Na stormachtige periode nu rustige verkiezingen? GIZENGA WIL VIER CONSULS UITWIJZEN Atoomproefakkoord niet Russen onbereikbaar ditlet°p Mier als honingpot Lacunes in nieuwe Dierenwet ht eeft étftftfce Kij, Belgen zondag naar stembus half linnen heeft alléén voordelen, garantie- merk HALF LINNEN TOCH IS HET ZO! kinder ASPIRIN ILITAIR UNIFORM IN BUITENLAND Blijkens een landmachtorder mogen militairen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht tijdens verlof en bewegings vrijheid in het buitenland de militaire uniform (c.q. met een bij de tenue behorend wapen) dragen met schriftelijke vergunning van de minister van defensie. Deze vergunning is niet vereist voor militairen, die zich in verband met de uitoefening van hun dienst buiten Nederland bevinden, tijdens verlof en bewegingsvrijheid in het land, waar zij zich voor de uitoefening van hun dienst bevinden. LEVENSBESCHOUWING AMBTENAREN Het Tweede Kamerlid, de heer N. van der Veen (P.S.P.) heeft aan de minister van O. K. en W. een aantal schriftelijke vragen gesteld over de samenstelling van de opleiding van de afdeling onderwijs, speciaal wat betreft de levensbeschouwing en de daarmee samenhangende voorkeur voor openbaar of bijzonder onderwijs. De heer Van der Veen meent, dat mutaties bij de hoogste ambtenaren ongerustheid hebben veroorzaakt bij voorstanders van het openbaar onderwijs. Hij vraagt of het juist is dat, in zaken van het voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, slechts de pas benoemde adviseur van de mi nister kan gelden als voorstander van het openbaar onderwijs. Indien de minister deze vraag in hoofdzaak bevestigd zou beant woorden, acht hij dan de verontrusting in kringen van het openbaar onderwijs niet in zekere mate gerechtvaardigd, zo vraagt de heer Van der Veen. Hij wil voorts gaarne weten of de minister kan meedelen, hoe de verhoudingen bij de andere afdelingen van onderwijs zijn, en of de minister bereid is een zekere evenredigheid met de verhoudingen in dc onderwijswereld te bevorderen bij het benoemingsbeleid van het hoofd ambtenarenkorps. VIEUW WETSONTWERP De commissie voor justitie uit de Tweede Kamer heeft minister Beerman in overweging gegeven, het wetsontwerp betreffende de procu reur-stelling in kort geding te vervangen door een nieuw ontwerp tot wijziging van de kort-gedingprocedure. Dit nieuwe ontwerp zou voor eerst het appel en de cassatie in deze procedure moeten raken en vervol gens ook de bijstand in kort geding voor de president. Tegen het aanhangige ontwerp, waarin de minister voorstelt in be paalde gevallen procureur-stelling bij korte gedingen voor te schrijven, zijn in de commissie bezwaren gerezen. Een aantal leden vond het ont werp overbodig, omdat er van misstanden op dit terrein niets gebleken is, terwijl andere punten in de procedure wel om een voorziening vragen. „Als deze regering zo zeer isi Zo stormachtig als de politieke ont- bestreden, dan komt dit doordat {wikkelingen in België de laatste ne- va fen maanden sinds de overdracht nj zoveel heeft gedaan. Zij heeft I van de souvereiniteit aan Kongo zijn ook de ware problemen aangesne- geweest, zo kalm is de verkiezings- den. Daarom heeft zij vertrouwen in het Belgische volk, dat door verkiezingen, zal oordelen." Deze woorden werden vrijdag gesproken door de Belgische mi- nister-president, prof. Eyskens, nadat hij de laatste vergadering van het katholiek-liberale coalitie kabinet had voorgezeten, dat hij tinds de verkiezingen in 1958 heeft geleid. Ia de tweeënhalf jaar van zijn be staan zijn vooral de afgelopen negen maanden zware stormen over dit kabi