Massaal koor gaat in Leiden en Sassenheim voor radio en plaat liederen zingen adlerefte fa P.S.ANES Agenda voor Leiden en Den Haag In dese vorm nog niet eerder voorgekomen Hans Boelee en Dirk v. Vliet brengen in mei en juni duizend zangers tezamen Afscheid van ds. D. H. Cijsbers JffEUWE LEIDSCHE COURAJfT ZATERDAG 25 MAART 1961 Zaterdag Clubhuis „Ons Eiland", 7.30 uur: Dona teursavond m.m.v. Jeugdtoneel met „Het Dievennest". Logegebouw, 8 uur: Feestavond GJV JDe Schepping" t.b.v. Hongkong. De Burcht, 8 uur: Herdenking vijftien jarig bestaan afdeling Leiden Anib Den Haag: Kon. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Manus". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Anital Dorati. Zondag Luxor theater, 10-30 u.Bijzonder fceulkewerik Herv. gemeente, ds. A. Kla- H0!\ ledoopredikaiït Maandag De Tuiric, 8 Ledenvergadering Ned. Reis Vereniignng. Relhoboth, 8 u Ohriabenvrouwen Lel- ieni-oentouim, mej. T. A Longman, Rot- tendbim, over „Vedhouddng: gehuwde tot TgeSrtuwde vrouw". Nat. Levenevemzekeringsbanlk8 u.; Viro Leodten-Oegstigeest, P. Kortihuys nar ZuidHA&uka, land van goede hoop. Zxxraemong, 8 u.: Ledenvergadering kcrnologerwerenigkig Rijnland". De Doelen, 8 u.; Amateur-fotografen- •enenigmg, derde ronde kleurendia's, JjO. Den Haag, Kon. Sdhouiwburg, e leogsche Comedie met „Famaldege- noegen®". Diligerabia, 8 u.: Pianorecital Semen OP ONS verzoek schreef de in Leiden en omgeving bekende dirigent Hans Boelee ons het volgende. Het geestelijke lied op grammofoonplaten mag zich in een goede belang stelling verheugen. Het zijn waarlijk niet alleen de ouderen, die het ver trouwde geloofslied niet zouden willen missen, ook de jeugd legt een on gekende belangstelling aan de dag. De vorm, waarin het geestelijke lied gegoten is, moge voor ouderen en jongeren soms verschillend zijn, het lied op zidhizelf is er niet minder om. Dat de grammofoonpla/tenindustrie daar mee rekening hioudlt, laat zich begrijpen. Een respectabel aantal platen, verdeeld over diverse merken is in de handel verkrijgbaar. Ze variëren van BaOh-oamfca'tes tot religieuze songs, van solozang tot groot koor, al dan niet met begeleiding. Dinsdag Het gulden Vlies, 2AO u.: Ned. Verenü- _lmg van Huisvrouwen, L. C. Schade van Westaum over „Oud-Amsterdam". Rijksmuseum van Oudheden, 8 u.: dr. B. H. Stridker over „De Egyptische col- Jeotie in het museum". Leiderdorp, Irene, 7.45 u.: Ajt. fciesverenigiLnig, Eerste Kamerlid P. C. Elfferich over: „Politieke verantwoorde- Kjkheid in een veranderende wereld". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 u.. Toneelgroep Ensemble met „Gurt- mantle". Willemskerk, Nassau laan 12, 7 u.: Maitthaus Passion, Kon. zangvereniging Excelsior en Residentie-Orkest oJ.v. Simon C. Jansen. Diliigenitia, 8 u.: Paul Tortelder, cello, n Willem Hielikema, plano. Gebouw K. en W„ 8 u.: Ned. Ballet net Pavlo va-programma. Woensdag Gebouw Prediker, 8 u.: Herv. wijkge- meente „Molenwijk", ds. W. L. Tukker over „De volheid van hot lijden". Aula academisch ziekenhuis, 12.461-30 Middag pauzebij eenkomst voor rooms- katholieken en protestanten De Harmonie, 8 u.: Voorjaarsvergade ring Leidsohe bond van huis- en grond eigenaren. LFC-terrein, 8 u.: Zilveren Molen- toernooi, LFCWassenaar. R.k. technische school Don Bosco, Boerhaavelaan 44, 8 u.: Uitreiking di ploma's avondschool. Het gulden Vlies, 45-30 u.: Afscheids receptie L. Molijn, directeur Amster- damsohe Bank, kantoor Leiden, en ken nismaking opvolger L. de Roos. AmbaobtssohooL, 3AO u.: Zilveren jubi leum adjunot-directeur J. Manks en af scheid J. G. Wilterddnk, hoofdleraar tex tiel-avondschool. Lutherse kerk, 8 u.: Meditatiedienst Oecumenusohe raad. Den Haagv Kon. Schouwburg, 8 u.*. Ned. Comedie met ./De getatoueerde Roos". Diliigentia, 8 u.: Mariemima met haar Spaans dansensemble. Donderdag Het Gulden Vlies, 8 u.: Vereniging tot bevordering der welsprekendheid. Steenschuur 19a, 11 u.; Ingebruikne ming klokkenspel St. Jacobstoren van Lodewijkskenk Ambachtsschool, Haagweg 4, 8 u.: Diplomauitreikung vakavondsohool. Leiderdorp, Hervormde kerk, 8 Concert organist Addie de Jong c.s. