Jlteuiue £riiisd)e (iToiiranl Chroesjtsjef Yerkeersop voeding door jeugd jury ziet geen verschil NIEUWS in één oogopslag BON Gejuich en gevechten bij aankomst Verwoerd Werd vrouw die een nazi achtervolgde vermoord? Rode infiltraties in Latijns-Amerika Om twee over half tien „Leider van alle blanken" Schepen waren in nood DINSDAG 21 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12130 „Staatvasticli is gbcblmn mgn bert ia tegfyeaspati" Zie pag. 5 QNZE TIJD HEEFT ZIJN eigen hevig heid. Hij wordt gekenmerkt door het ontstaan van telkens nieuwe spanningen en gelukkig ook door pogingen om de ontstane spanningen te kalmeren. Mis schien moet men zeggen, dat de publici teit, in onze dagen tot zulk een grote hoogte gekomen, de spanningen bevordert aan de andere kant werkt diezelfde publiciteit eraan mee, dat zij snel wor den gesignaleerd .waarna correctie mo gelijk is. De spanningen hebben onderscheidene oorzaken. Daar is het verlammende wan trouwen tussen de regeringen. Daar is de onmacht om de bewapening te vermin deren. Daar is de ideologie, die de men sen tot rusteloos voortgaan stuwt. Daar is, niet in de laatste plaats, de race naar onafhankelijkheid, waardoor zovele jon ge volken bevangen zijn. AI deze oorzaken oefenen reeds stuk voor stuk haar invloed. Tezamen vormen zij bovendien een kluwen, dat zich ook door de beste diplomatie niet ontwarren Iaat. Weshalve de aarde moeizaam voort- wentelt door de historie, behept als zij is met de nimmer aflatende onenigheid en zwakheid der mensen. Zelfs aaneen sluiting tussen staten heeft niet dan een betrekkelijke waarde. yANDAAG begint dan ^officieel" de lente. Of nog officiëler gis teravond is om twee mi nuten over half tien de lente begonnen, want dat was het tijdstip waarop de zon de denkbeeldige rfylentelijh" passeerde. U hebt daar, bij de kachel zittend, waarschijnlijk geen weet van gehad, want u leeft bij de tem peratuur en die speelt wel eens verstoppertje met die officiële lente-der astronomen. En die tem peratuur heeft u al veel vroeger vertelt dat het lente was, zo goed als de temperatuur u nu doet weten dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Desondanks: het is lente. Straks zal Holland weer op z'n mooist zijn. De bloembol len zullen achter Hollands duinenrij, hun kleurige ta pijten uitspreiden, de hees ters zullen uitbotten in tere kleuren en de vreemde lingen zullen weer samen drommen op die paar hon derd vierkante kilometer en Hollands deviezenpot spek ken. Want de schoonheid der natuur en de commercie gaan overal ter wereld hand in hand. En waarom zou dat schande zijn? Dat kleine tikje commer cialiteit heeft ook deze foto. Volgende week gaat in Ben- nebroek de Linnaeushof open en dan zal in een der grote kassen de „Minicorso", corso in miniatuur te be wonderen zijn. Het rninia~ tuur tuinvrouwtje met haar levensgrote gieter maakt er nu vast een beetje reclame voor. Tuinman in miniatuur voor een corso in miniatuur. En nu we het t0ch over een tikje commercialiteit hebben: wat deed u gisteren om twee minuten over half tien? Het zou aardig geweest zijn als u juist op dat ogen blik de bon had ingevuld. De bon die ons een nieuwe abonnee aanbrengt, uw ken nis een goede krant en uzelf het aardige boek tip parade. Hebt u er gisteren niet aan gedacht? Vandaag kan het ook nog dan begint u de lente goed. kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) «woe*»rr. (straat) (woonplaats) Naar het oordeel van Chroesjtsjef bestaat er geen verschil tussen Eisenhower en Kennedy. Niettemin zal de Russische premier nu voorstellen doen om de spanning tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie te verminderen. Terwijl premier Verwoerd op het vliegveld van Johannesburg een grootse ontvangst werd bereid, was er een hevig gevecht tussen blanken en negers aan de gang voor het stadhuis van de stad. Kort daarvoor had de politie een groot aantal arrestaties verricht. Kongo wil wel burgerlijke en economische hulp van de Ver. Naties aanvaarden, maar het V.N.