Raadhuisplan en verbetering wegen zware last voor het Rijnsburgse gemeentebudget Zorgen over ontwikkeling van de hektreiler-bouw Rijnsburgse begroting nader onder de loep Gemeente Rijnsburg heeft financiële zorgen WAT NOORDWIJKS RAAD VANAVOND BEHANDELT Groenteveiling had een goed jaar STOFZUIGERS 't BRILLENCENTREM Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 21 MAART 1961 GELIJK MET de gemeentebegroting is versohenen een investeringspro gramma, waarin een omschrijving wordt gegeven van de kapitaals- werken die men in de komende vijf jaren hoopt uit te voeren. Het streven is erop gericht in de eerstkomende maanden voorstellen te doen tot de aanleg van rioleringen in Vliet noord, en -zuidzijde en in het zuidelijke ;dorpsgedeelte. Met deze riolering zal een eind komen aan de vervuiling van de Vliet door lozing daarop van verschillende afvalstoffen, met name die van closets met waterspoeling. De Vliet is thans een groot open riool, dat als gevolg van vervuiling vaak stank veroorzaakt. Met de riolering van de beide Vlietzijden, waarvan de uitvoering nog in 1961 is gesteld, is een bedrag gemoeid van f 117.000. Ook de riolering van het zuidelijke dorpsgedeelte hoopt men in 1961 uit te voeren. Het betreft de straten Sandblaan, Heerenweg, Oegstgeesterweg, Korte Brouwerstraat, Burcht- straat, Hopstraat en Kerkstraat verbetering te geraken van de verbin dingswegen tussen Leiden en de bad- De kosten hiervan zijn geraamd op f 144.000. Het ligt in de bedoeling de afschrijving van de rioleringskosten over 50 jaar te verdelen. Men is van plan een rioleringsbelasting in te voeren, die on geveer f 18.000 per jaar zal opleveren. De jaarlijkse lasten van de reeds aange legde en nog aan te leggen rioleringen zullen hierdoor voor een belangrijk deel worden goedgemaakt. Zestigduizend gulden is uitgetrokken voor de verbetering van de gereformeer de Koningin Emma- en Koningin Julia- naschool. De gewenste voorzieningen (o.a. het aanbrengen van een centrale verwarming en het leggen van nieuwe linoleumvloerenl zullen in 1961 worden aangebracht. Woningen Het laatste kapitaals werk dat men in 1961 wil uitvoeren, betreft de verbete ring van een 30-tal gemeentewomingen aan de Oegstgeesterweg (Nieuwdorp) en de Schoolsteeg. De kosten worden ge schat op f 75.000, dus f 2.500 per woning. Morgenavond wordt de raad bij apart agendapunt gevraagd of hij hieraan zijn goedkeuring kan hechten. Voor 1962 staat een viertal kostbare projecten op het programma. Het be langrijkste daarvan is de bouw van het nieuwe raadhuis. Ruim geargumenteerd wordt betoogd, dat uitstel van de bouw niet langer verantwoord is. De plannen tot de oprichting van een waardig ge denkteken ter nagedachtenis aan de gra ven en gravinnen van het Hollandse Huis een zaak van nationale beteke nis staan of vallen met de bouw van het raadhuis, zo zegt de toelichting. De kosten van de bouw van een nieuw raadhuis zullen globaal f 40.000 bedragen. In dit bedrag zUn nog niet begrepen de kosten van Inrichting, straataanleg, tuinaanleg, honorarium adviseurs, kosten van toezicht, rente verlies en grondkosten. Voor de bouw is reeds gereserveerd een be drag van f 337.600,23. Uitgaande van een totaallnvesterlng van f 1.000.000 zal jaarlijks een bedrag van f 13.000 ten laste van de gewone dienst moe ten worden gebracht. Het streven Is erop gericht in 1961 de laatste hand te leggen aan de voorbereidin gen en in 1962 met de bouw te be ginnen. Een 1962-project is ook de restauratie van de toren van de N.H.-kerk, die ei gendom van de gemeente is. De rijkscom missie voor Monumentenzorg is van oop- deel. dat restauratie urgent is. Een kos- tenbegroting leverde als eindbedrag f 425.000 op. Vijftig procent hiervan komt voor rekening van het rijk, tien procent voor rekening van de provincie, zodat er veertig procent (f 170.000) voor de gemeente overblijft. G.S. hebben het initiatief genomen tot plaatsen. Dit zal voor Rijnsburg aan zienlijke financiële consequenties met zich brengen. Voor voorlopige verbete ringen, nodig geworden door het ophef fen van de tramlijn, stelde de raad in 1960 reeds bijna f 62.000 beschikbaar. Een verdere verbetering is niet in de eerste plaats een belang voor Rijnsburg, zo stellen B. en