WAJANG Betaalt West-Duitsland naoorlogse schulden Y—k™ Nkroemali: maatregelen tegen Zuid-Afrika nodig HET WESTEN GEEFT DE MOED NIET OP Vijf Engelse spionnen schuldig verklaard Kleurstof in haarschors Demonstraties in Algiers Nieuwe onrust in Argentinië de volmaakte PLANTEN MARGARINE met het enige natuurzuivere middel dat spatten voorkomt bij bakken en braden. een Leeuwenzegel-produkt (Jok aanklacht van ™°r «-mi"?»» Macmillan Straffen variëren van 15-25 jaar Pleziertochtje werd tragedie TOCH IS HET ZO! Duitse verkiezingen op 17 september Tito's memoires gepubliceerd 9( LEERLINGSTELSEL IN LANDBOUW De minister van landbouw en visserij heeft een commissie ingesteld voor advies inzake de onderwijskundige en organisatorische vormgeving van het leerlingstelsel in de landbouw. Voorzitter van deze adviescom missie is prof. ir. A. Moens, hoogleraar in de landbouwwerktuigkunde te Wageningen. De leden van de commissie zijn vertegenwoordigers van zowel de standsorganisaties en de landarbeidersbonden als ambtelijke des kundigen op het gebied van het land- en tuinbouwonderwijs. Met het leerlingstelsel wordt het verschaffen van een praktijkoplei ding in bedrijfsverband beoogd. De boer op wiens bedrijf deze praktijk opleiding plaats heeft, speelt daarbij een belangrijke rol. De praktijkoplei ding gaat gepaard met aanvullend theoretisch en praktisch onderwijs van wege de lagere landbouwschool. ONTSLAG MR. L. EINTHOVEN Bij K. B. is met ingang van 1 april a s. aan mr. L. Einthoven, hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, op diens verzoek eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig aan den lande bewezen. Gisteren heeft de minister van binnenlandse zaken in de Rolzaal van het Binnenhof aan talrijke civiele en militaire autoriteiten, alsmede aan vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gelegenheid geboden om van de heer Einthoven afscheid te nemen. Tot opvolger van de heer Einthoven is met ingang van genoemde da tum benoemd mr. J. S. Sinninghe Damsté. OVERZICHT LANDBOUW- VOORZIENINGEN Het Tweede Kamerlid, de heer Vredeling (soc.) heeft aan de minis ter van landbouw en visserij gevraagd of hij een vergelijkend overzicht kan opstellen voor Nederland en Duitsland van de financiële voorzie ningen voor de landbouw, uitgedrukt in absolute bedragen en, voor zover zinvol, in indexcijfers over de desbetreffende jaren. Indien dit tot de mogelijkheden behoort, is hij dan bereid deze gegevens van enig com mentaar te voorzien? Is het mogelijk, eventueel met inschakeling van de diensten der Europese commissie, een soortgelijk vergelijkend overzicht op te stellen voor de overige EEG-landen? BEWAPENING Het Tweede Kamerlid, de heer Lankhorst (PSP) heeft aan de minis ter-president en de minister van buitenlandse zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld: Heeft de regering kennis genomen van een door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk op 20 maart jl. uitgesproken rede op een bijeenkomst van de universiteit van Californië, waarin deze minister onder meer heeft gezegd: „Terwijl de zogenaamde grote mo gendheden de mogelijkheden voor een ingrijpende beperking van de bewapening onderzoeken, zouden ook andere landen zich op hun situatie kunnen bezinnen en een waardevolle bijdrage leveren. Er kunnen andere landen zijn op enige afstand van de centra van militaire macht, die tot de conclusie kunnen komen, dat het voordelig is onderling overeen te komen de bewapening te beperken tot het peil voor handhaving van de binnen landse veiligheid"? Acht de regering deze uitspraak niet van zoveel belang, dat een on derzoek omtrent de vraag, of Nederland tot de hierbij bedoelde „andere landen", gerekend kan worden, op zijn minst geboden is? Is de regering bereid tot zulk een onderzoek het initiatief te nemen en daarbij overleg te plegen met landen, die in ongeveer dezelfde positie verkeren, zoals b.v. België, Denemarken, Luxemburg