der wijde verten Aan de kleurige van Italië... Zeilen in het I LANGS DE GROENE KUSTSTRAAT In de Duitse Hanzesteden is zo veel te zien.... Bremen: verrassend Hamburg: imponerend Lübeck: koningin TT ET grootste en mooiste water T-L sportgebied van Europa be vindt zich binnen onze landsgren zen. Het is de zuidwesthoek van Friesland, waar in alle variaties de watersport kan worden beoefend. Sneék geldt van oudsher als hèt centrum, waarschijnlijk doordat het de grootste jachthaven van Europa is, zowel wat oppervlakte als 1 wat de accommodatie voor het on derbrengen van boten betreft. Hoe vreemd het ook moge klinken, maar Friesland heeft pas laat Ingezien dat er in ons dichtbevolkte land be hoefte is aan recreatie, aan ontspan ning, aan ruimte en stilte voor hen, die veelal wonen in de steden met hoge mensenpakhuizen of in de nabijheid daarvan, waar het verkeer altijd druk is en veel lawaai brengt. Langzamerhand heeft Friesland ech ter bemerkt, dat het zich toeristisch moet ontwikkelen, wil het niet ach terop raken. De mogelijkheden daar toe zijn in ruime mate aanwezig, omdat ,,het land der wijde verten" bijzonder geëigend is om rust en ruimte te schen ken aan die Nederlanders, die betrek- kelijk dicht bij huis hun vakantie wensen door te brengen en dan niets I liever dan water om zich heen willen zien om daarop de hun geliefde sport te beoefenen. ONTWIKKELING Die toeristische ontwikkeling ten goe de manifesteert zich in het Friese Me rengebied ook daarin, dat de stadjes en dorpen in de Zuidwesthoek van Friesland zich dichter hebben aaneen gesloten teneinde toeristische doel einden na te streven. Er werd een Fe deratie van VW's in het leven geroe pen, waarvan de heer G. v. d. PUpe- kamp voorzitter werd. Veie Jaren was de heer Van de Pijpekamp ai secreta ris van de VW in Sneek. In zUn boek handel was tevens het VW-inllchtln- genkantoor gevestigd. Dat gaat veran deren, want om bU Sneek en naaste omgeving te blijven: Jaarlijks komen daar 200.000 gasten ontspanning zoe ken, en nu vindt men het in Sneek 'overigens terecht tUd worden een eigen VW-lnlichtingenbureau in te richten. De boekhandel van de heer Van de Püpekamp kan het niet meer af. Die Federatie van VW's in het Frie se Merengebied heeft in feite ook hier toe de stoot gegeven Sneek moge dan voorlopig althans het centrum blijven, het heeft het monopolie niet meer. Ook andere, kleinere plaatsen hebben zich aangediend als verblijf plaats voor watersportliefhebbers en ook daar heeft men een goede accom modatie en rijke mogelijkheden voor de beoefening van de watersport, waar van in Friesland de zeilsport nog altijd de belangrijkste is. ZEILSCHOLEN Daar is bijvoorbeeld Langweer, dat jvooral de laatste jaren snel opkomt. Het schilderachtige plaatsje heeft een grote jachthaven, alsmede kampeer terreinen. Water en bos zijn in de on middellijke nabijheid. IJlst legt zich ook steeds meer en meer op de watersport toe. Deze zo mer wordt er een Geref. zeilschool ge opend, terwijl er voorts plannen be staan een hotelschipzeilschool in te richten. Zeilscholen zijn er overigens te kust en te keur in dit Friese Merengebied. Daarover kan men ook in Grouw, in Heeg, in Woudsend en in Sloten mee praten. Overal scholen, overal Jacht havens, overal prachtig zeilwater in de directe omgeving. In Friesland is men niet, zoals dik wijls voorkomt, aangewezen op één meer of één vaart Het aantrekkelijke van dit gebied is, dat men hele toch ten kan ondernemen en zelfs niet des avonds op het punt van uitgaDg be hoeft terug te komen. De Elfsteden tocht wordt ieder jaar ook per zeil boot in het Friese Merengebied ge maakt Die staat dit Jaar weer op het programma en wel van 24 tot 29 juli. Daarna volgt dan van 12 tot 17 augus tus de wereldberoemde Sneek-week. Dan zeilt men óf praat over zeilen VAREN Velen in Frieslands Zuidwesthoek hebben een eigen boot Maar talrijke watersportliefhebbers komen zonder vaartuig naar het land der wijde ver ten. Ook dan zal men van