Blad vaak geluk na veel verdriet Daar wil ik aan blijven denkensla olie TIP-PARADE SNOEZIG JURKJE €)pen briel in blik ZONDAG ZATERDAG 1 APRIL 1961 y ADOPTIE: Gedurende een paar weken heb ik er over nagedacht wat op deze eerste april naast de u bekende rubrieken op „Blad-Zij" het uitgangspunt voor deze pagina moest zijn. Morgen is het immers Pasen en dan mag u, juist van üw krant, verwachten dat we hier niet zonder meer aan voorbij gaan. 't Is adoptie geworden, maar. dit niet zonder meer. De oorzaak ervan is eigenlijk een brief aan Christine, ingesloten in een „tip-enveloppe" met het verzoek hem even voor de Open Brief door te geven. De lezeres die hem stuurde schreef er in een p.s.-je bij „u mag hem gerust even lezen. Dan kur)t u ook een beetje in mijn geluk delen". Nu is de combinatie „tip"- en Christinepost echt wel een hoge uitzondering, dat zult u begrijpen. Maar voor mij leek die brief, waaruit als 't ware de vreugde over het te adopteren kindje, dat zijn entree in het huis van die le zeres had gedaan, op een vinger wijzing, juist voor Pasen. Im mers, is adoptie geen rijk onder werp? Betekent het in de meeste gevallen niet het beleven van een intens geluk, na vaak veel ver driet en zelfs pijn? Het is daar om, dat ik dus op deze eerste april hier uw aandacht eens voor wil wagen. Groot verschil Nu Is adoptie en alles wat er maar bij komt kijken een zeer uitgebreide aangelegenheid. Je zou er wel een complete pagina aan kunnen besteden, omdat er zo bijzonder veel facetten aan vast zitten. Enkele ervan zult u in dit stuk tegenkomen, voor u belicht door.... „de ooievaars". Dit laatste mag wat wonderlijk klinken, maar zo worden ze in derdaad genoemd: de twee da mes die in haar kantoor aan de Provenierssingel 79B (Rotterdam) dagelijks met deze zaak te ma ken hebben. Dit team van de Hen drik Pierson Vereniging mede ge vormd door een psychiater en een psychologe wordt beschouwd als de lang verwachte witte vogel, die met een lief bundeltje in de bek de kindertjes komt brengen. Alleen is er tussen de échte en deze pseudo-ooievaars in de fi guur van mejuffrouw M. ter Marsch en mejuffrouw T. den Dunnen een enorm groot verschil. Klapwiekt dc eerste dat het ccn lieve lust is om dagelijks tiental len baby's te „bezorgen", de vleugels van deze twee dames vouwen zich slechts een paar keer per jaar open. Soms zes, een hoogst enkele keer tien, maar soms ook wel twee maal in het jaar kan door bemiddeling van de Hendrik Pierson Vereniging voor ooievaar worden gespeeld. Natuurlijk zijn er ook andere in stellingen, die zich met adoptie bezig houden, zodat het totaal aan tal te adopteren kinderen in ons land hoger ligt dan de hier ge noemde cijfers. Maar het moet, pratend over adoptie, in de eer ste plaats nadrukkelijk worden ge zegd, dat er veel en veel meer pleegouders „beschikbaar" zijn, dan kinderen. Nog al te zeer heerst bij kin derloze echtparen de gedachte, dat men maar op een bepaalde deur hoeft te kloppen om een keus te kunnen maken uit allemaal klei ne hummels, die liefde en zorg vragen. Hoe gedesillusioneerd is men dan vaak te moeten horen dat er een lange, lange wachtlijst is. Dat het vaak jaren duurt, eer het babytje kan worden verwel komd. Een andere al even be langrijke factor hierbij mag ze ker niet uit het oog worden ver loren. Hoe sneu het ook klinkt: het is een onverbiddelijk feit, dat niet ieder kinderloos echtpaar, of een echtpaar met één kind, dat er nog graag een tweede bij wil hebben, voor adoptie in aanmer king kan komen. Daar kunnen de dames van de Hendrik Pierson Vereniging heel wat over vertel len. 