Deel Brittenburg stak vanmorgen boven de zeespiegel uit Vanavond bij laag water ruïne opnieuw te zien Lage ebstand was door wetenschap voorzien Brittenburg-ruïne werd ook waargenomen door onze voorouders Israëlische Vierdaagse was bijzonder zwaar P.S.ANES Klaverjastoernooi in Leiden Waterdruk wordt beter in mei Brittenkirg-reacties uit dovereldpers Vele wetenschapsmensen naar KATWIJK Prof. dr. Steingruber in Katwijk voor ondersoek Brittenburg Utvit snellè^sIrvice KAMSTEEG'S VOOR KOLEN MEL'WE LEIDSC1 COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1961 „Ik voel me prettig, want lk ga naar huls". De avond voor het begin van de mar- een wend by de vlaggenparade psalm 42 voorgelezen. De bevolking was zeer me delevend en tijdens de parade door Jeruzalem viel de Nederlandse deelne mers een grote ovatie ten deel. De organisatie Liet op verschillende punten wat te wensen over. Alle aan duidingen waren in het Hebreeuws, het geen tot gevolg had dat verschillende Nederlandse deelnemers controles had den gemist. Na afloop van de 4-daagse werden de Nederlanders uitgenodigd op receptie te komen bij de Nederlandse kolonie in Israël. Inmiddels is het Ned. gezelschap op Schiphol teruggekeerd. DONKfRSJllC TEL 2S9B2 LEIDEN j 0;i t gtavoee/t kiuit U wadtf&t Traditiegetrouw is ook dit jaar een groot Klaverjastoernooi georganiseerd. Ditmaal ten bate van de verstrekking van bandrecorders aan blinden (het z.g. gesproken boek). Het toernooi zal wor den gehouden in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. werkpl. en N.V. Ned. Elektr. Mij., Zoeterwoudseweg 1 te Lei den, op 12, 14, 19, 21. 26 en 28 april, alsmede op 3, 5, 10, 12, 17 en 19 mei. Iedereen kan aan dit Klaverjastoer nooi deelnemen. Er zijn verenigingsprijzen, alsmede een groot aantal persoonlijke prijzen be schikbaar gesteld. Voor de verenigingen zullen 3 afdelingen worden samenge steld. Per afdeling is één hoofdprijs be schikbaar gesteld. De deelnemende ver enigingen dienen per tiental in te schrij ven. Het inschrijfgeld per tiental be draagt f 5,—. Het inschrijfgeld per kop pel f 1,Men kan ook persoonlijk in schrijven; dan bedraagt het inschrijf geld f 0,50. De verenigingen kunnen inschrijven t/m 1 april. De koppels en persoonlijke deelnemers kunnen doorlopend inschrij ven met dien verstande, dat men op een wedstrijdavofld na 20 uur niet meer kan inschrijven voor dezelfde speelavond. Ingeschreven kan worden bij de vol gende personen: C. Kluts, Formosastraat 36; A. van Heusden, Jul. v. Stolberghof 37: L. Goddijn, Geregracht 35a; J. van der Blom, Hansenstraat 12; H. J. Bijleveld, Oude Rijn 81a; C. J. Klepke, Marijke- straat 13; C. Pouw, Seringenstraat 61; Ch. van Goor. Utrechtse Jaagpad 51 allen te Leiden; J. Bij, Vliet 15; J. Kok, Pink sterbloemstraat 21, Leiderdorp. Medaille en oorkonde voor mej. J. Slender Vandaag werden aan mejuffrouw J. Slender, wegens 25 jaar trouwe dienst bij dokter G. J. Verbrugge, Zoeterwoudse Singel 15, de medaille en oorkonde van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen uitgereikt Gereformeerde Gemeente beroept oud-Leidenaar De Gereformeerde Gemeente te Leiden heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Vergunst van Rotterdam-centrum. Ds. Vergunst werd in 1926 te Leiden ge boren en studeerde aan de Theologische School in Rotterdam. Te Zeist aanvaard de hij in 1950 het pastorale ambt van zijn eerste gemeente. Sedert 1957 staat d«. Vergunst i<n Rotter dam-centrum. De Tien Gemeenten De directie van de stichting Drinkwa terleiding „De tien gemeenten" te P(jn- aoker schrijft ons: „Regelmatig komen vele en zeker ge rechtvaardigde klachten binnen over de watervoorziening in een groot gedeelte van het concessiegebied van de stichting Drinkwaterleiding „De tien gemeenten". Door de aanzienlijke toeneming van het waterverbruik in de laatste jaren is de capaciteit van de hiuidige transport leiding van Wassenaar