VVD: commercie geen „opium" voor cultuur Indonesisch leger wil de handen vrij hebben Luxemburg winnaar op Euro-Songfestival De Zon gaat op GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART 22 w tb Proef vijfdaagse schoolweek in Amsterdam STEUN voor kabinet èn Kamerfractie Rijk vordert geld van Dantumadeel Nijverdal en Vlisco werken samen Publiek liet agent alleen vechten Eisen in kwestie N.T.S. in Raad van beheer wam 7 MAANDAG 20 MAART 1961 De op het Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten - Sanitair - Gereedschappenexposeren t/m 22 maart. XEM3XI3XnJXniXüMnX[3ïB WOENSDAG MAART De liberale leider prof. mr. P. J. Oud zal in 1963 aftreden als voorzit ter van de VVD. Hij zei dit zaterdag tijdens de algemene vergadering van de VVD in het Rijnhotel te Rotter dam. Waarschijnlijk zal de 75-jarige politicus in 1963 wel het Kamerlid maatschap blijven vervullen. Om deze mogelijkheid open te houden zal de VVD volgend jaar haar statuten wijzigen. Volgens de statuten dient namelijk de fractievoorzitter in de Tweede Kamer ook partijvoorzitter te zijn. Bij dc bespreking van het beleid van de fracties kwam o.m. de houding van Indonesië ter sprake. Door een der aan wezigen werd gesuggereerd, Indonesië door diplomatieke tegenzetten in het nauw te brengen. Mr. H. van Biel, die de meeste sprekers antwoordde, wees deze suggestie beslist van de hand. Ook keerde hij zich tegen het voorstel, thans over te gaan .tot erkenning van de tegen regering in Indonesië. „Door het op- Schaah-vraag 74 In het pionneneindspel is het (na tuurlijk) zaak zo snel mogelijk dame te halen maar menigmaal is geble ken dat dit niet altijd wint! Soms is het de kunst zo te spelen dat de vijan delijke koning in een verkeerde lyn komt te staan; een schaakje op die diagonaal en de tegenstander is zijn nieuwe dame weer kwijt! Gewapend met deze wetenschap kunt u nu uw krachten beproeven op onderstaand eindspel van de componist L. Loewen- ton. BI A r SS IS? i SS r ÉS 4'! Wit: Kd8, Pe7 en Ph5, pi e0. Zwart: Kc5, pi b3. Opgave: wit speelt en wint. Dam-vraag 73 De stand in ons opgegeven probleem was: Zwart: 8, 15, 18, 19, 21, 30, 31, 36. Wit: 25, 29. 34, 38, 39, 40, 47, 49. De oplossing: 47—41, 36x47; 29—24, 47x35; 24x2, 30x39; 25—20, 15x24; 2X40, 35x44; 49x40. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Zuid het volgende spel: Sch. H V 8 7 3, Ha. H B, Ru. 10, KI. V B 9 6 4. U bent gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: Zuid 1 schoppen West 2 harten Noord 4 schoppen Oost 5 ruiten Zuid? Wat zou u thans bieden? Jack Diamond. werpen van nieuwe moeilijkheden in dit gebied zou de grote westerse politie*, die gericht is op rust in Zuid-Oost-Azle. doorkuist wonden." Herhaaldelijk ls door de vergadering instemming betuigd met het beleid, dat de liberale Tweede- en Eerste-Kamer- fracties in het parlement hebben ge voerd. Geen monopolie Kritische en vrije geluiden werden vernomen tijdens het debat over het radio- en televisiebeetel, het hoofdbe standdeel van deze vergaderdag. Mevr. drs. J. F. SchouwenaarFranssen, libe raal Eerste-Kamerlid, noemde de om roepverenigingen cultureel en maat schappelijk na et representatief. Het hui dige bestel is in wezen niet democra tisch. Ook werkt de omroep niet econo- misah. Er is te weinig kritiek en controle en te weinig zeggenschap van de leden in de programma's. Inzicht in de smaak van de luisteraars is niet aanwezig, om dat aan onderzoek hoegenaamd niets wordt gedaan. Mevrouw Schouwenaar bepleitte een omroepbestel, dat in alle opzich ten democratisch is. Het moet vrij staan van de staat en van het mono polie van de omroepverenigingen. Nodig is een eigentijdse omroep met behoud van datgene dat goed is. De tweede inleidster, mevrouw G. V. van SomerenDowner, liberaal Tweede- Kamerlid, constateerde, dat het medium televisie in handen kwam van een geestelijk vermoeide generatie. Slechts