Jlicuiue £rifcsct)c (üimraitt Handen af van Laos Commentaar KENNEDY: Abbas sceptisch over gesprek NIEUWS in één oogopslag „Belgen willen economie van Kongo verlammen" Moderae slavenhandel Tellen en meten BON Rus omgekomen op ruimtereis? D Truck reed trein op overweg in twee stukken ,ii J Kwestie Angola (JOTA) Prijs van benzine en petroleum iets lager 3Ü hu VRIJDAG 24 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: t 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12133 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHR1STEL1JK-NA TIONAAL DAGBLAD V$tantvastith is ahfblfotn 01911 bert ia UgljenspotT Zie pagina 7 Zeer duidelijk heeft president Kennedy op zijn persconferentie gisteren gezegd, dat Amerika niet van plan is Laos aan de com munisten te laten. De Navolanden zijn op de hoogte van de po gingen, die de V.S. bij de Sow jetunie ondernemen om tot een vreedzame oplossing te komen. Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse opstandelingenre gering, heeft verklaard dat de onderhandelingen met Frankrijk kunnen mislukken, als het Franse imperialisme onverzettelijk blijft. Volgens de Loemoembistisohe regering in Stanleystad ver laten de Belgen Oostprovincie om het economische leven al daar te verlammen. Gizenga zou hebben verklaard, dat er geen enkel compromis mogelijk is tussen hem en de Kongolese leiders, die op Madagaskar hebben geconfereerd. In de eerste week van mei zal op alle Nederlanders door de NOVIB een beroep worden gedaan geld bijeen te brengen voor het uitzenden van voedseldeskundigen naar West-Nigeria, die daar een woestijn-plan gaan uitvoeren Uit de discussies op het congres van de Partij van de Arbeid in Rotterdam is gebleken» dat er een sterke stroming bestaat tegen de atoombewapening. In een resolutie had het partij bestuur gesteld, dat van eenzijdige atoombewapening geen sprake kan zijn. Ook in West-Duitsland maakt men zich ongerust over de praktijken van Nederlandse ronselaars, die Nederlandse ar beidskrachten voor Duitse bedrijven zoeken en daaraan een dikke boterham verdienen. Naar schatting opereren in de zui delijke grensprovincies zo'n twee honderd ronselaars. "VTEUZEN tellen is in een democratische staat een respectabele bezigheid. Wil men weten op hoeveel voor- of te genstemmers men kan rekenen, dan worden „de neuzen geteld." en de aantallen geven de door slag. Het is een kwestie van kwantiteit de kwaliteit van de neuzen speelt geen enkele roL Anders is het in Langen- bruck, 'n stadje in Beieren. Hotelhouder Max Reichert heeft er een „neUzenclub' opgericht, een vereniging derhalve waarin kwaliteit een grotere betekenis heeft dan de kwantitei. De kwa liteiten die de neus moet bezitten zijn neergelegd in de statuten: tenminste 6 cm lang of 4 cm breed. Wie meent een dergelijke kwa liteitsneus te bezitten, moet bereid zijn zich aan een proef met de^ meethaak te onderwerpen. Een kwestie dus van „serieus bij de neus genomen worden". Of er veel of weinig be langstelling voor de club bestaat, weten we niet. Als dat laatste het geval is, zou den we willen adviseren aan enkele prominenten in de wereld het erelidmaat schap te verlenen. Men hoeft nu niet speciaal een fijne neus te hebben om in Duitslands buurlanden en kele prominenten-met-een- goede-neus te vinden. Men tobt nu nog over de vraag wat men moet doen met wijsneuzen. Ons advies aan Herr Reichert is: geen wijsneuzen in de club. Want een wijsneus is maar zelden een kwaliteitsneus. En toch willen ze, als er neuzen ge teld worden, meestal voor twee tellen. Onder ons gezegd: ook wij overwegen de oprich ting van een neuzenclub. Maar dan een club van mensen-met-fij ne-neuzen, die met speurderszin andere mensen weten te vinden die nog geen abonnee zijn op ons blad. En die de bon in vullen. Er wordt niet geme ten, want een abonnee op ons blad laat zich niet bij de neus nemen. O kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Het Italiaanse semi-officiële persbureau Ansa maakte gisteravond melding van onbevestigde geruchten die in diploma tieke kringen in Polen circuleren over het mislukken van een ruimteproef met een mens in de Sowjetunie. De Russen zouden een ruimtecapsule hebben gelanceerd met een man aan boord. De capsule zou naar de aarde terug gebracht zijn, maar de ruimterei ziger zou het niet hebben overleefd. Het berjoht was afkomstig van de correspondent van Ansa in Warschau, die in de regel zeer goed is ingelicht over