Uw probleem is het onze Hulpverlening is geen liefdadigheid Kerk moet hulpacties stimuleren ANDERZIJDS POTTERS Lammerts van Bueren overleden Een woord voor vandaag Jeugd van CJ.V. begint actie voor Farakla Met servetten barak bouwen 2 MUTATIERAPPORT In het vrijzinnig hervormd blad „Kerk en Wereld" schrijft ds. A. Faber .naar aanleiding van het mutatierapport dat de goede zaak (doorstroming van predikan ten) zijn inziens door de voorstel len der commissie op slechte wij ze wordt gediend, omdat de ge meenten het absoluut niet zouden verdragen wanneer de predikant een van hogerhand thuisgestuur de herder en leraar wordt. Ver der schrijft hij onder meer het volgende: "VJOGE ik thans proberen het ge- -L'l stelde probleem terug te bren gen tot wat meer aanvaardbare proporties. Het blijft er daarom ernstig genoeg om. maar dit zou ons de gelegenheid geven er met minder emotionaliteit over te spre ken. Allereerst dan moeten wij ons reëel met de gedachte vertrouwd maken, dat overal in de menselijke samenleving het gestelde probleem zich voordoet. Er is nu eenmaal een klein deel. dat opvalt, een groot deel. dat rustig en onopval lend zijn dagelijks werk doet. Mis kenning van dit feit (en zo bespeur ik dat in de nota) draagt onnodig bij tot gevoelens van ressentiment en tot frustatie. waar wij in de kerk geen behoefte aan hebben. Mag ik daar dan zonder sentimen teel te worden aan toevoegen, dat een langdurig verblijf van een be paalde predikant, die een genera tie lang misschien slechts een of twee gemeenten heeft gediend, al daar tot grote zegen kan zijn ge weest? De nota zwijgt hierover, en aat beschouw ik als een laakbaar tekort. zeker het feit, dat de suggestie wordt gewekt als zou transplanta tie zonder meer heilzaam zijn. Eilieve: men neemt dezelfde mens met zijn persoonlijke problematiek mede naar de volgende stand plaats; er zijn er niet weinigen, die niet na tien jaar, maar reeds na één jaar in de nesten zitten. Het zijn ten slotte steeds weer mensen, waar men mee te doen heeft. Mutatie zal in een dergelijk ge val maar voor korte tijd helpen; daarna komt het probleem in ver hevigde vorm terug, omdat nu de dwang de verhouding gaat vertroe belen. Daarvóór had men met het vrijheidsprobleem ten minste nog niet te maken. En deze vrijheid kan mensen tot hartstocht brengen. Hoe zacht men de zaak ook trac- teert, men ontkomt er niet aan, dat de gemeente het gevoel krijgt in een bepaalde richting geforceerd te worden. Dat zal ons opbreken. Wij nemen nu nog maar aan, dat de pa9tor wel wil Hij im mers zou vastgelopen zijn. Hoe zou hij dan niet dankbaar zijn, als de kerk hem weer zou lostrekken! houden, stelt de commissie. Nu komt er een venijnig addertje naar boven. Dat is een verkapte vorm van wat de Zwitserse kerk kent in haar beruchte zevenjaarlijkse stem ming, ook wel Wegwahling gehe ten. De gemeente spreekt zich daar er over uit, of zij de predi kant nog wel verder als haar her der begeert. Uiteenzettingen over dit systeem hebben mij in Zwitser land altijd het gevoel gegeven, dat onze kerk toch wel gezegend is, dat zij deze wet niet kent. Daar gaan profeten, pacifisten, socialisten, bi- blicisten, extremisten allemaal door de molen. Daar gaat de pastor op zijn woorden passen, daar gaat hij verjaardagen aflopen om bij men sen in het gevlei te komen; daar is het zevende jaar waarlijk geen sabbathsjaar, maar daar gaat de zweep er over, en de besïe slaven drijver is Jan Boezeroen. Hiermee haalt de kerk eerst waarlijk de dui vel over de vloer. T~' s L dan de kerkvisitator gaan naken of de dominee goed is of i. Of hij dispensatie kan krij gen of niet? Of hij blijven mag of moet vertrekken? Hoe in de hemel zal de kerkvisitator tot een recht vaardig oordeel komen? Naar wie zal hij luisteren? Zal hij vragen naar het aantal kerkgangers en naar de opbrengst der collecten? Dat zijn immers graag gebruikte graadmeters in de gemeente! Neen, hier wordt een wijsheid gevraagd, die men in onze kerk echt niet aantreft. Dan moet men in een school voor bisschoppen te leer zijn gegaan. Onze hervormde speur neus is