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 u.: Haagsche Comedie met ,3®cket". Diligentia, 8 uur: Joseph Rollino en Paul Sheftel, piano. Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.-. Werkgroep Haagsche Comedie met „De twee beulen", „Guernica" en „Picknick"; 6 uur: Haagsche Comedie met «Richard III". Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Avontuur in New York (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opstand der legioenen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De laatste dagen van Pompei' (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met dode lijke afloop (14 jaar); donderdag: Forever Amber (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Nachttrein (14 jaar). Trianon (2.30, T en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Tentoonstellingen Geref. Jeugdhuis (6—10, zaterdag 2—6, vrijdag gesloten), expositie schilderijen, linoleumsneden en schabloonitechnieken Fer Hakkaart (at en met 1 april). Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest- Tussen al deze uitvoeringsmogelijkhe den neemt de massale koorzang zeker niet de minst belangrijke plaats in. Im mers, wanneer een groot aantal mensen het geloofslied zingt, kan het haast niet aan overtuigdngskrachit ontbreken. Dat ook een aantal koren uit Lei'dens on middellijke omgeving reeds enkele jaren geleden begonnen is met plaatopnamen van dergelijke liederen, is hier zeker het vermelden waard. Community hymnsingïng In april 1957 werd in de Pieterskerk een samenzangavond belegd, uitgaande van de stichting ..Orgeücentrum" te Krim pen aan de Lek. Qp deze avond zong een vijftal koren o.l.v. Hans Boelee te Leiderdorp voornamelijk Engelse Hymns. Het waren bekende liederen op Neder landse tekst, die men veelvuldig kan be luisteren in heit Sunday-half-our-pro- gramma van de B3.C. Dat deze liede ren ook ten omrent zeer geliefd zijn, bleek wel uit het grote en aandachtige gehoor, dait de Pieterskerk vulde. Dat de koren het die avond door allerlei omstandigheden zonder de noozdake- lijke voorrepetitie moesten stellen, heeft aan de zang geen afbreuk gedaan. Men had al vaker gezamenlijk gezongen, o.m. te Katwijk aan den Rijn, waar de massa zang voor het eerst ten gehore werd gebradht. Die avond in Leiden stond er meer op heit spel. In samenwerking met de stichting Orgelcentrum nam een bekende grammofoonplaten- maatschappij tevens een auditie af. Het was naderhand voor de koren dan ook een aangename verrassing te vernemen, dost de zang deugdelijk was bevonden op platen te worden opgenomen. Enkele maanden later togen de koren per bus naar Den Haag, waar de opname, in de Lu therse kerk gemaakt zou worden. Wat is er tijdens die eerste opname gezwoegd om de zang pasklaar te krijgen. De eisen liggen namelijk bij radio en plaatopnamen wel enigs zins anders dam. bij normale zanguit voeringen het geval is. Het midder nachtelijk uur was dan ook reeds verstreken, voordat de ruim 300 zangers en zangeressen huiswaarts konden keren. Het resultaat was echter drie 45-toeren-E.P.'s en een contract voor meer opnamen van geestelijke liederen. Landelijke primeur Bij een van de laatste opnamen werd door de programmaleider het idee naar voren gebracht een nog groter koor sa men te stellen. Inmiddels was het aantal deelnemers reeds uitgegroeid tot ruim 400. Na ampele bespreking verklaarde de dirigent Dirk van Vliet te Alphen aan den Rijn zich bereid met zijn koren mee te werken. Door tevens meer jeugdkoren te schakelen, kon het aantal mede werkenden worden opgevoerd tot pl.m. 1000. En zo hopen al deze koren donder dag 8 juni in Sassenheims gereformeerde kerk bijeen te komen, waar het resultaat van maandenlange studie op de plaat zal worden vastgelegd. Daaraan voorafgaand zal de NCRV op dinsdag 9 mei bandopnamen maken van de generale repetitie, onder supervisie van Kees Deenlk. Deze