W., doch meer voor Leiden en Katwijk. Rijnsburg zal echter een verdere verbetering van harte toejui chen en daaraan ook meewerken, mits een gezonde financiële basis uitgangs punt zal zijn. Voor de algehele verbre ding en verbetering van de op Rijns- burgs grondgebied gelegen verbindings wegen is door de directeur van ge meentewerken een kostenbegroting op gesteld, die een eindbedrag van niet minder dan f 380.300 te zien geeft, inclu sief het vorenvermelde krediet van bU- na f 62.000 Buiten de kom Voor de weggedeelten buiten de be bouwde kom is een bedrag geraamd van f 678.767. Voor wat dit laatste be drag betreft, zijn er redenen aan te ne men, dat de gebruikelijke vergoeding van 75 voor verbetering van terti aire wegen voor dit geval zal worden verhoogd tot 100 Blijft echter de f 380.000 voor de wegen binnen de be bouwde kom, die geheel voor rekening van de gemeente komen. Een financiële oplossing hiervoor kan slechts worden verkregen binnen het raam van de fi- namoiële verhouding tussen rijk en ge meente, en wel in de vorm van een sub jectieve verhoging uit het gemeente fonds. Men denkt de wegenplannen uit te voeren in 1962. Voor 1962 staat ook op het programma de stichting van een zwembad. B. en W. menen, dat in een kinderrijke gemeente als Rijnsbung een openbaar zwembad geen weelde is. Ondanks de zware fi nanciële lasten voor de komende jaren denkt men daarom dit project niet ach terwege te mogen laten. De raming ia pro memorie uitgetrokken, aangezien omtrent de stichtingskosten geen cijfers beschikbaar zijn. Bovendien is niet be kend welk deel van de exploitatiekosten gedekt zal kunnen worden door de op brengst van abonnementen en toegangs gelden. Aan onvoorziene kapitaalsuitgaven is voor de jaren 1962 t.m. 1965 een bedrag van f 120.000 becijferd. Hel totaal bedrag aan investeringen voor de jaren 1961 t.m. 1965 bedraagt bijna lYt miljoen gulden. De kapilaalslasten van onrendabele kapitaalsuitgaven be lopen voor 1961 een bedrag van f 178.668,56. Uit het hierboven omschreven inves teringsprogramma moge duidelijk zijn geworden, dat voor de komende jaren een aanzienlijke toeneming van deze lasten is te verwachten. Als deze „plan ning" gerealiseerd wordt, zal een herzie ning van het gemeentelijke inkomen naar boven onontbeerlijk zijn. Met name de verbetering van de verbindingswe gen en de raadhuisplannen stellen het gemeentelijke budget in zijn huidige omvang voor een onmogelijke opgave RIJNSBURG De groenteveiling RUnsburg cn om- ■treken leeft momenteel ln een periode van opgang. Dat is temeer een verheu gend teken omdat het er ln de laatste Jaren niet altyd gunstige resultaten wer den geboekt. Zo kwam na het topjaar 1956 (omzet f 1.328.000) een aanzienlijke achteruit gang in 1957 (omzet f 946 000) die zich in 1958 voortzette (omzet f 893.000) In 1959 kwam een plotseling herstel want de om zet steeg tot f 1.285.000. weer ruim bo ven het miljoen, een stijging die blijkens de in 1960 bereikte resultaten (omzet f 1.410.000) niet incidenteel was Opvallend is, dat de waspeen opbreng sten vrijwel gelijk met de totaal-resulta ten op- en neer gaan. Maar daarvoor is waspeen dan ook verreweg het belang rijkste produkt: op enkele duizenden guldens na werd in 1960 een opbrengst van een miljoen gulden bereikt. Het aan tal exporteurs dat aan de groenteveiling komt, groeit snel. In 1951 waren het er nog maar 129, in 1956 al 429 en in 1960 haalde men bijna de 700. De financiële basis van de groentevei ling is zeer gezond. Gebouwen, een der fustloodsen en schoeiing zijn afgeschre ven tot op f 1 terwijl de peenwassery. die kortgeleden in gebruik werd geno men, voor f 33.566 50 op de balans staat. Afgeschreven werd een bedrag van ruim f 33.500. De winst bedraagt f 672,01 Voor de op morgen in „Vliethof" vast gestelde jaarvergadering staat op de agenda het jaarverslag, balans- en verlies- en winstrekening, en bestuursverkiezing. Uitvoering in iMaranalliakerk Het meisjeskoor ..Juliana", afd A en B. geeft vanavond om 8 uur in de Marana- thakerk te Rijnsburg een uitvoering. Het Rijnsburgse Christelijke Jongenskoor en Het Mannenknr.' Henen meriewerkino Aan het orgel D Schoneveld. De leiding berust bij H. Akse. WOENSDAG 8 MAART heeft een raadscommissie de begroting onder de Loep genomerr. Het resultaat daarvan was een 14-tal vragen, waa/rvan wij een aantal hieronder weergeven met daarachter terwille van de leesbaarheid het B. en W.