-leger zal het land moeten ver laten, aldus heeft president Kasavoeboe verklaard. Terugkeer van de V.N.-troepen in de havenplaatsen Matadi en Banana is niet toegestaan. Dr. Mengele, een van de ergste nazi-oorlogsmisdadigers, die in Argentinië verblijft, zou volgens berichten een vrouw hebben laten vermoorden, die hem op het spoor was gekomen. Volgens een rapport van de A.N.O.F., waarin de onderwijzers verenigingen samenwerken, is een vijfdaagse schoolweek mo menteel nog niet noodzakelijk, misschien op enkele uitzonde ringen na. De drie organisaties van handels- en kantoorbedienden hebben in een brief aan de S.E.R. erover geklaagd, dat de industriële werkgevers de realisering van de PBO ernstig traineren. regenb. nnw 8 1. bew. nnw 8 regenb. n 6 h. bew. nw 5 regenb. wnw 6 onbew. no 4 1. bew. nno 4 onbew. n 2 regenb. nno 12 zw. bew. n 6 1. bew. nnw 6 regenb. nnw 12 regenb. nw 6 h. bew. w 6 zw. bew. n 5 onbew. n 1 onbew. windstil onbew. n 6 zw. bew. wzw 6 regenb. ono 6 sneeuw wzw 11 gh. bew. zw 3 zw. bew. zw 1 1. bew. ono 1 gh. bew. wzw 9 zw. bew. windstil onbew. zzo 3 zw. bew. ono 2 regen windstil gh. bew. o 2 regen windstil h. bew. nno 4 gh. bew. o 4 Nieuwe commandant Nieuw-Guinea Begl.i augustus zal de commandant zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea, tevens commandant strijdkrachten al daar, schout bij nacht G. J. Platerink, als zodanig worden opgevolgd door com mandeur L. E. H. Reeser, thans chef staf commandant zeemacht in Nederland. Botsingen Voor 't stadhuis van Johannesburg viel namelijk een grote menigte blanken een groep negers aan, die al gauw op de vlucht sloeg. Enkele Afrikanen werden mishandeld en de politie die lijdzaam toekeek maakte geen eind aan de gevech ten daar zij zich strikt wenste te houden aan orders, zoals Europeanen te horen kregen die hun beklag bij de agenten deden wegens de beestachtige wijze waarop een weerloze groep werd gemo lesteerd. Een agent die met een stok de blanken te lijf wilde gaan werd snel overmeesterd evenals een inspecteur van een verkeersbrigade. De orde werd ten slotte hersteld toen er een groep ver keersagenten verscheen die de herrie schoppers uiteen joeg. Intussen sprak Verwoerd de juichende menigte toe. Hij zei dat Zuid-Afrika zich uit het Gemenebest had teruggetrokken, omdat dat het beste voor het land is en voor de westerse beschaving. Wat hij in Londen had gedaan was geen nederlaag incasseren, maar een overwinning boeken voor zijn land. Hij weerlegde de mening van hen die hem beschuldigden van het breken van vertrouwen daarbij doelend op sommige reacties als zou hij aanvan kelijk hebben beloofd dat Zuid-Afrika in het Gemenebest zou blijven. Na de rede van Verwoerd werd In Johannesburg de mening gehoord dat Zuid-Afrika in het isolement gebracht is en het zich waarschijnlijk zelfs uit de Verenigde Naties zal terugtrekken. Ook de reacties van Zuidafrikaanse bladen zijn sceptisch. De Johannesburg Star schreef: „De heldcnontvangst die voor Verwoerd georganiseerd is, is een van de meest betreurenswaardige en verontrus tende aspecten van het verhaal van onze terugtrekking uit het Gemenebest, omdat dit de verdeeldheid onder het Zuidafri kaanse volk nog eens onderstreept en zout strooit in nieuwe wonden. Later op de avond is Verwoerd een Baby zonder paspoort mocht Australië niet verlaten Omdat een zes maanden oud jongetje van Nederlandse ouders niet op een pas poort was vermeld van een Nederlandse familie die het per KLM-vliegtuig van Sydney zouden begeleiden naar Amster dam, hebben de Australische autoriteiten geen toestemming verleend de baby te laten vertrekken. De ouders van de baby, die vorig jaar uit Nederland zijn geëmigreerd en zich zouden vestigen in Victoria, hadden be sloten naar het vaderland terug te ke ren. Vader en twee kinderen zouden per boot reizen, moeder en de jongste per vliegtuig. De dag nadat haar man en de oudste twee kinderen van Melbourne uit waren vertrokken, kwam de echtgenote om bij een verkeersongeluk. De baby werd opgenomen in het ge zin van een Nederlandse familie Van Veen. De heer Van Veen wist een andere Nederlandse