wanneer ,cen andere uitzendende in stantie gaat optreden is er sprake van wezenlijke cultuurspreiding. In de V.S. en elders is gebleken, dat televisie geen „opium" is of bedreiging van de cultuur, vervolgde mevrouw Van Someren. Het lezen van bqeken cn het beoefenen van kunst nemen juist in dit tv-tijdperk toe. In het plan voor een tweede tv-net van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp zag mevrouw Van Someren voldoende waarborgen om de overheersing van de cultuur door de commercie te voorkomen. Nu de traditionele bindingen losser zijn geworden, is het (niet meer nood zakelijk om op levensbeschouwelijke gronden de omroep te splitsen. „Het ls een vreemd maar gevaarlijk conserva tisme, dat enkele partijen vasthouden aan dit omroepbestel," aldus mevrouw Van Someren. In juni en juli zal zeven weken lang bij het openbaar onderwijs in Amsterdam een proef genomen worden met de vijf daagse schoolweek. Deze proef geldt al leen voor het kleuteronderwijs, de lagere scholen en het VGGLO. De wegvallende lesuren zullen niet worden ingehaald. Om de mening van het publiek hierover het kunnen peilen zal tegelijk door het openbaar onderwijs een enquête onder de ouders worden gehouden. Bij het u.l.o.' en v.h.m.o. blijft de bestaande situatie. Op een later tijdstip hoopt de commissie, die met deze zaken belast is, op een en ander terug te komen. Men vermoedt dat dit zal zijn, nadat in de loop van 1961 in Amsterdam en ook elders de proeven genomen zijn. A.R. Partijconvent Het Partijconvent van de Anti-Revo lutionaire Partij heeft zaterdag in Utrecht een besloten vergadering ge houden. Het convent heeft zich bezig gehouden met de actuele politieke si tuatie. In een door het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesverenigin gen verstrekt communiqué wordt over de bespreking het volgende medege deeld: De voorzitter der partij, dr. W. P. Berghuis, gaf een analyse van de poli tieke ontwikkeling voor en na de crisis van december j.l. De voorzitter der Tweede-Kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, deed statutair verplicht verslag van de werkzaamheden der Tweede-Kamerfractie. Ook de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, en de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra. voerden het woord. Na een openhartige discussie, die op de referaten van de heren Berghuis en Bruins Slot volgde, en waaraan velen deelnamen, bleek opnieuw, dat er tus sen d ea.r.-bewindslleden. de a.r.-Twee- de-Kamerfractle en de partijleiding, geen principiële of persoonlijke meningsver schillen bestaan, en dat men, met ver trouwen het beleid van het kabinet-De Quay In de nog komende twee jaar te gemoet ziet. Uitdrukkelijk werd even eens het vertrouwen In de anti-revolu- tlonalre Tweede-Kamerfractie bevestigd. Het partijconven-t sprak tenslotte uit, dat de partij eensgezind haar arbeid voortzet. Het slotwoord werd gespro ken door de ere-voorzitter van het Cen traal Comité, dr. J. Schouten. De gemeenteraad van Dantumadeel heeft zich in een langdurige besloten zitting bezig gehouden met een kwestie die voor de gemeente zeer onaangename gevolgen zal hebben. Het rijk heeft na melijk een bedrag van f 465.000 terugge vorderd, dat als voorschot aan de ge meentelijke dienst voor sociale zaken was verstrekt maar dat tengevolge van fraude op onjuiste wijze is besteed. De fraude werd gepleegd door een ambte naar van sociale zaken J. Z„ die deswege onlangs door de Leeuwarder rechtbank werd veroordeeld tot een vrijheidsstraf. Hij kreeg de bijnaam „Sinterklaas van Dantumadeel" omdat hij grote bedragen zonder meer had uitbetaald als voor schot op uitkeringen aan mensen, die daarom kwamen vragen. Ook het be heer van de gemeentelijke werkplaats voor minder validen in Dantumadeel zou niet volgens de voorschriften van het rijk hebben plaats gehad, zodat het rijk ook hiervoor een aanzienlijk