Militair akkoord Kong Commentaar llieume feihscife ÖTourmti m o iilil Bijgeloof bracht rovers ongeluk Rode luchtbrug in Laos blijft intact 130,- NIEUWS in één oogopslag Geld van vermoorde weduwe gevonden? Twee miljoen BON Moordenaar van Keesje opnieuw in arrest RE DONDERDAG 30 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 1 2,55 per maand; f 0.59 per week. Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. <B« contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12138 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CURISTELIJK-IS AT ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is aheblcuen tnyn bert ia Ugljenspotf Kerk staat nog altijd aan de markt Zie pagina 2 Generaal Moboetoe is onderhandelingen begonnen met offi cieren van de Loemoembistische troepen in Oostprovincie en Kivoe. De generaal verklaarde, dat zij wellicht tot een oplossing van het militaire conflict tussen Leopoldstad en Stanleystad zullen leiden. In Peking voeren de Sowjetunie en communistisch China be sprekingen over een staken van het vuren in Laos. De Russen blijven voorraden aanvoeren. De gevechten beperken zich tot patrouille-activiteiten. Het is niet onmogelijk, dat eind juli of begin augustus de onder handelingen tussen oost en west over de ontwapening worden hervat. De tienlanden-commissie was het laatst in juni van het vorige jaar bijeen. Op 11 april zal president De Gaulle op een persconferentie nadere mededelingen doen over de Frans-Algerijnse onderhan delingen. die op 7 april in Evian beginnen en waar 900 man wordt ingeschakeld voor de bewaking. Op het corpscongres van studenten aan de Vrije Universiteit is uitgesproken, dat één procent van het nationale inkomen en één procent van het persoonlijke inkomen als hulp voor de onderontwikkelde gebieden dient te worden gegeven. De stu denten zullen ter realisering daarvan een actie voeren. De Christelijke sociale onderofficieren vereniging is voornemens binnenkort opnieuw de salariëring van het militaire beroeps- personeel beneden de rang van tweede luitenant in het ge organiseerd overleg aan de orde te stellen. Rijkswaterstaat hoopt op vrijdagmorgen 28 april de laatste schuiven in de caissons in het Veersegat te kunnen slüiten, waarmede dan officieel deze zeearm zal zijn afgesloten. „Morden op Goede Vrijdag zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaus zijn tot 12 uur 's middags ge opend. OOK het christendom is gaan denken im grote getallen. Als er in ons land kerkbouwacties worden georganiseerd, d'an gaat het niet over duizenden guldens maar over miljoenen. Als er, zoals onlangs in Enge land het geval was we hebben er u uitvoerig over ingelicht een nieuwe vertaling van de bijbel verschijnt, dan blijft de oplage niet be perkt tot enkele duizen den zoals voor de meeste boeken gebruikelijk is: in Engeland zijn er niet minder dan twee miljoen exemplaren gedrukt van de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament. De foto getuigt dat het een royale uitgave is. We mogen daar, dunkt ons, blij om zijn. De activiteiten van het christendom zijn vele en velerlei en dragen de mogelijkheid in zich om Gods blijde boodschap uit te dragen tot in de verste uit hoeken van de wereld. Ter wijl ook de mogelijkheden „dicht bij huis" niet ver- geten worden is deze christelijke krant niet een voorbeeld van al deze acti viteiten? En worden radio en televisie niet eveneens ingeschakeld in dienst van het Evangelie? Aan activiteit ontbreekt het niet! Toch verschijnt er morgen geen krant, want morgen is het Goede Vrijdag. Het is goed dat het zo is. Immers, al die verheugende gezamen lijke activiteit mag ons nooit uit het oog doen verliezen, «lat het christen-zijn niet iets massaals is. Ieder mens, ieder mens afzonderlijk dient de weg te gaan naar Golgotha. Dient op te blik ken naar de Man van Smar- ten en daar, aan het kruis, zijn zonde en schuld te be lijden. Opdat hij op de Paas- morgen mee kan juichen „Jezus leeft en ik met Hem Daaraan, aan die beslis sing van die ene mens, wer ken die twee miljoen bijbels mee. En die kerkbouwacties. En, zij het ieder op hun eigen wijze, de christelijke krant en de christelijke radio en televisie. Alles en allen tezamen als dienstknechten van Jezus Christus. En allen wetend dat de overwinning zeker is. „Het is volbracht!" —het is het overwinnings woord. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand'kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing U>. (straat) (woonplaats) 0 De Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de ..Heilige Daad"-ambassadeurs Jolle J. en M. J. J. V., evenals die van de ex-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank G. H. opnieuw met dertig dagen verlengd. IN KONGO zijn dinsdag onderhandelingen begonnen tussen afgevaardig den van het leger van generaal Moboetoe en twaalf officieren van het rebellenleger in Oostprovincie en Kivoe. Generaal Moboetoe verklaarde gisteren in Leopoldstad, dat deze besprekingen wellicht zullen leiden tot oplossing van het militaire conflict tussen de regering in Leopoldstad en het rebellenbewind in Stanleystad. De officieren uit Stanleystad verklaar den, dat zij hun troepen 160 km van de grens van Evenaarsprovincie heb ben teruggetrokken en verzochten de afgevaardigden van Moboetoe het zelfde te doen. Moboetoe voelt hier na de ervaringen in Loeloeaburg echter niets voor en heeft in zijn plaats daarvan zijn woord als officer gegeven, dat er van zijn Jtant geen agressie zal plaatsvinden. Zoals men weet bezetten de troepen uit Oostprovincie Loeloeaburg nadat de Ver. De gevechten in Laos hebben zich de afgelopen dagen beperkt tot pa trouille-activiteit, maar de bevoorra ding van de linkse troepen door mid del van de Russische luchtbrug gaat in een zelfde tempo als voorheen door. Intussen plegen de Sowjetunie en communitsieh China volgens Indische diplomatieke kringen overleg over een staken van het vuren in Laos. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de Chinezen zich tegen een dergelijk bestand heb ben verklaard. Het is overigens op gevallen, dat de radio-uitzendingen van rood China een steeds scherpere toon aanslaan tegen de Ver. Staten en president Kennedy. Uit dit alles kan worden opgemaakt, dat het wel enkele weken kan duren, voordat de Sowjetunie reageert op de verleden week door Engeland gedane voorstellen voor een onder toezicht staken der vijandelijkheden in Laos en het uitschrijven van een veertienlanden- conferentie om het land tot een onaf hankelijke en neutrale staat te maken Mocht de Sowjetunie een oplossing op de lange badn schuiven, dan zal nieuw overleg tussen de leden van de ZOAVO nodig zijn. In de resolutie, die de ZOAVO-landen gisteren hebben aanvaard, wordt gezegd, dat „leden van de ZOAVO bereid zijn, binnen de bepalingen van het verdrag elke actie te ondernemen', die onder de omstandigheden op haar plaats zou zijn". Aarlgezien hier gesproken wordt van „leden" en niet „de leden", neemt men aan, dat niet alle leden bereid zijn, ge wapenderhand op te treden (Frankrijk bijv.) en dat er leden zijn, die slechts een symbolische strijdmacht willen le veren. De Amerikaan Rusk ontweek vragen, of verder overleg nodig zal zijn, voor dat in Laos tot actie kan worden over gegaan. Maar de Fransman Couve de Murville herhaalde nadrukkelijk, dat inderdaad nieuw overleg nodig zal zijn. „Dit is geen interpretatie, maar een feitelijke verklaring", aldus de minister. In de resolutie waarschuwt de ZOAVO- raad ook nog tegen pogingen om zich van Zuid-Vietnam meester te maken. De ontwikkeling in Laos en Zuid-Vietnam zal voortdurend en nauwlettend in het oog worden gehouden. PRIJS U GELUKKIG MET f 130,- Deze week betekent f 130,- voor u méér. U kunt er - alleen deze week- een mees terlijk kostuum voor kopen.- modieus van snit, voortref felijk van afwerking. Een goede koop: 'n speciale aanbieding. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM De reis-informaties op de negende A. N. YV. B. - tentoonstelling ,,Goed Kamp' in Den Haag, zullen ditmaal voor hel eerst door geüniformeerde A.N.W.B.