hiervoor niet fijn genoeg. Laat ons die niet gaan steken in zaken waar de gemeente alleen de verantwoordelijkheid voor draagt. Wij kunnen o zo spoedig menselij ke verhoudingen, die als een ny lonkous zo ragfijn zijn. stuk maken en trouw diepgaand schenden. Na het bovenstaande zou de ge dachte kunnen postvatten, dat ik voor het werk der mutatiecommis sie geen goed woord over heb. In zoverre, dat daar zo leukjesweg de dwang gehanteerd wordt, is dat eigenlijk ook wel zo. Maar het zou onbillijk zijn om de bewogenheid, de onrust en het medeleven te mis kennen, die ongetwijfeld schuil gaan achter de woorden van nota 320.284-4785. Het is juist deze men selijke factor, die ons noodzaakt iets positiefs te stellen tegenover de afwijzing van het voorstel der commissie. Corpscongres der Vrije Universiteit Een hoogtepunt van het corps congres van de Vrije Universiteit dat op het conferentieoord „Woud- schoten" wordt gehouden en in het thema staat van „de verre naaste", was de dag die gewijd was aan „de politieke vormgeving van de ont wikkelingslanden", de dag die reeds bij de aankondiging bekend werd als „de politieke dag". In de morgen zou luitenant-generaal Mathon gesproken hebben, maar daar hij door ziekte verhinderd was werd zijn plaats ingenomen door prof. dr. G. Kuypers. 's Mid dags werd een forum gehouden over hetzelfde onderwerp. Prof. Kuypers wees er in de eerste plaats op dat het bij de politieke vorm geving niet om onze Westerse politiek gaat maar om wat de jonge staten zelf tot stand brengen. Dat zal wel eens af wijken van wat wij het meest wenselijk achten. Van belang hierbij is een har monische ontwikkeling van. de politieke groepen in het betrokken land. Een ge leide democratie kan soms wenselijk zijn in het begin en wordt ook vaak door de politici uit de Afro-Aziatische wereld zelf als gewenst beschouwd. On- Advertentie) Ook U kunt verlost worden van die Bhenmatlsche Pijnen met Kruschen Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige wer king gebracht en drijven zo de on zuiverheden uit. die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. ATOOM BEWAPENING In de Friese Koerier, waarvan hij huofdrcdarteur i% heeft Fedde Schurer, Tweede Kamerlid voor dc Pv.d.A., com mentaar geleverd op de discussie, welke op het partijcongres van vorige week is ge houden naar aanleiding van de resolutie, die zich keerde tegen de eenzijdige atoom ontwapening en die ernstige kritiek uitlok te van de schrijver zelf en van zijn me de-Kamerleden Koopman en Franssen. De heer Schurer schrijft o.m.: „Buitenstaan ders moeten wel gedacht hebben dat het partijbestuur met zijn resolutie en de heer Ruygers met zijn felle begeleidende filip pica bezig waren een knuppel tc gebrui ken om een vlieg dood tc slaan. V nodig „de eenzijdige atoomontwapening" af te wijzen, wuar er geen enkel voorstel van die strekking bij regering of parlement aan de orde wa»? Het heeft bovendien verwon dering gewekt dat ter verdediging van een resolutie welker aanneming bij voorbaat vaststond, en die men gerust aan de heer Ruygers had kunnen overlaten, oud-premier prof. Schermerborn te hulp moest snellen om met het volle gewicht van zijn persoon lijke invloed de schaal naar de gewenste kant te doen doorslaan. Dit vooral gaf de hele affaire meer sen satie dan strikt noodzakelijk was geweest voor een eenvoudige loyaliteitsverklaring ter gelegenheid van de regeringsverklaring waarop mr. Burger doelde. De aanwezigheid van drie recalcitranten in een grote fractie kan geen serieuze re den zijn om een belangrijke partij van zulk een deelname uit te sluiten. En men is met deze resolutie niet geheel ontkomen aan het gevaar der verdenking, de vrije menings uiting in de partij op nogal ver gaande wijze te willen afremmen. Temeer verwon dcrlijk van een partijbestuur dat zich vrij unaniem ingenomen toont met dc houding ener minderheid in de Britse socialistische partij, die zich krachtig tegen de besluiten van de meerderheid verzet Daar acht men blijkbaar dat ene gezicht van de partij van niet zoveel belang. Deze buitenlandse resolutie moet