pijn KWATTA Peeks Cloppenburg lij conferentie in Evian negenhonderd bewakers West-Duitsland op zoek naar duizend ex-nazi's 13. Ulbriclit geeft openlijk rood bankroet toe Binnen enkele maanden ontwapeningsgesprek Y.S. stellen satellieten voor kerncontrole voor /ft een étonfce Kij Gevoelige vingertoppen Amerika voelt alles voor mr. Stikker RIJM) Tanganyika eind van dit jaar onafhankelijk Scala - Terlenka Planning'' in de war geraakt Zo'n heerlijke reep cadeau r-KL I voor 10 Kwatta-soldaatjes 196] KORTERE WERKWEEK POLITIE Het departement van binnenlandse zaken heeft de gemeenten met gemeentepolitie het advies gegeven per 1 november de vijfdaagse werk week in te voeren. Dit advies is gegeven op grond van de omstandigheid, dat anders de dienstroosters in korte tijd tweemaal zouden moeten wor den gewijzigd. Zoals bekend, treedt immers per 1 mei een regeling in werking waarbij rijkspersoneel en het personeel van een groot aantal gemeenten om de veertien dagen een vrije zaterdag krijgen. Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de gehele linie gelden. De regeling geldt ook voor de rijkspolitie. Itlaa Tïussisch blad laakt Nassers „methoden1' ngewoon scherpe aanval op lent Nassers methoden om Ara- lische communistische leiders te be- .trijden, is verschenen in een Russische litgave van een communistisch blad dat n Praag wordt gedrukt en dat zich ezig houdt met „problemen van vrede Ken ft socialisme". In dit partij-theoretische orgaan wordt «toogd dat sinds eind I960 „meer dan DO communisten en democraten achter ralies zijn opgeslotenen dat de ge- angenen worden behandeld al slaven in 'd der farao's. eieren en politiebeambten die ge- doclen. worden niet bestraft, "ldus het artikel, en wat nog erger is, e worden er zelfs voor betaald." Het rtikei beschrijft hoe vrouwen in Nas- ers gevangenissen worden gefolterd en oe gevangenen aaneengeketend naar ampen in de woestijn worden gedepor- >erd. De 43-jarige Erwin Walker die in 049 wegens moord op een politieagent Los Angeles ter dood werd veroor- eelid maar niet werd geëxecuteerd mdat hij geestelijk gestoord raakte, al niet meer terecht gesteld worden, ijn straf is in levenslang omgezet. Bij Kitzingen in West-Duitsland is en Amerikaanse vrachtauto in botsing ekomen met een Duitse wagen. Twee merikaanse militairen kwamen om iet leven, vijftien anderen werden ge zond. De bestuurder van de Duitse au- o bleef ongedeerd. Geen Westduits lintje voor Oostduitser De burgemeester van de Oostduitse stad Boltenhagen heeft de Westduitse maatschappij tot het redden van dren kelingen meegedeeld, dat de voorgeno men uitreiking van een onderscheiding aan een soldaat van de Oostduitse grens politie niet door kan gaan. Het uitrei ken van een onderscheiding is slechts mogelijk wanneer daartoe tussen de re geringen van Oost- en West-Duitsland een regeling is getroffen, aldus werd verklaard. De vereniging was reeds met de bur gemeester overeengekomen, dat men de onderscheiding in een korte plechtigheid zou uitreiken. De grensbeambte redde op 12 maart met gevaar voor eigen le ven twee Westduitse sportvissers, die in de Oostzee, dicht onder de kust van Mecklenburg, in nood waren geraakt. De Amerikaanse regering zou het op hoge prijs stellen als Italië zijn kan didaat voor de opvolging van Spaak als secretaris-generaal van de NA.V.O. zou terugtrekken. Manlio Broso heeft alleen de steun van zijn eigen land en Frankrijk gekregen, terwijl mr. D. U. Stikker, de Nederlandse kandidaat, de andere N.A.V.O.