Hoe wordt de kerkdienst een feestelijk gebeuren Onrust in pauselijke garde? KRONIEK BiDnchi letten Jïï! Sigarenwinkelier: Geen accijns over winstmarge In Z.-Afrika is het drie? minuten voor twaalf ANDERZIJDS PARABEL VAN HET JONCXKEN KINDERBIJSLAG Tegen openbreken van tabakswet Zweed gekozen als bisschop jonge kerk Hervormde gemeente kocht een huis Een woord voor vandaag Belemmering Dc hele wereld P. van Tuinen overleden Tv fcpf WneVMor? OcnnnffcKiTfl van traren inns de volgende narahel cmaennmen: T7tm Jowrvtri-v van taren treek op een alghebraïsch prouf- vraeghstuck Doch hy en vondt de ghevraeghde wortels nyet. En hy suchtte swaerlycken ende seyde by hem selven, synen docent op het podium siende, verdiept in syne courant: Ach, dat ick docent wae- re! En eene stemme sprack: Soo ay het! En hy was docent ende gaf proufvraeghstucken. En als syne discipelen swoeghden. las hy syne courant. Ende oock gaf hy straf- werek ende huyswerck. Somwylen bulderde hy. En de discipelen vreesden hem dan eenen corten tydt. Doch van syn podium sagh hy den rector wandelen door de ganghen en spanseren in den schoolhoff. En dese en ghaf slechts enckele lesuyren volghens de le- gaele formula. En de docent seyde by hem selven: Ach, dat ick rector waere! En eene stemme sprack: Soo sy het! EN HY was rector ende apanseer- de doir de ganghen en den schoolhoff. Hy telefoneerde met moeders ende vaeders en vele an deren. En hy vernam vele dach ten en vine vele laatkomers. Oock stelde hy moeders gherust ende dicteerde vele brieven aent minis- terium. En die concipieerde hy, al spanserende. En hy regelde het schoolmelckprobleem ende hy con troleerde den custos, of dese de laetcomers wel controleerde. Soo bracht hy gantsche daegen door, doceerendt, spanseerendt ende con- troleerendt, of sittende aen syne schryftaefel. Ende hy sagh den in specteur, den schoolhoff binnenry- dende om elf uyren in den ochtend en na eene conferentie wederom wegrydende. En hy suchtte swaer lycken ende seyde by hem selven: Ach, dat ick inspecteur waere! En eene stemme sprack: Soo sy het! EN HY was inspecteur ende bracht vele rectores een cort besoeck. i Oock sat hy vele uyren in be- naeuwde localiteyten, luysterendt naer leeraeren, dewelcke doceer den met vuyr ende yver. En vele maelen vergaederde hy opt minis- terium ofte jubileerde mede by ve- lerley jubilea. En yederen dagh ontvingh hy tallooze amptelycke missiven en schreef er self oock tallooze. Hy telephoneerde met rec toren en directeuren en docenten en met het ministerium. En ghedu- rende de vrye schoolweecken con troleerde hy de examina en kende gheene rust. Hy sagh den Hooghen Magister, dewelcke in syilen glan- zenden waeghen uytreedt naer het vliegveldt, vanwaer hy soude ver- trecken naer eene Hooghe Confe rentie in eene uytlandtsche metro polis. En hy suchtte swaerlycken ende seyde by hemselven: Ach, dat ick Hooghe Magister waere! En eene stemme sprack: Soo sy het! T^N HY was Hooghe Magister en -L' hy reedt uyt ende vloogh uyt, naer verre landen. Hy congres seerde ende delibereerde ende cockteelde. Ende men stelde hem netelighe vraeghen in de Hooghe Caemeren aengaende quaestiën, die hy selven niet alle kennen en conste. Doch dit was recht, want hy was verantwoordelyck. Oock waster, naest approbatie, crityck in de journaelen. En daer conste hy sichselven nyet teghen verwee- ren. Ende in den Magisterraedt wasset oock nyet altydt coeck ende ey. Oock diende hy vrede te hou den onder syne amptenaeren ten departemente- ende dat was be- beswaerlyck. Want oock daer heerschten velerley meeninghen en dese botsten dickwyls. Het was een swaer leven, dat hy thans leydde. En uytrydende ter conferentie sagh hy, stilstaende voir een stop licht, vanuyt syne limousine in een schoolvertreck en sagh daer een jonexken sitten over syn werek, op synen stilus cnauwende. En hy suchtte swaerlycken ende seyde by hem selven: Ach, dat ick dat jonexken waere! En eene stem me sprack: Soo sy het! En hy sat, jonexken van XIII jaeren, en swoeghde in een classe- vertreck op een alghebraïsch prouf-vraeghstuck. En hy vondt de ghevraeghde wortels nyet. ,,Dan maer een één", seyde hy vroolyck by sich selven ende hy dacht aen het aerdighe buyrmeysken op de dansles, dien