wat er achter het ijzeren gordijn ge beurt. Een hoge officier van de Russische luchtmacht, die een bezoek heeft ge bracht aan het Poolse instituut voor de luchtvaart, zou in een particulier gé- sprek hebben gezegd, dat het Russische programma voor bemande ruimtevaart voor onbepaalde tijd was geschorst, na dat begin vorige maand een ruimtereis een passagier het leven had gekost. NIEMAND moet onze vastbeslotenheid in twijfel trekken, zo verklaarde president Kennedy gisteravond op zijn persconferentie. Hij zei dit, nadat hij gememoreerd had, dat alle leden van de ZOAVO ten opzichte van Laos een speciale verantwoordelijkheid op zich hebben genomen. Te voren had hij de ambassadeurs van de NAVO-landen laten mededelen, dat Amerika niet van plan is, Laos aan de communisten te laten. Voorts zijn de NAVO-landen ingelicht over de pogingen, die Amerika bij de Sowjet unie doet om tot een vreedzame oplossing van het probleem te komen. Kennedy (over wiens persconferen tie men elders in dit nummer meer kan lezen) zeide er zeker van te zijn, dat iedere Amerikaan wenst, dat Amerika in Zuidoost-Azië zijn ver plichtingen nakomt. Dat dit zo is, blijkt uit een verklaring van de lei ders der republikeinse partij, dat zij volledig achter president Kennedv staan. Kennedy zei, dat het nog te vroeg is om over het Russische antwoord op de Engelse voorstellen speculaties te doen. Zoals men weet, heeft Engeland de Rus sen voorgesteld: 1. Gezamenlijk een be roep te doen op de strijdende partijen in Laos, onmiddellijk het vuren te sta ken; 2. vervolgens de Indisch-Canadees- Poolse bestandscommissie naar Laos te zenden om toezicht te houden op de na leving van de wapenstilstand, en 3. wan neer het bestand werkelijkheid is ge worden een conferentie van veertien landen te beleggen, zoals door Moskou voorgesteld om een politieke regeling voor Laos uit te werken. Minister van de Oostprovincie E minister van binnenlandse za-|Kong° vertrokken. Hij zal daar nagaan o.of de V.N. in dit gebied terug kunnen ken van de regering in Stan- keren. leystad, Christophe Gbenye, heeft gisteren België beschuldigd, op zijn onderdanen invloed uit te oefenen om Stanleystad te verlaten, tenein de het economische leven in Oost- provincie te verlammen. In een vraaggesprek zei de minister dat de regering de Belgen beslist niet ver jaagt en dat hun lege huizen worden verhuurd onder toezicht Van de staat, die de huuropbrengst zelfs overmaakt op rekening van de eige naren. Wij zijn, aldus de minister eigenlijk te eerlijk tegenover de Belgen en wij kun nen maar niet begrijpen, dat zij zich op deze manier gedragen. Hij zei, dat het nooit de bedoeling is geweest buiten landers te arresteren. Zelfs toen Loe- moemba was vermoord, is er geen Belg lastiggevallen. Ten slotte zei de minister dat de acht Belgische militairen die gearresteerd werden, toen zij uit Roeanda Oeroendi over de Kongolese grens kwamen niet vrijgelaten zullen worden, voordat alle Belgische militairen, die Moboetoe of Tsjombe steunen uit Kongo teruggetrok ken zijn. Ook Gizenga heeft van zich laten ho ren. Hij zou namelijk volgens Ameri kaanse bladen verklaard hebben dat er geen enkele kans is op een compromis tussen zijn groep en de Kongolese lei ders, die van Kongo een statenbond wil len maken. Als de westelijke mogend heden het bewind van Stanleystad niet als wettige regering voor geheel Kongo erkennen voor 15 april door ambassa deurs te zenden zullen alle westelijke consuls door de regering-Gizenga wor den uitgewezen. Ook ontkende Gizenga communistische hulp in de vorm van geld, adviezen of uitrusting te hebben ontvangen. Inmiddels is president Kasavoeboe voor een inspectiereis naar beneden- Op de vraag, of de gebeurtenissen van de afgelopen weken zijn opvattin gen over de wenselijkheid van een ont moeting met Chroesjtsjef hebben ver anderd, antwoordde hij kortweg „neen". Hij wees er op, dat Laos zowel aan Thailand (Siam) als aan Zuid-Vietnam grenst, waarmede de Ver. Staten zeer nauwe betrekkingen onderhouden. „Het is zonder meer duidelijk, dat wanneer Laos in communistische handen zou val len, de vrede en veiligheid in Zuidoost- Azië zouden worden bedreigd." Hij wil de zich niet uitlaten over de veronder- s tel ling dat het Russische optreden zekere mate ten doel heeft. Chinese in- terentie te voorkomen. Ondanks officiële geheimhouding verschijnen in Washington steeds meer berichten dat de Ver. Staten hun strijdkrachten