uitvoering, welke plaats heeft in de Pieterskerk te Leiden, zal niet voor bet publiek toegankelijk zijn. De opnamon zullen, verdeeld over twee radio-uitzendingen, deze zomer door de ether klinken. Er wordt wel eens beweerd, dat de jeugd niet meer zou willen zingen. Niets is echter minder waar. Van de 19 deel nemende koren zingen niet minder dan acht jeugdkoren afzonderlijk of in com binatie met de „grote" koren. We kunnen hier zonder overdrijving spreken van een grootse manifestatie, zoals die in deze vorm in ons land niet niet eerder voorgekomen Dat een dergelijk evenement een grote mate van saamhorigheid van koren en dirigenten vraagt, behoeft geen betoog. Wat de dirigenten betreft: zij begelei den eikaars zangen aan het orgel. Het met zorg samengestelde pro gramma ziet er als volgt uit: gez. 107, gez. 284, gez. 49, gez. 15 en de liederen Van U wil ik zingen, Roept uit aan alle stranden, Kroon Hem met gouden kroon en Wij geven het niet over. De deelnemende koren zijn: Geref. kerkkoor met meisjeskoor, Herv. kerk koor met jongenskoor, Ned. Herv. zang ver. Jubilate Deo, alle te Alphen aan den Rijn; Herv. Evang. Zangkoor met meis jeskoor te Bodegraven; Herv. kerkkoor te Boskoop; Herv. Gem. Koor met meis jeskoor te Katwijk aan den Rijn; Meis jeskoor Lenteklokjes te Katwijk aan Zee; Chr. Gem. Zangver. Excelsior met meis jeskoor te Leiderdorp; Chr, Gem. Zang ver. Die Rhijnsanghers en Herv. Kerk koor te Oegstgeest; Herv. Kerkkoor en meisjeskoor Con Brio te Rijnsburg; Chr. Gem. Zangver. De Lofsbem met meisjes koor te Woubrugge. Zoals gezegd wordt er reeds geruime tüd met ijver gerepeteerd. Straks zullen er ook gezamenlijke repetities worden gehouden. Dat de koren, los van dit t enigde optreden, ook nog kans zien hun eigen taak in de zangerswereld te ver vullen, pleit voor hun studie zin. Het Is Inderdaad, zoals één der koorleden het onlangs uitdrukte: „Zingen doe ik graag. Als we er echter het Evangelie mee kunnen uitdragen, doe ik het met des te meer plezier". Moge dit dan ook ons aller streven zijn: Verenigt u tot één groot koor, uw loflied ruis' de heem'len door. Halleluja. Dominee D. H. Gijsbers, Hervormd predikant te Leimuiden, heeft gister avond tijdens een vergadering van de centrale commissie voor het jeugdwerk van de Leidse Hervormde Gemeente, ge houden in het jeugdgebomv „In de Mo riaan" aan de Hooglandse Kerkgracht, afscheid genomen als half-time-jeugdpre- dikant te Leiden. Dat gebeurde in be sloten kring. Ds. Gijsbers heeft deze functie in Lel den twee-en-een-half jaar met veel am bitie vervuld. Hij volgde daarin ds. Van Soest op. Het is niet te verwachten, dat er een opvolger voor hem komt, want de Hervormde Gemeente wil overgaan tot de beroeping van een jeugdpredikant in volledige dienst. 5. J. N. de Ruiter heeft in de ver gadering van gisteravond ds. Gijsbers bedankt voor zijn werk in Leiden en voor de wijze waarop hij zijn taak heeft opgevat. Hij herinnerde met name aan de rustige, doordachte manier waarop hij tal van contacten wist te leggen, zowel binnen de kerkelijke Gemeente als daar buiten, en op het aandeel van ds. Gijs bers in de totstandkoming van het be kende jeugdwerkrapport van de cen trale commissie. Ds. Gijsbers werd ook een geschenk aangeboden, namelijk een fototoestel in foudraal. elne moderne Koffernatimnschine DE MODERNE NAAI- EN ZIG-ZAG- NAAIMACHINES IN PRACHTIGE KOFFER SLECHTS 7 K.G. 440.— 440.— Alleen bij: MEERPOEL BREESTRAAT 171 huislaan 7, elke dag geopend van 105 u Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half i, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leidse Sinkelbaan Leiden heeft zijn Sinkelbaan, zoals Rotterdam zijn Lijnbaan. De winkelelrs- vereniging „Vijf-meiplein Bevrijdings plein" heeft besloten het winkelcentrum in Zuid-West onder deze naam de nodige bekendheid te geven. Vandaag is er voor het eerst een blad met deze naam ver spreid. De bewoners van Zuid-West zul len dat eens in de veertien dagen in hun bus vinden. Zoekt U een GERO-CASSETTE van 4#.