'n Paar voorbeelden? Niet iedereen Daar is het echtpaar dat na lang. lang wachten op een eigen kindje, besloot er een aan te ne men. Maar zowel de man als de vrouw liepen tegen de vijftig en men kan een babytje toch geen jonge opa en oma gaan geven, inplaats van ouders? Daar is het echtpaar, wiens huwelijk dreigde te stranden toen ook hier de vu rig begeerde baby uitbleef. Er kwamen verwijten over en weer, „als we maar een kindje had den. ja, dan zou het bijna ka potte huwelijk zijn gered, dach ten beiden. Zou een geadopteerd kind er toe moeten dienen een hu welijk bij elkaar te houden? Het gaat bij adoptie toch niet in de eerste plaats om de pleegouders, maar om het kind? Het is niet een raad voor echtparen, maar een raad van kinderbescherming, die uiteindelijk hierin béslist! Dan is er het voorbeeld van de kinder loze vrouw, die psychisch een heel eind van de kook raakte toen haar verlangen naar een baby niet werd vervuld. En of schoon de behandelend arts er met de grootste klem op aan drong deze vrouw een kindje te „bezorgen" moest hier het ant woord zijn: een geadopteerd kind mag nooit en te nimmer een the rapie worden. Of.... daar is de mijnheer, die bijna met zijn vuist op het bureau van mejuffrouw Ter Marsch sloeg en uitriep: „goed, dan zal ik inplaats van katholiek wel hervormd worden" toen bleek, dat hij en zijn vrouw geen gelijke richting waren toe gedaan. In een gezin met eigen kinderen wordt bij verschillende godsdienst immers vaak aan de kinderen getrokken als het er om gaat in welke kerk zij nu gedoopt moeten worden? Positief Zo zouden we, al is het alle maal nogal negatief, door kunnen gaan. Maar. om positief te worden: als er geen enkele voor waarde is, waarop een aanvraag hoeft te stranden en het toekom stig pleegouderpaar geestelijk vol wassen en volkomen open tegen over deze zaak staat, is er sinds de adoptiewet van 1956 tot geluk van heel wat kinderen én tot even groot geluk van evenzo- vele pleegouders de mogelijkheid een kindje met liefde en aandacht op te voeden en het de eigen naam te geven. Daar gaat natuurlijk heel wat aan vooraf. Zo- als gezegd, het wachten kan lang duren, f maar die wacht- M tijd heeft voor I verschillende f vrouwen vaak gunstige resul taten. Ondanks i jaren dokteren - en uitzien is in de praktijk me- 5 nigmaal geble- f ken, dat die aanvraag tot adoptie tevens de drempel beteken de tot een zich psychisch losmaken van een zekere krampachtigheid. Verschillende aanvragen werden bij de Hendrik Pierson Vereniging ingetrokken, omdat gedurende de wachttijd de vrouw in blijde ver wachting raakte. Ook als een kind je eenmaal in het huis is opgeno men, jcomt het meermalen voor, dat er een eigen kindje wordt ge boren. Het geadopteerde kind komt er dan nooit door in de verdruk king. Het blijft „onze oudste", die er onbewust toch min of meer de aanleiding toe is geweest, dat het een broertje of een zusje kreeg. Goede gids Maar, voor niet iedere vrouw is er deze drempel. Er blijven nog genoeg echtparen kinderloos en voor hen is het alleen maar gunstig, dat deze wet tot stand is gekomen. Begrijpelijk is dat die heel wat bepalingen bevat, die nooit over het hoofd gezien mo gen èn kunnen wordèn. Een klein mensenkind toevertrouwen aan anderen is een stap. die van weerskanten grondig beke ken moet worden. Nu kunnen wij niet alle, meer technische kanten van deze zaak uitvoerig gaan behandelen. Zij, die over adoptie denken en in het arrondissement Rotterdam wonen, kunnen zich altijd met de Hen drik Pierson Vereniging in ver binding stellen, waar zij in me juffrouw Ter Marsch of in me juffrouw Den Dunnen een uitste kende en begrijpende gids vin den. Woont men niet in het arron dissement Rotter- dam, dan wordt men aan een ander ook donker is en waar het niet uit de toon valt. 