een zwarte rand. Mimmi wist, dat al het ijs de volgende ochtend al op weg kon zijn naar de riviermonding. „Ik zie hem niet." Imber ging zitten, de Lappenvrouw kon niet voorkomen, dat zij uit bed kwam. Zij moest zich zelf overtuigen, dat het ijs wijd en zijd leeg en verlaten was. Zij wreef de ruit op om beter te kun nen zien. Plotseling ging haar ademhaling sneller. „Daar komt hij aan!" Mimmi schudde het hoofd. Een zwarte vlek op het ijs was geen mens. Imber week niet van het raam. De vlek moest zich bewegen! „Je moet niet zo lang blijven staan," vermaande de Lappenvrouw. „Ik zal het je echt zeggen, als er iemand over 't ijs komt." Imbers gedrag beviel haar niet. Als zij de vrouw van Akkafjall moest worden, moest zij haar gedachten een andere rich ting uitsturen. Mimmi had heel veel op het hart, maar zij paste er wel voor op het uit te spreken. Men moest kun nen zwijgen, want een woord op het verkeerde ogenblik kon groot onheil stichten. Ook 'met Arne was de Lappenvrouw 't niet eens. Hij had hier nu in de kamer moeten zijn en niet als een dief in de buur moeten rondsluipen. Als Imber zijn toekom stige vrouw was, werd het tijd, dat hij naar haar kwam kijken. Er waren nu geen vrouwenhanden meer nodig. Hout en water halen en eten koken kon Arne even goed als zij en over een paar dagen zouden zij al naar Akkafjall kunnen gaan. Hier op Berkendal was niet veel om vet van te worden. Tegen de avond ging Mimmi naar buiten om alles te inspecteren In het voorbijgaan wierp zij een blik op het meer. maar zij verwachtte niet. dat zij iets nieuws zou ontdekken. Erland was er voor haar eenvoudig niet. Toen zy in het dichte kreu pelhout kwam, slaakte zy een korte kreet. Na een poosje riep zij nog eens en toen kwam er van hoger- iop antwoord. Het was niet de stem, die zij ver- in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH wacht had, maar zij bleef toch staan. Het duurde niet lang, of Thomas stond rood en hezweet voor haar. „Is er iets gebeurd?" hijgde hij. „Neen." „Maar je hebt geroepen!" „Ik wilde, dat Arne me zou horen. Heb jij hem gezien?" „Vandaag niet, maar hij komt beslist. Heb jij hem nog iets te zeggen?" „Ik wilde hem zeggen, dat mijn taak bij zijn vrouw afgelopen is." „Heb je de kolonist zelf niet gezien?" „Ik.denk, dat die niet meer leeft. Vier dagen weg om hulp te halen bij de Oosterberg, dan is er iets niet in orde." Thomas krabde zich bijna zijn muts van het hoofd. Hij vond het vreemd, dat Arne niet naar Berkendal was gegaan om naar zijn vrouw te kij ken. Al drie dagen geleden had hij gehoord, dat de kolonist niet thuis was; hij hoefde dus niet bang te zijn voor een gesloten deur te komen. Thomas ging met zijn vrouw naar de hut. Zij wilde alleen nog wat voor de nacht in orde bren gen en dan ging zij mee naar huis. De Lap aarzel de, toen zij dichterbij kwamen; zijn neusgaten werden wijd opengesperd, alsof hij iets rook. „Ik blijf hier wel wachten," mompelde hij. „Dat gebeurt niet, je gaat mee naar binnen. Zij zal je niet opeten." Thomas volgde haar aarzelend. Toen hij deze deur de laatste keer had geopend, had zijn ver giftigde vader op de grond gelegen, Hij staarde secondenlang naar de grond, voordat hy de blik naar Imbers bed keerde. Een paar minuten later zat de Lap rustig op een krukje. De vrouw van de kolonist had niet het boze oog en ook van de muren werd er niet naar hem gekeken. Hij legde grote belangstelling aan de dag voor de pasgeborene, maar die verdween weer snel, toen