- of 4M.- V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. DE GERO-SPECIALIST Ambassadeur Arabische Republieken bezocht gisteren Leiden De heer Ali Assad Khandji, ambassa deur van de Verenigde Arabische Repu blieken in ons land, bezocht gistermiddag het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en werd ontvangen door de directeur van het Instituut, dr. A. A. Kampman, die een korte uiteenzetting gaf van de doelstellingen van het Insti tuut. De heer Khandji had belangstelling voor de beschavingsgeschiedenis van de Verenigde Arabische Republieken, de Arabische tekst-edities en de Leidse ver zameling van spijkerschrift-inscripties. Vervolgens nam hij de uitgebreide schat aan boekwerken en tijdschriften in de grote bibliotheek in ogenschouw, waarbij hij zich liet voorlichten over de eeschie- denis van de Nederlandse Arabistiek. daar hij zelf het voornemen heeft bin nenkort hierover een publikatie het licht te doen zien. Na afloop van het bezoek, dat ruim twee uur duurde, werd door de hoge gasten het diner ten huize van dr. Kamp man gebruikt, waaraan tevens aanzaten prof. mr. dr. J. Brugman, hoogleraar in de Arabische taal- en letterkunde te Lel den, mevrouw Klasens, de echtgenote van prof. Klasens, die thans in Egypte ver toeft en dr. C. A. O. van Nieuwenhuijze, secretaris-generaal van de Middellandse- zeeraad voor sociale wetenschappen en docent aan het Institute for social studies in Den Haag. FONGERS Stom m m koop mr FONGERS óe Jrevs voor hei Overzicht Leidse veemarkt Grote aanvoer van rundvee en vette kalveren Het mooie weer van gisteren was er oorzaak van, dat de veemarkt zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Goedsoortig vee werd wel gevraagd en de prezen hielden ruimschoots stand of waren wat hoger. De middelklasse gaf een kalme markt te zien. Het Incourante vee had eerder lagere dan hogere prijzen. Melkkoeien rustig en prijshoudend van f 825 tot f 1175. Tussen de bladzijden Nachttrein Er was een grote aanvoer van vare- koeien. De beste van deze dieren, die „vlees kunnen maken", zijn erg in trek en duur. Goedkoop kregen de weiders niets in handen. Notering 550950. Hetzelfde kan gezegd worden van het jongvee zoals pinken en graskaiveren. de afloop was echter kalm. Het aanbod van vette kalveren was buitengewoon groot nl. 125 stuks. Met de prijzen val het echter niet mee. Het is een belangrijk exportartikel en de prijzen worden door de revaluatie enigs zins gedrukt. Het aanbod van gisteren was ook iets te groot. De officiële no tering lag ook lager ral. ƒ1.80—2.60, vo rige week ƒ2.102.70 per kg lev. gew. Nuchtere kalveren: een grote aan voer, de prijzen bleven nog gehandhaafd maar daarmee is dan ook alles gezegd. De handel was lui en traag. Dc aanvoer op de wolveemarkt was groter dan vo rige week nl. circa 1100 st. (900 st.) Men vraagt zich af waar deze dieren nog vandaan komen, alhoewel het aan tal weidelammeren iedere week toe neemt. De handel in de vette lammeren was iets stugger dan vorige week, doch de prijzen waren nog hoog. De goede over- houders werden nog opgenomen tussen 120 en 150 per stuk gemiddeld. Fok schapen: goede aanvoer, stroeve handel met dezelfde prijzen als vorige week. De varkensmarkt: De magere varkens- en blggenmarkt was in hoofdzaak leven dig en duur. Dc prijzen lopen nog steeds op en handel in deze diersoort is vlug. VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Leidse middelbare meisjesschool had muziek- en toneelavond Gisteren hield „Ende dispereert niet" de leerlingenvereniging van de middel bare meisjesschool te Leiden, een muzlek- cn toneelavond ln het Antonlus-clubhuis. De opzet van deze avond was tweeledig. Voor de pauze speelde het programma zich af rondom het Engeland van de zeventiende eeuw; het tweede gedeelte betrof de rassendiscriminatie op middel bare scholen in Amerika. Dé presidente, mej. Fenneke Scholten Ter Horst, opende de avond met een woord van welkom speciaal gericht tot de oud-directrice, mej. Van der Vliet. De