Per jaar zijn er 1250 doden bij ongelukken in huis Tal greep mogelijkheid aanval gretig aan tot Kapitein Van Drimmelen bespaart visserij flinke schadepost Wereldgezondheidsdag: 7 april Vijf doelen bij treinramp in Italië Italiaan stak in Utrecht kantinejuffrouw neer Collega's konden hem grijpen Onder bedreiging van geld beroofd Korter werken bij de N.S. Zesde partij na 29 setten beslist Was Botwinnik's 16e zet wellicht een misgreep? Visserij golven IJmuiden kreeg bezoek van de „Clione] bijzondere trawler E1; Busje in volle vaart tegen molen Agenten bevrijden twee mannen uit wrakstukken Trein tes;en auto: chauffeur tijdig weggesprongen Ander schema voor int. jeugdtoernooi Ned. amateurs tegen Frankrijk Vuurzee vernielt drukkerij NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1961 (Van een onzer verslaggevers) ELK JAAR komen gemiddeld 1250 mensen om het leven bij onge lukken „in en om huis". Of wel: der tig procent van het totaal aantal bij ongelukken (in verkeer en bedrijf) omgekomenen. Twaalf maal zo groot is het aantail zwaar gewonden. In Amerika liggen deze cijfers nog ho ger: een van de twee dodelijke on gelukken gebeurt hier in huis of in de onmiddellijke omgeving daarvan. Men spreekt er daarom in plaats van over Home sweet Home wel over Home risky ('gevaarlijk) Home Het zUn deze ongelukken, die de We reldgezondheidsorganisatie van de Ver enigde Naties dit jaar op Wereldgezond- heldsdag, 7 april, onder de aandacht wil brengen. Juist omdat ze doorgaans voor de buitenwacht onbekend blijven en niet dat dramatisch effect veroorzaken als bij voorbeeld het verkeersongeluk. Ter gelegenheid van Wereldgezond- heidsdag, die al van 1948 af ieder jaar wordt gehouden, zal onder de scholieren een groot aantal fdlders worden verspreid, waarin wordt gewezen op de gevaren, die in eigen huis schuil gaan. Vijf oorzaken noemt de folder, die do delijke ongelukken tot gevolg kunnen hebben: vallen (70 pet. van de dodelijke ongelukken), verbranding (9 pet.), ver stikking (4 pet), elektriciteit (2,5 pet.) en vergiftiging (1 pet.). Onder meer wordt beschreven hoe van de hierdoor veroorzaakte ongelukken vele kunnen worden voorkomen door in de huishouding wat minder achteloos ta werk te gaan. BESTRIJDING Een belangrijk bestrijdingsmiddel tegen het hoge aantal huisonigelukken, noemt de heer H. M. J. van de Wall (hoofd van de veiligheidsdienst van de Hoogovens) disoipline. Maar uit het bedrijf is deze vaak heel moeilijk thuis binnen te bren gen, zegt hij. Richtlijnen ter voorkoming van ongelukken worden wel aanvaard, maar het blijft dikwijls bij die ontvanke lijkheid. De heer Van de Wall zou voorts een wet op gevaarlijke werktuigen ver werkelijkt willen zien. De huisvrouw gaat nog té vaak met de meest griezelige apparatuur om, die vrij door de handel op de markt kan worden gebracht. Prof. J. de Groot, voorzitter van de raad van beheer van het Nederlands In stituut voor Preventieve Geneeskunde en hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de Hoogovens is van mening dat bij de bestrijding van het gevaar het accent moet liggen op de omstandigheden waar onder de ongelukken gebeuren. De menselijke factor (respect voor het leven) ziet hij eerst op de tweede plaats. Ook in de fabriek brengt men beveili ging aan op de machine en niet aan de mens. Wetenschapsmensen maken al geruime tijd studie van ongeluksoorzaken. Onder meer het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde, terwijl ook de Kolen- en Staalgemeenschap jaarlijks vele duizenden guldens uittrekt voor dit onderzoek. Prof. dr. P Muntendam, directeur-ge neraal van de Volksgezondheid, ziet voor de preventie van ongelukken in huis een taak voor hen, die beroepshalve de wo ning veel bezoeken. De huisarts en de wijkverpleegster kunnen de ouders en met name de moeder wijzen op de een voudige maatregelen, waarmee ongeluk ken kunnen worden voorkomen. VERKEER EN BEDRIJF Hoewel het accent van Wereldgezond heidsdag dit jaar valt op de huisongeluk ken, worden ook de ongelukken in het algemeen onder de aandacht gebracht: in het verkeer of in beroep of bedrijf. Vorig jaar bedroeg het aantal