Socialisten in oppositie tot vervulling wensen Toenemende spanning in hoofdklasse B. De Zon gaat op Boer betaalde over verduisterde f12.000 nog belasting... Nieuwe voorzitter verzekert: Waarschuwing van Suurhoff Beschonken rijders: drie doden in het verkeer Smokkelaars verstopten boter in vuilnisbelt Strop voor Limburgse slagers In Nederland gekocht vlees bij Duitse grens afgenomen Keizerin Farah weer in verwachting KVP formuleert politieke wensen RYNBENDE'S 196]f(IEUWE LEinSCHE COUKAJVT 7 MAANDAG 27 MAART 1961 Schaak-vraag 77 klQnderslaande stelling Is voortge- pmen uit een partij tussen de Ameri- (men Shipman en Good. Geen grootse artij. Wit heeft op g5 zijn loper ge- jfferd voor de zwarte f-pion, heeft tóen met Df4 schaak gegeven en |wart heeft gedacht dit eenvoudig te •kinnen pareren door zijn dame op tussen te plaatsen. Men zie de stel- IIÜJ ia i:i til mem m *-R~ Wm&W? 'wk m m Q W i IS A m m 5 Wit: Kei, Df4, Tal en Thl, Ld3, %l en Pgl, pi a2, b2, c3, d4, e5, f2, B en g5. Zwart: Kf8, Df7, Ta8 en Th8, Lb6 en (c8, Pb8 en Pg8, pi a7, b7, c5, d5, e6, n en h7. Die laatste zet van zwart (Df7) is en fout geweest voor u nu de op- pve: wit speelt en wint. Dam-vraag 76 E De stand was: I Zwart: 3, 9, 12, 19, 23, 24, 29, 33. 1 Wit: 11, 26, 27, 30, 34, 40, 50. Dit is de oplossing: 11—7, 24x44; 23x21; 26x8, 3x1; 34x3. 10x23, Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u |ls Noord het volgende spel: Sch. V 7 3, Ha. B 8 4. Ru. V 9 6 5, tl. A 4 3. Zuid is gever, Oost-West kwetsbaar |n het bieden gaat onder constant kassen van Oost-West: j Zuid 1 schoppen Noord 2 schop ten Zuid 3 schoppen (geeft enige ^verwaarde aan) Noord? Wat is nu Noord's beste bod? v Jack Diamond Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. land in Europa - poom; 2. brandverf - palmboom; 3. hoon - afkorting van dona - lidwoord (Fr.); 4. voorzetsel - jaar (afk. Lat.) L vriendin (Fr.); 5. aardsoort - keurig - zwemvogel; 6. gelijk - open plein in een dorp (Z.N.); 7. voorzetsel - vrucht en omstreken (afk.); 8. muziekin strument - ontzaglijk; 9. meisjesnaam I- afkorting van tangens - gemeente in 'Gelderland. Verticaal: 1. guirlande - uitroep; 2. honingbij - landbouwwerktuig - vis; 3. akelig - dorp in Friesland; 4. tro pische slingerplant - waterstand (afk.) - familielid; 5. telwoord - mikpunt - hoofddeksel; 6. voegwoord - soort van kabeljauw; 7. treurspel - lelieachtig gewas; 8. water in Friesland - kleur - fem. in Noord-Brabant; 9. gem. in riesland - stad in Italië. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. resultaat, 2. voordeling, 3. mate riaal, 4. kentering, 5. hindernis, 6. Vordering, 7. voorvader, 8. handelaar, 9. Muntendam. Op de kruisjes ont- itond het woord Rotterdam. De politie heeft in Haarlem de 28-Ja- flge bankbediende G. K. van zijn bed gelicht, die ervan verdacht werd ten nadele van een bij Haarlem wonende boer f 12.000 te hebben verduisterd. De bediende heeft inmiddels een volledige Jekentenis afgelegd. De bankbediende, die bij een bank in Amsterdam werk- taam is, had van de hem bekende boet n april 1959 een bedrag van f 10.00C jekregen om voor die boer effecten te copen ei te verhandelen. In het najaai van 1960 vroeg de bankbediende nog eens f 2000, die prompt op zijn rekening wer den gestort. Toen de boer inlichtingen vroeg, gaf hij een volledige staat van de aan- en verkopen, hetgeen door de boer bij zijn aangifte voor de vermogens belasting werd opgegeven. Hij betaalde daarover nog belasting ook. Onlangs bleek, dat de bankbediende louter gefingeerde posten had opgegeven. Het geld had hij voor zichzelf gebruikt, er is geen cent van overgelaten. (Van een onzer verslaggevers) „Elsevier heeft mij een man ge noemd, die zoekt naar het compro mis n die durft te regeren. Laat men echter .weten, dat ik met de partij de volharding zal opbrengen om zó- lang in de oppositie te blijven als nodig is om te bereiken, dat bij het opstellen van het regeringsprogram ook met onze doelstellingen rekening wordt gehouden op gelijke wijze als met die van de andere partijen, waarmee wij eventueel in de rege ring zullen gaan. Misschien is daar weer een nieuwe klinkende verkie zingsoverwinning voor nodig." Deze waarschuwende woorden liet de nieuwe P.v.dA.