sonate van Loeillet werd uitgevoerd door mej. Liline Krans, fluit, en Bettcke Groot, cello, begeleid door de heer H. H. Buurman op de piano. Hierna volgde het toneelstuk „Om de kroon van Enge land" van L. L. du Garde Peach in een Nederlandse bewerking van Alfred Plei ter, dat werd voorafgegaan door de uit voering van het zeventiende eeuwse wijsje Greensleeves. dor mej. Nel Meurs. gitaar en Marja Rotteveel, blokfluit. Het toneelstuk geeft een beknopte in druk van de tegenstellingen tussen de regerende vorstin Mary Tudor en haar halfzuster Elisabeth, de dochter van Hen drik 8 en Anna Bolyn. Het stuk is de uitwerking van een situatie, waarin koningin Mary haar halfzuster Elisabeth, die opgesloten is in de Tower, verdenkt van het beramen van een komplot tegen haar. Het bewijs in de vorm van een compromitterende brief wordt door de intelligente Elisabeth weerlegd en zo ontwikkelt zich de tragiek van de een-o zame, onaantrekkelijke vrouw, die Mary Vele De aanvoer was redelijk alhoewel niet groter dan vorige weken. Prijzen: lopers ƒ85110, biggen ƒ58 6472 en vorig jaar om deze tijd lagen de prijzen voor biggen als volgt: 38 42—46. Vlees- en vette varkens deze week over alle markten gezien, verdeeld wat de vraag betreft, doch in de prijzen kwam nagenoeg geen verandering. Leid se notering: slagersvarkens van 1.95 1.97, vorig jaar 1.461.49 per kg levend gewicht. Kaasmahkt: Geringe aanvoer, handel goede prijs tot ƒ2.22. Wegens de Goede Vrijdag op 31 maart a.s. zal de eerstvolgende vee- en kaas markt te Leiden gehouden worden op a.s. woensdag 29 maart. STUDIO Een film als Nachttrein ziet men zelden. Hier geen beroemde sterren, geen spannende intrige, geen berekende effecten. Men maakt heel doodgewoon een reis mee in een nacht trein, die volgeladen met vakantiegan gers op weg is naar een vriendelijke bad plaats. Een vrouw en een man, die beiden na wat zij zojuist achter de rug hebben, graag alleen willen zijn, moeten een slaapcoupé met elkaar delen. Bij stukjes en beetjes ontstaat een gesprek, waar door zij zich weer wat ontspannen gaan voelen. In de trein bevindt zich ook een moor denaar, die door de passagiers na een felle jacht wordt gegrepen. Dit is eigen lijk de enige episode, waarin van onge wone actie sprake is. Voor de rest gaat het alles precies eender toe als wanneer u en wij 's nachts op reis gaan. En dat is de geweldige kracht van deze film een echtheid eneen menselijkheid, die de toeschouwer in de waan brengen mede passagier te zijn. Men observeert men sen, die in hun doen en laten niet zijn te onderscheiden van de mensen, die men in een trein reizend werkelijk meemaakt. Het is een interessante ervaring zoiets op het filmdoek te zien vastgelegd, te meer wanneer dit op zo'n uitermate be kwame manier is gebeurd. Nachttrein is een Poolse film en Polen ligt achter het IJzeren Gordijn. Dat men daar nog zo'n diepmenselijke rolprent kan maken, is toch wel iets, dat tot blijd schap moet stemmen. (Knappe observatie van gewone men sen). Avontuur in New York CASINO. Ook Amerika kent zijn boertjes van buiten, die in de grote steden lelijk bij hun neus worden ge nomen. Vooral in New York, volgen; de film Avontuur in New York (The rat race) een keiharde stad. waar iedereen altijd op zijn qui-vive moet zijn om niet belogen en bedrogen te worden. Het klinkt ongelooflijk, maar in deze door Robert Mulligan geregisseerde film is Tony Curtis (anders altijd een nogal gewiekst persoon) uitgekozen om de jazz-muzikant uit Milwaukee te spelen, die naar New York komt om er op zijn saxofoon te spelen. En dat nog wel, ter wijl daar 5000 saxofonisten werkloos zijn. Men kan begrijpen in welk een con currentiestrijd hij wordt gewikkeld. Gelukkig loopt hij tegen een heel vriendelijk meisje aan: Debbie Reynolds (anders ook geen doetje, maar nu een meisje, dat met dansen een eerlijk stuk brood verdienen wil, terwijl de dol lars maar voor het grijpen liggen, als zij het „oudste beroep van de wereld" wil gaan uitoefenen. Maar dat wil zij nu