avondt. En hy was gants tevreden. Toogdag „In Dienst der Kerk WAAR ZIT HET IN, dat wij het smachten naar de voor haven des Heren (Ps. 84) wat kwijt zijn?" Deze vraag stelde mej. da. J. H. Stegeman uit 's-Graven- hage ter inleiding op de te Am sterdam gehouden toogdag van de organisatie „In Dienst der Kerk." Het antwoord gaf zij niet, want daarvoor diende de toogdag. Maar wel verklaarde da. Stegeman dat de toogdag niet de bedoeling hebben zou om alles op losse schroeven te zetten, wat de kerk dienst betreft, maar wel dat men zou proberen de dingen nieuwe glans te geven. Dat dit „onderhoudswerk" veler in stemming had blijkt wel uit de grote opkomst. Heel Krasnapolsky gonsde van bezoekers. Ds. M. A. Krop te Groningen, synodaal gedelegeerde voor I.D.D.K. (dit was de zesde) uit de keuze der onder werpen; zij leven steeds in het midden van de gemeente. Toch bleek, evenals op de vorige toogdagen, dat men op een dag als deze weinig méér kan doen dan een groot aantal vragen aan de orde te stellen. Tot antwoorden, waaraan men houvast heeft, komt het weinig. Hetgeen aan de waarde van de toog dag overigens weinig afdoet. Ouderlingen aan ingang der kerk voor ontvangst der gemeente (Van een onzer verslaggevers) Advertentie Hoestdronk in tabletvorm.95ct In zijn rede voor de algemene vergade ring van de V.V.D. heeft prof. Oud ook en kele opmerkingen gemaakt over het out werp algemene kinderbijslagverzekering. Daarop hebben o.m. twee liberale dagbla den gereageerd. Het Vaderland aehrijft: „be langrijk wag de verklaring, dat de katho lieken er niet op kunnen bogen, dat het aannemen van het wetsontwerp een soort woordbreuk zou worden, aodat het kabinet De Quay om zijn eer te redden wel zou moeten aftreden. De heer Oud heeft nu vierkant ontkend dat er van een afspraak in welke vorm dan ook sprake is geweest. De deur voor een compromis bleef overi gens open door de stellige verzekering, dat op basis van Je huidige noodwet met de liberalen wel te praten is over een regeling welke de zelfstandigen die een beperkt in komen hebbel van kinderbijslag verze kert. Dat hiermede de weg naar een oplos sing geopend wordt moge blijken uit het commentaar van de Volkskrant op de re de van de heer Oud. Hierin wordt gezegd, dat een aparte regeling voor zelfstandigen op zirh niet zonder meer onaanvaardbaar behoeft te «ijn, al voegt het blad er aan toe het nu ook weer geen oplossing te vinden als de heer Oud alleen voor de ergste nood gevallen een soort steunregeling zon wil len. Een bedenking die ons voor de libe ralen niet zo onoverkomelijk lijkt, omdat zij wel bereid zullen zijn enig overwicht toe te staan. Men kan met dit soort zaken nu eenmaal niet in grammen en milli grammen nauwkeurig meten". Het Algemeen Handelsblad meent dat minister Van Rooy door aan ^et ontwerp zo hardnekkig vast te houden slechts het odium op zich kan laden een specifiek punt van r.k. politiek te willen doordrijven in de hoop, dat hij met be hulp van de P.v.d.A. voor het wetsontwerp cm kamermeerderheid zal krijgen. Het blad zegt verder: „De P.v.d.A. met name de heer Suurhoff en mr. Berger, die min of meer als geestelijke vader van het ont werp wordt beschouwd, komen natuurlijk wel in een moeilijke positie, maar de mi nister dient af te wachten of de oppositie dan niet wijzigingen zal eisen die voor hem of het kabinet niet aanvaardbaar zijn. Prof. Oud heeft in zijn rede de minister de hand toegestoken toen hij zei overtuigd te zijn, dat de groeperingen elkaar zouden moeten vinden op een andere grondslag dan die van het aanhangige ontwerp. Het denkbeeld van een algemene kinderbijslag- verzekering, deze monstrueuze fictie, dient te worden verlaten. Ook in Duitsland, waar een nieuwe regeling van de kinderbijslag aanhangig is, handhaaft men het stelsel van kinderbijslag voor het tweede kind uit de algemene middelen en past verzekering*- vorm toe, evenals in andere landen. De Duitse regering, die men kan vereenzelvi gen met de C.D.U. van Adenauer, kent slechts een toeslag voor het tweede kind en tot inkomens beneden D.M. 6600. Waarom in Nederland de dwaze vorm van verze kering moet worden gekozen kan men slechts geredelijk verklaren, door ons al» de Chinezen van Europa te beschouwen. Er bestaat