geeft KELVINATOR Tsjombe herovert de stad Manono KELVINATOR Problemen van pleegouders r rsss Rocle landen versterken defensieve" kracht Pijn anders dan gevoel VN-luchtbrug naar Katanga? Zwitserland Ontvoeringsplannen voor dochtertje van president Kennedy Bijeenkomst Pact van Warschau SUGGESTIES MAMMOETWET Minister Cals heeft in een brief aan de Tweede Kamer enkele sug gesties gedaan omtrent de regelingen, die straks op grond van de Mammoetwet in de lesroosters van verschillende schooltypen zouden zijn door te voeren. Het zg. brugjaar van de v.w.o.-scholen, het h.a.v.o en het m.a.v.o. (d.i. het gezamenlijke eerste leerjaar) zou dertig ver plichte lesuren kunnen tellen, met de mogelijkheid van twee uur extra per week voor godsdienstonderwijs. Voor het gymnasium ware de mo gelijkheid te openen gedurende het eerste jaar vier uur per week Latijn te geven. Met nadruk wijst de minister erop, dat het hier slechts gaat om suggesties, geboren uit het overleg tussen een werkgroep uit het rijksschooltoezicht, diverse organisaties en de onderwijsraad. (Advertentie) TELEVISIE Het overleg met de politieke partijen over de politieke t.v.-zendtijd is nu achter de rug. De partijen beraden zich thans op het gebruik van de mogelijkheden, die de televisie biedt, aldus minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Over de schooltelevisie zegt de bewindsman, dat daaromtrent bij het georganiseerd onderwijs ver gaande overeenstemming is bereikt. Hij heeft echter nog geen voor stellen ontvangen waarmee zowel de Nederlandse Televisie Stichting als de onderwijsorganisaties zich konden verenigen. Wel werd in de com missie televisieonderwijs, waarin de pedagogische centra, de stichting Nederlandse Onderwijsfilm en de NTS zijn vertegenwoordigd, overeen stemming bereikt over het standpunt dat de uitzendingen onder ge lijkgerechtigdheid van de NTS en de omroepverenigingen enerzijds en het onderwijs anderzijds voorbereid en uitgevoerd dienen te worden. De minister is graag bereid een spoedig begin van de experimentele uitzendingen te bevorderen. Voor de aanschaf van t.v.-toestellen gelden de wettelijke bepalingen voor aanschaffingen ten behoeve van de scholen. SALARISREGELING LERAREN Minister Cals vertrouwt, dat binnenkort de nieuwe salarisregeling voor de docenten bij het v.h.m.o., het kweekschool- en het middelbaar nijverheidsonderwijs bij de algemene commissie voor overleg betreffen de de rechtspositie van het onderwijzend personeel aanhangig kan worden gemaakt. De bewindsman deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de onderwijsbegroting. Hij wijt de vertraging in de totstandkoming van de nieuwe regeling aan de vele besprekingen, die in verband met de ingewikkeldheid van vele bepalingen moesten worden gehouden. DOCTORSTITEL Minister Cals zal aan de senaten van de Nederlandse universiteiten en hogescholen de vraag voorleggen of het niet mogelijk is de doctors titel ook te verlenen op grond van het feit, dat iemand blijkens zijn publikaties vruchtbare wetenschappelijke arbeid heeft verricht, zonder evenwel te komen tot een breed-uitgewerkte studie in een dissertatie. Leden van de Eerste Kamer hebben onlangs in het voorlopig verslag over de onderwijsbegroting naar deze mogelijkheid geïnformeerd en in z'jn memorie van antwoord zegt de minister nu, het idee „belangwek kend" te vinden, ook al omdat de doctorstitel door te weinigen wordt behaald. Win een LADY 'K'; doe mee aan de KELVINATOR-prijsvraag. Gratis formulier bij uw dealer. inhoud 130 liter, prijs ff 498.