-receptionisten worden ver strekt. (Foto). Sinds enige maanden zijn bij de A.N.W.B. enige vrouwe lijke employees in opleiding, die zul len worden belast met speciale taken, zoals het geven van' reis-inlichtin- gen op tentoonstellingen en het op treden als tolk. Deze meisjes zijn ge kleed in donkerblauwe uniformen met in goud-geel de letters A.N.W.B., waarbij een leuk vlot hoedje wordt gedragen. Bij de uniform hoort ook een ruime tas. Naties verzekerd hadden, dat Moboetoe niet van plan was het gebied van de rebellen binnen te vallen. Moboetoe zei niet, of hij een ontmoe ting zal hébben met generaal Loendoela, de bevelhebber van de rebellentroepen. In regeringskringen wordt echter druk over deze mogelijkheid gespeculeerd. Men vermoedt, dat de huidige bespre kingen op lager niveau de weg moeten banen voor een ontmoeting tussen beide generaals. Intussen liet premier Ileo in Leopold stad doorschemeren, dat de vooruitzich ten voor een oplossing van het politieke geschil tussen zijn regering en het re- bellenregiem in Stanleystad er nog niet erg gunstig uitzien. Hij heeft geprobeerd, de problemen tot een oplossing te bren gen met Kamitatie, de links-georiënteer de gouverneur van de provincie Leopold stad. totdusver echter zonder resultaat. VOORSTELLEN Gizenga, hoofd van het regiem in Stan leystad, zou aan vertegenwoordigers van de Ver. Naties de volgorde voorstellen hebbeil gedaan: 7. Bijeenroeping van het parlement on der bescherming van de VN op de l luchtbasis Kamina of in een neutraal land, zoals Soedan. o. Het parlement laten beslissen, wie de verantwoordelijke regeerders van het land moeten Worden. o. Reorganisatie van het leger door de VN in samenwerking met deze rege ring. j. Ontwapening van de Kongolese strijd krachten tijdens de zitting van het parlement. c. Nieuwe verkiezingen of een referen dum onder auspiciën van de VN als deze voorstellen voor andere Kongolese groeperingen niet aanvaardbaar zijn. Mocht ook dit worden verworpen, dan zal er geweld worden gebruikt, aldus een verklaring in Stanleystad. Voor do vijfde maal werd gisteren de jaarlijkse nationale boomplantdag gevierd. Hieraan namen 10.000 kinderen deel uit ongeveer 35 gemeenten verspreid over het hele land. In de bossen van „Het Utrechtse land schap te Bilthoven waren 600 kinderen aan het planten. (Van een onzer verslaggevers) ECHERCHEURS van de Rotter damse zedenpolitie hebben de 37-jarige winkelier M. H. K., die twaalf jaar geleden door de recht bank te Rotterdam werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar wegens moord op de negen jarige Keesje Vermeulen, gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht de laatste weken ontucht te hebben ge pleegd met enkele kleine kinderen. De arrestatie geschiedde, nadat de ouders bij de politie aangifte hadden ge daan. Woensdag is de winkelier, die na 't uitzitten van zijn straf reeds enkele ma len met de politie in aanraking is ge weest wegens zedenmisdrijven, voor de officier van justitie geleid. De naam van K„ die vroeger het be roep van glasblazer en instrumentmaker heeft uitgeoefend, kwam enkele weken geleden opnieuw in de publiciteit In ver band met de moord op het achtjarig jongetje Marcel Nivard. Als een lopend vuurtje deed het ge rucht de ronde als zou de 39-jarige kap persbediende Gerard L., die er van wordt verdacht Marcel Nivard om het leven te hebben gebracht, ook schuldig zou zijn aan de moord op Keesje Vermeulen in april 1948. e In en serie artikelen sprak Het Vrije Volk zelfs de veronderstelling uit, dat de 37-jarige winkelier K„ tegen wie tij dens de rechtszaak bezwarende verkla ringen werden afgelegd, onschuldig in de cel heeft gezeten. Kort na de arrestatie van Gerard L. hgeft de winkelier zijn advocaat, mr. J. van Meurs. opdracht gegeven om „als er wat inzit" bij de Hoge Raad een ver zoek om revisie in te dienen van het vonnis. K. heeft in 1943 tijdens zijn verhoor door de politie bekend. Het Eiroces-verbaal heeft hij echter nooit wil- en tekenen. Ook op de zittingen heeft hij volgehouden onschuldig te zijn. WIJ LEVEN in een verwarde wereld. Het is bovendien een wereld die voortdurend met zichzelf bezig is. Dit geldt de mens, het geldt ook de volken. Zou trouwens de verwarring niet vooral veroorzaakt worden, doordat de mens bezig is met zichzelf? Hij acht zich op zichzelf aangewezen. Hij heeft moeite, van zichzelf af te zien. afstand te nemen van zichzelf. Omdat hij