verzet, om niet te zeggen af keer, in ruime kring tegen dit opdringen nan ons volk van een „verzekering", die slechts gefundeerd wordt door een zeer ar bitrair geïnterpreteerde „solidariteitsge- d.ichte". Minister Van Rooy, lid van een kabinet, dat niet steunt op partijen, maar dat eerder om een woord van Cort va der Linden uit 1913 te gebruiken, is gebi seerd op de „volkswil", dus doelt op de rechtsovertuiging van het volk, moet maar inzien, dat hij met de handhaving van dit ontwerp een verkeerde weg heeft ingesla- Verkeerd, want in strijd met hetgeen in ons volk leeft, verkeerd, ook voor dit kabi- (Van onze sociaal-economische redactie) Voor de nabije toekomst hebben de sigarenwinkeliers twee belangrijke za ken op hun program staan. In de eer ste plaats wil men een wijziging van de Tabakswet tegenhouden, om te voorkomen, dat in de toekomst ook In gelegenheden zoals bedrijfskanti nes tabaksartikelen verkocht zouden mogen worden. In de tweede plaats wil men er bij de regering naar stre ven, dat de accijns op tabak voor taan niet meer over de winstmar ge van de detaillist geheven zal wor den. Zeventig procent van de prijs van de tabaksartikelen gaat naar de fiscus, zodat de detaillist van elke margeverbetering maar een klein deel in handen krijgt. Ook de fabri kanten achten deze gang van zaken onjuist. Zij zijn wel bereid mee te werken aan een verbetering van de marge van de detaillisten, maar op het ogenblik zien zij er eigenlijk geen gat in, omdat elke verbetering toch voor het grootste deel naar de fiscus gaat. Wat betreft de wijziging van de ta bakswet, die bij de regering in over weging zou zijn, zond de ledenvergade ring van de Ned. Bond van Chr. Siga renwinkeliers. die gisteren bovenge noemde kwesties behandelde, slaande de vergadering een telegram aan de staats secretarissen van financiën en economi sche zaken. Gevraagd werd af te zien van een uitbreiding van de voorwaar delijke vergunningen tot tabaksverkoop in_bedrijfskantines e.d., omdat dit een tekenen In het el. In dit ver band wordt gesproken van oncontroleer bare en overbodige verkooppunten. Dat de detailhandel bij de verlaging van de omzetbelasting met 2 pet., 38 ct. van de 95 cent per 100 sigaretten ge kregen heeft, vond de heer P. J. Dijk, voorzitter van de bond. meer dan bil lijk. Ook de regering had op dit stand punt gestaan. (Advertentie) NOOY WERK! Volksactrice Beppie Nooy krijgt platenbon uit dank voor haar Jantjes Uit handen van Willem O. Duys krijgt •Toffe Jans' hier de Pluim-Platenbon voor de heerlijke TV-toneelavond van haar en haar trouwe troepers. Noteerde Duys uit de mond van de vitale, goudhartige to neelbezielster en moeder-van-drie: OVER PLATEN: 'Heb er 'n stuk of 50. Gek op, krijg veel cadeau. Vooral chansons en cabaret. Klassiek? Och ja... Chopin, Liszt... van alles zo'n beetje.' OVER LUISTEREN: "Weinig tijd voorl Maar als m'n Jonger» van 13 thuis is, wordt het 'draaien altijd maar draaien'! Hij jazz en ik leuke dingen uit 't vak. Helemaél ontspannen doe je nooit. Gisteren in Joure, vandaag Uithuizen, tussendoor repetitie in Mo- kum.., Moe? Zelfs geen tijd om moe te zijn I' OVER PLATENBON: Leuk ding zeg, enig ideel Gaven er laatst een aan 'n jarige in de troep. Machtig, zo'n cadeau wear muziek in zitl Ik ga er nou doodrustig een plaat voor kiezen. Misschien wel Beethoven. Daar heb je lang plezier van.' Naar zijn mening hadden hierbij ook de fabrikanten een minder fraaie rol ge speeld. In 1957 hebben deze fabrikan ten nl. hun prijzen mogen verhogen, omdat zij duurdere Amerikaanse ta bakken moesten invoeren. De prijsver hoging leverde hnn 18 miljoen op. In werkelijkheid werden er echter minder dure tabakken geïmporteerd uit Rhode sia, zodat de extra-kosten over 1957 slechts VA miljoen waren, over 1958 2 miljoen en over 1959 3W miljoen. De vertegenwoordiger van de Haagse afdeling verklaarde lang niet tevreden te zijn met de bestaande marges; hij achtte een verhoging met ongeveer 10 pet. noodzakelijk, wil de sigarenwinke lier zijn achterstand bij de overige de tailhandel enigszins kunnen inhalen. Hierin werd ook betrokken de verla ging van de tabaksprijzen tengevolge van de revaluatie. In federatief verband is een commissie van deskundigen in- ïsteld, die