zwaar gewonden in het verkeer 25.492, het aan tal lichtgewonden 18.034. De Sociale Ver zekeringsbank kreeg niet minder dan 388.161 bedrijfsongelukken aangegeven. Kosten: bijna 82 miljoen gulden. Volksvijanden, die met kracht be streden moeten worden. Ziektè is ninet steeds te voorkomen, een on geluk altijd! Op een spoorlijn langs de Italiaanse Rivièra is donderdagavond een expres- trein met 450 passagiers (onder wie veel toeristen) in een tunnel bij Sestri Levante in brand gevlogen. Ruim honderd pa giers werden in rood en giftige dampen van de buitenwereld afgesneden. Vijf per sonen volgens de politie allen Italianen kwamen om het leven, terwijl 70 (van 45 van hen is de toestand ernstig) in het ziekenhuis moesten worden opgenomen De brand, die van de vijf wagons ver woestte. is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Van degenen, die in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, waren de meesten onwel geworden door de rook, toen zij probeerden de tunnel te verlaten, De trein kwam 200 meter van het eind van de anderhalve kilometer lange tun nel tot stilstand, nadat een van de passa giers aan de noodrem had getrokken. Vol gens de reddingsploegen, die onmiddel lijk in actie kwamen, had het aantal per soonlijke ongelukken minder groot g*' weest, als de trein ook die laatste meters had agelegd. Een locomotief uit La Spezia hneft de trein uit de tunnel getrokken. houtdraad weefsel voor wand- en plafond bekleding, wegschuivende en oprol lende separatie gordijnen. U „maakt" zeer eenvoudig een nieuw interieur I De cheffin van dc kantine van de N.V. Koninklijke staalfabrieken Dcm- ka aan de Havenweg in Utrecht, de 30-jarige mevrouw A, J. G. ten Broe- ke-Bredewoud, is gistermiddag door een Italiaanse arbeider neergestoken en kort daarna overleden. Mevrouw Ten Broeke werkte al vijf jaar in de Demka-kantine. In de schaft tijd van de eerste ploeg arbeiders, werd zij door de 24-jarige Italiaan G. M. aan gesproken. Hij vroeg haar. of ze een avondje met hem uit wilde. De cheffin wees dit voorstel echter verontwaardigd van de hand met de mededeling dat ze getrouwd was. M. drong niet langer aan, maar na de tweede schaftpauze, toen me vrouw Ten Broeke samen met drie ser veersters rustig een boterhammetje zat te eten, kwam hij terug.»Deze keer vulde hij zijn invitatie aan met de opmerking: „Als je het niet doet, wojden het voor jou en mij beroerde Paasdagen". De serveersters lieten toen de discus sie aan het tweetal over en begonnen aan de balie met het omspoelen van de kof fieketels en kopjes. Zij werden opge schrikt door een hevig gegil van me vrouw Ten Broeke en zagen tot hun af schuw, dat haar witte schort besmeurd was met bloed. De Italiaan had haar met een stiletto snel achter elkaar vijf steken toegebracht. De bedrijfsarts, dokter Warffemius, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, kon geen hulp meer bieden: het slachtoffer overleed ter plaatse. M. was inmiddels de kantine uitgelo pen Een arbeider die zich had staan was sen in de wasgelegenheid otyier de kanti- sn die na het gegil van mevrouw Ten Broeke poolshoogte ging nemen, kw_... hem op de trap tegen. Toen hij zag wat er gebeurd was, zette hij met enkele col lega's de achtervolging in. De Italiaan werd vrij snel gepakt en teruggebracht naar de kantine, waar hij van schrik over de gevolgen van zijn daad in elkaar zak te. M. is in verzekerde bewaring gesteld. Hij is afkomstig uit het Italiaanse plaats je Santa Maria. M. behoorde bij een groep Italiaanse arbeiders die in decem ber naar Nederland kwam. Mevrouw Ten Broeke en haar echtge noot, die beroepsmilitair is, hadden geen kinderen. (Van onze correspondent) Een 20-jarige Oostdtfilser, die vlak aan de Nederljnuse grens woont en regelma tig met z\jn felgekleurde bromfiets ons land bezoekt, heeft onder bedreiging met een grote doik, een ingezetene van dc Noordlimburgse plaats Well van al zyn geld beroofd. De 32-jarige en ongehuwde Theo Zeegers die dit overkwam, kcerue terug van zijn werk in Duitsland waar hij als losse arbeider werkzaam Ls. Onderweg dronk hij in café J. II. Vink aan de Sterrenbos te