-voorzitter, oud-minister S. G. SuuThoff, zaterdagmiddag horen in zijn installatierede, waarmee het drie daagse socialistische partijcongres werd besloten. Deze rede ademde de geest van het neo-socialisme. „Ook al is er In ma terieel opzioht geen reden voor zelfge noegzaamheid en ook al bljjft afronding en uitbouw van de sociale zetkertheid dringend geboden, toch zou de socialisti sche beweging er verte eerd aan doen wanneer ze op de sociale problemen de zelfde nadruk zou blijven leggen als in het verleden. Het accent zal in de toe komst meer moeten vallen op de onder wijs- en cultuurpolitiek die een situatie van gelijke kansen voor iedereen dient scheppen. Het is een misvatting te me nen, dat het socialisme zichzelf overbo dig maakt als een verbetering van de materiële positie is bereikt. Juist dan be gint de strijd pas", aldus de heer Suur- hoff. De nog steeds Destaande opeenhoping van bezit en macht in de handen van weinigen noemde hij ,een levensgroete hindernis op de weg naar een maat schappij zoals de socialisten die voor ogen staat". De gestegen welvaart «al in veel grotere mate 'en goede moeten komen aan de oultuui. want bij de jeugd hebben tot dusverre de frites kraam en de bromfietsenindustrie meer van de inkomensstijging geprofiteerd dan de culturele instellingen. Ook op het internationale vlak is voor de socia listen van vandaag een immense taak weggelegd. Al dragen zij geen verant woordelijkheid voor de kolonialisatie van de gekleurde volken, toch wordt ook hen de koloniale rekening gepresen teerd. Maar door de democratie (voor de oosterlingen nog een abstractie) met sociale inhoud te vullen, waarbij het plan-socialisme goede diensten kan be wijzen, rullen zij een deel van de West- .erse schuld kunnen inlossen. DOORBRAAK Het doorbraak-karaktei van de P.v.d.A. zal. naar de mening van de heer Suur- hoff, onverkort moeten worden gehand haafd. De werkgemeenschappen hebben nog voor onafzienbare tijd een taak te vervullen. ,Dc P.v.d.A. wil steeds meer een brede volkspartij worden, maar dat heerlijk koel in de schaduw van hout Straks als de zon op uw ramen brandt, toch lekker koel in uw kamer door de natuurlijke zonwering Dunne latjes van edele houtsoorten, bijeengehouden door ijzersterke garens. gemakkelijk aan te brengen, decoratief en stijlvol. 1 POSTMIS 52 - ZAANDAM kan alleen een partij, die het „arbeide risme", het zich beperken tot het prole tariaat en zijn noden, heef, overwonnen. Spreker erkende, dat het socialisme in Nederland slechts een beperkte invloed kan hebben. Toch kan er in dit opzicht meer gebeuren, wanneer de socialisten meer dan tot dusver bereid zijn te stre wn naar een waar maken van hun over tuiging. De waarnemend P.v.d.A.-voorzitter ir. H. Vos karakteriseerde, by de overdracht van de voorzittershamer de nieuwe par tyleider als ,een geheide democraat en een doorgewinterde socialist". De heer Suurhoff noemde zichzelf „een bevoor recht mens, wie de hardheden en be- perktheden van het arbeldersb -taan niet bespaard zün gebleven maar die daar door toch niet gedruk en geknauwd Is als vorige generaties" Hij bekende, het voorzitterschap nooit als een mogelijk heid te hebben gezien en ook niet zo met hart en ziel met de party vergroeid te zyn als zyn voorganger Evert Vermeer, voor wie het partyvoorzitterschap de hoogste levensvervulling was. Verder moest hy het congres meedelen niet van plan te zyn veel spreekbeurten te ver vullen. De party heeft in dit opzicht lé veel van zyn voorganger gevergd. De laatste dag van het congres was voornamelijk gewijd aan een bespreking van de schets voor een socialistisch tien jarenplan. Partijsecretaris J. J. A. Berger had vrijdagavond gesuggereerd, dat het hier een ontwerp-resolutie betrof, maar zaterdag bleek, dat het slechts om eon „discussie-basis" ging. Het geval bracht ongeveer vijftien sprekers op de kathe der, waarvan de één meer sympathie