Algerijnen niet Evian op 7 naar a pril Commentaar Jlieuuie £rihsrlje (fcnuaiil Maak gratis proefrit Russisch antwoord op Britse nota ONTMOETING Formatie-opdracht aan Harmei gekritiseerd NIEUWS in één oogopslag Burgemeester van Evian vermoord Leidse tërfhandel „de Valk" n.v. (RITA) Wij hebben niet gestreden. Des bozen macht beducht Zijn wij de hof ontvlucht En hebben niet met U geleden Wat praten wij van Joelen, Uorieken of Romeinen, Als wanen zij alleen de zwijnen Die Jezus rechteloos doodden. Df Judas die zijn Heer verried Dn hij vond geen erbarmen Maar stond g*u niet bij 't vuut te warmen Dn zwoer: „Ik ken Hem niet?" t Is goed om tot onszelf te keren Dat gij met Hem niet aan de dis Dn at en dronk tot Zijn gedachtenis Dn vroeg ontzet: „Ben ik het Here?" Dn nu, de Heer is opgestaan, rïiar beeft de vrees Hem te ontmoeten 'n diepe schaamte aan Zijn voeten Wat hebben wij met U gedaan Maar om ons vrijspraak aan te bieden Zoekt Hij ons als Zijn broeders op En 'heft Zijn handen zeeg'nend op Bij 'tï Vrede zij ulieden. Dit wonder tis te groot. Wij zijn als schuldloos aan de dood ontkomen. Laat ons toch bij Uw wederkomen In Uw gekruisigd lijden heilig zijn. HERM. STEGGERDA. OVER DE besprekingen tussen Fransen en Algerijnen, die volgende week in het Franse grensplaatsje Evian-les-Bains moesten beginnen, zijn opnieuw enkele schaduwen gevallen. De Algerijnen hebben nl. laten weten, dat zü niet zullen verschijnen, tenzij Frankrijk in een officiële verklaring duidelijk maakt, wat de betekenis is van de verklaring, dat Frankrijk ook de Algerijnse nationalistische beweging zal raadplegen. Voorts is bij een bomaanslag de burgemeester van Evian, de 48-jarige Camille Blanc, om het leven gekomen. Blanc, een held uit het verzet tijdens de tweede wereld oorlog, had een aantal dreigbrieven gekregen, waarin werd gezegd dat bij gedood zou worden, als hij de besprekingen met de Algerijnse nationalisten niet zou saboteren. Zijn vrouw werd gewond, toen twee bommen vrijwel gelijktijdig ontploften voor het hotel Beau Rivagc, waar Blanc werkte en woonde. is geweest tot samenwerking met Frank rijk. De Franse regering heeft zich steeds het recht voorbehouden, ook besprekin gen te voeren met andere Algerijnse leiders dan die van de FLN. Niettemin wordt de verklaring van Joxe als bijzon der ongelukkig besahouwd. Vrijdagavond is te Parijs van gezag hebbende zijde vernomen dat de Franse regering er tamelijk zeker van Is, dat de vredesonderhandelingen met vertegen woordigers van de Algerijnse rebellen- regering na een korte periode van uitstel voortgang zullen vinden. j F ran» gezaghebbende kringen heeft bas steunt), die als verreweg de belang-men de Indruk dat de FLN-lelders de rijkste Algerijnse organisatie in Evian besprekingen slechts wensen op te schor- De uitlating over de Algerijnse natio nalistische beweging (MNA) werd ge maakt door Louis Joxe, de Franse minis ter van Algerijnse zaken. Daaruit kan worden opgemaakt, dat de MNA op de zelfde wijze zal worden behandeld als de FLN (het nationale bevrydingsfront. dat de oorlog in Algerije voert en de regering in ballingschap van Ferhat Ab- gaat onderhandelen. De FLN beschouwt de leiders van de MNA als lakeien van het kolonialisme, omdat zij steeds bereid De Sowjetunie heeft vandaag aan de Britse ambassadeur Sir Frank Roberts het antwoord overhandigd op de Britse nota van 23 maart, die een voorstel voor een bestand vredesonderhandelingen in Laos in hield. Het Engelse voorstel strekte tot een onmiddellijk staken van het vuren en herstel van de op de Ge- neefse conferentie van 1954 in gestelde controlecommissie van drie landen. In de nota werd eveneens aangedron gen op het scheppen van een neutraal, onafhankelijk Laos door middel van een internationale conferentie van veertien landen. Woordvoerders in Washington zeg„_.. dat de regering-Kennedy bereid zou zijn een internationale conferentie inzake Laos bij te wonen vooropgesteld dat er aan de