en Noorwegen? BRINKERS' MARGARINEFABP.IEKEN ZOETERMEER Advertentie *4 Mar "°t ieie wtek i I I i IVer. Naties hebben gedaan om zich uit De Britse premier Macmillan heeft gisteravond het Zuidafri- kaanse rassenbeleid aangeklaagd als ver verwijderd van en eigenlijk een gruwel voor de idealen waar naar de mensheid in deze eeuw streeft en president Nkroemah van Ghana heeft op alle vrije landen een beroep gedaan om door mid del van sancties druk uit te oefe nen op Zuid-Afrika totdat de strijd tegen de apartheidspolitiek is ge wonnen. Bij het begin van het debat in het Lagerhuis over het Zuidafrikaanse be sluit zich terug te trekken uit het Ge menebest zei Macmillan, dat er in vele landen nog overblijfselen zijn van ver schillen in rassenwaardering, in politiek en in filosofie, maar het verschil tus sen andere landen en Zuid-Afrika is, al dus de Britse premier, dat Zuid-Afrika niet probeert te breken met overge- erfde gewoonten. Macmillan zag de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek als een dreigend ge vaar voor de conceptie zelf van het Ge menebest. Hij verweet Verwoerd door middel van deze politiek wat krom is recht te willen praten. Overigens acht te hij de uittreding van Zuid-Afrika geen dodelijke slag voor het Gemene best. dat niet moet steunen op oude con cepties van rijksonderdanen, maar op het nieuwe principe van gemeenschap pelijk idealisme. Daarom hoopt hij ook dat Zuid-Afrika nog eens in het Geme nebest zou terugkeren. Nkroemah was als het kon nog fel ler in zijn reacties. Hij verklaarde, dat Zuid-Afrika's besluit nieuwe maatrege len vereist. Zelfs als Zuid-Afrika maar het geringste teken van bereidheid had getoond om zijn apartheidsstelsel te wij zigen zouden wij bereid zijn geweest het te accepteren, aldus de president. Over de te nemen maatregelen zei Nkroemah dat deze dienen te bestaan uit economische en politieke sancties. Bovendien moeten de Vereniede Naties eisen dat het land zijn mandaat over Z.W.-Afrika opgeeft en dit gebied in staat stelt onafhankelijkheid te verkrij gen. Als Verwoerd zich niet stoort aan deze eisen dient zijn land uit de V.N. verwijderd te worden. Ten slotte tonen buitenlandse beleg gers geen vertrouwen meer in de poli tieke en economische toekomst van Zuid-Afrika gezien daling van de goud en deviezenreserves. Vermelden we nog, dat Aziatische en Afrikaanse landen een beroep op de kelijkheid van Zuidwest-Afrika. Zij spra ken hun pleidooi uit in de 99 leden tel lende Beheerschaps-commissie, die een resolutie in overweging heeft, waarin de Algemene Vergadering wordt ver zocht de aandacht van de Veiligheids raad te vestigen op de situatie in Zuid- tvest-Afrika, die de wereldvrede zou be dreigen. De resolutie werd ingediend door 24 landen. De Ver. Staten hebben voorgesteld de zinsnede over onmiddellijke onafhanke lijkheid te schrappen en de resolutie zo te formuleren dat eruit zou blijken dat het gevaar voor de vrede bestaat „als men deze situatie laat voortbestaan." Iraakse afgevaardigde heeft de Ver. Staten verzocht op zijn voorstel len terug te komen. (Van onze correspondent in Bonn) De Britse minister van finan ciën, Selwyn Lloyd, is gisteren in Bonn aangekomen om besprekin gen te voeren met vice-kanselier prof. Erhard (die tijdens de lente vakantie van dr. Adenauer de regeringszaken waarneemt) en de minister van financiën Franz Etzel over Westduitse hulp voor de Britse betalingsbalans. Lloyd zou reeds begin maart zijn gekomen, maar president Kennedy's speciale afgezant Averell Harriman schoof zich daartussen. „Er zal niets worden besloten of on dertekend". zegt men op de Britse am bassade in Bonn. Het probleem der on evenwichtige betalingsbalansen zal veel meer worden bekeken van de multila terale kant en uit het aspekt van de maatregelen, die op lange termijn kun nen worden genomen. Engeland, dat wat betreft zijn positie tegenover de E.E.G. in sterke mate afhankelijk is van de goodwill