men dus vooral zien in het licht van de actuele bin nenlandse verhoudingen. Het is kennelijk de bedoeling van het congres niet geweest de zaak op de spits te drijven en de ketters de tong uit te branden. Want datzelfde ron- gres dat deze resolutie aanvaardde verkoos de volgende dag met een flinke meerder heid prof. Roling in het partijbestuur. Dat dit kon gebeuren en dat de discussie en de vrijheid van meningsuiting in feite onaan getast bleven, is veeleer een reden tot trots dan tot ontsteltenis, en een bewijs dat ten-I slotte in de Partij van de Arbeid het woord democratie geen loze klank is. Het' gaat hier immers om een vraagstuk, dat pas aan het begin van de denkordc staat, en dat alle partijen gelijkelijk beroert Wanneer dit denkproces in de socialisti sche partij het eerst en het meest zicht baar worstelt om formulering, dan is dat slechts een teken dat hier de democrati sche traditie leeft. Dat gaat niet zonder hotsingen en kort sluitingen, maar die vinden toch plaats te gen een achtergrond van groter onderlinge verbondenheid dan de bnitenstaander ao op pervlakkig zou vermoeden. Moge het de nieuwe voorzitter, de lieer Suurhoff, gegeven zijn deze innerlijke dy namiek met haar soms tegenstrijdig schij nende krachten hijeen te houden in solida riteit en in vrijheid. Over het gezicht van de partij hoeft voorlopig niemand zirh on gerust te maken; dal wordt bepaald door de meerderheid, en daarover verkeert nie- Maad ia twijfel.** Oisfprpn wprd liet corDSConsrGS nuanceerd moest denken. Men kan niet \jisieren wera nei corpbt-ungres aan aUen dezelfde eisen stellen, al was „De verre naaste" op Woudschoten voortgezet met een tweetal lezin gen van prof. dr. J. van der Berg over „Bijbelse motivering der hulpverlening" en van dr. C. L. van Doorn over „Het sociologisch aspect van hulpverlening aan onderontwikkelde landen". Prof. Van der Berg stelde centraal dat de gemeente van Jezus Christus in haar bestaan de gestalte van haar Heer heeft af te beelden in nederige dienst aan de naaste. Deze dienst moet zich ook uitstrekken tot de volken van ande re werelddelen, ..de verre naaste", kerken dienen de „Novib" en acties via de Verenigde Naties te stimuleren. Dr. Van Doorn vestigde er de aan dacht op. dat onze hulp ongemerkt voor beide partijen op een teleurstelling kan uitlopen. Dit wordt veroorzaakt door het zelfstandig worden der jonge volken en onze houding daar tegenover. De onaf hankelijkheid brengt problemen mee die diep ingrijpen m de structuur van de samenleving. De vraag naar econo mische en sociale ontwikkeling dringt zich onweerstaanbaar op. De ontwikkel de landen zullen er naar moeten stre ven met adequate projecten te komen. Voor alles moeten wij ons inleven in de mentaliteit van de Aziaat en de Afrikaan. De A.A.-landen zijn in alles zeer gevoelig voor het eigen initiatief, aldus dr. Van Doorn. Hij verwachtte voorts veel van een uitwisseling van gedachten tussen wat hij noemde ..marginale groepen", dit zijn sociale groepen die zowel in oost als in west onder gelijke omstandighe den leven, b.v. geschoolde arbeiders, studenten en ondernemers, die bij over brugging van de kloof tussen de oude en nieuwe situatie dienstbaar zouden kunnen zijn. Vriend der rijken? In de discussie toonden verscheidene studenten zich onvergenoegd over de houding van de kerk ten aanzien van de huidige welvaart, gezien tegen dc achtergrond van de nood die elders, zelfs in eigen omgeving bestaat. Men zag hierin een parallel met de situatie uit de jaren dertig, toen dc kerk zich ook te vrijblijvend toonde ten aanzien van het sociale vraagstuk. De kerk blijkt te vaak een vriend der rijken in plaats van dat zij een waarschuwende vinger opheft. Prof. Van der Berg wees er in de beantwoording op, dat men in deze ge- „LINIA"^® MENTHOLPrUtTS TèjJer» hoest en Keelpir Uitwerkincf frappantJ UNIECOLLECTE De uniecollecte heeft de volgende be dragen opgebracht: In Zuidhorn 443,75, Terzooi 338, Tietjerk 449.50. Twijzel 244.25, Twij- zelerheidc 147, Tijnje 231,50. Tzum- marum 180, Veenwouden 392,90, IJlst 240, Westerbork 