Well een biertje en ontmoette daar' twee Duitsers. Een van de Duitsers heeft toen in de gaten gehad dat Zeegers enige bankbiljetten bij zich had en lokte hem enige lijd later mee naar .buiten. Hij gaf voor een mooi adres te weten waar men nog volop lol kon krijgen. Argeloos ging de heer Zeegers mee met de Duitser, doch plotseling haal de de Duitser een groot dolkmes te voor schijn en sprak: als je me niet direct je geld geeft, dan steek ik je vast aan een boom. Omdat Zeegers geen enkel risico wilde nemen, gaf hij hem zijn portemonnaic met inhoud en al- (totaal 40 gulden). Aange zien de nofcemachtige Duitser veel in Well vertoeft, hij heeft daar diverse contact adressen waar hij regelmatig meisjes van zijn leeftijd over de vloer komen, zei de heer Zeegers tot de dreigende Duitser: hier heb je het geld, maar ze hebben je toch gauw genoeg te pakken. De heer Zeegers belde direct de politie op en deelde mede wat hem overkomen was. Korte tijd later had men de dader al te pakken. Ontkennen baatte hem niet, temeer omdat hij bij fouillering de beurs en het geld nog bij zich had. Na enige aarzeling bekende hij ten slotte de dader van de bedreiging te zyn geweest. Compromis-voorstel Stichting v. d. Arbeid (Van onze sociaal-economische redactie) Het bestuur van dc Stichting van de Arbeid heeft een unaniem advies uitgebracht aan het College \'an Rijksbemiddelaars over de verkor ting van de werktijd voor het per soneel van de Nederlandse Spoorwe gen. Het stichtingsbestuur stelt voor per 28 mei a.s. bij de ingang van de zo merdienstregeling de wekelijkse ar beidstijd te brengen op 46Ü- uur. Hier van worden echter voorlopig het rij dend personeel en anderen, die recht streeks bij het treinverkeer zijn be trokken, uitgezonderd. Voor laatstgenoemde groeperingen zal de 48-urige werkweek tot de winter- dienstregeling per 1 oktober a.s. nog worden gehandhaafd. Aan deze groepe ringen zal echter over de periode tot 1 oktober een compensable moeten wor den geboden. Gedacht wordt aan het toe. kennen van extra vrije dagen, maar hierover zal nog overleg gevoerd dienen te worden tussen de directie van de N.S. en de personeelsraad. Dit betekent dat pas op 1 oktober voor het gehele N.S.-personeel een 45-urige werkweek zal gelden. Dit compromis-voorstel van het sticlv tingsbestuur houdt het midden tussen het standpunt van de vakbonden van vervoerpersoneel (45 uur met ingang van de zomerdienStregeling) en het standpunt van de NS.-directie (45-urige werkweek per 1 oktober). Behalve het College van Rijksbemid delaars zal ook de minister van ver keer en waterstaat aan dit voorstel nog ziin goedkeuring moeten hechten. In het schrijven van het stichtingsbestuur aan het College wordt bezwaar gemaakt tegen deze dubbele goedkeuring, waar door het N.S.-personeel in een extra on gunstige positie wordt geplaatst. Voor het overige bedrijfsleven is immers de aanvaarding van bepaalde voorstellen door het College van Rijksbemiddelaars voldoende. O De Estlanders Ralph Gerets en Jan Viik die aan oorlogsmisdaden schuldig waren bevonden, zijn terechtgesteld. De hoofdverdachte in het proces van Tal linn. Erwin Mero, die in Engeland ver- bliift. werd bij verstek ter dood deeld. Botwinniks 16Tg8 verdient mis schien kritiek. Zou deze kritiek steek houdend zijn, dan is een veroordeling van de nieuwe speelwijze tenminste voor barig te noemen. Met dat al is de 'weekamp voor een derde gespeeld. Een voorspelling is moei lijker dan ooit. Over het geheel genomen toonde Botwinnik zich de betere stra teeg en tot nog toe de sterkere in de opening. De beide winstpartijen van de wereldkampioen lagen zoals verwacht werd. in het taktlsche vlak. Beide malen en ook dat scnijnt traditie is de analyticus minder overtuigd van Tals gelijk dan wel van diens effectieve ver mogen in oombinatoire stellingen 1 onderste uit de kan te halen. En dat tegen Botwinnik een bijzondere presta tie. Het sdhijnt dat er vooralsnog geen re. den is de :onclusie van onze voorbe schouwing te wijzigen: „Het kan vriezen, het kan dooien". De slotstand luidt: Wit: Kgl, Tal, Tc2, Pd7, pionnen: b5 c6. f2, g2, h2 Zwart: Kb8, Tc8, Tdi. Le8, pionnen 07, d5. e6. f7. h6. h7. Zwart: dr. ir. M M. Botwinnik. Wit: M. Tal Franse partij (verwisseling van zetten). 