LAOS - TWEEDE KOREA? |lieuiiie £dterl)C GTöuraiii Kinderbijslagwet is niet haalbaar m Reclame wint het bij de Italiaanse tv NIEUWS in één oogopslag- BON Iets veranderd Van Mastrigt uit ziekenhuis Wijziging van Loterij wet: prijzen straks in geld 120,- Zeven botsingen tussen zeventien auto's op rijksweg DONDERDAG 23 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12132 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvasUch U ghebleora mgn bert ia tegljenspott" Rooms-Rood weer ter sprake Zie pagina 11 Het is waarschijnlijk, dat op korte termijn Amerikaanse troe pen naar Laos zullen worden overgebracht, waar de pro- communistische opstandelingen door grootscheepse wapen- leveranties uit de Sowjetunie worden gesteund. In een boodschap aan het Congres heeft president Kennedy een drastische herziening van het programma voor de hulp aan het buitenland gevraagd. Om te beginnen verzocht de president machtiging tot het uitgeven van ruim 7,3 miljard dollar. President Nkroemah van Ghana heeft op alle vrije landen een beroep gedaan om door het toepassen van sancties druk uit te oefenen op Zuid-Afrika tot de apartsheidspolitiek is afge schaft. De hoofdverdachte in het Londense spionageproces is veroor deeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar. Andere verdachten kregen straffen variërend van 20 tot 15 jaar. Zij zouden marine- geheimen aan de Russen hebben verstrekt. De Partij van de Arbeid is niet bereid op losse voet aan een kabinet deel te nemen. Maar zij heeft nimmer aanleiding ge geven tot de veronderstelling, dat voor haar partijpolitieke be langen doorslaggevend zijn, aldus heeft mr. Burger op het par tijcongres in Rotterdam verklaard. In de vaste Kamercommissie, die het ontwerp Algemene Kinder bijslagwet behandelt, is geen overeenstemming bereikt omtrent een compromis. Voor het lot van het kabinet kan de afloop van de parlementaire behandeling van het ontwerp beslissend zijn. DE ooievaar, na win terse afwezigheid teruggekeerd op de plaats waar hij zijn nest placht te bouwen, vond alles nog bij het oude. Nee, er was toch iets ver anderd: de hoge schoor steen bood hem niet meer de hoogste plaats uiiit de omtrek daarnaast was een televisie-antenne op gericht en kijkend naar de lucht zag hij nu de jprieterige uitsteeksels van 's mensen kijk-ver- maalk. Lang en ernstig heeft de vogel ernaar gekeken. Niet dat het nieuw voor hem was: in het deel van de wereld waar hij rondgezwor ven had, had hij ze al overal gezien. En hij besefte: als straks het nest zou zijn ge bouwd en de jongen met deze wereld zouden gaan kennismaken, dan zou voor hen die televisiemast iets vanzelfsprekends zijn ze zouden immers nooit anders gekend hebben! En de ooievaar peinsde verder. Over de generaties van mensen die elkaar op volgen en die elk hun eigen sfeer hebben, bepaald door hun nieuwe vindingen daarvoor zijn het ooievaars dat ze over generaties van mensen denken! „Het moet moeilijk zijn dacht hij om bij alle verandering der tijden koers te houden Beneden kwam knetterend een bromfiets aangereden. De ooievaar had het geluid in deze streek niet eerder gehoord. Maar de man die afstapte kende hij wel. Ken de hij heel goed zelfs, want het was de krantenbezorger die immers iedere dag weer op precies dezelfde tijd kwam en zijn krant in de brievenbus stopt?. „Zie", dacht de ooievaar, „de krant was er vroeger en is er ook nu. De krant blijkt altijd haar waarde te behouden. Zou dat iets te maken heb ben met dat koers houden bij alle verandering der tij den? Er moeten dus kranten zijn die ruggegraat hebben, kranten die zich aanpassen aan de eigen tijd maar toch zichzelf blijven P.S. De ooievaar kan niet schrijven zorgt u dus maar dat de bon wordt in gevuld U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek „Ttp-Parade" op onderstaand adres: OIWIT. (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij vernemen zal