voor het neo-sooialisme kon opbrengen dan de ander. Het Tweede-Kamerlid Den Uyl gaf vooraf nog een toelichting, die zich o.m. kenmerkte door een sceptische visie op de huidige welvaartsstaat („de plastic banden van de civilisatie hebben de ketenen van het proletariaat vervan gen"). Controle van de gemeenschap op de economische sleutelposities beplei tend, betoogde sprekei. dat de onderne ming zich niet moet richten op het ma ken van een zo groot mogelijke winst, maar op sociale en zelfs politieke doel einden. Ze dient meer en meer een or- gaan van maatschappelijke welvaart te worden. In ander verband merkte de heer Den Uyl op, dat geen overheid zich Ue British United Airways, waarvan in de komende jaren zal kunnen ont- Rotterdam-Air de hoofdagente in Neder- trekken aan een antwoord op de vraag land is, zal 4 mei de dienst van Gatwick- of, en zo langs welke weg, afremming Airport op Rotterdam moderniseren door de Herons, die 50 passagiers kunnen ver- Jounialistenfederalie acliter salariseisen NRU-jounialislen De Federatieraad, het hoogste bestu rende college van de Federatie van Ne derlandse journalisten, heeft zich met algemene stemmen en met zeer veel na druk geschaard achter de voorstellen, die bij de Nederlandse radio-unie ter verbetering van de salarissen van radio- en televisiejournalisten zyn ingediend. De georganiseerde journalistiek in al haar geledingen, van oordeel, dat de ho norering van radio- en televisiejourna listen hiermede in overeenstemming dient te worden gebracht, verlangt una niem, dat de Nederlandse radio-unie od korte termen thans in deze geest een beslissing neemt. De federatie koos in de plaats van drs. G. van Lieshout «Den Haag), dio zich niet meer beschikbaar stelde, als voorzitter van de federatie mr. A. Stem pels (Rotterdam). De heer J. D. Troost heide (Rotterdam) werd als vice-voor- zitter herkozen. British United Airways moderniseert dienst op Rotterdam De British United Airways, van de bevolkingsgroei gewenst is. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat het geboortecijfer in ons land moet dalen. „De beslissing over het kindertal behoort by de ouders' De heer Berger vragen beantwoor. dend viel de commerciële televisie plannen van de regering aan. De ultla. ting van staatssecretaris Veldkamp, dat cultuur en handel elkaar zullen ont moeten. noemde hy super-ouderwets. Verder trachtte de heer Berger de po sitieve indruk, die de Kamerspeech van N.V.V.-voorzltter Roemers over de re sultaten van de vryere loonvorming heeft achtergelaten, te verzwakken. „Roemers heeft geen waarde-oordelen uitgesproken, maar alleen feiten vastge- steld". zo zei hy. Het congres koos de professoren Sam- voeren, te vervangen door Viscount 804'. die geschikt zijn voor 67 reizigers. De duur van de vlucht wordt verlaagd tot 50 minuten, zodat men binnen twee uur van Rotterdam naar het hart van Londen kan reizen. TAFELTENNISCOMPETITIE Voor de wijze zich goed en won van Habes en Kenter, waarop dit seizoen Scylla speelde tegen Treffers een goede de competitie, me» partij. Alleen Heemskerk bleek voor alle name In de ereklas- drie Leidcnaars een te groot obstakel, se wordt afgewerkt.'Invaller Karamoy moest bovendien nog kunnen we beslist de winst aan v. Sloten en v. Groningen geen bewondering laben. Het dubbelspel werd een Leidse hebben. Opnieuw zege, waarmee het gelijke spel een feit werden drie wed- werd. stryden uitgesteld Scylla—Treffers 5—5: Smash—Balswin- en wel: Elan—Ned- gers g_2. llovd, Maasstad— TSV en W'lboAM VJ, waardoor de stryd om de titel weer verder van de be slissing is. We kunnen ons voorstellen, dat er dwingende redenen zyn tot uitstel op de zaterdag, maar waarom laat de competitieleiding deze wedstryden dan □iet op een avond In de week spelen. Afstanden Rotterdam- -Amsterdam. Amsterdam—Den Haag en Rotterdam- Eindhoven zijn toch best op een avond in de week af.te leggen. Nu is de regelmaat helemaal zoek. want behalive de drie bo vengenoemde wedstryden, staan ook nog open de wedstrijden BatswingersAMVJ en Maasstad—Nedlloyd, terwijl ben