net getrokken en het is dan ook niet ongeschonden uit de strijd gekomen. Verscheidene keren is de samenstelling vooral ook als gevolg van de Kongole se kwestie gewijzigd en het is nog maar enkele maanden geleden, dat het werd gereorganiseerd en aangevuld met jonge r.k. en liberale bewindslieden om het na de gebeurtenissen in Kongo noodzakelijk geworden en in de „Een- heidswet" belichaamde programma voor nationaal herstel" uit te voeren. Aan deze taak is het nauwelijks toege komen. Enkele dagen nadat het parle ment tegen de binnen en buiten de volksvertegenwoordiging gevoerde op positie van de socialistische partij in de „Eenheidswet" had goedgekeurd, be sloot koning Boudewijn tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkie zingen. Zondag zal het Belgische volk op zijn beurt zijn oordeel uitspreken. Voor het eerst in de geschiedenis overtreft het aantal kiesgerechtigden de zes mil joen. campagne verlopen. Men spreekt zelfs van de rustigste stembusstrijd in de geschiedenis, hoewel nog geen twee maanden geleden de beroeringen zo groot waren, dat zij deden denken aan de strijd om het koningschap. Naast de drie grote partijen hebben vele snipperpartijen aan de verkiezings strijd deelgenomen. Het aantal varieert van plaats tot plaats en de meeste zijn gebaseerd op de Vlaams-Waalse tegen stellingen of gericht tegen de „onmacht van het huidige regime". Zij hebben de meest uiteenlopende namen. Het meest op de voorgrond althans in Brussel is getreden de „nationale be weging" met een militant karakter, maar er zijn ook een „Waalse een heidspartij" en zelfs een „bloc franco phone" met confederalistische of sepa ratistische doelstellingen. Advertentie Oppositie doet beroep op generaal Franco Rechtse opposanten hebben gisteren een beroep gedaan op Franco om zijn regime te verlichten en de macht over te dragen aan een monarchie onder de Spaanse troonpretendent Don Juan. De Union Expanola, een ondergrondse groep christen-democraten, monarchis ten en conservatieve republikeinen heb ben aan Franco een manifest gezonden, waarin wordt gevraagd om persvrijheid, het recht van verenigingen, maatregelen om de wettelijke rechten van de bevol king te garanderen en een programma om te komen tot economische stabiliteit voor het land. Het laatste zou moeten gebeuren door het aantrekken van bui tenlands kapitaal, het zou de toetreding van Spanje tot de gemeenschappelijke markt mogelijk moeten maken. Volgens het manifest moeten deze maatregelen worden uitgevoerd in een overgangsperiode waarna Franco zijn regime zou moeten overdragen aan een monarchie. Beleid van Verwoerd scherp gekritiseerd Premier Verwoerd heeft gisteren, op de derde dag van de debatten in het Zuid- afrikaanse parlement, wederom scherpe kritiek te horen gekregen op zijn beleid. De eerste spreker, Julius Horak van de Verenigde Partij, verweet Verwoerd, dat hij elke kans om de blanke bevolking van.de Unie samen te brengen, om zeep had gebracht door de Engels en Afri kaans sprekende delen van de bevolking nog verder van elkaar te scheiden. Ho- rak verklaarde dat Verwoerd het land naar de afgrond voerde. Aanhangers van Verwoerd kwamen de premier te hulp door de Verenigde Pa- tij van sir Devillier ervan te beschuldi gen thans openlijk de kant te hebben ge kozen van de zwarte man in Zuid-Afrika en de zwarte staten van Afrika tegen de Unie van Zuid-Afrika. Volgens professor dr. Franz Bauer van de universiteit van Frankfort zal de ko mende zomer in Duitsland ten westen van de Oder, Nederland, België, Zuid- Engeland en In het noorden van Zwitser land over het algemeen droger dan r maal