- dus slechts f 3.70 per liter Koop uw koelkast niet te klein; kies KELVINATOR. De koelkast van geringe om vang(ylocrmaat 58 61 cm), maar.met maximale koelruimte. Deze tabletop KELVINATOR (aanrecht - hoogte!) heeft een inhoud van 130 liter en kost slechts f 198 Er zijn KELVINATORS van 90 t/m 270 liter inhoud Keuken - Koelkast kiezen' KELVINATOR' Nieuw LADY "K de koelkast die zelfs aan de muur kan worden gehangen. Uw dealer kent alle KELVINATOR voordelen 1 Stap eens bij hem binnen. DE MODERNSTE KOELKAST VAN 'S WERELDS OUDSTE FABRIKANT SPIJBELEN Minister Cals is bereid met enkele ambtgenoten contact op te nemen over een ingrijpende wijziging van de Leerplichtwet, waardoor de pro cedure voor de bestrijding van onwettig schoolverzuim eenvoudiger zou worden. Blijkens zijn thans verschenen memorie van antwoord is de be windsman met de Eerste Kamer van mening, dat aan de huidige pro cedure voor de bestrijding van het spijbelen bezwaren zijn verbonden en dat de huidige Leerplichtwet bij de snelle ontwikkeling van het on derwijs is achtergebleven. LEERPLICHTVERLENGING Minister Cals streeft er naar de leerplichtwet te zijner tijd met één jaar te verlengen. Vooruitlopend daarop wil hij voor jeügdige werk nemers de verplichting invoeren in aansluiting aan de huidige leerplicht nog een jaar deel te nemen aan partieel onderwijs en verdere vorming. Een en ander wordt meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de onderwijsbegroting. AARDSATELLIETEN De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen over eventuele deelname aan een Engels-Frans plan tot het stichten van een Europese organisatie, die zware voertuigen zal vervaardigen voor het lanceren van aardsatellieten. Aansluiting bij deze organisatie zou ons land de eerstkomende vijf jaar ongeveer 20 miljoen kosten, zo deelt minister Cals de Eerste Kamer mee. Hij herinnert eraan, dat Engeland en Frankrijk de totstandkoming van de organisatie afhankelijk stellen van de medewerking van voldoende andere Europese landen. COMMISSIE-SCHOLTEN Minister Cals hoopt op zeer korte termijn de samenstelling en taak omschrijving bekend te maken van de commissie-Scholten, die een nieuwe versie van de Omroepwet zal voorbereiden. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de bewindsman mee, dat in de commissie geen bestuursleden, directeuren of secretarissen van omroep verenigingen zitting zullen hebben. Wel zullen tot de twaalf leden per sonen behoren, die „zonder twijfel het vertrouwen van de omroepver enigingen genieten". Als adviserende leden zullen vier ambtenaren deel uitmaken van de commissie. Zwitserland - méérvakantie vooruwgeld! Wist dat Sinds 1949 de tarieven van Zwitserlands gerenommeerde hotels en pensions vrijwel niet zijn gestegen? Wist u, dat goedkope vakantie-biljetten met recht op 5 excursies voor half geld en zeer voordelige regionale abonnemen ten voor boten, bergbanen en postauto uw vakantie in Zwitser land extra voordelig maken? Wist u,dat nergens in Europa de benzine zó weinig kost: 38 ct. p. I. En dat u kunt profiteren van gemoderniseerd autovervoer door de Gotthard- en Simplontunnel? Ja, rust en ont spanning zoeken in zonnig, won dermooi Zwitserland, betekent: méér vakantie voor uw geld. Uw reisbureau, reisvereniging, au tomobielclub of het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Konings plein 11, Amsterdam, tel. 222033 zal u gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekken. Volgens Tass zijn dc Russisthe de- fensiekosten van 1950 tot 1960 teruggelo pen van 20 tot 12,9 procent van de be groting. Vrijwilligerskorps in Portugese koloniën De Portugese regering heeft beslo ten in alle overzeese provincies vrijwil ligerskorpsen op te richten, die tot taak krijgen te helpen bij het handhaven van de orde en de verdediging van het grond gebied. Alle Portugese staatsburgers die ouder zijn dan achttien jaar kunnen tot deze korpsen toetreden. De leiding berüst bij officieren van het Portugese leger. Het opperbevel van de Ver. Naties in Kongo heeft opdracht gegeven, alle beschikbare vlieg tuigen gereed te houden voor het eventueel instellen van een luchtbrug naar Katanga. De sterkste van de V.N.