juist niet. Men kan begrijpen, dat de twee ganzen er naar toe komen. Tony wordt van al zijn instrumenten beroofd, en Debbie staat bij de baas van de dancing voor weet ik hoeveel dollars in het krijt. Er komt gelukkig een eind aan de be narde omstandigheden en ook aan de film. Zij het dat Tony en Debbie aan het eind even ver zijn, als aan het begin, met dit verschil. zij hebben elkaar. Als filmcomedie is deze film niet erg vrolijk, noch geestig. Als ernstig docu ment van een grootsteedse samenleving niet overtuigend. Maar als men alle goe de bedoelingen voor lief wil nemen, is het een filmpje, dat er nog mee door kan. Waarschijnlijk is het gemaakt naar een toneelspel, de toneelmakerij steekt er voortdurend doorheen. Zonder boos te zijn op regisseur Robert Mulligan, moet men met de laatste woorden van de dia loog zeggen: „Doe dat nooit meer!" (Zeer matig). Winden ivaaien TRIANON. Aan het einde van do film Winden waaien om de rotsen, staat de allerjongste Dag (Dag de Derde) met zijn meisje Barbara aangetreden om het vervolg te voltooien op deze tweede film naar Trygve Gulbranssens roman over het geslacht Björndal. Deze tweede film Winden waaien om de rotsen, begint, waar de vorige film En eeuwig zingen de bossen ophoudt: de oude Dag wordt begraven. Ach, van de eerste film is niet veel meer over gebleven: Gert Fröbe is niet meer en Salon Indien twee jaar Interessante lezing over ..Film en kunstwerken" evenmin Hans-Jörg Felmy. Nu moet het alles worden opgeknapt door de Jonge Dag, door Adelheid zijn vrouw, door majoor Barre, baron Von Gall. Gelukkig is tante Elo in het beeld gekomen en kwam de verleidelijke Gunvor even op het tapijt om voor de nodige verwikke lingen te zorgen. Afijn, in alle opzichten is deze nieu we film van Gustav Ucicky de mindere van de vorige. Geen grootse avonturen, geen grootse natuur, slechts liefdesmis verstand. Hoe het met de derde film moet het ziet er schamel uit: de Jonge Dag is er dan niet meer, evenmin als majoor Barre. Dan zal de Jongste Dag het alleen moeten doen met zijn lieve Barbara. Als dat maar goed af loopt. Zelfs een dikke trilogie is niet staat altijd even interessant filmvoer te leveren. (Mager vervolg van zingende bossen). Met dodelijke afloop REX. The wild and the innocent heet de film, die de Nederlandse titel Met dodelijke afloop, meekreeg. Dat is nogal een verschil, maar de film geeft inderdaad aanleiding tot deze vreemde titel-„vertaling". De wilde is een jongedame, die in het hart der bossen wordt aangetroffen door een potige jongeman, die werkelijk nog onschuldig blijkt te zijn. Hij heeft tot nu toe zijn leven in de bergen doorgebracht met het schieten van bevers. Zijn weg voert echter naar de stad en daar raakt hij zijn onnozelheid aardig kwijt. Hij treedt dan op als beschermer van de zwakken en vertrapten en schiet een boze sheriff neer. De film eindigt zoals hij begon: zin gende cowboys te paard en banjo en harmonica, maar op het paard van de onschuld zit nu ook de (thans schoon gewassen en gekamde) wilde. (Heerlijke romantiek in cowboymilieu). Salammbo LIDO. De film Salammbo (Opstand der legioenen) vertelt de geschiedenis van de priesteres Salammbo (daverend mooi natuurlijk), dochter van generaal Hamilcar (overmatig dapper), die ver liefd raakt op de aanvoerder der Galli sche huurlingen Matho (onverschrokken stoutmoedig), maar bemind wordt door de jaloerse Narr Havas (lugubere schurk). Met behulp van schone slavinnen en woeste krijgers te paard en te voet heeft Flaubert daar een dikke avonturen roman van gemaakt, die natuurlijk ein digt zoals de schrijver het zich gedacht had: Salammbo krijgt hem. Maar voor het zover is, is er zoveel bloed gevloeid, zijn er zoveel veldslagen geleverd, is er zoveel verraad gepleegd en zijn er zoveel gruwelen gebeurd, dat het alles bij el kaar ruim voldoende is om een klein Ben-Hurtje op het filmdoek te krijgen. Sergio Grieco heeft deze kijkplaat ge regisseerd, nou ja, geregisseerd, hij heeft kennelijk zijn spelers van