B.de KONING Hoe Rijnsburgs raad de begroting behandelde MATRASSEN Neemt bouwend Nederland te veel hooi op zijn vork? Vooronderzoek in zaak valsmunterij voltooid Voor buitenlandse hulp ruim 7,3 miljard Groenten voor doordraai naar gelegenheidsventers Industrie wordt niet geweerd CENTRIFUGES SPECIALE AANBIEDING HOOGWAARDIGE KWALITEIT GOEMAAT - Voorstraat - Katwijk KALKZANDSTEENFABRIKANTEN ZEGGEN Rijnsburgse veiling voor tuinbouwprodukten In loop van mei voor rechtbank Indonesië blijft zinspelen op aanval Kennedy vraagt Congres'- Handel is ontstemd Grensmoeilijkheden in het kerkdorp Eerde Doorgaan Nederland verloor van België: 1-3 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 23 MAART 1961 Grote en kleine zaken die van belang zijn voor de gehele Rijnsburgse bevolking of grote delen daarvan, kwamen aan de orde tijdens de debat ten over de Gemeentebegroting 1961, waarmee dinsdagavond om half elf een begin werd gemaakt. Na de algemene beschouwingen van de fractie woordvoerders, die om des tijds wille „zeer summier" werden gehouden, beantwoordden burgemeester Koomans en de beide wethouders de vragen en opmerkingen. Daarna werd de begroting puntsgewijze behandeld, waar bij de overige raadsleden nader op de onderdelen konden ingaan. Het ge heel werd in een nogal geforceerd tempo afgehandeld maar het was toch nog ruim één uur in de nacht voordat de laatste hamerklap viel. Daarmee was de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer H. de Mooy (a.r.) ging aller teerst in op de antwoorden, die B. en W. hebben gegeven op de door de be grotingscommissie gestelde vragen. Het is volgens hem zaak de nodige spoed te betrachten met de aanleg van de door- stroombuis in het te dempen Vlietge- deelbe. Ails we de stank ruiken, die het stilstaande Vlietwater nu al verspreidt, 'moet worden gevreesd, dat de situatie volkomen onhoudbaar wordt in de zo- mermaanden. Zijn feitelijke algemene beschouwing begon de heer De Mooy met een vraag over de doorbraken. Waarom wordt de doorbraak Tulpenstraat/Vliet nog niet bestraat? Ook was het spr. opgevallen dat in het stratenplan dat momenteel iin de nauwe dorpskern (raadhuis/be jaardentehuis) wordt ten uitvoer gelegd de doorbraak naar de Koestraatbrug nog alet wordt verwezenlijkt. Als grote oorzaak van de sterk stij gende gemeente-uitgaven wordt door B. en W. de personeelsaanwas genoemd Betekent dit echter, dat in het verle den met een schromelijk tekort werd gewerkt? Misschien is dit ook wel één van de oorzaken van de lage uitkering uit het gemeentefonds. Teleurstellend is. dat de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeente slechts een zeer bescheiden verruiming van de in komsten betekenen zal. Spr. onder- itreepte de noodzaak tot een hogere uit kering te komen. Verzilting De heer De Mooy had vernomen, dat een zeehaven in Katwijk verzilting van en verlies van Rijnsburgse tuinbouw- gronden zal betekenen. Graag zag hij, dat de raad hierover wordt voorgelicht. Met instemming had spr. de nota over de raadhuisbouw gelezen. De noodzaak van deze bouw onderschreef hij gaarne Wel wilde de heer De Mooy weten wat KROMHOUT-RIJNSBURG VLIET N Z. 32 TELEFOON 3710 de term „sanering van de dorpskern" precies betekent. Met betrekking tot de woningbouw vees spr. op de noodzakelijke stimule ring van de bouw van bedrijfs- en mid denstandswoningen. De heer W. L. van der Gugten (CHU) pakte allereerst de woning bouw bÖ de kop. De verdeling der woonruimte is een moeilijke en on dankbare taak. Spr. bracht lof aan de commissie, dit dit werk doet. Jammer is het. dat door de woning nood de afbraak van de vele krotten niet versneld kan worden. Dankbaar was de heer Van der Gug ten voor de vlotte wijze, waarop de we gen werden verbreed na het verdwijnen van de trambaan. Hij stelde de vraag in welk stadium de onderhandelingen over het huis van dokter Van der Laan verkeren en of de speeltuin ,,'t Schaep weytgen" moet verdwijnen. Nu de to- renrestuaratie wordt aangepakt, zag spr. graag dat de spits in de oorspronkelijke vorm wordt gebracht. De