-troepen- macht in Katanga is door het vertrek van de Marokkaanse eenheden verminderd. Troepen van Tsjombe zijn donderdag echter de stad Manono binnen getrokken, de hoofdstad van de Baloeba-staat „Loealaba". De loemoembistische troepen, die enkele maanden geleden Manono bézetteri, hebben zich zonder verzet teruggetrokken. SNEL Een piloot van de luchtmacht van Katanga heeft verklaard dat er slechts 40 minuten verlopen zijn tussen de tijd. waarup de troepen de buitenwij ken bereikten en de tijd, waarop het vliegveld, waar het verzet het sterkst was, werd ingenomen. De piloot verklaarde ,,Ik kon uit de lucht de troepen zien oprukken De troepen uit Stanleystad boden wei nig weerstand en vluchtten naar alle kanten als de troepen van Katanga naderden." Hij zei dat de troepen van Gizenga vaten op de landingsbanen van het vliegveld hadden gerold, maar de troe pen die het vliegveld bezetten de baan spoedig weer vrij hadden zodat er vliegtuigen konden landen. De piloot verklaarde dat alles rustig was in de stad en dat vliegtuigen vair Katanga bezig waren met het aanvoe ren van voedsel uit Elisabethstad. CONFERENTIE Op 5 april zal in Kamina (Katanga) een conferentie van hoofden van de staten der Congolese confederatie worden gehouden. De kans dat Antoine Gizenga, de loemoembistische leider van Oostprovincie en Kivoe de confe rentie zal bijwonen lijkt groter, nu Priester in Angola vermoord Pater Angelo Graziani, een 42-jarige Italiaanse priester, is op 16 maart in Pangala, een dorp in Noord-Angola. als een martelaar gestorven, zo meldt het Portugese persbureau Lusitania, Pater Graziani zou door opstandelingen, die met messen op hem los staken, zijn af. gemaakt. Hij stierf biddend terwijl hij een kruisbeeld tegen zijn borst drukte. Pater Urazini was een Capucijn. Hij werkte sinds 1957 bij de R.K. missie in Angola. men Bakwanga (Zuid-Kasai) als con ferentie-oord heeft laten varen. Gi zenga zou zich bereid hebben ver klaard aanwezig te zijn. wanneer de V.N. zijn veiligheid garanderen. BELGIË Vermelden we nog, dat de 46 lan den tellende groep van Aziatische en Afrikaanse V.N.-leden in een resolutie de Algemene Vergadering heeft ver zocht, België 21 dagen tyd te gevert om alle Belgische militaire en politie ke adviseurs uit Kongo terug te trek ken. Indien België deze resolutie naast zich neer zou leggen, wensen de ini- tiatiefnemende landen dat bestraffing I door de Veiligheidsraad volgt. I Rusland wil initiatief van Bonn voor een vredesverdrag Van Russische zijde is bekend ge maakt dat de Sowjoturjie bereid is ..constructieve voorstellen te bespreken om tot een Duits-Russisch vredesver drag te komen dat formeel een eind de zou moeten maken aan de staat van oorlog voortvloeiend uit de tweede we reldoorlog". Deze bekendmaking was vervat in een artikel getiteld „Tijdstip voor beslis sing' dat verscheen in de Duitse uit gave van „Sowjetunie vandaag" een tweewekelijkse publicatie die door de Russische ambassade in Bonn wordt uitgegeven. De regering id Bonn werd in het ar tikel de raad gegeven het initiatief tot zulke besprekingen te nemen en niet te wachten op de westelijke bondgenoten. Over vroegere Russische dreigemen ten om afzonderlijk een vredesverdrag te sluiten met Oost-Duitsland, werd in het artikel niet gerept. De Amerikaanse geheime dienst stelt een onderzoek in naar de ontvoerings plannen die een groep (Cubaanse) aan hangers van Fidel Castro zouden hebben ten aanzien van het drie jaar oude doch tertje van president en mevrouw Ken nedy. Van officiële zijde werd geweigerd commentaar te leveren, maar uit ge zaghebbende bron werd vernomen dat sinds een week de bewaking van dc familie Kennedy, die op het ogenblik een korte paasvakantie in Palm Beach doorbrengt, is verscherpt. De perschef van de president, Pierre Salinger, sprak echter desgevraagd van een routinezaak, die volgens de gebrui kelijke voorschriften wordt afgehandeld Hij weigerde" te zeggen of het onderzoek verband houdt met een complot tot ont voering. E. HOOGLAND (Advertentie) Sedert 1912 - v Éyü «5 De Warschaupact-landen die op 281 schap en technologie en van het ma- i 29 maart in Moskou bijeen zijn] kriele welzijn hunner bevolkingen", geweest, hebben