Prof. Oud blijft tevreden over kabinet-De Quay Tsjombe zet ook op postzegels door de Liberale leider: geen wijziging beheersvorm Nieuw-Guinea Produktie hoger dan vorig jaar 4c+4 30c Eis van vier jaar tegen man wiens buit zoek is Etikettering ideaal voor nog onbereikt wollen textiel Regering zal medewerken NJ.G. wil instelling van Nederlands vredeskorps Kritiek op voorzitter van Dierenbescherming W5 9 (Van onze parlementsredactie) zou voor ons geen reden zijn, ons te verzetten tegen overneming van J het beheer over Nieuw-Guinea door de Verenigde Naties, als daarbij et recht van de Papoea's op zelfbeschikking blijft verzekerd. Vooralsnog pijnt echter de kans niet groot, dat dit bij de in de vergadering der jèrenigde Naties heersende verhoudingen thans bereikbaar zou zijn en at de vereiste tweederde meerderheid zal zijn te krijgen voor een be- eerschap door anderen, waardoor het rechit van de inheemse bevolking penzeer blijft gewaarborgd. IDeze woorden wijdde de liberale leider I gewicht in de schaal had kunnen wer- j>of. mr. P, J. Oud aan het Nieuw-Gui- pen, was het de cihristelyk-historische. fa-vraagstuik, toen hij gisteravond aan |t begin van de algemene vergadering in de Volkspartij voor Vrijheid en De- bcratie in het Rijnhotel te Rotterdam in openingswoord uitsprak. Hij ver- llgde, dat de instelling van een inter- itionaal beheer niet zal leiden tot ver- .{tering van de verhouding tot Indone- En wat bij overdracht aan Indonesië :n het zelfbeschikkingsrecht zou te- oht komen, daarvoor zijn de Zuid-Mo- fcken het meest leerzame voorbeeld. „Maar hoe moet het dan gaan", al dus prof. Oud, „als Indonesië zich met /apengeweld van Nieuw-Guinea zou rillen meester maken? Moet Neder- ind dan op zijn eentje een oorlog gaan voeren? Op deze vraag kan het ant- Woord stellig ontkennend luiden. Er kou voor dat geval een beroep moeten (vorden gedaan op de Verenigde Na ties. Zouden de V.N. zich aan haar plicht onttrekken en zou ook van be vriende mogendheden geen steun ko- tnen, dan zou van ons land zeker niet (nogen worden verwacht, dat het goed Ei bloed zou offeren in een strijd op ven en dood. Tot het onmogelijke ok in internationale verhoudingen iemand gehouden." ïlangrijik is, dat wij begrip wekken, or hetgeen wij in Nieuw-Guinea doen. pf. Oud wees er in dit verband met druk op. dat het tegenwoordige kabi- t in de nog geen twee jaar van zijn ^wind meer heeft gedaan dan in al de ™ren der kabine t ten-Drees is verricht. ivenal is het nodig, zei hij, dat wij onze j. Imte bewaren en ons door de Iredone- zenuwenoorlog met van de wijs |en brengen. Tevreden ?rof. Oud toonde zich tevreden over t beleid van het kabinet-De Quay. I^Iij knoopte aan by de redevoeringen, Hk hij in de Tweede Kamer heeft gehou- *|i en zei, dat de liberale kritiek ner- jus de hoofdlijnen van het kabinetsbe- Hd raken. Aan wat het kabinet bij zün —treden aan grote iyncn heeft getrok- n, is het getrouw gebleven. Lange tijd stond de partijleider stil bij (iet woningbou wbeleid. Hij spaar- ie daarbij de protestantse Kamerfrac ties niet. „Ik heb niet kunnen begrij- ben, dat men er bij de behandeling van pe begroting van minister Van Aart- sen van antirevolutionaire zijde zo de Óadruk op ging leggen, dat het onjuist lioutdraad weefsel voor wand- en plafond bekleding, wegschuivende en oprol- IB" lende separatie gordijnen. „maakt" ieer eenvoudig een iiieuw interieur I m'OSlBUS 52 - ZAANDAM dat de bouw in de zogenaamde jrije sector niet meer aan banden ferd gelegd. Daarmede ging men im kers in tegen zijn eigen verlangen, at de administratieve belemmeringen worden verminderd". het vervolg van zijn betoog wees de Oud het