KRONIEK vr*¥MiNr;v;i Ook journalisten willen een kortere werkweek Geen christelijk maar messiaans onderwijs Verlaging leeftijd voor weduwenpensioai Vakbeweging in geweer tegen kinderbijslag ANDERZIJDS THEOLOGISCHE FACULTEIT DE Sociale positie op de helling JOHAN DE HEER ZINGT Huidgenezing PU ROL Een woord voor vndaag en de beschermende basis voor blijvende schoonheid 2 N In het vorig najaar heelt de Tweede Kamer de motie-Bruins Slot e.a. inzake de subsidiëring van de theologische faculteiten aan bijzondere universiteiten aan vaard. In het Centraal Week blad" schrijft prof. dr. D. Nauta dat de Tweede Kamer hiermee te kennen heeft gegeven dat de sub sidiëring van deze faculteiten in principe als een aanvaardbare zaak moet worden beschouwd en dat men hun tot dusver bestaan de uitzonderingspositie wenst op te heffen. Prof. Nauta acht dit een uitermate belangrijk winst punt en schrijft hierover onder meer het volgende: WTAAR1N moet de winst worden eezocht. die ik meen hier te mogen noemen? In het kort komt het hierop neer, dat men bereid blijkt te zijn naast de theologische faculteit gelijk men haar aan de rijksuniversiteit kent, een theologi sche faculteit van een geheel an der patroon als volkomen gelijk waardig te aanvaarden en te er kennen. Om deze opvatting toe te lichten oreng ik een geschrift van dr. A. Kuyper ln herinnering. In 1890 heeft deze een verhandeling gepu bliceerd over de vraag: Is er aan de publieke universiteit ten onzent plaats voor een faculteit der theo logie? Deze vraag werd door Kuy- Rer ln ontkennende zin beantwoord. !ij dacht dan aan theologie in de eigenlijke zin des woords. ln onder scheiding van de godsdienstweten schap, die kenmerkend was voor de desbetreffende faculteit in ons land sedert de wet van 1876. Het is niet nodig in dit verband het gehele betoog van Kuyper weer te geven. Ik kan volstaan met het releveren van enkele onderdelen, die ons thans belang kunnen inboe zemen. Volgens Kuyper zou de staat zich van nagenoeg alle be moeiing met de wetenschap heb ben te onthouden, of wel zorg te dragen, dat elke richting gelijk recht ontvangt. Hij meende daar voor drie wegen te kunnen aanwij zen. Er valt bij die door hem ge noemde wegen enige nuancering te constateren. MAAR steeds komt het er op neer, dat het onderwijs xelf uit handen wordt gegeven en op de een of andere wijze overgelaten aan de beoefenaars van de weten schap. Dc staat sou dan hoogstens geldelijke steun moeten verlenen aan elke universiteit, voor zover deze aan bepaalde eisen van deug delijkheid voldeed. Kuypers standpunt was, dat de staat geheel moest breken met wat hij noemde een stelsel van officië le staats-orthodoxie op het terrein der wetenschap: en dat het daar om van staatswege moest komen tot alschaffing van de theologische faculteit gelijk deze deel uitmaakte van de publieke universiteiten. Daartegenover nam Kuyper het op voor de vrijheid van het hoger on derwijs. De wetenschap zou als soeverein in eigen kring alles zelf moeten regelen en inrichten, na tuurlijk ook wat de theologische faculteit betreft. De inmenging van de overheid zou zich slechts tot het materiële hebben te bepalen. Kuyper meende, toen hij zijn ver handeling schreef, dat men van de bereiking van zijn ideaal nog zeer ver af was. Blijkbaar leefde hij in dat opzicht toch ln de verwachting, dat zijn standpunt een goede toe komst voor zich had. Hij merkte onder meer op: ,.Dat vroeg of laat de theologische faculteit van onze publieke universiteiten wegvalt, is sen even zekere als goedgeefsche profetie: maar hoelang ze naar le ven nog rekken zal, is zelfs van verre niet te gissen. Kwijnende zie ken zijn soms taal". hier vermelde profetie is tot heden niet uitgekomen. Het laat zich ook niet aanzien, dat de theo logische faculteit aan de openbare universiteiten gaat verdwijnen of een gewijzigde