1. e2e4 c7c6 2. d2—d4 d7—d5 3. e4e5 cö—co 4. d4xc5 e"—e6 5. Ddl—g4 Pb8cfi In de zesde partij speelde Botwinnik hier 5Pd7; er volgde 6. Pf3, Pe7: Alle Hongaren in het buitenland I kunnen, mits zij hun nationaliteit aan tonen, een paspoort krijgen. Daarmee tracht men de vluchtelingen van na do opstand in 1956 te bewegen terug te ke ren. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdamse politie-agenten en brandweerlieden zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ruim een half uur bezig geweest om twee bewuste loze mannen uit de wrakstukken van een Volkswagenbusje te bevrijden. De 23-jarige bestuurder van de wagen, de lasser G. van 't Hof uit de Bellamystraat en de 28-jarige pijp- fitter H. A. 't Hout van de Spaanse- bocht hadden het bewustzijn verlo ren, toen de auto in volle vaart botste tegen de oude korenmolen, die op d? hoek van de Noordschans bij de Ma- Ihenesserdijk staat. De voorkant van dc auto was naar binnen gedrukt en had de belde inzittenden bekneld. De 23-jari.ge lasser zat kleun tussen lichtingen. het stuur, dat in zijn maag drukte en de rugleuning van zijn zitplaats Bij de hevige botsing had hij een bloedende hoofdwond en een ernstige verwonding aan het oor opgelopen. De pijpfitter 't Hout hing bewusteloos uit de opengerukte deur van het busje Zijn rechterbeen zat in de wagen be kneld. Hij kreeg een kaak- cn heup- fractuur en enkele gecompliceerde rech ter beenbreuken. Beide slacntoffers zyn naar het Dijk- zigtziekenhuis overgebracht. Vermoedelijkheeft de bestuurder de macht over het stuur verloren in de bocht van de Noordschans naar de Ma- thenesserdijk. De politie van het bureau Marconiplèin verzoekt getuigen van het ongeluk, dat om tien minuten over één gebeurde, zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrekken van in- melen, heeft de vlsserijmaatschappyen van IJmuiden en Katwyk aan Zee een aanzienlijke schadepost bespaard. Een schadepost, die in de ettelijke tienduizenden guldens zou gaan lopen. Door de grote werkzaamheden aan de IJmiiidcnse haven mond door Rijkswaterstaat ging de bfjleggersliaven cn daarmee de „Kompasstoel" voor de honderden Katwykse, IJmuidense cn Wieringse en Helderse schepen ver loren. Aan deze kompasstoel verschenen dagelijks dc vissersschepen, kustvaarders en zeesleepboten om hun kompassen te laten stellen. En vooral zo Vlak voor het begin van het nieuwe haringdrijfnetscizoen kwamen alle van Katwijk naar IJmuiden overgebrachte loggers weer enkele uren naar de stoel in de bijleggershaven om het kompas te laten stellen. Rijkswaterstaat was onverbiddelijk: de stoel moest ver dwijnen en er was geen andere plaats in IJmuiden beschikbaar. Zowel de visserij en de kustvaart als de zeesleepvaart moesten voortaan naar Amsterdam om de kom passen te laten stellen. Dit betekende vooral voor de visserijmaatschappijen, die ge woonlijk van IJmuiden uit hun schepen ter visserij laten gaan, een grote strop. Mei bet stellen van de kompassen in Amsterdam zou men elk schip zeker een dag extra kwjjt zijn, vooral door de tijdrovende vaart van en naar Amsterdam. Wie nu zou verwachten dat de plaat selijke redersverenigingen namens de visserijmaatschappijen onmiddellijk bij het vernemen van deze plannen van Rijks waterstaat een verzoek hadden inge diend teneinde een andere oplossing te bereiken, heeft het mis. Het is de ge pensioneerde kapitein Van Drimmelen geweest, die zich ervoor inspande dat de kompasstoel toch in IJmuiden zou blij ven. al zal het dan op een anderé plaats zijn. Hij heeft namelijk weten te berei ken; dat de schepen voortaan de kom passen kunnen stellen in het Noordzee- kanaal dus binnen dé sluizen ter hoogte van het hotelschip van Hoog ovens, de „Arosa Sun". Er zal voor de visserijschepen voortaan dus Iets meer tijd nodig zijn voor het kompasstellcn, daar de schepen de sluis zowel op de hegn- als de terugweg moeten passeren. Maar een vaart van enkele uren naar en 'van enige uren terug van Amsterdam is hen bespaard. Dank zij deze koopvaar