Het machtigste bataljon „De jeugd is beier dan U denkt" 'Ruimte voor ons.... Bedanki, De tien meest verkochte ZATERDAG 1 APRIL 1961 REAKTIES IN AMERIKA "DEGIN deze maand heeft president Kennedy de op richting geproclameerd van het „Vredeskorps", dat als taak krijgt de Amerikaanse hulpverlening aan onderont wikkelde gebieden op te vij zelen. Dit korps geniet nu reeds in Amerika een grote populariteit. Een optimist heeft al gezegd: „Het Vredes korps kan. ons machtigste bataljon worden." Hulp Ook wij in Nederland hebben van nabij meegemaakt, wat de Amerikaanse buitenlandse hulp betekent. Ik hoef alleen maar het woord Marshall-hulp" te laten vallen, en we weten allemaal wat we daaraan te danken hebben. Op grote schaal draagt Amerika ook bij tot de hulp aan onderont wikkelde gebieden. Enorme hoe veelheden dollars worden hieraan gespendeerd. Uncle Sam is goed geefs! Dat vinden die onderont wikkelde volkeren ook. Op hun grondgebied lopen kauwgumkau- wende Amerikanen rond, die de dollars die ze uit dat verre en on bekende Amerika meenamen, in hun broekzakken laten rinkelen en met kwistige hand uitgeven. De inwoners houden hun hand op en brabbelen: Thank you", en daar blijft het bij. Tot groot ongenoe gen van president Kennedy. Op deze manier kweekt men zich geen vrienden, maar alleen ge duldige hand-ophouders. Het per soonlijke contact ontbreekt. Simpel plan Kennedy zocht toen naar een manier om de hulpverlening hele maal over een andere boeg te gooien. Een andere Amerikaan deed hem een idee aan de hand. Deze man, de democratische sena tor Henry Reuss uit Wisconsin, was twee jaar geleden op de Phi- lippijnen. Daar ontmoette hij vier Amerikaanse onderwijzers, die de kinderen het eerste onderwijs bij brachten, trekkend van dorp tot dorp. Deze vier mensen smeten niet met dollars, maar gedroegen zich als de gelijken van de bevol king, met wie ze zodoende snel op goede voet raakten. Dit leek Reuss de enig juiste manier. Dat vond Kennedy ook, en hij besloot dit plan uit te werken. Dit kwam er toen als volgt uit te zien: Jonge Amerikanen gaan voor twee jaar, tegen geringe vergoeding naar on derontwikkelde gebieden, om met hun vakkennis en beschaving, zij aan zij met de inheemse bevol king, te werken aan de opbouw van die landen. Zoals je ziet, een simpel voorstel. Dit plan komt voor Amerika op het juiste tijdstip. De Ame rikanen en hun departementen waren tijdens het rustige en ge degen presidentsheleid van Eisenhower langzaam ingedom meld. Alles ging zijn gangetje. Kennedy heeft hier abrupt een einde aan gemaakt. In vlot tem po begon hij aan de activering van het regeringsbeleid. „Er waait een frisse wind door Wash ington" is nu de openbare me ning. De Amerikanen stropen hun mouwen op, om de bergen werk die er voor hen liggen in onze wereld, aan te pakken. Uitdaging Een tweede punt. dat sterk pleit voor het „Vredeskorps", is, dat het een uitdaging betekent voor de jeugd, om nu te tonen wat zij waard is, en voor de mensheid betekenen kan. Reeds tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Kenne dy dit „Vredeskorps" beloofd. Hij was er namelijk van overtuigd: „dat er in Amerika een enorm reservoir van mensen aanwezig is die staan te springen om hun ener gie, tijd en bekwaamheid in dienst te stellen van de wereldvrede en de menselijke vooruitgang". En hij heeft gelijk gekregen. Zijn plan werd met enthousiasme ont vangen. Het bleek dat de Ameri kaanse jeugd nog wel degelijk idealen heeft. In onze grauwe maatschappij, waarin wij vrijwel dagelijks met allerlei ellende en misstanden geconfronteerd worden bestaat, zeker bij de jeugd, de ani mo, het idealisme en de energie om van deze wereld nog iets te maken. Dit blijkt duidelijk uit het aantal aanmeldingen. en antwoord Vrijwel onmiddellijk na het be- 't Is puur menselijk, gevoelig te zijn voor een compll- ment(je). Vandaar, dat