af te gering ge worden, hetgeen tot gevolg heeft, dat vooral vrijdags, 's zaterdags en 's maan dags op verscheidene plaatsen in het voorzieningsgebied een veel te lage druk ontstaat. Gelukkig zullen deze klachten spoedig tot het verleden behoren. De grote trans portleiding van Den Haag naar het voor zieningsgebied van de stichting nadert haar voltooiing en de verwachting is. dat deze in mei a.s. in gebruik kan worden gesteld. Dit betekent dan, dat in het gehele voorzieningsgebied steeds over ruim voldoende water kan worden beschikt". Prawdafieeft een gehele pa gina gewij aan het onderzoek van de Russche geleerde Wassily Burganibrinv, die reeds in de zeventiendieeuw de juiste plaats van de Bttenburg zou hebben bepaald, bt bezoek van tsaar Peter de Cote aan ons land zou hiermee oier meer in verband hebben géaan. Spaanse geschiedkundigen ver moeden da één van de ontvluchte schepen va de Armada, de „Fio rina d'Oré', op de puinhopen van de Brittenurg is gestrand. Dit schip dat idertijd het zogenaamde „soldijschijf was, had voor een groot bedrg men schat omge. rekend tegn de huidige koers 40 miljoen guden gouden munten aan boorden is waarschijnlijk op het voorphin van het kasteel, waar een hoge stenen uitkijktoren stond, geztnken. Men hoopt dat missohien iet raadsel van de Flo rina d'Oré» hiermede wordt op gelost Een Amerikaanse multimiljonair heeft reecs verklaard de ruïne teen voor steen te willen bergen om het ktsteel in Amerika weer op te bouwen. Onder andere in Engeland tijn er ook op deze ma nier vele kastelen en landhuizen uit vroege- eeuwen naar de Nieu we Werell verhuisd. Uit kringen van de Rijkswater- staat worlt vernomen dat er plan nen zijn geopperd een gedeelte van het strand waar de Britten burg stait, in te polderen. Waar schijnlijk zullen dan bij opgravin- gen ook nog fundamenten van een haven icorden blootgelegd, het geen, indien Katwijk toch zijn haven zou krijgen, een aanmerke lijke kostenbesparing betekent. (Van een onzer verslaggevers) KWART OVER ELF vanmorgen zijn iets ten noorden van de Katwijkse uitwatering de resten gesignaleerd van wat ongetwijfeld eens de Brittenburg moet zijn geweest. Al enkele dagen waren bij het Nederlands Radarproefstation te Noordwijk radargolven waargenomen van een niet te identificeren object ter hoogte van Katwijk. Het merkwaardige was, dat het obstakel kennelijk slechts enkele centimeters boven het water oppervlak uitstak en steeds na een minuut of vijf weer uit het beeld ver dween. Hedenmorgen leek het voorwerp echter aanzienlijk groter en toen het na een half uur nog niet van het scherm was, verzocht men de leiding van het vliegkamp Valkenburg een onderzoek in te stellen. Tien minuten later kon kapitein-ter-zee Van IJ9selt vanuit zijn helikopter seinen, dat hij een afgebrokkeld, met schelpen en wier begroeid stuk muur boven de zeespiegel zag uitsteken. De inderhaast gewaarschuwde deskun. digen en enkele dagbladjournalisten wa ren bijna te laat om nog iets van het unieke schouwspel mee te maken, door dat de snel opkomende vloed de ruïne aan het oog begon te onttrekken. Met behulp van een verrekijker konden wij toch nog duidelijk de rand van het bouwsel waarnemen, bestaande uit klei ne stenen van een grauw-groene kleur. Op een afstand van naar schatting acht honderd meter uit de kust verdween de muurrand om tien minuten voor één uit het-gezicht, nadat hij al eerder nog maar zo nu en dan te zien was geweest. Alle deskundigen waren het erover eens, dat dit onverwachte verschijnen Dr. Leeghwater in Katwijk: J)r. N. B. LEEGHWATER uit De Rijp (Noordholland), aqualoog en lid van het International Council oi Several Sciences, deelde ons desge vraagd mee, dat zijn verblijf in Kat wijk niet met het Brittenburg-onder- zoek in verband mag worden ge bracht. „Dit is een volkomen toeval lige samenloop van omstandigheden. Maandag en dinsdag was ik in IJmui- den, woensdag