hij had geconstateerd, dat zijn vrouw gelijk had. Het kind leek in geen enkel op zicht op Arne. Desondanks knikte hij Imber vrien delijk toe. „Op Akkafjall zul je het goed krijgen." zei hij. Imber huiverde, het bloed steeg haar naar de wangen. „Op Akkafjall?" „Ja, als je Arnes vrouw wordt." Imber staarde hem verwezen aan. Wat bedoelde de Lap?" Arnes vrouw!" Mimmi probeerde Thomas' aandacht af te lei den, maar het gelukte haar niet. Hij prikte in zijn pijp en trok zo hard hij kon om er de brand weer in te krijgen. „Ik denk, dat het er niet zo best met je zou heb ben voorgestaan, als Arne niet aan Mimmi ge vraag had je te helpen." Imbers hart bonsde luid. Zij maakte haar lippen vochtig, maar zij kon geen woord uitbrengen Mimmi deed wat zij kon, maar Thomas leek wei doof en blind. „Wij vinden, dat de Lap zich met zijn eigen za ken moet bemoeien en niets met de vreemdelin gen te maken moet hebben. Het is niet goed. dat de vos bij de wolf in het hol kruipt. Toen zei Arne „Je moet niet zoveel praten!" viel zijn vrouw hem in de rede. Zij was bang, dat Thomas iets zou zeggen, dat niet voor Imbers oren bestemd was. Arne zou heus zijn redenen wel gehad hebben, toen hij haar vroeg niets te zeggen. De Lap bromde. Niet praten! Als een mens iets te zeggen had, moest hij toch zeker zijn mond opendoen! „Arne zei, dat wij je moesten helpen, omdat zijn moeder door het slechte weer niet kon komen." De Lappenvrouw ademde hoorbaar. Zij wist niet, hoe zij haar man aan het verstand moest brengen, dat hij toch al te veel gezegd had. Zij zei, dat zij direct gegaan was, toen zij gehoord had, hoe de zaken hier stonden. Thomas ging er tegen in. (Wordt vervolgd) voorgaat. Muzikale medewerking ver. lenen de organist Henk Seldenthuis, de trompettist Harry Sevenstern en de hoboïst Cor Coppens. De^ avonds is er in het KRO-pro- gramma om 8.45 uur een Duitse film, „De zeven luchters" genaamd. Uit gangspunt is het eerste hoofdstuk van Openbaringen, waarin Johannes spreekt van de zeven luchters. De samenstel lers hebben hun aandacht gericht op de zeven gemeenten waaraan Johannes v ana v ond zendbrieven schreef. De reportage be gint en eindigt op Patmo-s, aldus de toelichting op de documentaire. Op de Tweede Paasdag laat de NCRV (Hilversum II) u tussen 145 en 2.45 uur een BBC-programma horen, waarin traditionele Paasmuziek uit verschtllende delen van Europa ten ge hore wordt gebracht. Van 810 30 uur 's avonds Is er e>en groot feestconcert, dat in het Kurhaus te Scheveningen wordt ge geven ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Kon. Bond van Ohr. Zang- en Oratoriumverenigin gen. U hoort solisten, koren en het NoordhoMands Filharmonisch orkest in ernstige werken. Niet kluchtig J-JET KOMT ons vreemd voor, dat het toneelstuk Kent U de melk weg?" van Karl Wittlinger als „blij spel" is aangekondigd en dat er zelfs „kluchtigheid" van werd verwacht. Want om de voorstelling, welke de AVRO-televisie er donderdagavond van gaf, hebben wij beslist niet moe ten lachen: integendeel, dit was een zeer ernstig stuk. ook al maakten de beide acteurs, Lo van Hensbergen en Kees Brusse, er bepaald geen drama van. In het begin hadden wij weer de helaas bekende bezwaren: er werd al te gemeenzaam over God en over dood en opstanding gesproken, maar naarmate het stuk vorderde bleek de ernst ook over hogere dingen toe te nemen. Wie de essentie van dit stuk heeft begrepen, zal er zich na afloop niet behaaglijk bij hebben bevonden. Hier