we verleden week tijdens de avond lijke dis verrast onze wenkbrauwen optrokken, toen ineens de woorden „Ruimte voor ons" uit de radio de kamer bin nenkwamen. We hielden met kauwen op c hebben ademloos verder geluis terd. Zo zijn we wel. „Ruimte voor ons" was volgens de mijn heer. die namens de Avro aan het woord was. een „sympathie ke pagina met goede bijdragen, dito tekeningen en uitstekende fo to's" ..Nu kennen wij (helaas) de mijnheer, die deze mening via de ether weergaf, niet persoon lijk. Anders waren we direkt naar hem toegegaan om hem eens ferm •n bedankend de hand te druk ken. Want zeg nu zelf: zo'n com pliment doet je iets. Nu hadden we natuurlijk kun nen volstaan met het elkaar op de schouders kloppen en waarde rend toeknikken op de redaktie- vergadering, ware het niet, dat er tijdens net geven van dit wel gemeende oordeel ook nog een vraag werd gesteld. Degene, die kend worden van Kennedy's plan nen, kwamen de aanmeldingen van vrijwilligers binnen. Spoedig- moest men al een beroep doen op enige van hen om te komen hel pen bij het verwerken van de post, want bij duizenden kwamen de sollicitaties binnenstromen. Daar men beginnen wil met het uitzenden van 500 mensen, zullen er heel wat moeten afvallen. Bin nen enkele jaren hoopt men ech ter het aantal uit te zenden Ame rikanen op te voeren tot tweedui zend. Voorbereiding Natuurlijk zendt men deze ent housiasten niet onvoorbereid uit. Ze moeten o.a. eerst de taal le- van dit vredesleger terecht komt. Wij zijn er van overtuigd dat met enthousiasme veel te bereiken is. Natuurlijk staat en valt deze on derneming met de organisatie. Maar dat kunnen we wel aan de Amerikanen overlaten. Het is te verwachten, dat de resultaten niet direct te zien zullen zijn. Wat te begrijpen Is. Alles zal langzaam ren van het land waar ze he«n op gang moeten komen. Als het ren van net iana waar ze neen een paar jaar draflit M, Amerika trots kunnen zijn op z'n jongere generatie, die al haar krachten in gaan. Verder moeten ze beschik ken over „Zendelingen-geduld" en aanpassingsvermogen. Iedereen is welkom in het korps: onderwijzers, bouwvakarbeiders, boeren, enz. De opleiding die ze krijgen zullen, ls kostbaar en zal minstens enige r maanden duren. Dat zijn de eni- ,de opmerking \an de Neder- Het thuis, zal zetten om waar te maken wat me van je voetstappen is ineens men van hen verwacht. belangrijk), naar de sterren kij- Wlj sluiten ons graag aan bij ge bezwaren die er gemaakt wor den. Maar vrijwel iedereen ver wacht, dat het Congres de beno digde miljoenen dollars te zijner tijd beschikbaar zal stellen. Maar nu De tijd zal moeten leren wat er te zijn." landse correspondent in Ameri ka, Max Tak: „Om echter van een vredes korps te doen uitgaan wat er van verwacht wordt, dient het geen bataljon maar een com binatie van vele, vele divisies IS laat en ik ben net nog vol koude lucht. Vind jij 't ook zo heerlijk, 's avonds op straat lopen (het rit- jk). ken, ze vergelijken met sproeten, ogen, lampjes, met alles behalve wat ze werkelijk zijn: heel verre werelden, brandende zonnen en groene planeten met zachte we zens (de geleerden weten lang niet alles). Misschien gebeurt op die sterren wel precies hetzelfde als hier, dat is niet zo gek, de oosterse astrologen zeiden al dat de makrokosmos een afspiegeling was van de mikrokosmos (moei lijk he?). Nu loopt daar, heel ver weg, een meisje door een stille straat, een meisje met een zilveren huid misschien, zacht, koel, met lang blauw haar, ze zal wel Yama he ten met heel moeilijke letters, maar dat is natuurlijk heel ge woon daar. En de straat zal ook anders zijn misschien, plastic, in kleuren die onze ogen niet ken nen, maar ze zal vast naar de hemél kijken, naar de sterren; waarop jij en lk wonen (ik weet de naam niet) en ze zal hetzelf de denken als ik en ze zal het zich ook niet goed