SECRETARESSEN LOPEN WEG Ver woerd: relatie met Engeland nu beter Benelux zoekt eenheid jegens visie-De Gaulle Frans-Algerijns gesprek vindt plaats in Evian MOBOETOE TERUG IN LEOPOLDSTAD T—&.m De stoommachine Uit Westduitse Staatsdienst OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom GD SUNGLASSES Verhouding V.N. niet bëinvloed EventueelEuropa' zonder ons land Juiste datum is nog onbekend Eichmanns zoon over zijn vader Rebellen hebben vliegtuigen Rusk en Gromyko bezorgd over Laos Klok 200 jaar teruggezet LOONBELEID IN DE LANDBOUW In de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is over eenstemming bereikt over een loonadvies voor de landbouw. Dit loon- advies komt neer op een verhoging van de lonen met 3.3 pet. Het zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring aan het college van rijksbe middelaars worden voorgelegd. Daarnaast zal deze hoofdafdeling adviseren tot een verkorting van de arbeidstijd in de landbouw van ca. 50 uur per jaar. Hierdoor wordt ook voor de landbouw voorzien in de mogelijkheid tot invoering van een aantal vrije zaterdagen. RATIONALISATIE MELKBEZORGING In een verordening van het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten zijn voorwaarden gesteld, waaraan door melkhandelaren aangegane ovêreenkomsten ter rationalisatie van de be- zorgroutes moeten voldoen. De verordening schrijft o.m. voor dat, als een dergelijke overeenkomst wordt aangegaan, er een vertrouwens commissie uit de consumenten moet worden gevormd. De verordening verbiedt, in dë overeenkomsten een regeling op te nemen voor de volg orde, waarin de klanten bediend worden. Tot voor kort was de verordening alleen van toepassing op door af zonderlijke handelaren aangegane overeenkomsten, niet op regelingen waartoe bijvoorbeeld een vereniging van handelaren besloten had. Ook kon het bedrijfschap geen sancties uitoefenen als de handelaren zich niet aan de bepalingen der overeenkomsten hielden. b, BEZOEK HEIDSE PEEL De ministers van defensie, landbouw en visserij, sociale zaken en volkshuisvesting, alsook de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, hebben zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan Noord- Limburg. Het ging om de bestemming van de 225 hectaren tellende Heidse Peel. In het gemeentehuis van Venray vond eerst een bespreking plaats met diverse burgemeesters en adviseurs, waarna het gezelschap onder leiding van de commissaris der Koningin in Limburg, Mr. Dr. F. Houben, en de voorzitter van het ruilverkavelingsplan „Lollebeek", een bustocht maakte door het omstreden Peelgebied. Zoals bekend, wil het ministerie van defensie de Heidse Peel be stemmen tot militair oefenterrein, terwijl het ministerie van landbouw deze gronden liever ziet ontginnen. Dat de gemeente Venray een plaats is met grote agrarische mogelijkheden, bleek wel uit de becijfering van Gouverneur Houben, die daarop neerkwam dat Venray per inwo ner over maar liefst 1200 m 2 „groen gebied" beschikt, terwijl het landelijk gemiddelde daarentegen slechts nauwelijks 200 m2 bedraagt. Minister Visser stelde dat door de mechanisatie van de strijdkrach ten, het gebrek aan oefenterreinen alsmaar nijpender wordt. Hij gaf toe dat de Heidse Peel door het karakter van de bodem niet het meest ideale oefenterrein lijkt. Minister Marijnen vond het ruilverkavelings plan „Lollebeek" weliswaar zeer belangrijk voor Noord-Limburg, doch wilde dit plan zeer beslist niet afhankelijk stellen van de bestemming van de Heidse Peel. Mr. Scholten liet zich evenmin concreet uit toen hem gevraagd werd of de Heidse Peel onder defensie mogelijk royaler aan zijn recreatieve trekken zou komen als onder