in het Verre Oosten versterken om voorbereid te zijn op verergering van de toestand in Laos. Gisteren maakten we al melding van het plotseling vertrek uit. Hongkong van het vliegdekschip Midway en enkele torpedoboot jagers met onbe kende bestemming. Tweeduizend Amerikaanse mariniers hebben onver wacht Japan verlaten en voorts zijn er berichten over landingsvaartuigen, rrachtvliegtuigen en helikopters, die in gereedheid worden gehouden om naar het bedreigde gebied te worden overgebracht. Kennedy wilde geen rechtstreeks antwoord te geven op de vraag 0 eenheden van de marine en het korp mariniers in staat van alarm zijn ge bracht om de politiek van de Ver Staten kracht te kunnen bijzetten. Een truck met oplegger ls vanmorgen om kwart voor negen In de flank van de „blauwe engel" tussen Zwolle en Emmen gereden. De trein brak ln tweeën, de vrachtauto en de kop van de trein kwamen in de sloot langs de spoorbaan terecht. Dank z(j de omstandigheid, dat de auto de trein greep op de plaats van de motorkamer z(jn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het ongeluk i6 gebeurd op een over weg, die is beveiligd met automatische halve bomen, juist even voorbij de splitsing Herfte, waar de lijn naar Em men afbuigt van de lijn naar Leeuwar den en Groningen. De getroffen trein, een diesel-elektrische, bestond uit drie delen. In het middelste deel bevond zich de motorkamer. Het verkeer op de lijn ZwolleEmmen is gestremd. De verbinding wordt on derhouden door bussen. I Minister dr. M. A. M. Klompé bewondert hier de tulpen in een kas op de Keukenhof te Lisse, welke bloemenshow (mooier dan ooit) de be windsvrouwe zojuist geopend heeft. IN een rede die gisteren in Tunis is gepubliceerd zegt de leider van de Algerijnse opstandelingen Ferhat Abbas, dat het enige akkoord dat tot dusver tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering is bereikt betrekking heeft op het ope nen van officiële onderhandelingen over de toepassing van het zelfbe schikkingsrecht. Hij waarschuwde er dan ook voor, dat onderhandelen nog geen vrede betekent en de strijd in Algerije dan ook zal voortduren. Daarmee is de mogelijkheid van een spoedig en informeel staken van het vuren, waarop in" Frankrijk werd gehoopt, van de baan. Meer dan ooit, aldus Abbas blijven we strijden, verenigd rondom de voorlopige rege ring, de republiek en het nationale be vrijdingsfront. Niemand mag uit het oog verliezen, dat de krachten van het kolo nialisme niet ontwapend zijn, en dat onderhandelingen lang en moeilijk kun nen zijn. Ze kunnen zelfs mislukken als gevolg van bepaalde eisen en de even tuele onverzettelijkheid van het Franse imperialisme. Abbas zei dat na het aan bod van De Gaulle voor zelfbeschikking de enige stap op weg naar de vrede was geweest het loslaten van het stand punt dat er condities gesteld moeten worden. Abbas waarschuwde zyn gehoor dat er tijdens de onderhandelingen die waar schijnlijk op 5 april in het Zwitserse plaatsje Evians zullen beginnen een Zo ziet op het ogenblik het strand er uit niet maar hier en daar doch van paal tot paal. Onze foto graaf, gewend zomer en winter véél aan zee te zijn. kon een lange wandeling maken tussen Wasse naar en Scheveningen om overal hetzelfde te zien: wrakhout en nog eens wrakhout; grote klom pen teer; tientallen dode vogels, slachtoffers van de olie der schepen campagne van valse berichten zal wor. den gelanceerd. Verder zei hU, dat de regering het Algerijnse volk op de hoogte zal hou den van de resultaten van de bespre kingen, telkens als dat nodig mocht blijken te zijn". Intussen heeft de Zwitserse regering bekendgemaakt dat de Algerijnse rege ring alle denkbare faciliteiten zal genie ten tijdens het gesprek met Frankrijk. Met 79 tegen 2 stemmen, bij 8 onthou dingen, heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties donderdag be sloten de kwestie-Anigola op de agenda te plaatsen. De Portugese delegatie heeft uit pro test de zaal verlaten. Zij is van mening, dat het om een interne aangelegenheid van Portugal gaat. De tegenstemmers waren Spanje en Zuid-Afrika. De onthouders: Frankrijk, Nederland, Engeland, Australië, België, de Dominicaanse republiek, Luxemburg en Panama. Het agendapunt zal direct door de plenaire vergadering worden besproken en niet eerst door een com missie worden behandeld. TAE REDE VAN Mr. BURGER, gisteren op het socialistisch partijcongres uit gesproken, was een duidelijke