familie te bewegen de baby mee te nemen op de vliegtocht van Syd ney naar Amsterdam. De officiële pa pieren voor de baby zullen nu eerst in orde worden gemaakt WOORDEN, WOORDEN, ik hoor niets dan woorden, en ik zie dan ook geen verschil tussen Kennedy en Eisenhower. Aldus moet de Rus sische premier Chroesjtsjef gezegd hebben in gesprekken met de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, die hem een brief van Kennedy had overhandigd. „Dat is er toch wel", zou Thompson daar op hebben geantwoord. „Men staat in Washington niet meer afwijzend tegenover neutraliteit. Integendeel, wij trachten een echte neutrale rege ring in Laos te creëren". Waarop Chroesjtsjef weer vroeg, waarom men in Washington dan geen steun verleent aan prins Soevannah Phoema: hij is geen communist en hij is nog steeds de wettige premier van Laos. Volgens het meestal goedingelichte Amerikaanse weekblad Newsweek zal Chroesjtsjef nu aan Kennedy voorstelen doen om de spanning tus sen de Ver. Staten en de Sowjetunie te verminderen. De Rus Topsjief, die volgende maand naar Boston komt in verband me de viering van hét 100-jarig bestaan van het instituut voor technologie van Massachusetts, zal volgens Newsweek deze voorstel len aan Kennedy overhandigen. Newsweek schrijft voorts, dat Chroesj tsjef volgens Russische diplomaten graag zou zien, dat vice-premier Mikoyan van de Sowjetunie en vice-president Johnson van de Ver. Staten elkaar over TAE THUISKOMST van eerste minister Verwoerd uit Londen is in Johannesburg allesbehalve rustig verlopen. Enerzijds werd hij als held verwelkomd door vurige nationalistische aanhangers, die hem de leider van alle blanken in Afrika en zelfs de gehele wereld noemden, maar op hetzelfde ogenblik vochten blanken en negers met de vuist omdat er geen wapens voorhanden waren voor het stadhuis van de stad. Naar schatting 40.000 mensen waren op het vliegveld aanwezig toen de premier arriveerde. Zij hieven het volkslied en psalmen aan om uitdrukking te geven aan hun aanhankelijkheid. en weer bezoeken om de weg te bereiden voor een ondehhoud tussen hem en Ken nedy. Intussen heeft Dean Rnsk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken de oprichting bepleit van een permanente V.N.-tnacht, die di rect naar gebieden gezonden kan worden, waar een crisis dreigt. Hij zei, dat er wellicht 120 onafhankelijke staten zullen zUn, als de onafhankelijkheidsraoe ten einde is en deed een beroep op de vrije wereld, de problemen van de koude oorlog niet met scheldwoorden of on- behouwenheld te lijf te gaan, maar met wilskracht en vertrouwen in de toekomst. Rusk beschuldigde de Sowjetunie er van, de VN te willen verlammen door aanvallen op Hammarskjöld en onwerke lijke reorganisatieplannen. Hij ziet dit optreden slechts als een poging, een over heersende positie te verkrijgen in Latijns- Amerika, Afrika en het midden-oosten. De minister merkte op,* dat ontwape ning risico's met zich brengt, maar dat het een nog groter risico is, wanneer niet nogmaals ernstig wordt geprobeerd ont wapening te verwezenlijken. Zo rooskleurig als de begroeting op het vliegveld leek was zij echter niet, getuige het feit dat de blanke veilig heidspolitie een groot aantal arrestaties heeft verricht enige uren voor het vlieg tuig werd verwacht, zulks om demonstra ties te voorkomen. Tot botsingen is het echter toch gekomen. soortgelijke ontvangst bereid In Kaapstad, waar de premier nogmaals z(jn standpunt uiteen heeft gezet. Uit raam gevallen Waarschijnlijk tengevolge van slaapwandelen is van nacht het elfjarig zoontje van de heer C. K. te Zierikzee uit het raam van de eerste verdieping, van ongeveer zeven meter hoog naar beneden gevallen. Het kind was onmiddellijk dood. Een Zuidafrikaanse agent tracht een groep blanken te verhinderen de negers aan te vallen. De ongeregeldheden hadden plaats bij de aankomst van premier Verwoerd, die van de Gemenebest-conferen tie in Londen terugkeerde Het echte lenteweer neeft de 21ste maart oerstek laten gaan. De juf frouw op de foto heeft de grootste moeite om haar