landbouw. Minister Van Rooy bewaarde liever het stilzwijgen. De enige zekerheid waar men thans in Noord-Limburg op aan kan, is dat de definitieve beslissing omtrent de bestemming van de Heidse Peel nu binnen niet al te lange tijd genomen zal worden door de ministerraad. Over éën punt was het hoge gezelschap het met elkaar roerend eens: men had in het Noordlimburgse land van een met zonovergoten en prettige zaterdagochtend genoten. cf! (Van onze correspondent in Bonn) De (goede) secretaressen lopen uit de Bonnse staatsdienst weg! Zij verdienen niet genoeg op de ministeries en de overige (uiter aard vele!) staatsbureaus in en om de provisorische (en naar het oordeel van politieke pessimis- 'k ten welhaast permanente) hoofd stad van de Bondsrepubliek en zoeken een beter-betaald heen komen in het particuliere be drijfsleven. Om aan deze secretaressen-vlucht het hoofd te bieden, heeft de begro tingscommissie van de Westduitse iv Bondsdag thans een additionele post van een half-miljoen mark ingewilligd voor de verbetering van de secreta ressen-salarissen, in de hoop dat een hogere betaling tenminste een deel der jonge (en ook oudere) dames zal kunnen bewegen Vadertje Staat te blijven dienen, inplaats van zich door de moloch Bedrijfsleven te laten op slokken. Bovendien heeft de Bondsdag goed gekeurd. dat de secretaressen van de ,.Bundes"-bureaus in hogere salaris groepen worden opgenomen, hetgeen een verdere verbetering harer sala riëring tengevolge zal hebben. Op het ogenblik kijgt niet meer dan 25 r cent van de secretaressen in de B ner ministeries een salaris in de groep VII van de z.g. „T.O.A." („Tariford- nung) für Angestellte des öffentlichen Dienstes"). Dat betekent, dat een 28- jarige secretaresse in staatsdienst met alle toelagen per maand rond 420 mark netto salaris krijgt. De gro te „Hoop" met alle respect voor de ook voor journalisten onmisbare schrijf- en voorkamerdames op de ambtelijke bureaus wordt (nl. 65 procent) betaald naar groep VI der „T.O.A.d.w.z. zij krijgen 390 mark netto per maand. Daar staat tegen over; dat ik in Düsseldorf een geval ken van een 16-jarig weliswaar zeer knap meisje met een middel bare schoolopleiding en geen verdere bijzondere kennis, dat in een groot handel voor autoaccessoires per maand 350 mark verdient en maar vijf dagen per week behoeft te wer ken. Maar al te vaak wordt een korter of langer dienstverband op een staats- bureau in Bonn gebruikt als spring plank naar een beter betaalde baan in het bedrijfsleven. Men doet er eni ge jaren ervaring op en gaat dan weg. (Over het weggaan als gevolg van huwelijk in een stad als Bonn met zijn surplus aan vrouwen, wil ik dan nog niet eens spreken). De groot ste secretaressen-verliezen heeft het Westduitse ministerie van defensie ge leden: in de laatste anderhalf jaar „deserteerden" er 130 secretaressen. Mogelijkerwijze houdt dit verband met de omstandigheid, dat het depar- 2e Publiek mag in auto Cape Canaveral zien De poorten van de raketbasis Cape j Canaveral zullen op 20 en 21 mei ter ge legenheid van het weekeinde van de strijdkrachten voor het eerst voor het publiek opengaan, l Met hun auto's zullen de bezoekers een I rondrit over de basis mogen maken, waarbij zij echter niet mogen stoppen. Fietsers en wandelaars zullen niet wor- den toegelaten. Sinds Cape Canaveral 11 jaar geleden in gebruik genomen werd is de basis slechts toegankelijk geweest voor men- il sen die daar om beroepsredenen moeten Ij- zijn. In totaal telt de basis meer dan 25 i lanceerinstallaties welke verspreid zijn over het 6000 h.a. De rondrit zal ongeveer een half uur duren. tementale personeel daar moetwer ken onder het scherpe