inrichting gaat ont vangen. Veel belangrijker is het evenwel, dat heel de organisatie van het hoger, thans wetenschap pelijk geheten onderwijs een in grijpende wijziging heeft onder gaan. Deze wijziging brengt inder daad met zich mede, gelijk Kuy per als zijn ideaal zag, een grote mate van vrijheid voor de beoefe naars der wetenschap alsmede een zich terugtrekken van de staat van dat terrein Welnu, deze vrijheid betekent te gelijk het geven van ruimte aan een ander patroon bij de inrichting van de theologische faculteit. Een zodanig patroon, dat naar de op vatting van Kuyper en de vooratan ders van de Vrije Universiteit meer beantwoordt aan wat de be oefening van de theologie in de eigenlijke zin Inhoudt, althans be hoort in te houden. (Van onze sociaal-economische redactie) Ook de georganiseerde journalistiek streeft naar een verkorting van de werkweek. Gepoogd wordt wekelijks een vrije dag te krijgen, die bij voorkeur moet vallen op zaterdag of maandag, dus aansluitend aan het weekend. On derhandelingen hiertoe zijn gaande met de dagbladdirecties. Dit is medegedeeld door de voorzit ter van de Protestants-Christelijke Jour nalistenkring, de heer J. D. Troosthei- de, op de dertiende algemene vergade ring, die deze bij het CNV aangesloten organisatie, donderdag en vrijdag in Oosterbeek hield. De heer Troostheide verheelde niet dat een werkweekverkorting voor jour nalisten geen eenvoudige zaak is. Dit temeer met, waar de georganiseerde Advertentie op de nieuwste E.P. 45 toerenplaat, welke ter herdenking van deze grote pionier op het gebied van het geestelijke lied is gemaakt Alzo lief had God de wereld (bijbelkoor met toespraak) Bijna bewogen Heer, een oog dat U slechts ziet Er is een heuvel ver van hier bestelno.: CEP 106 6.50 U kunt deze memoriam-plaat beluisteren en bestellen (ook voor levering p. post) bij: Handelmij Johan de Heer Zonen n.v. Noordmolenstraat 71 - Rotterdam Telefoon: 40.4.43. WEGEN Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake wegenplannen en de uit keringen voor de wegen lokte een com mentaar uit van Het Vaderland, waaraan het volgende ia ontleend: „Het verkeersfonds wordt opgeheven en de Mo- torrijtuigenbelastingwet wordt niet meet dan een grondslag voor de heffing van een bepaalde belasting, zoals we die meer ken nen. Op zichzelf kunnen we deze ontkoppe ling die toch al sinds vele jaren min of meer een feit was, niet redelijk vinden. De weg en het verkeer aijn van zo alge mene aard geworden, dat een soort be- slemmingsbelastiug niet langer op zijn plaats is, temeer daar de Motorrijtuigenbe lasting, waarvan de opbrengst voor 1960 >sas geraamd op 155 miljoen en voor 1961 np 171 miljoen, slechts een betrekkelijk klein deel vormt van de totale opbrengst uan belastingen in verband met de motor rijtuigen. Merkwaardig is overigens, dat het wets ontwerp niet consequent is, want de mi nisters zeggen in de memorie van toelich ting: het totale bedrag der uitkeringen zal in de komende jaren loc- of afnemen naar gelang van de toe- of afneming van het aantal motorrijtuigen. Neemt het aantal motorrijtuigen bijv. met 10 pet. toe, dan wordt 10 pet. meer dan het voorafgaande jaar ter beschikking gesteld. Ook bij de verdeling van de uitkeringen op de elf provinciën geldt als een der maatstaven de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting in de desbetreffende provincie. De ontkop peling is niet volledig en wanneer dat bij een motorrijtuig niet het geval is, kan er ren onheilspellend gekraak ontstaan, wij zende op ruïneuze gevolgen van gebro ken tandwielen e.d. Zo is dat ook hier. Over het algemeen is het nl. zo dat het wegenbestand ten achter is bij de werke lijke ontwikkeling. Dit betekent dat ook al zou er een periode komen, dat een verza digingspunt is bereikt voor het aantal mo torrijtuigen, de behoefte aan uitbreiding Dr. F. Boerwinkel