laar o de gehel ossing van crisis in e vismeelindustrie Timotheusschool tpl Onverflauwde toewijding bij Lueas-Passion in Noord wijk Koudekerks Hervormde school is nu schuldenvrij EUWE LEIDSCHE COURANT 13 WOENSDAG 29 MAART 1961 Visserij golven jE ANSJOVIS-VISSERIJ langs fle kust van Peru, die voor de Westeuropese kot- tervissers, waarbij ook de meeste Nederlandse schipper-eigenaren, zoveel moci- leden heeft teweeggebracht doordat Peru nagenoeg de gehele vangst tot vismeel irwerkte, en tegen zeer lage prijzen op de markt bracht, is sinds enige tijd zelf in Rijkheden. Tot tien jaar geleden vingen de Peruanen nog geen 50.000 ton vis jaar; in 1959 was dat 2 miljoen ton of veertig maal zoveel. De grote problemen, rband houdend met de vismeelindustrie en de intensiteit van de bevissing, worden ans bestudeerd door de heer F. E. Popper, hoofd van de economische afdeling i de afdeling Visserijen van de FAO in Rome. Om een oplossing, vooral ook voor Westeuropese kottervissers, die gedurende enkele maanden per jaar op jonge ring en zandspiering voor de vismeelfabrieken visten, te vinden, wordt deze week het hoofdbureau van de FAO een internationale bijeenkomst over vismeel ge lden. Daarop wordt besproken de snel toenemende produktie van vismeel cn de herpe daling in de prijzen door de visserij bij Peru. De bespreking is belegd op rzoelc van verschillende regeringen. De vergadering zal zich beraden over te I men stappen die een steviger positie van de markt kunnen bewerkstelligen. ie heer Popper heeft verteld, dat de uaanse vismeelfabrikanten in korte fortuinen hebben vergaard. Het was or hen niet moeilijk aan grondstof sjovis te komen, daar de vissers- 'I heepjes tweemaal per dag uitvoeren en k elke keer weer tot de boorden toe vuld met vis thuiskwamen. De Pcru- nse Golfstroom, die langs de kust van :ru in Noordelijke richting stroomt, is melijk zeer rijk aan dierlijk leven, als ansjovis, walvissen, dolfijnen en bben, die weer voedsel verschaffen aan orme zwermen guanovogels. Door de 'ervloed aan grondstof, de lage exploi ts tiekosten en andere gunstige factoren in de vismeelindustrie in Peru zich snel tbreiden. Bijna de gehele produktie n vismeel werd.uitgcvoerd. doch toen lke enorme hoeveelheden beschikbaar P vamen, viel de prijs voor vismeel snel I rug van 130 dollar per ton tot het genwoordige prijsniveau van ongeveer dollar per ton. Deze prijsdaling heeft 5 n sterke terugslag gehad op de Peru- nse vismeelindustrie en op de vismeel- dustrie van de Westeuropese landen. Voedsel voor vogels De guanovogels voeden zich met ansjo- s en volgens schatting verslinden deze igels zeker vier miljoen ton vis per ar. Guano, zoals de uitwerpselen van ize vogels wordt genoemd, is van groot ilang voor de boeren in Peru. Jaarlijks ordt ongeveer zes en een half miljoen t s n guano gewonnen en hiervan wordt n miljoen ton uitgevoerd. De rest wordt gen lage prijs de Peruaanse boeren ter ischikking gesteld als een vorm van ibsidie. De Peruaanse regering heeft ch ongerust gemaakt over het effect, it de zware bevissing van de ansjovis Daarom heeft zij enige tijd de istiging van nieuwe vismeelfabrieken irboden. i Ingesteld is thans reeds het FAO United lations Special Fund Project. In de eerst- romende vier jaar zal dit project worden pfinancierd door de regering van Peru 4i het UN Special Fund. FAO heeft de aiding van het geheel. De oceanogra- fschc. biologische, technische, econo mische en beleidstechnische factoren prden op het ogenblik bestudeerd om te unnen vaststellen in welke mate de vis- siapel van de Peruaanse Golfstroom mag worden bevist. Eerste reis KW 12 Voor de eerste reis is de motortrawl- logger Leendert Jacoba KW 12 thans op de visgronden. Met een 335 pk. motor, die twee jaar geleden werd geplaatst, is de vroegere Gorredijk IJM 75 thans eigen dom van de rederij Van der Plas te Kat wijk. Het schip werd in 1948 gebouwd bij de Sleephellingmaatschappij te Sche eningen en onderging daar ook in de afgelopen maanden de grote verbouwing. Er werd een nieuw dekhuis met brug geplaatst, en een nieuwe schoorsteen. Voorts heeft de KW 12 een nieuwe bak gekregen, die aan bakboordszijde is door getrokken tot de mast, zodat de beman ning aan dek beschut kan werken De Leendert Jacoba is ook van een nieuwe voorsleven voorzien. Op de visgronden Van de visgronden werd