zijn. Het rebellenbewind van /An- toine Gizenga heeft vier wester se consulaten bevel gegeven, Stanleystad te verlaten tenzij hun status verheven wordt, tot die van ambassades. Het zijn de consulaire missies van N e'd e r- land, Frankrijk, Engelamd en West-Duitsland. Het standpunt van Gizenga! is, dat hij de wettige premier is van geheel Kongo en dat andere landen daarom hun ambassadeurs bij hem moeten ac crediteren en niet bij de regpring van Joseph Kasavoeboe in Laopoldstad. Hierdoor wordt de kans op/ een com- De hoop van de regering Ken- basis nedy op overeenstemming met de Sowjets om de atoomproeven buiten de wet te stellen werd gisteren de bodem ingeslagen door het nieuws, dat het Russische regeringsblad Izwestia geschreven heeft, dat de nieuwe Amerikaanse voorstellen geen aanvaardbare Ulbricht geeft onrust door tekorten toe Walter Ulbricht, voorzitter van de communistische partij van Oost-Berlijn, heeft toegegeven dat er in zijn land on rust heerst door een tekort aan consu mentengoederen In een rede die gisteren werd gepubli ceerd door het partijorgaan Neues Deutschland zei Ulbricht dat er onder de arbeiders „veel woede" bestaat over het chronische tekort aan voorraden in de winkels. Als oplossing zag hij een bevriezing van het loonpeil en betere planning op lange termijn. Ulbricht kondigde aan dat om dit laat ste te verwezenlijken een nieuwe plan ningscommissie zal worden opgericht, die zich niet zal bezighouden met huidige problemen, maar zich zal concentreren op de toekomst. Advertentie 556) Het is bekend dat vele soorten mieren honing verzamelen en deze in de krop met zich dragen. Zodra de larven, of een hongerige nestgenoot moet worden gevoed, wordt een beetje honing opgerispt en degeen die daarin trek heeft, kan zich daar aan vergasten. Nu leeft er In Mexico en in het Zuidwestelijke deel van de Ver enigde Staten een mlersoort die zich gespecialiseerd heeft in deze metho de en om deze reden de honlng- mier wordt genoemd. Zoals we we ten. bestaat er in de mierenkolonie een bepaalde taakverdeling, waarvoor ieder dier als het ware schijnt te zijn voorbestemd. Zo ook bij de honing- mieren, waarvan een deel de bestem ming heeft om ho ningpot te worden en in de provisie kamer te worden weggezet. Bij de mieren wie dit lot beschoren is, groeit de honingkrop tot geweldige afmetin gen uit en dringt alle andere organen in een kleine ruimte van het ach terlijf. Tegen de tijd dat het dier volwassen is en een hard chitlnepant- ser heeft gekregen, is de honingpot klaar en kan met de inmaak worden begonnen. Dat gaat vrij eenvoudig, want alle honingverzamelende werk sters uit het nest storten de gewon nen honing in het keelgat van de ho ningpot-mier, die het produkt ge willig in zijn geweldig uitgedijd achterlijf laat verdwijnen, tot de pot vol is. En dan? Wel de honlngmleren heb ben in het onderaardse nest voor raadkamers en daar worden de le vende honingpotten aan de zolder gehangen tot er een tijd komt dat de voorraad moet worden aangespro ken. AI die tijd dat kan maanden maar misschien ook jaren zjjn hangen de brave honingpotten, in aantallen van somtijds 300 stuks, keurig en bewegingloos naast elkaar. En wanneer een bezige nestgenoot eens wat wil snoepen, rispen zij ge hoorzaam de verlangde hoeveelheid naar boven zonder zo mogen we veronderstellen bittere woorden of klachten te uiten. Nooit verlaten deze tot honingpot ten geworden mieren het nest. Trou wens, het voortgaan zou hun erg moeilijk vallen door de wanstaltige verhouding van hun achterlijf ten opzichte van de rest van het II- schaam. Zelfs als zij van de* zolde