het water en de watersport kunnen genieten, want zoals in bosrijke streken bungalows worden verhuurd, zo kunnen in het Friese Merengebied boten gehuurd worden, zeilboten zonder meer en ook zeilboten waarin men wonen kan. De huurprijs is nauwelijks hoger dan die van een bungalow. Bovendien kan men er nog een buitenboordmotor bü hu ren, zodat men ook zonder te zeilen door de talrijke vaarten van meer tot meer kan varen. De grootste botenverhuurder in het Friese Merengebied, de heer R. Moedt uit Sneek, kan niet eens alle aanvragen voor buurboten accep teren.. „Na de oorlog is de toch al grote belangstelling zelfs nog met snelle schreden vooruitgegaan: over viertjaar is het gehele Merengebied één groot toeristencentrum", zegt hij. Én daar zit er wel in, want alleen in Sneek waar 5700 huizen staan zijn 1300 zeilboten van inwoners gestationeerd. Dat. betekent één op vier. Doch niemand bekommert zich daarover, want men merkt het nau welijks. Frieslands Merengebied is immers het land der wijde verten en daar is nog ruimte voldoende voor nog veel meer watersportliefheb bers, die hun hart willen ophalen aan de genoegens van de watersport. Broodmuseum Ulm Een museum, zoals Europa er geen tweede ken<t, is in hel Duitdultse Ulm te bezichtigen: het Duitse Broodmu seum. Men kan hier aan de hand van tekeningen, oude documenten, werk tuigen en gereedschappen de reeds 4000 jaar oude geschiedenis van de vervaar diging van het brood volgen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de economische, sociale en gods dienstige betekenis van het brood in het leven der volkeren. Aan het museum is een omvangrijke bibliotheek en een belangrijk archief verbonden. Op de tiende plaats van alle Duitse steden staat Bremen, dat meer dan 550.000 inwoners telt. Het is dus een grote stad, doch het lijkt wel of men vanaf het prille begin in 782, toen de stad om haar vrij heid tegen Karei de Grote vocht, steeds de ruimte heeft gehad. Het is er open en vrij. Gaat men bijvoorbeeld van het Hauptbahnliof naar het Marktplatz en wie gaat in Bremen niet eerst naar dit historische marktplein dan pas seert men een brede parkstrook'waar verrassend een rasechte Hollandse mo len staat. Die parkstrook is aangelegd op de vroegere wallen, die de oude bin nenstad van de omgeving afsloten. En buiten die wallen is men niet zuinig met grond geweest bij de aanleg van de stad. Het heeft er in Bremen alle schijn van, dat men eerst de parken heeft aan gelegd en de daarna overgebleven ruimte voor bouwterrein heeft benut. Zo ligt daar, direct ten noorden van het station, het Bürgerpark, dat zo'n slordige 200 ha groot is, als een eiland van rust temidden van het drukke stads gewoel. Ergens anders in de stad vindt men het Rododendronpark, waar men vele smalle paadjes tussen de meters hoge rododendronstruiken heeft aange legd. Niet ver daar vandaan vindt men de Botanische Garten en verder zijn er nog een hele serie kleinere parken, zo dat men aan groen in deze grote han dcis- en havenstad geen gebrek heeft. Doch velen gaan eerst even naar het Marktplatz. En terecht, want daar waant men zich in een soort gebou wenmuseum. Het grote gotische raad huis met zijn renaissance gevel valt direct op. Lüder von Bentlieim heelt er vele jaren aan gewerkt. Hij is de man die ook het in 1929 afgebrande Leidse stadhuis heeft gebouwd en menigeen in Breinen zal u weten te vertellen, dat het Bremer raadhuis als twee druppels water op dat van Leiden lijkt Schuin naast het raadhuis staat de St.