stichting van een zwembad moet op zo kort moge lijke termijn worden verwezenlijkt. De heer Van der Gugten wilde ook «raag inlichtingen hebben over de grenswijzigingen. Somber en sober De heer D. v. d. Mey (P.vd.A.) vond de bij de begroting gevoegde geleide- brief somber en sober. De optimistische klanken, die er zijn (verbetering stra- tenbeeld, aanpak grote werken, uitbrei ding plantsoenendienst) had hij tever geefs gezocht. Spr. wilde dat het college niets on beproefd zal laten de bijdrage uit het gemeentefonds te doen verhogen. De personeelsmutaties baren zorgen Een betere beloning zou hierin verbe tering brengen. In dit verband vroeg spr. zich af of het niet mogelijk is Rijns burg van de derde naar de tweede ge- nieenteklasse bevorderd te krijgen. Overwogen moest ook worden de vrije zaterdag ingevoerd te krijgen. De heer Van der Mey zag gaarne de industrie wat meer gestimuleerd. Een zwembad is noodzakelijk. Antwoord Burgemeester Koomans zeide in zijn repliek, er dankbaar voor te zijn dat alle in de raad vertegenwoordigde groe peringen de samenwerking willen voort zetten. Zioh tot de concrete vragen bepalend, zei de burgemeester, dat het spuiten van de lindebomen (hierover waren „onge- dierte-klachten" geuit" met zwaar ver gif moet gebeuren wi'l het doeltreffend zijn. Wellicht zou bierdoor schade wor den toegebracht aan de gezondheid van mensen. Het afwegen van de voor- en nadelen leidde tot de conclusie: niet •puiten. Alvorens de doorbraak Anjelleren- •traat bestraat kan worden, moet een riolering worden gelegd. Daartoe is reeds contact gezocht met een aannemer De doorbraak van het nieuwe dorps centrum naar de Koestraatbrug is nog niet in overweging genomen. Het personeelstekort ontstond door toenemende activiteit van de gemeente. De nieuwe financiële regeling zal Fijnsburg een voordeel opleveren van 50.000 êt ƒ60.000. zo is de verwachting. Betreffende de zeehaven in Katwijk tel de burgemeester, dat er alleen sprake is van een buitenhaven. Een binnenha ven kan er alleen komen door sterke •andrang uit het achterland. Een des kundig apparaat (RUnland) zal er wel voor zorgen, dat er geen sprake zal zün van verzilting van onze tuinbouwgron- den. Want verzilting zou in Rijnsburg tot grote schade lelden. Voor dc bouw van bedrijfs- en mid- denstandswoningen zal gelegenheid wor de geschapen achter de Brouwerstraat Het is de bedoeling dat daar een ge mengde bouw wordt toegepast Een zwembad staat ook op het ver langlijstje. B. en W. hebben echter nog niet de moed gehad een concreet plan uit te werken, dat immers ƒ300.000 tot ƒ400.000 gaat kosten. Enige voorzich- teid moet ook betracht worden omdat In Katwijk ook plannen zijn tot stich ting van een zwembad. Het is te hopen, dat de werkclassifl- cabie en prestatiebeloning tot een be tere salariëring van het gemeenteper- soneel zal leiden. Daarnaast is er een voornemen te gaan werken aan een her ziening van de klasse-indeling van Rijns burg. De burgemeester zag de invoering van een vijfdaagse werkweek niet als een uitkomst. Integendeel. B. en W. staan niet op het standpunt dat de industrie absoluut moet worden geweerd. Wel zijn wij van mening, dat^ zij alleen dan moet worden toegestaan als daardoor de agrarische sector niet w>rdt benadeeld, aldus de voorzitter Uit de repliek van wethouder Kralt bleek, dat hij betreffende de Katwijkse zeehaven een ander standpunt huldigt dan de burgemeester. ..Buitenhaven of binnenhaven, verzilten gaat de grond. werken zorgen baart. Het is zeer moei lijk personeel aan te trekken en het noodzakelijk de sollicitanten op te roe- pen voor hogere functies dan waarin ze in feite thuishoren. De concurrentie met de vrije bedrijven is vooral in ons dorp (er wordt veel verdiend) zwaar. Het streven van B. en W is erop gericht de lonen zodanig op te trekken, dat de werknemers niet weggaan. Het eigen woningbezit in ons dorp is de laatste jaren sterk uitgebreid. Het is niet de taak van de gemeente overal maar rioleringen aan te leggen. Wel wil de gemeente Hierbij steun verlenen. Er werden geen duplieken