-landen achter zich kan weten. Amerika zou echter een eens gezinde verkiezing op prijs stellen. Advertentie) KON. MIJ. Betuwe" N.V. tiel In Evian, de badplaats aan de •'rans-Zwitserse grens waar 7 april e onderhandelingen tussen Frank rijk en de Algerijnse opstandelin- en zullen beginnen, worden op lét ogenblik uitgebreide veilig- leidsmaatregelen genomen. Moordenaar van Graeme Thome levenslang Stephen Leslie Bradley 135) is giste ren tot levenslang veroordeeld wegens ïoord op de achtjarige Graeme Thor- s, die vorig jaar juli op weg naar :hool ontvoerd werd. Bradley, van Hongaarse afkomst, iverd schuldig bevonden door een ge- leel uit mannen bestaande jury. Het kind werd enkele weken nadat tijn vader een prijs van 100.000 Austra lische ponden in een regeringsloterij ge ronnen had, ontvoerd. Er werd een los geld gevraagd, maar de ouders werd hooit meegedeeld waar zij het moesten geponeren. i Het lijkje van het kind werd vijf we ken na de ontvoering gevonden op een Ruk braak liggend land. Oppositieleider voldaan over rechtspleging Het eerste commentaar op de vrij- toraak in het hoogverraadproces in pretoria kwam van Sir Devilliers i»raaff, de leider van de Verenigde iartij, die in de oppositie is. Hij achtte de vrijspraak in de aller- irste plaats een bewijs van de hoge leeft. Hij achtte dit een winstpunt op 'en tijdstip, waarop een groot aantal uidafrikaanse instellingen in de ogen an de wereld verdacht zijn geworden. „Dit toont aan dat geen enkele rege- ng in Zuid-Afrika erop kan hopen on- le rechtbanken te gebruiken als e?n pstrument van politiek, zoals dat door jommige regeringen van totalitaire sta len wordt gedaan, die vooraan staan aanvallen op Zuid-Afrika en die ons zulke scherpe woorden veroordelen", lus de oppositieleider. Imam van Jemen toch gewond bij aanslag I De Imam van Jemen is maandag ge- Pond toen een overval gepleegd werd jp zijn auto in Hodeida, een haven aan «e Rode Zee. aldus heeft radio-Kairo lekendgemaakt. Volgens eerdere be- fichten was h'ij niet gewond. [Volgens radio-Kairo heeft de Imam in !en radiorede vanuit Sanaa, zijn hoofd- ftad verklaard: „Ik werd licht ge- Vond bij een aanslag op mijn leven foor enkele samenzweerders". Ook en- |ele leden van mijn gevolg werden loor de aanslag gewond, voegde hij ueraan toe. [Een krijgsraad zal 40 verdachten be rechten, die na de aanslag opgepakt verden. Een hunner is kapitein El Ala- 3 van de lijfwacht van de Imam. Een woordvoerder verklaarde verder, lat kroonprins Mohammed al Badr, die h Europa onder doktershanden was. jaar Jemen is teruggekeerd. Eerder Vas verklaard, dat de prins, die ten ïevolge van politieke geschillen uit de pnst was, vermoedelijk in Europa zou Mij ven. Er zijn vijfhonderd leden van de vei ligheidspolitie, driehonderd gendarmes en honderd rechercheurs in burger voor de bewaking uitgetrokken. De directe omge ving van de verblijfplaatsen der onder handelaars wordt afgezet evenals de twee kilometer lange weg tussen beide hotels. De Algerijnen zullen dagelijks met een Zwitserse helikopter naar de confe rentieplaats worden gebracht. Bij slecht weer zullen ze streng geëscorteerd per auto reizen. Inmiddels heeft het Franse kabinet de te volgen politiek bij de vredesonderhan delingen officieel goedgekeurd. Officieel werd medegedeeld, dat - De Gaulle 11 april een persconferentie zal houden, waarop onder meer de onderhandelingen ter sprake zullen komen. De opstandelingenregering heeft even eens een mededeling gedaan: „Als er ook met andere politieke groeperingen