verwijt, dat de liberale ptie in sociale gezind/heid zou zijn aoh- ïebleven bij de beide protestantse hies van de hand. Immers ook de li- fct&len ondertekenden de motie-An- tssen, waarin verdubbeling van het Sal extra-gesubsidieerde woningen rd gevraagd. „Het blijft een der eer- pplichten van de overheid, te helpen Inzien in de bouw van een zo groot Lelijk aantal volkswoningen." ♦nieuw billijkte prof. Oud ny Pt dat in de Tweede Kamer ook reeds p<Sn het zakelijke standpunt, waar- Van Aartsen aan de voor- Vél van de kabinetscrisis zijn woning- piiprogramma verdedigde. „Ik blijf jfitnbegrijpelijk vinden, dat de a.r. en Ih.'oor dit redelijke standpunt niet te an« waren." Overigens sloeg de waar- -«rij om in kritiek, toen prof. Oud ïr.'an Aartsen nogmaals verweet, dat M en met hem de overige a.r. be- iitUieden de portefeuillekwestie telc „Dministers handelden echter niet zij maakten ook een psy- wlische fout. Hun houding deed de lanng tussen hen en de a.r. fraaie >t fekhitte stijgen. Ook wie als ik de Duög van de fractie niet kan goed- eur, zal moeten erkennen, dat van larsn grote mate van zelfoverwinning ercjevorderd, wilde een crisis worden oorvmen. Maar al mag het dan men- lijlrwijs verklaarbaar zijn, dat de act die zelfoverwinning niet heeft unn opbrengen, dit nam haar verant- oonlijkheid niet weg. CH.U. ook schuldig llnssen zou het niet juist zyn, ver. lolgi de heer Oud, de schuldigen aan jet .beurde uitsluitend in de antlrevo- Utlolre hoek te zoeken Men moet zich ihok de vraag stellen, of de chrlste- t-ktorisc.hen zo vryult gaan als zU m. De c.h, fractie heeft bepaald geen Mie om trots te zUn op het door haar jjyede beleid Zy wist zo goed als wy "eiwat met de motie-Van Eibergen. e ede van haar uitging op het spei ingezet. Uwas onder de gegeven omstandig- lt in de geprikkelde verhouding tus- r. fractie en a.r. ministers nodig, it it andere regeringsfracties kalme- woorden werden gesproken. Zo er I n fractie was. welker woord hier Zy stond achter de motie en had dus meer dan iemand anders kunnen beïn vloeden, dat deze niet werd gehandhaafd. Haar voorzitter, de heer Tilanus, is ech ter aan de politieke betekenis, die de motie door de verklaring van de minister had gekregen, geheel voorbijgegaan." Prof. Oud zei, dit alles niet in her. Lnnering te brengen uit behoefte tot na kaarten, maar alleen omdat hy in het belang van de politieke samenwerking, die sinds 1959 is aanvaard, het nodig achtte, nogmaals erop te wyzen, dat op elik der samenwerkende groepen de plidht ligt, crises van deze soort vol strekt te vermijden. Verschillende aspecten van het poli tieke böleid werden vervolgens in een beschouwing betrokken Waarderende woorden wijdde de heer Oud aan het huur-, het loon- en het prijsbeleid van de regering. Van het conjunctuurbeleid dervond de revaluatie waardering in zo verre, dat erdoor de vermindering van de koopkracht van het geld wordt tegen gegaan en zodoende de spaarzaamheid en de bezitsvorming bevorderd. Wat de belastingpolitiek betreft, progressie voor de middelbare inkomens is, naar de mening van prof. Oud, nog te groot. Ook dient de belasting van het inkomen van de gehuwde vrouw herzie ning. Waardering voor andere aspecten van de belastingpolitiek van dit kabinet wilde prof. Oud echter niet achterwege laten. Vrije kwesties Opnieuw adviseerde prof. Oud het ka binet, de Kinderbyslagverzekering een „vrye kwestie" te beschouwen. Hy sprak als zyn wens uit, dat, hoe de be slissing van de Kamer ook moge zyn, geen lid van het kabinet daaraan poli tieke gevolgen zal verbinden. Prof. Oud wees de KVP erop, dat het wetsontwerp Algemene Kinderbijslag verzekering op het program "van het ka binet niet voorkomt in de vorm, waarin het bij de Kamer aanhangig is: Het ont werp is ingediend onder het laatste ka- binet-Drees. Het tag al by de Kamer, toen het kabinet-De Quay optrad, en in de regeringsverklaring is er niets anders van gezegd dan dat by de voortzetting van de parlementaire behandeling de ertegen gerezen bezwaren zorgvuldig zouden worden overwogen. Bovendien is het een misvatting, dai een kabinet van alles wat het op zyn program heeft staan, kabinetskwestiea zou moeten maken. „Heeft men er van rooms-katholieke zijde in de dagen der kabinetten-Drees niet bij herhaling zijn misnoegen over uitgesproken, dat de ka binetskwestie veel te dikwyls werd ge steld? Het stellen van een kabinets- of portefeuillekwestie blijft een belemme rend element in het gemeen overleg tus sen regering en volksvertegenwoordi ging", meende prof. Oud Als concrete oplossing van het Kinder- bijslagvraagstuik noemde de heer Oud een defenitieve regeling voor de groep zelf standigen, voor wie al sinds 1951 een noodregeling bestaat. Ook ben aanzien van de Mammoetwet meende prof. Oud, moet worden vermeden. Als knelpunten noemde hij hier de vrijheid van school stichting voor de gemeenten, de brug- klasse, de positie van het gymnasium en het zesjarige athenaeum Hy benadrukte, dat de overheid aan het openbaar onder wijs een positieve inhoud heeft te geven, tot versterking vay het nationaal saam horigheidsbesef. Ten slotte stond prof. Oud stil by bet wezen van het liberalisme. Ook progres siviteit behoort daartoe. Progressief 's slechts hy, die bytyds de bakens weet te verzetten. „Dat het socialisme dit on voldoende heeft onderkend, heeft ertoe geleid, dat het meer en meer gevaar ls gaan lopen te stranden op de zandbank van het conservatisme." Vandaag is de algemene vergadering voortgezet. De bespreking van het radio- en televisiebestel stond centraal. De Ka merleden mevrouw drs. J. F Schouwe- naar-Franssen en mevrouw G. V. van Someren-Downer .eidden het onderwerp in. „Ook hier moet een stuk conservatis me worden doorbroken", had prof. Oud er gisteren van gezegd. De algemene produktie-index (met uit zondering van bouwny verheid) van het Centraal bureau voor de statistiek was in januari 157 (vorige maand 162, vorig jaar 140), verbeterd naar seizoen en leng te der maand 160 (v.m. 163, v.j. 150). Per bedrijfsklasse waren de cijfers voor januari: Bouwmaterialen en aardewerk 118 (v.m 120, v. j. 106), leder en rubber 156 U50, 139), mijnbouw 129 (126, 112), papier 165 (177, 149), gas, elektriciteit, water 190 (193, 176) voor december: chemische nijverheid (zonder aardolie) 150 (150, 156i, metaal 196 (203. 179), tex tiel 124 (125, 116), voedings- en genot middelen 146 (146, 121). Vrouw valt uit raam. De 57-jarlge mevrouw I. M. G. van der Haterd is gis teren uit haar woning in Rotterdam by het zemen van de slaapkamer-ramen naar buiten gevallen. Zy kwam ruim elf meter lager op een tegelpad terecht en was op slag dood. NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND NEDER LA ND De zomerzegels 1961 zullen van 24 april te.m. 10 juni worden verkocht. Ze tonen in Nederland voorkomende strand- en weidevogels naar ont werpen van Dirk van Gelder Waarden, toeslag, kleuren en voorstellingen zijn als volgt: 4+4 cent, okergeel en grijs, Zilvermeeuw. 6+4 cent, steenrood en zwart grijs. Scholekster. 8+4 cent, geelgroen en bruin, Wulp. 12+8 cent, blauw en grijs, Kluut. 