ring vallen Is het hun onmogelijk eigener beweging weer te gaan han gen. We zeiden zojuist, dat deze mieren voor deze fnnctle voorbestemd schij nen, hetgeen we kunnen afleiden uit het feit dat van een willekeurig aan tal larven die in het labaratorlum overvoerd werden met honing, slechts een deel zich tot dc werkelijke ho ningpotten ontwikkelde. De krop van de anderen groeide weliswaaf uit tot afmetingen groter dan nor maal, maar nam nimmer de volledige vorm van de „voorbestemde" dieren aan. Ziezo, nu kunnen we ook wel eens spreken over de sociale rangorde die geen typisch menselijk verschijnsel is, maar ook in het dierenrijk kan worden waargenomen. zijn Voor ge: vol tooiing van de onderhandelingen. President Kennedy, djfe beloofd heeft ;n laatste poging te aullen doen om tot overeenstemming te geraken, zond afgelopen dinsdag de Aimerikaanse on derhandelaars terug naar de conferen tietafel met een aantal<nauwkeurig her ziene voorstellen. De leider van de .Russische delega- e, Semyon Tsarapkin/, heeft zich aan de conferentietafel over het algemeen nogal kalm gehouden, {hoewel hij tegen over de pers de Amerikaanse voorstel len hoonde. De Amerikaanse autoritei ten geloofden, dat Tsarapkin alleen maar wachtte op instructies van zijn regering. De verklaring in de Izwestia heeft echter ernstige bezorgdheid ge wekt. Maar er is éan ding: zelfs als de conferentie mislukt dan kan Amerika zeggen nog een poging gedaan te heb ben, daardoor zal Ihet in de ogen van de wereld veel beter te voorschijn ko men dan indien é®en poging gedaan was. Het artikel in fewestia was van een bijzonder belang omdat het zinspeelt op een hele serie voorstellen die de rege- ring-Kennedy uitgewerkt heeft in sa menwerking mejt Engeland om een snelle afsluiting ,'van een vredesverdrag tot stand te brengen. De twee westelijke mogendheden verklaren, dat zij aan de Sowjet-eisen een heel eind txgemoet gekomen zijn. Het westelijke plan voorziet in: 1. Gelijkheid tussen Oost en West in de uit elf landen bestaande com missie van toezicht op basis van vier Westerse leden, vier communistische leden en drie neutralen. 2. Gewaarborgde kernontploffingen voor seismisch onderzoek en vreedza me doeleinden waarbij elk van de drie mogendheden geleerden van de andere toestaat het functioneren en tot ontploffing brengen te onderzoeken 3. Een moratorium van drie jaar op kleine ondergrondse proeven om tijd te verschaffen voor wetenschap pelijk onderzoek in plaats van 27 maanden die oorspronkelijk door het Westen aangeboden werden. 4. Een vermindering van 21 tot 19 permanente controleposten op Sowjet- gebied en van 17 op 16 op Ameri kaans gebied. Aanvaarding van een volledig ver bod tot het houden van proeven op grote hoogte. Een bepaling in een nieuwe Antilliaan se ontwerp-landsvverordening verplicht de ambtenaar kennis te hebben van de landstaal, het Papiaments. Behalve in het Nederlands moet de ambtenaar in staat zijn een gesprek te voeren in het papia ments en wel zodanig, dat hij zich in deze taal naar behoren verstaanbaar kan maken. promisoplossing tussen de twee hoofd steden minder waarschijnlijk. In de afgelopen week zag het er naar uit dat een oplossing meer mo gelijk geworden was. Premier Ileozou de linkse president van de provincie Leopoldstad, Cleophas Kamitatoe, per missie gegeven hebben naar Stanley stad te gaan en te trachten met Gi zenga te onderhandelen. Kamitatoe was van plan heden te vertrekken maar gisteravond heeft een van zijn medewerkers verklaard, dat hij nu mo gelijk van gedachten veranderd is. SUGGESTIE In een exclusief vraaggesprek met Eric Rouleau, correspondent van Le Monde, heeft Gizenga gezegd bereid te zijn zijn eigen troepen te ontwape nen, indien het Kongolese parlement onder bescherming van de V.N. bij eenkomt om het land te herenigen. Gizeniga heeft voorgesteld, dat het parlement ergens in „een neutrale zone" in Kongo zal bijeenkomen. Tij dens de duur van deze zitting, waarin een nieuwe premier moet worden aan gewezen, zouden alle Kongolese troe pen hun wapens moeten overdragen aan de V.N.