de verschillende vraagstuk- ;n zal bestuderen. De heer F. H. v. d. Wetering gaf in een referaat vijf mogelijkheden ter ver betering van de positie van de siga renwinkelier. Deze zal zich meer moe ten bezinnen op de verkoop van neven artikelen. Daarnaast zullen andere za ken zich meer kunnen toeleggen op de specialisatie met exclusieve importver enigingen. Ook de verkoopruimte per winkel zal verruimd dienen te worden en zaken met een omzet van minder dan 100.000 in de grote stad zullen moeten verdwijnen. Ten slotte zal er meer gedaan moeten worden aan re clame en marktverkenning. De sigarenwinkelier zal voorlopig niet behoeven te rekenen op marge-verbete ring, aldus de heer Van de Wetering. Hij zal het moeten hebben van omzet- vergroting. Daarbij verwachtte hij re volutionaire gevolgen voor de tabaks- handel van de nieuwe vestigingsbeslui- ten. Zweden begint meer en meer een bij zondere positie in te nemen in het zen dingswerk van de Lutherse Kerken in Afrika. Dit land schijnt meer dan enig andere Europees land het vertrouwen te hebben van de Afrikanen. Voor de der de maal is een Zweed gekozen als hoofd van een zelfstandige Lutherse Kerk. Dit maal was het de na de oorlog zelfstandig geworden kerk van Tanganjika, de zoge naamde Lutherse Haya-kerk, die de Zweedse theoloog Bengt Sundkler tot bisschop en daarmede geestelijk leider koos. Sundkler is professor in de theologie aan de theologische faculteit Van Upsala. Hij is acht jaar lang zendeling in Tan ganjika geweest en kent verschillende talen die in het gebied van de jonge kerk worden gesproken. Hij zal waar schijnlijk in juli van dit jaar nog zijn ambt aanvaarden. Ook de Lutherse negerkerken van Rho desia en Zuid-Afrika kozen reeds een Zweed tot bisschop. Prof. Sundkler noemde het zijn belangrijkste taak om een betere verstandhouding te bewerk stelligen tussen de jonge kerken en de blanke zending. Hij is geen onbekende op het terrein van zendingsvraagstukken. Niet slechts heeft hij acht jaar als zendeling in Afri ka gewerkt, maar hij is ook een van de vice-presidenten van de Internationale Zendingsraad. En al zei prof. dr. A. F. N. Lekker- kerker «"Groningen), dat men niet naar huis behoorde te gaan met het typisch hervormde antwoord. „We zijn er niet helemaal uitgekomen", de discussie le verde slechts enkele resoluties op orr door te geven aan de kerk als geheel en de synode. GEBOUW Tot deze resoluties hoorde o.a. de op vatting, dat het kerkgebouw als regel niet gebezigd dient te worden voor pro fane doeleinden. (Prof. Lekkerkerker achtte het in strijd met het karakter van de eredienst om 's maandags barkrukken te zetten op de plek die 's zondags litur gisch centrum is. Prof. dr. E. L. Smelik te Amsterdam, de andere inleider, vond het te ver gaan om in de nevenruimten der kerk zoiets als een restaurant of feestzaal „ten dienste van de wereld" onder te brengen.) Maar wanneer de kerk slechts voor de eredienst gebruikt mag worden, dan moet zij ook steeds open staan. Deze mening werd door de vergadering met applaus aanvaard. Een andere zaak, waarmee men klaar kwam, was de suggestie van ds. Krop om de belijdenlskatechisatie ook te laten dienen als voorbereiding van de jonge gemeente voor het actief meedoen in de eredienst. „ROOKOFFER" Voorts vond prof. Lekkerkerker's op vatting bijval, dat de ouderlingen vóór de dienst niet in de consistoriekamer moeten komen voor het plengen van een rookoffer, maar dat zij met vriende lijke gezichten bij de ingangen der kerk behoren te staan om de gemeente te ontvangen. Maar er waren ook vragen, die geen afdoende beantwoording konden vinden, of alleen een negatief antwoord. ZOALS CALVIJN? Zo had men aan de vooravond van de toogdag in de Westerkerk te Amsterdam het avondmaal gevierd overeenkomstig de orde van Calvijn, die hij te Straats burg gebruikte. Hiervan zei prof. Smelik: „Het kan best zijn dat dit historisch ver antwoord was, maar ik vond het verschrikkelijk saai. Als proeve zou je het misschien interessant kunnen vinden, maar laat het alsjeblieft niet vaker gebeuren". Prof. Lekkerkerker merkte hier over op: „Ik heb het wel begrepen dat het goed calvinistisch is om soms niet bij Calvijn te blijven". Over het avondmaal was in een dis cussiegroep