862.25. Zuidbarge f 419.25, Zwartsluis 307.20, Winterswijk 1.542,48. Zaltbommel 62.24. Slikker veer 1.172,56. Sommelsdijk 647. Stad aan 't Haringvliet 510,50, 827,75. Streefkerk 1.050. veen 1 059.45. Nieuw en St Stolwijk Waddinx- Joosland 31.36, Serooskerke 560, Veere 219, Zierikzee 1.002,30, 's-Hertogenbosch 687.19. Totaal van 500 lokale comité's 305.208.03, vorig jaar J 272.824.10. hij wel van mening dat de kerk hierin over het algemeen een duidelijker ge luid kon laten horen. Overigens wees hij nog op de publikaties over deze pro blematiek van de Oecumenische Raad van Kerken. Dr. Van Doorn vestigde er naar aan leiding van een desbetreffende vraag nogmaals de aandacht op dat wij ons bij de hulpverlening niet moeten uitle ven maar inleven. Wij zullen het nog teveel ,.wel eens even klaarspelen". Dat wordt door degenen die ontvangen noch op prijs gesteld noch geaccepteerd. Slechts van een ontmoeting op voet van gelijkheid kunnen wij voor de toekomst enig heil verwachten. Zuid-Slavië wenst betere betrekkingen met de R.K. kerk Volgens een in Belgrado gepubliceerd jaaroverzicht van de Zuidslavische fede rale executieve raad, had deze voorge steld onderhandelingen te openen met vertegenwoordigers der Rooms-Katjio- lieke Kerk in Zuid-Slavië om tot norma lisatie der betrekkingen tussen de staat en de katholieke gemeenschap te komen. Deze 'besprekingen zijn echter niet door gegaan, omdat de bisschoppen geen toe stemming van het Vaticaan hebben ge kregen. Niettemin, zo gaat het jaaroverzicht verder, zal de executieve raad elk initia tief van het episcopaat met betrekking tot deze normalisatie in overweging nemen. Zich verheugend over de goede be trekkingen tussen de staat en de overige godsdienstige gemeenschappen, consta teert de Zuid-Slavische regering met vol doening, dat ook de Rooms-Katholieke Kerk in de loop van het afgelopen jaar vorderingen in die richting maakt. De diplomatieke betrekkingen met de paus werden in 1952 door de Zuid-Sla vische regering verbroken in verband met de ..onvriendelijke houding van het Vaticaan" tegenover Zuid-Slavië. In Zeist is maandagavond op 89-jarige leeftijd overleden dr. J. Lammerts van Bueren. oud-president-directeur van dc Heldring Gestichten in Zetten. Johan Lammerts van Bueren werd in 1872 in Utrecht geboren. Hij studeerde theologie aan de Unversiteit in de Dom stad en was na zijn promotie in 1901 achtereenvolgens als predikant voor de Nederlandse Hervormde Kerk werkzaam in Bunnik. Rotterdam en Amsterdam, ïn 1914 volgde hij dr. H Pierson op als president-directeur van de Heldring Ge stichten. een centrum voor opvoeding en onderwijs in Zetten. In deze gemeente stichtte hij onder meer het observatie huis De Arenhorst en twee tehuizen voor ongehuwde moeders: Het Veldhuis en Pella. Ook bracht hij de landbouwhuis- houdschool in deze gemeente tot grote ontwikkeling. Dr. Lammerts van Bueren vestigde zich na zijn emeritaat in 1937 te Zeist, waar hij vele jaren de functie van wet houder van sociale zaken bekleedde. Ook was hij voorzitter van de toenmalige Middernachtszending, thans de Hendrik Pierson Vereniging. Voorts was hij president van de Federatie van Instel lingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind. en mede-oprichter van de Rekkense Inrichtingen te Rekken. De begrafenis zal donderdag 30 maart 's middags om half twee geschieden op het kerkhof de Vluchtheuvel in Zetten, na een rouwdienst die zal worden geleid door ds. Ter Linde, predikant te Zetten. ze hulp is te vaak ondoeltreffend. Een voorbeeld daarvan noemde prof. Kuy pers de situatie in Zuid-Korea die hij typeerde als een vrijwel failliete zaak ondanks de twee miljard dollar die de Verenigde Staten ter beschikking hebben gesteld. Daarentegen hebben de Noord- Koreanen kans gezien een levensvatba re staat te creëren, aldus prof. Kuypers. 