kunnen voor stellen. Ken jij dat ook, dat gevoel van en een jongen, die gteven heette. Zou het erg moeilijk zijn zo'n boek te schrijven? Ik bedoel, je moet toch elke keer iets anders verzinnen en er wordt al zoveel geschreven op dit gebied. Een vriendinnetje van mij zegt, dat je die boeken beter achterstevo ren kunt lezen, dan heb je een modern triest boek, je weet wel. Laatst keek ik een boek in, dat „Huilen zonder tranen" heette, en het klopte verrassend. Met „Les jeux sont fciites" van Sartre gaat het ook wel een beetje op. gevaar als je even stil staat op Grappig He. zulke boeken naast REAKTIES IN NEDERLAND (van bevoegde zijde) in hef jaarverslag 1959 van de w0 N.J.G. (Nederlandse Jeugd-Gemeenschap). Deze woorden doen ons goed, te meer daar do N.J.G. een gezaghebbende stom kan laten klinken op het gebied van het jeugdwerk en de jeugdzorg. Haar ervaringen beslaan officieel een periode van vijftien jaar en acht maanden op 25 juli 1945 werd de Gemeenschap opgericht en officieus negentien jaar. Men kan eigenlijk beter zeggen nogentien jaar, want men is begonnen, illegaal, in de eerste oorlogsjaren. Een moeilijke tijd, en dus ook een tijd die men niet licht meer vergeef. De geschiedenis heeft ons ,ge- geen eigen jeugdwerk. Zij is het leerd, dat benarde tijden ons bij elkaar brengen. Ongeacht wat wij zijn, doen of geloven. Dat gebeurde ook in 1941: een aantal totaal verschillende men sen zagen met lede ogen de verwoesting van de jeugdorga nisaties door de Duitsers aan, staken de wellicht magere koppen bijeen, en dè N.J.G. was geboren. Verheugend is nu te zien dat al deze verschillende mensen nog steeds samen werken. Bij de ge meenschap zijn Katholieke-, Her vormde- en Socialistische organi saties aangesloten. Zelf kent ze 1. Non, je ne regrette rien Edith Piaf 2. Walk right back The Everly Brothers 3. Wooden Hearts Elvis Presley 4. Sucu Sucu Ping Ping 5. Baby sitting boogie Buzzy Clifford 6. Corina Corina Ray Peterson 7. Wheels The String Alongs 8. I love you Cliff Richard 9. Safe the last dance The Drifters 10. Theme for a dream Cliff Richard Onze eigen Paastopper deze week is een complete „song", vrij op muziek te zetten. Een boer in het zuiden van Loenen legde eieren in zijn vrouws schoenen Een kip zei, die vent is mijn paasconcurrent Ik ga naar de bond onzer hoênen. IMH>IIIIIIHIMMMIMM>MWW overkoepelend orgaan, verleent service cn heeft haar vertegen woordigers bij overheidsinstan ties en andere maatschappelijke sektoren. Aktiviteiten die door de gezamenlijke jeugdorganisaties worden gevoerd, zijn in haar ge coördineerd. Daarom juist is zij de aange wezen instantie om de Nederland se Jeugd tot een Gemeenschap te brengen, tot een gemeenschappe lijke taak Soms is dat de aktie „Doe open". Een andere keer heet zo'n taak: „Sleutel aktie". Een derde keer staat die taak bekend als „Anti-hongerkampag- ne". In 1961 wordt er een nieuw werk aangevat, een van de vele projekten van de N.J.G.: EEN VREDESKORPS UIT NEDERLAND Wij zitten op het algemeen se- kretaraat van de N.J.G. om daar iets naders te vernemen over de plannen. „Begin maart heb ik achter de kop „Een Vredeskorps uit Neder land", nog een vraagteken ge zet", zegt de heer Th. Bonarius, adjunkt-sekretaris van de N.J.G. „Het vraagteken stond er niet omdat we niet zeker waren van de jongeren. Op hen kun je reke nen, mits het plan zinvol en re- eel is". Geen vraagteken meer, maar daar staat niets mee vast. Er zijn veel vragen gebleven. Het is dan ook erg moeilijk om in dit stadium met konkrete feiten te Komen. In Nederland doen wij al les over 't algemeen grondig erf met overleg. Plannen worden niet eerder bekend gemaakt voor ze geneel uit de (grond) verf zijn. De heer Bonarius kon ondanks deze bezwaren een tipje van de sluier oplichten. Overheid De daad die de N.J.G. heeft gesteld is er een van partikulier initiatief. De