wordt gesproken, wekt dit verwarring, wat niet bevorderlijk is voor een positief resul taat' In verband met het komende pro ces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, heeft de minister van jus titie van Baden-Wiirtemberg, dr Wolf gang Haussmann, in een bijeenkomst met correspondenten, die dit proces zullen verslaan, enige mededelingen gedaan over de activiteit van de cen trale organisatie der Duitse bondssta ten tot opheldering van nazi-misda den. Deze organisatie beschikt over een cartotheek met de namen van 80.000 mensen, die betrokken zijn geweest bij de massamoorden in concentratiekam pen en de vernietigingscommando's van Eichmann. Van deze mensen werden er in de loop van de tijd verscheidene dui zenden in West-Duitsland en West-Ber- lijn door de justitie verhoord in ver band met mogelijke medeplichtigheid aan nazi-misdaden. Velen zijn reeds In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, is officieel bekendgemaakt, dat Tanganyika op 28 december 1961 on afhankelijk zal worden. De volledige onafhankelijkheid zal wor den voorafgegaan door een periode van volledig binnenlands zelfbestuur, die op 1 mei van dit jaar ingaat. Tanganyika, dat vroeger deel uitmaak te van Duits Oost-Afnka, werd na de eerste wereldoorlog door Engeland be stuurd als beheerschapsgebied namens de oude Volkenbond en later namens de Verenigde Naties. Engeland zal nu aan de Verenigde Naties voorstellen de be- heerschapsovereenkomst te beëindigen. Tanganyika heeft een bevolking van bijna negen miljoen zielen, van wie ruim 20.000 Europeanen. De conferentie van het Pact van Warschau (de communistische tegen hanger van de N.A.V.O.). die in Mos kou wordt gehouden, heeft volgens be trouwbare zegslieden, de bewapening met atoomwapens van Oost-Duitsland op haar agenda staan. Eveneens zou gesproken worden over een mogelijke terugtrekking van een deel der Sowjettroepen uit de satelliet staten Polen, Hongarije en Oost-Duits land. De resterende troepen zouden dan met kernwapens uitgerust kunnen wor den, waardoor de offensieve en defen sieve kracht niet verminderd wordt. i meest ideale merkshlrt dat alle was- en strijkproble- men oplost (mag ook e ^«machine). Lhloorbestendi? en snel droog. Met "Truon" uit één stuk boord 90 veroordeeld, niet meer in leven of bui ten vervolging gesteld. In de komende maanden en jaren zal tegen nog ongeveer duizend nazimisda- digers een vervolging worden ingesteld. Van dit aantal bevinden er zich reeds omstreeks 150 in hechtenis, terwijl even- zovelen in Duitsland of het buitenland ondergedoken zyn. De minister deelde mede, dat dank zij het werk van de centrale organisa tie men een volledig en gedetailleerd beeld heeft kunnen verkrijgen van de massavernietiging, waaraan het natio- naal-socialistische regime zich heeft schuldig gemaakt. De organisatie werd in december 1958 ingesteld. Zowel in binnen- als buitenland werd omvang rijk materiaal verzameld. (Advertentie) Geen grotere aankopen Amerikaans materieel West-Duitsland is niet van zins het aankopen van Amerikaans materieel te vergroten. Amerika wilde dat West- Duitsland in plaats van 250 miljoen voortaan 400 miljoen dollar per jaar aan aankopen van materieel zou beste den, ter vermindering van de kosten van 600 miljoen dollar, die voortvloeien uit de stationering van Amerikaanse troepen in West-Duitsland. In Bonn is men echter wel bezig aan een plan om enkele financiële verplich tingen van Amerika over te nemen, tot een totaal bedrag van 470 tot 485 mil joen