werd in feite aangetoond hoe een jongeman, door een oorlogsshock geestesziek geworden, in zijn vreemd zwervend leven geduwd en gestuurd wordt door mensen die geestelijk veel zieker zijn dan hij. Bovendien weet hij in zijn nevelige toestand door alles heen het goede te bewaren, ook al komt hij herhaaldelijk in aanraking met grove slechtheid. Natuurlijk heeft de schrijver zich van uitersten bediend om zijn argu mentatie te staven, en hierin schoot hij alleen uit bij het ten tonele voeren van de inrichtingsdirecteur in de epi loog. Verreweg het belangrijkste van de televisie-opvoering was echter het sublieme spel van de beide acteurs. Zelden zagen we zulk een knappe actie op het scherm, beheerst en uit gewerkt tot in de fijnste details. Dit was verrassend en imponerend tot het einde toe. Daarbij kwam, dat het spel bijzonder geschikt was vo( r televisie. Maar het oproepen van zulk een gevarieerde atmosfeer hi; een minimum aan decor-aanduiding en een handvol requisieten dal kunnen alleen ras-acteurs. Daarbij past een woord van lof voor de beheerste regie van Ton Lensink. die hierbij de opvatting vbn Mieke V erstraetc (die het stuk voor toneel regisseerde) aanhield. Mooie vertolking J-JET IS toch wel waar, dat de ste- reofonie een extra dimensie aan de klank geeft. Wij hadden dit al opgemerkt by de stereofonische grammofoonplaten, maar ook bij de stereofonische radio-uitzending van donderdagavond viel dit verschijnsel weer op. Men moet daarbij natuurlijk dezelfde voorwaarden vervullen door de beide luidsprekers 3. 4 a 5 meter van elkaar te zetten, en men moet uiteraard liefst luidsprekers nemen van dezelfde kwaliteit. Dal hebben wij ook gedaan en wij hebben boven dien de uitzending van Bach's Mat- theus Passion ook nog via de bredere FM-band beluisterd om na le gaan. welke weergave het best voldeed. Maar de stereofonische had toch onze voorkeur omdat dan alles veel dieper en ruimer klinkt. Men kreeg toch wel het idee in de Naarder kerk te zitten en dan nog op een bevoorrechte plaats, omdat nu de polyfone stemmen niet vervloei den. Zo werd dit een bijzonder mooie vertolking die diepe indruk maakte door de strakke en toch bewogen op vatting van dr. Anthon van der Horst. Het Nederlandse Bachkoor zong voortreffelijk, het knapenkoor van de Amsterdamse Vredescholen had een prachtige penetrante klank, en de verhouding tussen koor en Residentie Orkest was betier afgewogen dan men zittend in de kerk pleegt te ervaren. Met microfoons is alles te regelen. Tom Brand vertelde het verhaal van Jezus' lijden en sterven duidelijk en markant, Laurens Bogtman ver meed in zijn lezing van de Christus partij alle uiterlijke effecten en de waardigheid van zijn voordracht kan menig zanger tot voorbeeld strekken. Rondom deze twee hoofdfiguren ston den de anderen. De heldere stralende stem van Elly Ameling, de alt Annie Hermés, die het „Erbarme dich" mooi zong, de tenor Arjan Blanken en de beide bassen David Hollestelle en Peter van der Bilt. Zeer velen zullen naar Bach's Mat- theus Passion geluisterd hebben maar hebben zij ook geluisterd naar de woorden van ds. F. Homburg uit Vlissingen, die zo kernachtig wees op de betekenis van Jezus' lijden en sterven? Want daar gaat het toch fei telijk om. 0 De pianiste Daniële Dechenne speelt vanavond tussen 8 en 9 uur in het KRO-programma. tezamen met het Radio Filharmonisch orkest het 4e pianoconcert in G van Beethoven. Vooraf de ouverture Leonore II. Bernard Haitink