toezicht van de „security", wat wellicht een minder aangename arbeidssfeer schept. Het ministerie van economische zaken verloor er in diezelfde tijd 47 en het ministerie vap arbeid 10. En het is bij de huidige situatie op de Westduit se arbeidsmarkt waar reeds thans de werving heeft ingezet onder de rond 220.000 scholieren, die met het komende Pasen de instituten voor ho ger onderwijs met of zonder einddi ploma zullen verlaten is het geens zins gemakkelijk om een ronde 200 secretaressen-stoelen opnieuw te be zetten. Waarschijnlijk reiken daartoe een half miljoen mark niet. POLAROID De premier van Zuid-Afrika, dr. Verwoerd, die vandaag uit Londen naar Johannesburg zou terugkeren, heeft op een perscon ferentie in de Britse hoofdstad verklaard van mening te zijn, dat de betrekkingen van Zuid-Afrika met Engeland zullen verbeteren door de terugtrekking van Zuid- Afrika. uit het Gemenebest. Hij hoopte, dat een speciale betrek king, zoals die tussen Engeland en Ierland, ook tussen Engeland en Zuid-Afrika kan bestaan. Verwoerd was van mening dat de terugtrekking van Zuid-Afrika in geen geval van invloed zou zijn op de be trekkingen met de Verenigde Naties. Deze betrekkingen staan geheel los van elkaar en hebben niets met elkaar te maken. Op de vraag, waarom hij van mening was dat apartheid juist was terwijl het grootste gedeelte van de wereld zich er tegen verklaarde, antwoordde hij dat al leen Zuidafrikanen de unieke aard van hun problemen konden begrijpen. De wereldopinie was gebaseerd op wat hij noemde de valse voorlichting door de tegenstanders van Zuid-Afrika. Harmonie Uit de Paascqllectie van Gina De nies uit Londen komt deze hoed, ge tooid met een enorme margriet. Het hoedje, dat de naam „Lady Day" draagt, is van zwart stro, de brede rand is gezet met witte zijde. Het hoofd onder het hoedje is van Isobel Babianska. De drie Benelux-landen zullen op ambtelijk niveau alsnog trach ten overeenstemming te brengen in hun standpunt jegens de voor stellen van president De Gaulle voor de politieke organisatie van het „Europa van de zes". Hiertoe hebben de drie ministers van bui tenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg zaterdag tijdens een gesprek in Brussel besloten. De deskundigen van de drie landen zullen morgen in de Belgische hoofdstad bijeen komen om afzonderlijk aan de hand van richtlijnen van de ministers van buitenlandse zaken een gezamenlijk Benelux-standpunt te formuleren. Noch minister Luns, noch minister Wigny wilden vragen over de aard van de richtlijnen beantwoorden. De Belgische minister, die de voorstel len van De Gaulle heeft aanvaard zei, dat eenstemmigheid onder de zes landen voor aanvaarding van de plannen nood zakelijk is. Inmiddels menen Parijse correspon denten, dat een oplossing nog lang niet gevonden is, aangezien Nederland zijn besluit handhaaft: geen politiek Europa zonder Engeland. Men meent zelfs te weten, dat Neder land liever een politiek „Europa der vijf", dus zonder Nederland, zal zien ontstaan, dan mee te werken aan een politiek Europa zonder Engeland. Het mag wel als zeker worden aangenomen, dat minister Luns vastbesloten Is zijn standpunt te blijven verdedigen. Over hun afzonderlijk gesprek over de Schelde-Rijn verbinding deelden de ministers Luns en Wigny mee, dat enkele Belgische suggesties ter bevor dering van een oplossing van dit vraagstuk aan de Nederlandse regering zullen worden voorgelegd. De Belgi sche minister zei, dat er spoedig een oplossing moet komen „of men moet toegeven dat er een oplossing is te vinden". Geslaagde raketproef van de Ver. Staten Een Amerikaanse „Mercury" ruimte cabine van het type waarmee dit jaar een bemande