gisteren iets oeter weer gemeld. Nadat de trawlers stormweer met windkracht 10 tot 11 hadden gehad in de noordelijke Noordzee, konden gisteren weer enkele trekken worden gedaan. De KW 153 Franciena. die in de Ierse zee vist, heeft nu ook een IJrauidense trawler bij zich in de' buurt gc-kregen. Er moet de laatste dagen daar een goede makreelvisserij zijn geweest. Tevreden kon ook schipper H. Krab van de vriestrawler IJM 99 Egmont zijn, toen hij gisteren onderweg was voor de KATWIJK AAN ZEE Agenda Hedenavond '8 uur houdt de V.V.V. sar jaarlijkse algemene ledenvergade- ng in De Zwaan. Morgenavond 8 uur houdt de Staat- undig Gereformeerde Partij een bij enkomst in de Oranjezaal van het eugdhuis. Christenvrouwen De Christen-vrouwenbond, afd. Kat- 'ijk aan Zee, hield gisteravond een bij enkomst in de Oranjezaal van het eugdhuis. De avond stond geheel in et teken van het naderende Paasfeest, e presidente, mevrouw Offeringa-Ger- tsen, hield een korte inleiddrag, waarna ;n uitgebreide liturgie werd gevolgd, nkele dames uit Amsterdam verleen- en hierbij zowel instrumentale als vo- ale medewerking. De Kanarievogel In een der bovenzalen van het Jeugd ig uis hield gisteravond de vereniging De anarievogel een goed bezochte leden- ergadenng. De voorzitter, de heer KI. an Duijn, wees in zijn openingswoord de behaalde tentoonstellinigsresulta- Vervolgens hield de vogelkenner laijmond een interessante causerie over e Nederlandse vogel in de vrije Allerlei bijzonderheden uit ogelleven werden door pater Raijmond Jan de hand van dia's toegelicht. Het ras een leerzame avond. Hoog cn laag water Donderdag hoog water 2.38 en 14.51 laag water 10.29 en 22.52 u. KATWIJK Sluiting gemeentelijke bureaus Zaterdag zullen' de gemeentelijke kan- aren voor het publiek gesloten zijn. llleen het bureau van de burgerlijke tand is, uitsluitend voor spoedgevallen, eopend van 9 tot 10 uur. Aanbesteding Ten kantore van de dienst van open- are werken werd gistermorgen open- aanbesteed het verrichten van rond- en straatwerk met bijbehorende /erken ten behoeve van de doorbraak leeuwenlaanKarei Doonmanlaan en e reconstruotie van" een gedeelte van e Zeeweg. Er werd als voligt ingeschre- ren: fa. Joh. Visecher Zoon te Leiden 60.740; H. J. Vessies te IJmuiiden f 63.750; Th. Stuifzand te Leiden f 63.980; G. Hulsebosch te Bloomendaal 64.400; Aannemingsmaatschappij Loeve Delft f64.500; J. Stam te Voorschoten 65.900; J. Mens te Lisse f 66.400; fa. W. ra nse n te Haarlem f66.800; G. van Duijn Katwijk f 67.400; Aannemingsbedrijf lebr. Schouils te Leiden f 67.670; fa. H. b® lompeer ite Oegstgeest f 68.500; A. den Ireejen te Hoofddorp f 82 800. De bp- porting vermeldde een bedrag van 62.500. De gunning is aangehouden. lJmuidense woensdagmarkt. Het schip had bij de Lofoten 1400 kisten vis, meest kabeljauw, buitgemaakt. Voor de woens dagmarkt waren verder bekend de IJM 20 Johannes Polderman met 370 kisten vis en 1000 stuks kabeljauwen en de SCH 117 Onderneming III met nog onbekende vangst. De Polderman had bij haar 370 kisten ondermeer 125 kisten schelvis. 90 wijting. 50 makreel, 65 gul en kabeljauw Wie er dinsdag waren Druk bezocht er waren negen traw lers aan de afslag was de lJmuidense dinsdagmarkt Aangevoerd werden 5750 kisten vis en bijna 5000 stuks kabeljau- i. Bij de visaanvoer waren 575 kisten wijting. 600 schelvis. 400 gul en kabel jauw. 200 koolvis. 500 haring, 2500 ma kreel, 200 schol en 150 tong. De flinke aanvoer makreel ging naar soort en kwaliteit van de hand voor 4R tot 10 per kist. Haring bracht met 2320 een behoorlijke prijs op. Schelvis blijft door de schaarste gevraagd; middel en kleine soort brachten van het binnen land 65—35 op. De buitenlandse hande' kocht de rijen kabeljauw voor 9035 cn de kisten voor 10080. Grove schelvis maakte 6560. De tong was duur, met 5,604. waarbij vooral de kleine soort de hoge prijs maakte. Drie Katwljkers Van de Katwijkse vloot waren drie trawlers present. De KW 101 Nestor bcsomde voor 375 kisten vis, meest wij ting cn haring, en voorts 700 stuks kabel jauwen 9500. De KW 49 Antje voerde 625 kisten vis aan. waarbij 280 makreel en maakte 14.500. De HD 79 Drie Gebroe ders had veel kabeljauw bij zich (ruim 1500) cn 85 kisten schelvis en koolvis en 'maakte 11.900. Van de tweede reis ver scheen de KW 39 Wilhelmina Johanna, die op 18 maart naar