-Petridom met zijn groene torenspit sen, waaraan men meer dan negen eeuwen geleden is begonnen. Doch er is meer rond de Biemer markt: daar staat de Schtitting, hot gildehuis van de Brcmer kooplieden, dat geheel in oude stijl na de verwoestingen in de oorlog is hersteld en vlak daarnaast staat het in 1958 pas weer in gebruik genomen herstelde spaarbankgebouw. En op het hoekje, achter het meer dan levensgrote beeld van Roland de reus, staat een kundig in de trant der omliggende ge bouwen hersteld restaurant. En kijk dan nog even aan de zijkant van het raadhuis. Behalve de ingang naar de Ratskeller, waarin men een kopje koffie temidden van de grote biervaten kan drinken, vindt men dat leuke, verras sende standbeeld van de Bremer stad- muzikanten: vier dieren op eikaars rug, maar dat is dan ook ontleend aan een sprookje van Grimm. Bremen heeft de ruimte. Verrassend is ook dat ongeveer een op de vier ge zinnen in de onmiddellijke nabijheid van het stadscentrum een volkstuintje heeft. Maar het stadscentrum moet u niet direct ontvluchten. Daar is In de schaduw van de markt aan de oostzijde een kleine, oude wük, met hele kleine, bouwvallige huisjes: het Tlefervlertel. Ondanks de 173 luchtaanvallen die Bre men in de laatste oorlog te verduren heeft gehad, heeft geen van de 43.000 ontplofte bommen en zelfs geen der 800.000 brandbommen daar veel schade aangericht. De huisjes zijn echter on bewoonbaar, maar men kan het niet over zijn hart verkrijgen ze met de grond gelijk te maken. Dus worden ze op verrassend aardige wijze gerestau reerd en omgebouwd tot kleine restau rants en eethuisjes. Onder de hanebal- ken kan een maaltijd uitstekend sma ken. En vergeet zeker niet dat leuke zij straatje van de markt, de BÖttcher- strasse te bezoeken. Hier valt.u van de ene verrassing in de andere: tentoon stellingen op kunstgebied, musea, kunst zaken, gemoedelijke restaurants, een klokkenspel, een sterrehemel tegen een hoge muur aangebracht, kortom, alleen datgene dat men er niet verwacht, dit vindt men er. Men noemt het in Bre men „de jongste en meest bezochte be zienswaardigheid". En Bremen heeft wat bezienswaardig heden. Ontdek ze zelf, maar vergeet niet even naar de haven te gaan: de zesde haven van Europa na Rotterdam, Londen, Antwerpen, Hamburg en Genua, maar met verreweg de grootste modelkamer, waar een getrouwe na bootsing van de haven van Bremen en Bremerhaven wordt gevonden, op schaal vervaardigd, compleet met sche pen, spoortreinen, kranen en andere haveninstallaties en zelfs met vliegtui gen en helikopters. Ergens streeft Bre men dan toch andere havens voorbij! QP VELERLEI MANIEREN kan men Hamburg doorkruisen Natuurlijk per eigen wagen, docli het verkeer in deze stad met zUn 1.750.000 inwoners is T IGURIë heeft niets te maken met de Groene Kuststraat. Deze Italiaanse provincie heeft echter ook een kuststraat, die eveneens van grote schoonheid is. De weg begint tussen de rotsen aan de Frans-Italiaanse grens nabij Venti- miglia en loopt dan langs de kust via een hele serie kleinere en gro tere badplaatsen, via de vijfde ha venstad van Europa, Genua, naar La Spezia. Even voorbij deze stad eindigt de provincie Ligurië, doch de weg gaat verder, naar het be kende Fisa met zijn scheve toren. De kust van Ligurië noemt men rvel de Italiaanse Riviera. Het is daar dan ook kleurig en fleurig: het helblauwe water van de Golj van Genua een onderdeel van de Middellandse zee alsmede de groen beboste heuvels achter de badplaatsen en de rijke kleurscha keringen in de plaatsjes zelf zorgen voor een harmonische schoonheid. Het klimaat is bovendien zeer gun stig. Hier groeien vijgen en olijven, sinaasappelen en citroenen. Genua met zijn bijna 750.000 in woners is niet alleen de hoofdstad van Ligurië, doch tevens het cen trum van dit kustgebied. Van Genua uit kan men gemakkelijk in éen dag elk gewenst stadje of dorpje aan deze kleurige kust bereiken. Zelf is de stad als een amfitheater gebouwd: hoe verder men van de kust af wandelt, des te mooier wordt het uitzicht op het altijd blauwe water. Zowel rechts als links van Genua liggen de badplaatsjes. Er zijn er onder, waarvan men nog nimmer heeft gehoord. Dat kan het ontdek ken ervan alleen maar aantrekke lijker maken. Maar er zijn er ook bij die al min of meer een ver trouwde klank hebben gekregen en die zeker op het lijstje van de te bezoeken plaatsen moeten prijken, als men in de buurt zijn vakantie doorbrengt. 