't Is een leuke gezonde knaap geworden. De pleegouders van deze jongen ken nen de achtergrond van deze ge schiedenis. zoals elk pleegouder paar wordt verteld om welke ba by het gaat. Zij kunnen trouwens zelf beslissen „dit kind wil ik heb ben". maar ziet men er gezien de achtergrond een beetje tegen op, dan kan er altijd nog nee worden gezegd. Zo zouden wij u eigenlijk mee willen nemen naar heel wat ge zinnen, waar een klein kind groot geluk heeft gebracht én waar de jongen of het meisje zelf, voor wie het er aanvankelijk maar somber uitzag, ouders heeft ge vonden, die inderdaad ouders zijn! Want. zo kan dat met adop tie gaan: geluk na vaak veel verdriet. Is het niet te begrijpen, dat mejuffrouw Ter Marsch en mejuffrouw Den Dunnen, ondanks het leed en de vele zorgen, waar mee ze vaak in haar werk wor den geconfronteerd, daarnaast heel wat goede momenten bele ven, die zij niet graag zouden willen missen? En dat zij het pre- dicaat „de ooievaars" als een soort eretitel beschouwen? Toen we met haar over dit on derwerp hadden gepraat, konden we ons het p.s.-je van de leze- -es, die als toekomstige moeder van een te adopteren kindje even in een brief haar vreugde gestalte wilde geven, nóg beter voorstellen. Ziet u en daarom is het adoptie geworden op deze pa gina voor Pasen.... Geluk na vaak vele jaren verdriet Nieuwtje uit Vlaardingen: De moeder van deze babydie liier door een verpleegster trots in de armen uordt gehoudenzal haar kleintje niet zelj groot brengen geheim tussen kind en pleeg ouders bestaan. Dat kan nooit goed zijn, veel beter is het een „verbond" te sluiten met het op groeiende kind en dit verbond in de opvoeding min of meer te ver weven. 't Mag best een geheim zijn, maar dan een geheimpje tussen de ouders en het kind. Wie tenslotte een kind afstaan om het door pleegouders te laten opvoeden? In de eerste plaats zijn dat de ongehuwde moeders. De praktijk heeft evenwel geleerd, dat heel wat niet getrouwde meisjes en vrouwen, die aanvan kelijk dachten: ,,ik wil dat kind niet" later op hun besluit terug kwamen. Daar zijn allerlei rede nen voor, die wij over een paar weken in een speciaal artikel na der hopen te belichten. Ook echt paren staan een kind wel eens af, meestal omdat de baby niet van de wettige echtgenoot is. Misstap Zo was er de vrouw, die een uitstapje had gemaakt met een kleurling. Het babytje droeg er echt wel de kenmerken van, 't was echt een uitgesproken don ker kindje. Zou het kindje in dit gezin zijn opgegroeid, dan zou het, zittend aan de tafel, het voortdu rende bewijs zijn van moeders misstap. De man wilde echter zijn vrouw na dit geval „nog wel houden", maar dat kind moest en zou de deur uit.... Nü groeit het op in een pleegge zin, dat uit de tropen komt, zelf U zult zich vast nog wel her inneren, dat het vroeger een tijd je de gewoonte was het eerste schoentje van baby van een laag je metaal te laten voorzien. Dat gebeurt ook tegenwoordig nog wel eens, maar veel komt het niet meer voor. Wat wél sinds enige tijd In de mode komt, is het laten vergulden of verzilve ren van bloemen en planten, die dan voornamelijk als tafeldekora tie dienst doen. In het vakblad „Edelmetaal" kwamen we er on langs iets over tegen. „Lief" idee Zo'n verzilverde bloem dient ook vaak als herinnering aan een belangrijke