gehouden. Bij de puntsgewijze behandeling vroeg de heer D. v. d. Mey zich af, of het niet verstandiger is de straten mechanisch te reinigen. De burgemeester zag hierin geen verbetering. Het moet van dere kant komende burgerij moet hier zelf meer op gaan letten. De heer T. Kralt jr. pleitte voor een subsidie aan het Leger des Heils. Na enige aandrang en tegenkanting van ver schillende zijden namen B. en W. het voorstel over f 25 hiervoor uit te trek ken als gebaar van sympathie. De noordelijke oprit naar de Kaneal- brug van de Voorhouterweg af is een flessenhals, zei de heer T. Kralt jr. B. en W. zullen dit bekijken. De heer D. v. d. Mey kreeg :e horen dat de grond prijs van f 25 voor nog over zijnde bouw grond niet reëel is. De grond zal wel meer opbrengen. De suggestie het parkeerterrein bij het voetbalveld uit te breiden met een stuk land aan de overzijde van de Noordwij- kerweg bleek reeds een punt van bespre- En aangezien vooral de teelt onder glas ftng u|t t€ maken. De heer G. van Delft zeer gevoelig is voor zout kan een zee-: ^rak een lans voor spoedige en afdoen- haven in Katwijk een ramp worden, elektrificatie aan de overzijde van voor ons dorp. Een ramp wordt in feite ook de annexatie, hoe vreemd dat ook mag klinken. Want spr aohtte het niet waarschijnlijk, dat de uitbreiding van de universiteit bij het gebied bij de Witte palen kan worden .egengehouden. En dat betekent toch, dal grond waarop Rijns- burgers hun bedrijf uitoefenen aan de huidige bestemming wordt onttrokken. En dan is het minder belangrijk tot wel ke gemeente die grond nu precies be- hoort. Thans wordt een stichting opge richt, die zich ten doel stelt vervangbaar land ten noorden van het O'egstgeester- kanaal te kunnen aanbieden aan tuin ders die van hun grond worden verdre ven. Dit zal de gemeente kapitalen kun nen besparen, doordat de schadeloos stellingen dan veel lager worden. Wat het tijdstip betreft waarop de annexaties zullen plaats hebben dacht de wethouder in maanden en niet in jaren. Dempen Industrialisatie in Rijnsburg noemde spr. een praktische onmogelijkheid waat dan moet een industrieterrein worden aangewezen en daartoe krijgen we nu eenmaal van hogere instanties geen toe stemming. Dempen van de Vliet moet zeer urgent worden geacht. Het ver drinkingsgevaar is daa. dan verdwenen, de stank is weg en er is een prachtige winkelstraat voor de middenstand. Naar aanleiding van de woorden van de heer De Mooy zei de wet houder. dat de welvaart de mensen van God moge aftrekken, de armoe de doet dat zeker ook. Het communis me kreeg juist daar vat waar de mensen het meest verpauperd wa ren. Wethouder Zandbergen zei, dat de per- soneelssibuatie bij de dienst gemeente- het Oogstgeester kanaal Zaterdag zul len B en W. hierover spreken met S.L.F. Leiden. Een opmerking bij d<e behandeling van de begroting van het waterleidingbedrijf was, dat de directeur hiervan een lager „salaris" geniet dan de incasseerder. B. en W. zullen dit nog eens bekijken. Door bijzondere omstandigheden kochten wij een partij BINNENVEERMATRASSEN van die wij tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN kunnen aanbieden. BINNENVEERMATRAS met 15 JAAR GARANTIE overtrokken met een fraaie damast, onver woestbaar binnenwerk, afgewerkt met zeer fraaie rand. Met wollen watten afgedekt (DUS HEERLIJK WARM) EEN UNIEKE GELEGENHEID VOOR HOTELS EN PENSIONS HAARLEMMERSTRAAT/HOEK DONKERSTEEC (Van een onzer verslaggevers) OVER EEN MAAND zal in Hillegom het research-laboratorium van de Vereniging van Nederlandse kalkzandsteenproducenten de werk zaamheden beginnen. Dit laboratorium is gelegen op het terrein van 's werelds grootste kalkzandsteenfabriek, die van Van Herwaarden. De permanente controle op de kwal!