-antwoord. Allereerst acht de commissie de wethouderssalarissen en de presentiegelden wat aan de lage kant. B. en W. zijn het hiermee eens en delen mee, dat een voorstel tot verhoging op de agenda van de raadsvergadering staat vermeld. Het college is het echter niet met de commissie eens, dat de verlichting aan de Vliet ondoelmatig is. Alleen in de zomer doen zich moeilijkheden voor door de bladerengroei van de bomen. In die maanden is de behoefte aan kunstverlichting even wel gering. De commissie acht het uitgesproken noodzakelijk dat de gemeente zich een zandstrooier aanschaft. B. en W. stellen, dat het met de hand uitstrooien veel ef fectiever werkt. In de Vliet drijft veel te veel vuil, zegt de commissie. Dat kan wel, zeggen B. en W., want de laatste tyd kan het vuil niet meer worden opgevist. Want als men nu met de gemeentelijke motorschuit in de Vliet gaat varen, raakt het „vuil" van de bodem in beweging en is het middel erger dan de kwaal. Onder normale om- Rijnsburgs raad krijgt vanavond heel wat te bepraten Voor de raadsvergadering, die hedenavond in Rijnsbung wordt gehou den, komen naast de gemeentebegroting, nog een 16-tal andere punten op de agenda voor. Het zou dus wel eens erg laat kunnen worden. Een aantal van deze overige punten houdt direct verband met in de begroting aan de orde gestelde zaken. Zo staat de bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor een krediet wordt gevraagd van f 850.000, op de agenda, even als de restauratie van de toren der Herv. kerk, waarvoor B. en W. aan bevelen f 425.000 beschikbaar te stellen. In de begroting ingebouwd is ook de verbetering van 21 woningen. Waar hier voor in de begroting echter een bedrag wordt genoemd van 75.000 vermeldt het B. en W.-advies slechts een bedrag van 31.000. Na hel opstellen van de begro ting is n.l. gebleken, dat na de huurver hoging van 1 april 1960 terugvordering van de aan deze percelen ten koste te leggen bedragen door middel van een huurverhoging niet meer mogelijk is. In verband daarmee is een minder kostbare verbetering ontworpen, die voor negen woningen aan de Oegstgeesterweg 7900 gaat kosten, voor de 12 woningen aan de Graaf Florislaan 15.600 en voor de negen woningen aan de Schoolsteeg 11.700 on der aftrek van de rijkssubsidie resulteert dit in een eindbedrag van ƒ31.000. De bouw van de twee hoofdonderwij- zerswoningen langs de Graaf Florislaan gaat, na langdurige onderhandelingen, zijn beslag krijgen. Het Hervormd school bestuur krijgt de nieuwe hoofdonder- wijzerswoning voor 10.000 tegen „in levering" van het oude huis met bijbe horende grond. B. en W. stellen voor een krediet te verlenen van ƒ78.500 voor beide huizen. De oude hoofdonderwijzers- woningen zullen worden afgebroken t.b.v. het nieuwe raadhuii. Wethouderssalarissen Zoals de commissie van onderzoek reeds suggereerde blijken de wethouders- ■alarissen t.o.v. overeenkomstige gemeen ten aan de lage kant. Ter tafel komt morgenavond dan ook een voorstel van de burgemeester de wethouderssalarissen te verhogen van 1500 tot 2000 per jaar. Ook wordt voorgesteld de presentiegel den te verhogen: voor een raadsvergade ring van ƒ8 tot ƒ10 per vergadering en voor een commissie-vergadering van 5 tot 6 per vergadering. B. en W. stellen voor rente en aflos singen te garanderen voor een door de stichting .Avondzon" af te sluiten geld lening van 100.000. De voorwaarden zijn gunstig: 4% pet rente. De behoefte wordt gevoeld om m de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten nog een zelfde overeenkomst te sluiten met de plaatselijke Coöperatieve Raiffeisen- bank. Het door de gemeente op te nemen krediet bedraagt 50.000. Er zijn verschillende subsidie-verzoeken binnengekomen. De Oranjevereniging, vraagt of de traktatiesubsidie van de schooljeugd van 0,50 per leerling, die zich uitstrekt over de leerlingen van de lagere school, ook niet verstrekt kan worden voor de kleuterschoolleerlingen. De stichting Rijnburg's Bloemencorso vraagt de jaarlijkse subsidie te verhogen van ƒ2000 tot ƒ2500 Het