gisteren in een slot communiqué verklaard dat ze niet als onverschillige getuigen kunnen toekijken bij de toenemende militai re voorbereidingen der imperialisti sche staten. DE pleegouders die een pleegkind als eigen kind dus voorgoed in hun gezin hebben opgenomen wen sen voor dit kind dezelfde bescher ming als voor een eigen kind. Dit is een logische wens. zonder welke de ze pleegouders niet de juiste zouden zijn. Immers, het pleeggezin vormt een eenheid, een „gewoon" gezin. Pleegouders en hun kinderen horen bij elkaar. In een pleeggezin is een kind in alle opzichten een gewénst kind. Het pleegkind ontvangt hier de ouderzorg en de ouderliefde die het in het oorspronkelijke milieu ont beerde. In een pleeggezin doen zich speciale moeilijkheden voor die het gewone ge zin niet kent. Vele hiervan staan in verband me! de bescherming van het gezin als eenheid. Voor het gewone ge zin is dit een natuurlijke en in onze wetgeving voorbeeldig geregelde zaak. De bescherming van de eenheid van het pleeggezin evenwel is een zaak die op vele punten nog te wensen overlaat. Boven dien moeten bij het tot zich ne men van een vreemd kind als eigen kind in ieder geval de proble men van voogdij - verwerving, adop tie-regeling en wat hier verder aan verbonden is, wor den opgelost, om niet te zeggen „overwonnen". Al deze aangelegenhe den vormen factoren die de rust en zekerheid in de pleeggezinnen op ve lerlei wijze dikwijls verstoren de rust en zekerheid die nodig zijn voor een goed gezinsleven waarin het pleeg kind zo goed mogelijk kan opgroeien en naar lichaam en geest opgevoed kan worden. Om deze moeilijkheden en proble men zoveel mogelijk het hoofd te bie den en te verminderen richtten een aantal pleegouders op 21 oktober 1950 de Nederlandse Vereniging van Pleeg ouders op. Het doel der vereniging is in de statuten als volgt omschreven: „de behartiging der belangen van pleegkinderen en hun pleegouders in de ruimste zin van het woord". Nu de vereniging ruim 10 jaar heeft bestaan blijkt de doelstelling nader uiteengezet te kunnen worden als volgt: om de positie van het pleegge zin in juridisch en maatschappelijk op zicht te verstevigen; om samen een macht te vormen die voor alle pleeg ouders gezamenlijk kan optreden ten einde te trachten, resultaten te beha len die buiten organisatorisch ver band niet of niet zo spoedig zouden kunnen worden bereikt; om in indivi duele gevallen zo mogelijk bijstand te verlenen; om door onderlinge voorlich ting te trachten pleeggezinsproblemen op te lossen of dichter bij een oplos sing te brengen; om door gepaste pro. paganda het besef voor de waardig heid en natuurlijkheid van pleeggezin nen te doen groeien en wanbegrippen omtrent de aard en het karakter van het pleeggezin weg te nemen. Het adres van de vereniging is: Doornikse- straat 37, Scheveningen. Als een zeer belangrijk resultaat van het „samen een macht vormen" DE SCHRIJVER EL Hoogland (1911), notaris te 's-Gravenhage, is sedert 1953 de algemene secretaris van de Neder landse Vereniging van Pleeg ouders. In het door Tass verspreide commu niqué wordt verder gezegd dat de aan gesloten landen besloten hadden tot ..maatregelen die volgens hen noodza kelijk zijn ten behoeve van een verdere consolidatie van hun verdedigend ver mogen en voor de versterking van de vrede op de gehele wereld." Voorts stelden de Warschaü-landen vast dat „West-Duitsland een groot broeinest voor oorlogsgevaar in Europa aan het worden is" en dat het herstel van het Westduitse leger met behulp van Amerika, Frankrijk en Engeland in versneld tempo wordt voortgezet. In het communiqué wordt ook gewe zen op de „nieuwe, opvallende succes sen van de landen behorend tot het so cialistische kamp bij de ontwikkeling van hun economie, hun cultuur, weten- /ft CCft doftfce Kty De regering van Nepal heeft dc expeditie van Sir Edmund Hillary met 500 roepies (375 gul den) beboet wegens het zonder vergunning be klimmen van de top van de Ama Dablam