in Scheveningen, don derdag ben ik naar Katwijk gegaan en volgende week hoop ik metingen te verrichten in Noordwijk en Zand- voort. Saimen met enkele Zwitserse geleerden houd ik mij al tientallen jaren bezig met het probleem van eb en vloed, dat nog steeds niet afdoende is verklaard. De algemeen gangbare opvatting is, dat de getijden verband houden met de maanstand, maar naar mijn mening is dit een verouderde theorie, die binnen afzienbare tijd zal moeten plaats maken voor de door mij ontdekte wet van de communicatie, waarin wordt gesteld, dat Ihet getij den vraagstuk op basis van de wet der communicerende vaten vrij een voudig is op te lossen. Men zal alleen •oeten wennen aan d« bijzonder grote vaten, waarmee in dit verband wordt gewerkt. De uitzonderlijk lage ebstand waar van wij nu getuige zijn, was door mij van te voren berekend aan de hand van de nieuwe communicatiewet, al moet ik toegeven, dat men berekeningen makend volgens de oude methode aan dezelfde data komt. Deze overeenstemming is een lastig punt en het zal van de uitslag van mijn metingen hier afhangen, of wat dit betreft dezer dagen een oplossing wordt gevonden. Dr. Leeghwater achtte zich niet be voegd iets over de Brittenburg te zeg gen. „Ik heb bepaalde gedachten daar omtrent. In die materie ben ik niet goed thuis. Laten de archeologen en historici elkaar over dat oude fort maar in de haTen vliegen." Puzzelprominenten 1. Lia Mulder, Jan Lievenstraat 18, Leiden; 2. P. L. de Bock, Java- straat 16. Leiden; 3. Mieke van Hoek, Anna van Saksenstraat 2, Leiderdorp. abnormaal krachtige ebstroom van de laatste weken, veroorzaakt door de on langs plaats gehad hebbende zonsver duistering met als bij-effect de zachte winter met veel zonlicht, die duizenden kubieke meters water heeft doen ver dampen. Een dergelijke gelukkige sa menloop van omstandigheden is vrij zeldzaam en heeft het laatst plaats ge had op 12 december 1767, althans vol gens de aqua-tabel van prof. l'Eau de Mer de la Lune uit Parijs. Als wij goed zijn ingelicht, zullen vanavond ook vanuit de lucht waar nemingen worden gedaan. Bij het ter perse gaan van dit nummer konden wij daarover echter nog geen vol strekte zekerheid verkrijgen. Dins dag hopen wij nadere gegevens te publiceren. van de Brittenburg van uitzonderlijk groot belang voor de wetenschap moet worden geacht. Men verwacht, dat de ruïne vanavond omstreeks half acht bij aflopend water opnieuw zichtbaar zal worden en omdat men dan beter zal zijn voorbereid, hoopt men waardevolle waarnemingen te kunnen doen. Ook prof. dr. Wilhelm Steingruber uit Darmstadt en dr. Leeghwater uit De Rijp zijn dan met hun apparatuur op het strand aanwezig, waarbij eerstgenoemde een eind denkt te kunnen maken aan de eeuwenlange strijdvraag tussen de geleerden of de Brittenburg nu voor-Romeins of Nor mandisch is geweest. Omtrent de lig ging, de naam en vooral de datering van de burcht lopen de meningen na melijk sterk uiteen. nen zijn geenszins nauwkeurig, of zelfs Volgens een medewerker van de hy- maar met elkaar in overeenstemming, drografische dienst, die ter plaatse aan- Wel staat vast. dat de resten van deze wezig was, is het blootkomen van de romeinse vesting voor het laatst in 1767 Brittenburg-ruïne te danken aan de |te zien zijn geweest. Zoals u weet zijn TTEEL in de vroegte hebben wij vanmorgen de Noordzee aanschouwd, -LA staande voor hotel „Noordzee" im Katwijk. Niets wees erop, dat onder het vredig golvende wateroppervlak een burcht sohuilgaat, die reeds bij onze oosterburen bekend is. Aan een tafeltje in de ochtendlijke lounge hadden wij de rijzige prof. dr. Wilhelm Steingruber uit Darmstadt getrof fen, terwijl hij met een vergrootglas enkele brokken natuursteen aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Dat waren overigens geen stenen die iets met de Brittenburg te maken hébben, maar vondsten die zijn studenten ter bestudering