slotte WrboSmash nog steeds niet is uitge speeld. Allemaal wedstrijden, die van be tekenis zün voor het landskamoioen- sohap. In de ereklasse werden nu maar twee wedstrijden gespeeld. Batswiingers leed de verwachte nederlaag tegen Smash, hoewel wij een beter resultaat hadden verwacht dan 82. Alleen Bouwens hield in de plaats van prof. Belgische en Nederlandse douane autoriteiten hebben zaterdag aan de grens ter hoogte van Maastricht zo wel Belgische als Nederlandse boter- smokkelaars met elkaar geconfron- 'eerd. De arrestanten waren leden van een en hetzelfde complot, van wie de eersten reeds medio december van verleden jaar werden gearres teerd. Er zün verschillende Nederlanders in het complot betrokken; zij zijn afkomstig uit de plaatsen Budel, Maastricht, Neer beek en Tuddern. Het smokkelcomplot, waarvan de meeste leden zich thans in arrest bevinden, was goed georganiseerd en opereerde met zéér snelle auto's die voor een deel met pantserplaten waren waarschuwingsschoten afgeschermd. Od waarschuwing van de douane réageerdë nten lijks doch er werd veelal gegokt op de humaniteit^ van de Bêlgïscne' "douarficTs en van hun Nederlandse collega's. De verklaringen van de zich thans in J arrest bevindende leden van de smokkel bende. zijn tegenstrijdig. Enige van hen hoopt men echter te kunnen vervolgen wegens poging tot doodslag; nagegaan wordt namelijk wie van hen de smok kelauto's heeft gereden van waaruit de z.g. „kraaiepootjes" (dikke kopspijkers» op het wegdek werden gestrooid, om de banden van de achtervolgende auto's der douanebeambten te vernielen. Dat men ten aanzien van de opslag van smokkelwaar met de hygiëne spot, kwam bij het onderzoek van de Belgi sche en Nederlandse douane overduide- Opstandelingenleiders in Angola in arrest Volgens het Portugese persbureau Lu- sitania zijn in Angola veertien leiders aangehouden van de recente ongeregeld heden in het noorden van het land. Deze mannen, voornamelijk Afrikaanse func tionarissen van lagere rang. hadden or ders uit het buitenland, o.a. Kongo, aan genomen in ruil voor „bedrieglijke en bijna ongelooflijke beloften". De ver dachten zijn naar de hoofdstad Loeanda overgebracht. Lusitania meldde voorts dat vrijdag een „groep bandieten" bij Namboegongo in Noord-Angola vanuit een dicht woud op een patrouillevliegtuig had geschoten. „De groep bandieten werd geneutrali seerd", aldus het bericht. Twee mensen verloren gisteravond het leven en twee anderen werden kalden enRóling ln hct hoofdbeztunr.zwaar gewond, toen een auto. be stuurd door een onder invloed van sterke drank verkerende chauffeur, in Etten uit de bocht vloog. De wa gen ramde een boom en sloeg daarna over de kop. De chauffeur, de 59-jarige P. J. uit Stand-daarbuiten (N.-Br.) verloor in een flauwe bocht de macht over het stuur. Drie inzittenden werden uit de auto geslingerd o.w. de gebroeders Zuur mond uit Culemborg. Beiden werden zwaar gewond. De bestuurder, die ook uit de auto werd geslingerd, bleef on gedeerd. In het wrak van de auto trof de politie mevrouw Zuurmond uit Cu lemborg en de heer Kolle uit Hoofd dorp aan. ZU waren overleden. lijk vast te staan. Zo bleek o.m. dat enige duizenden kilo's roomboter een tijdlang verborgen zün geweest op een vuilnisbelt! Vandaar uit werd de boter op een geschikt geacht moment ingela den en langs smokkelwegen over de Bel gische grens gebracht. Wanneer de boter eenmaal over de grens is en men zich veilig acht, worden de pakjes voorzien van namaakwikkels. Per kg boter be draagt de brutowinst 2,20. Zaterdagavond is de bromfietser M. H. bij Sappemeer tegen een hem te gemoetkomende brommer gereden. De bestuurder van deze brommer, E. (Van onze correspondent) Van de vele tienduizenden Duit- ers die wekelijks hun inkopen doen ,n het Limburgse grensgebied, heb ben er zeer velen zaterdagmiddag en -avond op hun neus gekeken toen bij hun terugkeer naar huis het door hen gekochte vlees zonder meer door de Duitse douane ln beslag werd geno men. Met ingang van zaterdag zyn namelijk, speciaal ten aanzien van vers vlees, nog strengere