de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het C.N.V., vandaag reeds het ziekenhuis mogen verlaten. Zoals wij berichtten werd de heer Van Mastrigt vorige week woens dag in een Utrechts ziekenhuis opgeno men voor een operatieve ingreep. Gezien de omstandigheden heeft alles een gun stig verloop gehad en zal de heer Van Mastrigt wellicht binnen niet al te lange tijd zijn werkzaamheden kunnen her vatten. OP DE LUCHTBASES aan de Amerikaanse westkust heerst een onge wone activiteit. Aangenomen wordt dat voorbereidingen worden ge troffen om Amerikaanse strijdkrachten over te brengen naar Zuidoost- Azië, waar Laos een prooi dreigt te worden van het internationale com munisme. Dank zij grootscheepse wapenleveranties uit de Sowjetunie maken de procommunistische opstandelingen bijna dagelijks vorderingen, waardoor de militaire situatie in Laos zienderogen verslechtert. Afschaffing, censuur in de Sowjetunie De Sowjetunie heeft na 43 jaar officieel het einde van de censuur op perstelegrammen voor het buitenland bekendgemaakt. De maatregel is dade lijk van kracht geworden. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van het Sowjet-ministerie van buiten landse zaken, Charlomof, heeft de bui tenlandse correspondenten in Moskou vandaag op een persconferentie van deze maatregel op de hoogte gesteld. De buitenlandse correspondenten kun nen voortaan onverschillig uit welke plaats in de Sowjetunie vrijelijk berich ten doorgeven naar hun bladen of pers bureaus. Als binnenkort de strijd een beslis sende fase bereikt, moet worden ge vreesd, dat de rebellen als overwin naars uit deze onwezenlijke burger oorlog tevoorschijn zullen treden. Laos zou dan verloren zijn voor de vrije wereld en een groot deel van Zuidoost-Azië zou rechtstreeks door '•ode infiltraties worden bedreigd. Dit moet tot elke prijs worden voorko men. Vandaar dat president Kennedy nu reeds voorbereidingen laat treffen voor een krachtig militair ingrijpen, als de situatie voor de regeringstroepen in Laos volkomen onhoudbaar wordt. Er is overleg gaande tussen de regeringen van de landen, die lid zijn van de Z.O.A.V.O. (de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie). Mochten deze onver hoopt op het beslissend ogenblik voor een militaire actie tegen de rebellen in Laos terugschrikken, dan zal Amerika wellicht alleen in actie komen. Er zijn echter tekenen, die er op wijzen, dat Thailand (Siam), Pakistan en de Phi- lippijnen bereid zijn. hun bijdrage te leveren. Ook de Engelsen hebben ondanks hun terughoudendheid en hun bereid heid, opnieuw naar een compromis te streven te kennen gegeven dat zij steun zuilen verlenen aan een militair ingrijpen, als dat nodiig mocht blijken (Van onze parlementsredactie) T"\E MINISTERS Beerman (justitie) en Cals (o., k. en w.) hebben een wij ziging van de Loterijwet ingediend, waardoor de mogelijkheid wordt geopend te zijner tijd de prijzen van loterijen en prijsvragen in geld uit te keren. De nieuwe regeling is van voorlopige aard en zal tot en met 1964 gelden. Het maximum voor geldprijzen in de voetbaltoto is bepaald op f 50.000 per deelnemer. Eén deelnemer kan twee of meer prijzen winnen, maar de totale waarde daarvan mag de f 50.000 niet te boven gaan. Puzzle en prijsvragen (an ders dan voor het verrichten van een wetenschappelijke of kunstzinnige pres tatie) komen onder de Loterijwet en kun nen de deelnemer een prijs of premie van ten hoogste f 1000 opleveren. De be palingen, die thans aan de voorlopige vergunningen voor de voetbaltoto zijn verbonden, blijven gehandhaafd, d.w.z. dat alleen personen boven de 18 jaar mogen deelnemen en dat de inzet ten hoogste f 2 per deelnemer mag bedragen Slechts aan één rechtspersoonlijkheid bezittende instelling kan vergunning worden verleend voor het houden van sportprijsvragen onder personen, die als begunstigers der instelling door haar zijn geregistreerd. In