dijkapitein. Bijzonder schip op bezoek De IJmuidense Vissershavcn heeft •Inds enkele dagen een zeer bijzonder schip op bezoek. Het is de modernste en nieuwste visserü-onderzoekingstrawier ter wereld, de Britse „CHone", die door een mankement op zyn eerste reis op de Noordzee meteen IJmuiden heeft aange daan. De ruim 400 ton metende „CHone". die eigendom is van hel Britse Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening, en die vooral onderzoekings werk moet gaan verrichten voor hel Visserijlaboratorium te Lowestoft, heeft namelijk op deze eerste reis water in de olie gekregen. En daardoor konden de 1000 pk van het schip niet meer goed functioneren. De „Clione". die een bemanning van 28 koppen heeft onder wie vijf biolo gen zal tot volgende week dinsdag te IJmuiden blijven liggen. Het schip heeft vrijwel dezelfde vorm als een normale trawler, maar bij een bezoek aan de trawler zal het iedereen meteen opvallen, dat de „Clione" met d.e ene nieuwig heid na de andere is uitgerust. Onder water is dit moeilijk te zien, maar het schip heeft een zogenaamde druppel vormige voorsteven en heeft naast de normale schroef ook nog een roer met in gebouwde schroef, teneinde een grote manoeuvreerbaarheid te verkrijgen. De trawler, die werd gebouwd bij de bekende scheepswerf 'van Cochrane te Selby en die als hoofdafmetingen heeft 46.50 meter x 8.75 meter x 4.30 meter, heeft geen normaal visruim. In de plaats daar van is een zeewatertank (35 ton) inge bouwd, waarin 20 ton levende zeevis kan worden bewaard voor allerlei proef nemingen. Het schip kan uitsluitend over stuurboordkant vissen. De bakboords kant is benut voor de bouw van een groot dekhuis, waarin in hoofdzaak de laboratoria van de biologen zijn onderge bracht. Zelfs een donkere kamer voor het ontwikkelen er. afdrukken van films ontbreekt niet. Naar vrijwel alle visgronden De „Clione" zal men In de nabije toe komst niet alleen op de Noordzee voor haringonderzoek in actie zien. Gedu rende het haringseizoen op de Engelse oostkust zal het schip weliswaar een uit gebreid onderzoek instellen naar het ge drag van de haringscholen in verband met getijen en waterverplaatsingen in de zuidelijke Noordzee. maar daarnaast staat ondermeer ook op het programma een aantal reizen naar de wateren van IJsland en de Noorse kust bij de Lo foten. Voorts zalook aan het scholonder, zoek in de Noordzee de nodige aandacht worden besteed. Ten noorden en ten wes ten van Schotland zal de „Clione" vooral ook in ^etie komen voor het merken van koolvis. teneinde de trek van dezs vis na te gaan. De verre visserij terug? Het ziet ernaar uit, dat de IJmuidense rederij D. Gouda (Medan-Balavia), die dc eerste vriestrawler van Nederland, de UM. 99 „Egmont" in de vaart heeft ge bracht, ook als eerste weer ter verre vis serij ls gevaren voor Nederland. Ruim vijf jaar geleden werd de laatste poging op dit gebied gedaan door de rederii D. Joh. Krijger, die toen nog met de trawlers „Tzonne" en „Abraham" deze reizen moest uitvoeren. De IJM. 99 heeft reeds een succesvolle reis gemaakt naar de Noordelijke wateren aan de Noorse kust, maar thans is het schip nog verder van huis geweest voor een vangst van 1400 kisten, waarbij veel kabeljauw. On der de vangst bevinden zich ook enkele knmlerden kisten roodbaars cn dit deed in IJmuiden reeds het gerucht ontstaan, dat de „Egmont' b(j IJsland had gevist. Verwacht werd dat de IJM. 99 de vangst dinsdag te IJmuiden zal lossen. Zoals hekend kan dit schip een groot deel van de vangst Invriezen. Deze vangst wordt niet via de vlshallen In de handel ge bracht, maar gaat rechtstreeks de koel huizen in. IJmuidense vrijdagmarkt Aan de IJmuidense vrijdagmarkt ver schenen slechts enkele schepen. De mees te kotters en trawloggers van de kust wa ren al binnen in verband met Gnede Vrii dag en de Paasdagen of waren binnenge waaid. Voor de vrijdagmarkt waren pre sent 12 kotters met 500 kisten vis. waarbi) 150 kisten schol en 200 kisten tong. Voorts stonden er 25 kisten wijting en 125 kisten diversen Voor de IJmuidense zaterdag- markt was alleen officieel de trawler SCH. 3 bekend met 1100 kisten makreel. 