tijd tot tijd wat aangevuurd en de rest liep van zelf. Dat wil zeggen bloederig en sen sationeel, hetgeen de bedoelingen zonder enige inhoud, hetgeen te verwach ten was. (Niet leuk meer). Pompeï LUXOR. Een onderwerp ontleend aan de klassieke oudheid of aan de Bij bel geeft de filmindustrie altijd aanlei ding tot grootscheepse avontuurlijke ta ferelen, fel van kleur en hard van harts tocht, met schone dames en keiharde kerels. Lees de naam Steve Reeves op het affiche en men weet, dat De laatste da gen van Pompeï, naar de stukgelezen roman van Bulwer Lytton, weer werke lijk van dik hout zaagt men planken is. De venijnige roofovervallen door de Isisvereerders, waarvan de christenen de schuld krijgen, die daarom voor de leeuwen gaan, geven natuurlijk volop aanleiding voor bloeddorstige taferelen, waar het wilder toegaat dan in het Wildste Westen. Alle misdaden worden aangezet door de prefectorsvrouw van Pompeï de wrede Julia. Natuurlijk heeft men by deze Paramountfilm weer Italianen no dig gehad om het echte kenmerk van klassieke film (kitsch) te bereiken. Zon der Italianen komt men biykbaar niet ver in dit bloederige genre. (Spektakelstuk) Tudor was. Like Kuggelyn als prinses Elisabeth en Marijke Hol als koningin Mary gaven onder de regie van mej. N. H. Mak en mevr. M. F. Floor-Boersema blijk van een juiste opvatting van hun rollen: om beurten waren zij hatelijk en zoekend naar liefde. Al was het publiek niet altijd even aandachtig, toch kan gezegd wor den, dat het stuk een succes werd. Het tweede gedeelte van de avond was gewijd aan de rassendiscriminatie. In een vrij gewaagde vorm gaven de leerlingen onder leiding van de heer H. H. Buurman een opvoering van de cantate van Ignace Lilien, geschreven naar aanleiding van de toestanden in Little Rock waar aan de High Schools vaak onmenseiyke toestan den heersen. In de cantate kwamen zeer suggestieve gedeelten voor, die op een ontroerende wijze de toestand, waarin het studerende negerkind in Amerika verkeert, weer gaven. Bekende gedeelten als het lied „Nobody knows the trouble Live seen", werden indringend vertolkt. Al met al mag deze avond geslaagd genoemd worden. Op de zolder van het Prytaneum had de bijeenkomst van de Salon Indien gis teravond een feestelijk tintje. Deze avond vlei namelijk samen met de herdenking van het 2-jarig bestaan van de Salon. Donderdag werd een programma van experimentele films vertoond in de film zaal van de academie. De kunatihjatoricus en filmkenner dr. John B. Kraippimg was gisteravond de gast van de Salon. Het probleem „Fitoi en kunstwerken" werd uitvoerig behandeld. De verfilming van kunstuitingen stelt in de meeste gevallen zware eisen aan de cineast. De film heeft uitdrukkingsmiddelen met bepaalde realiteiten, die een eigen sfeer kunnen oproepen. In feite is de film een vorm van geprojecteerde Mdhit- en scha duwbeelden. De bestaansvorm van deze filmrealiteiit kan worden vergezeld van geluid. Maar geluid heeft dan pas ain als aan het bovenstaande wordt voldaan. Een film kan kunst registreren nooit reproduceren. Hij kan de innerlijke zin vertolken door fragmenten apart te nemen. Dan ontstaat de relatie van het kunstwerk tot de kunstenaar. De wor ding van zulk een kunstwerk kan op manderen worden weergegeven, Door het statische, de uitwendige dyna miek, dus alleen het visuele en de ver menging van de kunstwerken. Naast de uitwendige dynamiek bestaat Amerikaans subsidie voor prof. Böttcker te Leiden De Amerikaanse „National Institutes of Health" hebben aan prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar in de fysische schei kunde aan de ryksunlverslteit te Leiden, een subsidie gegeven van bUna een half miljoen gulden. Dit bedrag is bestemd voor de sala riëring van acht medewerkers gedurende vyf jaar en voor de aanschaffing van ap paraten ten behoeve van prof. Böttcher's onderzoek naar de oorzaken van de ar- teiosclerose en cononair trombose. Gelijk bekend, ontvangt prof. Böttcher van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en