-troepen. Daarna zou de regering, welke op deze pa riemend- zitting gevormd wordt met behulp van de V.N., het Kongolese leger moeten reorganiseren. „Wat mij betreft, ik zal m|j niet ver zetten tegen de resoluties van de Ver. Naties en mijn troepen zjjn bereid de wapens neer te leggen, indien dit kan leiden tot het herstel van de rechts geldigheid van de republiek." Gizenga betwistte de wettigheid van de rondetafelconferentie, zoals deze op Madagascar gehouen is, en zei dat de daar genomen besluiten niet bindend kunnen zijn voor het Kongolese volk. Hij stelde zich op het standpunt dat alleen het parlement dergelijke beslui: ten kan nemen. Hij ontkende dat hij er ooit mee ingestemd had de confe rentie op Madagascar bij te wonen of dat hij Kamitatoe gemachtig zou heb ben hem daar te vertegenwoordigen. KATANGA Intussen zou het Katangaanse leger een offensief voorbereiden tegen militai re aanhangers van wijlen Loemoemba en leden van de Baloebastam, die samen een groot gebied in Noord-Katanga be heersen. De aanval zal wellicht vol gende week worden ingezet. Premier Nehroe van India heeft ver klaard dat zo nodig troepen uit zijn land naar Katanga zullen worden ge zonden, ongeacht dreigementen van president Tsjombe dat dit tot oorlog zou leiden. Advertentie veiligheldssluiting WILLEM GROEN HET deerniswekkende lot, dat de patrijshond Yvonne deze dagen heeft getroffen, een gestolen huis dier, klandestien verkwanseld, via een, nie in het bezit van een voor geschreven register zijnde, opkoper doorverkocht aan de proefdierenstal van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, om tenslotte op een experi menteertafel in de afdeling thorax- chirurgie te worden geviviseceerd, heeft de verontwaardiging van vele duizenden Nederlandse dierenvrien den veroorzaakt. Enerzijds heeft deze gebeurtenis een. m.i. terecht verdiende, blaam ge worpen op de bedenkelijke manier, waarop sommige medische weten schapsmensen aan hun „demonstratie materiaal", de proefdieren, die bij het geven van hoger onderwijs in de phy- siologie, de leer der levensverrichtin gen, worden gebruikt, plegen te ko men. Anderzijds is door dit feit komen vast te staan dat de gloednieuwe die renwet. die op 24 januari van dit jaar door de Eerste Kamer is aangenomen niettegenstaande tot op het laatste moment door de perscommissie van de Anti-Vivisectie- Stichting op be perking. controle en vooral registra tie werd aange drongen in haar tegenwoordige vorm reeds ern stige lacunes ver toont. Thans is een golf van ongerust heid ontstaan in de kringen van alle rechtzinnige d ierenbeschermers. Wat is er nu pre cies gebeurd? De hond verdween eind vorige maand. De eigenaar, de heer George A. Vossenberg, te Nieuwkoop, plaat ste advertenties, bezocht kennels tot ver in de om geving, om einde lijk, na twee we ken lang intensief speurwerk, te moeten constateren, dat zijn huisdier door een 16-jarige jongen voor vijf gulden was verkocht aan de dierenhandelaar-op koper Piet de Vos, te Bodegraven, die de hond met een tientje winst had doorverkocht aan het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Helaas kwam de ontknoping van dit hondendrama