dag of gebeurtenis. Heel wat bruidjes vinden het een „lief" idee een of meer bloemen uit haar bruidsboeket voor altijd te bewaren. Niet alle bloemen (en planten) laten zich echter vergulden of verzilveren. Het meest geschikt zijn bloemen en plantendelen, die enigszins hout achtig van structuur zijn. Bloemen en plantendelen met slappe ner ven of sterk waterhoudende plan ten doen het niet zo goed onder dit proces. Zo gaat het De plant of bloem wordt eerst geïmpregneerd en daarna ge droogd. Soms worden stengels en bladnerven ook wel 'verstevigd met een dunne staaldraad. Ver volgens bespuit de juwelier de droge bloem met een laagje kleurloze lak, waarna het geval in een alcoholische zilverniiraat- oplossing wordt gedompeld. Dit laatste moet ontzettend secuur gebeuren, omdat zo'n vloeistof uiterst schadelijk is voor de huid. Daarna maakt de vakman het zilver uit het zilvernitraat „vrij" en daarna komt het eigenlijke ver gulden of verzilveren pas aan de orde. In de ogen van de leek is dit een ingewikkelde procedure, maar voor de vakman schijnt het mee te vallen. Voor wie er van houdt: zo'n blijvende herinnering aan een of andere „mijlpaal des levens" kan ongetwijfeld bekoring hebben. o Zet het gietertje maar weg Er Is een bijzonder handige sierblocmpot op dc markt geko men, die vooral geschikt Is voor haar, die niet precies weet of zij de planten te veel of te weinig water geeft. Bovendien is de pot zeer geschikt als men korte re tijd met vakantie gaat en bu ren of kennissen niet lastig wil vallen met de vraag „kijk jij even naar m'n planten". De pot, waarin een normaal roodstenen potje moet worden ge plaatst, bezit namelijk een vloei- stift, waardoor het water via het ronde gaatje in het roodstenen potje naar de aarde wordt ge bracht. Van boven mondt de stift dus uit in de potgrond, terwijl van onderen een waterreservoir, waarop de sierpot rust, voor vol doende vocht zorgt. De stift neemt zoveel water op, als de plant nodig heeft. Een rode plas tic ring met een controlepijltje, dat in het waterreservoir drijft, geeft aan wanneer water moet worden bijgevuld. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll^ vén u envóór u Zullen we deze week maar weer eens de keuken ingaan met een aantal wenken, die u vooral daar wellicht van dienst zyn? 'k Heb uit de voorraad een (behoorlijk) stapeltje bij elkaar gezocht en we begin nen maar gelijk met iets over SLAGROOM Enkele lezeressen maken voordelig een stevige room voor de koffie door na het ko ken met een schuimspaan de vellen van de melk te schep pen. Die worden dan met een paar schepjes suiker flink op geklopt en als deze slagroom op de koffie wordt gedaan, heeft niemand in de gaten, eigenlijk met vellen te doen te hebben. Mevrouw W. Stok uit Rijsoord, mejuffrouw A. Middclhoek uit Greup en me vrouw de weduwe C. C. H. Herrebout-van der Molen uit 's-Gravendeel leren u dit „trucje". Gelijk maar een re cept voor namaak-slagroom, ingezonden door mejuffrouw A. Vermeulen uit Den Haag. Nodig zijn een eiwit, zeven theelepeltjes suiker en 1% schepje custard. Dit alles goed kloppen en u krijgt een heer lijke namaak-slagroom. Zullen we tevens een snelle manier van slagroom kloppen even bekijken? Mevrouw W. M. Dr- banus-Stam uit Rotterdam raadt u in dit verband aan de room in een beker te doen. Dan een langwerpige garde snel tussen de handen heen en weer draaien en in een omme zien is de room stijf. Ook houdt u er geen „lamme arm" van ^er- Na al die zbetigheid iets over PEULVRUCHTEN Heel oude peulvruchten worden vaak na een nacht lang weken