van de Bondsrepubliek, vermijdt liever de indruk West-Duits- land te willen „uitknijpen", wat niet wegneemt, dat Selwyn Lloyd na twee dagen vermoedelijk naar Londen zal kunnen terugkeren met Westduitse be loften omtrent een voortijdige terugbe taling van de naoorlogse Westduitse schulden aan Engeland (in totaal 67 miljoen pond) en verdere Westduitse deposito's op toekomstige militaire or ders In Engeland. Selwyn Lloyd zal evenwel niet het probleem der stationeringskosten voor de Britse troepen in West-Duitsland te berde brengen, direct noch indirect Overigens zijn deze kosten ongeveer 700 miljoen mark per jaar een van de oorzaken van de Britse deviezenver- liezen en het tekort op de betalingsba lans. Helemaal zal men het dus niet kunnen uitschakelen. Het wekt enigszins de indruk, dat de heren elkaar de deurknop in de hand geven: enkele uren voor Selwyn Lloyd In Bonn arriveerde, vertrok uit de Bondshoofdstad de onderstaatssecreta ris van economische zaken in het Ame. rikaanse State Department, George Ball, die in Bonn vier dagen heeft ge sproken over het probleem der ontwik kelingshulp. Zijn besprekingen hadden voornamelijk ten doel de voorbereiding van de eerste bijeenkomst van de „De velopment assistance group" op 29 maart a.s. in Londen. Deze D.A.G. zal onder auspiciën van de nieuwe organi satie voor economische samenwerking en ontwikkeling de ontwikkelingshulp gaan coórd-nc-.n. Op een persconferentie noemde on derstaatssecretaris Ball de ontwikke lingshulp ,,de grootste opgave der ge- sch edenis", die de gemeenschappelijke inspanning van alle ontwikkelde (en riikere) landen zal vorderen en de mo bilisatie van al hun financiële hulpbron nen. Hoe deze opgave kan worden aan gepakt zal worden vervat in een voor stel, dat de Amerikanen in Londen ter tafel zullen brengen. Onderstaatssecre taris Ball meent, dat elk land een bij drage van een procent van zijn bruto sociale produkt tot de ontwikkelings hulp kan leveren, hoewel men er zich wel voor moet hoeden zich op dit per centage vast te leggen of het enig land dwingend voor te schrijven. „Hoeveel een land kan bijdragen moet het zelf bepalen", aldus onderstaatssecretaris Ball, die zei in Bonn veel begrip voor het Amerikaanse streven te hebben ge. vonden om de lasten van de ontwikke lingshulp rechtvaardiger te verdelen. Koning Hassan II wil Sahara terughebben Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren meegedeeld dat koning Hassan II de teruggave ge- eist heeft van de Spaanse Sahara aan Marokko. Het ministerie liet in een communiqué weten, dat de nieuwe koning de eis ge steld had in een rede voor de ambas sadeurs van Groot-Britannië, Frankrijk en Spanje en de Amerikaanse zaakge lastigde toen 11 vermiste inspecteurs van een Amerikaanse oliemaatschappij aan hen teruggegeven werden. Volgens Spanje heeft een eenheid van het Marokkaanse leger de 11 man op 11 maart ruim 15 km binnen de Spaan se Sahara gearresteerd, hun uitrusting in brand gestoken en henzelf teruggeno men naar Parijs. Over de bijeenkomst zegt het commu niqué dat de Marokkaanse koning een redevoering gehouden had, waarin hij tot de verbazing van alle aanwezi gen, in plaats van het banditisme van Marokkaanse strijdkrachten te veroorde len, probeerde dit optreden te verheer lijken als een daad van patriotten die worstelen voor hun bevrijding. De kernproevenconferentie ARIANE EN ARONOE MODELLEN Dl IC LI belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver- l\UOn bruik - olie verversen om de 4.000 km MOTOR Simca - van 6295.