bedrag zou willen terugeisen, dat ver leend is als voorschot op de lonen van onrechtmatig tewerkgestelde mensen. KLM staakt vluchten van Mexico uit De K.L.M. zal per 1 april haar lijn- vluchten van Mexico-stad naar Guate mala, San José, Barranquila en Curacao beëindigen. Het opgeven van deze route is het gevolg van een bilateraal lucht vaartverdrag dat onlangs door de rege ringen van Mexico en Nederland is ge sloten. De K.L.M. zal voortgaan met het exploiteren van de lijn Mexico-stad, Houston, Montreal. Amsterdam. Dambord-puzzel Woorden invullen die horizontaal zowel als verticaal betekenen: 1. verf bord je der kunstschilders; 2. geurig heid; 3. prijzen; 4. muggenlarve; 5. familielid; 6. versterkte stad; 7. een jarig kalf; 8. bekend Nederl. schilder uit de 17de eeuw; 9. fijne haren zeef; 10. bezonnenheid. Oplossing vorige puzzel Hor.: 2. palet, 7. donor, 8. degen, 9. nobel. 10. een, 12. mal, 13. 'Is, 15. dra ma, 17. enkel, 19. go, 20. ea, 21. niets, 24. bende, 26. sol, 27. lor, 29. tor, 30. sober, 32. netto, 33. danig, 34. atlas. Vert.: 1. poter, 2. pon. 3. aroma, 4. edele, 5. tel, 6. tüle, 10. Edens, 11. na gel, 13. akant, 14. slier, 16. mot, 18. nee, Schipper van 17 verdronken De 17-jarige Jan Bakker uit Urk, on danks zijn jeugdige leeftijd reeds schip per op het schip De Volharding, is op weg van Lekkerkerk naar Zeeland over boord geslagen en verdronken. De zevenjarige jongen M. v. d. Waard is bij het spelen in het Beatrixkanaal te Eindhoven gevallen en verdronken. Ass. Press meldt de overgave van tien duizend opstandelingen in de Minahassa. Dezen droegen vodden om het lichaam en hun haren waren tot op dc schouders gegroeid, maar zij leken gezond en waren goed gedisciplineerd. A.P. voegt eraan toe dat steeds meer geharde guerrillastrij ders uit hun schuilplaatsen in de oer wouden van Sumatra en Celebes hun wapens overhandigen aan de troepen van generaal Nasution, die zij trouw zweren en dat dè laatste sporen van de opstand thans uitgewist worden. Er zijn volgens het leger nog dertig duizend opstandelingen in de Minahassa. maar dezen hebben geen enkele van de 95 plaatsen bezet. Deze zijn alle vast in handen van de regeringstroepen. Leger- konvooien kunnen het land zonder veel moeite doorkruisen. Hier en daar zitten echter nog nesten scherpschutters. In Noord-Celebes zou een soort status quo tot stand zijn gekomen. Het leger handhaaft zich in de plaatsen en de op standelingen zijn heer en meester op het Van Graft-bokaal voor J. J. M. Cuypers Het bestuur van de afdeling motorvlie- gen van de Koninklijke Nederlandse ver eniging voor luchtvaart heeft besloten, de Willem van Graft-bokaal voor 1960 toe te kennen aan de bijna 77-jarige J. J. M. Cuypers uit Amsterdam. De bokaal, een zilveren wisselbeker, is in 1952 inge steld als een herinnering en blijvende hulde aan de 22 oktober 1952 overleden sportvlieger W. van Graft. Kolendampvergiftiging. De 31-jarige mevrouw A. C. CoppesSchell uit Horst is in Moers (Wld.) door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot moest in zorgwekkende toe stand in een Duits ziekenhuis worden opgenomen. platteland. Het leger beweert dat het sterk genoeg is om de opstandelingen een verpletterende nederlaag toe te bren gen, doch wegens de enorme kosten en in verband met Nieuw-Guinea wil het leger niet aan handen en voeten gebon den zijn door een uitgebreide veldtocht. Volgens Nasution zal de veiligheid einde 1962 volkomen hersteld zijn. P. F. van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken te Helmond en de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate heb ben besloten de zakelijke banden te ver sterken nadat Vlisco reeds vele jaren be langrijke hoeveelheden door Nijverdal geproduceerd ruw doek afnam ter ver werking in Vlisco's drukkerij. Beide zul len voor nominaal f 2 miljoen in eikaars gewone aandelenkapitaal deelnemen. Vlisco en