gevechtshandelingen een einde zou komen en ongeacht of het Kremlin formeel en met name medewerkt aan het totstandkomen van een staken van het vuren. De enige eis die men stelt is dat er een einde komt aan de Russische wapenleverancies. Een commentator van Radio-Moskou heeft de toon van het slot-communique van de ZOAVO-conferentie als een goed ceken bestempeld. Wel was er kritiek op een eventueel gewapend optreden als dat nodig mocht blijken Prins Soevanna Phoema, ex-premier van Laos heeft vrijdag op een perscon ferentie in Londen verklaard, dat de Militair wilde Fabiola zien voor z'n dood ITONINGIN FABIOLA heeft donderdagavond geknield gelegen by hef stoffelijk over schot van een Belgische militair, die de wens had uitgesproken haar te zien voordat hij zou ster ven. De soldaat werd verpleegd in hei militaire hospitaal in Brussel sinds de beëindiging van zijn mi litaire dienst. Hij had de Bel gische vorstin een brief geschre ven, waarin hij zeide haar zo graag persoonlijk te ontmoeten voordat hij zou overlijden. De brief kwam donderdagmorgen op het paleis te Laken aan en de Belgische vorstin voor haar huwelijk met koning Boudewijn verpleegster in een Spaans militair hospitaal besloot de soldaat vrijdagmiddag op te zoe ken. Op het moment, dat de brief de Koningin bereikte, was dè militair echter al overleden. Koningin Fabiola, dit dit don derdagmiddag vernam, begaf zich echter donderdagavond toch naar het ziekenhuis, waar zij bij het stoffelijk overschot knielde. Hier ontmoette zij ook familiele den van de overleden militair. De m d« verkiezingen in België ontstane regeringscrisis is donderdag in een nieuw stadium getreden. Koning Boudewijn heeft de rooms- katholieke minister van administra tie en culturele zaken, P. Harmei, belast met een infionmatieopcLracht. Koning Boudewijn ging hienboe over na drie dagen niet alleen politieke figuren, maar ook vertegenwoordi gers uit de financiële wereld te heb ben geraadpleegd. De kabinetscrisis bevindt zich voor lopig nog in het stadium van het voor zichtig aftasten der mogelijkheden. Har- mei heeft vrijdag wederom vertegen woordigers van petitièke partijen ont moet en er wondt betwijfeld, of hij reeds dinsdag zoals aanvankelijk was ver. ondensteld zijn eerste rapport aan koning Boudewijn zal kunnen uitbrengen. Zijn informatieve werkzaamheden heo- ben nog geen bepaalde formule voor de toekomstige regering in zicht ge bracht De socialistische partij, waarin vrij dag heftige kritiek werd uitgebracht op de benoeming van Harmei tot kabinet*. formateur, heeft vrijdag bij monde van voorzitter L. CoMard bevestigd, dat een katholiek-socialistische coalitie alleen het land zal kunnen regeren. Hij verwierp de gedachte van een nationale drie- partijenregering met de liberalen. Deze hebben overigens naar uit verklaringen van hun voozititer. Mote, als voorwaarde voor deelneming aan een dergelijke re gering de eis gesteld, dat een hervorming van de kieswet in een re geringsprogramma wordt opgenomen. De liberale partijvoorzitter wees er op, dat bij de jongste verkiezingen de liberalen 30.000 stemmen voor een Kamerzetel no dig hadden togen de socialisten 23 000 en de katholieken 22.000. De voorzitter van de B.SP., Collard. verklaarde on middellijk daarna, dat de socialisten ze ker geen steun aan de liberale eis zullen verlenen. Tegenover de herhaald uitgesproken bereidheid van de BBjP. om samen met de C.V.P. te regeren heeft de voorzitte: van de katholieke volkspartij, Lefèvre, ontkend dat zijn partij onderhandelin gen voert met de B.S.P., evenmin trou wens als met de liberale partij. Sinds donderdag vergaderen commis sies van de drie partijen met elkaar „ter vergelijking van de wederzijdse pro gramma'*. Russische en de Amerikaanse hulp aan Laos gelijktijdig stopgezet moeten wor den. De prins zei ingenomen te zdjn met de Britse voorstellen inzake Laos. Deze zouden met kleine wijzigingen aanvaard kunnen worden. De Chinese vice-premier