hulpverlening is niet van bovenaf op gelegd, maar komt uit het midden van het Ne derlandse volk. Het valt echter niet mee om het zonder de hulp van de overheid te stellen. Zij heeft een ambtelijk apparaat en haar reeds gelegde kontakten zijn bijzonder geschikt om het voor bereidende werk te doen. Welnu, de Ned. regering stond „welwil lend" tegenover het plan. Een plan dat slechts in grote lijnen bestaat, en dat eigenlijk nog be sproken moet worden in de gele deren van de N.J.G. zelf nl. in de raad van afgevaardigden, het hoogste bestuurskollege. Basis Het uitgangspunt is geweest: het enthousiasme van de jonge ren. Dat vormt de basis voor het verder werken. Alléén enthousias me is niet genoeg. Er zal een strenge selektie toegepast wor den. Er zal een mentale en tech nische preparatie nodig zijn. De opleiding zal, doordat men niet weet over welke fondsen men kan beschikken, op kleine schaal be ginnen. een brug en kijkt? Daar is nóg een brug, het water duldt ze alle twee, het duldt de ijdele lich ten, de speldeprikken van do ster ren, het ligt zo kalm, zo zacht jes tussen de kanten, de rug van een slaaf, en toch.... "Er blijft iets verborgen onder dat gepo lijste asfalt, de verdrinkingsvisioe nen als de schilderijen van Cha gall misschien of alleen maar de vissen, die slechts hun ogen dicht doen om te slapen. Maar het is te laat om nog een bruikbare filosofie op te bouwen. Zonet (is het nu nog dezelfde avond?) praatten we, met de poes op schoot, met zwarte kof fie, mist van veel sigaretten, over de muziek heen of juist on der de dekmantel van de muziek. Praten, pratenwordt jou al les ook zo duidelijk als je alleen, laat, op straat loopt? Het is veel helderder denken dan overdag. En dat aparte geluksgevoel, dat je zo maar hardop iets moet zeg gen (het geeft met, niemand is meer wakker) iets moet terugge ven van de klaarheid, die met de koude lucht binnen in je komt. Er is vandaag niets belangrijks gebeurd, ik heb zo maar vriend schap gesloten met een ruig hond je, een meisjesboek gelezen. Het eisje dat Sie de romance van Sietske en Ste ven. Er zit misschien wel een dissertatie in, je kunt Rijnvis Feith er ook nog bij halen, je weet wel „Julia" (dat dan nog niet verfilmd is) en de twee koningskinderen en Jacques Perk, die Mathilde vaarwel moest zeg- 6enOm maar te zwijgen van rpheus en Priamus. Dat „ze elkaar krijgen" is dus minder lile'ratuur dan de „an dersom" boeken. Maar in de uit zonderingen ligt de dissertatie! (En als je dan nog de invloed van de tijd erbij haalt, waarin ze werden geschrevenDag. krijg ik een exemplaar met een opdracht van je? Je Marja P.S. Een paar reacties, die nog binnen zijn gekomen op „post van Marja" houden we even vast. We hebben er vandaag beslist geen ruimte meer voor. Volgende week hopen we er (in het kort!) op terug te komen, (red.) i open paginastuur maar wat je wilt I 't Is al weer een tijdje ge- leden, dat we een zogenaamde I I open pagina brachten, zoals je 1 weet een „Ruimte voor ons", Iniet door de redaktie gevuld, I maar door iedereen, die maar iets sturen wil. Het ligc in de I bedoeling die open pagina za- I terdag 15 april mee te ne- men. Wij nodigen iedereen uit Ieen bijdrage, in welke vorm dan ook (tekeningen, foto's gedichten, een of ander stuk) Iin te sturen, zodat we een aantrekkelijke „Ruimte" kun- nen brengen. I Mogen we je tenslotte vra- gen je brief vóór 8 april te versturen? Zoals je wellicht weet wordt alles voor deze I pagina al heel vroeg in de I week doorgegeven! Sorry Op onze pagina van vorige week „Waarom doe je belij denis?" hebben we een van de Scheveningse catechisanten, na melijk Emli Langendocn. jullie als getrouwd en wel afgeschilderd. Dat is niet juist gebleken. De heer Langendoen zal over enige tijd de stap naar het getrouwd zijn wel wagen, maar voorlopig is hij nog verloofd. In de „gewo ne" krant worden regels als deze een „rectificatie" genoemd. Wij zeggen: sorry, Emil. 