ruimtevaart zal worden gemaakt, is zaterdag beproefd. De ca bine werd met behulp van een raket tot ca. 12 km hoogte geschoten, steeg ver volgens, los van de raket, tot ongeveer 15 km. en daalde aan een parachute. Door sterke wind kwam de cabine on geveer 22 km. van de plek waar zij vol gens de berekeningen had moeten neer komen. Een ruimtevaarder zou vlucht hebben overleefd, zo is ver klaard. De apartheid is in grote kringen vereenzelvigd met rassenonder scheid. Maar de bedoeling van de apartheid was juist het scheppen van harmonie en het uitbannen van rassenonderscheid. „Vergelijk het rassenonderscheid in de Ver. Staten en ook in Engeland, waar de posi tie van de blanke veilig is en de gekleurde in de minderheid is", zei dr. Verwoerd. Hij besloot zijn kort onderhoud met de pers met de woorden: „Wij zullen voortgaan met onze politiek om recht te doen aan zowel blank als zwart door voor beide groepen volledige mogelijk heden te scheppen voor geluk, welvaart en zelfregering". De Australische premier Menzies liet zich op de persconferentie vol sympa thie uit over de houding van Zuid-Afri ka, in tegenstelling tot de bittere com mentaren van andere Gemenebestpre miers. „Ik zou de aanvrage voor lid maatschap van de Commonwealth ook ingetrokken hebben als ik in de plaats van Verwoerd zou hebben gestaan", al dus Menzies, die de toekomst van het Gemenebest bijzonder somber inzag. Demonstraties In Londen hebben gisteren ongeveer 2.000 personen deelgenomen aan een protestbetoging tegen de politiek van Zuid-Afrika inzake de rassenscheiding. Ongeveer dertig personen werden ge arresteerd. Ook werd een protestvergadering ge houden, die een resolutie aannam, waarin de Gemenebestpremiers gelukge wenst werden met de aandacht, die zij besteed hadden aan de „diepe en mo rele weerzin, die de beschaafde wereld koestert voor de racistische politiek van Zuid-Afrika. Vertegenwoordigers van de Franse regering en van de Alge rijnse opstandelingenregering zul len woensdag bijeenkomen voor het regelen van technische pro blemen zoals de veiligheid van de beide delegaties. De eigenlijke onderhandelingen zullen plaats vinden in Evian, een plaatsje aan het meer van Genève. Hoewel men aanneemt dat het gesprek over twee weken zal plaats hebben is er nog geen officiële datum ge noemd. Naar men verwacht, zullen de delega ties van Franse zijde worden geleid door de minister van Algerijnse zaken Jozé en van Algerijnse zijde door de plaatsvervangend premier, Belcacem. Intussen heeft Soustelle, die scherpe kritiek heeft op het Algerijnse beleid, verklaard, dat de besprekingen worden geopend in het slechtst denkbare kli maat. Alle eisen die bij het referendum zijn geproclameerd, en die vele Fran sen noopten „ja" te stemmen, zijn al opgegeven, aldus Soustelle. De Franse premier Debré heeft ge zegd, dat Frankrijk van plan is zijn economische en politieke belangen in Algerije te beschermen ongeacht of de Algerijnen zich voor onafhankelijkheid zullen uitspreken. De leider van de Al gerijnse nationale beweging, die gema tigder is dan de F.L.N., heeft geëist dat zijn organisatie ook vertegenwoordigd zal zijn op de komende onderhandelin gen in Evian, waar officieren van de Advertentie Kunt U door een GEZWOLLEN GROTE TEEN geen •MODERNE SCHOENEN dragen De mode schrijft elegante, puntige schoenen voor. Maar, Indien U aan een gezwel of knobbel aan de grote teen lijdt, kunt U ze niet dragen. Dalet Balsem zal U snel van deze hinderlijke en pijnlijke aandoening ver lossen. Dalet Balsem bezit een opmerkelijke inwerkingskracht, die zijn drievoudige wer king op de oorzaak van de kwaal verklaart: 1) Verjaagt de pijn. 2) Heft de aandoening