's Middags werd in een forum hetzelf de onderwerp aan de orde gesteld. Hier in hadden zitting mr. Biesheuvel, mr. Heldring, prof. Kuypers en de heer Van Randwijk, terwijl als voorzitter optrad prof. De, Gaay Fortman. De centrale vraag was: „Waarom dient aan de minder-ontwikkelde landen hulp ver leend te worden?" Mr. Heldring zette uiteen dat men beter de ethische mo. tieven op de achtergrond kan houden. Het Westen zal meer begrip ontmoe ten indien het verklaart dat zijn steun aan de onderontwikkelde landen gedic teerd is door puur eigen belang. Ook Europa geloofde na de oorlog niet dat het Marshall-plan uitsluitend liefdadig heid was. Nuchter De heer Van Randwijk was van me ning dat iedere verdenking van liefda digheid moet worden vermeden. Als wij de zaak nuchter bekijken moet men constateren dat reeds 20 jaar geleden krachtdadig had moeten worden bijge dragen in een ontwikkeling van de Oos terse landen. Onze plicht thans is dan ook niet meer dan een „nabetaling". Hulp is geen liefdadigheid; het is een plicht de wereld bewoonbaar te maken. Mr. Biesheuvel benadrukte dat het vraagstuk in de eerste plaats een ethisch probleem is. Voor een christen politicus mag het eigen belang nooit de voornaamste reden tot hulpverlening zijn. Prof. Kuypers zag dc hulpverle ning als een in de Bijbel neergelegde cultuuropdracht. Wij hebben, aldus prof. Kuypers, als taak gekregen de gehele wereld te ontwikkelen cn niet alleen het Westen. In hoeverre is de Westerse democra tie een geëigende staatsvorm van de ontwikkelingslanden? Zo luidde een vol gende vraag. Mr. Heldring antwoordde hierop dat Westerse landen wat dit be treft zeker geen voorwaarden bij de hulpverlening mogen stellen. Ik zou mij kunnen voorstellen, aldus mr. Heldring, dat wij hulp verlenen aan communis tische landen om zuiver politieke rede nen zonder dat wij het communistische stelsel als zodanig aanvaarden. Het is trouwens de vraag of de Westerse de mocratie de alleen zaligmakende rege ringsvorm is. De heer Van Randwijk voegde 'hieraan toe dat de enige garan. tie voor een functioneren van de de mocratie niet is gelegen in wetten en regels doch in de mentaliteit van de burgers. Wij kunnen die nooit aan an dere volken opleggen. Neutralisme Een discussiepunt was verder in hoe verre, het neutralisme een positieve fac tor is bij het bewaren van de vrede. Mr. Biesheuvel meende dat het niet aan de neutrale landen doch aan de Westerse politiek te danken is dat de koude oor'o? nog niet ov^r^e^aan in eerj werkelijk» oorlo® stu denten oefenden ernstige kritiek uit op de politiek van het Westen ten aanzien van de ontwikkelingslanden. De vraag werd gesteld of christenen zich Dij even tuele hulpverlening niet moeten distan tiëren van deze politiek daar het Wes ten zich reeds talloze malen gecompro mitteerd 'heeft, door zijn houding ten aanzien van de onderontwikkelde landen Als derde spreker richtte mr. Itty. secretaris van de jeugdafdeling van de Wereldraad van Kerken te Genève, zich tot het congres. Hij sprak over: „Cooperation With the Western World" en schetste de gevoelens en de houding van het ontvangende land. Hij onder scheidde drie reacties. Een kleine groep wenst helemaal geen hulp, omdat men het buitenland wantrouwt. Er is vrees voor nieuwe afhankelijkheid. Een ande re, eveneens kleine groep, wenst hulp, van wie dan ook. Men beschouwt dit dan als het afbetalen van een schuld. Verreweg de meesten echter, onder wie ook spreker zelf, stellen hulp op hoge prijs, mits deze frank en vrij ge geven wordt. Hulp mag nooit gepaard gaan met politieke, economische, cultu rele of zelfs ook maar religieuze expan sie. „Als christenen hebben wij hulp te verlenen omdat onze medemens Gods schepsel is en uit dezelfde genade leeft als wijzelf". Het christendom heeft in Azië en Afrika opnieuw de aandacht ge vestigd op de materie. Dit heeft een „revival" teweeg gebracht in de ande. re wereldgodsdiensten, juist op dit punt. Mr. Itty legde er voorts de nadruk op de hulp vooral multilateraal en via de Verenigde Naties te geven. Dit wekt een groter vertrouwen in de onbaat zuchtigheid. Hij waarschuwde het Wes ten om wat het met de ene hand geeft (een procent van het nationale inko men) niet weer met de andere hand, in casu economische machtsblokken als de E.E.G.. dubbel terug te nemen. De onderontwikkelde landen stellen