pas na tijden gaar. Me vrouw Dubbeldam uit Giessen- dam garandeert u een korte re kooktijd als u de bonen of erwten in de week zet met aardappelwater. Een dag vóór u peulvruchten eet dus de aar dappelen koken met ruim wa ter en dat voor het weken ge bruiken. Wég met de flessen. Onder dit motto is een Vlaardingse olie- fabriek begonnen met het in de handel brengen van een nieuwe verpakking voor slaolie. Als eerste bedrijf in Nederland levert zij de olie in blikken. De fabriek, die geheel met de flessenlevering heeft gebroken, noemt hiervan vele voordelen, o. m.: geen morsvlekken (dank zij een ingenieuze plastic dop), blij vende kwaliteit (in flessen liep de ze bij lang staan wel eens terug), eenvoudiger transport, betere houdbaarheid en grotere hygiëne De prijs zo garandeert de fabriek komt niet hoger te liggen dan die van de Cessen-olie. 'n Beetje prijzig, maar lekker 't Kost weinig tijd, maar wel wat geld maar als u voor de zondag eens een verfijnd groen teschoteltje wil klaar maken, moet u eens aan asperges den ken. Voor dit schoteltje zijn slechts twee zaken nodig: een blik goede asperges en een room- sausje. Het sausje wordt ge maakt van twee deciliter asper-' genat, vijftien gram roomboter en vijftien gram bloem, waar door een losgeklopte eidooier en een deciliter stijfgeslagen room worden geroerd. De opgewarmde asperges worden voorzichtig door deze saus geschept en onmiddel lijk opgediend. Kalfszwezerik smaakt uitstekend bij dit luxe schoteltje. AANGEBRAND Pap of vla aangebrand? Hang dan een theedoek met wat zout erin boven de schaal. De nare smaak trekt er zo meestal wel uit. De theedoek kan desnoods met wasknijpers aan de schaal worden vastge maakt, aldus de zeventienja rige T(iny?) van Houwclingen uit Arkel. SNEL KLAAR Mevrouw A. O. M. de Leeuw-Kramer uit Leiden wil even wijzen op de patates-fri- tessnijder, die zij een prima hulpmiddel vindt bij het snij den van een knolraap en win terwortels. 't Gaat bijzonder snel en men krijgt mooie ge lijke stukjes. Een ander groen te-idee is uien na het schoon maken eerst een kwartier in warm water te .leggen, daar na nog even af" te spoelen en ze dan pas te koken. De smaak lijdt er volgens me vrouw De Jonge uit Haamste de niet onder, maar wel trekt het zogenaamde gas uit de uien wat uiteraard na het nuttigen van de haché of de uienstamp- pot wel prettig is. OMKEER-KOFFIEFILTER Bent u ook in het bezit van een omkeer-koffiefilter, die vaak de nare gewoonte heeft te spuiten? Indien u het geval vóór het omdraaien eerst een paar tellen achter over houdt, zal er evenals bij mevrouw H. van Eyk-Teu- nlssen van Manen uit Den Haag geen Cinke straal ko kend water meer uit komen. Pleegouders met hun kleintje I*********** moet daar direct worden byverteld dat bv. de F.I.O.M. (een instelling, die zich ook met adoptie bezig houdt) op het ogenblik geen toe komstige pleegou ders meer op de lijst kan zetten. Informatie bij deze vereniging kan echter altijd dienstig zijn. Men zal er dan óók horen, dat als het allemaal is gere geld, de bemoeie nis van de vereni ging niet ophoudt. Tot de Raad voor de Kinderbescher ming zijn fiat heeft gegeven blijft be geleiding noodza kelijk en gewenst, dit van de aan melding af tot de adoptie toe. Die begeleiding kan heel wat zorgen en narigheden voorkomen. Geheimpje Een snoezig jurkje voor meisjes in de leeftijd van 7, 9 en 11 jaar hebben we ditmaal als ons nieuwe patroon gekozen. Het jurkje heeft een leuke taille, een ronde hals en klepjes als garnering. De rok heeft aan de voorkant platte plooien en aan de