- af bij uw Simca dealer! SI MCA DELFT Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren - 01850-7777 SIMCA DEN HAAG Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM - J. H. Willemse Autoservice N.V. - 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN Autobedrijf C. van Roon - 010 69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf - 01850-6666 De Ver. Staten en Engeland waren van plan vandaag hun programma voor een snelle suc cesvolle beëindiging van de be sprekingen over een verdrag tot verbod van kernproeven verder uit te werken. Zij zouden hier mee volgens westelijke zegslie den willen aantonen, dat de twee mogendheden werkelijk tot een dergelijk verdrag willen komen. Volgens het rouleersysteem zal van daag de Amerikaan Arthur H. Dean voor het eerst de vergadering presi deren. De afgevaardigden zouden om 15.00 uur Europese tijd bijeen komen. Tot nu toe hebben Dean en de Engelse afgevaardigde David Ormsby-Gore het meest het woord gevoerd in de confe rentiezaal. De Russische afgevaardigde Tsarapkin heeft zich nauwelijks uitge laten over het standpunt van zijn land over de westelijke voorstellen. De V. S. hebben gisteren de Sowjet- unie voorgesteld dat de één de ander zou toestaan het binnenwerk te laten inspecteren van sommige nucleaire apparaten die bestemd zijn voor seis mische onderzoekingen. Dc Sowjetafge- vaardigde Tsarapkin gaf geen commen taar nadat Dean het voorstel had uit eengezet. Het Amerikaanse voorstel beoogt voor eens en voor altijd het probleem op te lossen van onderscheid te maken tus sen een betrekkelijk kleine a-ontplof- fing en een aardbeving in aanmerking nemende dat beide zich dikwijls op dezelfde wijze op seismografen laten aflezen. Voordat dit probleem opgelost is kan geen afdoende regeling getroffen worden voor toezicht op een verbod op ondergrondse a- en h-proeven. Dean gaf een nadere toelichting op één van de zes concessies, welke de Ame rikaanse en Britse delegaties gisteren op de conferentie gedaan hebben. Met de instemming van Engeland stelde Dean voor, dat de drie landen op de conferentie zich gedurende drie jaar zouden onthouden van het houden van ondergrondse nucleaire ontploffin gen waarvan de sterkte op de seismi sche schalen kleiner dan 4.75 is. Dit is de explosieve kracht van de a-bom welke op Hirosjima is geworpeh. De bedoeling van het voorstel is te voor komen dat kleine clandestiene onder grondse proeven genomen wonden ter verbetering van de kernwapens. ijf verdachten van het Londen- se spionageproces zijn gisteren allen door de jury schuldig bevonden aan het ten laste gelegde: het verstrek ken van marinegeheimen aan de Rus sen. De 17-jarige Lonsdale werd veroor- Miss Gee kreeg van de jury te horen dat haar verhaal dat zij zich met de zaak heeft ingelaten uit blinde liefde voor Houghton niet werd geaccepteerd. Wij zijn ervan overtuigd dat u uit geld zucht gehandeld hebt en de straf die u wordt opgelegd is dezelfde als die voor Hougton: vijftien jaar. De vordachten werden bovendien ver oordeeld tot een gedeelte van de proces kosten: elk moeten ze duizend pond be talen. Twee weken hebben de verdachten de tijd om hoger beroep tegen hun vonnis aan te tekenen. Namens Lonsdale werd deeld tot 25 jsar scv.njenisstral, de dit reeds fcd,'an „a afloop van het 50-jarige Kroger en zijn 47-jarige vrouw elk tot 20 jaar, de 55-jarige Houghton en zijn 46-jarige vriendin Gee elk tot 15 jaar. Zoals bekend werd de spionage ge pleegd op de marinebasis in Portland. Houghton en zijn verloofde, mej. Gee. hadden daar geheime stukken gefoto grafeerd betreffende de jongste Britse middelen voor de strijd onder water. De onkosten die zij maakten werden ge heel door Lonsdale betaald. De familie Kroger hadden thuis een zender, waar mee gegevens naar Rusland werden overgebracht. Alle vijf verdachten had den verklaard niet schuldig te zijn. De voorzitter van de (geheel uit man nen bestaande) jury had voor de voor lezing van de schuldigverklaring pre cies een uur en 28 minuten nodig. Op de publieke tribune en zelfs van de plaats waar de verdedigers zaten klon ken gesmoorde kreten van verbazing toen de zware straffen werden uitge sproken. De zaalwachten moesten zelf de aanwezigen tot stilte manen. Beroepsspion Zich tot Lonsdale richtend zei de president: .,U bent een beroeps spion. Het is een gevaarlijke carriè