zich over het algemeen vier sociale doelein den: vrijheid, ordening, gerechtigheid en vooruitgang. Voor elk van deze doelein den is een andere regeringsvorm de meest optimale. Het is niet alles of niets, deze doeleinden dienen met el kaar in evenwicht gebracht te worden, aldus mr. Itty. Beroepingswerh NED. HERV. KERK. Beroepen te Benoemd tot hulppred. te Willems oord: mej. M. Ch. de Wilde, vic te Blankenham. GEREFORMEERDE KERKEN. Be dankt voor Waarder: J. P. Dondorp te Kattem. Examens: aan de V.U. slaagde -voor het kand. ex. theologie: R. J. van der Veen te Delft. Christus schildert geen erg optimistisch beeld van de laatste dagen van de wereld voor Zijn wederkomst. Het is geen beeld van vooruitgang, maar van tweedracht en verdeeld heid, van verzet tegen de ware boodschap van het evangelie. Oorlogen, revoluties, valse profeten, vervolgingen van de kerk, dat zijn de kenmerken van de eindtijd. En dan ineens, zonder overgang, klinkt het: „En dit evangelie van het Koninkrijk zal in de gehele wereld gepredikt worden". Midden in die onrustige wereld klinkt het evangelie van rust, dwars door die oorlogsdreigingen heen zal de vrede worden geproclameerd. Midden in de hongersnoden zal ook worden gesproken over het ware Brood des levens. Groter contrast is niet denkbaar. God wacht niet tot rustiger tijden. Gods stem klinkt als de golven bruisen. Het evangelie moet gehoord worden, want het evangelie is het antwoord niet alleen op de nood van het hart, maar op de nood van de wereld. Hier ligt de taak van de kerk. Juist in dergelijke tijden trekt de kerk zich zo vaak terug in haar kerkgebouwen, gaat zij haar activiteiten beperken tot de eredienst en tot consolidatie. Maar God zegt, de opdracht is het evangelie te ■'prediken. De wereld moet het weten, dat God Heer is. (Van een onzer redacteuren) DEZE week starten de clubs voor jongens en meisjes tot zestien jaar van het Christelijk Jongeren Verbond een actie om het echtpaar Blankers te Farakla in Griekenland aan een barak te helpen. Onder het motto „Kali sperra voor Farakla" (Goedendag voor Farakla) zullen zij trachten om nog vóór pinksteren tenminste 50.000 speciaal bedrukte servetjes te verkopen. De actie wordt georganiseerd door de Wereld Wijd Werk-Commissie van het C.J.V., welke commissie binnen het ver bond de daadwerkelijke 'aandacht vraagt voor zending en oecumene. Verleden jaar deed zij dit onder meer door een actie te voeren voor de vluchtelingen in Hongkong en het jaar daarvoor een ac tie voor een Boys Town in Madras. Beide acties werden een groot succes, zodat de verwachtingen met betrekking tot de nieuwe actie hoog gespannen zijn. Het echtpaar Wim en Jo Blankers is in opdracht van de Wereldraad van Kerken naar Griekenland gegaan om een bijdrage tot de sociale en culturele verheffing van de bevolking te leveren. Wie Griekenland thans bereist, kan zich vaak moeilijk voorstellen dat dit land van zo grote betekenis voor de westerse beschaving is geweest een land met een poëzie en een proza, die nimmer in schoonheid werden overtroffen, geschre ven in een taal, die geacht wordt de mooiste te zijn, welke de wereld ooit heeft gekend. Thans is Griekenland het armste land van Europa. Slechts een vijfde ge deelte van z'n grondgebied kon in cul tuur worden gebracht. Meer dan 20 pet. van de acht miljoen zielen tellende be volking verdient niet meer dan acht gulden per week. In de restaurants werken vaak jongens voor geen grotere beloning dan twee maaltijden per dag. (Advertentie) Beschuit is licht en toch zo vol energie. Wim en Jo Blankers hebben zich ge vestigd in Farakla op Ewia, het groot- ste van de ontelbare eilanden en eiland- jes in het zuiden en zuidoosten van Griekenland. Men treft er een vijftig J gezinnen aan, waarvan de hoofden ge- middeld niet meer dan 350,per jaar verdienen. Wim en Jo hebben een oud i huis opgekalefaterd en zijn aan het i werk gegaan. i Regelmatig kan men Wim Blankers aantreffen in het armetierige koffie huis, waar de dorpelingen allerlei za- ken plegen te bespreken. Hij heeft hun verteld hoe zij uit melk boter kun- j nen