in het Himalajagebergte. Voorts moet Hillary een „royalty" van 2000 roe pies (1500 gulden) voor deze klimtocht betalen, hetgeen hij inmiddels heeft gedaan. In Saigon zijn de eige naar van een restaurant en een kok gearresteerd wegens een poging tot vergiftiging van 400 mensen, die in een con currerend restaurant aan een partij deelna men. Honderden men sen werden ziek. De jury van het Ameri kaanse plaatsje Fort Pierce (Florida) heeft rechter Joseph Peel schuldig bevonden aan bet aanzetten tot moord. Peel heeft zes jaar ge leden twee mannen ge huurd, die een collega en zijn vrouw, hebben verdronken. Hij wilde hiermee voorkomen dat zijn misdadige activitei ten aan het licht kwa men. Uit een enquête van dc Westduitse vereniging van boekhandelaren is gebleken, dat wijlen Thomas Mann, Ernest Hemingway en Pearl S. Buck de populairste mo derne schrijvers van de West-Duitsers zijn. Tien Nederlandse meis jes zullen op 3 april naar Engeland vliegen. Ze zijn aangewezen om Ne derland en zijn zuivel- produkten te vertegen woordigen tijdens een goodwill-tournee van zes maanden. Op 8 april stelt de KLM op de lijn Amsterdam- Suriname straalver- kcerstoestellen van het type Douglas DC-8 in. Aan boord zullen zich o.a. minister drs. Kort hals en de gevolmach tigde minister van Suri name, mr. R. H. Pos, bevinden. Op vrijdag 7 april zal Prins Bernhard van Schiphol naar Mexico vertrekken. Hij zal er besprekingen voeren met president Adolfo Lopez Mateos. Vervolgens zal de prins zich naar de V.S. begeven voor be sprekingen in Los An geles en New York. Van 20 tot 23 april zal hij in Quebec dc tiende Bil- derbergconferentie lei den. In een ziekenhuis in Wellington (Nieuw-Zee- land) heeft mrs. Marga ret Mason het leven ge schonken aan vier doch ters. De baby's, waarvan het gewicht varieert tussen 3,5 en 4,5 pond, en hun moeder maken het goed. Een groep van beroeps- uitsmijters in Engeland heeft een eigen organi satie gesticht. Zij noe men zich de „bond van ordebewaarders" en heb ben zich tot taak gesteld met een minimum aan geweld dronken lieden, ruziezoekers en andere ongewenste personen te verwijderen uit clubs, danszalen en van parti culiere feestjes. Tarief: twee pond per avond. De leden er zijn er 85 moeten volleerd zijn in judo. Het Russische persbu reau Tass heeft gemeld, dat bij dc laatste volks telling is gebleken dat er in de Sowjetunie 21.708 mensen zijn van 100 jaar en ouder, onder wie 592 personen, die 120 jaar of ouder zijn. Van de hoogbejaarden zijn 16.276 vrouwen cn 5.432 mannen. 561) We hebben er vroeger reeds op gewezen dat pijn iets totaal an ders is dan gevoel, omdat zowel voor pijn als voor de tastzin aparte or gaantjes aanwezig zün die de prik kelingen langs eigen zenuwbanen naar de hersenen geleiden. Maar behalve aparte orgaantjes voor de pijn en de tastzin, bezitten we ook speciale orgaantjes voor de waarneming van warmte cn kou. By nauwkeurige aftasting van het huid oppervlak met een heel fjjne naald kunnen de onderzoekers dan ook bepaalde tastpunten, pijnpunten, warmte- en koudepuntcn aanwijzen, die bij lichte aanraking overeen komstig hun functie reageren. Vol gens ruwe raming heeft het mense lijk lichaam onge veer een half mil joen tastpunten, 2 tot 4 miljoen pijn punten, een kwart tot een half mil joen koudepunten en slechts 30.000 warm- tcpunten. Deze ont vangstorgaantjes zijn iiiet gelijkma tig over het lichaam verdeeld. In tegendeel, op sommige plaatsen lig gen zij zeer dicht bijeen en op andere delen van de huid zijn zij daaren tegen ver verspreid. Dit heeft tot gevolg dat sommige delen van het lichaam veel ontvankelijker t voor tast-, pijn-, warmte- cn koude-lndruk- ken zullen zijn dan andere delen. Daar komt nog bij dat ook de ont vangstorgaantjes zelf niet overal in gelijke mate prikkelbaar zijn. Dat de ene plaats van het lichaam gevoeli ger is voor hitte dan een andere plek, weten we allen. Maar wellicht wilt u ook met een heel fijne naald op de strak gespannen huid