op. 3) Vermindert de hinderlijke zwelling en mgakt zodoende Uw voet weer slank. Dank zij een eenvoudige behandeling met Dalet Balsem zult ook U, zoals talloze andere vrouwen, Uw normale vorm van voet her vinden en de modernste modeschoenen kun nen dragen. Overtuig Uzelf en neem de proef met Dalet Balsem! Haal vandaag nog een tube bij Uw apotheker of drogist. Levenslang voor twee hoge functionarissen Het hof van appel te Seoel heeft twee hooggeplaatste functionarissen van de regering van Syngman Rhee tot levens lang veroordeeld wegens een poging tot moord op dr. John Chang, die thans mi nister-president is. De beide beklaagden, die eerder door een lagere gerechtelijke instantie vrij gesproken waren, zijn de voormalige minister van binnenlandse zaken Lee Ik-Heung en de voormalige burgemees ter van Seoel Yim Hung-Soon. Verder veroordeelde het hof van ap pel vier voormalige hoofdambtenaren van de politie tot 15 jaar gevangenisstraf ieder. De moordaanslag op Chang heeft in september 1956 in een schouwburg in het centrum van Seoel plaats gehad. Chang werd licht gewond door een kogel. Demonstraties in Oslo tegen atoombewapening Een menigte van naar schatting 45.000 Noren nam gisteravond deel aan een betoging tegen atoomwapens, die voor het stadhuis van Oslo werd gehouden. Uit vier punten van Oslo waren de demonstranten opgetrokken naar het stadhuis. Tegelijkertijd werden soortgelijke de monstraties gehouden in tenminste een dozijn Noorse steden. De demonstraties waren georganiseerd door een niet-communistische groep, bij genaamd „De dertien". Onder de demonstranten bevonden zich vele jonge mensen, maar weinig communisten. Een van de sprekers bij het stadhuis was de socialistische directeur van ge zondheidszaken. Karl Evang, die bekend staat voor zijn verzet tegen de NAVO. .Hij verklaarde:„Wij maken onze me ning bekend aan de machtigen buiten ons land die ons proberen te bewegen atoomwapens te aanvaarden". Franse veiligheidsdiensten reeds uitge breide voorbereidingen voor de ontmoe ting treffen. De burgemeester van Evian heeft zijn eerste dreigbrief al ont vangen. Ten slotte heeft premier Bourguiba van Tunesië verklaard de indruk te hebben dat thans aan alle voorwaarden is voldaan voor succesvolle onderhande lingen. Hij was er vast van overtuigd, dat president De Gaulle thans heeft be sloten de weg te kiezen die naar vrede in Algerije leidt. Dat blijkt ook, aldus Bourguiba, uit de Franse wil het de op standelingen zo gemakkelijk mogelijk te maken. Als een verzoenend gebaar voor de besprekingen beginnen zou men over wegen Ben Bella naar een comfortabe ler gevangenis over te brengen. Vijf Afrikanen gewond bij ongeregeldheden Bij ongeregeldheden, die gisteren uit braken tijdens een vergadering van de nationale democratische partij in Boela- wayo (Zuid-Rhodesië). waarbij 30.000 Afrikanen tegenwoordig waren, werden drie Afrikaanse politieagenten en twee Afrikaanse burgers gewond. Volgens de politie hebben de Afrikanen de slachtoffers met stenen bekogeld. Journalisten en fotografen die de ver gadering van deze Afrikaanse partij bij woonden in een oude inheemse lokasie moesten zich onder bescherming van de politie stellen. De vergadering verliep geheel ordelijk totdat aan het einde een gedeelte van de menigte met stenen ging gooien naar de politie. Maar daarvoor hadden de organisato ren van de vergadering verschillende malen een beroep gedaan op enkele groe pen om zich te onthouden van ordever storingen. De laatste ernstige relletjes vonden in oktober plaats, toen zeven Afrikanen werden doodgeschoten in Salisbury en Gwelo. „Ik draag een van de meest gehate namen in de wereld", schrijft de 