zee was gegaan, met 180 stuks kabeljauw en 800 kisten vis. waarbij 450 makreel. Er werd 15.500 besomd. Verder loste de IJM 79 775 kisten vis cn 550 stuks kabeljauwen; de SCH 135 Cornelia Maria 700 kisten vis en stuks kabeljauw en de TJM 34 Allan- water 500 kisten vis en 520 stuks kabel jauw De vangsten van de laatstgenoemde drie trawlers bestonden meest uit ma kreel. De VL 131 Petronella zorgde nog voor 500 kisten vis en 975 stuks kabel jauwen voor 19.000. De RO 46 Claesjc liet in de hal plaatsen 350 kisten vis en 400 stuks kabeljauw. Koudekerk aan den Rijn Echtpaar Baars bijna vijftig jaar getrouwd Op donderdag 6 april zal het 50 jaren geleden zijn, dat Gerard Baars en Dirkje Kreeft te Leiderdorp in het huwelijk traden. De bruidegom Is geboren te Lei derdorp op 19 december 1882, de bruid op 19 april 1887 te Hoofddorp. Zij vertrok na haar schooljaren al spoedig van huis om in de Rijnstreek een betrekking te zoeken en zodoende was zij ten slotte aangeland aan de Rijndijk te Zoeterwoude. Bij haar aanslaand hu welijk leverde dit enige moeilijkheden op. want hierdoor was het niet moge lijk te Hoofddorp in ondertrouw te gaan. zoals de bedoeling was. omdat noch zij. noch haar toekomstige man in de ge- meente Haarlemmermeer stond inge schreven. In verband hiermee gingen zij op 23 maart 1911 te Leiderdorp in onder trouw, waarna het huwelijk op 6 april aldaar werd gesloten. De eerste acht jaren van hun huwe lijk bleven zij te Leiderdorp wonen, waar de heer Baars als timmerman werk zaam was. Op aandringen van zijn broer, die te Leiderdorp een manufacturenhan- del dreef, kocht Baars in 1919 een manu- facturenwinkeltje te Koudekerk aan den Rijn, en op 24 april 1919 werd de winkel betrokken in hetzelfde pand waar het echtpaar ook thans nog woont. Naast de verkoop in de winkel ging de heer Baar.< met een kruiwagen met manufacturen de boerderijen langs, eon werk. dat voor hem aanvankelijk met de nodige moei. lijkheden gepaard ging, daar hij als tim merman van handel weinig verstand had en maar moest afwachten tot de vrouwen hun keus hadden gemaakt. Korte tiid DE UITVOERING van de Lucas-Passion op dinsdagavond in de Stille later werd ook begonnen met dé ver- Week tussen twintia en tweeëntwintia uur. in de Grote kerk van ko°P van tabaksartikelen. Later werd Week tussen twintig en tweeëntwintig uur, in de Grote kerk van Noordwijk-Binhen, is een gebeuren, waarop men kan staat maken als op een gedenkwaardige kalenderdag. Het was nu al voor de achttiende keer, dat Johan Admiraal zijn koren uit Noordwijk (Cantate Domino) en Katwijk (Halleluja) met dat doel aanvoerde. Deze steevaste regelmaat schept een vast punt in de tijd, waarnaar de trouwe bezoekers terug- èn uitzien. Daarbij is ook de culturele toaarde niet te onderschatten. Naast de oude erkende Bach-Passionen blijkt die naar het Lucas-evangelie steeds duide lijker een eigen plaats te verdienen. Recht evenredig hiermee loopt de belangstelling. Hetjcwam ons voor, dat de vakken en banken dichter bezet waren dan verleden jaar. voor een als gewoonlijk plechtige, maar tevens doorvoelde interpretatie. Het De koren groeien steeds dieper in deze muziek. Men verwacht eigenlijk geen on regelmatigheden en aarzelende intonatls meer. De aandacht richt zich veel meer op de uitdrukking, het fraseren, de dictie. Dit alles op te voeren, te veredelen, rechtstreekser te maken was steeds het doel van de dirigent. Hij heeft kans ge zien. daarin een opgaande lijn te trekken, zodat elke uitvoering ten aanzien van de artistieke en geestelijke mededeling, een zekere winst ten opzichte van de vorige kon opleveren. Technisch was de zang ook nu weer alleszins te prijzen. De koren reageren bovendien vlot en soepel, zodat er ten bate van de expressie grote mogelijkhe den voor het grijpen liggen. Met het uit buiten daarvan betoont de heer Admiraal zich bepaald niet terughoudend. Zijn emotionele opvatting, die aan het sug gestieve, het tastbare, zouden we haast zeggen, een grotere betekenis dan aan de vormvastheid toekent.verraadt zich bij elke maat. Dat wij daarin in principe met hem van mening verschillen, mag aan ons respect voor zijn eerlijk streven, die eigen mening in de klank te realiseren en in de vertolking een persoonlijk be wogen getuigenis te leggen, niets afdoen. Zo kon men ook ditmaal weer met ge- interesseerde