paraplu in be dwang te houden. De lente is slecht begonnen Onder zijn nieuwe, nog jonge President is het Amerika van onze dagen zoekende om de verstarde fronten te doorbreken, om het wederzijdse wantrouwen te ver minderen, om te zien of alsnog de bewa pening kan worden afgeremd, indien niet verminderd. Men meent aanwijzingen te zien, dat ook Rusland dat stellig zijn eigen zorgen heeft, China bijvoorbeeld tegenover dit pogen niet aanstonds afwij zend staat. Een van de pogingen van Amerika om dit te bereiken bestaat in het voorstaan, op verscheidene andere spanningsrijke plaatsen op de wereldbol, van een sfeer van neutraliteit. Er zijn landen. Laos bijvoorbeeld, waar spanningen heersen, doch waarbij Amerika die spanningen wenst weg te nemen door die landen bui ten de frontvorming tussen oost en west te laten cn ze integendeel neutraal te doen zijn. Een opmerkelijk streven, waarvan men kan zeggen dat het afwijkt van de voor heen gevolgde politiek. Deze laatste im mers leidde er veeleer toe, dat een land. aan spanningen als deze ten prooi, in tweeën werd opgesplitst, een communis tisch en een niet-communistisch deel. Nu blijft het land intact, doch wordt opge nomen in een sfeer van neutraliteit. 1VA de behandeling van de zaak tegen de van een verkeersovertreding beschul digde I7-jarige jongen in Amerika volgde de jury de rechter naar diens kamer om over het vonnis te beraad slagen, een ongebruikelijke procedure, maar ook een on gebruikelijke jury, want geen van de leden was ouder dan de delinquent. Toch heeft deze wijze van doen bij verkeersovertredin gen van jeugdige personen, waartoe men is gekomen om leerlingen van middelbare scholen vertrouwd te maken met de rechtspleging, vrucht gedragen, want dit soort over tredingen is met twee derde van 30 tot 10 per maand verminderd. Alleen de gedachte, dat zij zouden worden berecht in aanwezigheid van hun eigen klasgenoten, heeft de mees te jeugdige autobestuurders ertoe gebracht wat minder stevig op het gaspedaal te drukken. In de kamer van de rech ter D. W. Murray, die meer dan een jaar geleden met deze methode is begonnen, sprak deze tot de jeugdige gezworenen „welnu gij hebt de behandeling van de zaak gehoord, wat dunkt u?" Onder leiding van de rech ter begonnen de leerlingen met hun beraadslagingen. De vertogen van de officier van justitie, de verklaring van de beklaagde en de ver zachtende omstandigheden, alles werd zorgvuldig over wogen. Als de overtreding zwaar is, kan het gemakkelijk ge beuren, dat het door de leerlingen aanbevolen vonnis zwaarder is dan dat, waar toe de rechter reeds heeft besloten, maar de jongelui treden natuurlijk slechts op als adviseurs en de eindbe slissing blijft bij de rechter. Voor dc meeste van der gelijke verkeersdelicten wordt geen eigenlijke straf opge legd. De jeugdige delinquent moet zijn rijbewijs afgeven en krijgt dit niet terug voor de behandeling van de zaak afgelopen is. Dat kan van 30 tot 90 dagen duren, maar zijn strafregister blijft nog blanco cn ten slotte wordt de zaak geseponeerd. „Kom gauw mee. Tommy, daar gaat de brandweerauto. Daar moeten we bij zijn". Volgens in Buenos Aires circulerende berichten zou de nazi-oorlogsmisdadiger Josef Mengele een mooie en mysterieuze vrouw hebben laten vermoorden ln het luxueuze vakantieoord in de bergen Bariloche op meer dan 1.000 km ten zuid. westen van Buenos Aires. Volgens de berichten in het avondblad La Razon stond de vrouw alleen bekend als Judith. ZU werd in een rotsspleet ge- vonden, nadat zU met een onbekende f hotelgast een lange wandeling was gaan maken. Volgens La Razon zouden politie-auto- rlteiten, die zich niet over het geval heb ben uitgelaten documenten in haar kle dingstukken genaaid hebben gevonden. Het blad schrijft dat de politie bij het doorzoeken van haar hotelkamer papie ren heeft gevonden, waaruit bleek dat zij als secretaresse was geaccrediteerd bij een ambassade in West-Duitsland, plus een certificaat getekend door pre sident Arturo Frondizi, waarbij zij werd gemachtigd door heel Argentinië te rei zen zonder