JHIeuti»e Jüdïtsrtje (Courant RAHMAN geeft zijn pogingen op Commentaar Bizar relaas van „vliegende opa" NIEUWS in één oogopslag- BON Zwagers bij de pier van H. v. Holland verdronken Klinkende zege voor Adenauers C.D.U. Cmta) Secretaressen lopen weg Tweemaal bouwkunst „Ik voorspel grote ellende en rampen" Bussen en auto's botsten: 3 doden Door opkomend water verrast Aanrander kleuter gearresteerd VeefclesSi I/O tul will Sa|l? MAANDAG 20 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-aideling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Ut. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantwstfrlj is ghebleoea mgn bert ia tegljcaspotf Eenenveertigste jaargang no. 12129 tie pagina 5 De premier van Malaya, Abdoel Rahman, heeft verklaard dat hij niet veel meer kan doen, nu beide partijen in het geschil over Nieuw-Guinea hebben geweigerd zijn voorstellen voor een beheer over het omstreden gebied te aanvaarden. De verhouding tussen kerk en staat in Polen is ernstig ver scherpt door de beschuldiging van partijleider Gomoelka, dat de r.k. Kerk in Polen onder invloed van het Vaticaan syste- i matisch strijdt tegen de staat. Kardinaal Wyszynski reageerde met de verklaring, dat de organisaties in Polen het atheïsme verbreiden. Bij de verkiezingen voor gemeente- en streekraden in Noord- rij nland-Westf al en en Nedersaksen heeft de C.D.U. een grote overwinning behaald. Voor de eerste maal zijn de socialisten uit hun rol van sterkste partij verdrongen. Woensdag zullen de laatste besprekingen ter voorbereiding van de officiële onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingenregering worden gehouden. De onderhandelingen zelf zullen geschieden in Evian, aan het meer van Genève. Zuid-Afrika zal voortgaan met zijn politiek om recht te doen zowel aan blank als aan zwart door voor beide groepen vol ledige mogelijkheden te scheppen voor geluk, welvaart en zelf regering, aldus heeft premier Verwoerd bij zijn vertrek uit Londen verklaard. De ministers van buitenlandse zaken der drie Beneluxlanden zullen streven naar een gemeenschappelijk standpunt ten aan zien van de plannen van De Gaulle voor de politieke organisaties van het „Europa van de Zes". Door dit uitzicht werd een Duitse fo tograaf gefascineerd staande op de hypermo derne verkeersbrug over de Rijn in Keulen zag hij de eeuwenoude Dom, als het ware ingelijst in de slanke lijnen van die stalen pijlers. Middel eeuwse bouwkunst ge vat in de bouwkunst van i onze eeuw. Het zou dwaasheid zijn deze beide bouwwerken te gaan vergelijken. De Dom I is een kerk een bouwwerk ter ere van God en voor Hem achtte men het schoon- I ste maar nauwelijks goed genoeg. Kunstenaars heb- I ben er hun leven aan ge- I wijd en so op hun wijze hun geloof uitgedragen. En de brug is een verkeers- I brug met als eerste en I voornaamste doel een voor het moderne verkeer doel treffende verbinding te leggen tussen beide oevers van de Rijn. Nu geeft de bouw van een brug kansen: men kan er een sierlijk lijnenspel nastreven, harmoniërend met de omgeving. Daar is men in Keulen bijzonder goed in geslaagd, zodat men ook in dit geval kan spreken van een kunstwerk dat het oog voldoening schenkt. Echter, ook zonder te gaan vergelijken roept een foto als deze gedach ten op over vroeger en nu. Vroeger toen men nog „tijd had" nu, nu de woorden „geen tijd" ons in de mond bestorven liggen. De brug ligt er omdat we geen tijd willen verliezen —het gevaar is er ook dat we voor de Kerk .geen tijd meer" hebben. Met, moge lijk, de kans dat we ook voor God geen tijd meer hebben. Gegrepen als we zijn door de jacht van iede re dag. De dagelijkse krant is een stukje van die dage lijkse jacht. De moderne krant is immers zo inge richt dat de lezer in wei nige ogenblikken toch op de hoogte kan komen van wat er aan nieuws is in heel de wijde wereld. Maar zelfs in een moderne krant behoort het toch zo te zijn, dat zij u, al is het maar heel even, toch uw chris ten-zijn raakt Dat zij u toch, al is het maar heel even, doet beseffen dat Gods Evangelie het groot ste nieuws is van alle tij den. Dat kan alleen een christelijke krant. De krant waarop u geabonneerd bent. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang ik graag het boek Hp Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Op rijksweg 15 bij Tiel reed een busje op een stilstaande tankauto. De 17-ja- rige B. H. Huigen uit Zwijndracht kwam om het leven. Zijn 29-jarige halfbroer B. Roubos uit Tiel, die het busje be stuurde, werd ernstig gewond.. Ook op de rijksweg Breda-Roosen- daal reed gisteravond een personenauto op een busje. De bestuurder daarvan, de 25-jarige J. C. van Batenburg uit Sprudel, kwam om het leven. In Driebergen waren het een bus en personenauto die frontaal met elkaar in botsing kwamen. De bestuurder van de personenauto, de 66-jarige J. van der Heide uit Utrecht, overleed ter plaatse. Zijn echtgenote werd ernstig gewond. In Eindhoven reed de 12-jarige A M. Bos met haar fiets tegen een trekker met oplegger. Ze was op slag dood. DE PREMIER VAN MALAYA, toenkoe Abdoel Rahman, heeft zaterdag te Londen de mening te kennen gegeven, dat een oplossing van het Nederlands-Indonesisch geschil over westelijk Nieuw-Guinea nog ver af is omdat beide landen weigeren hun opvatting prijs te geven. vrk heb geprobeerd", zeide hij. „een vreedzame oplossing tot stand te brengen. Ik had een plan om het betwiste gebied een zekere vorm van beheerschap te geveri onder Indone sisch mandaat. Dit zou een over gangsvorm zijn voor de definitieve overneming van het betwiste gebied door Indonesië, maar noch Nederland noch Indonesië hebben het destijds aanvaard en hun standpunten zijn sindsdien niet gewijzigd. Luns vroeg mij mijn pogingen in het beschil te bemiddelen voort te zetten. Maar ik kon* niet veel doen omdat geen van beide landen naar rede wil luisteren. Beide landen waren onvermurwbaar Er is zo veel haat utssen beiden lan den." De jongste maatregel van Indone sië om alle betrekkingen met Neder land te verbroeken had volgens de (Van onze speciale verslaggever) rpWEE ZWAGERS, beiden Rotter- dammers, zijn gisteren op de Noorderpier van Hoek van Holland door het opkomend water verrast en onder de ogen van de kustwacht ver dronken. De slachtoffers, die aan het hengelen waren, zijn de 51-jarige W. Debel uit de Akkermanstraat en de 46-jarige C. Tiggelman, van beroep kruidenier, uit de Veerlaan. Het lijk van de eerste spoelde op het strand voor het seinhuis aan. Dat van de tweede was gisteravond nog niet ge vonden. Het drama speelde zich 's middags om vier uur af. Dc kustwacht J. Riedyk zag van het seinhuis uit beide mannen op het eerste baken staan, de hengels nog uit, en blijkbaar onbewust van het gevaar, dat hen bedreigde. Bij een s traffe noordwes tenwind was het water toen al tot 118 palm gestegen, terwijl 116 palm als de uiterste limiet wordt gezien om nog zon der hulp van de pier aan wal te komen. Overwegende, of hij de reddingboot zou waarschuwen, zag de heer Riedijk de hen gelaars het baken verlaten, met de bedoe ling terug te gaan. De golven s loegen toen al over de p ier heen, en de mannen beseften kennelijk dat ze in moeilijkheden verkeerden. Ze gaven elkaar tenminste een arm om dat steviger op de benen te kunnen staan. Het eerste zeetje konden ze houden, maar bij het tweede zeetje verloren ze het evenwicht. Beiden verdwenen in de Wa terweg. Pas een minuut of acht later kwam het lichaam van een van hen, naar later bleek dat van de heer Debel weer boven. Het werd door een golf over vrijetijdsverf kwaliteitsverf FLEXA verkrijgbaar bij I Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 de pier heen geslagen en spoelde op het strand aan. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. Groot alarm In het seinhuis was inmiddels groot alarm gegeven. De grote zowel als de kleine reddingboot voeren uit, en begon nen met de veerboot van Arie Prins en een afhaalboot van het Rijksloodswezen een speurtocht over het water. Anderhalf uur later werd het zoeken gestaakt, en de hoop om de vermiste heer Tiggelman nog levend aan te treffen, opgegeven. Een tragische omstandigheid was wel dat de vrouw van de heer Tiggelman, een zoontje en een vriendje van de laatste in een auto op het parkeerterrein op de twee mannen zaten te wachten. Ze hadden ook op de pier gestaan, maar waren iets eerder teruggegaan. Toen de kleine reddingboot voorbij het seinhuis voer, werd er van b ovenaf geschreeuwd: „Je moet bij het eerste ba ken zijn!" Mevrouw Tiggelman, die dit hoorde, en wist dat haar man en zwager daar aan 't hengelen waren, stuurde on middellijk haar zoontje en diens vriendje weg om te kijken wat er aan de hand was. De knapen renden de pier op en vonden als eersten het toen reeds aangespoelde lijk van de heer Debel. toenskoe „de koude oorlog bijna tot een kookpunt gebracht". Moeilijkheden op komst „Ik voorzie moeilijkheden. Het zal mU leed doen als er moeilijkheden ontstaan omdat Nieuw-Guinea op een kruispunt ligt tussen Europa en het Verre Oosten en andere landen er bij betrokken kun nen. Ik kan voorspellen dat de toekomst veel ellende en rampen zal brengen. Ik wilde niet dat de Indonesische re gering zou denken, dat Ik in deze zaak de partij van de Nederlanders had ge kozen. Ik heb de Indonesische ambas sadeur, die mU op mijn eigen verzoek kwam bezoeken, op de hoogste gesteld van de kern van mijn onderhond met Luns." Als er niets gebeurt De. toenkoe deelde mede, dat hij pre mier Macmiilan had uitgenodigd in oktober naar Malaya te komen. De jour nalisten vroegen hem of Macmiilan niet in het conflict kon tussenbeiden komen, waarop de toenikoe antwoordde: „Mac miilan komt in oktober en als er voor die tijd niets gebeurt, komt het mij voor dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat hij naar Indonesië gaat en president Sukarno bezoekt." Op een vraag of er een mogelijkheid was voor een beheeitschap, waarbij In dia. Malaya en Australië zouden betrok ken zijn, antwoordde de toenkoe, dat dit zijn plan was geweest, maai- dat dit afhing van de bereidheid der beide lan den om een beheerschap te aanvaarden Daar noch Indonesië noch Nederland het wilde aanvaarden, had het geen zin met het voorstel voort te gaan. Indonesië wilde een beheer alleen als middel voor de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. De Nederlanders wilden het zoniet. Hij ontleende premier Nehroe van In dia te hebben gevraagd zijn invloed aan te wenden. Volgens A.F.P. werd de toenkoe gevraagd: „Gelooft u niet dat Ne derland de zaak vertraagt door wei teltjk Nieuw-Gutnea te willen behou den cn dat de Nederlandse houding te vergelijken ls met de politiek van Zuid-Af rika?", antwoordde de pre mier: „Zeker niet. De Nederlanders hebben maatregelen genomen om de vooruitgang van de plaatselijke be volking te verzekeren cn hebben on afhankelijkheid aan westelijk Nieuw- Guinea beloofd." Voor vervolg zie pagina 11 De minister-president, prof. dr. J. G. de Quay, op reis door Suri name: samen met de Surinaamse premier, mr. S. D. Emanuels, vaart hij in een korjaal naar Affobabba. De Luxemburger Jean Claude Pascal heeft in Cannes het Eurovisie- liedjesfestival gewonnen. Hij krijgt de eerste prijs uit handen van Tessa Beaumont. (Meer hierover in de rubriek Ethergolven op pagina 7) F)E Christelijk-democratischc unie van dr. Adenauer heeft bij de verkiezingen voor gemeente- en streekraden in de deelstaten Noord- Rijnland-Westfalen en Nedersaksen een belangrijke overwinning ge boekt, die ten koste van de sociaal democraten is gegaan, Voor de eer ste maal is bij de gemeenteraads verkiezingen de S.P.D. wier ge meentepolitiek altijd meer bij het publiek schijnt te hebben aange slagen dan die van de C.D.U. uit de rol van de sterkste partij ver drongen. In de beide deelstaten namen bijna 15 miljoen kiezers aan de verkiezingen deel. Dat is ongeveer de helft van het gehele Westduitse kiezerscorps. De S.P.D. behaalde in Noord-Rijnland- Westfalen rond 3,4 miljoen stemmen, te genover 3,3 miljoen in 1956, toen de vo- ige gemeenteraadsverkiezingen werden gehouden. De C.D.U. sprong naar 3,7 miljoen stemmen, vergeleken met 2,8 in 1956 Belangrijk waren ook de winsten die de liberale vrije democratische partij in Noord-Rij nland-Westfalen heeft ge boekt. Zij kreeg met rond 851.000 stem men een winst van 120.000 stemmen. De stempercentages