1?N daarvoor moet men allereerst koers houden in oostelijke richting van Genua. Daar vindt men Rapallo en Fortofino, Chiavari en Sestri Levante. Wie zich wel eens verdiept heeft in de mogelijk heden die de Italiaanse Riviera voor een vakantie biedt, is zeker deze namen tegengekomen. Maar er zijn meer aardige stad jes dan deze vier. Nervi bijvoor beeld, even ten oosten van Genua is het oudste toeristencentrum. Reeds in 1863 trachtte het al vreem delingen te trekken. San Fruttuosa is een der meest schilderachtige hoekjes van de Italiaanse Riviera, dank zij zijn ligging tegen een voor gebergte, aan de andere zijde waar van Portofina is te vinden. De ge hele schoonheid van Ligurië schijnt schiereiland is gebouwd slechts door een smalle landtong met het vaste land is verbonden. jyMAAR ook aan de westkant van Genua biedt de Italiaanse Ri- in Portofino te zijn verenigd. Santé Margherita is internationaal zeer bekend; het ligt aan een der bocn- ten van de kust. En wie staat niet verwonderd, wanneer hij in Rapallo over de prachtige boulevard wan delt. Hier is ook het enige terrein in Ligurië waar golf gespeeld kan worden. Chiavari biedt weer wal anders: een antieke stadskern met karakteristieke straten en bogen, waar sinaasappels en palmen rijke lijk groeien. En dan Sestri Levante, het stadje dat voor een deel op een viera veel interessants. Op nog geen 50 km afstand ligt daar Savona, de stad die het bestaan heeft mei Car thago tegen het machtige Rome te strijden. Paus Pius de Zevende heeft er als gevangene van Napo leon vertoefd. En verderop liggen Finale Ligure, alsmede Loano, die beide bekendheid genieten door hei brede strand dat zij bezitten. En nog dichter b\j de Franse grens ligt Imperia, waaraan president Roose velt zijn hart had verpand. Een der prachtigste lanen in dit stadje met fat 9 Groen Is er voldoende in de Noorddultso Hanzesteden. Zo ook in Bremen, waar een brede groen strook Is aangelegd op de oude ves tingwerken in het hartje van de stad. En daar staat een rasechte Hollandse molen in. 31.000 inwoners is naar hem ge noemd. En om nog één plaats te noemen: San Remo, de bloemenstad van de Italiaanse Riviera, waarvan men vertelt dat Matuta, de godin van het morgenrood, haar hoorn des overvloeds, geheel gevuld met bloe men over de stad heeft uitge strooid. Matutia, de oude naam van San Remo is daarvan ongetwijfeld afgeleid. Nog meer stadjes zouden genoemd kunnen worden en van alle zou nog iets bijzonders zijn te zeggen We deden slechts een greep. We wilden slechts stimuleren, temeer omdat het ontdekken van hetgeen niet ge noemd is, ongetwijfeld vreugde zal brengen. erg druk. Men kan te voet gaan en dat moet men in het stadscentrum ook zeker doen, doch de stad Is te groot om haar geheel te voet te kunnen doorkruisen. Echter geen nood. Hamburg heeft een uitstekende ondergrondse spoor weg, die Juist op de interessantste pun ten bovengronds loopt en voorts heeft de stad schepen en trams, die elk voor zich de toerist brengt op plaatsen die hij moet bezoeken om althans een glo bale indruk te krijgen van de stad. die steeds weer imponeert In 1842 is een groot deel van Ham burg afgebrand. De stad mag zich ech ter gelukkig prijzen een architect als Chauteauneuf te hebben aangetrokken, die vooral uitstekend werk bij de Binnen- en Buiten-Alster heeft ver richt, twee meertjes in het centrum van de stad, waarvan het water vla het riviertje de Alster wordt afge voerd. Aan de B innen-Alster vindt men de beroemde Jungfernerstelg, de im ponerende straat met enorme zaken- panden van de bekendste firma's ter wereld. En tussen de Binnen-Alster en de rivier de Elbe, waar 65 km haven kaden zijn aangelegd, bevindt zich het hart van deze wereldstad. Vanaf de Jungfernersteig loopt bij voorbeeld de Grosse Bleichen, de plaats waar huismoeders vroeger hun was te bleken legden. Nu vindt men in de Grosse Bleichen nog steeds veel huis moeders, doch uitsluitend om inkopen te doen, omdat deze straat ongetwijfeld de bekendste koopstraat van Hamburg is. De Grosse Bleichen komt uit in de nabijheid van het stadhuis, dat men zeker bij een bezoek aan Hamburg niet vergeten mag. Maar blijf niet in de binnenstad. Neem de U-Bahn naar de St.