achterzijde één diepe hele plooi. Een paar knopen en een cein tuurtje voltooien dit vrolijke ge heel. Men heeft er ongeveer 2.25 meter stof in een breedte van 90 cm. voor nodig. Onder vermelding van nummer 336 is dit patroon aan onze bureaus verkrijgbaar tegen betaling van f 0.50 per stuk. De patronen kun nen ook per post worden toegezon den. De prijs wordt dan f 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak de postzegels naast het gewone frankeerzegel. Bestellingen dienen uiterlijk 8 april a.s. in ons bezit te zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. Om er eens een voorbeeld van te noemen: verschillende pleeg ouders nemen het standpunt in .,ons kind hoeft nooit te weten, dat wij eigenlijk zijn echte vader en moeder niet zijn", een stand punt, vaak door liefde ingegeven. Maar „al zal het van de daken worden afgeroepen", zegt mejuf- rouw Ter Marsch, meestal komt het toch uit. Dit enerzijds. Deze medaille heeft echter nog een keerzijde. Als men het niet vertelt blijft er altijd een zekere spanning, een Een „lekker geurtje" voor het ondergoed Een heerlijk geurende linnen kast.... hoe modern deze tijd ook geworden is, heel wat huis vrouwen stellen nog prijs op zo'n naar lavendel of een ander char mant geurtje ruikende kast. Nu kan men natuurlijk stukjes zeep tussen het linnengoed leggen, maar een andere mogelijkheid, vooral voor wat men „mooi on dergoed" noemt biedt badzout. In het laatste spoelwater van de fij ne dessous-was hoeft u alleen maar een lepeltje badzout te doen om het goed een delicaat parfum te ge-ven... VóóR het Pasen is moet Ik in ieder geval twee briefschrijf sters berichten dat hun brieven in mijn bezit gekomen zyn. De ene schreef 14 maart jl., en ik moet haar zeggen dat ik zo gauw geen raad weet met haar moei lijkheden. Ook kan ik hier jn het algemeen wel aan toevoegen dat het mij onmogelijk is op zeer korte termijn advies te geven liefst per omgaande, wordt er dikwijls gevraagd, en ik begrijp die vraag wel in levensmoei lijkheden die soms al 10, 20 jaar en langer duren. Van mijzelf uit bekeken zou ik, wie weet, wel een oplossing weten, maar ik ben ik, en ken mezelf al heel wat jaartjes, en zó is het zelfs nóg de vraag of ik me uit der gelijke angst en ellende zou wer ken de schrijfster daarentegen ken ik slechts de duur van het lezen van een brief: hoogst on voldoende. MAAR schrijven kan ik haar wel, en dat gebeurt ook, maar niet per omgaande. Zult u nog even geduld hebben? En als sommige dames u geen hand ge ven en hun echtgenoten wel, pro beert u het dan eens met éérst iets te doen, niet af te wachten. Dan moeten ze wel. Of u geeft niemand een hand. dat is ook een houding. Als ik hier bij me thuis een stelletje jongelui ont vang, en dat gebeurt nogal eens, het varieert tussen de z.es en de zes en twintig stuks, en ze we ten met hun houding zo gauw geen raad, drommen achter el kaar aan. dan ga ik wel eens achter de leuning van een stoel staan en houd die vast. Ieder die wat schichtig kijkt, wuif ik dan even toe, en zeg: zoek een plaats. Durft u dat? U lacht er maar wat bij, vriendelijk natuur lijk. Dan zult u eens zien waar die brutaliteit blijft. Het is üw huis, en u bent de gastvrouw! Nu, tot schrijfs! EN dan mijn andere brief schrijfster, die al langer wacht, maar wier brief dan ook zo fijn afgestemd was op de in houd van de Open Brieven dat ik aarzelde of ik over het door haar aangeroerde onderwerp nog eens hier schrijven zou. Want één ding is duidelijk: als ik erover ga zwammen en halve waarhe den zeggen omdat ik meen dat de