Gereformeerde Jeugdverband en de C.J.M.V. vragen subsidies voor hun leesbibliotheken. Hoe wel B. en W. voorop stellen dat zij sym pathiek staan tegenover de doelstellingen van deze organisaties meent het college toch in verband met de zware investe- ringslasten afwijzend te moeten advi seren. Voorts komen op de agenda voor de aankoop van grond van A. Kromhout en aankoop van een tweetal woningen aan het Moleneind. standigheden vissen de gemeentewerk lieden de Vliet ieder week brandschoon. V uilnis Verplaatsing van de vuilnisstortplaats naar Katwijk zal tot gevolg hebben, dat frauduleuze stortplaatsen in ons dorp ont staan. Dat is althans de mening van de commissie. Kan er geen vuilnisbelt in De Faas worden geprojecteerd? vragen de leden zich af. Neen. zeggen B. en W., want de mogelijkheid wordt onderzocht het land in De Faas te bestemmen als vlucht- gebied voor verdreven tuinders. Het college verzekert, dat tegen frauduleus storten van vuil zal worden opgetreden. Een belangrijke suggestie van de com missie is te onderzoeken of voor chro- nisch-zieke bejaarden niet een ver pleeginrichting tot stand kan worden ge bracht. B. en W. antwoorden, dat het hier gaat om een omvangrijk en ingewik keld probleem. Het college geeft er de voorkeur aan initiatieven van particu liere zijde af te wachten. De commissie mist op het inves- teringprogramma een plan tot ont wikkeling van het grondgebied be noorden het Oegstgeesterkanaal. Hlerbü wordt speciaal gedacht aan de te wensen overlatende elektricl- telts- cn watervoorziening in dat ge bied. De bouw van bedrijfswoningen moet daar mogelijk worden gemaakt Betreffende de elektrlclficatie, zo delen B. en W. mede, Is reeds contact opgenomen met de S.L.F. te Lelden. De toevoer van water wordt bin nenkort verbeterd. In verband met de voorgenomen aanleg van een nienwe brug over het Oegstgeesterkanaal zal een nieuwe zinker worden aan gebracht. Ten aanzien van de bebouwingsmoge lijkheden in het betrokken gebied is al eens contact opgenomen met de stede- bouwkundige om te komen tot een dich tere bebouwing. Van de zijde van de pro vinciale planologische dienst zijn echter overwegende bezwaren te verwachten, zodat een dergelijk plan hoogstwaar schijnlijk niet zal worden goedgekeurd Volgens het uitbreidingsplan is thans tot aan de Vinkenweg reeds bebouwing mogelijk bij een perceelbreedte van 20 meter, uiteraard alleen voor de bouw van bedrijfswoningen. Bebouwing die uit groeit tot lintbebouwing, zal ten noorden van het Oegstgeesterkanaal in geen ge val mogelijk zijn. KROMHOUT-RIJNSBURC VLIET NZ. 32 TELEFOON 3710 K4rWIJK 441\ ZEE Agendanieuws Hedenavond acht uur vergadert de Hervormd-Gereformeerde mannen vereni ging in het Hervormd Verenigingsge bouw. Morgenavond acht uur houdt de Jonge Kerk van de wijkgemeente „Zuid" een begroetingssamenkomst Ln het wijkge- bouw aan het AbeelpleLn Morgenavond acht uur houden de Her vormd-Gereformeerde mejisj esvere n ig-in - gen „Rubh" en „Esther" en de jongeltngs- verendging „David" een gecombineerde jaarvergadering in de zaal by de Oude Kerk. Opbrengst collecte De extra colleete die in de Hervormde kerken is gehouden voor de kerkvoogdij heeft f 1.136.30 opgebracht. Toneelavond Quick Boys De contactcommissie van de voetbal vereniging „Quick Boys" hield gisteren in Musica een contactavond voor de seniorleden. Voorzitter J. Pluimgraaf hield een korte inleiding waarna een toneelgezel schap van de Nederlandse Spoorwegen het toneelstuk „Ergens ligt een schat be. graven" opvoerde, een klucht in drie bedrijven. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 7.06 en 19.27 uur; laag water 2.49" en 15.08 uur. Visserij golven HET VALT NIET te ontkennen: scheepsbouwers en reders zien de toe komst van de hektreiler met zorg tegemoet. Zélfs kan er van een zeker onbehagen over de huidige ontwikkeling gesproken worden. Men vreest, dat er te veel hektreilers van verschillend type worden gebouwd, omdat nog maar afgewacht dient te warden, of deze schepen straks op de Noordzee zullen voldoen Eigenlijk heeft men in Nederland nog geen en kele ervaring met hektreilers. Nederlands eerste hektreiler de Maria Elizabeth IJm. 5 van de Marezaten ligt nog steeds voor de wal. Dit schip krijgt