sollicitatie voor zijn partij naar deelneming aan de regering. Op zichzelf een opmerkelijke zaak. Destijds is van de kant der P.v.d.A. de samenwerking verbroken. De socialisti sche ministers werden als het ware terug geroepen. Thans klaagt men over de ver meende onbestuurbaarheid van het land. Zo moet de weg naar de terugkeer wor den geplaveid. In feite valt het, zoals bekend, met die bestuurbaarheid bijzonder mee. De kri tiek van de socialisten op het regerings beleid snijdt weinig hout. Maar ja, het is geen socialistische politiek. Doch moet men dat verlangen? Zodat valt aan te nemen, dat het eigen lijk motief van de sollicitatie een ander is. Het is niet moeilijk, dit te achterhalen. In werkelijkheid is niet de regering zwak. maar de socialistische partij zelf. En om deze zwakheid moet het rookgordijn wor den gelegd van de felle kritiek op de regering, die onmacht tot besturen wordt aangewreven. Prompt kwam reeds gisteren op het zelfde socialistische partijcongres de in nerlijke socialistische verdeeldheid aan de dag bij toch niet onbelangrijke onder werpen als de atoombewapening. En wat rar. Burger zelf aan progres sieve socialistische wensen op tafel legde lag daar veelal al als onderdelen van het tegelijk zo gelaakte regeringsbeleid. Waar bij verscheidene onderwerpen, die het onder de kabinetten-Drees niet verder hadden gebracht dan een plaatsje in de ijskast. De socialistische kritiek is begrijpelijk. Zij wordt ingegeven door onbehagen over de situatie in eigen kring. In onze dagen heeft het socialisme de wind niet mee. Het gaat de mensen goed, mee dank zij hetzelfde gekritiseerde regeringsbeleid. De onbevangen burger kijkt verwonderd op, wanneer hij van mr. Burger hoort dat het zo slecht gaat. En hij bedenkt, hoe nog dezer dagen ook over de grenzen van ons land deze progaganda de socialisten slechts verlies heeft opgeleverd. Tegenover de socialistische sollicitatie staan, zo is onze indruk, de andere par tijen voorshands nog gereserveerd. Ook de regering behoeft zich niet uit het veld geslagen te achten. Wanneer een opposi tiepartij, grote woorden als onbestuur baarheid van het land ten spijt, niet an ders weet op te brengen dan zulk een lijstje van weinig serieuze klachten, valt het in wezen heel ei;j mee. Intussen echter legt de socialistische bereidheid om mee te regeren in het bij zonder aan de liberalen een plicht tot wijze ingetogenheid op. „Nou pap, zo zie je waar al dat huis houdgeld in gaat zitten". npEN ZUIDEN van ons land handhaaft zich een hogedrukgebied dat van Ier land tot de Alpen en verder tot de Bal kan reikt. Depressies die van Zuid-Groen land via IJsland naar Scandinavië trek ken houden over de Noordzee een telijke luchtstroming in stand, waarin tamelijk zachte en vochtige lucht aan wezig is. De depressies beïnvloeden het weer in ons land niet, maar de invloed van het hogedrukgebied neemt nog toe, zodat op aanhouden van het droge weer met opklaringen kan worden gerekend. Tendens, stationair Stand gisteren: 768 De Bilt verwacht tot zaterdagavond: HET WEER IN EUROPA Droog weer met nu en dan opklarln- z-» gen in het zuidoosten van het land van- n nacht hier en daar mist en nachtvorst. Kapporten hedenmorgen zeven uur Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind, tussen west en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 6.33, onder 19.01 uur; maan op 12.12, onder 3.15 uur. Volle maan op 1 april. In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maat schappijen in Nederland de benzine prijzen verlaagd met drie-tiende van een cent per liter. De prijzen van tractor- en lichtpetroleum zijn ver laagd met een kwart cent. Voor een aantal andere aardolie- produkten neeft de revaluatie er toe geleid dat eerder noodzakelijk ge achte prijsverhogingen geen doorgang behoefden te vinden. D. Helder Vpenburg Vllss Eelde De Bilt Twente Eindn. Zd.-Llmb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. ParUs Bordeaux Grenoble Nice Berin n Frankfort MUnchen ZUncb Genéve Locarno Wenen Innshnjck Belerado Athena Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon 1. bew. mist onbew. zw. bew. onbew. gh. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew onbew onbew zw. bew. 1. bew. onbew onbew. onbew onbew zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew gh bew onbew regen zw bew onbew. onbew. 1. bew. h. bew. gh. bew. windstil ono 1 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1