en minister van buitenlandse zaken maarschalk Tsjen Ji heeft verklaard, dat China geen bezwaar heeft tegen wederinstelling van controle commissie voor Laos en het be leggen van een veertienmogendheden- conferentie. Het officiële nieuwsagentschap van communistisch Oost-Duitsland meldde dat de Pathet Lao de stad Kam Keoet in oentraal-Laos heeft ingenomen en met een bataljon troepen oprukt naar de grens met Thailand om Laos in twee helften te verdelen. Het bericht van ADN kwam uit Vientiane. Volgens ADN was Kam Keoet veroverd na een dag van zware strijd. Twee andere bataljons zouden van daaruit naar het zuiden op rukken naar Savannakhet. ten tot na elf april, de datum waarop president De Gaulle zün aangekondigde persconferentie zal houden. Voorts schijnt de ziekte van de vice- premier en minister van buitenlandse zaken der Algerijnse voorlopige regering, Belkacem Krim. bij wie deze week de galblaas werd weggenomen, een ernstige slag voor de rebellen te zijn. Hij werd als de aangewezen leider voor het over leg met de Fransen beschouwd, onder meer omdat hij de enige van de Alge rijnse rebellenleiders is. die daadwerke lijk in Algerije zelf aan de strijd tegen de Fransen heeft deelgenomen. Elk uit stel van de besprekingen vergroot de kans dat Krim het overleg kan bijwonen, wanneer dit een kritiek stadium zou heb ben bereikt. Camille Blanc, de burgemeester •van Evian, die gistermorgen het slachtoffer werd van een bom aanslag Officiële dealer v Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel. In Rennes (Fr.) zijn mevrouw Louise Giot en drie van haar acht kinderen le vend verbrand toen gas uit een lekke leiding door een houtvuur tot ontbran ding kwam. De toeristendrukte schijnt dit jaar aanmerkelijk minder groot te zijn dan vorig jaar de Paasdagen vallen ditmaal vroeg en er wordt guur weer verwacht. Niettemin trokken vooral Duitsers bij tien duizenden de grens over. A.N.P. maakte deze luchtfoto boven Elten De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen, maar ook ver spreid voorkomende opklaringen. Zwak ke tot matige westelijke wind, in het Waddengebied morgen wellicht veran derlijk. In het noordoosten van het land kans op nachtvorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). T^IT IS EEN DAG om stil te zijn. Om het rumoer van buiten uit te sluiten en om zich te concentreren op dat ene grote wonder dat leven heet. Gisteren stonden we aan het kruis en zagen hoe een speer gestoken werd in het levenloze lichaam van de Man van smarten. En morgen zullen we juichen omdat het graf ledig is: „De Heer is waar lijk opgestaan". Gisteren daalde het lichaam van een mens in het graf morgen is Hij ge worden „de eersteling dergenen die ont slapen zijn": het leven is gestorven nu vangt het nieuwe leven aan, dat leven is tot in eeuwigheid. Kan men zomaar dat rumoer van bul ten wegsluiten, want is dat rumoer niet ons leven? Het rumoer om Laos dat drei gend scheen en nog dreigend is. Het ru moer om Evian waar een man vermoord werd door dolle extremisten en waar de vrede in Algiers aan een zijden draad hangt. Het rumoer om Nieuw-Guinea en het rumoer om de kinderbijslagwet. En dan het letterlijke rumoer van de paas- lnvasie en het knarsende rumoer van remmen die een dodelijk ongeluk niet meer weten te voorkomen. Is dit alles niet ons leven, leven dat we niet kunnen sluiten, omdat we immers mensen zijn van onze tijd? Hoe kunnen we stil zijn op deze dag? Onze taal kent deze uitdrukking: stil zijn van verbazing. Dat stil-zijn kan de mens overkomen als hij berstend vol zit met zorgen, zodat hij niet weet waar hij het zoeken moet en plotseling, als een heldere zonnestraal, valt er toch een weg open die een uitweg blijkt. Dan is men stil van verbazing dat men dit niet eerder gezien heeft. Zo is deze dag, deze stille zaterdag: in onze chaos-wereld waarin het leven dood lijkt, breekt plots Gods zonnestraal door: de weg naar nieuw leven, naar eeuwig leven ligt