- telt van de produkten en dc onderzoe kingen naar nieuwe mogelijkheden met de zg. „witte stenen" werden tot dusverre uitgevoerd door Bouw. en Woningtoe zicht van de gemeente Den Haag. De kalkzandsteenproducenten (16 fa brieken met een produktie van meer dan een miljard 'sjaars) hebben tot de op- richtiug van het eigen laboratorium be- De Vereniging voor veiling van tuin bouwprodukten „Rijnsburg" neemt een krachtige positie in; ook de onlangs In werking gestelde peenwasserü Is een belangrijke aanwinst voor de vereniging Dat blükt wel uit het feit, dat in de vier weken dat deze draait er ruim 20.000 kisten peen zijn gewassen, zoals uit het jaarverslag van dc secretaris-nennlne- meester bleek in de ledenvergadering die gisteravond lil dc zaal Vllethof werd ge houden. Hoewel het afgelopen jaar niet bijzon der goed is geweest, hebben de meeste tuinders die een gemengd bedrijf hebben Uitvoering meisjeskoor „Juliana" De afdelingen A en B van het Chr. meisjeskoor „Juliana" gaven dinsdag avond in de Maranathakerk een goed geslaagde uitvoering, waaraan ook me dewerkten het onlangs opgerichte chr jongenskoor en een mannenkoor. Dit laatste koor bestond uit mannen van de chr. zangvereniging „De Lof- stem" en een zangkoor uit Hazerswoude. Het geheel stond onder leiding van Henk Akse, die een zeer drukke avond had, want hij zwaaide de dirigeerstaf bij alle negenentwintig zangnummers. Opvallend gaaf zong het mannenkoor, waarbij het effect werd verhoogd door goed orgelspel van Dirk Schoneveld. Het mannenkoor zong „Vaste Rots van mijn behoud" en „Op U mijn Heiland blijf ik hopen", beide in een bewerking van Jan van de Waart. Het jongenskoor, dat het eerst in het openbaar optrad, maakte een verdienste lijk debuut Het zong slechts een drie tal liedjes, waarin het koortje echter wel liet horen dat er „muziek in zit", in deze jongens. Het kinderkoor zong niet minder dan 15 liedjes. Het waren alle leuke, onge compliceerde liedjes, waarvan vooral de laatst uitgevoerde nummers, Kwikwa kwalleralle en Kwasimodo asjemtis, bei de van Frits Homan, succes oogstten bij het ongeveer tweehonderdkoppige pu bliek. De oudere meisjes zongen wat moei lijker liedjes van Brahms, Schubert en Sullivan. De toon was zuiver en vooral bij „Het verloren akkoord" van Sullivan en „Op een heuvel daarginds" bleek een te waarderen expressievermogen aanwe zig. Zo werd deze zangavond een succes voor Henk Akse, aan wiens werk waar derende woorden werden gewijd. De bezoekers zullen zeker met genoegen aan deze uitvoering terugdenken, een ge noegen dat nog werd geïntensiveerd doordat Dirk Schoneveld aan het orgel op bekwame wijze een menuetje van Handel en de bekende „Trumpet volun tary" ten gehore bracht. Op correcte wijze begeleidde Jan van Beest aan de piano. niet te klagen. Daar het voor de tuinders niet altijd eenvoudig is verder te gaan, omdat men soms niet weet wat men telen moet, wees spreker erop dat het bedrijf neer spreiding moet krijgen door hel Douwen van warenhuizen. De teelt onder glas heeft weer een goed jaar achter de rug. Na deze inleiding bood de heer Joh Verhave namens de leden het bestuur een elektrische klok voor de nieuwe loods aan. In zijn jaarverslag gaf de secretaris- penningmeester, de 'neer P van der Haak. een overzicht van het afgelopen jaar. waarbij ny opmeiKte dal dn ais een record-jaar te boek zal staan. Bij de aan voer van produkten is die van waspeen wel het hoogst. Dit Jaar werd ruim 2880 ton aange voerd voor een bedrag van f 1.110.707. Bloemkool ruim 394 ton, boerenkool 78 ton, kroten 82 ton, rode kool 233 ton, gele kool 31 ton, groene kool 123 ton. seldery 157 ton, spinazie 33 ton, peterselie 141 ton en uien 425 ton. Samen met de geringe aanvoer van andere produkten ruim 5465 ton voor een bedrag van f 1.565.776. Er werd 244 ton doorgedraaid tegen een vergoeding van f 14608.53. Uit de balans en verlies- en winstreke ning bieex uat de vereniging een gezonde financiële basis heeft, gezien het winst saldo van f 672,91. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. J. Kromhout en W. Brussee her kozen; tot lid van de financiële commis sie werd de heer C. van Egmond jr. be noemd. De heer G. Docter, hoofd van de Chris telijke tuinbouwschool sprak over de belangrijke punten van de groenteteelt, waarbij hij erop wees dat deze een enorme ontwikkeling tegemoet gaat. Tot slot stelde de heer Docter, dat het onderwijs op de Tuinbouwschool volgens een ander systeem zal worden gegeven. Aan de handenarbeid zal meer aandacht worden besteed, zodat de school meer praktijk school wordt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: te Leiden: Johanna Alber- dina, d. v. H. de Mooij en M. de Vreugd, Tulpenstraat 12; Catharine Antoinette, d. v. L. de Mooij en G. Schoneveld, Vliet NZ 62; Roelofje, d. v. H. van Gosliga en R. Bouma, Brouwerstraat 45a; Pieter Jo hannes, z. v. A. J. v. d. Me ij en J. S Voorzaat, Petr. v Saxenstraat 63. ONDERTROUWD: H. J. Klein, 24 jaar. Zuid-Beijerland en J. Kromhout, 21 jaar, Vinkenweg 11, toek. adres: Rotterdam Hoogvliet. Groene Kruisweg; D. de Ko ning, 28 j„ Oegstgeesterweg 16 en E. Hoek 19 j., Oegstgeesterweg 45, toek. adres: Rijnsburg, Oegstgeesterweg 45. STAND DER BEVOLKING Ingekomen: I. From, echtg van: M van Voorbergen, van N.O. Polder naar Kloos- terschuur 2a; J. Mooten, van Leiden naar Tulpenstraat 19; W. P. M. de Ridder, en D. Zandbergen, van 's-Gravenhage naar Burg. Hermansstraat 7a. sloten, o.a. om zich voor te bereiden op de vraag van de bouwwereld in de toe komst. In dit verband heeft de kalkzand, steenindustrie reeds verschillende grote formaten steen zgn. stapelblokken, op de markt gebracht. Ook zijn er gekleurde en geprofileer de stenen, die bij schoon metselwerk kunnen worden gebruikt in gevels, por tieken. enz. Tot voor enige tijd werden de produkten van kalkzandsteen bijna uitsluitend gebruikt voor binnenmuren en funderingen. Dit in tegenstelling tot bijv. Duitsland waar eerder gehele bouw werken van kalkzandsteen werden op getrokken. Het aandeel in de woningbouw "an de kalkzandsteenfabrieken is trouwens ook in Nederland zeer groot. Van het aantal sinds 1945 geproduceerde stenen (10 mil jard) zouden 700.000 woningen kunnen worden gebouwd Er zijn sindsdien 850.000 woningen gebouwd De produktiviteit van dc kalkzand steenfabrieken is vergeleken bij voor de oorlog verdubbeld wat mogeiijk was door het investeren van vele miljoenen guldens. Echter zonder overheidssteun. Hier tegenover staat dat de systeembouw wèl alle mogelijke financiële steun van de rijksoverheid kreeg. De resultaten van de systeembouw zijn tot dusverre sober geweest. Van de woningen die sinds 1945 zijn gebouwd, is slechts 12 pro cent systeembouw De kalkzandsteenfabrikanten zijn dan ook van mening dat de produktivi teit van woningen slechts kan worden opgevoerd door (misschien) een combi natie van traditioneel bouwen en systeembouw, echter met de nadruk op de traditionele bouwwijze, waarbij even wel moet worden gestreefd naar een be- tere organisatie van de werkzaamheden op de bouwplaats. Dit kunnen o m. zijn: op het te verwerken materiaal afgestem- de ontwerpen; toepassen van kleinere geprefabriceerde delen: juist op elkaar laten volgen van de verschillende werk zaamheden, inrichting van de bouwplaats en moderne transportmiddelen. Men kan dan verrassende resultaten verwachten. De producenten van kalkzandsteen vra. gen zich voorts af, of Nederland niet te veel hooi op zijn vork neemt. Het tegelijk uitvoeren van vele grote werken 'Delta werken. IJmond, Rozenburg, enz.) vergt te veel mensen van wie een groot deel 11 de huizenbouw gebruikt zou kunnen worden. Dan zou de woningnood spoe diger zijn op te lossen. De kalkzand steenfabrieken hebben voorts bijna geen mensen om de zaak draaiende te hou- den. Er werken thans 1300 man In deze Industrie. HET gerechtelijk vooronderzoek tegen de Amsterdamse redactie stenograaf Sal S. en de Griekse inge nieur Michael R., die op 10 juni 1960 in Amsterdam werden gearresteerd in verband met de geruchtmakende valse Franse francsaffaire, is vol- voltooid. De Amsterdamse substi tuut-officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft het lijvig dossier gisteren van de rechter-commissaris ontvangen. Hij hoopt in de loop van april de dagvaarding te kunnen uit- Hoge Indonesische regeringskringen hliiven er volgens Associated Press ge heimzinnig op zinspelen dat Indonesië ■edwongen zou kunnen worden om in zake