dirigeert. Om 9.10 uur kunt u luisteren naar dialogen voor jazzcombo en orkest van Bru- beck. uitgevoerd door het New Yorks Filharmonisch orkest .o.l.v, Leonard Bernstein en het Dave Brubeck Kwartet en om 10.40 uur naar werken van J. S. Bach. J. Chr. Bach en Clarke, gespeeld door het Concertgebouwor kest onder leiding van Eduard van Beinum (gr.) 0 De VARA zendt ook vanavond het gebruikelijke amusement uit: om 8.05 uur „Week uit - week in", om 9.30 uur muziek van Malando en zijn en semble. om 10 uur een hoorspel naar een verhaal van Mark Twain „De man die zijn intrek nam in hotel Gads- by en om 10.40 uur het cabaret War winkel. Programma voor le Paasdag ZONDAG 2 APRIL 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. IKOR: 00.001.00 Evaiig Luth Paaswake 7.00 Paas liederen 7.30 Paasgroet van Joodse Chris tenen. VARA: 8.00 Paasklokken 8.01 Gram 8.30 Nws en postduivenber 8.45 Gevar progr 9.45 Gram 10.15 Geestelijk leven, lezing 10.30 Gevar progr. AVRO: 12.00 Gram 12.35 Byzantijns koor 13.00 Nws 13.07 Meded of gram 13 15 V d wegge bruikers 14 00 Boekbespr 14.20 Strijkkwar tet 15.05 Filmpraatje 15 20 Muzlekrevue 16.30 Dansmuz. VARA: 17.00 Metropole- ork, kinderkoor en sol 17.55 V d jeugd. 18.15 Nws. VPRO: 18.30 Korte Paasdienst IKOR: 19.00 V d kind 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Lichte muz 20.30 Het meisje dat Iedereen kende, hoor spel 21.05 Muzikale biografie 22.00 Gram 22.30 Nws 22 45 Act 23.00 Zang en plano 23 15 Sportultsl 23 20 Now York calling 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 29" m. 1007 kc/s. KRO: 8.00 Nws 8.15 Inl Hoogmis 8.20 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9 30 Nws en waterstanden 9.45 Koperensemble. IKOR: 10 00 Paas liederen 10.15 '.Vaar blijft het Wilde Gan zen-geld? 10.30 Herv kerkdienst 11.30 Vra- genbeantw 11.45 De Kerk in de spiegel van de pers. praatje. NCRV: 12.00 Sopraan en orgel. KRO: 12 15 Bultenl comm 12.25 Gram. onderbroken door de rede van Z H. de Paus en de zegen Urbl et Orbi 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadders, hoorspel 13.30 Gram 13.50 Boekbespr 14.00 V d Jeugd 14.30 Ork, koor en sol 15.50 Weer branlen onze kaar sen. overweging 16.10 Pianorecital 18.20 Gram 16.30 Vespers. CONVENT VAN KER KEN: 17.00 Geref kerkdienst. 18.15 Gesprek met de jeugd. NCRV: -8.30 Nws uit de kerken 18.35 Samenzang 19.30 Weg en werk der Kerkhervormers, lezing. KRO: 19 45 Nws 20.00 De Kerk zijt gij. lezing 20.05 Lichte muz 20.35 I<}cm 21.05 Gram 21.20 Concertgebouwork en sol 2135 Het lied op de lippen, hoorspel 22 25 Boekbespr 22.40 Avondgebed 22.55 Mllit ork 23.30 Gram 23.55—24.00 Nws. Tclevlsicpropr. NTS: 10.0010.45 Geref kerkdienst 11.0012.45 Eurovisie: Plechtige Heilige Mis in de Basiliek van St. Fran- Hscus in Assisie (±12 30: Zegen Urbl et Orbi door de Paus te Rome! KRO: 20.00 School voor volwassenen TV-spel (Vi; 20.45 De zeven luchters, fllmrep 21.42 Am sterdams Kunstmaandork en sol 22.30 Epi loog. Programma voor 2e Paasdag MAANDAG 3 APRIL 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 8.00 Nws en postduivenber 8.18 Lichte muz 9 50 Paas-reportages. VPRO: 10.00 Gram 10.30 Remonstr kerkdienst 11.45 Gram. VARA: '2.00 Politiekapel 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Hammondtrio en vo caal ens 13.00 Nws en gram 13.15 Kamerork en solist 14.15 Wat betekent Socialisme ln de wereld van vandaag?, toespraak 14.30 Lichte muz 15.00 Gevar progr 17.10 V d kind 17.35 Jazzmuz. 