open. Er is weer een „morgen" nadat „giste ren" het einde scheen te zijn. Schijne dit licht van God in ons aller leven dan zullen deze dagen werkelijk feest-dagen zijn. .JDenk er om, mevrouw, dat uw dochter in het vervolg al haar zakken leeg maakt, voordat u haar kleren wast. IJet weer blijft aan de koude kant. Wel drong er gistermiddag vergezeld van wat lichte regen een hoeveelheid zach tere lucht binnen, die met veel bewol king ook vanmorgen nog aanwezig was. Deze namiddag passeert er een zwak koufront met enkele buien, waarna de wind weer noordwest wordt. Wij komen dan weer in een wat koudere luchtstroom met opklaringen, maar tijdens de Paas dagen ook nog af en toe een gure bui. De temperatuur schommelt daarbij over dag in de buurt van 8 graden Celsius. Dit is toch beter dan in geheel Scandi navië en Schotland waar nog sneeuw buien vallen bij 2 tot 5 graden Celsius. jn het grootste deel van West- en mid- CTTDAD den-Europa blijft het Paasweer een paar CiUKLfr A graadjes aan de koude kant. Tendens: licht stijgend HET WEER IN Rapporten hedenmorgen zeven uur U. Helder Ypenburg Vliss Eelde De Bilt Twente Eindn. Zd.-Llmb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb PartJs Bordeaux Grenoble Nice Berinn Frankfort MUnchcn zuncb Genëve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacdo Madrid Mallorca Lissabon gh. bcw. gh. bew. gh bew regen regen regen gh. bew. gh. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. gh. bew regenb. regen zw. bew. m.regen gh. bew. 1. bew. h. bew. sneeuw zw. bew. gh.bew. zw. bew. zw. bew. onbew. regen zw. bew. gh. bew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. h. bcw. onbew. ZON EN MAAN Zondag: zon op 6.14. onder 19.14 uur, maan op 20.44, onder 7.04 uur. t« Maandag: zon op 6.12, onder 19.16 uur; A maan op 21.55, onder 7.30 uur. 8 april laatste kwartier. it Vraag do dealer of achrljf aan Daf Eindhoven ZATERDAG 1PRIL 1961 BUREAUS: Slstraat 37 ABONNEMENV: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per md; f 0.59 per week. Directie. Retie. Abonnementen-en Advertentideüng Tel. 31441. ADVERTENTI f 0,20 per millimeter. Familieberün f 0,18 per millimeter. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Tweeënveertigste jaargang no. 12139 „Stantvasticli is gheblma mgn bert in te^easpott" Pasen 1961 in New York en Laos, Jodrell Bank en Hillegom Zie Zondagsblad Het grootste nieuws en de grootste troost: Christus is opgewekt uit de doden, als eersteling van hen, die ontslapen zijn. Want, dewijl de dood er is door een mens, is ook de opstanding der doden door een mens. Alles wijst erop, dat de Frans-Algerijnse onderhandelingen in Evian zullen worden uitgesteld, omdat de leiders van de Algerijnse opstan delingenregering niet aan een tafel wensen te zitten met vertegen woordigers van de M.N.A., een groep van gematigder nationalisten, die de Franse regering ook wil raadplegen. De neutralistische prins Soevannah Phoema heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten en de Sowjetunie tegelijkertijd hun hulp aan de strijden de partijen in Laos zullen staken. Rusland heeft inmiddels geantwoord op de Britse nota inzake een politieke oplossing van het conflict. Koning Boudewijn heeft Paul Harmei. lid van de C.V.P., benoemd tot kabinetsformateur. De socialisten hebben hierover hun ernstige ont stemming kenbaar gemaakt, omdat zij vrezen, dat Harmei wil aan sturen op een nieuwe rooms-liberale coalitie. Troepen van president Tsjombe hebben de plaats van Manono bezet, een loemoembistisch bolwerk in Noord-Katanga. Zeshonderd man zijn gevlucht. De Ver. Naties overwegen een luchtbrug naar Katanga in te stellen. Het wordt in kringen van de vakbeweging onaanvaardbaar genoemd, dat bij een definitieve kinderbijslagregeling voor zelfstandigen een beroep wordt gedaan op de schatkist. Men vreest, dat de werknemers dan een dubbele premie te betalen zullen krygen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1