bereiden, hoe zij door gemeen- j schappelijke aankoop van een goede „beer" hun varkensstapel kunnen ver- j beteren, hoe zij groente kunnen wec ken, welke soort kunstmest het meest is aan te bevelen en wat niet al. Maar bij praten heeft hij het niet gelaten. J Hij is kassen gaan bouwen voor de verbouw van aardappelen, die zonder meer op de rotsachtige bodem geen wortel willen schieten, doch die het wel doen wanneer zij, na enige tijd kasculture te zijn geweest, worden overgeplant. Van stenen, die voor het grijpen lagen, is hij varkenskotten in elkaar gaan zetten om een einde te maken aan het rondlopen van de var kens in de woningen. De bewoners van Farakla vonden het eers maar vreemd, doch de voor- uitstrevenden gingen al vrij spoedig het goede voorbeeld volgen. Bij dit alles zit Jo Blankers niet stil. Zij verzamelde meisjes en jonge vrou wen om zich heen om hen rokken en bloezes te let en naaien en vormde een club van kleine meisjes voor het ver- vaardigen van raffiawerk. Er valt daar j in Farakla veel werk te verrichten. Het clubwerk gebeurt thans allemaal in de woning van het ondernemende echtpaar. Een van de kamers is daarvoor spe ciaal ingericht, doch deze is eigenlijk veel te klein. Daarom ziet men met verlangen uit naar een barak, die voor club- en ver enigingswerk kan worden gebruikt en waarin ook eer dorpsbibliotheek kan worden ondergebracht. Het Griekse I ministerie van o„ k. en w. heeft daar- i voor reeds een aantal boeken toegezegd I in de hoop dat de bevolking van Farakla een grotere belangstelling zal krijgen dan 1hans in het dorpscafé waar men hele avonden zit te praten aan de dag wordt gelegd. De jongens en meisjes van het Chr. Jongeren Verbond zullen opnieuw met enthousiasme aan de slag gaan om ook deze actie tot een daverend succes te I maken. A. Zoutewelle ten grave gedragen (Van onze correspondent) Op de algemene begraafplaats brach ten gistermiddag velen de laatste eer aan de heer Antonie Zoutewelle. De heer Zoutewelle was 37 jaren lang onderwijzer aan de Chr. Ulo aan de Westerstraat te Gorinchem. Hij had een bijzonder talent voor organisatie. Naast zijn dagelijks werk had hij dan ook nog tal van andere functies, in verenigingen en commissies. Plaatselijk genoot hij bekendheid als directeur van de cursus voor aanne- I mers, als voorzitter van de Christelijke Scholenbond en van de Chr. Technische school. Ook had hij zich met alle krach- ten ingezet voor de bouw van de Ge- reformeerde Johanneskerk. Aan de groeve sprak ds. W. G. Schee- res. die een ding troostend vond. na- melijk dat de Christus hetzelfde heeft doorgemaakt, ter verlossing van de j mensheid, dus ook voor de ontslapene. Namens alle verenigingen en commis sies sprak de heer Tiggelaar, voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Ulo onderwijs, waarvan de heer Zoutewelle deel uitmaakte. Leerlingen van de school zongen nog „Veilig in Jezus armen". Vraag: Tot grote ergernis van mijn vrouw blijft ons eenjarig hondje verha ren. Het dier krijgt tweemaal per dag eten, namelijk 's morgens bruin brood mét thee en 's avonds bruin brood met rijst en groente, gekookte vis of milt. long of hart. 's Morgens geef ik het een theelepel levertraan. Het dier krijgt geen snoep of zoetigheid. Ligt het soms aan de samenstelling van het voedsel? Antwoord: Zonder het dier gezien te hebben is niet te zeggen wat de oor zaak is van het voortdurend verharen. Het beste is zich tot een dierenarts te wenden. Vraag: Vorig jaar heb ik een ama- ryllisbol gekocht, die later aan twee bloemenstengels zes en vijf kelken gaf. Na de bloei heb ik de stengels af gesneden en geleidelijk aan heb ik de plant minder water gegeven, waarna ik haar sinds het najaar droog heb la ten staan. Nu vertoont zich een nieu we scheut. Hoe moet ik nu verder han delen? Antwoord: Thans moet u de grond uit de pot verwijderen en tevens ook tus sen de wortels van de plant weghalen. Daarna moet u de plant overpoten in een nieuw grondmengsel en op de schoorsteen plaatsen. Wanneer de nieu we bloemstengel zichtbaar wordt, moet u weer wat water en in de bloeitijd