Nijeverdal zullen aan aandeel houders voorstellen een directielid van de ander tot commissaris te benoemen. Beide N.V.'s delen mede dat dit een logi sche afronding is van de jarenlange za kelijke relatie met name nu grotere Euro pese markteenheden krachtig bewerking eisen, ook van nieuwe afzetgebieden. Sterkere specialisatie maakt nauwer contact nodig tussen de leverancier en de bewerker der grondstoffen, tussen een der grootste Europese textieldrukkerijen en Nederlands belangrijkste leverancier van ruw doek. Ook ontwikkelt de in dustrie zich tot grotere veelomvattende bedrijven. Beide zullen echter geen ver andering brengen in hun jarenlange re laties met andere leveranciers en be werkers van ruw doek. Beide zullen hun terrein afbakenen. Nijverdal zal de belangen in de druksector niet uitbrei den en Vlisco zal zie op het gebied van sinnen en weven begeven. Men zal nau wer samenwerken in techniek en speur werk. Nederland, haalde het niet Luxemburg, dat tot nu toe elk jaar' tevreden moest zijn met een plaats in de onderste regionen, heeft zaterdagavond een fraaie over winning behaald in het Eurovisie Songfestival. Jean-Claude Pascal sleepte met het liedje „Nous les amoureux" op tekst van Maurice Vi- dalin en met muziek van Jaques Datin 29 punten uit het vuur en ver overde daarmee de Grand Prix: een gouden plaquette met oorkonde en vriendelijke woorden van Frankrijk's meest-geliefde televisie-gast- vrouw Jaqueline Joubert. Greetje Kauffeld heeft het met „Wat een dag" (van Dick Schallies en Pieter Goemans) helaas niet gehaald. Zy had in haar genre liedjes teveel concurren tie om er echt uit te kunnen springen, al zong ze heel lief en al presenteerde zij het liedje keurig. Toch maakte zij met 6 punten geen slecht figuur; zij liet nog verscheidene landen achter zich, o.m. Duitsland met 2 punten en België en Oostenrijk elk met 1 punt. Maar Nederland heeft al eerder ge toond een goed verliezer te kunnen zijn en Jean-Claude Pascal kwam deze avond werkelijk de eer toe. Deze werd hem echter een tijdlang ernstig betwist door Engeland, dat voor de derde maal ach tereenvolgens nummer 2 werd, nu met 24 punten. Opnieuw ook werd Zwitser land derde, met 16 punten voor Franca di Rienzo (een Italiaanse) met „Nous aurons demain". Voor Engeland kwamen de gebroeders John en Bob Allison uit met een eigen gemaakt teenager-liedje „Are you sure dat van verschillende landen een be hoorlijk puntenaantal kreeg of helemaal niets. Toen er 12 van de 16 landen hun puntentoekenning hadden doorgebeld, stonden The Allisons met 24 punten nog steeds voor en op dat moment bleek er op het scorebord tot ieders verras sing („Ik snap er niks van!" zei com mentator Piet te Nuyl) een optelfout te zyn gemaakt en daalde het cijfer ineens tot 21. De 3 punten van Spanje brachten het nog op 24. Toch een goed succes voor deze Engelse broers. 19 cn 20 jaar oud, die allang als amateurs bij gitaarmuziek optreden, maar vlak voor het Song festival hun baantjes (resp. als leer ling inkoper en machinetekenaar) op gaven om professional te worden. Hun liedje „Are you sure" ligt goed in het gehoor, er zijn al platen van gemaakt en via het festival zullen zij er wel in komen. Niet groots Dc organisatoren in Cannes hadden de zaken ditmaal niet groots aangepakt. Wel was er in het Palais de Festival veel werk gemaakt van een rijk decor met Riviéra-achtergrond en brede ter rastrappen waarlangs de vocalisten kwamen en gingen, wel was de gevierde Jacqueline Joubert gastvrouwe, maar de entre-acte werd gevuld door een matig dansnummertje en het inoest de danseres Tessa Beaumond zijn, die de gouden plaquette aan de winnaar aan bood. Een wat magere vertoning dus. Jean-Claude Pascal kreeg natuurlijk gelegenheid om'zeer zenuwachtig nog eens het winnende liedje te laten horen, en daarmee was het festijn offi cieel ten einde. Een 24-jarige terrazzo-werker uit Til burg en een agent van politie hebben zaterdagavond te Tilburg een half uur lang slag geleverd, terwijl zeker hon derd toeschouwers passief stonden toe te kijken. Ook reageerde het publiek niet op het verzoek van de agent om op te bellen voor assistentie. Ten slotte heeft een militair de knoop doorgehakt en naar het hoofdbureau getelefoneerd, waarna de terrazzowerker werd inge sloten. 