dollar per jaar. Twaalf Franstalige Afrikaanse sta ten hebben besloten een economische organisatie te stichten en een gemeen schappelijke luchtvaartmaatschappij, de Air Afrique, op te richten. Gezamen lijk zullen zij besprekingen voeren met de E.E.G. (Van onze correspondent in Bonn) Van de ambitieuze plannen der Oostduitse communisten om de Westduitse Bondsrepubliek 1961 economisch niet alleen in te halen, maar zelfs te passeren komt niets terecht. De economi sche „planning" in de „Duitse Demokratische Republiek" volkomen in de war. De econo mische crisis in de communisti sche Oostzone heeft zich in de eerste twee maanden van 1961 dermate verscherpt, dat ook de partijleiding haar niet langer heeft kunnen verheimelijken en openlijk het bankroet heeft moe ten toegeven. OPZIEN Dit Js geschied op de recente 12e bij eenkomst v.h. Centrale Comité der S.E.D. in Oostberlijn. Daar heeft de chef-plannenmaker der partij en rege ring in Pan-kow, Leuschner, een aantal cijfers en gegevens moeten opsommen die 7cds in de Oostzone waar men aan mislukte planning toch wel het een en ander gewend is opzien heb ben gebaard. Na jaren van veel-gead- verteerde „vorderingen", na jaren van grootspraak omtrent het spoedige inha len van de kapitalistische Bondsrepu bliek werd thans plotseling erkend, dat de doelen die men zich had ge steld niet zijn bereikt, dat er moet worden gespaard en dat Pankow een beroep heeft moeten doen op het Kremlin om hulp. De Sowjetuuie eu de V.S. zullen binnenkort bekend maken dat overeengekomen is binnen enige maanden te beginnen met hervat ting van onderhandelingen over ontwapening, zo is in New York van diplomatieke zijde vernomen. Het is technisch mogelijk kern wapens achter de zon of maan tot ontploffing te brengen. Ook kun nen proeven op tienduizenden kilometers van de aarde worden gemaskeerd door het lanceren van loden schilden in de ruimte. Deze zouden niet groter dan tien meter behoeven te zijn om de opsporings apparaten om de tuin te leiden. Dit heeft Arthur H. Dean. de Ameri kaanse gedelegeerde op de Geneefse kernwapenconferentic, gisteren ver klaard in de toelichting op zijn voorstel kunstmanen de ruimte in te zenden voor het controleren van de naleving van een kernproevenverbod. Dean zeide dat het Westen een abso luut verbod van kernwapenproeven in de ruimte wenst, reden waarom het Rus land dringend verzoekt zich met het Westen aaneen te sluiten voor een ge meenschappelijk satellietprogramma dat het opsporen van proeven mogelijk moet maken. Dean wilde niet langer pleiten voor radarcontrole omdat de Russen daar bezwaar tegen hebben. Zij zien daarin het gevaar dat ook ruimtevaartproeven door buitenstaanders kunnen worden nagegaan. Vijftien Indonesiërs in Merauke veroordeeld Vijftien leden van geheime pro-Indo nesische organisaties zijn in Merauke tot gevangenisstraffen veroordeeld. De leden van deze organisaties zijn bijna allen Indonesische dorpsonderwijzers of kantoorbedienden, afkomstig van eilan den in Zuid-Oost-Indonesië. De leider, Benjakin Felubum, die ad ministratief werkzaam is geweest bij de missie, kreeg zes jaar gevangenisstraf. De anderen kregen straffen, variërend van viereneenhalf tot een jaar. Li een distilleerderij in Bladnoch in Schotland heeft gisteren een arbei der aan een verkeerde kraan gedraaid, waar door 4500 liter whisky in de rivier de Blad noch vloeide, waardoor een schade van meer dan een ton is ontstaan. Het waterverbruik in Bladnoch is thans sterk gestegen. De vissen zijn waarschijnlijk dronken. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft het leven geschonken aan een zoon. De vader is haar tweede echtgenoot, een Alexandrijnse arts. Het eerste kind van Narriman woont bij zijn vader, de ex-koning, in Italië. De Siamese tweeling Eva en Nina Solomon Harris, die een maand geleden in Georgetown (Brits Guiana) is gebo ren, is na een poging tot scheiding overleden. De afgelopen maand zijn cr in Egypte niet minder dan tweehon derdvijftig zeldzame an tiquiteiten gestolen. Dc bewaking der kostbare voorwerpen zal voortaan berusten bij het ministe rie van binnenlandse zaken. De plaatselijke bewakers, zijn te zorge loos. Sinds 1938 zijn er al 38.000 kostbaarbeden ontvreemd. Tientallen Amerikaanse invaliden, die hun dage lijks leven in een rol stoel doorbrengen, zijn gisteren met stoel en al in een straalvliegtuig van de Pan American geladen en van New York naar Europa ver trokken. Zij zullen drie entwintig dagen in vier Europese landen ver blijven. De reis, die als motto heeft „Vleugels voor invaliden", is ge organiseerd door de In ternationale vereniging voor hulp aan invaliden. Volgens de Amerikaan se omroepmaatschappij Mutual Broadcasting radio zullen de Ameri kaanse luisteraars dc eerste ruimtevaarder kunnen horen praten als deze in de komende maanden over het Cari bische gebied zal vlie gen. Het wordt echter geen rechtstreekse uit zending. De gesprekken zullen op een band wor den opgenomen. I De Westduitse minister van verkeer, dr. See- bohm. heeft op alle weggebruikers een be roep gedaan om de komende feestdagen de uiterste voorzichtigheid te betrachten. „Kom goed thuis vermaande hij. De V.N.-commissie in zake de status van de vrouw, die in Genève vergadert en waarin achttien landen zijn ver tegenwoordigd. heeft als minimum voor de huw bare leeftijd van vrou wen vijftien jaar aanbe volen. Een probleem bij realisering der nieuwe plannen de Russen hebben er zich nog niet over uitgelaten zal zijn .lat een kosmische storm voor een kernexplosie zal worden aangezien, wat tot opzegging van het verdrag of erger zal kunnen leiden. De komende dagen zouden beide rege ringen gelijkluidende verklaringen af leggen en in de politieke commissie een gezamenlijke resolutie indienen waarin deze commissie verzocht wordt zijn in stemming met dit initiatief te betuigen. Sinds 6 maart zyn tussen Andrej Gromyko en zijn Amerikaanse ambtge noot. delegatieleider Adlai Stevenson besprekingen over een hervatting van het ontwapeningsoverleg gaande. Dit overleg in een tienlanden-commissie van Oost en West werd op 27 juni van het vorige jaar in Genève opgeschort. Stevenson en Gromyko zouden het erover eens zijn dat de onderhandelin gen eind juli of begin augustus hervat dienen te worden. Naar verluidt zouden Stevenson Gromyko tevens overeenstemming heb ben bereikt over een formule om het tijdrovende debat over ontwapening dat op de huidige agenda van de Algemene Vergadering staat, op te schorten tot de volgende zitting die op 19 september begint. De Assemblée zou dan het langdurige ontwapeningsdebat kunnen overslaan en tijd hebben voor de afwikkeling van de agenda. Advertentie EUVRE ATitsf Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) 560) We hebben altijd gehoord dat de handen cn in het bijzonder de vingertoppen zo buitengewoon ge voelig zijn. Daarop willen we uiter aard niets afdingen. Maar wanneer u een bad gaat nemen en u voelt te voren met de hand hoe heet het water mer is dan het water in de andere kom. Maar steekt u de