het wijzigingsontwerp is vastgelegd, dat er een algehele herziening van de Loterijwet zal komen. De nu ingediende wijziging dient slechts om enkele in de praktijk gebleken tekortkomingen op te heffen. In de vier jaar, waarop de wij ziging betrekking heeft, zal kunnen blij ken of er aanleiding bestaat bij het tref- fen van een definitieve regeling nog wij zigingen aan te brengen. Gedacht wordt afbakening van de begrippen loterij en hazardspel enz. De commissie-Wiarda zal zich hiermee bezighouden. (Advertentie) WAT BETEKENT f 120,- VOOR U k f 120,- misschien juist dat bedrag dat u voor een bie- rondere gelegenheid hebt weggelegd? Hier is die ge legenheid: een kostuum uit onze gerenommeerde kol- lektie de uwe voor f 120,-. 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM Hun enige voorwaarde zou zijn, dat een dergelijke actie alleen gericht zou zijn op het voorkomen van het overnemen van het land door de communisten en niet op het verslaan van de rebellen. In tegenstelling tot enkele gepubli ceerde berichten bestaat er volgens be trouwbare kringen in Washington geen plan, uitsluitend Aziatische troepen te zetten, als het tot militaire interven tie in Laos mocht komen. Het plan, dal is uitgedokterd in strategische gesprek ken op hoog niveau, waaronder twee besprekingen op het Witte Huis, gaat er van uit, dat de Verenigde Staten aan elke militaire actie zullen deelnemen Intussen zouden Amerika en Engeland het eens zijn geworden over een nieuwe benadering van de Sowjetunie voor be ëindiging van de strijd in Laos. nu het nog niet te laat is. Engeland heeft in Moskou een nota laten overhandigen met voorstellen voor een politieke rege ling. Deze houden in: bijeenroeping van de internationale commissie van toe zicht, bestaande uit drie leden, teneinde een wapenstilstand te bewerkstelligen Tevens zouden de Amerikanen nu in- siemmen met een door Cambodja voor gestelde conferentie van veertien lan den, waarmee de Sowjetunie zich a'. akkoord had verklaard. Eerst zou ech ter een orgaan voor het uitwerken van een bestand gevormd moeten worden, voordat het zin zou hebben aan een dergelijke grote conferentie te beginnen Morgenmiddag zal president Kennedy een persconferentie houdeii, waarop h(j, naar verwacht werd, mededelingen zou doen over de Amerikaanse houding met betrekking tot de situatie in Laos. Wat hU zal zeggen, kan reeds worden afgeleid uit een verklaring van vice- president Johnson, dat „de Verenigde Staten niet zullen toestaan dat Laos wordt opgeslokt door een gewapende minderheid, die van bulten het land wordt gesteund." (Zie vervolg pagina 15) Vijfenzestigduizend voetbal enthousiasten zagen gister avond in Rotterdam Nederland van België winnen met 62. Aan deze wedstrijd schenken wij op pagina 7 uitvoerig aan dacht. Op de foto: Coen Mou- lijn tracht een treffer te plaat sen. Achter Coen de Hagenaar Carol Schuurman. Tweede van links Piet Kruiver. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het marine-opleidingscentrum in Hilversum. In de schoolbank volgde Hare Majesteit een les over het verkeer. Naast haar de commandant van het opleidingscentrum, kapitein t z. H. J. Baay. Eerder op de middag had de Koningin de eerste officiële statiefoto van prins Bernhard, in zijn uniform van luitenant-admiraal van de marine, gesigneerd. De heer Baay zei, dat de foto een speciale plaats in zijn kajuit krijgt. De Vorstin heeft gisteren ook het studiecentrum voor militair leiderschap bezocht. (Van onze parlementsredactie) TAE KANS, dat de problemen rond het ontwerp Algemene Kinderbijslag- wet nog kunnen worden opgelost en een kabinetscrisis zal worden vermeden, is er gisteren bepaald niet groter op geworden. De bijzondere Tweejie-Kamercommis- sle voor de A.K.W. heeft zowel gister morgen als gistermiddag met enkele be windslieden mondeling overleg over het ontwerp gevoerd. Bij die gelegenheid kwam naar verluidt