45 Toen de ochtend aanbrak, raasde de storm nog steeds. Hij had wel niet meer zo'n zuigende kracht, maar de sneeuw viel nog omlaag uit loodzware wolken. De nederzetting in het Berkendal was bijna helemaal begraven. Aan de windkant reikte de sneeuw tot aan de vorst van het dak, het scheelde niet veel of het schoorsteen gat was er onder geraakt. Van het raam zag men nog maar een klein streepje van het bovenste ruitje. Plotseling ging dc deur open. Imber kwam naar buiten. De storm rukte aan haar kleren; zij moest zich bukken om zich een weg te kunnen banen naar het raam. Zij krabde de sneeuw weg, zodat de ruitjes vrij kwamen, haalde even diep adem en ging ijlings weer naar binnen. Zij sloot de deur achter zich extra stevig. Imber pakte de bezem. De tafel lag vol jacht- sneeuw, die door de kieren van het raam naar bin nen was gedrongen. Bij de deur lagen grote hopen vlokken en de haard was wit in plaats van zwart Toen Imber de sneeuw had weggeruimd, probeer de zij vuur aan te leggen. Haar adem hing als wit te rook in de door en door koude ruimte. De schoorsteen trok niet; Imber overlegde even, toen haalde zij Erlands berenspies. Zij ging op de ste nen van de haard staan, de rug steunend tegen de muur en duwde de spies omhoog in de schoor steen. De klompen sneeuw vielen op haar gezicht, maar toen zij die had weggeveegd, zag zij het licht schemeren door de schoorsteenboezem. Opnieuw legde zij het vuur aan, nu duurde het niet lang meer, voor zij haar verstarde vingers aan de gloed kon warmen. Het water in de emmer was bevroren. Imber hakte een gat in het ijs, zy schepte de brokken ijs en het water in een'pot en hing die boven het vuur. Toen ging zij naar buiten om een stuk rendier- vlees te halen; als door de bliksem getroffen bleef zij staan voor de berg sneeuw, die de schuur hele maal had bedolven. Het noodweer duurde de hele dag voort. Imber zat het grootste deel van de tijd voor het vuur. Zij stookte zuinig, want het zou niet gemakkelijk zijn Inu hout te halen. Zij kookte tegen het middaguur een beetje pap, maar ook dit deed zy met overleg. Zy wist niet hoe vaak zij meel zou moeten gebrui- in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH ken, omdat er geen kans was op sneeuwhoenders en droog hout. Zij wist ook niet wanneer Erland weer terug zou zijn. Vier dagen geleden was hij vertrokken en het kon nog wel vier dagen duren, eer hij terug was. Zij was niet bang, dat hij in de bergen door de sneeuwstorm verrast zou zijn en niet verder had gekund. Arne was er bij, dus kon hem niets kwaads overkomen. De volgende ochtend was de storm gaan liggen. Alles was doodstil, toen Imber de sneeuw van hel raam wegveegde en de stoep voor het huis vrij maakte. Toen zij haar sneeuwschoenen had aange trokken, kon zij ook op het dak komen. Zij legde de stenen, die er waren afgevallen, er weer op en stelde de windvanger opnieuw zo goed en zo kwaad als het ging. Zij begon ook de schuur op te delven uit de sneeuw, maar zij kon toch niet by het rendiervlees komen. Zij kreeg het dak wel vrij, maar de deur niet en zij wilde het dak niet inslaan. Tegen de middag nam Imber de bijl om hout te gaan hakken. Binnen een half uur had zy een last by elkaar. Maar zij deelde hem In tweeën, want ze was bang, dat hij haar te zwaar zou zijn en zij weer scheuten in haar onderlijf zou krijgen. Een wonder herhaalde zich niet. Als zij niet oppaste, zouden er dingen kunnen gebeuren, waarmee zy alleen niet klaar kwam. Het zou nog een paar uur duren, voor de zon