bedroegen: S.P.D. 40,7 (44,2 in 1965), C.D.U. 45 procent (38,2) en F.D.P. 10,2 (9,6 procent). In Nedersaksen was het beeld ongeveer hetzelfde voor wat de twee grootste partijen betreft: de S.P.D. behaalde 38 procent van alle stemmen tegen 38,6 procent in 1956 en de C.D.U. 28,5 tegenover 20,5 procent in 1956. De vrije democraten vielen terug van 15,4 tot 9,4 procent der stemmen, hetgeen in Nedersaksen kan worden toe geschreven aan het streven van de lo kale liberale leiders om voor de ko mende algemene verkiezingen een fusie aan te gaan met de Vluchtelingenpartij. Voor de sociaal-democraten die in de gemeenteraadsverkiezingen in verschil lende andere deelstaten de laatste maan den telkens aanzienlijke stemmenwinst hadden geboekt, zijn de resultaten van gisteren in Noord-Rijnland-Westfalen en Nedersaksen een ernstige teleurstelling. Een waarschuwing zijn zij verder voor de burgemeester van Berlijn, Willy Brandt, die vandaag is teruggekeerd van zijn pro- pagandareis naar Amerika en die in de komende herfst als leider van de sociaal democratische partij dr. Konrad Aden auer het bondskanselierschap wil ont nemen. TS HET MET DE PROVINCIALE ver- kiezingen, die gisteren in Duitsland zijn gehouden, gegaan zoals het ten onzent onder soortgelijke omstandigheden pleegt te gaan, dan mag men deze verkiezingen inderdaad beschouwen als een voorproef van de algemene verkiezingen die in sep tember aanstaande in Duitsland gehou den gaan worden. Ten onzent immers staan ook dc pro vinciale verkiezingen en, zij het in wat mindere mate, eveneens de verkiezingen voor de gemeenteraden sterk onder invloed van de iandspolitiek. In Duits land is, naar mag worden aangenomen, de situatie niet anders. De uitslag wordt er te belangrijker om. Wat allereerst de aandacht trekt, ls de winst voor de christen-democraten en het verlies voor de socialisten. De strijd is fel geweest, zoals hij ook voor de ver kiezingen in september fel zal worden. In die felheid van het gevecht worden wel eens dingen gezegd die beter achterwege kunnen worden gelaten. Zo 't verwijt van Adenauer aan de socialistische leider Brandt, dat hij onder het nationaal-socia- lisme Duitsland liad verlaten. Te ver moeden is. dat in het buitenland ook de geestverwanten van Adenauer over zoiets wel anders zullen denken. En voor het overige heeft in de wel vaartsstaat Duitsland de regeringspartij der christen-democraten de conjuncturele wind zoveel mee als de oppositiepartij der socialisten hem tegen heeft. Tenzij door zijn overtuiging daartoe gedreven, wordt men in deze tijd geen socialist. Waarbij valt aan te nemen, dat wie uit overtuiging socialist is, dit standpunt al bij vorige gelegenheden heeft gekozen. Voor de socialisten is echter bedenkelijk, dat ook op de jeugd hun partij kennelijk onvoldoende aantrekkingskracht oefent. Wat de christen-democraten betreft, zij mogen dan de conjunctuur mee hebben, daaraan dient dan terstond te worden toegevoegd, dat deze conjunctuur mede door de christen-democratische politiek wordt bepaald. En door doorbraak schijnt hun partij niet erg meer gehinderd te worden, iets wat ook de christelijke par tijen buiten Duitsland niet zal ontgaan en waaruit zij een bemoediging mogen putten. Een andere conclusie is, dat, als zo vaak bij verkiezingen, vooral de kleinere partijen kinderen van de rekening zijn geworden. Grotere partijen hebben nu eenmaal als zodanig reeds een grotere zuigkracht. De strijd zal daarom ook voor de septemberverkiezingen te- duidelijker gaan tussen christen-democraten en socia listen. Het zal daarbij hard toegaan. Moge het ook verantwoord toegaan. Er zijn immers in het leven hogere waarden dan als zodanig verkiezingen zijn. LENTE kan de 21ste niet afwach ten, maar begint reeds vanavond om twee minuten over half tien, op welk tijdstip de zon de evenaar bereikt. Het weer is allerminst voorjaarsachtig ge worden. Reeds zondag vielen er enkele gure hagelbuien en in het noordoosten van ons land kwam in de afgelopen nacht drie graden vorst voor. Een de pressie die naar Zuid-Zweden trekt, brengt aanvankelijk enige regen en veel wind, gevolgd door een nieuwe koude luchtstroom uit het noorden. Daar bij zijn rond het midden van de week opnieuw gure hagel- cn natte sneeuw buien te verwachten. De kans op nacht vorst wordt daarbij ook groter. Dit be tekent dat de eerste officiële lentedagen een meer winters karakter zullen hebben. De Bilt verwadht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige sta0on vind tussen west en noord. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem- pcraturen als vandaag D- Helder Ypenburg Vil Ba. (Opgemaakt om 11.15 uur), Eeide De Bilt ZON EN MAAN Zd.-Llmb Dinsdag zon op 6.42, onder 18.54 uur; Helsinki maan op 9.19, onder uur. stneuh 24 maart eerste kwartier. Tendens: dalend HET WEER I1V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Utrechtse zedenpolitie heeft in zijn woning aangehouden de 33-jarige boek houder De B. De man heeft in een flat gebouw aan de Spaaklaan in Utrecht een driejarig meisje aangerand. Buren kon den de politie een vaag signalement ge ven, die tot de arrestatie van De B. leid de. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector («brlcktn Zevenbergen i Stock h Oslo Kopenh Aberdeen Londen A "dam Brussel Luxemb Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUncb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon Tempei 1. bew. 1. bew. h. bew. regenb. zw. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew'. gh.bew. 1. bew hagelb. L bew 1. bew. h. bew. h. bew. zw. bew onbew onbew :neeuwb. zw. bew onbew onbew h. bew. regen h. bew gh. bew gh. bew. zw bew. zw. bew. zw. bew. wzw 3 w 4 wzw 4 wkw 3 windstil windstil wzw 8 nw 12 windstil nnw b wzw 2 verand. wnw 4 nw 1 windstil wzw 3 wnw 5 windstil VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 ^DEMLOOS heeft zaterdag middag een aantal Neder landse sportvliegers in een hotel in Utrecht geluisterd naar de causerie, die de „vlie gende grootvader", de 58-ja- rige Max onrad uit Minneso ta (V.S.) daar heeft gehouden op uitnodiging van de afde ling motorvliegen van de Ko ninklijke Nederlandse vereni ging voor luenhtvaart. Max Conrad was dezelfde middag aangekomen op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam met een piper cup vliegtuigje, waarmee hij vrij dag uit New York was ver trokken. De oversteek over de Atlantische Oceaan ver liep vlot en vrijdagmiddag kwam hij aan op Shannon in Ierland. Hoe is hij vlieger geworden? Niet uit liefde voor de lucht vaart. In 1927 was hij leider van een band cn hij zocht een middel om goedkoop en snel te kunnen reizen. Conrad kocht een vliegtuig •'adat hij zijn brevet gehaald had en sindsdien is hij tachtig maal de oceaan overgestoken. Veer tigduizend vlieguren heeft hij in zijn logboek, vijf jaar van zijn leven In de herfst van 1929 werd hij door de schroef van een vliegtuig gegrepen. In het zie kenhuis bleek, dat hij zijn spraak en zijn geheugen kwijt was. Dat betekende, dacht hij, het einde van het lesgeven aan adspirant-vliegers (dat deed hij bij wijze van bijver dienste) en het einde van zijn muziekleven. Vlieginstruc- teur werd hij weer, zij het dat hij zijn leerlingen alleen met gebaren kon duidelijk maken wat ze moesten doen. Bij het begin van de tweede wereldoorlog had hij een vlicgschool met ongeveer veertig toestellen. In 1943 brandde de hele vlicgschool, hangar en alle toestellen af. Conrad moest weer van voren af aan beginnen. Hij werd vlieger bij een grote firma en maakte daar voor het eerst kennis met vliegtuig-radio. Het gebruik daarvan leerde hij tussen de bedrijven door. Intussen was hij ook de mu ziek niet vergeten. In 1950 laadde hij een piper cup vol met gramofoonplaten met door hem gecomponeerde me- lodiën en vertrok daarmee naar Parijs. Na deze tocht is Conrad, vader van tien kinde ren en grootvander van vijf kleinkinderen, overvlieger ge worden, d.w.z. hij levert vlieg tuigen af op bestelling. Hij is free lance over-vlieger met een op zijn langdurige vluch ten over onherbergzaam ge bied sterk gevoel voor het wonderlijke van aarde, we reld, ruimte en tijd. „Ik heb geen honger en Bonzo is gek op hutspot".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1