Nederlands Nieuw-Guinea tot eer militair optreden over te gaan. maar de onrustbarende berichten dat dit spoe dig zou gaan gebeuren, hoort men niet meer Indonesië lijkt te wachten tot pre sident Soekarno zijn wereldreis heeft semaakt, alvorens over te gaan tot algemene inval in Nieuw-Guinea. Indonesiër te Hotlandia veroordeeld De magistraat te Hollandia heeft gis teren de Indonesiër Pakassi tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld wegens overtreding van de be palingen inzake oprichting van en deel neming aan een verboden vereniging. De 38-jarige veroordeelde. Johanm Pakassi of Pakashy, ontkende dat het Indonesische leger een inval voorbereid de. Hij zeide dat hij met de ondergrond se organisatie Het leger van de heroï sche paradijsvogel, in verbinding stond om inlichtingen voor de Nederlandse autoriteiten te kunnen verzamelen. De organisatie had aan Papoea's magische amuletten verkocht om hen onkwets baar te maken. De leider wierf de Pa poea's aan voor een „leger" dat een Indonesische in-va' moest voorbereiden. Infiltranten wellicht omgekomen Naar Ass. Press uit gewoonlijk welin gelichte bron te Hollandia verneemt zijn de overgebleven elf man van de ruim twintig infiltranten die in november aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Gui nea' landden, waarschijnlijk omgekomen in gevaarlijke stroomversnellingen. Zij waren het laatst gezien op een eigen ge- maakt vlot. waarmede zij de rivier af zakten die bij Napan-Weinami in de Geelvinkbaai uitmondt. Kort daarop was er een hevige bandjir. brengen. Zulks is evenwel afhanke lijk van de rechtbank die nog een datum van deze zaak moet vaststel len. Indien dit op korte termijn ge schiedt, is het niet onwaarschijnlijk dat de zaak in de loop van mei voor de Amsterdamse rechtbank zal die nen. Het proces tegen drie van de vier in verband met deze affaire in Osnabruck gearresteerde verdachten, zal op 17 en 18 april voor het Landesgericht in Osna bruck worden gevoerd. Daar zullen dan terecht staan de Haarlemse chemigraaf O., de Algerijn Ahmed A. en de Duitse monteur Helmut S. De Algerijn fungeerde in deze affaire als contactpersoon tussen de leiding van het Algerijnse bevrijdings front FLN en een groep van trotzkisten. waarvan de Griekse ingenieur R. de lei der wordt genoemd. De Algerijnen bleken behoefte te heb ben aan bepaalde documenten (legitima- tiekaarten, loonstaten e.d.) voor de in Frankrijk illegaal verblijvende landge noten. Deze documenten werden voor een deel gedrukt op de persen van de Amstelveense uitgever Joop Z., die ook geruime tijd in voorarrest zat. De oorsprong van 't valsemunterakom- plot schijnt in Nederland te moeten wor den gezocht, althans de gedachte voor hulpverlening aan de FLN schUnt onder de in Nederland wonende aanhangers van de zogenaamde vierde internationale te zijn ontstaan. Veel van liet voor het drukken van de francsbiljettcn beno digde materiaal was uit ons land afkom stig. Voor de financiering van de Illegale strijd van de FLN was veel geld nodig. De Haarlemmer O., die zijn sporen als vervalser reeds in het verzet verdiende, zou in 1959 een knappe nabootsing heb ben gemaakt van een 10.000 franesbiljet (oude Francs). De FLN toonde grote be langstelling voor dat project en stelde ter financiering ervan 50.000 Zwitserse francs beschikbaar. In een vervallen drukkerij in Osnabruck zouden binnen tachtig uur de valse francsbiljetten tot een totale waarde van naar schatting 90 miljoen francs moeten worden gedrukt. Op 11 juni 1960 zou met het drukken wor den begonnen, doch de hoofdfiguren in deze affaire werden een dag tevoren in Amsterdam. Keulen en Osnabruck ge- raresteerd. De in Osnabruck gearresteer de Amsterdamse drukker Huub Hompe werd, na over de grens te zijn gezet, op vrije voeten gesteld. In sommige West- duitse kranten is' beweerd, dat hu de Duitse en Nederlandse veiligheidsdiensten op het spoor heeft gebracht van het valsemunterskomplot. Van de Haarlemmer wordt tevens be weerd dat h(j betrokken is geweest bij de installatie van een wapenfabriek in Rabat. De