voor leraren chr. v.h.m.o. (Van een onzer verslaggevers) /"\P de jaarvergadering van de Vereniging van leraren bij het christelijk voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, donderdag te Dordrecht gehouden, heeft dr. F. Boerwinkel, directeur van de academie De Horst te Driebergen een rede gehouden over „Christe lijk v.h.m.o. in welk pers pectief?" Zonder perspectief kan een volk, een cultuur, een opvoeding niet tot zijn recht komen. Men raakt dan in een tredmolen en het einde is verwording. Daarom dient elke opvoeder en leraar zich tel kens af te vragen of hij een perspectief, een toekomstverwachting heeft, van waaruit hij zijn werk met vrucht kan doen. De toekomstverwachting van de meeste christenen, protestant of rooms-katholiek, is niet allereerst de verwachting van de openbaring van het rijk dat Jezus Chris tus stichten zal. maar het geborgen zijn van de ziel in de hemel. Daarom hebben vrede en gerechtigheid nooit de eerste aandacht van de meeste christenen ge had, en soms kregen zij helemaal geen aandacht, omdat de ziel de volle attentie opeiste. De secten wierpen zich nu op wat de christenen verzuimden. Jehovagetuigen mormonen bijv. hebben een zeer aardse toekomstverwachting. Zo ook de „ketterij" van het communisme. MESSIAANS Dr. Boerwinkel meende, dat het chr. v.h.m.o. geen ander perspectief mag heb ben dan de gemeente van de Messias heeft: de komst van het messiaanse rijk, dat nergens anders zal zijn dan op deze aarde, maar dat op een andere manier bestaat dan de wereld van heden. De taak der christenen ia zoveel moge lijk mensen te ontrukken aan de bede ling. die op de aarde gericht is, en ben betrekken ln het messiaanse rUk. bestaan hangt af van het bestaan van de ander. De leraren bij het chr. v.h.m.o. zullen hun leerlingen moeten voorgaan in het inclusief denken. Zij zullen de jonge mensen geestelijk weerbaar moeten ma ken, opdat zij niet de dupe worden van valse stelsels. EENHEID Mondiale eenheid vergt mondiale samenwerking en ook de ontmoeting met andere religies. Voorts zal men de jon geren moeten helpen bij het vinden van de juiste houding ten opzichte van de exponentiële, ongeremde groei van we tenschap en techniek. Het bijbels perspectief van het mes siaanse rijk verbiedt de geestelijke weg (van het zieleheil) te gaan. Daar door zouden wij het evangelie voor de joden onaanvaardbaar maken. En de bekering van de joden is voorwaarde voor de terugkeer van de Messias meende dr. Boerwinkel. De vergadering, geleid door de voor zitter dr. D. Barends te Haarlem, was druk bezocht. In zijn openingswoord had dr. Barends aangedrongen op meer samenwerking op internationaal ter rein. van de zorg van het wegennet toch voor- Daarom moet christelijk onderwijs mes- lopifc nog blijft bestaan, maar dat zal dan siaans onderwijs zijn. niet kunnen omdnt de wet een relatie kent in»*en het aantal motorrijtuigen en de op brengt van de motorrijtuigenbelaiting enerzijds en de hoogte van de uitkeringen anderzijd*. Enrrzijdf du» geen duidelijk uitgang!- punt van de werkelijke behoeften; ander zijd» ren vage relatie met de opbrrng«t van de motorrijtuigenhelaMing. waard menigeen het gevoel zal hebben dat bij in de mist rijdt.' Advertentie BEVRIJDT U van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert dc nie ren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Mr. Oosterhoff nieuwe medewerker N.C.A.B. (Van onze soc.