volop water geven en eenmaal in de week kunstmest. Vraag: Wat betekent het woord ,,pic- tologie"? Antwoord: Pictologie is afgeleid van het Latijnse woord „pingere" of schil deren en het Griekse woord „logos" dat hier leer of kennis betekent. Men zou dus zeggen, dat de betekenis schil- dersleer is, maar hier wordt beeld- schriftleer bedoeld. Vraag; Wij hebben een fles of glas met glazen stop, gevuld met zelfge maakte abrikozen op sap. De fles werd zoals gewoonlijk goed gesloten, maar nu is er naar het schijnt nat tussen de sluiting gekomen, zodat wij deze niet meer open kunnen krijgen. Hoe zou dit het beste kunnen geschieden? Wij hebben er heet water boven op gegoten, maar tevergeefs. Daarna heb ben wij zonder goed gevolg de fles on dersteboven in heet water gezet. Ver volgens hebben wij van boven in de rondte, op de plaats waar de stop vast zit, geklopt. Ook hebben wij de sluiting met een spiritusvlammetje verhit, en geprobeerd de stop met een fijn gilet- temesje te openen. Antwoord: Uit uw beschrijving ma ken wij op, dat u alle gangbare mid delen heeft beproefd, doch tevens me nen wij eruit op te maken, dat dit niet op de meeste effectieve wijze is ge schied. Probeer het nog eens als volgt: Koel eerst de stop zoveel mogelijk af, liefst met ijs «gestampte ijsblokjes uit de koelkast bijvoorbeeld). Wanneer de stop goed door en door koud is, laat u een straal heet water op de hals van de fles lopen, dus aan de buitenzij de, waar de stop in de fles klemt. De stop is dan koud en gekrompen; de hals wordt heet en zet uit. Op deze wijze ontstaat een weinig ruimte waar door de stop los komt. Inderdaad ver groot het abrikozensap, dat aan de stop zat, de moeilijkheid omdat de suiker daarin als kleefmiddel werkt. Het wis selbad ijs-heet water kan de fles doen springen. In dat geval is de fles wel open, maar dan moet men voorzichtig zijn en vooral oppassen voor mogelij ke glassplinters in het abrikozensap. Vraag: Komen kleine zelfstandigen ook in aanmerking voor kinderbijslag en krijgt men deze reeds bij het eer ste kind? Zo ja, tot wie moet men zich dan wenden? Antwoord: Inderdaad kunnen kleine zelfstandigen kinderbijslag ontvangen, maar deze bijslag gaat niet in bij het eerste, maar bij het derde kind. Bo vendien is deze bijslag gebonden aan een inkomengrens. Heeft men een, ho ger inkomen dan 3500 en slechts drie kinderen, dan heeft men geen recht op de kinderbijslag. Heeft men vier kinde ren, dan is de grens 3700, bij vijf kinderen 3900. bij meer kinderen klimt de grens telkens op met 200 per kind. Men moet zich wenden tot de raad van arbeid.. Vraag: Hoe komt het. dat in stro mend water (rivieren e.d.) ijsafzetting op de bodem geschiedt, waarna het ijs als grote schotsen naar boven komt, terwijl in stilstaand water de tjsvor- ming van boven begint? Antwoord: Bij stilstaand of nagenoeg stilstaand water zakt het water met het grootste soortelijk gewicht naar beneden en het lichtere water komt naar boven. Nu heeft water van 4 gra den Celsius de grootste dichtheid en het grootste soortelijk gewicht. Op de bo dem van sloten en plassen kan men dus dikwijls water van 4 graden Celsi us aantreffen, terwijl het lichtere op pervlakte water dus 's winters bevriest en 's zomers door de zon verwarmd wordt. In rivieren stroomt het water vrij snel en wel aan de oppervlakte sneller dan aan de bodem in verband met de wrijving van dit water met de bodem. Het gevolg hiervan is een in tensieve menging van het water, waardoor de temperatuur in de rivier neiging heeft overal gelijk te worden. Daar water, wanneer het in sterke be weging is, minder gemakkelijk bevriest dan water dat minder in beroering is, zal het water op de bodem van de ri vier dus eerder bevriezen dan het woe lige water aan de oppervlakte. Bij het bevriezen vermeerdert het volume, waardoor het soortgelijk gewicht af neemt. Het ijs, dat nu op de bodem ge vormd is. krijgt op een gegeven mo ment voldoende drijfkracht om zich van de bodem los te scheuren en komt dan als een compleet ijsveld naar boven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2