zich zo op zichzelf betrok ken acht, daarom schort het ook aan we zenlijke menselijke betrekkingen. Wij le ven in een tijd. waarin de mogelijkheden tot communicatie hoog zijn opgevoerd. Er zijn meer en snellere verbindingen dan ooit. Wij spoeden ons in onvoorstelbaar tempo naar de meest verwijderde gebie den. Afstanden zijn weggevallen. En juist is deze tijd van hoog opgevoerde commu nicatiemogelijkheden komt het gebrek aan wezenlijke communicatie eerst recht aan het licht. In alle communicatie is er de eenzaamheid. Vandaar het onbehagen. Vandaar de spanningen die zich telkens weer cn al lerwegen voordoen. De mens zoekt het geluk cn kan het niet vinden. Zou het misschien komen, omdat hij het zoekt in het platte vlak van de dingen om hem heen? Zou het komen, omdat hij, als staande voor een spiegel, toch alleen zich zelf z'ct? Zou ook wat hij zoekt mogelijk zichzelf zijn? Morgen is het Goede Vrijdag. Het bc tekent, dat eens, op deze zelfde werel een kruis is opgericht. Het betekent oc' een herstelde verbinding, een hersteld communicatie. Allereerst een tussen d mens en zijn schepper, tussen de mens c: zijn Heer. Die communicatie was door de mens schier hopeloos verknoeid. De men was zijn eigen weg gegaan, en het was een dwaalweg gebleken. Totdat hij, onder al zijn zoeken, zelf werd opgezocht. Zijn Heer kwam bij hem. kwam naast hem staan, zou voortaan me' hem gaan. En wat het voornaamste en het heerlijkste was, zijn Heer zou hem ook dc weg terug wijzen, zou de verbin ding herstellen, zou hem verlossen. De mens heeft daaraan op een wonder lijke wijze medegewerkt, namelijk door zijn Heer, hoezeer gekomen om hem te bevrijden, aan het kruis te slaan. Maar de kru;sdood van de Heer hield tegelijk in, dat deze nu ook alle zonde droeg, wegdroeg. En zoals de Ilcer door zijn dood de be vrijding bracht, bracht Hij door zijn over winning op de dood het leven. Hij bracht het voor ons allen. Nu wordt alleen nog van ons gevraagd, van ons zelf af te zien en op llcm. Het betekent voor wie tot nu toe alleen zich zelf heeft geschouwd een nieuw gezicht. En nu kan men ook de medemens weer onder de ogen komen. Dit wezenlijke nieuws mag in de krant van vandaag, de laatste voor de Goede Vrijdag, niet ontbreken. Politie vond f '25.000 in Nieuw- en St. Joosland (Van onze correspondent) In het Walcherse dorp Nieuw- en St.-Joosland, dat op 8 januari 1957 opgeschrikt werd door de moord op de weduwe Sicn Kodde-Rosc, is deze nog altijd onopgeloste zaak opnieuw het gesprek van de dag. Min of meer bij toeval heeft dc gemeentepolitie van Middelburg in samenwerking met de recherche van de rijkspolitic nl. bij een huiszoeking een bedrag van 25.000 ontdekt, ten huize van de los-werkman L. K., een zwager van de vermoorde weduwe. Aanvankelijk was tijdens de rechtszittingen in 1957 sprake van een bedrag van 6000, dat eigendom was van de weduwe Kodde. Destijds reeds waren echter verschillende betrokkenen van mening dat er ook nog eeu bedrag van 20.000 moest zijn van de vermoorde weduwe. Nieuwland gonst nu van de geruchten en men legt nu in het dorp verband tussen deze geheimzinnige 20.000 en de geldvondst van 25.000 door de politic. T?EN depressiedoorbraak een paar da- gen voor Pasen is, wat het weer be- treft, nu niet bepaald een hoopgevend verschijnsel. Het hogedrukgebied bij Ierland heeft zich naar de Golf van Bis- caje teruggetrokken met als gevolg dat de depressies nu vrij baan hebben in de richting van West-Europa. Ook hier in het westen regende het vanmorgen en tegen de avond zou een koufront met enkele buien passeren. De temperatuur zal morgen iets lager komen te liggen en het algemene weerbeeld heeft een sterk wisselvallig karakter gekregen. Toch hopen wij dat het hogedrukgebied ten westen van Frankrijk tegen het weekeinde weer wat dichterbij komt en de depressies gaat dwingen een wat noordelijker route te volgen. Tendens: langzaam dalend Stand gisteren: 764 De Bilt verwacht tot vrijdagavond: HET WEER IN EUROPA Over het algemeen veel bewolking met Rapporten hedenmorgen zeven uur af en toe enige regen. Overwegend mati ge wind in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere temperaturen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN maan op 18.25, onder 6.16 uur. Zaterdag, zon op 516, onder 19.13 uur. Volle maan op 1 april De aanleiding tot deze mogelijk nieuwe ontdekking in de beruchte zaak Nieuwland is een geval van brandstich ting in dit veelbesproken dorp. Reeds enkele dagen na deze brandstichting arresteerde de politie de los-werkman L. K. Hij zou de brand hebben gesticht om represaille te nemen op de aannemer, die het huis dat in aanbouw was, plaatste De rijkspolitie kwam op het spoor door de veronderstelling, dat zelfs de brand stichter verrast moet zijn door de ont ploffing van een bus met benzine die hij gebruikte bij het stichten van brand. Men nam aan dat hij brandwonden moest hebben opgelopen. Inderdaad bleek de loswerkman L. K. aan gezicht cn handen gewond te zijn. De bekende anatoom patholoog dr J. Zeldenrust uit Den Haag werd ingeschakeld om uit te maken of het hier inderdaad brandwonden betrof, veroorzaakt door benzine. In verband hiermee werd ten huize van deze los- werkman een huiszoeking verricht. Korte tijd tevoren had de politie reeds gespro ken met de 44-jarige taxichauffeur en handelaar in tweehands auto's L. H„ die indertijd verdacht werd van moord op de weduwe Kodde. Voor vervolg zie pagina 11 Station Wcers- cestrldh ■O c a s Z 3t ■r l'rn.pri n L) Helder regen 6 10 8 3 Ypenburg regen 11 10 9 6 Vllss regen 12 9 9 2 Eelde regen 3 11 8 4 'Je Bilt regen 5 10 8 7 Twente regen W7.W 6 10 8 6 Elndn regen zw 6 11 8 2 Zd -Limb in.regen zw 8 9 7 2 Helsinki sneeuw O 8 3 -5 0.5 Stockh sneeuw 9 7 -1 7 Oslo onbew. 6 3 -3 9 Kopenn onbew. 11 8 4 2 Aberdeen gh. bew. nnw 15 1 0 Londen regen 7 12 10 0.5 A'dam regen wzw 12 10 8 4 Brussel gh. bew. 15 9 7 4 Luxemb sneeuw ZW 6 Parus gh. bew. wzw 5 13 10 0 Bordeaux mist windstil 17 0 0 Grenoble 1. bew. windstil 17 -1 0 Nice zw bew. n 5 16 7 0 BerUjn regen wzw 8 9 9 3 Frankfort regen 8 11 8 0.1 MUnchen regen wzw 12 12 9 0.4 ZUncb regen zw S 13 0 0.1 Genéve zw. bew. zw 2 10 5 0 Locarno onbew. no 1 10 0 0 Wenen zw. bew. w 11 10 5 0 Innsbruck mist 0 3 15 5 0 Belgrado gh. bew windstil 11 3 0 Athene onbew. windstil 12 4 0.4 Rome onbew 2 16 3 0 Ajacclo h. bew. 5 19 3 0 Madnd 1. bew. windstil 22 5 0 Mallnrca 1. bew. 23 8 0 Lissabon TAE ITALIAANSE politie heeft verklaard dat een oud zigeunerbijgeloof hen op het spoor heeft gebracht van dc „Groene hoedjesbende", een groep Noord-Italiaanse bandieten, die het pistool los in de zak droegen. De bandieten, die gewoon lijk groene alpenjagershoed jes droegen, worden verdacht van zestig gevallen van roof en diefstal In drie maanden zouden zij een buit van bijna vier ton hebben behaald, vrijwel allemaal in kleine plaatsen. Dikwijls legden zij hele dorpen het zwijgen op door pistoolsalvo's, terwijl zij zaken van kleding en voedsel leegroofden. Zij traden echter slechts vijf nachten per week op. Volgens een luitenant-kolo nel van de nationale politie leverde dit het spoor op, dat tot de aanhouding van de meeste verdachten leidde. Geen van de overvallen vond plaats op maandag of vrijdag. Iemand kwam op het lumineuze idee dit in ver band te brengen met het oude bijgeloof van dc zigeu ners, dat werk op maandag en vrijdag geen zegen mee brengt. Daarna heeft de politic op een aantal avonden (maar niet op maandag of vrijdag) een kordon getrokken rond alle zigeunerkampen binnen het gebied van de berovin gen. De val werkte. Er werd een auto met zigeuners aan gehouden, die van een kar wei terugkeerden. Enkele zigeuners werden gearres teerd. Een kaashandelaar uit Santa Christina wordt ervan beschuldigd als heler voor de bende te zijn opgetreden. Zijn zoon zou de bendeleider zijn. De rest van de bende zou bestaan uit een reeds eerder veroordeelde man cn vier zigeuners. Twee van de zigeuners zijn nog voort vluchtig. Een vraag houdt nu de politiemannen bezig: waarom droegen de bandieten groene hoedjes? De zaak komt te zij ner tijd voor een gewone rechtbank. Er is geen reden om aan te nemen dat er een groenhn-rt-n veemgericht zal worden gehouden. (rita) „Ik laat eerst de vogels hun buik vol eten, pap, dan ga ik daarna zaaien."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1