vinger eerst in het warmere water en vervol gens de hand helemaal in het koudere water, dan zult u ongetwijfeld het koudere water als warmer onder vinden. Mocht u te bevooroordeeld blijkt u zich met die gevoelige om als objectief waarnemer op to handen toch deerlijk te kunnen ver- treden, dan kan een huisgenoot goede gissen. Want te oordelen naar de tem peratuur die de hand te registreren overtuigende diensten bewijzen, mits u de inhoud van deze rubriek krijgt, zal het badwater niet te heet angstvallig voor hem of haar geheim ïyken, doch niet zodra bent u hele- houdt. maal in het water of vol afgrijzen richt u zich ijlings weer op om hulp tc zoeken by de koudwaterkraan. Eigenlijk vindt niemand het vreemd dat de, als gevoelig bekend staande, hand zo'n slechte temperatuurmeter blijkt te zyn en de verklaring daarvan wordt in het alge meen gezocht in het feit dat de handen voortdurend aan temperatuurswisse lingen zijn bloot gesteld en daardoor dus als het ware zyn afgestompt voor verfijnde waarneming. Deze redenering is beslist niet juist, want houdt u uw vinger gedurende enige tyd in water van 39 gr. C. cn steekt u hem daarna in water van 38 gr. C. dan wordt deze laatste onderdompeling als koud ondervon den, waaruit dus blijkt dat uw ge voeligheid groot genoeg is om 1 gr. warmteverschil waar te nemen. We kunnen nog een andere proef nemen om te bewijzen dat de onjuiste lemperatuursregistratie van onze hand niet aan afstomping is te wijten. We behoeven dan niet anders te doen dan twee kommen te nemen en de eerste te vullen met warm water van 30 gr. C. en de andere met water van 34 gr. C. Het temperatuursverschil ls dus 4 gr. Wanneer u nu beide wijs vingers gelijktijdig in de kommen doopt, zult u zeker kunnen consta teren dat het water van 34 gr. war- Trouwens. die proefpersoon kan nog op een andere wyzc behulpzaam zijn om ons van onze gevoelloosheid te overtuigen. Met de vingertoppen zullen we twee passerpunten die twee millimeter van elkaar verwijderd zjjn, beslist als twee punten waarnemen. Maar plaatst iemand de twee passerpun ten, die enkele mil limeters van elkaar staan, op de boven kant van onze vin gers, dan voelen we deze twee punten als cén punt. Eerst wanneer dc passerpunten ongeveer één cm uit elkaar liggen, Ls de huid aan de bovenzijde der vingers in staat do twee punten afzonderlijk tc onder scheiden. Op de rug van de hand dienen dc twee punten zelfs 31 mm uit elkaar te liggen. Het on gevoeligst zijn in dit opzicht de bovenarm en de rug. waar op som mige plaatsen de twee punten eerst dan afzonderlijk gevoeld kunnen wor den indien de afstand méér dan 6 cm bedraagt. (Voor alle zekerheid waarschuwen we de hardhandlgen dat zij met de passerpunten niet in de huid moeten steken, maar slechts een lichte aan raking moeten bewerkstelligen!) Wellicht wilt u nu weten, hoe het komt dat wfj door ons gevoel zo be drogen kunnen worden? Daarover een volgende keer! Ofschoon de in 1958 aangenomen „wet op het 7-jarenplan" voorzag in een jaarlijkse stijging van de indus- trieproduktie met 10 procent, bedroeg zij nadat ook in het eerste jaar van het Zevenjarenplan het doel niet werd gehaald in 1960 nog maar 8.3 procent. Voor 1961 is de stijging der halve gereduceerd tot 7.2 procent. In dit jaar wil de Oostzone 17 miljard Oostmark investeren. Waarschijnlijk zal men echter veel meer nodig heb ben, nu de Ocstzone onlangs de (West duitse) D.I.N.