moeilijkheden. La Razon bevestigt dat Mengele ln Bariloche was, toen de vrouw om het leven kwam in de derde week van te. bruari. Het motorscheepje Eva (330 ton) is gistermiddag op de Westerschel- de in ernstige moeilijkheden ge raakt. Bij stormachtig weer drong er water in de motorkamer, waar door de motor uitviel. Ook drong er water in de ruimen. De 21-jarige schipper Hoogeboom uit Middelburg en de 64-jarige knecht Stof fels uit Terneuzen konden met een sloep het schip verlaten. Zij kwamen behou den op dijk bij Borssele aan. De Eva werd later door een sleepboot naar de thuishaven Terneuzen, gesleept. Gistermiddag is op vier kilometer af stand van Lemmer het Duitse vracht schip Blankenese na een hevige wind- vlaag gezonken. Het 900 ton metende schip was met slakken geladen op weg van het Ruhrgebied naar Emden. De in de buurt varende tanker Purfina 4 ver leende onmiddellijk hulp De Duitse schipper W. Vierkant, zijn vrouw en twee knechts konden uit het water wor den gehaald. Ook de Amsterdamse loods die het schip naar Lemmer bracht, kon, zij het na enige moeite, w0rden gered. De storm heeft vannacht op hel strand van Zandvoort verscheidene terrassen van consumptietenten gedeeltelUk vernield of j weggeslagen. Een strandwachter verloor ia! zqn bad- cn ligstoelen. De Ioodsdlen- |sten van IJmuidcn cn Hoek van Holland 'moesten vannacht worden gestaakt. Het blad schrijft dat nazi-groepen ln Argentinië achter de identiteit van de vrouw waren gekomen en haar door een list om het leven hebben gebracht ZIJ zou in een concentratiekamp hebben gezeten en een slachtoffer zijn geweest van Mengele, die mensen als proefkonijn heeft gebruikt voor macabere experi menten. t Zal op deze wijze hier en daar de span ning kunnen verminderen? Het zou reeds een belangrijk resultaat zijn. In elk geval blijkt wel, dat de jonge President van Amerika geen genoegen wenst te nemen met de allengs allerwegen Ingetreden ver starring. Wat kan men beter doen dan hem ln zijn streven het beste toewensen? J AN DE FLANK van een hogedruk- gebied waarvan het centrum zich ongeveer 1000 km ten westen van Ier land handhaaft, volgen depressies, nadat ze het Groenlandse ijsplateau zijn ge passeerd, een oostelijke tot zuid-ooste lijke koers. Hun baan is gericht naar zuid-Scandinavië. Een van de storingen ging boven de Noordzee vergezeld van een noordwesterstorm, windkracht 10, die zich 's nachts tot de Nederlandse kust voortzette. Vanochtend begonnen de barometers snel te stijgen en nam ook de wind spoe dig af. Nieuwe luchtdrukdalingen bü IJsland kondigen de ontwikkeling van een vol gende storing aan, waarvan het zich laat aanzien, dat deze een baan beschrijft die verder van ons land verwijderd blijft dan zijn voorganger. De warmtefrontbewolking ervan zal met enige regen in de loop van woensdag van het westen uit komen opzetten en de wind krimpt naar zuidwest. Maar voor dien passeert, vannacht een rug van hoge druk waarbij bijna overal op nachtvorst gerekend kan worden. Over het algemeen worden iets ho gere middagtemperaturen bereikt. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, afgewisseld door enkele buien en matige tot zwakke noordeiyke wind. Morgen van het wes ten uit toenemende bewolking en wind krimpend naar zuidwest tot west. In het binnenland op de meeste plaatsen nacht vorst, morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of Iets hogere. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon op 6.40, onder 18.56 uur; maan op 9.54. onder 0.35 uur. Eerste kwartier 24 maart Dodelijk ongeluk Gisteravond ls op rijksweg 1 (Amsterdamhet Gooi) bij Naarder» de 45-jai;ige wielrijder J. Kleine uit Naarden door twee auto's aangere den en om het leven gekomen. De man stak de rijksweg over richting Naarder- meer, vermoedelijk zonder voldoende op het verkeer te letten. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenburg Vllss. Eelde De Bilt Zd.-Llmb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Tendens: veranderlijk Stand gisteren: 760

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1