nogal wat gezegd. Mevr. C. "l. Stelma-Loosjes (Bloemendaal) wees de vervlakking van het kerkelijk leven, waardoor het wel lijkt alsof de mensen geen behoefte meer hebben aan het avondmaal. Ds. Krop zocht achter die mijdinj dit sacrament niet enkel het motiel vrees (waaraan de oude formulieren door hun weinig nodigende aanhef mede schul dig zijn) en onverschilligheid, maar ook van onbehagen, omdat men aan het avondmaal het karakter van maaltijd vrijwel ontnomen heeft Hij wilde eer herstel van het liefdemaal, uitlopende in de viering van het sacrament; dit leek hem nieuwtestamentisch. Hierdoor zou het avondmaal zijn feestelijk karakter herwinnen. Voor de doop geldt dit niet minder De doopdienst behoort de gezins- dienst bij uitnemendheid te zijn. Aangaande de doop maakte ds. Krop ook deze opmerking, dat er vroeger verontrusting was over de hervormde gewoonte om „alles te dopen wat het doophuis ingedragen wordt", maar dat men nu verontrust moet zijn over het steeds teruglopend aantal dopelingen. GEEN PLEZIERTJE Wij zijn ongeveer achteraan begonnen met de weergave van wat er op de toog- dag van J.D.D.K. (in samenwerking met de Herv. Vrouwengroep C.J.V.F.) ge beurde. Aan de discussie waren inleidingen twee eerder ge- spreken over het onderwerp: „We gaan vaak niet met ple zier naar .de kerk!" Ongaarne wenste hij op deze toogdag de rol van Nurks te vervullen, daar hijzei" dienst zei te houden. Kritiek had hy wel. Wanneer men het woord „plezier" verandert in „vreugde", dan ligt het voor de hand, dat kerkgaan niet altijd vreugdevol is. Want de mens ontmoet daar God; als hij eerlijk is, dan zal dat dikwijls een moeilijk moment zijn. Een praktisch bezwaar achtte prof. Smelik de onmogelijkheid voor kerk gangers om uitdrukking te geven aan de gevoelens, die de preek bij hen oproept. In de negerkerken en ten tijde van Augustinus was dat wel anders, maar de hoogleraar zag eigenlijk geen weg om in Nederland gelegenheid te geven voor bewijzen van instemming of afkeuring. WERELDVREEMDHEID Als laatste bezwaar hij had er veel meernoemde prof. Smelik de wereldvreemdheid en saaiheid, die de kerk soms eigen is. Belangrijke vragen schijnen langs haar heen te gaan. „Ik wil als krantelezer ontvan gen worden in de kerk", zei prof Sme lik. „Ik wil benaderd worden in de problemen, waarmee ik worstel". In het algemeen gaf de hoogleraar aan de aanwezigen de raad, om de kerk gang zo zij zich daar zelf wel in konden vinden eens te bezien met de ogen van hun kinderen. Naar aanleiding daarvan gewaagde ds. Krop van de mogelijkheid om de toogdag van 1962 geheel te wijden aan de godsdienstige opvoeding van de jeugd. Prof. Lekkerkerker, die sprak over wat er zou kunnen veranderen, gaf een menigte adviezen. Maar hij voegde er nadrukkelijk aan toe: „We kunnen hon derdéén maatregelen nemen, maar wij vergeten vaak. dat de kerkdienst niet alleen een dienst van ons aan God is. doch vóór alles een dienst van God aan ons. Op dat laatste moet de nadruk vallen". Voor wie dit bedenkt is zowel de hoogliturgische dienst in de Haagse kloosterkerk als de „a-liturgische" kerkdienst in een veluwse dorpsge meente uitdrukking van de tegen woordigheid van Christus. De duizendkoppige menigte in Krasna polsky waar men ook de komende jaren de toogdag wil houden en niet meer „in de provincie" werd nog toegespro ken door ds. P. G. van den Hooff te Hilversum, praeses van de Generale Synode. De voorzitter, ds. C. Lebblng te Am sterdam-Noord, zette In een toespraak uiteen dat velen helaas te vrijblijvend deelnemen aan het werk van I.D.D.K, Het werk komt dan wel van de grond, maar men houdt het op den duur niet vol. Daags tevoren was de ledenvergadering van I.D.D.K. gehouden. Een voorstel van het hoofdbestuur tot reactivering werd aanvaard. De provinciale besturen zullen werkcommissies in het leven roepen, die in overleg met de kerkelijke vergaderin gen het werk in provincies en gemeenten zullen stimuleren. De kerkeraad van de Hervormde Ge meente in Maastricht heeft het pand Vrijthof 23 te Maastricht gekocht. Het is een huis dat vlak naast de kerk ligt en uitermate geschikt is voor zondagsschool, kinderoppas, koffiedrinken na kerktijd en ontvangst van gasten in de zomermaanden. De hervormden in