aandacht naar de uitvoe ring van dit merkwaardige werk, deze eenheid-in-bonte-verscheidenheid, luis teren en met de muzikale handeling meeleven, dankzij aller onverflauwde toewijding. Want ook die andere medewerken den hébben zich ten vodle voor het welslagen ingezet. Het vaste solisten- team: de sopraan Nelly Schulze, de alt Beha Keyzer, de bas Ham Camp- fers, als Pilatus, de moordenaar en de hoofdman, de tenor Jan Koot, als Petrus en de tenor voor de aria's Diok Kuiters, stelde ook nu niet te leur. De beide d'ames zongen de paar aria's met fraaie klank en overtui gende uitdrukking, Kuiters deed dit voor zijn drietal al evenzeer. Ook de vertolkers van de kleinere partijen bevredigden meestal. Een bijzondere vermelding verdienen de tenor-evangelist Peter Dogger, die zijn zware taak meer dan verdienstelijk vervulde, en de Christus-vertolker Bram van Luyn, wiens diepe klankvolle basstem een geschikt instrument bleek Haags Orkest met zijn goede obligaat spelers (fluit, hobo, fagot), de niet ge noemde klavecimbelbespeler en de or ganist Johan Zweers, verzorgden hun in strumentale aandeel op lofwaardige wijze. Joh. van Wolfswinkel. HAZERSWOllDE Jaarvergadering Boerenleenbank De coöperatieve boerenleenbank „Ha- zerswoude-Koudekerk houdit op woens dag 5 april in het café van de heer T. de Bruin te Koudekerk aan den Rijn des avonds om half 8 de algemene jaarver gadering. Ten gerieve van de leden ir Hazerswoude-dorp zal op kosten van de bank een autobus naar en van Koude kerk rijden. De bus stopt om 7,05 aan de Loeteweg, om 7,07 aan het pad V3n Meurs, om 7,10 bij de Oostbrug en om 7,15 bij hert kruispunt DorpsstraatGe- meneweg. Uit hat jaarverslag over het 62ste boekjaar blijkit onder meer, dat de winst in i960 f 4.853,82 bedroeg. Er zijn 546 leden en het aantal spaarders groeidi tot 4252. De jaarrekening sloot met f 38.222.927 en de reserve bedroeg pe: 31 december f 215.850,34. Aftredend en herkiesbaar zijn de he ren J. Th. Wessellngh en y. de Jong, respectievelijk als bestuurslid en lid van de raad van boezichit; aftredend en niet herkiesbaar als lid van de raad is de heer N. P. Kapt ei n. Dodelijk ongeluk bij bouw van nieuwe fabriekshal te Hazerswoude (Rijndijk) Gistermiddag omstreeks half twee ge beurde op het terrein van De Jong's Machinefabriek aan de Rijndijk een on geval met dodelijke afloop. Terwijl eni ge arbeiders, die werkzaam zijn Bij de bouw van een nieuwe fabriekshal, bezig waren met het verplaatsen van een 13'z meter lange metalen spant, kantelde deze. Een dér arbeiders, de 51-jarige Teunis van Hardeveld uit Veenendaal geraakte onder hot gevaarte en kreeg dit op zijn borst. Na onderzoek door dok ter Van 't Wout uit Leiderdorp is hij per ziekenauto' overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij na korte tijd is overleden. Hert slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. het venten met manufacturen beëindigd, maar het venten met tabaksartikelen koffie heeft Baars tot in 1940 volgehou den. Krant rit De heer Baars werd op 2 januari 1926 agent van de Nieuwe Leidsche Coulant, aanvankelijk met 68 abonnees, welk ge tal tot 1940 tot 120 a 130 werd opgevoerd. Toen tüdéns de bezetting het krantenhe- zorgen was afgelopen en ook geen tex tiel te verkopen was. vatte hij gedurende enkele jaren zijn oude handwerk als tim merman weer op. maar kort na dc be vrijding werd weer gestart als agent van de Nieuwe Leidsche Courant en toen liep het aantal abonnees op tot 300 Per 1 oktober 1954 legde hij op 72-jarige leef tijd er het bijltje bij neer. Ook bezorgde hij ruim 31 jaar lang de Gereformeerde Kerkbode te Koudekerk aan den Rijn. Al noopt de lichamelijke gesteldheid an de bruidegom tot een rustig leven, er is veel reden tot dankbaarheid voor hetgeen God hem en zijn vrouw heeft jeschonken. In het gezin werden kinderen geboren, namelijk drie zoons drie dochters (waarbij twee tweelin gen). Van de zoons is er onlangs een ge- ilorven. Verder zijn er vijf kleinkinde ren. Al legt het genoemd sterfgeval een druk op de stemming, toch zal een gevoel van dankbaarheid heersen wanneer op S april het feest door de kinderen en kleinkinderen in de woning Dorpsstraat 5 wordt gevierd. In de Hervormde school werd jpister. avond een goed bezochte ouderavond gehouden. Nadat eerst gelegenheid was gegeven het w^rk van de leerlingen te