-econ. redactie) Door het bestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- cn Bouwvak- patroonsbond is als medewerker aan het bondssecretariaat toegevoegd J A. Oosterhoff. Hl) zal zijn werk zaamheden bij de N.C.A.B. per 15 mei 1961 aanvangen. Het ligt ln de bedoeling, dat hij na een inwerk-perlode van enige maanden per 1 september 1961 zal worden be noemd tot adjunctsecrataris. Aanvan kelijk «al hij Mr. E. J. de Roo ter zijde staan ten behoeve van de juridi sche bijstand aan de leden. In het ka der van een meer definitieve werk verdeling zullen hem daarnaast te zij ner tijd ook andera werkzaamheden worden toevertrouwd. De hefr Oosterhoff is thane als Juri disch medewerker verbonden aan de Dr. Kuyperatichtlng te 'i-Gravenhage. Christelijk cn messiaans betekenen eigenlijk hetzelfde, maar deze woorden hebben een verschillende gevoelswaarde Het woord christelijk heeft deelgehad aan een devaluatie. Dit blijkt wanneer men bijv. de gangbare aanduiding „chris telijke voetbalcluo" vervangt door „mes siaanse voetbalclub". Zo wordt men zich bewust in welke geladen situatie men staat, als inplaats van over christelijk onderwijs gespro ken wordt over messiaans onderwijs. NIET MEEDOEN Messiaans onderwijs geven betekent: niet meedoen aan deze aeon, niet geloven aan de afgoden van deze wereld. Want het rijk is van Christus. De bezettende macht in de wereld heeft zijn D-day al gehad door de opstanding des Heren, maar de V-day moei nog komen. Helaa? is het officiële christendom zo zeer gebonden aan het cultuurpatroon van deze aeon, dat het vaak achteraan- komt, zoals indertijd bij het opkomende industrialisme. ANDERS DENKEN Er is op dit ogenblik voor dc mensheid cén allesbeheersende vraag: hoe voor komen wij een oorlog, die met gebruik making van de modernste vernietigings- middclen het leven op aarde onmogelijk maakt? Dat kan alleen wanneer er een heid Is. Ziehier een totaal nieuwe situatie. Een heid ontstond steeds door het samen optrekken van verschillende landen tegen een ander land. Zo is ook de Nederlandse eenheid tot stand gekomen. Maar bij een toekomstige oorlog zal de vernietiger ook zelf te gronde gaan. Nodig is een andere wijze van den ken. Niet meer het exclusieve, maar het inclusieve denken. D.w.z. niet de ander willen verwijderen of vernieti gen, maar hem helpen om tot zijn be stemming te komen. Want ons eigen Advertentiën 'journalistiek zich op het standpunt stelt dat ook in de toekomst de zaterdag geen krantenloze dag behoort te zijn. Vooral de kleinere redacties zullen er in eerste aanleg moeite mee hebben. Daarom zal het in sommige gevallen gezocht moeten worden ln langere va kanties of in een geldelijke compensa tie. Doch de PCJK-voorzitter zou voor al die compensatie slechts bij hoge uit zondering toegepast willen zien. ,,De journalist moet een kind zijn van zijn tijd," zei hij. „Daarom zal zijn werk patroon niet al te sterk mogen afwijken van het werkpatroon der mensen om hem heen." Hoge eisen De voorzitter van de PCJK kondigde aan dat dit jaar de sociaal-economische positie van de journalist op de helling zal moeten. Daarbij gaat het vooral om de vraag of men bereid is te erkennen dat dc moderne journalistiek zeer ho ge eisen stelt aan haar beoefenaren en of men bereid is de consequenties, die hieruit voor de sociaal-economische positie van de journalist voortvloeien, te aanvaarden. Consequenties, die ook betrekking hebben op de werving en scholing van toekomstige vakgenoten. Als het antwoord positief is, zal er naar wegen móeten worden gezocht om dit zw£ brengeï_ Sprekende over de financiële positie van de journalist, zei de heer Troost heide het te betreuren dat er nog zo veel bedrijven zijn. waar nog geen winstdelings- of tantièmeregeling is in gevoerd. „Het afgelopen jaar is een bij zonder goed jaar geweest, voor nauwe lijks een bedrijf uitgezonderd," zo con stateerde hij. „Maar in onze sector heeft menige werknemer daar bitter weinig van gemerkt." Vakopleiding Volgens de heer Troostheide schuilt er veel waarheid in de steeds meer ge hoorde opvatting dat voor het gros der Journalisten een opleiding op universi tair niveau noodzakelijk zou zijn. Dit niet zo zeer om de feitelijke kennis, die men zich door studie eigen maakt, maar vooral omdat de gecompliceerd heid van onze