precies 12 uur te laat. Toen de heer Vossenberg in de late avonduren van de 13de maart met veel moeite tot de proefdierenstal van het Academisch Ziekenhuis was door gedrongen vond hij daar zijn huisdier terug in een beklagenswaardige en totaal versufte toestand. De hond rea geerde nauwelijks en bewoog slechts een ogenblik, heel zwak, de staart toen zij de stem van haar baas hoor de. In de morgenuren van dezelfde dag was deze, vroeger zo levenslusti ge en kerngezonde hond, in de afde ling thorax-chirurgie, tijdens het uit voeren van een demonstratie-experi ment onder leiding van prof. dr. A. G. Brom geopereerd. Toen ik woensdagavond j.l. bij dc familie Vossenberg naar de laatste be richten informeerde vernam ik, dat de eigenaar, na de fatale 13de maart, op vrijdag, 17 maart zijn hond weer heeft kunnen bezoeken. Het dier rea geerde toen iets levendiger. Zodra Yvonne hersteld is (laten wij voor al le partijen hopen, dat dit werkelijk het geval zal zijn) zal zij naar Nieuw koop terugkeren. Om prof. dr. Brom persoonlijk in de gelegenheid te stellen zijn visie over het gebeurde te geven trachtte ik hem donderdagmorgen via het Aca demisch Ziekenhuis te bereiken, doch zijn medewerkster deelde mij mede, dat de hoogleraar afwezig was. Een onderzoek op zijn Wassenaarse adres wees uit, dat hij tijdelijk in Brussel vertoeft. Zijn secretaresse, jkvr. van Nispen tot Sevenaer, meende te weten, dat naar chef de gang van zaken zeer betreurt. Ook zou het hem onbekend geweest zijn. dat het hier een gesto len hond betrof. Naar verluidt bezit prof. Brom persoonlijk twee honden en moet hij hebben gezegd, dat nie mand het moest wagen zijn dieren voor een experiment te gebruiken. Intussen staat bij ons, die dagelijks met hel vivisectievraagstuk te maken hebben, de telefoon geen ogenblik stil en iedere postbestelling brengt nieuwe brieven met de meest dringen de verzoeken om iets te doen. Doch wat wil men? Dag in dag uit wordt er op vele plaatsen in Nederland ge viviseceerd en niet alleen in de aca demische ziekenhuizen. Ons is bekend waar en door wie dit geschiedt. Ook bezitten wij de namen en adressen van alle dierenhandelaars, die klan destien verkregen honden en katten aan de laboratoria leveren. Alleen de Nederlandse regering weet niet waar en hoe vivisectie geschiedt. Zij wees, tijdens de behandeling van de nieuwe dierenwet, zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer, onze eisen inzake beperking, controle en registratie van de hand. Met haar stelling, dat de vi visectie als onderzoekmethode niet kan worden gemist, realiseerde de re gering een wensdroom van alle vivi- DE SCHRIJVER Willem Groen 1897hoofd pers- en publiciteilszaken van de Anli-Vivisectie Stichting te 's-Gravenhuge, bestuurslid, te vens perschef van de Coalition Mondiale contrc la Vivisection (Geneve), verrichtte de afgelo pen tien jaren intensief recher chewerk in de viviseetielaborato- ria en proefdierenstallen van België, Nederland. Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Duits land. Een groot aantal geschrif ten over vivisectie zijn van zijn hand verschenen. Behalve publi cist is hij ook een bekend spre- In Salisbury, Zuid-Rho- desië, zal het klassieke drama Macbeth van Sha kespeare worden opge voerd in een bezetting, die uitsluitend uit zoe loe's bestaat. Zij zullen de verzen echter zeggen in onberispelijk Eliza bethaans Engels. In de oude Etruskische stad Ceare (ongeveer 50 kilometer van Rome) hebben archeologen een complete graftombe blootgelegd die voor de bestudering van deze op vele punten mysterieuze beschaving van groot belang wordt geacht. Men neemt aan dat de tombe is gebouwd tus sen 540 en 530 jaar voor Christus. Gezien de huidige plan nen tot uitbreiding van de aluminiumproduktie in Noorwegen verwacht men dat dit land binnen tien jaar Dnet 500.000 ton) de grootste produ- cen van aluminium in F.uropa zal zijn. De opbrengst van dc eerste kastomaten die dit jaar op de Venlose vei ling werden aangevoerd (f 90.