't is echt „per ongeluk" gebeurd ging over een meisje S ietske Leeftijd Deze hulp aan de onderontwik kelde gebieden onderscheidt zich van andere akties misschien juist, doordat er jonge mensen aan mee werken. Nu eens geen hoog gekwalificeerde technische .knobbels", maar mensen die openstaan voor een ander, voor de kuituur, voor de moeilijkhe den van die ander. Het gaat hier om mensen van achttien tot dertig jaar: eerste en tweede jaars studenten, onderwij zers. jeugdleiders(sters), sociaal werksters, zij die een lagere technische school bezocht hebben en werkzaam kunnen zijn bij we genaanleg. huizenbouw enz. Het voornaamste is bij dit alles: de samenwerking tussen de volke ren. Problemen Jullie zullen wel begrepen heb- oen, dat het hier niet gaat om een troepje mensen, dat naar een of ander bar oord trekt om daar iets „goeds" te doen. Er zal, bij de eerder genoemde selektie. een oriëntatiereis gemaakt moeten worden naar het bepaalde land; hoe zijn daar de werkomstandig heden? Dan zijn er ook de taalproble men. Het overdragen van kennis gaat via de gesproken taal. Het geven van onderwijs op de lage re scholen zal voor buitenlanders afstuiten op taalkundige moeilijk heden. Er zullen ook speciale regelin gen getroffen moeten worden t.a.v. ongevallen of ziekte, die opgelopen zijn bij het werk. Die sociale zekerheden zijn belang rijk voor de vrijwilliger, daar hij voor zijn werk geen salaris of andere beloning ontvangt. Zou hij wel een loon krijgen, dan was de opzet van het hele plan verval len. Velen zullen zich afvragen hoe het met de militaire dienst is. De besprekingen met de rege ring hebben tot de volgende kon- klusie geleid: Er zal geen vrij stelling verleend worden aan de vrijwilligers, wél zal er sprake zijn van uitstel. Definitieve af spraken daaromtrent bestaan nog niet. Toekomst Ondanks de waas van mysterie die over het korps hangt en die ook naar voren komt in dit ver slag, mogen we toch met zeker heid aannemen dat in de toe komst een oproep zal klinken. Er worden grote offers ge vraagd van de kandidaten. Zij moeten voor lange tijd weg uit hun omgeving, hun verenigingen, hun gezin en hun luxe. Zij weten echter, dat het gaat om een me demens die in onmenselijke om standigheden verkéert. Zij weten dat zij daarvoor ook hun verant woording dragen. Wij kunnen ons er niet meer van af maken met een kwartje In een kollektcbus. Dat is tenslotte een gedachten- loos gebaar. Wij zullen ons we zenlijk moeten Inzetten om de nood van deze wereld te vermin deren. Het kennen van' deze verant woordelijkheid is niet minder dan het behoud van de mensheid. In een weiland in Delft bevind zirh sinds 1944 een onontplofte V-I. Dc kosten van dc opruimingswerk zaamheden zijn geraamd op 75.000 (niet inbegrepen kosten van vervoer, demontering en het onschadelijk maken van het pro jectiel!). Van officieuze zijde werd ons mee gedeeld, dat de beraamde onkosten zijn uitgedrukt in gerevalueerde guldens. Indirect heeft het iets te maken met dc Duitse mark. Wij zagen liever een andere, meer directe associatie van dc oprui- mingskosten van het projectiel en dc Duitse mark. Op het toreneiland ningse pier zal cci verrekijker worden yaarmee dc bezoekci de Scheve- elektronische geïnstalleerd, staat zullen zijn de hele badplaats in al le richtingen tc bekijken. Dus nis wc het goed hebben begre pen, kunnen we, na betaling voor dc toegang lot de pier, na een eind lopen en na betaald te hebben voor de elektronische verrekijker, het strand bekijken. Het zal zijn, of we op het strand lopen. Inder daad wel enige kosten cn moeite waard In 1960 hebben dc Fransen en tou- risten in Frankrijk een slordige 7,5 miljard gulden vergokt. Is hier ook hij gerekend het bedrag, dat Dc Gaulle o.m. in Algerije ten behoeve van het vaderland heeft