hebben afgestaan. Zodra hij van het blootkomen van enige Brittenburgresten hoorde is deze hoogleraar, in gezelschap van drie stu denten, spoorslags naar Katwijk gekomen om zo mogelijk ter plaatse een nader onderzoek in te stellen. Het terrein ls heuvelachtig zodat het steeds klimmen en dalen meer van de beenspieren vergt dan wanneer men door de Betuwe wandelt. De laatste dag naar Jeruzalem ls geheel een bergtraject. Het derde grote verschil is de tempe ratuur. Met een onbewolkte hemel, zoals dit tydene de drie laatste dagen het ge val was, en een woestijnwind, kan het op de kale landwegen en ln de bergen zeer warm zijn. Om hot traject van de laatste dag te beschrijven het volgende. De weg voor de mannelijke deelnemers was de eerste 32 km. een niet voor het verkeer ge bruikte bengweg, die bezaaid lag met bergstenen. Links en rechts steile afgebrokkelde bergwanden en daarboven de zon. Over dit gehele traject was één rust geprojec teerd. Enige legerauto's hadden daar wat limonade en vruchten aangevoerd. Verder was er tijdens die tocht niets te bekomen. Het was dan ook een ontzettend zwaar traject. Steeds maar klimmen en dan weer dalen tot in het laagste gedeelte. De natuur was voor de Nederlanders ontzettend mooi. Alleen kreeg men wei nig gelegenheid hiervan de genieten. De geroutineerde 4-daagse lopers uit Nijme gen prefereren de 55 km. daar boven de 40 km. over deze oer-oude pelgrimsweg naar Jeruzalem. De vrouwelijke deelnemers hadden het niet zo zwaar. Zij werden met bussen tot op 30 km. van het eindpunt gebracht om dan via de mooie verkeersweg near Jeruzalem te lopen. Naar huis Voor de Joodse deelnemers was het bereiken van het eindpunt niet alleen het ln ontvangst mogen nemen van de me daille, doch ook om in Jeruzalem te kun nen zijn. Als men tijdens dc mars dan ook vroeg, hoe men het maakte, zei men: Prof. Steingruber, een blozende zesti ger, bleek zeer bereidwillig te zijn ons enige bijzonderheden over zijn vak me de te delen. Hij doceert aan de univer siteit van Darmstadt geologie, met als bijvakken de studie van natuunsteenfor- maties en de verwerking van natuursteen ln vroeg- en laat-romeinse bouwwerken. .Het trof wel bijzonder goed, dat nu Juist die bijzonder lage waterstand wordt bereikt, dat de resten van Brittenburg bloot komen", vertelde hij ons. „U moet weten, dat in de Hessische Landesbiblio- theek en in het Hessisohe Landesmuseum in Darmstadt vrij veel materiaal over de Brittenburg aanwezig is. Maar de bron- (Van een medewerker) TTET gedeeltelijk boven water komen van de Brittenburg moet als 'n bui tenkansje voor de wetenschap worden be schouwd De geleerden hebben tot nog toe slechts kennis kunnen nemen van allerlei elkaar min of meer tegenspre kende overleveringen en het ls duidelijk, dat men zich ln archeologische kringen buitengewoon verheugt de resten van deze mysterlenze burcht nu met eigen ogen te kunnen waarnemen. Het is vandaag overigens niet voor het eerst, dat de Brittenburg zich heeft laten zien. Nadat in 860 na Christus een ver schrikkelijke zeevloed het huis te Britten bedolf en aan het oog onttrok, zijn de fundamenten in 1520 bij een zware storm van onder het zand door de zee bloot- gespoeld Twee dagen lang waren zij bij eb zichtbaar. De hoogte bedroeg toen acht voet en er werden geen ingang of poortopening waargenomen. Volgens andere bronnen werden de fundamenten in 1362 voor het eerst bij lage eb in zee ontdekt. Voor de derde maal zag men de ruïne op 14 januari 1552, eveneens bij lage waterstand. Een toestand als vandaag deed zich voor in 1562 toen de fundamenten door abnormaal laag ty gedurende twintig dagen bij eb bloot lagen. Op 12 decem ber 1767 herhaalde zich dit laagwater- effect, maar uit die tijd zijn geen meldin gen bekend over het waarnemen van de Brittenburg. Sommige deskundigen had den hieruit afgeleid, dat de ruïne inmid dels bijna geheel zou zijn afgebrokkeld, welk