on derging en Imber vond, dat zij nog wel even naar de strikken kon gaan kijken. Misschien vond zij een paar sneeuwhoenders, die zouden haar nieuwe kracht geven. Imber liep de berg op naar het bos. In de losse sneeuw van het naaldbos vorderde zij slechts moeizaam. Het duurde een vol uur, eer zij bij de strikken was. Hijgend bleef zij staan en keek om zich heen. Geen strik, niets alleen maar dode, zwijgende wildernis, die niet het geringste spoor van leven duldde. Zij deed geen pogingen de strikken te vinden. Die lagen diep onder de sneeuw. Imber opende de mond, alsof zij wilde gaan huilen, maar zij bracht het niet verder dan een diep gekreun. De voeten weigerden haar de dienst; zy stond op het punt neer te storten. Deze woestenij zou haar dood worden. Die was niet voor mensen geschapen tenminste niet voor mensen als Erland en zij. Die was alleen gescha pen voor mensen, die konden leven op een plek, waar geen enkel levend wezen was, mannen met harde knuisten en vrouwen, die niet wisten wat angst was. En die moesten elkaar dan nog steu nen ook. De wildernis duldde geen eenzamen. Die greep zij vast met haar klauwen en verscheurde hen, zelfs als zy met een volle maag in een warme hut zaten. Een koe, een hond! Het deed er niet toe, wat het was als zij alleen maar niet zo eenzaam was! Van boven klonk een dof gehuil. Het was maar een kleine poolvos, maar Imber schrok er van als van een geluid, dat niet van deze wereld was. Zij gooide zich om op haar ski's en vluchtte naar het dal. Met duizelingwekkende snelheid passeer de zij een kleine open plek en verdween in het naaldbos. De zon ging onder, al spoedig straalden de ster ren aan de heldere hemel. De maan kwam op boven de bergen en wierp haar licht over de ein deloze sneeuwvlakten. Onderaan de hellingen en aan de voet van de steile rotsen lagen donkere slagschaduwen koud, hard, vijandig tegenover alle leven. Geen geluid, zelfs niet het minste adem tocht je. Plotseling werd de stilte verbroken. Uit de ber gen kwam een veelvraat aanrennen, de honger van dagen knagend in zijn ingewanden. Hij rende naar de plek, waar hij zijn rendierbuit begraven had. Zonder enige moeite groef hij het halve ren dier op. Hij sloeg zijn tanden in het bevroren vlees. Even rustte hij, luisterend en de snoet naar alle richtingen wendend. Toen ging hij verder met het afknagen van de beenderen, tot ze zo schoon en wit waren als de glinsterende sneeuw. (Wordt vervolgd) Jean-Claude Pascal is een Parijzenaar. bekend chansonnier en filmacteur. 33 jaar oud en opvallend knap van uiter lijk. Zo zelfs, dat hij lange tijd zich alleen maar behoefde te vertonen om toegejuicht te worden. Het heeft hem veel moeite gekost, de aandacht van zijn persoon af te leiden en op zijn werk te vestigen. Voor de Belgische vocalist Bob Benny is het Songfestival 1961 een grote te leurstelling geworden, maar de moge lijkheid dat zijn liedje „September, gou den roos", op tekst van de Vlaamse dichter Wim Brabants en op muziek van Hans Flower, het niet zou doen in de kamp, zat er in. Het was eenvoudig een veel te mooi lied. Beter om tijdens een zang recital te zingen dan om mee te doen in een wedstrijd die aardige deuntjes dient op te leveren. Bob Benny heeft een compliment verdiend voor zijn zang en voordracht en de waardering met één van de 160 weg te geven pun ten kwalificeerde het liedje op zich zelf niet, maar toonde alleen aan dat het niet van het bedoelde genre was. Nederland in de strijd Het is wel interessant eens na te gaan hoe Nederland heeft meegedaan in dit zesde Eurovisie Songfestival. Stellen we nog even voorop, dat wij deze zes maal twee keer hebben gewonnen. In 1056 «het eerste festival) toen 8 landen elk 2 vocalisten en 2 liedjes hadd.en, won Lys Assia voor Zwitserland, en daarna werd het een om-en-om aangelegenheid voor Nederland en Frankrijk, die nu doorbroken is door Luxemburg. W'U kregen