25-ja- rige zoon van Adolf Eichmann, „maar ik houd nog steeds van de man, die mij het leven gegeven heeft." In het nummer vau Parade, een Amerikaans weekblad dat op 19 maart uitkwam, vertelt Nicolas Eichmann het verhaal van zijn jeugd. Nicolas Eichmann werkt in Buenos Aires als liftinstallateur. Hij trad m maart 1959 in het huwelijk met een Ar gentijns meisje en zij hebben een een jarig dochtertje. Over de misdaden van zijn vader schrijft Nicolas: „het is niet gemakke lijk voor een zoon om zulke dingen van zijn vader te geloven. Als kleine jon gen hield ik van hem. „Ik zag hem weinig tijdens de oorlog, en in Argentinië herkende ik niet mijn vader in oom Ricardo". Nicolas vertelt hoe tijdens de oorlog zijn vader een speciaal opgeleide poli tiehond voor hem kocht om hem in Praag, waar zij toen woonden, te ver zeilen. „Zelfs toen, moet vader onge rust zijn geweest over represailles te gen zijn gezin". In Argentinië ontmoetten hij en zijn moeder „oom Ricardo". VS willen comm. China niet in de VN Naar verluidt werkt de Amerikaanse regering aan een plan, waarmee aan de Verenigde Naties aangetoond moet wor den hoe moeilijk het is communistisch China een zetel in de V.N. te geven. Volgens diplomatieke zegslieden te Washington zouden de Verenigde Naties een geïnternationaliseerd Formosa krachtens dit pla.n vrijheid en onafhan kelijkheid moeten waarborgen. Een dergelijk plan is eens ter tafel ge bracht door minister-president Clement Attlee van Groot-Brittannië. Zowel com munistisch als nationalistisch China hebben het toen onaanvaardbaar ge noemd. Sindsdien is premier Tsjoe en-Lai van communistisch China nog verder gegaan door te verklaren dat Peking geen V.N.- zetel zou kunnen aanvaarden zolang Formosa niet aan hem overgedragen was. Generaal Moboetoe is na een raadselachtige afwezigheid van zes weken in Leopoldstad terug gekeerd. Hij wilde niets mede delen over de rol, die hij denkt te spelen in de voorgestelde Kongolese confederatie of over zijn houding met betrekking tot de breuk tussen de V.N. en Kasavoeboe's kabinet. Het enige wat hij zei was: „Ik heb een be zoek gebracht aan mijn solda ten." Daarna ging hij naar een mis, die werd opgedragen voor 15 te Stanleystad na de dood van Loemoemba terechtgestelde politieke gevangenen. Intussen proberen Maleise VN-troe- pen en Loemoembistische militairen in de provincie Kivoe een eind maken aan het optreden van een godsdienstige sekte, die alle blanken wil doden in het gebied van Kasongo. De Belgen hadden deze sekte met kracht onderdrukt, maar als gevolg van het wegvallen van alle gezag zijn de leden er van weer actief geworden. 2y zyn gewapend met pijl en boog, (Advertentie) "°i iet» »eet n„ HETS narieu /ft eeft fioftfce Kij, De 35-jarige hoogleraar in de geografie aan de universiteit van Michigan, dr. Charles W. Boas, heeft zijn academische loopbaan vaanvcl gezegd om cir cusclown te worden. Van daag is hij met zijn vrouw en vier kinderen in een nieuwe woning, een cir cuswagen, op weg gegaan met het circus „De penny brothers". In het middeleeuwse Beierse stadje Wolframs- Eschenbach is een inge wikkeld net van onder aardse gangen gevonden. Het is ruim 600 jaar oud en kan goede diensten bewijzen als schuilplaats in geval van een atoom bombardement. In het derde achtereen volgende jaar heeft Noor wegen nu zomertijd. Zon dagnacht werd de klok een uur vooruit gezet. Deze tijd zal tot 17 september gehandhaafd blijven. I Gary Davis, die zich we reldburger nummer een noemt, werd zaterdag aan gehouden toen hij van het vliegveld bij Hamburg wilde vertekken zonder paspoort. Hem werd een technische overtreding ten laste gelegd: schending van de paspoortvoor