hele waarheid niet in de krant kan, dan doorziet zij me, en dan kan ik beter alles laten. Toch wil ik haar vraag hier bren gen, omdat zij niet de enige vraag- ster is. Meerdere lezeressen trok- liefde. Liefde die uit is op ken me als het ware aan mijn goede voor de ander. O, een jasje over een destijds geschre- heel klein beetje liefde maar, ven zin „voor mij is tussen ge- voor zover het mogelijk is om huwd en ongehuwd maar een over kleine beetjes te praten, klein verschil ten aanzien van Straks gaat dat kind weer weg, liefde, een richtingsverschil", u ziet het misschien nooit meer, schreef ik, en mijn briefschrijf- het is één minuut in uw leven, ster antwoordt: „als ik meelees, het vraagt één minuut uw aan ga ik meedenken. En me als het dacht. ware mee verantwoordelijk voe- En nu het andere uiterste: u len. Dit drukt iets uit van de ge- moogt niet maar één minuut, meenschap die rond uw brief maar een heel leven, en daar mee uzelf en alle mo gelijkheden die u be zit om u uit te druk ken naar lichaam en naar ziel, geven in het huwelijk. Een andere liefde? Nee, zeg ik en u ziet, dat het nu alleen in het zeggen zit dezelfde. Maar on eindig intenser. Op het goede voor de ander uit. Maar mijn dierbaarste andere. De ongehuwde nu kent die eerste liefde en de ontoereikend heid daarvan. Want hóe men zich ook aan anderen geeft, zij blyven, ook bij minuten aandacht: ontstaat. (Met deze zin ben ik heel dankbaar, mej. L.) Ik ben al even voorbij de 40 en ongehuwd. Jaren heb ik voor anderen gezorgd en die taak vergde alles in de zin van echte over gave. Ik mag dus zeggen dat ik weet wat u bedoelt. On gehuwd zijn is geen half leven, stellig niet. Maar zélfs als ik met u aanneem dat het eenvoudig een kwestie is van: in welke richting mag mijn liefde gaan, dan nóg komt het mij voor dat er voor de ge- tienduizend huwde iets méér is dan voor de anderen, ongehuwde. Je hebt er weet van, De gehuwde echter kent ook vermoeden van dat er een ander ontoereikendheid: want niet zo- „geven", een vollediger geven is. dra is zij tot de innige verbon en je zou, geloof ik, dat verlan- denheid gekomen en ik stel gen. dat weet-hebben-van-een het nu maar eens ideaal of rijkdom, zelfs niet met al de pijn zij bemerkt dat al haar kleine die het doet, willen missen. Hu- fouten, haar hele zelf zoals zij is. welijksliefde heeft iets specifieks, hun terugslag hebben bij de an- er is dus verschil tussen liefde en der: wie 25 jaar met een zure liefde. Niet voor niets is toch ook vrouw leeft, verandert zélf. Juist die innige verbondenheid een door de zuiverheid der liefde ziet beeld van Christus en de gemeen- zij zichzelf scherp, verlangt zij te?" Tot zover de briefschrijf- verlost te worden van haar ster, en, heel mooi, precies op een méns-zijn. En zelfs als zij dit punt waar we bemerken dat we enige tijd mocht vergeten, met twee meningen hebben, maar dan is Gr no„ de dond 0n twee manieren-van-zeggen. 1S er n°S.f n' 66 volkomen blijft alles hier MAG ik nog eens aan het be- beneden- W-l gin beginnen? U staat in een T T fw »im wil f«t winkel. Een klein meisje is A 7 TJ t0t vóór u. De winkeljuffrouw zegt: in stuat. en hoe meer wij „En u, dame?" maar u kijkt liefhebben, gehuwd of onge- neer op het blonde bolletje en huwd, hoe meer wij beseffen vraagt: „was jij niet eerder": dat onze liefde in zichzelf geen bron heeft Eerst die bron, en dan de richting. Dat is wat ik een vorige maal wilde zeggen. En daar om heb ik met opzet vermeden het huwelijk te stellen tegenover het ongehuwd-zijn ALSOF het hier om verschillende aspecten