samenleving ook van de journalist een analytisch denkvermogen vergt, een vermogen om een zaak we tenschappelijk aan te pakken. Helaas moest de kringvoorzitter tot zijn leedwezen constateren dat de eer der door hem gedane suggestie, om een journalistiek baccalaureaat aan de Vrije Universiteit in te stellen, zonder weerklank is gebleven. Ook is er nog steeds niets gekomen van een journa listieke vakopleiding volgens de plan nen die daarvoor al jaren bestaan. De heer Troostheide besprak voorts nog de rechtspositie van journalisten werkzaam bij radio en TV. Hij onder steunde ten volle de eis dat deze jour nalisten qua honorering gelijk gesteld behoren te worden aan hun collega's bij de landelijke dagbladen. De kring- voorzitter betreurde het, dat nog altijd hierover niet rechtstreeks met de Fe deratie van Ned. Journalisten wordt onderhandeld, doch met de administra tieve vakbonden. Vakcentrale Uitvoerig is op deze algemene verga dering gediscussieerd over verschillen de zaken. Daar was bijvoorbeeld een motie ingediend door de afdeling Zuid- Holland-Zuid en Zeeland, waarin ern stige bezwaren werden geopperd tegen het neleid van het CNV. De bezwaren hadden met name be trekking op het optreden van dit vak verbond -iij de toepassing van de vrije re loonpolitiek en op de menings- en besluitvorming, zoals die binnen het ■CNV tot stand komt. Nadat bleek dat het Pestuur reeds over een aantal aan de orde gestelde zaken met het vak verbond ln bespreking is, werd de mo tie uiteindelijk ingetrokken. In een vol- (Advertentie) Huidtulverhetd Huldgezondhaid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Martin Buber gereed met nieuwe Duitse bijbelvertaling De 83-jarlge professor Martin Buber van de Hebreeuwse Universiteit van Je ruzalem is gereedgekomen met een nieuwe Duitse bijbelvertaling. Hij heeft 35 jaar aan deze vertaling gewerkt en speciaal aandacht besteed aan de fone tiek om daarmee de wezenlijke bedoe lingen van de Hebreeuwse tekst zo dicht mogelijk te benaderen. Jongerencontactraad De politieke Jongeren contactraad zal vrijdag 7 april in de raadszaal van het stadhuis een openbare vergadering hou den. De heer K. Salomonsen van de J.O.V.D. zal een lnleid'lng houden over de E.E.G. Advertentie Wees modern, verf met gemak. Neem Ceta-Bever CETALAC gende algemene vergadering zal het kringbestuur nader verslag uitbrengen over cie besprekingen. Aan ie orde kwam voorts een rapport over de positie van de christen-journa listen, werkzaam bij publiciteitsmedia, die zich niet uitdrukkelijk als christe lijk aandienen en hün apostolaire taak. Ook werden verschillende huishoudelijke zaken afgedaan en verenigde men zich met een enigszins gewijzigde opzet van de huidige bomilo-regeling in de cao. De heren H. W. van aen Brink uit Gro ningen en K. Barendrecht uit Voorburg werden .n het bestuur gekozen. Aan het slo- van de tweedaagse con ferentie op De Pietersberg" hield prof. dr J. C. Hoekendijk, hoogleraar aan de rijksuniversiteit van Utrecht, een voordracht onder de titel: „Experiment morgen" In het licht van Goede Vrij dag gaf de hoogleraar een profetische analyse van de positie van christen dom, kerk en oecumene ln de toekomst. Het was een voordracht die zeer veel indruk maakte. „Hij is verschenen aan Petrus", zegt Plus in zijn brief aan de Corinthiërs van de opgestane Hend. Het is maar zo'n klein zinnetje en de enige zin in dëijbel die spreekt van een speciale ontmoeting tussen Chrus en Petrus na de opstanding. Deze ontmoeting is een vervolg op de trax van Petrus. Hij had de Heiland verloochend, in het opeaar verloochend, maar hij kreeg in het persoonlijk gesprehergeving. Dat is misschien wel de allermooiste vrul van de opstan ding. Wij zingen zo graag onze opstandqsliederen in de trant van „de dood is overwonnen"maaallemaal moeten we nog sterven. De opstanding is de gartie, dat