vast te staan, dat de standpunten van de verschillende fracties geen wijziging hebben ondergaan en dat het ontwerp in zijn huidige vorm voor de regeringscoalitie niet haalbaar is. De verwachting dat de V.V.D op het punt van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen zou streven naar een rede lijk compromis, bleek vooralsnog ijdel. De liberalen schijnen niet verder te wil len gaan dan tot een uitbouw van de be staande noodregeling voor zelfstandigen in de zin van een optrekking van de in komensgrens. Bovendien willen zij de premieheffing beperken. Dit alles is met name voor de K.V.P. niet aanvaardbaar. De katholieke fractie (maar zij niet alleen) meent dat bij inwilliging van de liberale wensen de kinderbijslag voor zelfstandigen in de onaangename sfeer van de armenzorg wordt gebracht. Na Pasen zal de Kamercommissie op nieuw met de regering overleg plegen. Wanneer dan geen oplossing wordt ge vonden, ziet het er, met de openbare be handeling in het verschiet, somber uit voor de A.K.W. en daarmee voor het kabinet. De regering kan het ontwerp natuurlijk ook intrekken, maar het is zeer de vraag of de K.V.P. dit zal slikken, want zij heeft zich jarenlang warm ge maakt voor de algemene kinderbijslagver zekering, Waarschijnlijk zal de komende vergadering van de partijraad der K.V.P. vrijdag en zaterdag te Utrecht hier over meer licht verschaffen. (Over de houding van de P.v.d.A. op clit punt sprak vandaag mr. J. A. Burger te Rotterdam Zie pag. ll). Minister-president prof. dr. J. E. De Quay is gisteravond met zijn gezelschap uit Suriname in Willemstad aangekomen, waar hij begroet werd door gouverneur drs. A. B. Speekenbrink, premier E. Jonckheer, gezaghebber M. P. Gorsira en de commandant zeemacht. TZ'ENNEDY is zijn ambt begonnen met zowel bedachtzaamheid als onbevan genheid. Hij is jong en wijs tegelijk. Ener zijds staat hij gereserveerd tegenover zijn voorganger, hoezeer deze bij deze ont moetingen afhankelijk was van de Rus- rischc grillen. Aan de andere kant be tracht hij een opmerkelijke openheid. Niet tevreden met verstarde fronten, zoekt hij naar wegen om de betrekkingen tussen oost en west in een andere sfeer te bren gen. Zoals reeds gebleken, ziet hij als een middel daartoe de neutralisering van ge bieden die niet reeds tot oost of west ge rekend kunnen worden. Het vorige Ame rikaanse bewind was van zulk een neu- traliseringspolitiek afkerig. Het verwacht te daar weinig of niets van. Deze mening was tot op zekere hoogte verklaarbaar, maar tegelijk borg zij in feite geen op lossing in zich voor de wereldspanningen. Tegenover de vraag van neutralisering dan stond Kennedy anders. Hij heeft nu getracht die neutralisering werkelijkheid te maken in de door twisten verscheurde staat Laos. De oplossing, die Kennedy hier voor ogen had, was, dat Laos noch tot oost noch tot west zou behoren, maar werkelijk neutraal zou zijn. Het was een streven, waard te slagen. Maar helaas, het dreigt te mislukken. Want Rusland, mogelijk onder het mom van met de neutralisering in te stemmen, voert ook in het verscheurde Laos zijn eigen politiek. Voor Kennedy een duide lijke teleurstelling. Hij ziet zich thans ge noopt, aan Laos actiever aandacht te ge ven dan aanvankelijk in zijn voornemen lag. Voor Kennedy dus een verdrietige er varing. Had hij haar nodig? Stellig niet. Zijn bewind, hoe kort nog, kenmerkt zich reeds door wijs inzicht. Hij heeft zich weten te omringen door een staf van uiterst bekwame lieden. Zijn tot dusver uitgesproken redevoeringen en niet min der de door hem uitgevaardigde beslui ten hebben hem al veel bewondering en waardering bezorgd. Men kan het hem niet ten kwade duiden, dat pogingen zij nerzijds om de internationale spanningen te verminderen stranden op Russische onwil. Het is wel een ervaring, die Kennedy nog vastberadener zal maken. Naar voren getreden met een nieuwe politiek, ziet