30 10 cent, donkergroen en grijs, Kievit. Grootte beeldrechthoek: 21,2 x 28,55 mm grootte van de zegel vellen kam tanding gomming papier 24,2 x 31,55 mm 10 x 10 100 zegels 12% 12 voor staande en 12 12% voor liggende zegels normaal gecoucheerd zonder watermerk- De zegels blijven te.m. 31 december 1962 geldig voor frankering. Vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, heeft de offi cier van justiitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de 32-jarige ma chinebankwerker G. A. L. geëist wegens diefsbal met braak van di verse goederen ter waarde van ruim 21.000. In de late avond van 22 januari was de verdachte met zijn auto in Vinke- veen-Waverveen gekomen om te trach ten in een van de villa's aan de Vinken- kade iets van zijn gading te vinden. In de villa van de familie K. de V., waar- Winter 1962 (Van onze moderedactrice) ER wordt in de textielhandel een harde strijd gestreden. Niet al leen op modieus terrein, maar reeds een fase eerder bij de grondstoffen, de materialen. Linnen, katoen en wol vinden in de synthetische vezels een concurrent en ieder probeer op eigen wijze de aandacht voor zijn produkt te trekken. Donderdag was het daar om de Woldag 1961, terecht gehou den in Tilburg, waar 54 procent van onze nationale wolindustrie met 63 procent van de werkkrachten geves tigd is. Wanneer we nu nog weten, dat de wolindustrie 30 procent van de produktie exporteert, ter waarde dat een oplossing onder politieke druk van (in 1960) ruim 221 miljoen. In navolging van het initiatief van president Kennedy DE Nederlandse Jeugdgemeenschap wil komen bot de oprichting van een Nederlands „vredeskorps" in navolging van het initiatief, dat de Amerikaanse president Kennedy onlangs heeft genomen. De regering is bereid, aan dit streven alle medewerking te verlenen. De plannen ver keren thans nog in een zeer voorlopig stadium, maar als de uitwerking ervan zo gemakkelijk gaat als de NJG hoopt, zullen eind 1962 of begin 1963 reeds enkele tientallen jongeren naar Afrika kunnen worden uit gezonden. In februari hebben vertegenwoordi gers van de NJG hun plan besproken met minister-president De Quay. Hij was zo enthousiast, dat reeds deze week het gesprek kon worden voortgezet met een aantal ambtenaren van de ministeries van maatschappelijk werk, onderwijs, sociale zaken, lahdbouw en buitenlandse zaken. Drs. A. A. J. Warmenhoven, plaats vervangend directeur van het Bureau voor Internationale Technische Hulp van het ministerie van buitenlandse zaken, die in april op reis gaat om zich op de hoogte te stellen van het werk, dat Nederlandse deskundigen in Ethiopië. Ghana. Kenia, Nigerië en Soedan in het kader van de Nederlandse hulp aan de Afrikaanse ontwikkelingsgebieden ver richten, zal tevens nagaan, welke moge lijkheden deze landen bieden voor de uitvoering van de N.J.G.-plannen. Het is overigens beslist niet de wens van de N.J.G., dat haar activiteiten zich geheel in de overheidssfeer afspelen. Het is haar erom begonnen elke ge dachte aan politieke bijbedoelingen uit te bannen. Slechts wil zy gebruik ma ken van de ervaringen, die de over heid heeft en de faciliteiten, die zy bij het leggen van contacten in Afrika kan bieden. Het ls ook minder de bedoeling van de NJG om gespecialiseerde hulp te verle nen dan om de solidariteit met de be trokken landen te benadrukken. Nader omschreven houdt het plan nameiyk ln, dat jongeren van hooguit 25 jaar ln kleine groepjes gedurende ongeveer twee jaar in een van de Afrikaanse landen gaan werken. Deze jongeren zullen op i-oet van gclykheld met de (plattelands-) bevolking moeten omgaan. Ze zullen hel pen by het aanleggen van wegen aa bouwwerken en vooral aanwyzingen ge ven, hoe men als groep, als gemeen schap een bepaald doel kan bereiken. Niet het bybrengen van technische ken nis maar het ontwikkelen van het ge- meenschapsbescf en het vergroten van de