maatregelen van kracht ge worden dan er reeds waren. Min of méér uit concurrentieoverwegingen hadden de Duitse slagers in het grensgebied het on langs gedaan weten te krijgen dat grens- gangers geen vlees meer mee mochten nemen naar Duitsland. Enige organisa ties van huisvrouwen wisten echter daar na te bereiken dat dit verbod slechts gold voor z.g. „klein grensverkeer". Vanwege de bestrijding van de trichi- nenziekte echter, althans zo wordt het genoemd, is met ingang van afgelopen zaterdag de invoer van alle vlees naar Duitsland verboden verklaard. Dat wil zeggen, voor zover het meenemen van vers vlees naar Duitsland door niet-han- delaren betreft. De kassa's, die sedert geruime tijd in de Duitse grenskantoren staan opgesteld, en waarbij vooral des zaterdagsmiddags lange slierten van Duitsers staan opge steld om invoerrechten te betalen voor de in ons land gekochte levensmiddelen, behoeven derhalve vanaf zaterdag niet meer te worden gebruikt om het mee gebrachte vlees te „verzollen". Het wordt namelijk zonder meer in beslag genomen. Met ingang van zaterdag is ook het meenemen van vleeswaren en ingeblikt vlees aan strenge bepalingen onder hevig. Zelfs als men op doorreis is, mag slechts tot een maximum van 5 kg aan reisproviand voor eigen gebruik wor den meegenomen. Ook varkensvlees en vlees dat afkomstig is van vleesetende dieren, dat dus van met trichinen be smette dieren afkomstig kan zyn, za! met de grootste gestrengheid worden ge controleerd. Slechts wanneer dit vlees gekookt is, mag men het over de grens meenemen. Door de nieuwe maatregelen worden ook de vele Nederlandse kampeerders uit de grensgebieden getroffen die hun weekeinde doorbrengen over de Duitse grens. De Nederlandse kampeerders men als regel hun proviand mee voor de dagen dat zy denken te blyven. Een woordvoerder van het keizerlijke hof te Teheran heeft verklaard dat kei zerin Farah in verwachting is van haar tweede kind. 51 in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH „Laten wij daar even gaan zitten." Olof trok zijn jas uit. Het was niet verstandig zo op de Steen te gaan zitten. Judith ging zitten. Zij vond het aardig van Olof. dat hij zijn jas had aangeboden om er op te zitten. Niet alle mannen dachten daaraan. „Kom je niet zitten?" Olof hing van het ene been op het andere. Ik gaan zittenja natuurlijk. Hij zette zich op het ua uiterste randje van de steen. Judith lachte te- In Roermond is overleden de 50- jarige loonslager J. de Bock, die met zijn fiets in aanraking was gekomen met de bromfiets van zijn zwager toen deze naast hem reed. De heer De Bock was daardoor gevallen. De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Nederland, John T. Rice, vertrekt vandaag per schip naar Nederland. Hij r*ist met de United States. gen hem. „Doet het jou geen kwaad, als je zo maar op de steen gaat zitten?" Haar stem was een zachte streling. Olof wist niet wat hij moest doen. Het meisje kwam hem te hulp. „Kom toch hier zitten," zei zij. „Er is plaats genoeg." Olof ging zitten. Hij was nu zo dicht bij haar. dat hij haar warmte voelde als een laaiend vuur. Hij begon Arne te begrijpen. Zelfs kwelgeesten waren niet in staat een man van een vrouw af te trekken, die hem zo weldadig verwarmde. De vrouw was het vaste punt van de aarde. Zonder haar zou alles ineenstorten en sterven. Judith keek omlaag naar de wildernis aan haar voeten. Er was niets, wat haar angst aanjoeg. De eenzaamheid van de bergen niet en de don kere bossen niet. Zij voelde, dat deze verlaten heid voor haar een vaderland kon worden. En toch voelde zij zich bedrukt. „Waarheen wilde Arne?" vroeg zij plotseling. Olof mompelde, dat hij het niet wist. „Kom nou", riep Judith onbeheerst. „Hij heeft proviand meegenomen voor vele dagen." „Ik denk, dat hij een beer op het spoor is." Olof keerde zich om. Iets in Judiths stem ver ried hem, dat zij hem een zwakkeling vond, als hij zich niet in de buurt van een wild dier durfde wagen. „Er -zijn er geen twee nodig om met een beer af te rekenen," mompelde hij. „Ik loop ook niet naar huis om