-) is aan de UNES CO ter beschikking ge steld voor de actie ten bate van een nieuw kin derziekenhuis in Bom bay. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren formeel de Hertog van Kent toestemming gege ven om met Katherine Worsley t« trouwen. Volgens de wet moet de regerende monarch toe stemming geven, voor dat een lid van de Ko ninklijke familie kan trouwen. Een zeer vroege paas haas heeft gisteren aan naar Australië vertrek kende emigrantenkinde ren een klein K.L.M.- tasje uitgereikt, gevuld met versnaperingen. De indrukwekkende haas had een willige huid, een prachtig staartje en hij sprak nog vloeiend Nederlands ook. De regering van Ghana probeert een einde te maken aan het eeuwen oude ritueel van de ge laatsverminking van pasgeboren kinderen, die niet alleen aanduidt tot welke stam het kind be hoort, maar die ook de boze geesten afschrikt waardoor het kind meer kans heeft de eerste "da gen in leven te blijven. Naar aanleiding van het teruglopen van t.b.c.- patiënten zal het t.bc.- sanatorium „Berg en Bosch" in BiWhoven, een instelling van de K A.B., worden omgezet in een stichting zieken huis „Berg en Bosch" met een aparte sanato riumafdeling. sectoren, die niets voelen voor een wettelijke regeling, beperking, contro le of registratie. De Bodengravense handelaar heeft de laatste zes jaar rond tweeduizend honden geleverd, sedert begin januari van dit jaar ruim 70 stuks, naar ver luidt ook aan Rotterdamse ziekenhui zen. Zijn bedrijvigheid is de burge meester van Bodegraven geruime tijd bekend. Laatstgenoemde deelde de Rotterdamse leden van de perscom missie van de Anti-Vivisectie-Stich- ting, de heren P. W. Oudhaarlem en A. Smit. nog op 14 juli 1960 mede, dat de Gebr. Vos regelmatig markten in diverse grote steden bezoeken, waar zij ook huisdieren opkopen en dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze honden en katten worden op gekocht vooi het Academisch Zieken huis te Leiden waarbij de naam van prof. Brom werd genoemd. De secretaresse van deze professor vertelde mij donderdagmorgen nog. dat de proefdieren van verschillende handelaren worden betrokken. Het aantal te Leiden geviviseceerde dieren zal dus wel groter zijn dan het totaal aantal dieren, dat Vos heeft geleverd. Geen enkel huisdier, geen enkel on beheerde hond of kat is op het ogen blik in Nederland veilig. De slachtof fers komen onher roepelijk, hetzij in ons land, hetzij in Duitsland ook daarheen wordt druk geleverd op de vivisectie tafel. Hierop heb ik sedert 1952, na dat mijn geschrift .Over de aard en de omvang van de vivisectie in Ne derland" in druk was verschenen, bij herhaling de aandacht geves tigd. Wat is vivisec tie? Deze term is ontstaan uit een drietal Latijnse woorden: „sectio- corporis-vivi". waarmee, nog niet zo lang geleden, bedoeld werd: „snijden in een le vend lichaam", dit ter onderscheiding van „sectie" of „lijkopening". In de loop der jaren is het voord „vivisectie" min of meer een „huls" geworden, waarin verschil lende begrippen passen, ook wanneer het ..mes" daarbij niet wordt gehan teerd. De methode waarvan thans sprake is, wordt niet meer beperkt tot ..snijden in een levend lichaam", maar houdt verband met alle proeven die in dit geval voor de