re, waarin men erop voorbereid moet zijn en dat bent u onge twijfeld te lijden wanneer men gevat wordt. Bovendien ben ik van mening dat u in deze zaak de lei dende figuur bent geweest. Het mis drijf waaraan u schuldig bent be vonden is een strafrechtelijk mis drijf en hiervoor bestaat geen maxi mumstraf". proces. Een pleziertocht rond het eiland Aruba is een drama geworden voor de vier opvarenden, van wie er één omge komen is. Gisteravond werd hun 6 m. lange mo torboot Gladys om 6.30 uur buiten de haven van Cristobal bijna overvaren door het schip Yaque. De opvarenden vonden in de boot, welke reeds 19 dagen stuurloos ronddreef, de vier uitgeputte mannen, van wie Vincente Solognier (25) vannacht aan boord van de Yaque gestorven is. Zijn drie metgezellen. zijn 34 jaar oude broer Alberto, Hermes van den Berg (24) en Robert Rasmijn (25) wer den in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand wordt redelijk genoemd. Blijkens de onsamenhangende versla gen die de havenautoriteiten opgevan gen hebben, zouden de mannen 2 of 3 maart vertrokken zijn in de boot van de visser Alherto Solotnier. De motor raakte defect en de boot dreef naar open zee. De volgende dagen zagen de mannen verscheidene schepen. maar deze waren alle te ver wee. Toon raak ten de batterijen od en de kajuit was te klein om alle vier mannen beschut ting te bieden. (Advertentie) Waarschijnlijk tengevolge van ver moeidheid van de bestuurder is gisteren in Reuver (L) een personenauto, be stuurd door de heer P. op het Veld uit Belfeld, met grote snelheid tegen een ter linkerzijde van de weg staande boom gebotst. De heer Op het Veld werd in zorgwekkende toestand naar het rooms- katholieke ziekenhuis in Tegelen ver voerd. waar hij in de loop van de dag is overleden. Makarios wil zich uit politiek terugtrekken Aartsbisschop Makarios heeft gisteren meegedeeld dat hij zich zal terugtrek ken uit de politiek zodra zijn ambtster mijn als president van Cyprus is afge lopen Voor zijn vertrek uit Londen waar hij de Gemenebest-conferentie had bijge woond, verklaarde hij het president schap aanvaard te hebben omdat hij meende dat het volk van Cyprus zijn diensten nodig had. maar het is niet mijn bedoeling mijn politieke loopbaan voort te zetten. Ik zal alleen de eerste ambtstermijn uitdienen, aldus Makarios •PANJE lft eert feoafcc Ha, fijn, roggebrood! Kinderen zijn dol op roggebrood. Laat hen er maar van eten zoveel zij lus ten. Het is gezond, voedzaam en licht verleerbaar. Bovendien bevordert rog gebrood de spijsvertering. Op roggebrood smaakt alle brood beleg, zoet of hartig. Een sneetje roggebrood is weer ëens iets anders don de gewone boterham. IET OP DE NAAM TEN HOfVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen weer een pokje. Uw bakker heeft het. I Een 35-jarige stewardess van de Air France, Mile Simone Christman, die reeds tien jaar haar func tie uitoefent, is kort na haar aankomst op het vliegveld Idlewild in New York gearresteerd, omdat bij fouillering 2 kilogram heroïne gevon den werd. I Burgemeester Peereboom van Bloemendaal heeft gisteren een vijf hecta ren groot duingebied, ge legen ten zuiden van de Zeeweg tussen Overveen en Bloemendaal, officieel geopend. Het betekent een grote aanwinst voor het recreatiegebied in Kennemerland. I Slechts enkele vrouwen van diplomaten die de atoomconferentie in Ge neve bijwonen mogen ook bij de zittingen te genwoordig zijn, omdat „gedurende de twee en een half jaar dat de con ferentie duurt geen van de vrouwen het vertrou wen van hen heeft be schaamd". I Volgens een nieuw wets ontwerp zal het in En geland voor het eerst mogelijk zijn dat de poli tie bloed- en ademproe- ven kan gelasten wan neer een weggebruiker van dronkenschap wordt verdacht. I Een bende bankrovers heeft gisteren 70.000 pond sterling (ongeveer 700.000,— uit het fi liaal van dc Barclays Bank te Cambridge (En geland) geroofd. De po litie meent, dat de bende is