vergokt? Medewerkers van dc Spaanse t.v. vertonen symptomen van een vreemde ziekte. Waarschijnlijk ra dio-activiteit. Maar als er in Span je reclame-t.v. is, dan weten wij wel hoe het komt. REAKTIES IN NEDERLAND (Van niet bevoegde zijde). ide jeugdpagina's, die zo in het land verschijnen, even onder de loep nam, vroeg zich namelijk af. waarom wij el ke week een lijstje met de tien meest verkochte platen meene men. „Zijn de meest verkochte ook de beste....?" zo betwijfelde hij. Wij willen niet nalaten hier even een antwoord op te geven. De tien meest verkochte zijn in derdaad niet altijd de beste, in tegendeel, ook al staan we alle maal volledig achter de plaat, die nu al een paar weken num mer één is op de hit-parade, na melijk „Non, je ne regrette rien" van Edith Piaf. Dat die plaat aan de top staat, is naar ons ge voel alleen maar gunstig in dit verband. Andere platen op dit lijstje kunnen wij ook niet altijd waarderen.En het is dan ook mede om die reden, dat we elke week een „Bloed Eigen Topper" brengen, als een soort tegenwicht voor al dat vaak suikerzoete ge kweel. Dat we niettemin toch die an dere tien de laatste tijd trouw meenemen is slechts bedoeld als een soort overzicht van wat op het ogenblik in het middelpunt van de platen-kopende-belangstel- lenden staat. We mogen toch aan nemen, dat „Ruimte-lezers" zélf kritisch genoeg zijn om uit te zoe ken, waaraan z" ten-geld willen zelfs het standpunt kunnen inne men: zodra een plaat een top per wordt, moet ik oppassen Dit even wat de via de radio gestelde vraag betreft. Afgezien daarvan blijven we zeggen, wat we in de kop boven dit stukje al hebben weergegeven: bedankt, Avro. Els 17, bijna 18 jaar: Els voelt er niets voor om Hol land te verlaten. Zo geheel in een vreemde omgeving, andere Sewoonten en gebruiken. Zij enkt niet tegen de moeilijkhe den opgewassen te zijn. Overi gens wat zal het resultaat zijn. Zij waagt zich liever niet aan dit experiment. Nellckc 20 jaar: Zij heeft heel vaag over het plan van president Kennedy ge hoord. Haar gedachten heeft ze er nog niet over laten gaan. Ze zou ook niet weten wat te doen als de oproep tot haar gericht zou worden. In ieder geval is het een prachtig streven. President Soekamo heeft meege deeld, dat Djakarta dc grootste moskee ter wereld zal krijgen met (eveneens het grootste) plein er voor. Alle9 bij elkaar zal er plaats zijn voor 80.000 mensen. We vinden het een verblijdend feit, nog zoveel godsdienstige aspira ties bij dit speelkameraadje van Olleke Bollckc Chroesjlsjef aan te treffen. Als het bouwsel tenminste niet halverwege in een wapenop slagplaats veranderd wordt.,. Diana 20 jaar: Natuurlijk zou ik gaan. Waar om weet ik niet precies. Ik houd van reizen ik woon in Leuven (België) en werk op het ogenblik bij een Rotterdamse fir ma maar ik zou het alleen doen om de mensen te helpen. Het liefst zou ik me met kinderen bemoeien. Aad 20 jaar: Prima idee maar ik moet eerst in dienst en dan, wanneer je terug komt. is er dan nog werk voor je? Misschien wel voor lui van achttien en negentien jaar, maar de ouderen? Liever kijk ik de kat uit de boom. Jan 21 jaar: Het is een druppel op een gloeiende plaat. Er is te veel nood en er zijn te weinig men sen die helpen. Wanneer dc eventuele vrijwilligers eens ge voegd zouden worden bij b.v. de U.N.E.S.C.O. zou er allicht meer bereikt worden. Ik weet niet of ik zou gaan. Ik ben afgekeurd voor de militaire dienst cn zal waarschijnlijk niet in aanmerking komen voor uitzending. AUard 21 jaar: „Een mooi streven. De betrek kingen tussen dc volkeren wor den verstevigd. Maar of het werk in de praktijk vrucht af zal wer pen betwijfel ik. Men zal moeten werken op kleine schaal pecu nia causa Nee, als ze aan mij zouden vragen of ik mee zou wil len werken, geloof ik niet dat ik zou gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 23