bezichtigen, opende de voorzitter van de schoolvereniging, ds. Koerselman om half negen de vergadering. Hij sprak een •oord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de schoolarts dok ter Iloeing. Met dankbaarheid gewaagde spreker an de school, waar de kinderen in aan raking worden gebracht met Jezus Chris tus en waar niet alleen wordt gewerkt aan de maatschappelijke vorming van het kind, maar ook aan de ontplooiing van de mens als beelddrager Gods. Een verheugend feit in het bestaan van de school is gepasseerd, daar de school thans schuldenvrij is. Enkele wijzigingen in het bestuur wer den vermeld. Vervolgens deed het hoofd, de heer P. Boom, enkele mededelingen over de wijzigingen in het leerlingen aantal en in het onderwijzend personeel. Nadat ds. Koerselman mevrouw Boom, die bij ziekte van onderwijzend perso neel steeds bereid is als leerkracht in te vallen, dank had gebracht, kreeg dokter Hoeing het woord. Deze sprak over „De medische problemen van het schoolkind". Hij begon met er op te wijzen, dat ruim 40 jaar geleden in Zaandam de eerste schoolarts zijn intrede deed in de school. Thans rijst de vraag: „Wat doen ze nu nog?" Door de consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters hebben thans weinig kinderen zichtbare afwijkingen. Veel is verbeterd, waartoe ook de sociale voor uitgang een grote rol heeft gespeeld. Toch bestaan nog steeds medische problemen ten aanzien van het schoolkind. Het zwaartepunt hiervan is evenwel verlegd van het lichamelijke naar het zielkundige vlak. Bij een vergelijking tussen vroeger en thans blijkt, dat het leven vroeger veel eenvoudiger was. Het gezin vormde toen Alphen cuin den Rijn Puzzelrit „Rijnland" BENTHUIZEN „Waakt en Bidt" De Hervormd-Gereformeerde jeugd vereniging op Gereformeerde grondslag ..Waakt cn Bidt" houdt vanavond om half acht een paasvergadenng. Praktisch verkeersexamen Bij gunstige weersomstandigheden zal donderdag het praktisch verkeersexa men van een dertigtal leerlingen van de zesde klas van het l.o. worden afgeno men. Enige tijd geleden hebben 31 kandi daten het schriftelijke gedeelte gemaakt Eén leerling werd toen afgewezen. De christelijke lagere halschool brengt 25 en de Arnoldus van Osschool vijf kandidaten in de strijd. Wü ln het atoomtijdperk De afdeling Benthuizen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen houdt hedenavond om half acht een le denvergadering in het koffiehuis van de heer A. van Staalduinen. De heer A. Ros, hoofd van de kring Zuid-Hol land III van de Bescherming Bevolking te Alphen aan den Rijn, zal spreken over het onderwerp „Wij in het atoom tijdperk". Naar aanleiding van dit on derwerp zullen de dame3 binnenkort belangeloos een cursus gaan verzorgen. Ouderavond Arnoldus van Osschool Hedenavond half acht wordt in de grote zaal van het verenigingsgebouw een ouderavond gehouden van de Ar noldus van Osschool. Het programma zal grotendeels door de leerlingen worden verzorgd. KATWIJK AAN ZEE Postzegelclub „Katwijk" Gisteravond vergaderde de postzegel club .Katwijk" in Casa Cara De heer J. L. van Kempen leidde de bijeen komst. Er werden een verloting en een veiling gehouden. Jaarvergadering S.G.P. Morgenavond 8 uur houdt de Staat kundig Gereformeerde Partij haar jaar vergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. De Alphense Motor- en Autoclub „Rijn land" heeft haar eerste puzzelrit van het nieuwe seizoen gehouden. Hieraan werd door circa 60 rijders deelgenomen, inclu sief bromfietsers. De rit was voor de bromfietsers 25 en voor de overigen 40 km. lang. Na in Alphen aan den Rijn een aantal straten te zijn gepasseerd reed men via de Herenweg naar Woubrugge, Ter Aar en vervolgens terug naar Al phen aan den Rijn waar bij hotel „Toor" werd gefinisht. De start was op het Sint Jorisplcin. De rit is uitgezet door de he ren B. v d. Hoek en A. Verbrec. De laat ste gaf in hotel „Toor" een uitleg van de „moeilijkheden". Mr. J. Loef. voorzitter van de club, reikte de prijzen uit en deel de mee. dat de volgende rit zal worden gehouden op Koninginnedag, 1 mei a.s. De uitslagen zijn; Auto's, klasse A: 1. C. Hoogenboom. Bodegraven. 8 strafpunten; 2. Poodt, Aar- landerveen, 12 strafpunten; 3. Heemskerk. Bodegraven. 13 p. Auto's, klasse B: 1. C. Verboom, Bode graven. 