leefbaarheid in de dorpen staan dus voorop. De NJG streeft ernaar, deze activitei ten in een breed internationaal kader te plaatsen door contacten via de World Assembly of Youth of de Verenigde Naties. Nog meer perspectieven zouden worden geopend, indien de mogelijkheid bestaat, dit plan te combineren met even tuele buitenlandse initiatieven. De plannen wachten thans op nadere uitwerking. Het is nog niet bekend, hoe de benodigde jonge krachten zullen wor den aangetrokken en op welke wyze het plan zal worden gefinancierd. Aangezien de NJG steunt op zeer vele jongeren organisaties van allerlei levensbeschou welijke richting, wordt verwacht, dat van vele zijden uit de jongerenwereld medewerking zal worden verleend. In mei zullen nadere besprekingen met de ambtenaren van de betrokken ministe ries plaats hebben. dan beseft men welke belangen hier. mede gemoeid zijn. Maar in het algemeen is er geen groter egoïst dan de consument en daarom is het grootste probleem op dit ogen blik in de hele wolindustrie hoe die klant te geven wat hy vraagt: een dui delijke etikettering van wollen pro- dukten. Het blyde nieuws dat hier voor een oplossing is gekomen, kon ook op de Woldag niet gegeven wor den. De moeilijkheid is. dat alle wol niet hetzelfde is. Ook in de wol zijn ontelbaar vele kwaliteiten, terwijl aan de andere kant de meeste synthetische vezels, willen zy een warm „wollig" produkt leveren, gemengd dienen te zyn met zuivere wol, meestal tot een percentage van ongeveer 45 Toch mag verwacht worden, dat in de nabije toekomst de woletikettering, zo wel in Nedefland als in de overige lan den van de E.E.G. tot stand zal komen, j Een ander toekomstgeluid werd aange- j kondigd door proefnemingen van het T.N.O. met een procédé, waardoor wollen stoffen gemakkelijker was baar zullen worden. Echter is er ook nieuws heet van de naald voor de Nederlandse wolkoper, j Een 100 procent wollen sterk rekbaar j materiaal, dat speciaal geschikt is voor het maken van sportkleding, in het bij zonder van skipantalons. De elastici teit is verkregen door een speciale binding, zonder enige toevoeging van 1 rubber of synthetische vezel. Een Til- j burgse fabriek heeft de licentie ge- kregen voor zeven Europese landen. De modieuze vrouw loopt, al denkt ze nog zo bij te zijn, toch altijd twee sei zoenen achter bij de textielindustrip en daar we gisteren dan een kijkje mochten nemen in de keuken of wel in de fabrieksgeheimen, kunnen we reeds nu iets over de winter 1962 ver tellen. Veel goeds, want de collectie wollen stoffen die ons getoond werd. is een lust. Allereerst de mantelstoffen: dik, glan zend, warm van tint. Zeer veel weef sels hebben een mohair effect in ver schillende toepassingen. De pool kan lang of kort zijn, soms weer gestreken, waardoor het oppervlak zeer glad wordt en de glans verdiept. Prachtige tinten goudbruin, flessegroen, warm- grys en vooral aubergine. Bijna steeds wordt de kleur bepaald door vermen' ging van twee tinten, waardoor een zekere weerschyn ontstaat. Verder za gen we prachtige tweeds (veel grijs) en duffels in heldere ruiten rood- blauw-groen-zwart. Voor herenkostuums en japonstoffen zijn vooral de kamgarens gereserveerd. Kamgaren is de naam van een weef sel. Het kopen van kamgaren houdt dus niet in. dat men steeds wollen kamgaren krygt. Hier zou etikettering bepaalt voor de klant (en voor de verkoper) een dankbaar aanvaarde wegwijzer zyn in het doolhof der ma terialen. Kamgarens zijn er zowel ef fen als in grote en spikkelfijne ruitjes en bovendien in gedekte streepdes- sins. Verder ook wollen weefsels, die door een geringe bijmenging van glans vezels een werkelyk zijde-achtig