Maastricht koester den reeds lang de wens om over een ruimte in de buurt van de kerk te be schikken. Hun wens is nu in vervulling gegaan dank zij een aantal „tipgevers" en het grote enthousiasme van de jeugdraad. Hoewel deze aanwinst een zware finan ciële belasting voor de hervormde ge meente betekent, heeft ze deze kans toch niet voorbij laten gaan. Beroepingswerk CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland: W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Zuidland: E. Venema te Zwijndrecht. OUD- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Genemuiden: W. C. La- main te Grand Rapids U.S.A. De anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, die door de Zuid- afrikaanse regering is verban nen, beantwoordde gisteren vra gen tijdens een persconferentie De antwoorden kwamen niet altijd even vlot, getuige deze drie foto's, die bij drie woorden horen; v.l.n.r.: Mijn waarde eh.wel... Daar is ook de gelijkenis van de onrechtvaardige pachten, Hun heer is in het buitenland en nu menen zij hun kans t( kunnen slaan om de wijngaard te stelen. Als zijn knechtei komen jagen zij hen weg, mishandelen ze hen. En als zijij zoon komt vermoorden zij hem. Christus schildert de pachters niet als erg intelligente wezeni Denken zij niet verder dan de dag van vandaag? Zelfs als d< zoon vermoord wordt, hebben zij toch nog geen enkel rechj op de wijngaard. De heer kan toch altijd terugkomen? En dat doet hij ook inderdaad. En toch is deze gelijkenis een prachtig beeld van de wereld- I geschiedenis. Heeft God de mens niet in Zijn wereld ge- plaatst? Heeft de mens deze wereld niet aan zichzelf getrok i ken? We leven in een tijd van science-fiction, van vreemd-r verhalen over invallen uit de ruimte. En altijd wordt de men J getekend als de verdediger van zijn eigen aarde. j Maar we hebben geen oog voor de grote „inval uit de ruimte' voor de komst van God in deze wereld. Wie de rechten va God niet erkent, denkt niet verder dan de dag van vandaag Hij pleegt als het ware de grootste fraiLde die er is en het «A een domme fraude ook, want de verduistering moet aan he" licht komen. Het is alleen maar dom om God te vergeten Bisschop Reeves in Nederland (Van onze speciale verslaggever) Sharpeville als een keerpunt Zuidafrikaanse geschiedenis. De sfei tussen de groepen onderling was dusdanig door verslechterd dat overal in de Unie te merken was. Vu. rig hoopte hij dat het niet tot nieuwfc, geweidaden zou komen, hoewel het ont- c waken van het Afrikaanse continent alL Ie kansen hiervoor Inhield. Nog vuriger wenste hij dat de ,,In Zuid-Afrika is het drie minuten voor twaalf. Ik hoop en bid dat de klok de weinige, nog resterende tijd lang zaam uittikt, want anders is het leed niet te overzien". Deze woorden sprak de voormalige Anglikaanse bisschop van Johannesburg gisteren in Amsterdam, waar hij, op Nog vuriger wenste hij dat de ver.!1 uitnodiging van het Comité Zuid-Afrika, schillende partijen alsnog zouden lererfw voor een massale bijeenkomst in Kras- mof oitaar +o lovon nif jnir napolsky vertoefde. ap< De thans 61-jarige dr. Richard brose Reeves heeft zich, zoals bekend, doen kennen als een hardnekkig bestrij der van apartheid en discriminatie. In de elf jaar, die hij in -Zuid-Afrika heeft doorgebracht, heeft hij zowel tegen de politiek van Malan en Strijdom als te gen die van Verwoerd fel verzet aange tekend. Hij richtte zich tegen de Ban toe Onderwijswet van 1953 en was voorzitter van het coördinerende comité van veertien politieke organisaties, dat verzachting van de wetgeving voor stond. Na de geruchtmakende schietpartij in Sharpeville op 21 maart van het vorige jaar, gaf bisschop Reeves enkele advo caten opdracht getuigenverklaringen te verzamelen. Verscheidenen van hen werden door de regering-Verwoerd ge arresteerd. waarna de geestelijke, met het inmiddels verkregen bewijsmateri aal, naar Swaziland uitweek. Terug Engeland deed dr. Reeves het boek „Shooting at Sharpeville" het licht zien, dat thans ook een Nederlandse vertaling gekregen heeft („Bloedbad in Sharpeville"). In september 1960 keerde de bisschop naar zijn diocees terug. Enkele dagen later werd hij door de regering-Ver- woerd als ongewenste vreemdeling een vliegtuig naar