41 p.; 2. W. Vreeswijk. Alphen a. cl. Rijn. 60 p.; 3. D. van Nielen. Alphen a. d. Rijn, 82 p. Motoren, klasse A; 1. K. van Wijk, Al phen a. d. Rijn. 8 p.; 2. P. de Ruiter, Al phen a. d. Rijn, 11 p. Motoren, klasse B: H. van Frankfoort. Alphen a. d. Rijn, 71 p. Bromfietsen, klasse A: 1. H. C. Binnen dijk. Boskoop, 7 p. Bromfietsen, klasse B: 1. J. J. C. Ver horst, Alphen a. d. Rijn. 35 p.; 2. J. Ben- nink, Alphen a. d. Rijn, 96 p. Poedelprijs voor 234 strafpunten: Har. kes, Alphen a. d. Rijn, Gepensioneerden bijeen De groep gepensioneerden van de plaatselijke afdelingen van de Ned. Chris telijke Bond van Overheidspersoneel vergaderde gistermiddag in een der lo kalen van de Salvatorikerk. Na het lezen van Jeseja 53 verwelkom- [de voorzitter A. Groeneveld de aanwezi- !gen, in 't bijzonder de heer L. v. d. Weide, 'hoofdbestuurder van de N.C.B.O. De heer Van der Weide schetste de ge schiedenis van de besprekingen met de regering in het georganiseerd overleg, inzake de verhogingen der pensioenen en de vermindering van AOW-aftrek. Wat dit laatste betreft is er voldoening van wege het feit dat het percentage is terug gebracht van 2 op 1.4. De mogelijkheid is er dat de aftrek geheel komt te ver vallen. Spreker wekte de aanwezigen op te trachten alle gepensioneerden van de plaatselijke Besturenbond in één groep samen te brengen. Verschillende vraag stukken zouden dan gezamenlijk kunnen worden besproken, zoals het stichten van bejaardenhuizen en tehuizen voor ver pleging van bejaarden. De groep van de N.C.B.O. bleek hieraan graag te willen meewerken. Uitslagen hij A.T.T.C. Voor bijna alle teams zijn in de af gelopen week de laatste wedstrijden ge speeld van de competitie. ATTC 1 ontmoette in Noordwijk het sterke TOV, uitslag 73. ATTC 2 won met twee invallers van het zwakke Steeds Hooger 4. Uitslag 9-—1. ATTC 3 sloot de competitie af met een ruime 82 zege op Den Burcht 4. ATTC 4 verraste met een grote zege op het heus niet zwakke Effect '54 1 Uit Zoeterwoude. Uitslag 91. ATTC 5 bleef voor de elfde achter eenvolgende maal ongeslagen. Nu werd Effect '54 2 met 8—2 geklopt. Het derde juniorenteam speelde een inhaalwedstrijd tegen TOV 3. Na een 25 voorsprong moest toch de halve winst in Noordwijk worden gelaten. Het tweede juniorenteam won de vriendschappelijke wedstrijd tegen Tref fers 4 met 73. In de zeskamp, 4e kl. B, toonde v. d. Boom zich het sterkst. Na 4 wedstrijden ir. winst te hebben omgezet verloor hij zijn laatste wedstrijd met 2220 in de derde game en hij moest daardoor af wachten, wat nummer twee zou doen in zijn laatste wedstrijd tegen nummer laatst van de ranglijst. Mede doordal Walburg (Cebusta) zijn zenuwen niet helemaal de baas bleef, won Van Cool- wijk (Detas) deze wedstrijd. Dat was voor hem zijn eerste winstpunt cn het betekende voor v. d. Boom definitief de eerste plaats. Uit handen van de heer Van Kempen ontving v. d. Boom een medaille. In het Hoofdstad toernooi bereikte Dc Graaf in de tweede klas de achtste fina les. Verkerk bereikte deze zowel in de derde als vierde klasse. Programma: 7 april Scylla 3—ATTC 2. 8 april DSB 4— ATTC 5. Geref. Zendingsbond De afdeling Alphen aan den Rijn van de Gereformeerde Zendingsbond in de Herv. Kerk heeft in 1960 weer de ge bruikelijke activiteit ontplooid. Er wer den zendingsbijeenkomsten gehouden in het IJsclubgebouw, maar ook werden enkele kerkdiensten belegd in de Juliana- kerk, waar eveneens door predikanten van elders aan de zending werd gedacht. Het totaal der inkomsten liep iets te rug nl. van f 2636,48 in 1959 tot f in 1960. De posten huisbusjes en collec ten spreekbeurten waren de hoofdoor zaken. Die waren resp. plm. f 85 en f 166 lager. Enkele andere posten (col lecte medische zending enz.) vingen deze verminderde bedragen vrijwel op. Aan het hoofdbestuur van de G.Z.B. te Utrecht kon worden overgemaakt f 2242,75, (in 1959 f 2307.73), „Worst cn aristocratie" In de buurtvereniging „Blovanta" (blok van tachtig) zijn enkele personen, die veel activiteit ontwikkelen. Deze wijk omvat de straten, begrensd door J. P, Coenlaan, Stuyvesantlaan, Zoutman straat en Banckertstraat. alle gedeelte lijk. Er zijn reeds festiviteiten geweest op verjaardagen van het Koninklijk Huis, er is een reisveremging gevormd en er is ook een toneelgroep. Die zal dinsdag 4 april voor het eerst optreden in hel Nutsgebouw met het blijspel „Worst en aristocratie". Men