schriften. I Vrijdagavond is op 78- jarige leeftijd overleden de grootmoeder van ko ning Hoessein van Jorda nië, koningin Musbah van Jordanië. Zij was gemalin van wijlen koning Ab- doellah, de stichter van het koninkrijk Jordanië. I De bewoners van Foula, het kleinste eiland van dc Shetland-eilanden, die ten noorden van Schotland liggen, zijn sinds 4 januari van de buitenwereld af gesloten als gevolg van een onafgebroken storm. Al het mogelijke wordt thans gedaan om de on geveer vijftig leden tel lende eilandgemeenschap van voedsel te voorzien. I Koningin Fabiola en ko ning Boudewijn van Bel gië zijn zaterdag in de Franse hoofdstad Parijs aangekomen na een va kantie van enkele weken in Sevilla (Spanje) te hebben doorgebracht. Het paar dat in een Belgisch militair vliegtuig reisde, zal vermoedelijk vandaag naar Brussel terugkeren. I De perschef van president Kennedy, Pierre Salinger, zal volgend jaar op uit nodiging van het bestuur van het „Nederlands ge nootschap voor public relations" op het congres van dit genootschap een rede houden. I In het K.L.M.-gebouw in Den Haag zijn zaterdag avond prijzen uitgereikt aan leden van de jeugd- luchtvaartbrigade die jn 1960 de beste prestaties hebben geleverd. De Szesze-trofee, bestemd voor de beste luchtvaart cadet, kreeg cadet Bakker uit Amsterdam. I De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, drs. Stijkel, heeft zaterdag in Nijmegen met het luiden van een grote bronzen klok het coöpe ratieve vervoerscentrum „De klok" officieel ge opend. 551) Toen wij nog 10 jaren van oorlog met Spanje voor de boeg hadden, publiceerde de Italiaanse werktuigkundige Branca een ge schrift waarin een van de ondste toepassingen van de stoom werd be schreven. Door de stoom met kracht tegen een schoepenrad te laten bla zen, bracht hij met dit toestelletje tandraderen en hefbomen in bewe ging, waardoor de stamper van een vijzel mechanisch op en neer werd bewogen. Hoewel we alle waardering moeten hebben voor dit mechaniek, herken nen we hieruit toch nog niet het beginsel van de stoommachine. Ook andere ontwerpeD uit die tijd, zoals de stoommachine van de markies van Worcester, waarop in 1663 patent werd verleend, had den met het thans gebezigde beginsel nog weinig uit staande. Weliswaar werd hier met stoom gewerkt, maar deze stoom werd niet gebruikt voor het op en neer bewegen van een zuiger. De eerste uitvinder die een stoom machine met zuiger construeerde, was Denis Papin, een gewezen as sistent van Huygens. Ook Huygens zelf had zich reeds aan de zuiger machine gewaagd door buskruit in een cylinder te laten ontploffen, waardoor een zuiger naar boven werd bewogen en door het aldus ontstane vacuum tevens weer naar beneden werd gedrukt. Op die wijze kon water worden opgepompt, maar het gehele systeem was nogal omslachtig en niet geheel van gevaar ontbloot. een klein bootje te construeren, waarin de stoommachine een water wiel deed draaien. Door de schoe pen die aan dit wiel wareu bevestigd, werd het scheepje voortgestuwd. Dat was in het jaar 1767, dus precies 20 jaar vóór James Watt de eerste luier aan kreeg. Inmiddels hadden ook anderen zich aan het construeren van meer of minder betrouwbare machines gezet. En hoe gebrekkig vele modellen thans in onze ogen ook mogen schij nen, we dienen toch te waken tegen onderschatting van deze eerste pro- dokten. De machine, waarvoor Sa ve rny ln 1698 patent verkreeg, moge dan de geringe capaciteit van slechts 1 paardekracht hebben bezeten, zij zoog per uur toch 15 ton water uit de mijnen en ver wierf daardoor de naam „vriend der mijnwerkers". Voortdurend on dergingen de ma chines verbeterin gen, waaronder in het bijzonder