van uw wijs vinger-knokkel eens nagaan hoe be trekkelijk gevoelloos sommige plek jes daar zijn? Het geringe aantal tastpunten op de rug heeft een geestig man eens willen verklaren door er op te wij zen dat die plaats voor de handcu moeilijk bereikbaar is, zodat het be trekkelijk nutteloos zou zijn wanneer TOCH IS IIIT ZO! men een vlooienbeet op de rug nauwkeurig zou kunnen localiseren. Het doel van de merkwaardige spreiding der ontvangstorgaantjes zal men zeer zeker niet altijd kunnen doorgronden, maar wie oog heeft voor de doeltreffendheid van elk organisme, zal het zeer zeker begrij pelijk vinden dat dergelijke ont vangstorgaantjes het dichtst bijeen liggen op plaatsen waar zij het meest noodzakelijk zijn. De vingers die alle voorkomende werkzaamheden moe ten kunnen verrichten, hebben aan de toppen een buitengewoon groot aantal tastpunten. gelijk we ook zouden verwachten. De bovenzijde van de hand daarentegen kan bij het inzetten van een schroefje in een horloge weinig ac tieve dienst ver richten, en de rug doet aan dit werk in het geheel niet mee. Vandaar dat de spreiding van de tastorgaantjes op laatstgenoemde plaatsen veel gro ter is, zodat we op de achterzijde van de hand en de rug twee drukpunten een veel grotere onderlinge afstand moeten geven om ze inderdaad als twee punten waar te nemen. Het verschijnsel dat warm water, gevoeld met één vinger, kouder schijnt dan water van iets lagere temperatuur waarin we de hele hand dopen, moet eveneens verklaard worden door het aantal warmtepun- ten dat de hitte van het water naar de hersenen doorseint. De hele hand heeft natuurlijk meer warmtepunten dan een enkele vinger en hoe meer warmtepunten geprikkeld worden, hoe groter de warmte lijkt. Vandaar dat uw lichaam het badwater niet kan verdragen dat door uw hand als dragelijk werd ondervonden. Een zeer gevoelig orgaan is na tuurlijk uw tong. in het bijzonder voor de smaak. Dat wil zeggen, öök maar ten dele. Legt u maar eens wat suiker op het midden van uw tong: u proeft niets! mag worden gewezen op het tot stand komen in 1956 van een wettelijke adoptieregeling. de „adoptie-commissie" waarin ver schillende prominente figuren op het gebied van het kinderrecht zitting had den en welke commissie een rapport uitbracht over de wenselijkheid van cn dc mogelijkheid voor een wettelijke adoptieregeling in Nederland. Dezelfde commissie leverde na de indiening van het wetsontwerp voor de adoptie regeling hier commentaar op, die in dc vorm van een nota werd gepubli ceerd en aan de minister van Justitie en de Staten Generaal werd aangebo den. Verder werd nog voor de beihan deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer en daarna ook in de Eerste Kamer door het hoofdbestuur telkens rechtstreeks een adres aan de leden der Kamers gezonden ter voor lichting op voor de pleegouders drin gende problemen. Het is opmerkelijk dat de adoptiere geling in de Sta ten-Generaal tenslotte zonder hoofdelijke stemming is aan. vaard, terwijl tot na de oorlog voor dit onderwerp nog zeer weinig be langstelling be stond. Verder werd in talloze individuele gevallen bijstand verleend voor het aanvragen van n aams v eranderin g v oogdij-overdracht, bij moeilijkheden met voogdij vereni gingen. bij kinder bijslagregeling etc. Onbekendheid met de wettelijke voorschriften doet soms pleegouders afzien van stappen die toch in hun eigen belang zijn. In veel gevallen hebben wij pleegouders de juiste weg kunnen wijzen. Financiële bijstand wordt niet verstrekt, doch door een goed advies of een eenvoudi ge handeling zijn vaak veel nodeloze kosten vermeden! Als een zeer belangrijke facet van dc vereniging moet worden gewezen op de in 1956 tot stand gebrachte sa menwerking met advocaten-medewer kers. Speciaal met het oog op de eis dat een adoptie-aanvraag door een procureur moet worden ingediend werd met verschillende advocaten en procureurs afgesproken dat zij als zo danig zullen optreden. Thans mag de vereniging