-normen (Deutsche Indus trienormen) heeft afgeschaft en ver vangen door de Sovjetrussische G.O.S- normen. De Oostzonale plannenmakers hebben blijkbaar nog geen voorstel ling van de bronnen, waar deze ver moedelijk noodzakelijke meer-investe- ringen vandaan moeten komen. Wan neer de Oostzone haar industrieproduk- tie niet op peil zou kunnen houden of die zelfs nog verder zou teruglopen, kan dit niet zonder consequenties blij ven voor de rust van het communisti sche Oostblok. De Sovjetzone heeft nl. in verdragen vastgelegde export-ver plichtingen. De andere Oostblok-staten rekenen op deze Oostzonale leveran ties. WONINGBOUW Bijzonder slecht is het gesteld met de woningbouw in de Oostzone. Er zou den m 1960 80.500 nieuwe woningen worden gebouwd. Aan het einde van het jaar waren daarvan 15.800 nog niet klaar. Voor 1961 is het aantal nieuw te bouwen woningen vastgesteld op 94.200. Wanneer dit ook hoger is dan het „Planziel" voor 1960: het is 8.000 min der dan in vroegere plannen. Ook wan neer de Oostzone dit aantal nieuwe wo ningen inderdaad zou kunnen bouwen, is zij al 46.000 eenheden achter op de getallen, die in de „wet op het Ze venjarenplan" werden vastgesteld. Veel hoop op een beter leven heb ben de S.E.D.-plannenmakers de 17 miljoej» Duitsers in de communistische Oostzone niet gelaten. Nog geheel af gezien van de moeilijkheden in de ver zorging met levensmiddelen, die zijn ontstaan nadat ongeveer een jaar ge leden de gehele Oostzonale landbouw onder dwang en terreur werd gecollec tiviseerd, heeft het Centrale Comité der S.E.D. dat de Bondsrepubliek in de loop van dit jaar wilde inhalen en voorbijstreven thans verklaard, dat een bevredigend sortiment in de handel pas „over enkele jaren" mo gelijk zal zijn. VLUCHT De omzet in de detailhandel is in 1960 weliswaar nog met 183 Oostmark (van 2.431 to» 2.614 Oostmark) per inwoner gestegen, doch dit „gunstige" resultaat was alleen maar mogelijk, omdat er in de D.D.R. hoe langer hoe minder mensen kopen, aangezien de bevolking elk jaar met gemiddeld 200.000 zielen afneemt, als gevolg van de nimmer-aflatende vluchtbeweging naar de Westduitse Bondsrepubliek. Voor 1961 is een afzetstijging van nog maar 119 Oostmark per capita ge rekend. De rekening betaalt de Oost duitse arbeider; de loon-„pot" in de Oostzone is in 1960 met 1.2 miljard Oostmark gestegen. Er staat even wel geen warenaanbod tegenover. Er is een geweldig overschot van koopkracht en dit oefent een zware inflatore druk op de Oostmark uit. Een loonstop is wel niet meer te vermij den. Er moet in de Oostzone dus har der worden gewerkt om de produktie te doen stijgen, maar de lonen zullen gelijk blijven en in vele gevallen zelfs sterk worden gekort. S.E.D.-plannenmaker Leuschner heeft laten weten, dat hij in 1961 rond 3.3 miljard mark aan uitgaven zal moeten sparen. Voor de Oostduit- sers 'oetekenc dit nog minder koffie, zuidvruchten, wol, kaas vis, nog min der koelkasten en televisieapparaten, nog meer loon over waarmede zij niets itunnen kopen. „Volgens plan ook in de toekomst aan alles tekort", is wel de beste leuze voor de economi sche planning in de communistische Oostzone van Duitsland. „En avant a Paris", schreeuwden in de eerste We reldoorlog de Duitse troepen en mar cheerden achteruit in de richting van de Duitse grens Zo ongeveer is de eco nomische situatie in de communisti sche Oostzone. Zij kan de Bondsrepu bliek waarschijnlijk alleen maar inha len, wanneer zij haar op de terugtocht ergens tegenkomt. Advertentie /net RDTERDDN MWMKIUTIK.I MMIU f/^orenjl mtniuiH

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5