ook moeten worden ge noemd de principi ële veranderingen, aangebracht door James Watt, waardoor het arbeids vermogen per ton gewicht verdrie voudigde. Maar dat was pas in 1769, dus welgeteld 62 jaar nadat Papin zün eerste proefvaart maakte. We gunnen Watt dus van harte alle eer die hem toekomt, maar hU is heslist niet de uitvinder van de stoomma chine. Daaraan hebben talloos velen meegewerkt en verbeteringen aange bracht en James Watt heeft daaraan zeer belangrijke bijdragen geleverd. Méér niet. En het verhaaltje van de p.nln klepperende deksel kunnen we dus Papin volgde de voetsporen van de -,,i. WH.rl.n.l*. „ifviL... „i li., n"r P™"""»nd «m-U-en. grote Nederlandse uitvinder; hij liet de zuiger echter niet door buskruit, maar door stoom naar boven bewe gen. Ondanks de geweldige tech nische problemen waarvoor hij zich gesteld zag, slaagde hij er toch in Nu we het toch over techniek heb ben, weet U dat met een springlading een ontploffing in één richting kan worden bewerkstelligd? Daarover een volgende keer. speren en eigengemaakte geweren. Niet alleen blanken, maar ook Kongo lezen zijn hun leven niet meer zeker. In het noorden van Katanga kwa men de bemanningen vap drie VN- helikopters in grote moeilijkheden, toen een der toestellen motorstoring kreeg. Schreeuwende baloeba-krijgers omringden de helikopters en begon nen de Zweden af te ranselen. Binnen enkele minuten verscheen een pa trouille van Ethiopische VN-troepen, die de Zweden nog op tijd konden ontzetten, zij het nadat zij het vuur hadden geopend op de baloeba's. Er zouden daarbij heel wat doden ge vallen zijn. De rebellen in Stanleystad, die de macht uitoefenen in Oost-provincie en Kivoe, hebben een eigen luchtvaart maatschappij opgericht. De vliegtui gen, die waarschijnlijk door Egypte worden „geleverd", zullen worden ge bruikt voor het vervoer van „voor raden" van Cairo naar Stanleystad. Zoals men weet, is het vervoer over land onmogelijk gebleken, omdat Soe dan weigerde, zijn grondgebied hier voor open te stellen. Vermelden we nog, dat Ceylon heeft aangeboden een bataljon naar Kongo te zenden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk heeft zater dagavond gedurende vijf uur besprekin- gen gevoerd met zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko. Het was de eerste ontmoeting van beide ministers sinds de mislukte topconferentie van vo. rig jaar. Na afloop van het onderhoud werd een communiqué uitgegeven, waarin de mi nisters verklaarden een openhartig ge sprek te hebben gevoerd over een ver scheidenheid van onderwerpen van ge meenschappelijk belang. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, zei dat onder meer over Laos was gesproken. Waarnemers zei den dat de V.S. van plan waren de Sowjetunie mee te delen, dat zij So\v- jet militaire hulp aan de linkse strijd krachten in Laos ernstig opvatten. Volgens diplomatieke kringen vorm den de besprekingen een begin van een periode van „rustige diplomatie" waar bij de V.S. willen bereiken dat de Sow jetunie oplossingen aanvaardt voor de crises in Laos, Kongo, voor ontwape ning en andere internationale proble men. De bezorgdheid over Laos over schaduwde de vriendschappelijke sfeer. Advertentie Eon Brits infanterieregiment zal de volgende maand de klok 200 jaar terug zetten bij een poging om mijnwerkers ln. Yorkshire warm te maken voor de militaire dienst. Een officier, een ser geant en een trompetter, gekleed in scharlakenrode uniformen en met prui ken op van hetzelfde model als die welke men in 1755 placht te dragen, zullen te paard door ce mijnv erkers- dorpen trekken om soldaten te werven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5