binnengekomen via een dakvenster en daar na de deur van de kluis heeft opgeblazen. I De Belgische hartchirurg Fritz de Rom zal, geas sisteerd door een Neder landse chirurg uit Lei den, het hart van een negentienjarig Belgisch meisje, dat aan een ge vaarlijke bloedziekte lijdt, blootleggen en, ter wijl de functie van dit orgaan wordt overgeno men door een kunsthart, proberen de drie openin gen die zij in het hart heeft, te sluiten. Twintig hartchirurgen uit ver scheidene landen zullen de operatie, die dinsdag zal worden verricht, bij wonen. De burgemeester van Bergen (L.) heeft giste ren zijn verontrusting uitgesproken over het „oogsten" van mos in Brabant en Limburg. Sinds de Belgische rege ring het winnen van mos heeft verboden komen de handelaren naar dit ge bied, waar soms wel on geveer 500,per hec tare wordt betaald. De mosexport uit Nederland zou reeds een vrij grote omvang hebben aangeno men. 554) We hebben de neiging een haar als weinig méér te beschouwen dan een draadje, dat we zorgvuldig verwijderen zodra het op de revers of de kraag wordt ontdekt. Toch Is een haar een veel belangrijker en veel ingewikkelder voorwerp dan we op het eerste gezicht bereid zijn aan te nemen. Bekijken we het onder de microscoop, dan blijkt het te bestaan uit schors en merg, maar voor van daag is de schors het belangrijkste, omdat zich daarin kleurstofkorreltjes bevinden die onze haartooi in ogen van anderen al dan niet aantrek kelijk doet zijn. Hierbij gaan we na tuurlijk van de verondersteling uit dat we nog over voldoende voorraad beschikken om de term „aantrekke lijk" te kunnen gebruiken. Maar goed, de kleurstof in de haarschors bepaalt dus zowel het adem benemende goud blond als het prach tige ravenzwart, evenals de koperro de kastanjebrui ne en alle moge lijke andere varia ties. Maar nu is het vervelende en wij denken hier In het bijzonder aan degenen die bU het verstrijken van de tijd jeugd en schoonheid niet wil len loslaten het vervelende is dus, dat bij het voortschrijden der jaren zelfs de prachtigste haarkleur geen stand kan houden. Bij de een komt de erkenning later dan bU de ander, maar tenslotte moet een leder toch capituleren voor de grijsheid die on ontkoombaar over ons hoofd komt letterlijk en figuurlijk. Vroeger school hier Iets eerbiedwaardigs In. maar tegenwoordig schijnen velen daar bezwaar tegen te hebben. Tegen het eerbiedwaardige, wel te verstaan. Ook al is het gedrag tegen de na derende grijsheid hier en daar wat verschillend, dat ze komen móet, we ten we allen. Tegen dit verschijnsel bestaat geen enkel nïiddel. althans niet voor zover de wetenschap op dit moment reikt. De kleurstofkor rels uit de haarschors worden gelei delijk door een soort witte bloedli chaampjes opgenomen en verwijderd, waarna de open gekomen plaats door lucht wordt ingenomen. En het zfjn juist deze luchtbelletjes als we ze aldus mogen betitelen die ons haar grijs, of als u wilt, wit, doen zien. Dit verklaart ook het vreemdsoortige ver schijnsel dat som mige haren aan hel uiteinde soms wit zien, doch halver wege de normale kleur vertonen; het jongste deel van het haar is in dat geval nog niet ontkleurd, maar zal naar alle waarschijnlijkheid het voorbeeld van de top wel spoedig volgen. Over ontkleuring en verval gespro ken, weet u dat kunstschatten die bij voorbeeld in Egypte tientallen eeuwen hun schoonheid ongerept hebben be houden, vaak in enkele maanden tijds door het Westelijke klimaat gruwe lijk worden aangetast? Hoe Is dat te verklaren? Daarover een volgende keer! Naar schatting 300 Algerijnen hebben gisteravond in Algiers gedemonstreerd tegen een arrestatie door de Franse politie. De betogers werden door de politie uiteengejaagd. In de Kasbah werd gisteravond een zelfvervaardigde handgranaat geworpen naar een Franse patrouille. Niemand werd gewond. Bij het kantoor van de algemeen gedelegeerde kwam een plas tiek springlading tot ontploffing. Da materiële