150 kisten diversen en 50 kabeljauw Met de visserij van de Katwijkse trawler KW 153 Francina aan de Engelse west kust schijnt het goed te gaan. Van de andere visgronden werd iets beter weer gemeld, terwijl de vangsten om de Noord voor enkele schepen ook beter waren. De dagvangsten liepen don derdag en vrijdag uiteen van 100 tot 250 manden haring, makreel, koolvis en kabeljauw De trawlers, zoals de IJM 72 Beatrice. IJM. 57 Medan, IJM. 35 Post boy en IJM. 26 's-Gravenhage boekten vangsten van 30 tot 60 manden vis per trek. De Medan meldde een dagvangst van 250 manden haring en makreel Er zijn nog steeds enkele schepen ter kabeljauwvisserij op de 56e breedtegraad. Daarbij is de IJM. 10 Maria van Hat- tem. die drie trekken voor 100 stuks ka beljauwen deed. De dagvangsten va rieerden van 50 tot 300 stuks kabel jauwen. De tongenvisserij wordt wat schraler benoorden de Wadden. De loggers kotters vingen bij de boei P. 10 echter wat ruimer: 200 tot 400 kg tong en 10 tot 15 mandjes vis. Dicht op de kust wordt slechts van 50 tot 150 kg tong en van 5 tot 10 manden vis gevangen. De UK. 76 vlotgebracht De IJmuidense zeesleper Simson is er donderdagmiddag tegen hoog water in geslaagd de Urker kotter UK. 76 „Broe dertrouw" vlot te brengen uit de Haaks- gronden bij Den Helder. De zeesleper, on der commando van kapitein Arie van der Wiele, wist 's middag met behulp van een motorvlet een sleepverbinding tot stand te brengen. In de avond werd de 58 ton metende kotter te Den Helder binnenge sleept Op Urk zal de kotter, die het roer heeft verloren en die lichte lekkage heeft, worden gerepareerd. Omtrent de oorzaak van de stranding vernamen wij nog, dat deze het gevolg is geweest van een misverstand De schip per van de UK. 76, de heer K. Bakker, is een van de boeien van het Westgat aan de verkeerde zijde gepasseerd. De heer Bakker verving op deze visreis de schip- per-eigenaar J. Kaptein, die voor een reis was thuisgebleven. Maasw(jdtenieter uit IJmuiden De leerlingen van de lagere technische school te Velsen en dan vooral de se lectieklasse fijn metaal kunnen zich erop beroemen dat een van hun produk- ten over de gehele wereld wordt ge bruikt. Het is een maaswijdtemeter, die In vrijwel alle visserijbedrijven ter we reld van pas komt en die is uitgevonden door de ambtenaar van de algemene in spectiedienst, de heer Westhoff. De me ter, die van een verbinding van koper, aluminium en mangaan is vervaardigd, wordt reeds gebruikt ln Schotland, En geland. Ierland. Denemarken. Zweden, België, West-Duitsland, Portugal, de Sow- Jet Unie, Canada, de Verenigde Staten, Korea en bij de F.A.O. Voor de maaswijdte van de trawlnet- ten gelden internationaal voorgeschreven wetten. Sinds 1954 zijn vele meters in gebruik genomen, waaronder een wig vormige. maar de uitkomsten waren niet al te betrouwbaar. De internationale raad voor het onderzoek van de zee. die vorig jaar te Moskou vergaderde, besloot ten slotte het voorstel van de heer West hoff te aanvaarden. b2—b3 21. a2xto3 22. Dh4xd8 23. b3b4 De oppermachtige Wereldkampioen Tal heeft de achterstand tot een punt teruggebracht en hiermede Botwinnik een minder pret tige Pasen bezorgd. De vraag rijst nl. voor de uitdager en het publiek of de variatie in het openingsspel, door Botwinnik op diens zesde partij aangebracht, een acceptabele versterking moet worden genoemd. Zon der diepgaande analyses laat zich geen gefundeerde mening vormen. Wel kreeg Tal „spel", doch met wit is dit geen opzienbarende zaak. Lg5, h6. 6. Pgl—f3 Dd8c7 7. Lflb5 Vermoedelijk een sterke reactie. Men lette in het vervoLg op de noodzaak voor zwart zich op de herovering van c5 in w stellen. 7Lc8d7 8. Lb5xc6 Dc7xc6 Zie opmerking zesde zet. Het natuur lijke 8Lc6: heeft bezwaren met het oog op c5. 9. Lele3 Pg8—4i6 Hier verdient zeker 9 h5 nadere analyse. Na de tekstzet kan wit de zwar te pionnenstelling deformeren, hetgeen aan zwarts taak een verzwarende invloed geeft. 