rekenen op de medewer king van 21 advocaten, over het gehe le land. Degenen die een adoptie-aan vraag willen indienen of die moeilijk heden op juridisch gebied ondervinden worden door ons naar de dames en he. ren medewerkers verwezen (daarbij aantekenend dat de advocaten-keuze uiteraard vrij is). Tussen de advocaten-medewerkers onderhoudt de vereniging een voortdu rend contact en uitwisseling van erva ringen. Vanzelfsprekend wordt hierme de het belang van de pleegouders ten zeerste gediend. Door het hoofdbestuur is steeds nasr voren gebracht de noodzaak het pleeg kind zo vroeg mogelijk te laten weten dat het aangenomen kind Is. Inderdaad is dit een noodzaak, want hoe is een goede opvoeding denkbaar wanneer de ze één harer voornaamste elemen ten het betrachten van de waar heid zou missen? Helaas moet ge constateerd worden dat nog een groot deel van de pleegouders menen dit ele mentaire principe juist op dit belang rijke terrein te kunnen negeren. In middels wordt deze voorlichtingseis door de wetgever in ieder geval ge steld voor adoptie van een kind van 14 jaar of ouder dat voor de adoptie gehoord moet worden, terwijl de mees te rechtbanken op advies van de Cen trale Adoptieraad ook van de adop- tanten van jongere kinderen voorlich ting of de bereidheid hiertoe vragen. De noodzaak van deze voorlichting wordt door de vereniging steeds gepro pageerd en toegelicht en de vereni ging doet haar best om haar leden in deze door lezingen of gesprekken de juiste weg te wijzen. Met de praktijk van de adoptiewet heeft de N.V.P. als organisatie slechts in beperkte mate te maken. In de Centrale Adoptieraad, die over de aangevraagde adopties van pleegkinde ren moet adviseren, is de „groep der pleegouders" vertegenwoordigd door de voorzitter van de N.V.P., mr. A. Stempels te Rotterdam. Ook op het gebied van adoptie in Internationaal verband is de N.V.P. actief. Zij was in de persoon van haar bureau-secre taresse, mr. H. J. Reinders-Brinkman vertegenwoordigd op de in mei 1960 te Leysin (Zwitserland) gehouden in ternationale conferentie over dit onder werp, belegd door het Europese Bu reau van de Ver. Naties te Genève, in samenwerking met de ook in Neder land gevestigde International So cial Service (I.S.S.). Op deze confe rentie werden uitvoerige besprekingen gehouden omtrent de moeilijkheden die zich voordeden bij adoptie van een kind door pleegouders van een andere nationaliteit. Een van de adviezen was: Laat elk land zoveel mogelijk de voor adoptie in aanmerking komende kin deren in eigen land plaatsen. Hierbij komen we op het terrein van het actieve adoptiebeleid. De N.V.P. heeft zich steeds onthouden van bemoeiing met de plaatsing van pleegkinderen in gezinnen; dit is haar doelstelling niet en ook ontbreekt haar het hiervoor uiteraard nodige bureau met geschoolde medewerkers. Toch zag dc N.V.P. dc noodzaak voor een actief en meer centraal plaatsings beleid in. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan is door enkele harer bestuursleden opgericht de Stichting „Naar het Gezin" 'doel: behartiging der belangen van kinderen die ouder lijke zorg ontberen, door bevordering van de plaatsing dezer kinderen in pleeggezinnen en de regeling van het geen hiermede in verband staat in de ruimste zin). Secretaresse van deze stichting is: mevrouw mr. H. J. Rein ders-Brinkman, Lyceumstraat 1. Kam- Pfn Pe stichting is nog in opbouw. Men kan donateur worden f 5 Der jaar. K (Men zie ook ons artikel over Adop tie" op bladzy Advertentie Niet Borgward maar Fiat naar V.A.R. De Westduitse autofabriek Borgward maakte gisteren bekend dat haar plan nen om een fabriek in de Ver. Ara bische republiek te zetten niet door kunnen gaan, omdat de V.A.R. plotse ling de voorkeur heeft gegeven aan het Italiaanse-Fiat-concern. Fiat heeft gis- a- .Kair0 een contract getekend voor de bouw van een fabriek van 15 miljoen dollar, die Borgward gehoopt had te zullen bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5