de volgende punten zaterdagavond: 2 van Italië (het eer ste land dat werd opgebeld, een goed begin dus!) 1 van Frankrijk, 1 van Duitsland (het land waar Greetje Kauffeld zo dikwijls optreedt cn waar zfj zich nu ook gaat vestigen), 2 van Joegoslavië, en dat was al. Nederland zelf kende punten toe vol gens het inzicht van de jury die onder voorzitterschap van Sicbe van der Zee in de Irenestudio zat Zij gaven Spanje 1 punt, evenals Joegoslavië, Denemar ken, Luxemburg en Italië. Twee Neder landse punten gingen naar Italië en 3 naar Engeland. Frankrijk had een lelijke tegenvaller in de presentatie: Jean-Paul Mauric, die uitstekend zong en een liedje had dat we zeker vaker zullen horen („Printemps") zette zijn tweede refrein verkeerd in en bleef tegen het orkest aan zingen tot het einde. Italië, dat het nu eens geprobeerd had met een vrouwelijke deelneemster. Betty Curtis, bleef ver achter. Hoe merkwaardig de beoordeling van een in totaal 160-koppige jury (van zo ver schillende landsaard!) kan uiteenlopen bleek ook wel uit het feit dat het char mante Finse liedje nóch het vlotte Monegaskische het ook maar tot ergens brachten. Enfin, het was, zoals Piet te Nuyl op- merkte „een fijn en opwindend feestje" of er nu gewonnen werd of niet. In Cannes was het na afloop nog een hele tijd feest en de platenin dustrie heeft nu weer het laatste woord. Want het is helemaal niet ge zegd, dat juist het winnende liedje populair gaat worden, daèrover oor deelt het grote internationale publiek ten slotte zelf. Commentaar TV-monoloog r\AT TRINS SNIJDERS grote kwali- teiten als actrice bezit, heeft zij gisteravond getoond in de emotionele televisie-monoloog „Te vuur en te zwaard" naar een novelle van Ma rianne van Noortwijk-Colijn. Dit spel geeft de zlelestrijd weer van een jonge vrouw, die een liefdesverhouding heeft met een getrouwde man en voor de keuze staat, hiermee te breken of niet. Zij vlucht voor een paar dagen naar Parijs en herbeleeft in slapeloze nach ten het lief en leed van deze verhou ding. Door een bezoek aan het Musée Rodin, waar zij de liefde verbeeld ziet in het marmerstuk ,JJe kus", en Gods bedoeling met de mens ,JJe hand Gods", begrijpt zij, dat God grenzen stelt aan de menselijke liefde en dat geeft haar kracht te breken. De NCRV heeft een goede keus ge daan met dit zeer menselijke stuk dat uiteindelijk de juiste weg aantoont. Trins Snijders kreeg er alle kansen om haar acteertalent te tonen en het werd haar door de gecompliceerde tekst, die half spontaan, half lyrisch was, zeker niet gemakkelijk gemaakt. Opmerkelijk is wel, dat de jonge Liesbeth in dit verhaal niet tot berouw over het gepleegde overspel komt, maar alleen tot erkenning van de grenzen, welke aan dc liefde tussen man en vrouw kunnen worden gesteld en het feit, dat de mens veilig is in Gods hand. Op dit punt zal niet iedereen het met de schrijfster eens kunnen zijn. Voor de voorstelling op zichzelf hebben wij veel lof. Vertegenwoordigers van het protesterend NTS-personeel heb ben de eisen in verband met de salariëring en andere punten van ontevredenheid aan de Raad van Beheer van dc NTS aangeboden cn dit ontmoeten is in rustige en beheerste sfeer verlopen. De voorlopige cis dat vandaag een antwoord moest zyn gegeven, is opge schort, omdat de Raad van Beheer heeft medegedeeld, de kwestie pas in zijn gewone vergadering op dinsdag (morgen dus) te kunnen behandelen. Van NTS-zyde noch van de vakbon den is er op het ogenblik enig commen taar aan de ordeer is een korte perio de van stilte. Aangezien de bedoelde vergadering op dinsdagochtend wordt gehouden, wordt er dinsdagmiddag pas enig antwoord verwacht Intussen vernamen wU, dat de Raad van Beheer de kwestie ernstig opvat. Dc emotionele sfeer van dc vergade ring van het personeel, woensdag nacht gehouden, heeft de Raad ver rast. Men had niet verwacht, dat de grieven zo veelomvattend