10. Le3xh6g7xh6 11. Pbld2 In verbinding met de volgende zetten een uistekende conceptie. Zwart kan uiteraard nooit kor» rocheren. De ont wikkeling van de koningsvleugel als zo danig stuit op moeilijkheden. De lange roehade ligt voor de hand. De tekstzet leidt de aanval hiertegen in. 11Dc6xc5 Thans vereist. Met oijv 12. Pb3 zou wit anders zeer overwegend spel verwerven. 12. o2c40-0-0 Nemen komt nauwelijks in aanmer king. Wit speelt eenvoudig 13. 0—0 en concentreert een overmacht op de c- en d-lijn. 13. 0—0 Kc8b8 14. Tfldl Een zeer sterke zet, die zeker niet voor de hand lag. In het vervolg speelt n.l. de idee Dc4 Dit zou thans in principe op Pe4 enz. falen. 14Dc5b6 Geeft Td8 de benodigde dekking. 15. Dg4h4 Brengt opnieuw he' tegenspel contra Dc4: op het tapijt Terloops dreigt eventueel Dffi. a4xb3 Dc7—d8 Tc8xd8 positie van Pd4 doemt zwart tot lijdzaam afwachten. 23Tg8g4 24. b4—b5 Td8c8 25. c5—c6 Ld7—«8 26. Telc2 Lf8-g7 27. Tdl—al Bereidt de fraaie slotzet voor. 27 Lg7xe5 Hier vraagt 27. Td4: 28. Pd4:, Le5: nadere analyse. Er volgt: 29. TaJ en nu: 1) 29Lc6 30. b6en wint. 2) 29Ld4: 30. Ta8f, Kc7 31. Tc8:f, Kc8: 32. Ta8f, Kc7 33. ob7Kb7; 34. Tc8en wint. 3) 29bc 6: 30 Ta8f en nu: a 30Kb7 31. Ta7f enz. b 30Kc7 31. Tla7f, Kd8 32. Pc6:t, enz. 4) 29Kc7 30. Mt, KM: 31. Tblf, Kc7 (5) 32. cb7: en wint. 28. Pf3xe5 Tg4xd4 29. Pe5d7 Een zeer fraaie slotzet. Zwart geeft het op. Immers 29Ld7- wordt eenvou dig beantwoord met 30. cd7Td8 31. Tc8f, To832. Ta8? en wint. 19. a7—ab De mogelijkheid 16. b4 stond op de dagorder 16. Tal—cl Th8-g8 O.i. dubieus. Van nu af aan komt zwart er in feite niet meer aan te pas. Wit kan geforceerd met zijn pionnen oprukken. Vermoedelijk was 16a4 noodza kelijk, mogelijk 16. Lb4. 17. Pd2-b3! Nu kan zwart de opmars c5 niet meer •egengaan. Indien 17. Dc4: dan 18 Tc4en de eventuele verdubbeling langs de d-lijn moet zwart fataal worden. 17ft 5—a4 Te laat. 18. c4- -c5Db6c7 19 Pb3—d4 Td8c8 Na 19 L<*5: 20 b4. ab3' e.p. 21. Pb3:, b6. krijgt wit door middel van a2—a4—aS een sterke aanval in handen. Op een met automatische knip. periichten beveiligde overweg in Rui- nerwold tussen Meppel en Hoogeveen ls gisteren de trein uit Leeuwarden op een personenauto gereden. De wa gen stond met een afgeslagen motor op de spoorbaan. De bestuurder, de 45-jarige P. van der Spoel uit Meppel, kon zich tijdig in veiligheid stellen, maar zijn auto werd ernstig bescha digd. De trein liep slechts lichte ave rij op. 9 In het St. Li-duinaziekenhuis in Apel doorn is gisteren ce 49-jarige heer .T G Wolters overleden aan zij-n verwondin gen opgelopen toen hij met zijn motor viel. Hij moest uitwijken voor een haas, die in zij-n voorwiel sprong. Op de rijksweg Nijverdal—Raalte is donderdag de 24-jarige heer H. Bok- hove uit Nijverdal met zijn auto ge slipt en tegen een boom gereden. Enige tijd na aankomst in het Ireneziekemhuis in Almelo is hij aan de opgelopen ver wondingen overleden. Op de Heezerwog in Someren (Gld.) is donderdagavond de 25-jarige heer W. Verwijlen uit Asten na een slippartij te gen eert boom gereden. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is het slaoht- offer overleden. De 44-janige C. Klerk uit Rotterdam is donderdagavond met zijn scooter in de Rotterdamse Stieltjesstraat geslipt en tijdens zijn vervoer naar het zieken huis aan zijn verwondingen overleden. In het ziekenhuis in Zeist is giste ren de 78-jarige mej. J. van Setten uit Driebergen, die donderdagavond bij het oversteken van de Arnhemse Boven weg door een vraohtauto werd aangereden, aan de ODgeloDen verwondingen overle den. 9 Bij een botsing tussen een fiets en een auto is gisteravond in Haarlem de 47-jarige mevrouw M. Bom-Krom uit Haarlem om het leven gekomen. De 47- jarige heer Bom wilde per fiets de weg in Haarlem oversteken. Toen een auto naderde, ontstond een botsing waardoor de echtgenote van de fietser die achter op de fiets zat, met haar hoofd tegen de voorruit van de auto terechtkwam. Zil was op slag dood. De 37-jarige bromfietser A. van Rijs- dijk uit Alblasserdam reed vanmorgen in Hendrik-Ido-Ambacht langs de dijk in de richting Zwijndrcchi tegen een ge parkeerde personenauto. Hij botste tegen de auto en kwam met zijn hoofd op de straatklinkers terecht. Enkele minuten daarna is de heer Van Rijswijk overle den. Een personenauto