hij zich thans genoopt een stap terug te gaan. Het is een waarschuwing voor hem. Hij heeft en dit tekent zijn vastberaden heid er zijnerzijds terstond een waar schuwing aan het adres van Rusland van gemaakt. Reeds immers heeft hij laten weten, niet te kunnen dulden, dat Laos, door hem neutraal gedacht, communis tisch worden gaat. A AN DE FLANK van een hogedruk- gebied, waarvan de kern bij Ierland ligt, voerden westelijke winden gisteren zachtere en vochtige lucht ons land bin nen. Tengevolge hiervan kwam in de afgelopen nacht geen nachtvorst meer voor. Langs de Poolcirkel trekken de pressies van Zuid-Groenland via IJs land naar Scandinavië. Ze veroorzaken nu en dan een toeneming van de weste lijke wind op de Noordzee. Morgen zal de wind ook in ons land wat toenemen. De aanvoer van tamelijk zachte lucht houdt daarbij aan. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar geen regen van betekenis. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrü krachtige wes telijke wind. Weinig verandering in tem- StaUon peratuur. Tendens: stationair Stand gisteren: 768 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Opgemaakt om 11.15 uur). D Helder Y pen burg ZON EN MAAN j^dé Vrijdag zon op 6.35, onder 18.59 uur; xwwite maan op 11.21, onder 2.28 uur. Eerste kwartier op 24 maart. Na afloop van de voetbalwedstrijd Holland—België te Rotterdam, hebben zich gisteravond omstreeks elf uur op de rijksweg onder Delft (richting Den Haag) in kort tijdsbestek een serie van zeven botsingen voorgedaan, waarbij in totaal zeven-tien auto's waren betrokken. Alle auto's kregen schade. Vier auto's moesten worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De serie botsingen moet worden ver- weten aan de ongewone verkeersdicht heid op de weg (filevorming), die boven, dden nog door lichte neerslag glad was geworden. Eindt». Zd.-Llmb Helsinki Stock h. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Ztlricb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon Tempei 2-3 gh. bew. zw. bew. mist zw. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. onbew. onbew. onbew onbew. regen zw. bew. gh. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. w. bew onbew. regenb. (JUTA) U MAG DRIE KEER raden wat het populairste pro gram is op de Italiaanse te levisie en u zoudt drie keer mis raden want het ant woord is: het reclame-pro gramma. Carosello en Arcobaleno. de twee reclame-program ma's van 15 minuten die des avonds vertoond worden hebben de grootste kijk dichtheid. De kinderen brul len als zij naar bed moeten zonder deze vertoningen te hebben gezien en heel wat volwassenen zetten na de aanprijzingen van shampoo, cognac, smeermiddelen en haaroiie het toestel voor de rest van de avond af. in handen is van de staat beweren, dat dit gebeurt omdat de rest van het pro gram zo bar slecht is. Maar dit oordeel is te wreed. De Italiaanse tv is een artistieke aangelegenheid en de foto grafie, decors en de muziek zijn van een kwaliteit die men eisen kan in een land waar „O sole mio" werd Zij die het ergste afgeven geschreven. Maar het ontspannings talent in de onbetaalde mid dag en avond-programma's is mager. De filmc die wor den vertoond dateren uit de dagen toen Rin Tin Tin nog een puppy was. laire Italiaanse artiesten al leen te zien zijn in de re clame-programma's. In die reclame-program ma's van 15 minuten tre den de bekendste en popu- Er is ook goed toneel, lairste variété-artiesten, ac op de Italiaanse televisie die maar dikwijls zo lang dat de stukken over twee of drie weken moeten worden ver deeld in vervolgen. Het grote probleem is, dat de meeste werkelijk popu- trices, sporthelden en andere sterren van het vermaak op.' Het zijn louter grote namen, die het beste brengen wat er in Italië op dit gebied voorhanden is. „We maken wat confetti voor Tommy's verjaardag

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1