ook wij die in Christus sterven zullen opstaan, me de dood is nog niet onttroond. De opstanding is echter tevens de garantiein de vergeving, meer nog, het bewijs dat wij nu op dit momt die vergeving deelachtig kunnen worden. God laat ons it met de zonde last op ons hart rondlopen. Christus opoaarde zich aan Petrus om de gemeenschap te herstellen i God wil Zich aan ons openbaren. (Van onze sociaal-economische redact) Het moet niet als uitgesloten worden beschouwcdat de Sociaal- Economische Raad de regering zal adviseren de lctydsgrens voor de uitkering van het weduwenpensioen krachtens dAlgemene We duwen- en Wezenwet te verlagen van 50 tot 45 jaaötaatssecretaris Roolvink heeft enige t(jd geleden de S.E.R. om advl gevraagd over eventuele wenselijke wijzigingen van de wet. Ooke Sociale Ver- zekerings Raad heeft een dergelijke adviesaanvrage ttvangen, maar dit college acht zich niet competent om over geiemde leeftijds grens te oordelen, omdat het naar zijn mening hfr gaat om een sociaal-politieke aangelegenheid. De adviesaanvragen van de staatsse cretaris houden verband met de toezeg ging van de regering in oktober 1959 ge daan, toen tengevolge van de kabinets crisis geen uitgebreide behandeling van de wet mogelijk was. Gelet op de wen selijkheid van spoedige Invoering heeft het parlement toen zijn goedkeuring ge hecht aan de wet, na de belofte van de regering, dat eventuele wijzigingen van de wet. t.z.t. nog onder de loep geno men zouden worden. Verwacht mag worden, dat het S-E.R.-advles thans niet lang meer op zich zal laten wach ten en dat de regering nog dit Jaar met (Van onze sociaal-economische redactie) In de kring van de vakbeweging wordt het onaanvaardbaar ge noemd, dat er een definitieve kinderbtfslagregeling voor zelfstan digen komt, die gefinancierd zou worden uit de algemene middelen. De kwestie is op het ogenblik plotseling actueel geworden, omdat het er op begint te lyken dat het kabinet het thans by de ^Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor een algemene kinderbijslagwet zal terugnemen. De bedoeling zou zjjn een gewijzigde wet bij de Kamer in te dienen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer wel zou kunnen instemmen. Zoals bekend is een dergelijke meer derheid niet te verwachten voor het thans bestaande wetsontwerp. Geen dubbele premie voor werknemers Bij de vakbeweging groeit de vrees, dat een eventueel nieuw wetsontwerp ter definitieve regeling van de kinder bijslag zal neerkomen op een handha ving van de huidige situatie voor de werknemers en invoering van een rege ling voor zelfstandigen, geheel of ge deeltelijk te financieren door de pchat- kist. In de kring van de christelijke vak beweging is men de gedachte toege daan, dat dan de werknemers een dub bele premie te betalen krijgen. De kin derbijslagpremie, die de werkgever voor de werknemer betaalt, wordt daarbij gezien als ingehouden loon en bovendien zou de werknemer dan nog via belastingen en schatkist moeten bijdragen in de kinderbijslag voor de zelfstandigen. Ook het N.v.V. keurt dit standpunt af. De N.V.V.-secretarls. de heer A. H. Kloos schrijft over deze kwestie in De Vakbeweging, het kader orgaan van het N.V.V. „Het zou voor de werknemers onaan vaardbaar zijn, indien zij de pre mie moeten opbrengen voor hun ei gen kinderbijslagregeling, terwijl zij bovendien nog eens via de be lastingbetaling moeten bijdragen in de kinderbijslag, die de zelfstandi gen voor niets uit de algemene middelen ontvangen" aldus de heer Kloos. Voor de werknemers zou een derge lijke oplossing slechts aanvaardbaar zijn, indien de overheid in de pre mie voor de loontrekkers overeen komstig zou bijdragen, zodat ruim te beschikbaar komt voor loonsver hoging". Maar dan zal de schatkist open moe ten, zo schrijft de heer Kloos ver der en daarmee moet „het-num- mer van het gezelschap De Quay, de belastingverlaging komen te ver vallen." eventuele wijzlgingsnrstellen bij de Kamer zal komen. Met name bij de ttbeweging is men sterk geporteerd vooten verlaging van de leeftijdsgrens, wrboven uitkering aan weduwen dient ,aats te vinden. Van belang hierbij lie vraag, tot wel ke leeftijd een vrouinog kan worden opgenomen in het anidsproces en dus zelfstandig ln haar oierhoud kan voor zien. Ook Hiernaar \rdt op het ogen blik op verzoek va staatssecretaris Roolvink een onderzfc ingesteld. Door het C.N.V. Jsndertljd bij dc vaststelling van het E.R.