18.00 Nws en sportultsl 18.15 Gram 19.00 Nws 19.10 Lichte muz 19 40 Strljkork 20.10 De mooiste kwaal van de wereld, hoorspel 21.00 Dansmuz 2125 Cabaret 21.55 Act progr 22.30 Nws 22.40 Concertgebouwork en soliste 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 8.00 Nws 8.15 Gram 8.45 Morgenwijding. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram 9.55 Inleiding Hoogmis 10.00 Hoogmis 11.30 Gram 11.50 Zang met harpbegeleidtng. NCRV: 12.15 Gram 12.25 Promenade ork 13.00 Nws 13.05 Milit ork 13.45 Paasmuziek 14.15 Radio- fllharm ork en solist 114.0515.05 Decla matie) 16.30 Gram 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gram 17.45 Regerings- uitz: Het andere Nlcuw-Guinea, door ds 1 S Kijnc. 18.00 Orgelspel 18 30 Sportact 18.50 Open baar kustbezit. lezing 19.00 Nws en weer- ber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Gram 20.00 Sol, koren en Noordhollands Filharm ork (In de pauze:±21.20 Pari over zicht) 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr 23.05 Gram 23.40 Het Evangelie ln Esperanto 23.55—24.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: Eurovisie: 14.20 15.00 Grand Prix van Pau 15 00—17.00 Fi- delio, opera 17.0017 30 Rep circuit Auto mobile ln Pau 20 00 Journ en wecroverz. VPRO: 20 20 Ziek zijn beter worden, medische UI'?. 20.50 De oude draakloos: oude films 2U5 Cabaretprogr 21.55 Ge sprek aan de schrijftafel. Programma voor dinsdag DINSDAG 4 APRIL 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gm v d vrouw 9 10 De groen teman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Mor genwijding 9.55 Boekbespr 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Hammondorgelspol 11.15 V d zieken 12.00 Zang en plano 12.20 Rcgcringsuitz: Uitz voor de Iandb 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lich te muz 13.00 Nws 13.30 Promenade-ork 14 00 Gram 14 40 Accordeonsextet 15.00 Met naald en schaar, praatje 15.30 Gram 15.40 Gemengd koor 16.00 Van mens tot mens, lezing 16.15 Gram 16.30 V d Jeugd 17.20 De dierenwereld en wij praatje 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws 18 15 Eur Jeugdvoetbaltoer- nooi ln Portugal 1830 Lichte muz 19.00 V d kleuters 19.05 Paris vous parlc 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 21.40 Gram 22.00 Kamermuz 22 30 Nws en beurs- ber van New York 22 45 Act 23.00 Mijl palen in de 20<- eeuwsc toonkunst, muzi kale lezing 23.55—24 00 Nws. Hilversum II. 2i* m. 1007 kc/s. KRO' 7.00 Nws 7 15 Oram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram H.50 V d vrouw 9 35 Waterstanden 9 40 V d Jeugd 10.00 V d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram 11.00 V d vrouw 11,30 Gram 1150 Volaan vooruit, praatje 12.00 Middag klok-noodklok 12 04 Ben Je zestig? 12 30 h?nd- en tuinbouwmeded 12 33 Lichte muz 12.50 Act 13.00 Nws 13,15 Zonnewijzer 13.20 Nwe gram 13.35 Lichte muz 14.05 V d kind I4 .)3 V d plattelandsvrouwen 14.45 Vokaal ens 15.00 Planorecital 15.25 Metropole-ork koor en soliste 16.00 V d zieken 16.30 Zie- «enlof 17.00 V d Jeugd 17.40 Bcursber 17.45 Regenngsuitz: Nk-uw-Gulnea kroniek, door mr dr H J Roethof. ,n\2;0(,.,Kopcrork en ,o]llrt 18 30 Vd Jeugd a in FW* Gram 19 25 Memojandum 9 30 Gram 20,30 Avondcollege 21 00 Orgel- ,21,?5 K°°rzang 22 no Utrechts Stedel ork 22.2o Boekbespr 22 30 Nws 22.40 Ge- huwd en ongehuwd, lezing 22 55 Cabaret progr 23 25 Gram 23 55- 24 00 Nws. TelevUleprocr NTS 19 30 intern agra-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9