Duitse monteur S. kende hij uit het verzet gedurende de Duitse be zetting. Dc Duitser vluchtte in 1943 naar Nederland, waar hU zich in het verzet onderscheidde. In 1950 keerde hU naar Duitsland terug. PRESIDENT KENNEDY heeft het Congres gisteren gevraagd, een drastische herziening van het pro gramma voor de hulpverlening aan het buitenland goed te keuren, om vattende o.a. machMging voor vijf jaar tot het besteden van 7.3 mil jard dollar aan leningen aan het buitenland voor economische ont wikkeling om te voorzien in de be hoeften van de kritieke decade van die ontwikkeling" De president heeft niet het gehele be drag genoemd, dat met zijn programma gemoeid zal zijn. maar de autoriteiten hebben berekend dat het totaal voor vijf jaar een veelvoud van 7.3 miljard dollar zal bedragen. Voor het komende laar zouden de kosten van het program ge lijk zijn aan de vier miljard dollar die ex-president Eisenhower voor hulrver- lening aan het buitenland heeft gevraagd. Kennedy betoogde, dat de zestiger ja ren een gulden kans bieden om meer dan de helft der volken in onderontwikkelde landen economisch op eigen benen te (Van onze sociaal economische redactie) T~\AT de kruideniers appels mogen 1 gaan verkopen, vinden de groentehandelaren een ernstige fout en zo mogelijk nog erger vinden ze het, dat bijna gedurende de gehele aanvoertijd zogenaamde gelegen heidsventers (er zijn er naar schat ting 16.000) buiten alle eisen voor de ambulante handel om met de pro dukten aardappelen, groenten en fruit op straat zullen mogen komen. De heer J. van Erven, voorzitter van de Chr. bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, heeft hierover gisteren zijn ernstige ontstem ming uitgesproken op de jaarvergadering van de bond te Laren. Het plaatsen van een artikel als appe len op de lijst van gemeenschappelijke waren voor het levensmiddelenoedrijf achte hij onjuist, omdat het produkt ap pelen aan spoedig bederf onderhevig is en de kwaliteit sterk varieert. Dat de Nederlandse fruittelersorganisatie deze maatregel bij de minister van landbouw verdedigd heeft, vond de heer Van Erven onbegrijpelijk. Zeer pijnlijk en hoogst onaangenaam noemde hij het voorts, dat de minister van landbouw bij beschik king heeft bepaald, dat de eisen voor de ambulante handel, die in het vestigings- besluit zijn vastgesteld, voor meer dan 90 procent van de totale aanvoertijd niet zullen gelden. De eisen voor de ambu lante handel zijn hiermee waardeloos geworden, aldus de heer Van Erven. Iedere venter buiten de ambulante han del kan nu vrij de straat op gaan. Onjuist en kortzichtig noemde hij ook het stand- punt van de telersorganisaties, die de mi nister in deze geest geadviseerd hebben VUf Jaar lang is over de vestlglngsbe- sluiten gedokterd, maar deze „vrije ge- legenheidsventers" zijn nooit ter sprake geweest. H|J vreesde dat groenten en fruitsoorten, die anders doorgedraaid worden, omdat er geen redelükp prU» meer geboden wordt, nu in handen van deze straathandel zal komen. Ondemo cratisch en onwelvoegelijk. zo meende de heer Van Erven deze handelwijze te moeten noemen. plaatsen en de rest dichter bij de dag te brengen, waarop zij geen hulp meer no dig zullen hebben. Maar zonder deze om- vangrijke hulp van de V S. en andere vrije industriële landen, aldus Kennedy, zou de uit dit gemis voortkomende chaos In het buitenland nog meer kosten en noodlottig voor de veiligheid van ons tand. schadelijk voor onze betrekkelijke welvaart en onaangenaam voor ons ge weten zijn. Nieuw buri eau Kennedy stelde voor de meeste staande programma's tot economische hulpverlening onder te brengen bU nieuw bureau, waarvan de dlreeteur rechtstreeks verantwoordelijk zou zijn aan de minister van buitenlandse zaken en aan de president. HU noemde de huidige organisatie „bureaucratisch verbrokkeld. lomp langzaamvol onderlinge wedüver en verward". Ten slotte wilde hij het nieuwe hulp verleningsbureau bevoegdheid geven voor vijf jaar plus de bevoegdheid te lenen bij de sohatkist ten behoeve van leningen voor economische projecten ln het buitenland, ten bedrage van 900 miljoen dollar in het fiscale jaar, dat op 1 juli begint en 1.6 miljard dollar per jaar voor de volgende vier jaar. Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. Scheps, heeft schriftelijk aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd, of in de gemeente Gronsveld, in februari van het vorig jaar, verwarring ontstaan is door de dubbele waarneming van het ambt van burgemeester-secretaris, waar door tegenstrijdige beslissingen geno men werden. Over de grenzen van het kerkdorp Eerde, dat tot de gemeenten Veghel, St. Oedenrode en Schijndel behoort, vroeg de heer Scheps of het waar is, dat deze grenzen zó lopen, dat de kerk van Eerde onder de gemeente Veghel valt, doch de daarbij behorende pastorie tot de gemeente St. Oedenrode Verder zou het kerkhof van Eerde over Veghel en St Oedenrode verdeeld zijn. De jon gensschool zou tot St Oederode beho ren, doch de speelplaats bij de school weer tot Veghel. Door deze „grensmoei lijkheden" moest er een inspecteur van het bevolkingsregister naar Eerde komen, om uit te maken in welke plaats het hoofd van de school woont en waar nu precies zijn kinderen geboren zUn. De gemeente Veghel heeft in moeten grij pen. toen St Oedenrode niet bereid was de jongensschool, die op haar gebied ligt te vernieuwen. De heer Scheps drong aan op verbetering in deze verwarrende toestand. (Van onze sportredacteur) De eerste HollandBelgië op een door-de-weekse dag is zeker geen fiasco geworden. We heb ben in de afgelopen weken zo hier en daar wat commentaren gehoord en gelezen waarin fel werd geageerd tegen het besluit van de KNVB enkele interland wedstrijden 's avonds te spelen op een dag door de week in plaats van op zondag. Wij kun nen een dergelijke afkeuring moeilijk begrijpen. Het zal duidelijk zijn, dat wij zijn ingenomen met interland voetbal op een avond in de week en wij kunnen ons niet voor stellen waarom een dergelijke wedstrijd de gezelligheid en de sfeer zou missen van die welke op zondagmiddag wordt ge speeld. Dat het bezoeken van avond- wedstrijden niet voor alle land genoten mogelijk is en wij denken daarbij aan de liefheb bers uit het Oosten, Noorden en verre Zuiden van ons land staat onomstotelijk vast. Maar daar staat ook weer tegenover, dat op een door-de-weekse dag een andere categorie voetbal enthousiasten kan gaan kijken die dit op zondag niet doen. Ook nu was het stadion vol en ook nu heeft men uitbundig gejuicht om de Nederlandse doelpunten. Welk verschil is er dan? Geen enkel dachten wij. Wij hopen van harte, dat de KNVB meer van dergelijke avond-interlands op het rooster voor het Neder lands elftal zet. STUDENT EN-VOET BAL Het Ncd. studentenelftal heeft giste, ren in Rotterdam met 31 verloren van het Belgische studenten team. BU rust leidden de Belgen met 2—1. De Belgen verdienden de overwinning volkomen. Zij war enzowel individueel en als team beter dan de Ned. studenten. Vooral hun spelopvatting stak gunstig af tegen het nogal opportune voetbal van de Nederlanders. Zelfs in de tweede helft toen onze landgenoten vrUwel doorlopend in de aanval waren, was het onderling verband nog zo ver te zoeken dat suc ces uitbleef. Daartegenover hadden de Belgen aan hun toen sporadische tegen aanvallen genoeg om hun voorsprong nog te vergroten. Voor rust waren de gasten de aanvallende partij geweest. Voor België scoorden rechtsbuiten Leroux (Waterschei), rechtsbinnen Cau- wenberghs (Beermgen) en linksbinnen Defreyne (La Gantoise) Het Ned. doel punt kwam van de voe' van linksbinnen Peper (RCH) ATLETIEK Frans Kunen militair cross kampioen Frans Kunen la gisteren ln de leger plaats Ermelo militair cross kampioen van Nederland geworden. Hij legde het 8000 meter parcours, dat over geacclden- sec. teerd terrein voerde, ai In 25 min. 8.6 Henk Christ werd mei een achterstand van ruim 20 sec. tweedD* uitslag luidt: 1. Wmr 1 Kunen 8 km in 25 08 6 2 Sgt Christ 25 29.6, 3. Sla Clemeni 25.33.8; 4. Sld. Rijke 25.36.- 5, Sld. Bombeek 25.38.7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9