Arne te halen, als ik berensporen in de sneeuw ontdek." Judith zweeg een poosje, haar trekken werden weer zachter. „Ik geloof niet, dat Arae achter een beer aan zit. Hij is aldoor al zo vreemd geweest. Ik wil er je ouders niet naar vragen, maar jij.... jij bent zo aardig en vriendelijk, zeg het me." Judith legde haar hand op de rechter hand van Olof en drukte haar. In die druk lag meei warmte dan Olof kon verdragen. Hij wist, dat Judith naar Akkafjall was gekomen om Arnes vrouw te worden. Imber, Judith één was toch wel genoeg! Judith zou hem misschien niet meer willen hebben als zij het hoorde.... „Ik geloof, dat hij naar Imber toe is", mom pelde hij. „Wie is dat?" „Zij woont op Berkendal." Olof wees naar het zuiden en beschref de ligging van de nederzetting Hij merkte niet, dat Judiths wangen rood werden „Waarom gaat hij naar haar toe?" Op deze vraag wist Olof geen antwoord. In plaats daarvan zei hij, dat Imber en Erland zich de vorige zomer op Berkendal hadden gevestigd, geweest, maar zij hadden geen papieren, zodat de „Oh.dan weet ik het al! Zij zijn in de kapel geweest, maar zij hadden geen papieren, zodat de dominee hen niet kon trouwen. Hij ziet er uit als een landloper en zij heeft blond haar en dieplig gende ogen. Zoooois Arne naar haar toe. Maar wat is er dan met haar man aan de hand leeft die niet meer?" Olof antwoordde, dat Erland nog in leven was Hij had er spijt van, dat hij iets over Imber had gezegd. Judith zette van die vreemde ogen op. „Had Arne haar hier op Akkafjall willen hebben?" „Zij is er één keer geweest om te helpen bij het hooien." „Alleen?" „Neen." „Beviel ze je moeder?" „Ja." „En jou?" „Ik geloof, dat zij een goede vrouw is, maar ik heb me niet erg met haar bemoeid." „Maar Arne wel!" Olof begreep wel, dat het Judith niet aan stond, dat Arne aandacht had geschonken aan Imber. Hij vroeg zich af, wat zij tegen Arne zou zeggen, als hij thuis kwam. Misschien ging zij wel weg. Die gedachte deed hem schrikken Het leven zou somber worden, als Judith Akkafjall verliet. Zij was de zon en de maan en alle ster ren. Hij mompelde, dat Imber Arne vast en ze ker onverschillig liet. „Hoe weet jij dat?" Olof wist weer geen antwoord. Hij staarde een tijdje naar de grond en zei toen: „Ik kan me niet voorstellen, dat Arne zo stom zou zijn om Imber ook maar één blik te gunnen, nu hij jou heeft." Judith bloosde niet. Zij had al lang gemerkt, dat zij Olof niet onverschillig was. Ze had zin hem nog verder uit zijn tent te lokken, maar het was misschien verstandiger het niet te doen. Zij moest immers met Arne naar het altaar gaan. Maar waarom had Arne in vredesnaam een maaksman gezonden, als hij zijn zinnen op een andere vrouw gezet had? „Is dat met Imber pas begonnen?" vroeg zij „Toen hij bij ons in Granvik was, heeft hij niet over haar gesproken." „Zo heel pas niet," zei hij. Ze zeggen, dat zij jen kind moet krijgen." Judith kromp ineen. „Van Arne? vroeg zij onbeheerst. Olof begreep niet precies, wat zij bedoelde. „Van Arne. „Ja, is hij de vader?" .Neen, dat niet, maar hij zal er heen gegaan zijn om haar te helpen." „Hijeen man?" „Ja moeder kan niet zover lopen." „Waarom heeft hij dan mij niet gestuurd?" „Hij zal niet gedacht hebben, dat jij verstand van die dingen had." (Wordt vervolgd) Elderman uit Sappemeer, liep een schedelbasisfractuur op en overleed gistermiddag. Het bleek dat H., even als zijn duo-passagier K. onder invloed verkeerden. Enige leden van de vereniging „De lange afstandtippelaars" uit Amsterdam vonden gistermorgen vroeg langs de Weesper trekvaart de 22-jarige P. R. D. Uyterdijk uit Amsterdam gewond langs de weg. Hij was met zün auto te water geraakt, maar had kans gezien weer aan de kant te komen. Zyn passagier, de 22- jarige C. K. Nutter, was echter om het leven gekomen. De 30-jarige J. Lachterop is zaterdag- AMVJ 15 27 Scylla 17 15 Smash 16 7.6 Maasstad 16 13 Nedlloyd 15 25 Treffers 18 9 Wibo 15 22 PSV 17 8 Batswingers 16 17 Elan 16 0 AMVJ 2 17 16 Hoofdklasse A: UBTV—Irene 8-2; Maasbree—Atoom 9—1Luck Raek— Batswingers 3 46; DDCWibo 2 