axioma heden moet worden ver laten. geen romeinse bouwwerken bewaard ge bleven uit het begin van onze jaartel ling in uw land. De opgegraven romein se thermen in Heerlen zijn ongetwijfeld heel interessant, maar voor studiedoel einden interesseert mij opgaand muur werk met daaraan verwerkt natuursteen veel meer". Handelswegen „Neemt u nu dit stuk steen eens. Het is gevonden bij de resten van een ro meinse villa in de omgeving van Keu len. Wij hebben kunnen nagaan dat het afkomstig moet zijn geweest uit het Harzgebergte in de nabijheid van Goslar. Op deze wijze kunnen wij de romeinse handelswegen vrij nauwkeurig volgen, hetgeen een belangrijke bijdrage kan vormen tot de kennis van de historie. In uw land komt bijna geen natuur steen voor dat in bouwwerken is ver werkt. Limburg vormt een uitzondering met zijn mergelgroeven, maar verder is veel blauwsteen aangevoerd uit België, kwartsiet en lei3É»en uit Noorwegen, MejC. H. Verhaar opende nieuwe zaak Donderdagmiddag heeft mejuffrouw C. H. Verhaar haar nieuwe pand voor algehele voetverzorging, Hooigracht 4, geopend. Dit nieuwe pand, dat naar de eisen des tijds is ingeridht, dient ter vervanging van het oude pand op Hooigracht waar zij gedurende zes jaar haar zaak dreef. Vele belangstellenden kwamen bun gelukwensen aanbieden, hetgeen vaaik vergezeld ging van bloemen en ge schenken. Prof. dr. Wilhelm Steingruber marmersoorten udt Italië en Noord-Afn- ka, en gaat u zo maar door." Met de hoogleraar zijn wij de boule- Met een telelens is onze foto graaf erin geslaagd een 30 X vergroot detail te leveren van de oude burcht. Met een sterke kij ker zal men hedenavond het zelfde resultaat kunnen bereiken (Foto's D. Kruyt) vard afgelopen naar de Buiten watering, waar een bootje in gereedheid is gebracht om de hooggeleerde heer met zijn stu denten buitengaats te brengen zodra de uiterst lage waterstand het mogelijk maakt brokstukken muurwerk met spe ciale pikhouwelen en vreemd gevormde geologische hamers los te wrikken. Ademloos kwamen even later de drie studenten aanrennen, met ongekamde haren, want zy hadden uit de vensters van „Noordzee" onze escapade gadege slagen en dachten dat het bootreisje al voor de deur stond. Prof. Steingruber glimlachte. „Nee," zei hij, „eerst ivog wat Kaffee mtt Kuchen, want zonder maagvulling kan lk niet vruchtbaar hakken. Als er plaats over Is tn het bootje mag u mee, als u tenminste geen last heeft van zeeziekte," voegde h(j er lachend aan toe, „maar dat zal wel niet, vertrouwd als de Hollanders z(jn met het water." AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Marsen over oude wegen De dag voor de aanvang van de vier daagse werd hert Nederlandse gezelschap ondergebracht in het Militaire Kamp Gulda. Zoals alle deelnemers aan de marsen. Het contingent militairen dat aan de vierdaagse deelneemt is groot. Vooral wat betreft het aantal vrouwen, zulk als gevolg van het feit, dat in Israël de dienstplicht voor vrouwen bestaat. De trajecten, die dagelijks moeten ge lopen worden zijn voor de mannelijke deelnemers 40 km. en voor de vrouwe lijke 30 km. per dag. Immers de trajec ten zijn in Israël zwaarder dan die van de Nijmeegse Vierdaagse; de wegen zijn slechter, want deze zijn grootendeels on verhard en bij droog weer erg stoffig. Regent het daarentegen. dan zijn ze glibberig. Dit laatste was het geval op de eerste dag. De gevolgen daarvan ondervond een van de Nederfandse deelneemsters die viel en in een ziekenhuis moest worden opgenomen met een gescheurde enkel. Klimmen en dalen DE Israëlische Vierdaagse is ten einde. Drie en twintig van de 24 Nederlanders die van start zijn gegaan en vol goede moed begin maart naar Jeruzalem vertrokken, hebben de tocht volbracht en zijn inmiddels boordevol herinneringen huiswaarts gekeerd. De marsen wer den van 20 tot en met 23 maart ge houden. Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3