Londen gezet. Over het neerleggen van zijn arr van bisschop van Johannesburg v klaarde dr: ReeVes: „Een kerk, waarvan de bisschop bui tenslands vertoeft, wordt belemmerd in haar activiteiten. Ik had mijn ambt na tuurlijk ook kunnen houden, maar dan was mijn diocees in grote moeilijkheden jekomen. De regering had me duidelijk .loen weten dat ze me nooit meer in Zuid-Afrika wilde toelaten. Ik heb hier nijn consequenties uit getrokken." Wat de drie Afrikaanse kerken be treft (Nederduits Hervormd, Nederduits Gereformeerd en Gereformeerd), bracht dr. Reeves naar voren dat zich daar een groeiende groep intellectuelen in be vindt, die zich door de apartheidswetge ving onbehaaglijk voelt. Hun geweten hun christen-zijn kwamen steeds meer in opstand tegen de apartheid, die Verwoerd van middel tot doel had ver heven. In het uittreden van Zuid-Afrika uit het Gemenebest zag de ex-bisschop van Johannesburg grote gevaren. Van een economische boycot-actie, waarmee Ghana o.m. gedreigd heeft, verwachtte hij echter weinig effect. De moeilijk heid was volgens hem dat het voor naamste export-produkt van Zuid-Afrika ;oud is, en dat heeft de hele wereld no- goud dig. Gevraagd om commentaar op de be schuldiging van de Zuidafrikaanse rege- -ing dat hij zich als kerkelijk leider in >olitieke zaken had gemenga, verklaar- le dr. Reeves dat God met alle dingen van deze wereld bemoeienis heeft. Godsdienst, politiek en economie waren niet van elkaar te scheiden. Het was zijn vaste overtuiging dat hij zich als geestelijke met alle terreinen van het leven mocht, ja, móest, bemoeien, met de restrictie dat hij zich niet voor par tij-politiek mocht laten gebruiken. De apartheid gold volgens hem als irobleem voor de hele wereld. Ook in Sngeland kwam discriminatie op grond van huidskleur of ras voor; in de zuide lijke staten van de Verenigde Staten, waar hij geweest was, eveneens. Het grote verschil met Zuid-Afrika was echter dat noch in Engeland, noch in de Verenigde Staten, een wettelijke re geling voor de apartheid bestaat. Dr. Reeves zag de schietpartij in DE KLEURRIJKE Zwitser se garde van het Vati- caan, die nog altijd gekleed gaat in de door Michelangelo ontworpen uniformen van oranje en violet gestreepte stof met glinsterende helm en borstkuras is in opspraak. Elf soldaten hebben hun ontslag genomen en zijn teruggekeerd naar hun vaderland. Daardoor is het aantal soldaten van de ze garde verminderd tot 78. Volgens pauselijk decreet moet de garde 100 man srerk zijn. Zegslieden van het Va- ticaan verklaarden dat het dienstverband van deze solda ten afgelopen was en zij be sloten hadden niet opnieuw te tekenen. Maar de linkse Italiaanse bladen geven een geheel an dere uitleg aan het vertrek van de gardisten. Volgens hen heerst er in de garde grote onrust, voornamelijk door de te strenge tuchtmaatregelen van de huidige commandant, kolonel Robert Nunlist. De commaridant is al eens eerder in opspraak geweest. Twee jaar geleden werd hij licht gewond door een kogel uit een geweer van een gar dist die was ontslagen, om dat hij aan toevallen zou lij. den. Volgens het communisti sche blad „Paesa sera" zou den nog altijd heel wat man schappen met Nunlist over hoop liggen. Het Vaticaan wijdt het ver trek van de elf echter aan sa larismoeilijkheden. Vergele ken bij de Zwitserse arbeiders verdienen zij betrekkelijk wei nig. Zij krijgen nog geen 400 gulden per maand, waarvan nog ongeveer 115 gulden af gaat voor kost en inwoning. Daar komt bij dat de gar de vroeger veel groter was en altijd wel tussen de 130 en 150 manschappen telde. Dat aantal is enige jaren geleden bij pauselijk decreet terugge bracht tot officieel 100. maar zelfs dat aantal werd al eni ge jaren lang niet meer ge haald. Het gevolg is dan ook lange diensttijden. De garde van het Vaticaan wordt al eeuwenlang uit Zwit serland gerecruteerd. Een van de hoogtepunten uit de ge schiedenis is het heldhaftig optreden op 6 mei 1527 toen de Zwitserse garde de dank van de pausen verdiende door paus Clemens VII tijdens een plundering van Rome heldhaf tig te redden. Daarom wor den op 6 mei de nieuwe sol daten beëdigd. Volgens het Vaticaan zijn inmiddels al weer „talrijke recruten" aan geworven en zij zullen op die traditionele