met zes Duitsers uit Gelsenkirchen is gisteravond even buiten Winterswijk op de rijksweg naar de grens uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De zes inzittenden moesten met min of meer ernstige ver wondingen worden opgenomen in het al gemeen ziekenhuis te Winterswijk. In de loop van de nacht is de 18-jaxigo J. M. Rotzek overleden. VOETBAL Het bestuur van de EVU heeft na lan ge beraadslagingen besloten de oorspron kelijke naam van „Internationaal jeugd toernooi" te handhaven voor de wedstrij den die morgen beginnen, in weerwil va- het feit dat drie landen; Hongarije, Zui Slavië en Oost-Dultsland. zich hebben teruggetrokken. Heit wedstrijdschema Biet er nu als voLgit uit: 1 april: Lissabon: TurkijeSpanje (groep C), BelgiëNederland (groep B), 2 april: Lissabon: West-Duitslar>dRoe menië (groep B), Portugal—Groot-Brit- tannië (groep A), Evora: Griekenland Frankrijk (groep D). 4 april: Lissabon; Griekenland»—Polen (groep D), West-Duitsland—Nederland (groep B), Coimbna: BelgiëRoemenië (groep B). Oostenrijk—Spanje (groep C), Braga: ItaliëGroot-Bri-ttannië (groep A). 6 april: halve finales te Oporto en Lissabon. 8 april: Lissabon; wedstrijd voor de dorde plaats, gevolgd door de finale. Het Ned. amateur elftal, dat maandag 3 april te Amiens tegen Frankrijk uit komt, is als volgt samengesteld: Hooymans (Blauw Zwart); De Vries (Gouda) en Wardens (Sittardia); Mul (NAC), Quaedackers (Hoensbroek) en Treuren (CVV); Roseboom (Ede), B. Hainje (Heerenveen), N.N., Libregts (Excelsior) en Hersche (ONA). Reserves zijn: Van Zanten (ZAC), Roovers CTSC), Soellner (Alcides), Snoeok (Xerxes) en Zinnemers (Rheden). De midvoor is nog niet aangewezen. Roovers, Soellner en Snoeck komen hiervoor in aanmerking. VOETBAL Ned. Jeugdploeg verloor van Roemenië: 3—1 Het Ned. jcugdelftal heeft de eersta wedstrijd in het int. jeugdtoernooi van de Europese Voetbalunie, die donderdag middag te Oporto werd gespeeld, ver loren. Roemenië was de tegenstander cn won met 31, na bU rust reeds een voor sprong van 21 te hebben gehad. Behalve deze wedstrijd voor groep B werd donderdag te Leiria ook nog ge speeld voor groep D de wedstrijd Polen Frankrijk, die in een Poolse overwinning eindigde met 41 (ruststand 20). De uitslagen van de overige wedstrij den luiden: Groep A: Oporto: PortugalItalië 00. Groep B: Lissabon: TurkijeOostenrijk 6 3 (rust 32). Groep D: Leiria: West-Duitsland—Bel gië 40 (rust 10). Een vriendschappelijke wedstrijd tussen de jeugdploegen van Engeland en Spanje eindigde in een gelijk spel 00. ENORME SCHADE (Van een onzer verslaggevers) In ongeveer een half uur is vrijdag avond de screendrukkerij Schalekamp aan de Nieuwedijk in Pernis door fel uitslaande brand verwoest. De Rotter damse brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, slaagde er in de aangrenzende woonhuizen te redden. De drukkerij, die bij aankomst van de brandweer reeds van voor tot achter een grote vlammenzee was, ging echter geheel verloren. De schade wordt ge schat op vele tienduizenden guldens. In hot bedrijf wes veel kostbare fotogra fische apparatuur aanwezig. Er stonden ook vijf zg. druktafela. De brand, die door tot nu toe onopge helderde oorzaak i6 uitgebroken, ont stond in het „hart" van het bedrijf, de donkere kamer. De bedrijfsleider L. A. van Norden ontdekte de vlammen, toen hij in het vertrek aan het werk was. Onder leiding van boofidibrandmeester P. J. van Kesteren zette de brandweer de strijd in met drie stralen van de K- wagen, die in Pernis is gestationeerd. Toen korte tijd later nog drie stralen van de gereedschapswagen 4 op de vlam men werden geriaht, viel de druk op de waterleiding (de slangen waren aan gesloten op de brandleiding in de straat) nagenoeg weg. Pat nadat langs de kant van de Nieuwe Waterweg een Aihrens Fox was gezet, drie het bluswater over een afstand van 250 meter aanvoerde, kon de brandweer de blussing met volle kracht hervatten Van Israëlische zijde is tegengespro ken dat de SS-arts Mengele gevangenge nomen is, zulks in afwijking van wat het Franse blad „Paris Prcsse" had ge schreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11