van liefde ging. Alsof er een gril lige God zou zijn Die zei: „Hier, jij weinig en jij véél". Er is geen weinig of veel, er is alleen het gelaat van uw gekruisigde Heer dat u aanziet, zelfs in het gezichtje van het kind dat één minuut in uw leven komt. De Heer Die op het KRUISpunt van al onze wegen ons de richting wijst die onze liefde mag gaan. En nu nog eens anders gezegd, want het blijft allemaal maar gezégd: stel dat het na Pasen mooi weer is en ik wil een dag naar zee, en ik denk: kom, ik neem mijn jongste kinderen en de hond mee en ik ga langs mej. L„ vragen of zij meegaat. En u wilt, en we laten de kin deren en de hond hollen, en leu nen over de balustrade en kij ken in de verte. Wat is er dan dat ons van elkaar onder scheidt? Wij zijn ongeveer even oud, allebei vrij gevoelig voor woorden, hebben waarschijnlijk beiden een mantel aan, en een doek om het hoofd, wie weet la ge bruine schoenen om goed te kunnen wandelen. Tja, die kin deren zijn van mij, maar bezit ten doe ik ze nauwelijks: het zijn al grote individualisten, en ik verblijd me daarin. Zal u la ter worden gevraagd: wat bezat u? En mij? Nee, ons beide zal worden gevraagd: Hebt u liefge had? Is er dan tussen ons ten aanzien van liefde nog verschil? Maar als we dat zien, komt er ook rust, voor ieder van ons. Geen berustende rust. Maar de glorieuze rust van een nieuw leven, een nieuw rijk, een einde lijk en waarachtig ZIJN: „Wees gegroet, gij eersteling der da gen!" Want dit tekort, dit der ven, dit bestaan, deze dood, is vernietigd. O, als ik hiermee eens op Paasmorgen kon op staan! en u, u allemaal! WECKEN Het vullen van steriliseer- flessen is wel eens een lastig karweitje, omdat de sluitrand schoon moet blijven. Neem dan een lege stroopdoos (een 1 kg blik), waar u de bodem uit verwijdert. Plaats die bo ven in de fles en u hebt een prettige trechter gekregen. Mevrouw B. C. Hoek-Vcrvoets uit Klaaswaal vindt het dé methode. Een andere weck- tip is vóór u de flessen gaat vullen zc ccn dag en een nacht in verdund bleekwater te la ten liggen om ze daarna goed af te spoelen. Dat voorkomt 's winters als u de weck gaat gebruiken de nare geur, die wel eens bij weck voorkomt als de flessen worden geopend. De lezeres uit Rozenburg, die dit advies geeft, vroeg in haar brief eveneens hoe zij een koekepan met in de bodem van die kleine putjes het beste schoon kan maken. Ik doe het zelf altijd met staalwol, waar in een (roze gekleurde) polijs tende zeep is verwerkt. Na men mag ik natuurlijk niet noemen, maar deze staal- sponsjes, in een doosje ver krijgbaar, bevallen mij voor dit doel uitstekend. VERSE MELK EN JUSLEPEL 't Is nog wel niet zo ver, maar als u tijdens warm weer een klein beetje suiker in dc verse melk doet, blijft deze langer smakelijk, aldus me vrouw Kraal-Stam uit Papen- drecht. 't Is een wat wonder lijke combinatie: een juslepel bij de melk, maar ik „plak" er gelijk de tip van mevrouw J. H. Bouwman-Welgcmoet uit Ridderkerk maar aan vast die u even op het idee wil brengen een gewone ronde juslepel te gebruiken bij het zeven. Die ronde kop is erg handig, ook als u b.v. klont jes via een zeef wil wegwer ken. KOMKOMMERS 't Slot wordt deze week gevormd door iets over kom kommers. Vaak maakt men volgens mejuffrouw J. van 't Zelfde uit Leiden het schaaltje komkommer bitter door bij het verkeerde eind van de komkommer te beginnen. Het bitter zit meestal daar waar het steeltje zit (of heeft geze- ten). Snijdt u dit eerst weg, dan houdt u een redelijke groente over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19