dag in dienst tre. den. De geruchten over de on rust brachten een incident in herinnering van 1913. Veert.g manschappen weigerden toen het reveille te blazen, tenzij een van de officieren werd ontslagen. De commandant willigde de eis toen in, maar toen de Spaanse kardinaal Ra ffel Merry del Val. toen staatssecretaris van het Va ticaan, dat hoorde, gaf hij uiting aan zijn misnoegen door zowel de 40 gardisten als de officier te ontslaan. Het ziet er echter niet naar uit dat het dit maal zo ver zal komen. vreedzaam met elkaar te leven. Dit zo» j echter nooit gebeuren, als de blanken, bleven doorgaan de wet aan de zwarte^ en de kleurlingen te lezen, met het doeri de eigen dominerende positie te handha 1 ven en te versterken. Als begin van een alternatief voo I de apartheid za? dr. Reeves het opened van onderhandelingen, ten einde de con troversen weg te nemen. „Het wantrouJ wen en de haat, die er onderling beJ I staan, moeten in eerste instantie verfia dwijnen. Gebeurt dit niet, of worden I woorden niet door daden gevolgd, daq^ is de toekomst voor blank Zuia-Afriki verkeken". Advertentie Robots met slangarmen en zuigmonden Een toekomstvisioen? Een leger van een miljoen robots neemt bezit van een stad en zuigt met begerige zuig monden alles naar zich toe. Gelukkig nemen die monsters U niet de kaas van het brood. Ruton stofzuigers, die de af gelopen dertig jaar de fabriek verlieten. Meer dan een miljoen stof zuigers heeft Ruton al ge bouwd. Bil elke stofzuiger dis afgeleverd werd, groeide de ervaring van Ruton. En Ruton biedt U alles wat elke goede stofzuiger U kan bieden, maar daarbij nog een ietsje meer. Dat leteje meer Ie de onbe twistbare ervaring waarmee Ruton bouwt. Ervaring die tot uitdrukking komt In door dachte constructie en gemak kelijke hanteerbaarheid. Een Ruton of Rutonnette Is Uwtrouwe strijdmakker In de oorlog tegen het stof. Vraag de vakman eens zijn mening over de Ruton stofzuiger. Ook hij zal U verzekeren dat Ruton een bovenste beste, gegarandeerde stofzuiger Is. •t was Ruton - 't Is Rutort 't blijft Ruton RADOMA N.V. AMSTERDAM (Van een onzer medewerkers) In de ouderdom van 77 jaar is te Dok- kum overleden de heer P. van Tuinen, oud-directeur van de Chr. Kweekschool te Dokkum en in vroeger jaren een vooraanstaande figuur op verschillend gebied. De overledene werd in 1884 te Engelum geboren. Hij ontving zijn op leiding aan de Chr. Normaal Lessen te Berlikum (Friesland) en ving zijn loop baan aan als onderwijzer aan de chr. school te St. Anna Parochie. Als zodanig arbeidde hij ook te Sexbierum en aan de Chr. Mulo te Bolsward. In november 1922 werd de overledene leraar biologie aan de chr. Kweekschool te Dokkum en in 1934 werd hij directeur van deze school. Tot aan zijn pensionering in 1950 is hij als zodanig werkzaam geweest. De heer Van Tuinen heeft zich op allerlei _ebied bewogen. Hij was inspecteur van Ie Vereniging voor chr. nationaal schoolonderwijs, voorzitter van de anti revolutionaire kiesvereniging te Bols ward en te Dokkum, voorzitter van de anti-revolutionaire staten-centrale te Dokkum en lid van het provinciaal co mité Friesland der A.R. Party. Hij dien de de Gereformeerde Kerk in zijn woon plaats als ouderling en scriba en was by herhaling lid van de particuliere synode van Friesland-Noord, en van de generale synode. Ook was hij voorzitter van de vereniging „Het Bolwerk" te Dokkum. Onder zijn leiding mocht deze een prachtig nieuw gebouw voor chr. belangen in gebruik nemen. Na de rouwdienst in de Noorderkerk te Dokkum. aanstaande zaterdag om 2 uur. zal de begrafenis plaats hebben ln Beetgum (Friesland). Op 17 en 18 april a.s. houdt het „Con tact van Gereformeerden, werkzaam in kerkelijke arbeid en in maatschappelijk werk" zijn japrlijkse conferentie. Het thema van deze conferentie zal zijn „Geestelijk gehandicapten", waarbij vooral de verstandelijke onbegaafdheid naar voren zal komen. Het onderwerp zal van de pastorale kant worden benaderd door ds. K. Wel bedacht te 's-Gravenhage, van de paeda- Jogische kant door de heer W. van der agt te Zeist, en van de maatschappelijke kant door de heer D. W. Dondorp te Utrecht. De conferentie wordt gehouden op dc Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2