waren en zo diep zaten. Zc zijn zeker, ook niet met het CAO in de hand, te negéren. Een plotselinge storm zoals nu In Hilversum ls ontstaan, werkt altijd een beetje door. Daarom gaan er nu ge ruchten dat ook in kringen van radio- personeel een protestvergadering wordt overwogen. Met name het technisch cn het ad ministratieve personeel heeft reden tot ontevredenheid over salariëring, zo vernamen wij. Er is eohter nog geen initiatief genomen, wel wordt er druk gepraat, maar de kaarten liggen hier uiteraard heel anders dan bij de NTS: een jonge onderneming die genood zaakt is, vrij jeugdig personeel grote verantwoordelijkheden op te leggen in een bedrijf dat technisch nog in ont wikkeling is. Vara ruilt met Avro radio-zendtijd Op donderdag 23 maart a.s. zal dc VARA tweemaal een uur radiozendtijd ruilen met de AVRO, teneinde in de gelegenheid te zijn reportages van het die dag in dc Rotterdamse Rivièrahal te houden congres van de Partij van de Arbeid te kunnen uitzenden. Die dag zijn er reportages van half elf tot half twaalf en van half twee tot half drie. De voor die uren aange kondigde AVRO-programma's verval len dus. Met het NTS-journaal begint om 8 uur het televisieprogramma. De KRO komt dan van 8.209.35 uur met de uit zending over paranormale begaafdheid, dal besloten wordt met een forumge sprek. Om vijf over hall tien weer een Nederlandse taalles en om 10 uur epiloog. vanavond De NCRV herhaalt om 8.15 uur het hoorspel „Te voet van Yemen naar Je ruzalem" van Miriam Bligh-Grotto. Aansluitend om 9.05 uur, spreekt mevr. E. van Dantzig-van den Bergh over Henriëtte Saold. Om 9.35 uur hoort u opnieuw de pianist Rudolf Firkusny, nu in werken van Martinu cn Flo thuis. Willem Muddc spreekt over het kerk lied tussen 11.05 en 11.35 uur. Met het gevarieerde programma Estafette opent de VARA om half acht het avondprogramma. Om 9.55 uur be gint het programma Marimba en om 10.40 uur een concert door het omroep orkest o.l.v. Carl Caraguly, met werken van Kielland en Palmgren. Programma voor morgen DINSDAG 21 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Do groen teman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Mor genwijding 9.55 Boekbespr 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Pianospel 11.15 V d zieken 12.00 Zang en plano 12.20 Re- geringsultz: V d landbouw 12.30 Land- en tuinbouwmoded 12.33 Lichte muz 13.00 Nws meded en beursber 13.30 Promenade-ork 14.00 Gram 14.40 Schoolradio 15.00 V d vrouw 15.30 Kamermui 16.00 Voordracht 16.15 Gram 16.30 V d Jeugd 17.20 De die renwereld cn wt). lezing 17.30 Lichte muz 18 00 Nws 18.15 Pianospel 18J0 RVU: Techniek en structuur van de samenle ving: Het platteland, lezing door prof dr SJ Groenman 19.00 V d kleuters 19.05 Paris vnus parle 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 Amus progr 21.05 Litteraire quiz 22.00 Ka- mermuz 22.30 Nws. beursber van New York cn meded 22.45 Journ 23.00 Gram Z3.35—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Volaanvoor uit. praatje 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Ben Je zestig? 12.30 Land- en tuln- bouwmeded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platcnnleuwa 13.40 Dansmuz 14.05 Schoolradio 14 35 V d plat telandsvrouwen 14.45 Gram 15.30 Klassieke muz 16.00 V d zieken 16.30 Bidstonde voor de Vasten 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regeringsultz: Een functie van het bestuur ln Nederlands Nieuw- Guinea, door SJ van der Goot. 18.00 Lichte muz 18.20 Gram 18.30 V d Jeugd 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Vasten meditatie 20 00 Gram 20.30 Avondcollege 21.00 Don Giovanni, opera 22 25 Voetbalrep Nederland B—Belglt" B 22.30 Nws 22 40 Gehuwd en ongehuwd lezing 22.55 Ca- barctprogr 23.25 Gram 23.5524.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Documentaire film 20.45 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7