61; OTTCBelcrum De spanning onderaan de ranglijst neemt geweldig toe en met nog sledhts twee wedstryden voor de meeste clubs voor de boeg is er van het uiteindelyke resultaat nog niet veel te zeggen. Ook hier is een achterstand, want de zeer be langrijke wedstrijden DDC—Atoom en TCR—Maasbree moeten nog worden ge speeld. Het lijkt ons sportief juist, eerst deze wedstrijden te laten spelen voordat de twee laatste volledige programma's worden afgewerkt. By DDC—Wibo 2 was het zeer spannend en lange tyd hing de DDC-zege aan een rijden draadje. Via een 2—0 voorsprong werd het 23, weer 3—3, daarna 34. waarna DDC de laatste twee enkelspelen won. Het beslissende dubbel werd in drie games een zege voor DDC. De laatste game werd beslast met 21—19! Bij Wibo oleef Nederpalt ongesla gen, maar Rensen won geen enkefle par tij. Het vierde punt kwam van Hogen- doorn. die De Groot klopte. De zege van Batswingers in Weert op Luok Raék is een prachtige prestatie. Vooral Luteyn was in voortreffelyke vorm en won drie maal. v. d. Akker kwam niet tot winst, maar Kim was gelukkie voor Batswin gers eveneens prima op dreef en verloor alleen van Coumans. Het dubbelspel bracht de winst in het bezit van de Ha genaars. UBTV werd hier kampioen, het geen trouwens geUieeJ overeenkomstig de verwachtingen is. UBTV 18 35 Maasbree 18 29 Atoom Irene OTTC Luck Raek 18 21 18 17 17 16 18 15 DDC Wibo 2 Batsw.3 Belcrum TCR 17 13 18 13 18 12 17 11 17 11 Hoofdklasse B: Sprenger UCDocos 5—5; UBTV 2—Treffers 4—6; Olympla— avond in Amsterdam op de Insulinde- p°yac 2—8; DTTC Smash 2 7—3. TV/,... 1..I Kal ii'A hAlftmaal af weg met zijn motor tegen een boom ge vlogen. Hij was op slag dood. De 18- Jarige duopassagier F. van Riemsdijk werd ernstig gewond. De heer Lachter op was van plan geweest do motorfiets, waarop hij een proefrit maakte, te kopen In Doetinchem is gisteren overleden de 40-jarige A. Ketz uit Zelhem, die zaterdagmiddag onder Ruurlo op eon onbewaakte overweg, die hy per brom fiets overstak, door een trein was ge grepen. De tweejarige Maria Bade is zater dagmiddag om het leven gekomen toen zy met haar vader stond te kyken naar het verplaatsen van zware wagens op de binnenplaats van een expeditiebe drijf aan het Zwaanshals in Rotterdam. Het kind kroop in een onbewaakt ogen blik onder een wagen juist toen deze begon te rijden. Docos laat het wel helemaal afweten, want om tegen nekikesluiter Sprenger niet verder te komen dan 55 is een wel zeer teleurstellende prestatie. Beter deed Treffers het. dat tot het einde toe blijft vechten voor een goede plaats op de ranglyst en UBTV 2 in eigen huis een nederlaag bezongde. Van enigé spanning is hier geen sprake meer want de be slissingen zijn al gevallen. Po vac 19 26 Smartt 18 12 DTTC 18 30 UBTV 2 18 12 Treffers 19 27 Nedlloyd 2 17 11 Docos 18 23 AVGA 17 10 Batsw 2 18 16 Spr. UC 17 6 Olympia 17 13 (Van onze parlementsredaotde) Hoe moeilijk het is, over de lrin- derbijslagregeling het verlossende woord te spreken, bleek zaterdag tijdens de bijeenkomst van de KVP- partijraad in Utrecht. Partijvoor zitter mr. H. W. van Doorn wilde gaarne nog eens de algemene poli tieke situatie voor de KVP in de huidige omstandigheden voorname lijk de strijd om de kinderbijslag in bespreking geven. Uit de verga dering werden echter geen opmer kingen gemaakt. Belangrük waren de opmerkingen van mr. P. A. Blalsse over het Europese vraagstuk. In het door De Gaulle be doelde intergouvernementele overleg tus sen de zes E.E.G.