-Pauli- Landungsbrücke. Men heeft van daar een prachtig overzicht over de steeds durende bedrijvigheid in de haven en wil men een en ander van nog dichter bij bezien, welnu, déar vindt men ook de comfortabele rondvaartboten. Wil men iets verder bulten het stads centrum, dan staat daar de S-Bahn (Schnellbahn) gereed, waarvan het net 140 km lang is. U kunt in niet minder dan 54 stations instappen. Snel le elektrische lokaaltremen brengen u in korte tijd op vele punten zowel in als in de onmiddellijke nabijheid van de stad. En wanneer u met deze trein toch in de nabijheid van het sta tion Steinstrasse komt, vergeet dan met even uit te stappen en de langste roltrap van Duitsland te beproeven: liefst 27 meter langl Hamburg ls echter geen wildernis van steeD alléén Er is >el ruimte ge laten voor de natuur. Het stadspark, alsmede de plantsoenen langs de Elbe en de Alster en niet te vergeten de Plantentuin vormen de groene ellan- don temidden van de hulzenzee. Con certen en verlichte fonteinen zorgen tijdens de zomeravonden voor vrolijke ontspanning in do buitenlucht Een bezoek aan Hamburg zonder op de Reeperbahn te zijn geweest, is onvolledig. Dat is althans de mening van velen. Welnu, ga naar de Ree perbahn. Verwacht er niet te veel van, maar ga er heen. De Rotter damse Coolsingel en het Haagse Spui zijn daarbij vergeleken maar nauwe straten. Blijf echter op de Reeper bahn. Loop niet de nauwe, obscure Zijstraatjes in. want wat daar gebeurt is er oorzaak van dat het politiebu reau aan de Reeperbahn het enige politiebureau van Duitsland is dat reclame moet maken. Dank zij grote neonletters ziet men van verre reeds, waar de politie van de wijk St-Pauli waartoe de Reeperbahn behoort, ze telt. namelijk op de hoek van de Davids8trasse. Vandaar dat de volks mond dit bureau de naam „Davids- wache" heeft gegeven. DUITSLAND en Nederland sa men introduceren gezamen lijk een nieuwe toeristische route, de Groene Kuststraat genoemd, of, zoals de Duitsers zeggen: „Die grüne Küstenstrasse". Vooral in Duitsland is de propaganda hier voor krachtig ter hand genomen. Deze route begint bij Lübeck en loopt dan via Hamburg, Bremen en Oldenburg naar de grens bij Nieuwe Schans. Op Nederlands grondgebied gaat de Groene Kust straat verder via Winschoten naar Groningen, waar men de keuze heeft om via Leeuwarden of Hee renveen en het Friese Merenge bied naar'de Afsluitdijk te rijden. De route gaat verder over de Af sluitdijk, door de Wieringermeer en de Noordhollandse polders de keuze over Hoorn of Alkmaar naar Amsterdam. Hier eindigt de Groene Kuststraat echter nog niet, omdat er vooral van Duitse zijde op aangedrongen is de route via Den Haag door te trekken tot Rotterdam. Vanzelfsprekend geldt het hier niet een nieuw aangelegde ver- keersbaan. Van de bestaande we gen wordt gebruik gemaakt, doch men wil met de propaganda voor deze route bereiken dat de tal rijke toeristen, die jaarlijks van Nederland via noord-Duitsland naar Scandinavië of omgekeerd rijden, dit 'doen via deze Groene Kuststraat, aangezien dan een toeristisch zeer aantrekkelijk ge bied wordt doorkruist. Ook de Duitsers die van noord- Duitsland naar het westen van ons land of zelfs naar België of Frankrijk gaan, wordt Die grüne Küstenstrasse aanbevolen, terwijl men voorts hoopt dat de Neder- landers die op weg naar Scandi- 2 navië gaan, in de Noordduitse 4 steden een behoorlijke pauze zul- len houden. Het is verheugend dat door een goede samenwerking tussen de Noordduitse en Nederlandse in- s tan ties voor het vreemdelingen- 2 verkeer gezamenlijk propaganda gemaakt kan worden om deze on- 2 getwijfeld mooie route meer in 4 de belangstelling te brengen, een route waarvan men in Duitsland 2 zegt dat die voert door rijk