van de Organisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek eveneens subsi dies voor dit doel. ook de inwendige dynamiek, wanneer muziek en literatuur worden vertolkt. Na deze inleiding door de heer Knip ping werd een aantal films vertoond waarin de film verscheidene vormen van kunst tot uitdrukking bracht, zoals ar chitectuur, schilderkunst, kunstnijver heid, muziek, literatuur en beeldhouw kunst. Extra zitting van het Leids kantongerecht Teneinde de „wachtlijst" wat kleiner te maken, hield het Leids kantongerecht gisteren een extra zitting. Het waren voornamelijk weer verkeerszondaars, die voor de kantonrechter verschenen. Een van hen, een 48-jarige vertegen woordiger uit Heemstede, die op december jl. met zyn auto op rijksweg 4 onder Oegstgeest was gaan slippen via het fietspad! en daarbij zelf een hersenschudding opliep doordat zijn auto over de kop sloeg, wilde nu beweren, dat de aan hem getoonde banden niet van zijn (totaal vernielde) auto konden zijn. Hy had zijn banden pas 3 maanden tevoren vernieuwd, zo zei hy en de banden die men hem liet zien hadden totaal ver- sleten loopvlakken. Hy werd er op ge wezen, dat slechte rijders nieuwe ban den in drie maanden volkomen kapot kunnen rijden en hoewel de officier be reid was de zaak voor een nader onder zoek aan te houden, zag de vertegen woordiger ten slotte het nut hiervan niet in. Hij kreeg in totaal 125 boete. Een 22-jarige student uit Valkenburg (Z.H.), die op de Valkenburgse weg met een auto uit de bocht was gevlogen, waardoor een lantaarnpaal was afge knapt, werd tot 50 boete veroordeeld ook hij had een hersenschudding opge lopen. Doorrijden na een schade-aanrijding kwam een niet verschenen 40-jarige Ha- zerswoudenaar duur te staan. Door zyn nummer was hij toch achterhaald en hij werd veroordeeld tot ƒ50 plus betaling van de 70 schade, die hy op de Hooi gracht te Leiden had veroorzaakt. Mej. Schreurs ontving wisselbeker om kennis van Frankrijk Gistermiddag overhandigde in het ge bouw van Lissone Lindeman aan de Breestraat de directeur van het Franse Verkeersbureau in Nederland, de heer M. Beme, met enkele woorden een gro te wisselbeker aan mejuffrouw C. Schreurs. De heer Beme complimenteer de de winnares van de wedstrijd, uit geschreven door het Franse Verkeers bureau, om haar kennis van zijn ge boorteland waarmee zij in een twee kamp ten slotte de wisselbeker won. Hij bood haar voorts een boekje en een hoofddoekje aan. Mejuffrouw Schreurs nam in aanwezig heid van mevrouw Berne, de heer A. Brouwer, vertegenwoordiger van de hoofddirectie van Lissone Lindeman en de personeelsleden van het Leidse bu reau (waar mejuffrouw Schreurs werk zaam is) de trofee met enige dankwoor den in ontvangst. Zy had voor de twee de keer aan de wedstrijd deelgenomen. De heer J. Koch, directeur van de afdeling in Leiden, sprak haar toe. Ener- zUds zag hy een bezwaar in het feit, dat één van de informatrices gespecialiseerd was op een bepaald gebied, anderzijds werd dit bezwaar ondervangen door de byna evenredige kennis van andere lan den, die mejuffrouw Schreurs bezit In ieder geval zal zy de Franse vraagbaak van het inlichtingenbureau zyn. Hy wenste haar toe, dat zij het volgend jaar de wisselbeker weer zou winnen, zodat zy hem definitief zal mogen behouden. Mevrouw E. Adriani wenste de win nares van harte geluk met haar beker en bood namens het personeel een boeket bloemen aan. Na deze officiële plechtigheid was men nog enige tyd gezellig byeen. Wijkgemeente „Molenwijk" De kerkeraad van de Hervormde wijk gemeente „Molenwyk" heeft voor woens dag 29 maart om 8 uur in het gebouw „Prediker" aan de Janvossensteeg een bijeenkomst belegd, waarin ds. W. L. Tukker, Hervormd predikant te Katwyk aan Zee, hoopt te spreken over „De avond „van bezinning op het ïyden en verzoenend werk van onze Here Jezus Christus", zo staat in de uitnodiging. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4>

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3