een nieuwe winch-installatae. Daarmee hoopt men de kinder ziekten van dit nieuwe vaartuig te genezen ming IV voor 309 kisten en de Sch. 16 voor 670 kisten verse vis. De Maria Elizaoeth heeft onlangs een paar uur gevist bij wijze van experiment. Het experiment mislukte volledig. Het net kwam niet op dek. maar in zee te recht, toen men gmg halen via de slip way. Een andere treiler moest het net later uit zee oppikken. Geen houvast Deze grandioze mislukking moet ech ter waarschijnlijk geheel geweten wor den aan het falen van de winah-installa- tie. Zij levert dus geen houvast op voor scheepbouwers, die hektreilers van een ander type op stapel hebben staan. Elke Nederlandse werf die meetelt in de visserijwereld, heeft thans zyn eigen ontwerp hektreiler. Treilers met en zon der slipway, met een rechte en een schuine slipway, met een platte spiegel en kranen, met een dubbele mast en laadbomen. Al teveel oir. op te noemen. Welk ontwerp voldoet, zal nog moeben blijken. Het was misschien beter ge weest. wanneer de werven op dit gebied tijdi-g een samenwerking tot stand hadden gebracht. Dit was er De eerste losbeurt werd maandag door acht treilers, tien loggers en twee kotters voorzien van een aanvoer van 350 kisten schelvis, 690 wyting, 40 gul en kabeljauw, 350 koolvis, 370 naring, 35 makreel, 110 diversen. 295 9dhol, 20.000 kilo tong, 1800 stijve kabeljauwen en 50 tarbot. Voor de tweede losbeurt waren er 97 loggers en kotters met 475 kisten wyting, 300 gul en kabeljauw. 70 koolvis. 110 ha ring, 440 diversen, 1050 schol, 180 tarbot, 55.000 kilo tong en 2500 styve kabeljau wen. De totale aanvoer bedroeg ongeveer 5700 kisten verse vis. Hiervoor zorgde een record aantal schepen. Wel een bewys, dat de vangsten zowel langs de kust, bij de Pittboei als om de Noord de afgelopen week zeer schraal zyn geweest. De schepen Bij de treilers was èen „luckyship"de Maria Theresia Kw. 99. Het schip ver trok 16 maart naar het plekje, waar de Kw. 176 zoveel wyting heeft gevangen. Maandag vier dagen later dus was ae Kw 99 aan de markt met een vangst van 390 kisten verse vis, waarby 270 kis ten wyting, die voor f38 tot f48 per kist werden verkocht De vier dagen vissen leverden aldus een aardig sommetje op. De Ariadne IJm. 18 verdient het ook, weer eens met ere te worden genoemd. Dit schip kwam weliswaar evenals de andere treilers met een schrale vangst aan de markt: 270 kisten en 500 styve kabeljauwen, maar er waren 150 kisten prachtige schelvis by. De Golfstroom Kw. 4 zorgde voor 570 kisten diversen, de Stadt Enchuysen Kw. 82 voor 255 kisten, de Sch. 153 Onderne- En vandaag? De treiler Ada VI. 7 is niet om de Noord gaan vissen. Het schip heeft het na een paar schrale reizen om de Noord eens by de Pittboei geprobeerd. Met een vangst van 90 kisten sohol, 1500 kilo tong, 20 tarbot en 90 styve kabeljauw komt de Ada VI. 7 vandaag aan de markt. Een vangst, die de juistheid van dit experi ment ernstig doet betwyfelen. De Francina Kw 153 lost vandaag een vangst van 510 kisten diversen en de Bea trice IJm. 72 een vangst van 300 kisten diversen. Van de logger- en kottervloot zijn de volgende schepen maandag tot dinsdag blijven liggen: Kw. 155 met 50 kisten platvis, Kw. 53 met 115 kisten cn 60 stij ve kabeljauwen, IJm. 54 met 50 kisten platvis en 90 stijve kabeljauwenKw 93 met 35 kisten en 20 stijve kabeljauwen Kw. 95 met 29 kisten; de IJin. 65 met 35 kisten platvis. Stormweer De vissers hadden het langs de kust en om de Noord gisteravond allesbehalve prettig. Een zware storm, windkracht 11, stuwde de zee hoog op. Van vissen kwam uiteraard niets. De schepen lagen te ste- F\E GEWONE dienst van de Rijnsburgse gemeentebegroting 1961 sluit J-f met een post voor onvoorziene uitgaven van f 26.000 met een totaal bedrag van J 2.080.023,31. Evenals in 1960 dus ook nu een sluitende be groting. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven niet reëel is, aangezien dit. resultaat slechts kon worden bereikt door de aanwezige reserve van 61.819,44 geheel over te schrijven op de gewone dienst 1961. In een uitvoerig pre-advies, dat B. en W. bij de begroting hebben opgesteld, wordt verklaard, hoe het mo gelijk is, dat in 1960 de begroting kon sluiten zonder aantasting van de reserve, terwijl in 1961, met een totaal „meer-ontvangst" van 61.000 uit het gemeentefonds, toch nog een zo groot reëel nadelig slot tot stand kon komen. Want niet alleen wordt ten opzichu van 1960 de byna ƒ62.000 reserve meei uitgegeven, maar ook de hogere uitke ring van ƒ61.000, terwyl de post On voorzien 9000 lager is dan vorig jaar, hetgeen dus in feite ook bij de meer uitgaven moet worden geteld. Alles bij elkaar is dit een meer-uitgave ten op zichte van 1960 van byna ƒ132.000. Deze zeer aanzienlyke stijging der lasten is voor een groot deel te wijten aan de sterk gestegen personeelslasten Hiervoor werd ruim 57.000 meer ge raamd dan in 1960. Dit is een gevolg van de dringend noodzakelijk gebleken en inmiddels tot stand gekomen perso neelsuitbreidingen. Uiteraard vinden ook de loonsverhogingen van 1960 hur, weerslag in de thans voorgelegde be groting. Kapitaahlasten De kapitaalslastcn zyn in de sector openbare werken gestegen met een be drag van 26.000. De in 1960 aangevan gen kapitaalswerken, met name de dem ping van het Vlietgedeelte en de ver betering van de verbindingswegen tus sen de badplaatsen en Leiden, zijn hier in overwegende mate debet aan. Voor krankzinnigenzorg moest door vermin dering van de provinciale subsidie een extra-bedrag van ƒ12000 worden ge raamd. Het gemeentelyke aandeel ïr de ongedekte kosten van het bejaarden tehuis Avondzon wordt op ƒ26.000 ge schat. Aangenomen mag worden, dat dit bedrag in de toekomst nog hoger zal worden. De exploitatievergoedingen aan df byzondene lagere scholen ten slotte, ge baseerd op een bedrag van 57,14 per leerling tegen vorig jaar ƒ50,11, zullen rond ƒ7000 hoger liggen De hiervoor genoemde „meerkosten" belopen in to taal reeds 128.000, waardoor dus het gestegen kostenpeil vrywel is verklaard Je ontbrekende ruim ƒ3000 wordt aan gemerkt als een zeer bescheiden uitzet ting van het normale uitgavenniveau. Als algemene opmerking ver zuchting zou een betere uitdrukking zun stellen B. en W., dat de mist waarin het gemeentebestuur vaart waar het gaat om de financiële po sitie, het wel uitermate moeiiyk maakt een beleidslyn uit te stippe len. Het voorzieningspeil in onze gemeente kan de toets ener redcly- ke kritiek beslist niet doorstaan, hetgeen B. en W. aanleiding geeft, mede gezien het feitelUke begro tingstekort, uit te spreken, dat er sprake is van een disharmonie tus sen het peil van de gemeentelyke Inkomsten enerzyds en de eisen van een goed en op de toekomst gericht beleid anderzijds. Alles zal dan ook In het werk worden gesteld om bin nen hel raam van de financiële ver houding tussen ryk en gemeente een voor Rynsburg gunstiger financiële status te bewerkstelligen. Aangezien het ontwerp Financiële- Verhoudingswet nog bij de Kamers aan hangig is, bestaat geen zekerheid of en in hoeverre de nieuwe regering ook voor Rynsburg gunstiger zal zijn. Zeer voor lopige berekeningen hebben uitgewezen dat daartoe in principe de mogelykheid wel aanwezig is, zy het in zeer beschei den mate. De begroting van het waterleiding bedrijf sluit met een batig saldo van 4277,48. De helft hiervan komt ten goede aan de gewone dienst van de ge meentebegroting. Gewone dienst Enkele cyfers van de gewone dienst: het totaal aan batige sald'i bedraagt 699 043,84, waarvan het leeuwedeel gevormd wordt door de algemene uit keringen en bijdragen, waarvoor 578.875.75 staat genoteerd. Ook netto-opbrengst aan belastingen telt ech ter nog aardig mee (ƒ73.075,70). Van de hoofdstukken die met een nadelig saldo eindigen, staat openbare werken boven aan met een verliea9aldo van ƒ207.191,45 Het algemeen beheer kost ook een aar dig kapitaaltje, 136 770,01. Het onder wys kost de gemeente 170.000. waar van de bijzondere lagere scholen 104.000 voor zich opeisen. Uit de kapitaaldienst blykt. dat het totaal der investeringen per 1 januari 1961 7.752.274,13 bedroeg. Door afschrij vingen en grondrverkopen zal dit bedrag eind 1961 vermoedehjk gedaald zyn tot ƒ7 572 423,19. De geraamde flnancie- rmgsmiddeJen op die datum staan ge noteerd voor 7.119.891,99, zodat de ka pitaaldienst sluit met een nadelig alot van ƒ452.531,20. ken met de kop op de wind. Een groot deel van de weexvloot is binnen geble ven om te