boe- renland met groene weiden en 2 vruchtbare akkers, alsmede door 4 stille bossen met als hoogtepunt 5 de 30 km lange Afsluitdijk. i Op deze pagina daarom enkele 2 facetten van hetgeen de toerist 4 langs de Groene Kuststraat kan 2 vinden: watersport op de Friese 4 meren en verder vele beziens- waardigheden in de Noordduitse 2 Hanzesteden Bremen, Hamburg en Lübeck. i ALS Lübeck op Nederlands ter ritoir zou liggen, zou het met zijn 230.000 inwoners de vijfde stad van ons land zijn. Maar Lübeck ligt nu eenmaal niet in Nederland, hetgeen een bezoek aan deze oude Hanzestad op slechts 3 km afstand van het IJzeren Gordijn alleen maar boeiender maakt. In Lübeck vindt men een groot aantal gebou wen, waarop men terecht trots mag zijn en die ondanks de grote lucht aanvallen in maart 1943 zijn blij ven staan óf thans hersteld zijn. Niet voor niets noemt men Lübeck de koningin van de Hanzesteden. In de Middeleeuwen was het een der belang rijkste steden van Duitsland en ook thans nog is het Duitslands grootste havenstad aan de Oostzee. De belang rijkheid blijkt ook uit het feit, dat het 't eindpunt was van de „Zoutstraat". Het in Noord-Duitsland gewonnen zout werd naar Lübeck afgevoerd en van daar naar vele delen van de wereld gezonden. Wie vroeger zout had, had rijkdom en dus is het verklaarbaar dat De Burgtor, een der pooricn in Liibeck. Lübeck geld bezat om kostbare gebou wen te plaatsen en kunstschatten aan te leggen. Uit die tijd dateren ook nog de zoutpakhuizen aan de rivier de Tra- ve, die 17 km verder bij Travemünde uitmondt in de Oostzee. Travemünde is voor Lübeck wat Zand voort voor Am sterdam is. Deze oude Hanzestad werd reeds in 1143 gesticht cn had zijn grootste bloeitijd in de veertiende en vijftien de eeuw. In die tijd werd ook de Holstentor gebouwd. Een inscriptie in een der muren van de poort, die aan beide zijden door grote ronde torens is geflankeerd, meldt dat de Holstentor door overheid en bevol king samen is gebouwd. Bij een be zoek aan Lübeck mag men zeker het raadhuis niet vergeten. Met enige verbeelding zou men zich op het Haagse Binnenhof kunnen wanen. Bezienswaardig zijn ook de romaanse domkerk uit het jaar 1173, de Burg- tor, de Jlatskirche zu St. Marien" en het Heilige Geest-ziekenhuis. De Invloed van de Nederlandse re naissance is in deze stad zeer sterk en dat is geen wonder, want toen Lübeck zich eeuwen geleden als een machtige handelsstad ontwikkelde, onderhield het zeer nauwe betrekkingen met de steden aan de IJssel en vooral met Kampen. Het Kamper stadswapen zult u nog aantreffen in de Ratskeller. En wilt u in Lübeck nog meer Ne derlands vinden, ga dan naar het pand Breitegasse 29, want daar vindt u nog de echte Hollands tegels. En in het Snabbel haus aan de Mengstrasse, dat thans als restaurant ls ingericht, vindt u dezelfde oud-Hollandse sfeer als in de oude koopmanshuizen in onze grote steden. HET zou jammer zijn wanneer u van Nederland naar Scandinavië gaat en dan in snelle vaart door of langs de Noordduitse Hanzesteden zou rijden. En zelfs wanneer u in midden-Duitsland bent, is een uitstapje naar de Noordduitse Hanzesteden onge twijfeld de moedte waard. Zeker: de Hanzesteden komen niet voor in de toch al lange rij van Duitse toeristische centra, maar dit neemt niet weg, dat daar vele interessante bezienswaardigheden zijn te vinden, want de vroegere Hanzesteden hebben een rijke geschiedenis. Daarom hieronder een enkele flits, oen wille keurige greep, ©en uiteraard onvolledige situatie tekening van hetgeen u in Bremen, in Hamburg en in Lübeck kunt vinden. Kunt vinden, want het is altijd mogelijk dat uw aandacht wordt geboeid door iets anders cn dat is dan niet eens vreemd, want de Noordduitse Hanzesteden bieden een rijke variatie van mogelijkheden, om de toerist te boeien. Indien hij althans te boeien is Het prachtige raadhuis van Lübeck aan de markt. De bouw doet denken aan het Haagse Binnenhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19