schade is aanzienlijk. De „sterke man" van het Argentijnse leger, luitenant-generaal Carlos Toranzo Montero is gisteren afgetreden als op perbevelhebber van het leger. Zijn af treden werd gevolgd door geruchten over „onrust" in het leger. Hij is ver vangen door de minister van oorlog, generaal Rosendo Fraga. De garnizoe nen In Buenos Aires en in de provincie z(jn in staat van waakzaamheid ge bracht. In november 1959 leidde Toranzo Mon tero een beweging van het leger tegen een order van president Frondizi om hem te doen aftreden als opperbevel hebber. Het dreigde tot schieten te ko men. Frondizi is toen voor de eisen van het leger gezwicht. Legerleiders zouden ontstemd zijn over het feit dat Argentinië heeft aan geboden als bemiddelaar op te treden tussen de Ver. Staten en Cuba. Zij zien hierin een pro-linkse houding van de regering-Frondizi. Het aanbod is onmid dellijk afgewezen door Cuba. terwijl het in de Ver. Staten met reserve is ont vangen. Russische interesse voor havens verdacht De havens van Noorwegen worden langs de hele kust voortdurend ge bruikt voor communistische spionage, terwijl de autoriteiten er niets tegen doen. zo schreef gisteren het blad Nor ges Forsvar (Verdediging van Noorwe gen). Het blad wees erop dat tal van com munistische schepen verzoeken „in ver band met slecht weer" een Noorse ha ven binnen te mogen lopen, waarop zij vlak in de buurt van militaire installa ties voor anker gaan en dikwijls pas vertrekken als het weer al lang weer kalm is. Documenten tonen aan dat er langs de kust van Kristiansand in het zuiden '.ot Kirkenes bij de Russische grens lauwelijks een plaats is die het afgelo- jen jaar niet bezocht is door Russische .reilers of vrachtboten, aldus het blad. Tet vreemde in dit verband is dat de ïavens meit militaire installaties het neest frekwent bezocht worden. O President Heinrich Lübke van West- Juitsland heeft de komende algemene verkiezingen vastgesteld op 17 septem- oer. Volgens de grondwet moet iedere vier jaar een nieuwe Bondsdag worden gekozen. De tegenwoordige Bondsdag, kiest de bondskanselier, die te verge lijken is met een eerste minister. Adenauer regeert in West-Duitsland sedert de staat in 1949 is gevestigd Zijn partij heeft 279 van de 497 zetels. De tegenstander van Adenauer is de sociaal-democratische kandidaat voor het Bondskanselierschap Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn. Zijn partij heeft in de Bondsdag 169 zetels. Krachtiger raket in Frankrijk gereed Er is een nieuwe Franse raket ont wikkeld, de Centaurus, die krachtiger is dan de Veronica, welke tot nu toe voor het onderzoek van de ruimte ge bruik werd. Over de Centaurus ztfn geen bijzon derheden bekendgemaakt, maar de Ve ronica kan een lading van 60 kg naar een hoogte van ruim 200 km brengen. Het Zuidslavische partyblad „Kom- «„kh ,S v>nd"* begonnen met het publiceren van de memoires van pre sident Tlto. De eerste aflevering handelt over de periode voor de Duitse Inval In Rusland. Tito schrijft o.m. dat reeds in 1938 verschillen van mening bestonden tussen de Zuidslavische communistische partij en dc Komintern. Na de „Anschluss" van Oostenrijk begon bij de Zuidslavische communisten de mening te overheersen dat de fascistische agressie nog niet ten einde was. Zij drongen bij de Komintern aan op een algehele mobilisatie tegen het fascisme. De Zuidslavische communisten waren de enigen. Dat geen andere communisti sche partij hen volgde „was een gevolg van de volledige onderwerping" aan Sta lin's Komintern, aldus Tito. De Sowjetlelders hoedden zich zorg vuldig ook maar iets te doen wat de woede van de Duitsers zou kunnen op wekken. want zij geloofden dat de Duit sers hen niet zouden aanvallen na de concessies die de sowjetunie had ge daan. Tot ongeveer veertien dagen voor de Duitse im-al in de Sowjetunie geloof- .den de Sowjetleiders niet dat de aanval lop handen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5