-advies aan de regering over eenveduwen- en we zenwet reeds een lerijdsgrens voorge steld van 45 Jaar. Op et ogenblik gaan er al stemmen op onde leeftijdsgrens zelfs te verlagen tot jaar. Naar de mening van sommigelis het voor een vrouw boven de 35 j» al vrijwel on mogelijk om te schaken naar liet be drijfsleven om hier nt eens te begin nen met het opbouweivan een positie. Verlaging van 50 tot Jaar zal naar de mening van de Soole Verzekerings- Raad jaarlijks een exti bedrag vergen van 23 miljoen, wa een verhoging van de premie inhoui van ongeveer 'A pet. Voor verlaging an de grens tot 40 Jaar zou f 32 mlljen extra nodig zijn en voor 35 Jaar 7 miljoen. Voor de overbrugging van 6 tien jaar van 45 tot 35 Jaar Is dus schts 14 mil joen per jaar nodig. Prof. dr. W. C. van Uolk, hoogleraar in de theologie aan de ijksuniversiteit in Utrecht, is gisteren vor twee maan den naar Amerika vertreken. De hoog leraar ontving een uitndiging van de theologische faculteit in Kale om de in Amerika zeer bekend, zogenaamde Shaffer-Lectures" te Widen. In aan sluiting daarop zal hfj en aantal uni versiteiten en colleges tezoeken en ln verscheidene plaatsen prken. Prof. Paul MLnaer, die een Jaar eleden aan de Rijksuniversiteit in U'echt gasthoog leraar is geweest, heeft e reis van prof. Van Unnik f ga|' Ml grotendeels voorbereid. (Advertenie) WITTE MIUIS DE -ecJtte PI](STILLER Bij reumatiek, Jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snl verlichting. In te nemen naar pereonlijke__ voorkeur: tabletten, poeders of cachets. WITTE KRUIS Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwland-Oosterwijk: J. T. Doornenbal te Oene; te Zullichem- Nieuwaal: W. Vroeindeweij te Bleiswijk; te Almen: A. van Roon te Pijnacker. Aangenomen de benoeming te Vlaar- dlngen tot leider van het te creëren nieuwe Jeugdwerk: wika I. Kandcl te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Berllkum: H. K. Poelman Azn. te Amemulden; te IJmuiden: B. G. de Valk te Heerenveente Colijnsplaat: J. de Waard, kand. te RIJsoord. Aangenomen naar Melbourne, Australië, Reformed Church: T. J. Hagen te Deven ter; naar Roodeschool: P. C. Koster, kand. te Pernis; naar Amsterdam-Osdorp-Slo- tervaart: J. G. Marseille te Groningen-N. Bedankt voor St. Jacobl-Parochie, Giessen-Rlfswijk NB en voor Zuld-Beijer- land: P. C. Koster, kand. te Pernis; voor Bolnes: J. Wessel te Rotterdam-Fefjenoord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Leiden: A. Vcrgunst te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Zaandam: P. Honkoop te Ycrseke. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Den Helder: G. Vegter te Rotterdam-Centrum. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Beverwijk: G. Wassing te Dantumawoude, OEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Brulnisse: T. Dorresteljn te Opheusden. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Schevenlngen: L. Ge braad te St. Philipsland. n n Het is een stralende voorjaarsdag, zo'n dag die je optimistisch maakt en je doet veronder stellen, dat het morgen en overmorgen weer warm en mooi zal zijn. Nu moet ik natuurlijk, volgens de adat van het huisvrouwengilde, met dekens en bedden gaan sjouwen en emmers met een lekker sop bereiden, maar ik deserteer en val voor de bekoring van een dag eruit. Gewoon, helemaal alleen, voor mijn egoïstische genoegen, eruit. Dit negeren van de adat is niet best, ik weet het, daarom zou ik ook zwaar gesluierd en ver momd ons dorp in alle vroegte langs achterpaad jes moeten verlaten. Want je maakt je, behalve dat het niet best is, ook volkomen belachelijk om, zonder dat er iemand jarig of ziek is in de familie, gewoon omdat het mooi weer is, toe te geven aan uitgaansdriften. Alsof er geen schoonmaak bestaat/ Maar ik vermom me niet, integendeel, ik trek in een uitdagende stemming mijn nieuwe man telpak aan. Mijn man bezwijkt voor mijn bede lende ogen en staat me voor deze dag de auto af, maar kijkt wel zorgelijk als mijn optimisme rover gaat dat ik het autodak opendraai. Maar zijn eega kennende probeert hij een gezicht te zetten alsof hij alles énig en leuk vindt, wetend dat ik in deze status voor geen rede vatbaar ben. Helemaal zichzelf verloochenen kan hij echter niet, hij moet, ondanks de goede voornemens om mij geen strobreed in de weg te leggen, toch vragen: „Waar ga je eigenlijk heen?" Hij móét dit eenvoudig vragen, niet omdat hij me deze dag niet gunt, hij gunt me wel een week, maar het is voor hem nu eenmaal onvoor stelbaar, dat je ergens heen tijgt zonder nauw keurig een route uitgestippeld te hebben, laat staan, dat je domweg op je gaspedaal trapt, niet wetende of je nu bij het volgende kruispunt links- of rechtsaf zult slaan. Zijn vraag: „Waar ga je eigenlijk heen?" is dus geen echte vraag, maar een inleiding tot op bouwende kritiek en goedbedoelde adviezen. Gelukkig houden de tjilpende vogels en mijn nieuwe mantelpak mijn goede humeur stevig vast en ik zeg: ,,'ic Heb er geen idee van. Lekker Voatatxg.e.&S blauw is de lucht hè?" Dan blijkt weer dat tk een man uit duizend heb, want hij kijkt me vertederd aan en schudt lachend zijn hoofd, zo van je-doet-maar. Dan rijd ik hard toeterend het hek uit en hoewel dat luidruchtige gedoe hem altijd buitensporig ergert, wuift hij zijn armen bijna uit het lid. Dan toer ik zomaar in het wilde wat weg. Langs voorjaarstuinen, langs waslijnen vol de kens. Ik voel geen wroeging, alleen maar tinte lende vreugde. Tegen het einde van de middag zit ik op een boulevardterru$je en nip langzaan aan een kop koffie, het laatste extraatje van deze dag, want het wordt weer huistoe-tijd. Een paar tafeltjes verder zit een mij onbekend heer, die mij beleefd-vrolijk groet. Terwijl ik pie ker waarvan ik de man moet kennen, groet ik terug. Dan neem ik afscheid van de zee, reken koffie af en juist als ik weer op de boulevard sta, schiet de onbekende man mij aan en vraagt: „Poppie, ga je mee dansen vanavond?" In een flits schieten talloze vragen door mij heen. Ziet hij me aan voor een ander? Of is Poppie een soortnaam voor vrouven, die spon taan „graag" zeggen bij zulke uitnodigingen? Zie ik daar dan naar uit? Of zit het in het terug groeten? Dan kijk ik hem hautain onderzoekend aan en ik ben ineens overtuigd, dat hij gewoon een bru tale avonturier is. Ik voel me dodelijk beledigd, zwijg en negeer hem. Hij loopt volhardend mee naar de auto en vraagt belangstellend of poppie altijd zo stuurs kijkt, waarop poppie in de auto klimt en vlak voor zijn neus „wegscheurf'. Ik laat me door dit rare incident niet beïn vloeden, rijd stralend terug en kom als een nieuw mens weer thuis, waar ik uitgebreid verslag doe van mijn tocht; over het vreemde avontuur zeg ik niets. 's Avonds vraagt mijn man: „Waar ga je mor gen heen?" Dan vertel ik, dat ik hem bijna kwaadwillig had verlaten en ik besluit met een zedig mond je: „Wat ik morgen ga doen? Morgen gaat Pop pie schoonmakenl" MINK VAN RIJSDIJK Advertentie Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonio Endocll dagcrème Endocil nachtcrème RZORGINGSPREPAR A^E_N VA N j>. O R G A N O N O s s

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2