-landen past Engeland, zei hy. Men moet echter wel bedenken, dat een dergelyk overleg met Engeland volkomen lost komt te staan van de be staande Europese gemeenschappen. Daar om is een tussenoplossing nodig. Het is niet mogelijk. Engeland erbU te betrekken, zonder dat het ook maar iets met de Europese gemeenschap- pen te maken wil hebben. Het kan niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. De oplossing zou kunnen zijn, dat Engeland een enkele maal wordt uitgenodigd aan het overleg tussen de Zes deel te nemen, wan neer het aangelegenheden betreft, die het directe belang van de Zes te bo ven gaan, zoals bijvoorbeeld Berlijn of Laos. Mr. Blaisse benadrukte, dat Neder land niet „neen" kan blijven zeggen. Het ambtclyk overleg, dat thans in Parijr wordt gevoerd is een harde onderhan deling van geven en nemen. De Partij raad sprak vervolgens de verwachting uit, dat de regering op construc tieve wyze aan dit overleg zal deel nemen. Het partybestuur van de KVP heeft besloten, een diepgaande studie te wU- den aan de samenwerking tussen de christen-democratische partyen. In de toekomst zal aan deze problematiek rui me aandacht worden geschonken. Tevens Is besloten, een bijzondere vergadering van de Partüraad te wüden aan hel Nleuw-Gulneavraagstuk. ETHEKGOLVEN vanavond Na het NTS-journaal dat van 8—8.20 uur in de ether is, krijgen we een televisieprogramma van de AVRO. dat begint met actualiteiten. Om half negen is er weer een discussie door journalisten en om 9 uur een docu mentaire over de Lijdensweg door Jeruzalem, naar een Amerikaanse televisiefilm gemaakt Om halft tien wordt besloten met een programma van Willem O'Duys over Bach's Mat- theus Passion. een ronde 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per titer fits tKlusltf (fat iavond Om 8.20 uur begint ln het NCRV- programma het hoorspel ,De Heer en zyn dienaar", door Jan Apon ge schreven naar de gelijknamige film. Daarna (9.35 uur) voert het Neder lands Strijkkwartet het Kwartet in e van Verdi uit; aansluitend: politiek commentaar. Om 11.35 uur kimt u nog luisteren naar orgelwerken van Guilmant, door Nederlandse organis ten voor de plaat gespeeld. Bij de AVRO is het tussen 8.05 cn 10.30 uur Radioscoop. Begonnen wordt met een programma van Alex de Haas over Louis Davids en voorts is er o.m. een klankbeeld over de Friese zuidwesthoek, muziek door Pia Beek en haar trio en optreden van het echt paar Scholten, dat collega's uit bin nen- en buitenland ontvangt. Besloten wordt om 9.45 uur met het tweede deel van het hoorspel ,,Het kapseizen van de Kapermeulen" van Klaas Smelik. Programma voor morgen DINSDAG 28 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwij ding 10.00 Gram 1050 V d kleuter» 11.00 Pianorecital 11.15 V d zieken 12.00 Gram 12.20 Regerlngsuitz: Ultz v d landbouw 12.30 Land- en ulnbouwmeded 12.33 Lich te muz 13.00 Nws en beursber 13.30 Lichte muz 14.00 Kamerork en solist 15.00 V d vrouw 15.30 Hobo-kwartet 16.00 Act 16.30 V d jeugd 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 1850 RVU: De Introductie van de Westerse techniek ln ontwikkelingslanden, door Ir. M van Bottenburg 19.00 V d kind 19.05 Paris vous parle 19.10 Wit ls het! 17. quiz 20.00 Nws 20.05 Muzikale biografie 21.00 Het kapselzen van de Kapermeulen. hoorspel 21.40 Int volksliederen 22.00 Planorecital 22.30 Nws cn beursber van New York 22.45 Act 23.00 Gram 23.30 Studenten haver 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7 30 V d Jeugd 7.40 Grammofoon 7.45 Morgengebed en over weging 8 00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.40 V d Jeugd 10.00 V d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing (herh) 10.25 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Vol- aan vooruit lezing 12.00 Middagklok noodklok 12.04 Ben Je zestig? 12.30 Land en tulnbouwmeded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13 20 Platen- nieuws 13.35 Lichte muz 14.00 Gram 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Gram 15.15 Idem 16.00 V d zieken 16.30 Zlekenlof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Re- Jeringsuitz Gesproken brief uit de Ne- erlandse Antillen, door Henk Denncrt. 18.00 Lichte muz 18.20 Pollt lezing 18 30 V d Jeugd 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Vastenmeditatie 20.00 Orgelspel 20 30 Avondcollege: radlolessen 2100 Klave cimbel-recital 2150 Gram 22 25 Boekbe spreking 22.30 Nws 22.40 Wcreldnood vraagt wereldliefde, lezing 2250 Gram 23.55—24.00 Nws. Televlsleprogr NTS: 20.00 Journ 20.20 Speelfilm 22 00 22.45 Eurovisie Overnam* van de BBC Kamerork van Stuttgart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7