dieren verlies van vrijheid, ongemak, pijn, leed, verminking of de dood tot ge volg hebben. Hier'oe behoren de experimenten die de samenstelling van schoonheidsmid delen ten doel hebben, de inspuitin gen met ziekteverwekkende stoffen, *Je^ opzettelijk ziek maken van gezon de dieren, de parabioseproeven, waar bij dieren na een operatie aan elkaar worden genaaid en kunstmatig ver enigd dierproeven ter verbetering van de bloembollencultuur, experimenten op dieren met kleurstoffen, zowel voor snoepgoed en levensmiddelen als voor gebruiksgoederen, experimenten op dieren met radio-actieve stoffen en proeven die betrekking hebben op de vervaardiging van de zogenaamde A.B.C.-wapens, verband houdend met het voeren van oorlog door middel van Atoomoommen. Bacteriën en Chemi sche stoffen, het onthersenen en cas treren van vogels om het migratie-in stinct in de war te brengen en te be studeren, het opwekken van voor- waardelijke reflexen" bij honden i J0 waarmede de basis werd gelegd van een techniek, die ook op mensen is toegepast, o.a. de moderne hersenspoeling en het stichten van verwarring onder diplomaten en staatslieden, enz. enz. Tijdens het experiment op de hond Yvonne werd het „mes" echter wel degelijk gebruikt. De narcose die toe gepast zou zijn acht ik tamelijk illu soir Uit de verklaringen van de Ne derlandse studenten die ik bij de Tweede en Eerste Kamer liet indie nen is mij gebleken, dat men het met de anaesthetisering niet zo nauw neemt. Men spreekt van een noncha lante uitvoering der experimenten die verruwend werken. Andere studenten wezen ons op het nodeloos verspillen van levens terwijl de onzorgvuldigheid zelfs min of meer als ernstige mishan deling van de dieren werd aange merkt. De moderne vivisecerende weten schap is thans ongeveer tweehonderd jaar oud. De georganiseerde tegen standers van de vivisectie, de zoge naamde anti-vivisectionisten, zijn rond i*5 jaar in de hoek gedrongen door net fraai klinkende nuttigheids argument, dat dierproeven een nood zakelijk kwaad zijn. Na een tienjarig onderzoek naar de aard en de om vang van de vivisectie in West-Europa, waarin reeds België, Nederland. En geland, Frankrijk, Zwitserland en Duitsland konden worden betrokken is gebleken, dat het grootste deel van de proeven op geen enkele wijze in relatie staat tot de werkelijke genees kunde, Men kan veilig aannemen,fat 90 tot 95 percent van het totale aan tal experimenten overbodig moet wor den geacht. Meer dan 60 miljoen die ren oer jaar vinden hun einde in de vivisectielaboratoria. In wezen is anti-vivisectie een streng doorgevoerd beginsel van die renbescherming. Door een ernstige leemte in de nieu we dierenwet zullen deze en soort gelijke gevallen niet kunnen worden voorkomen. Om uit het moeras te ge raken. waarin wij zo langzamerhand bezig zijr te verzinken, zal er iets an ders moeten gebeuren. Een controle systeem op het verrichten van dier proeven. een registratie van de plaat sen waar dir geschiedt, een algehele beperking is dringend gewenst. De Ne derlandse anti-vivisectionisten zijn nog altijd bereid daaraan mede te werken. Vandaag en morgen wordt in Parijs een conferentie gehouden over het lot van de politieke gevangenen in Spanje en de toestand van de Spaanse bal- linigen. Ongeveer 500 personen uit 17 landen nemen er aan deel. De conferen tie wil een actie inluiden voor algemene amnestie. Een groep Spaanse ballingen onder leiding van Salvador de Madariaga meent echter, dat geen sprake kan lijn van amnestie omdat „de politieke vangenen noch de ballingen hebben begaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7