wachten op beter weer. Om de Noord begon het slechte weer zondag al. De schepen die daar visten, konden toen al niet meer dan drie trek ken doen. Deze trekken leverden een et maalvangst van 40 tot 70 manden diver sen per 9chip op. Losprobleem Er Is maandag geen tong ln de hal blij ven staan. Het nieuwe lossysteem werk te bevredigend. Tegen vijl uur waren er voldoende vissers uit Katwijk gekomen om snel een begin te maken met het los sen van tong, schol, wyting en tarbot uit de kotters en loggers, die anders pas na zeven uur aan de beurt komen. Een moei lijkheid Dij het nieuwe systeem blykt het tekort aan kaderutmte te zyn. Overigens kan deze maandagimarkt moeilijk gelden als een schoolvoorbeeld van hoe het nu moet in IJmuiden. Daar voor waren de vangsten van de schepen te gering. Het wachten Is op een drukke maandag met schepen, die goede vang sten aan boord nebben. Als achtergrond van de losexperimen- ten moet men het verlangen van de han del zien de vis eerder in de hal te heb ben en daardoor eerder in het land én de geringe animo van de vislossers des nachts om twaalf uur te beginnen. ZU wensen het tydstip van aanvang op twee uur 's nachts te houden KATWIJK AAN DEN RIJN Grote opdraebt Namens de bouworganisatie G. J. Merkens te Alphen aan den Ryn heeft architect K. van Keekem te Woubrugge het bouwen van 50 bungalows te Horst in Limburg opgedragen aan Witte en Kromhout N.V. te Katwyk aan den Ryn. Speciaalzaak voor BRILLEN Zieken fonds- leverancier BOSPLEIN 8 KATWIJK TEL. 3807 De gemeenteraad van NoordwUk heeft vanavond een vry beperkte agenda af werken. Allereerst moet de begro ting voor het weeshuis voor 1961 worden goedgekeurd. Voorgesteld wordt de uit kering voor halfwezen op f 120 en voor wezen op f 225 per jaar te stellen. Vervolgens wordt voorgesteld B. en W. te machtigen tot verpachting van de ge meentelyke parkeerterreinen. Aangezien de grond in 1961 nog niet nodig zal zijn voor uitbreiding van het parkeerterrein aan de Golfbaan, stellen B. en W. voor de „kinderautobaan" voor het jaar 1961 weer tc verhuren aan M. J. E. Ohlen- schlager tegen een huurprijs van f 1400. Ook wordt voorgesteld een stuk grond aan de Kapelleboslaan te verhuren als kampeerterrein aan de heren J. en H. C. de Wit, tegen een huurprijs van f 2500 per jaar Ten behoeve van de verlegging en ver breding van de Beeklaan. moet nog in eigendom worden verkregen een strook grond ten zuiden van de huidige Beek laan. Uitvoerige onderhandelingen zyn hierover gevoerd met als gevolg,' dat nu wordt voorgesteld aankoop van deze grond en verkoop van een ander stuk. Voorts wordt voorgesteld afkoop van pacht en betaling van een schadevergoe ding aan de heer W. D. Vink. De aankoop vergt een bedrag van f34.480; van de verkoop zal f 1040 worden ontvangen en het bedrag van de schade vergoeding is bepaald op f 31.221. Langevelderslag Ook wordt voorgesteld een krediet be schikbaar te stellen voor aanleg van een wandelpad aan de Langevelderslag. Het ligt namelyk In het voornemen van Ge deputeerde Staten de Langevelderslag nog vóór het aanstaande zomerseizoen te verbreden tot een rüweg van 6 meter. Bij de besprekingen hierover is ge bleken, dat het aanbeveling zou verdie nen om naast de rijweg en het rywielpad nog een afzonderlijk voetpad aan te leg gen. By de intensiviteit van het verkeer, dat aan de Langevelderslag verwacht mag worden, wordt het rywielpad voetgangers levensgevaarlijk. De provincie is van plan dit voetpad onafhankelyk van de rijweg, door de duinen te laten voeren. Zolang het pad nog niet gereed is, zal het rywielpad voor bromfietsen worden gesloten ten behoev van de veiligheid der voetgangers en worden de bromfietsers naar de ryweg verwezen. De kosten van aanleg van bovenge noemd voetpad zullen ten laste van de gemeente komen. Teneinde met de voor bereidingen te kunnen doorgaan stellen B en W. voor, in principe te besluiten het hiervoor benodigde krediet beschikbaar te stellen. Ook stellen B. en W. voor op verzoek van de besturen van de kraamcentra de subsidies in de kosten van kraamverple- ging te verhogen van f 1.25 tot f 1.75 per verzorgingsdag. Ook komt weer een oude bekende op de agenda voor: een voorstel tot het ver lenen van garantie in eventuele