heeft in de wijk beproefde krachten, zoals Jan Noor- dermeer (die ook regisseur is), Paul de Kleer. Herman Pijpers, Jac. Doeven. *A. Doeven—Eissing, die allen in Alphen of elders hun sporen op de planken reeds verdiend hebben en het belooft een leuke avond te worden. PASSIE-WIL Jezus heeft het goed gemaakt sen ons cn onze Schepper. Dit is boodschap, die wU vanavond elkaar gen toespreken, mogen toezingen mogen toebidden." Aldus ds. J. H. Ho gers tijdens de passie-ure die gister avond in de grote Hervormde kerk is gehouden. Dat deze samenkomst kon worden ge houden, zag ds. Bogers als een bewijs, van Jezus' overwinning. „Het gaat wel iswaar om diep ernstige dingen, maar het is geen hopeloze zaak. Wij behoren niet bang te zijn, voor welke macht dan ook. Het wordt Pasen!" Zang en muziek namen in deze passie ure een grote plaats in. Medewerking verleenden het Alphens Hervormd kerk koor en jongenskoor, een strijkensemble en de blokfLuitgroep, onder leiding van Dirk van Vliet. Het orgel werd bespeeld door Ru van Os. Aan de eigenlijke passie-ure ging sa menzang vooraf. Er was veel belang stelling. ook een verheugend aantal jon geren. De zang en muziek de koren be gonnen met het zegekoor <G. F. Han del) werden afgewisseld door Schrift lezing. Het kerkkoor vertolkte op ge voelvolle wijze een tweetal koralen uit dc Matbhaus-Passion en (met enige le den van het jongenskoor) het slotkoraal van de Johannes-Passion. Het jongenskoor liet zich afzonderlijk horen in „O Meester, groot en goed". „Geen halmpje groet op aarde" en „Agnus Dei, Perosi". Het fluitspel der meisjes paste bij zonder goed in het raam van het pro gramma. Zowel S. Landman's „Andante religoso" als het „Nader, mijn God, bij U" kreeg een uitstekende vertolking. De organist Van Os en de strijkers (met hoboïst) zorgden voor de begelei dingen. Bonte avond Geref Jeugd De oude Oa-lv-iimstiische zede: in de week voor Pasen, de z.g. „sitille week" geen prertbijeekomsten, wordt ndet meer gehandhaafd en zo kon het gebeuren, dat onder auspiciën van de Geref. Ouderevereniging gisteravond de ver schillende jeugdclubs, aangesloten bij de Geref. Jeugdcentrale, in het Nutsgebouw een programma van bont allerlei brach ten. Er was veel belangstelling. De voor zitter, de heer Jac. van Noort, opende de avond cn aan hert programma werd voorts medegewerkt door de meisjes- clubs: Bengaals v-uur; Edelweiss; Len tebloesem en de jongensclubs Timotheus, drie afdelingen en het Mosterdzaadje. Er was door de leidsters en leiders veel zorg aan besteed, opdat alle clubs met wat aardigs voor de dag zouden komen. Er was ook een solo-zang van Frank Hof land met gitaar. Jeugdouderling H. Mik sloot omstreeks elf uur de avond. een eenheid en men groeide naar elkaar toe Men had tijd voor elkaar. Thans hebben veel ouders geen tijd meer voor hun kinderen. Enerzijds wordt het leven uiteengerafeld, anderzijds worden gro tere eisen gesteld. Veel kinderen missen vader en moeder, al zijn deze lichamelijk aanwezig. Ernstig wekte spr. de aanwe zigen op meer tijd vrij te maken voor de kinderen en te trachten de harmonie in het gezin meer te realiseren. Nadat ds. Koerselman dokter Hoeing dank had gebrachl voor zijn leerrijke voordracht, wekte hij de aanwezigen op steeds het onderwijzend personeel te steunen, waarna hij de vergadering sloot. Raad vergadert morgen Dc raad der gemeente Koudekerk aan den Rijn komt donderdagavond om half acht in het raadhuis in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt ondermeer: inge komen stukken; mededelingen; vaststel ling vergoeding en voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bijzon der lager onderwijs over 1960; vaststel ling vakonderwijs nuttige handwerken over 1960 aan de Herv. school; aanvraag van het bestuur van de chr. lagere tuin bouwschool te Rijnsburg om subsidie over 1960; voorstel tot het verlenen van subsidie aan de speeltuinvereniging „Robbedoes" voor eenmaal voor aan schaffing van materialen en voor het verlenen van een jaarlijkse subsidie als mede het ter beschikking stellen van grond voor het inrichten van een speel tuin: wijzigingen van de begrotingen van 160 en 1961. Voordrachtsavond Voor de Gereformeerde Jeugdcentrale trad gisteravond in het Verenigingsge bouw op de bekende voordrachtskunste- r J. Oostenwelder uit Amsterdam. Nadat de heer T. Smit de vergadering had geopend, sprak hij een woord van welkom. Deze droeg op de hem eigen wijze gedeelten Voor van „Het grote geheim". Dit stuk behandelt gedeelten uit het leven van Cornelis de Witt. Reeds direct had spreker de aandacht van de aanwa- zigen. De opkomst viel tegen. Burgerlijke stand Getrouwd: Robbert Christiaan van Bostelen, 21 jr. en Martha Henderina van der Haven, 20 jr, te Hazerswoude. ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderuitzendrng opnieuw duurder Gisteravond werd in hotel Centraal de jaarvergadering gehouden van de afde ling Alphen aan dén Rijn van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies. In deze vergadering, die onder leiding stond van jhr. A. van der Veen Meer- stadt, bleek uit het jaarverslag van de secretaresse mevrouw A. Kotter-Noorde- wier, dat vorig jaar 22 kinderen voor re kening van de afdeling zijn uitgezonden naar herstellingsoorden van het genoot schap. In totaal verbleven deze kinderen daar 1352 verpleegdagen. Enkelen bleven er zelfs een half jaar voor herstel van hun gezondheid. De heer Ten Brink bracht het finan cieel verslag uit. De afdeling heeft vorig jaar een vrij aanzienlijk tekort geboekt. Vooral met het oog op de hogere ver- pleegprys vragen de financiën in de ko mende jaren de blijvende aandacht. Ge tracht zal worden het tekort aan te zui veren. De collecten brachten vorig jaar in Al phen. Aarlanderveen en Woubnigge f 1055 op. Het verslag van de kascontrole commissie werd uitgebracht door mejuf frouw Frijlink. De aftredende bestuursleden mevrouw G. Karsemeijer, en de heren W. Noorden bos en J. Boot werden herkozen. In de plaats van de zich niet meer herkiesbaar stellende dames A. E. van Vliet en A. C. den Hertog werden gekozen mevrouw E. Nauta-van der Toom en mevrouw Halm-Diekema. Kunstbezitprijzen voor chr. technische school Nu de stichting Openbaar Kunstbezit, bekend door haar voorbeeldig geïllu streerde radiocursussen, het honderddui zendste lid heeft ingeschreven (de me disch studente mej. Heieen Verbeek te Amsterdam) heeft initiatiefnemer Joh. G. Wertheim gelijk eens nagekeken, wie als eerste werd ingeschreven. Dit bleek de chr. technische school te Alphen aan den Rijn te zijn. Directeur H. v. d. Bijl, was op staande voet overtuigd van het nut van de cursus en schreef eerst zijn school cn direct daarna zichzelf in. Om de gelukkige groei van de stich ting te „vieren", kwam de heer Wertheim gistermiddag zelf naar Alphen. Hij bood directeur Van der Bijl een ets aan, voor stellend Saul en David en gemaakt door Jan Mensinga en voor de school een gekleurde linoleumsnede (een haan, ge maakt door Jeanne Bieruma-Oosting), een door Toon Wegner gemaakte hout snede en een ets van Henk Huig. WARMOND Ophalen huisvuil In verband met Goede Vrijdag wordt het huisvuil deze week od donderdag opgehaald. Gemeentesecretarie Dc gemeentesecretarie is vrijdag en zaterdag voor het publiek gesloten, be houdens voor zaken betreffende burger lijke stand, waarvoor men op beide da gen terecht kan tussen 11 en 12 uur. Proefvaart motorkotter Donderdag maakt de nieuwe motor- kotter van schipper-eigenaar H. Messe- )naker uit Katwijk de proefvaart vanuit Vlaardingen. Het schip, dat naar IJmui- den zal varen, is vier maanden over tijd gereed gekomen. Inschrijving nieuwe leerlingen Datum: Donderdagavond 30 maart Tijd: Tussen half acht en half tien Plaats: Schoolgebouw Hooftstraat 242 Scholen: Timotheusschool, Hooftstraat 242, hfd A. de Jong Timothëus-kleuterschool, Hoofstr. 242 hfd Mevr. Enkelaar—van Duyne Kleuterschool 's-Molenaars hfd Mej. J. Baart De lagere school geeft Uw kind een gron dige vooropleiding voor elk voortgezet onderwijs. (Lyceum, ulo, nijverheids school, technische school). Het is nodig, dat Uw kind vóór 1 oktober de leeftijd van zes jaar bereikt heeft Voor de kleuterscholen moeten de kinde ren minstens vier jaar oud zijn. Trouwboekje meebrengen s.v.p. HET BESTUUR. NOORDWIJK Verkeersongelukken In dc Molenstraat kwam een 47-ja- rige bromfietser in botsing met een col lega, die plotseling moest remmen. Hij kwam te vallen en kreeg verwondingen iaan het gelaat. Een 29-jarige scooterberijder kwam te vallen bij het ontwijken van spelende kinderen Evenals een 9-jarige jongen die werd aangereden, liep hij enkele ver wondingen op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13