tekorten by internationale tenniswedstrijden Voorgesteld wordt het college machtiging te verlenen voor het jaar 1961 voor maxi maal twee evenementen aan de organi serende instantie een garantie te verle nen ter grootte van de helft van een de gevraagde medewerking te verlenen. Het oude, overcomplete filter van het Waterbedrijf, is thans tydelyk in gebruik by de gemeente Culemborg. Deze ge meente wenst het apparaui tegen ie boekwaarde, namelyk f 15.000 over te nemen. en W. vinden dit een voordelige transactie en stellen de raad voor hierop in te gaan. VALKENBURG Grote oefening B.B. Donderdagavond zal in ons dorp een grote oefening in B.B.-verband worden gehouden. Men veronderstelt, dat er in volle vredestyd boven Valkenburg een vliegtuigongeluk plaats heeft, waarby een lestoestel terecht komt op de woning, Castelweg 1. Zodra de botsing heeft plaats gehad, zal de sirene gaan loeien. Op het zelfde moment doet er zich ergens in de gemeente een ongeval voor, waarby een enorme ontploffing te horen is. Een steek vlam, zware rookontwikkeling, enz. On- middeliyk optredend is ook daar noodza- kelyk Als derde veronderstelling is er ergens een auto by een ongeluk in brand geraakt; de bestuurder is gewond. Niemand behoeft dus te schrikken als er donderdagavond angstaanjagende din gen zyn te horen. Opbrengst collecte. De collecte voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren heeft het mooie be drag van 138,65 opgebracht. Burgeriyke stand. Geboren: Ineke Maria, d v B Kuyt en M de Mooij. Overleden: J Kort, 65 j, echtgenoot van H Peet. KATWIJK In de gereformeerde Kerk (vrijge maakt) te Katwyk zijn spanningen ont staan. die als achtergrond hebben het meningsverschil tussen de voorstanders van de zogenaamde doorgaande Refor matie. dus zii die ook alle maatschappe lijke en politieke activiteiten in eigen kring willen houden, en degenen die een ruimer standpunt ten aanzien hier van innemen. De onenigheid blykt zich te hebben toegespitst op de aanstaande bevestiging van mr. G. Feenstra als ouderling, waar tegen de Gemeente zich verzet, omdat de heer Feenstra lid is van de Anti-re volutionaire Party en zyn kinderen niet naar de vrijgemaakte streekschool in Oegstgeest 6tuurt. Intussen heeft op 10 en 11 maart de voortgezette vergadering van de afge vaardigden van de gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) in het ressort van de classis Gouda-Leiden-Woerden. zicb met deze materie beziggehouden. De bespre kingen waren geheim, maar in openbare zitting werd meegedeeld, dat de volgen de beslissing was genomen: le. dat de brs. P. de Vries, M. Scho neveld, T. Huisman en A G. de Jager ..w. v-„ cc,, aan te merken als de wettige ker- eventueel nadelig saldo, echter tot een ke<Taa^ te ^atwUk: maximum van de te betalen vermake-dat de brs; ds CT,J Breen- J T- Hollebrands en J. van Egmond zich bi] de hiervoor genoemde broeders behoren oegen, teneinde samen in hun ambt lykheidsbeslasting. Burgenieestersauto Tot op heden heeft de burgemeester nimmer voor het gebruik van zyn eigen auto de gemeente kosten in rekening gebracht. Het komt de wethouders daar om billyk voor, (wat elders reeds lang gebruikeiyk is) dat de burgemeester voor zyn auto een passende vergoeding ont vangt. Hen komt een vergoeding van f 1500 per jaar redelijk voor en zij stellen vooi dit aan Gedeputeerde Staten (die om een dergelyke uitspraak gevraagd hebben) te berichten. De r.k. meisjesschool voor v.g.l.o. heeft medewerking gevraagd voor de aanschaf van nieuw meubilair, in casu voor naai- lafeltjes en bypassende stoelen. Biykens het ingestelde onderzoek is dit zeer zeker noodzakeiyk, zodat B. en W. voorstellen te dienen dc opbouw van de kerk van onze Hecre Jezus Christus te Katwyk. VOORHOUT Woningbouw Het bouwbedrijf J J Uljee te Voor hout zal voor eigen rekening zes wo ningen gaan bouwen Het ontwerp ls •'an architect J Kooloos uit Oegstgeest. BENTHUIZEN Donderdag zal ln Benthuizen de biddag voor het gewas worden gehouden Ter gelegenheid hiervan houdt de Gerefor meerde Gemeente om 10 uur. 2 30 uur en 6 30 uur een dienst, waarin voorgaat ris Ryksen van Rotterdam-West. In de dienst van 2.30 uur is er ook doopbedlening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9