ef fect krijgen. Het grijze flannel, dat werkelijk materiaal is voor stijlvolle chique kleding (zowel voor dames als heren) zal in de komende seizoenen nog rtieer in trek komen. Er staat ons. dat is zeker, in wol veel goeds te wachten! van de bewoners afwezig waren, sloeg 1 hij zijn slag. In de woonkamer vond hy een wandkastje, dat bij opening een aan tal sieraden en juwelen van grote waar de bleek te bevatten, waaronder een met parels en diamanten bezet gouden da mespolshorloge ter waarde van ruim f 10.000. Deze en nog andere sieraden haalde hij uit de dozen en stak ze los in zyn zak.' Juist toen hij hiermede gereed was, kwamen de bewoners thuis. De inbreker nam haastig de vlucht in zyn auto. maar werd op weg naar Amsterdam door de inmiddels gealarmeerde politie aange houden De geroofde sieraden waren ech ter verdwenen. -Later bekende hy ze on derweg te hebben weggegooid, maar men heeft ze niet meer terug kunnen vinden. De officier van justitie veronderstelde in zijn requisitoir, dat hij de buit voor zijn aanhouding in veiligheid had kunnen stellen door de juwelen aan handlangers over te dragen. Uit de rapporten bleek, dat de ver dachte al eens eerder wegens zware mis-, drijven met de justitie in aanraking was geweest. De laatste tien jaar was zyn strafregister echter blanco gebleven. Voor onze filatelisten TT" ATANGA, de zelfstandige mijn- -tV staat heeft in korte tiid filiate- staat heeft in korte tijd filate listisch ook ad veel van zich doen spreken. Toen de Belgische Komgo- zegels voor de republiek Kongo overdrukt werden, zorgde Tsjombe ervoor dat spoedig daarna deze Bel gische zegels ook overdrukt werden met Katanga, en toen de Loemoem- ba-regering eigen zegels uitgaf om de onafhankelijkheid te herdenken, met de datum 1 juni, een in Zwit serland gedrukte reeks, maakte Tsjombe van deze zegels gebruik, om ze voor Katanga te laten over drukken met de julddatum. waarop hij zich yan de rest van Kongo af scheidde. En nu heeft hy het gepresteerd, eer der dan de republiek Kongo zelf, te zorgen voor een lange serie definitieve frankeerzegels voor Katanga, van 10 cen times tot en met 100 frs(!) uitstekend uitgevoerd, met houtsnij-reliefmotieven van Kongolese volkskunst, en maar liefst in Zwitserland, by de dure Courvoisier in Chaux de Fonds gedrukt We geven in afb. 13 alle drie de ver schillende motieven die in die serie voor komen. De langzaam maar zeker voort schrijdende ontvoogding van koloniale gebieden komt ook naar voren op afb. 4. van Brits Honduras: de opdruk „New Constitution 1960" op de bestaande ze gels. memoreert hoe ook daar ingry pen de wijzigingen kwamen m het Engels bestuur, sterk in de richting van auto nomie binnen het Britse gemenebest. We bewaren afb. 5 even voor het laatst en gaan over naar nr. 6. van Japan, dat met zijn bloemen naar voren komt. Op onze afbeelding de narcis, verder prunus, kersebloesem, perzikbloesem en de chrysant. HongarUe moest weer nodig een nieu we verkoopbare serie hebben om aan dollars en ponden te komen, want meen niet dat deze tientallen zegels per maand nodig zyn voor de correspondentie- behoeften der Hongaarse bevolking! Die hebben voor de komende 30 jaar nog wel zegels genoeg! Verwonder u niet al te zeer op een Hongaars zegel een kangeroe te zien! (afb. 7), in ons land, waar de ka rugeroe- staartsoep, en kangeroebout zyn plaats op de spijskaart aan het veroveren ls. zou het nog minder gek zyn dan in Hon- garye, waar men zich stellig deze dure import uit Australië niet veroorloven kan. Om het aannemelyk te maken, deze en andere voorbeelden van voor Hon garije uitheemse dieren, heeft men de oplossing gezocht in de benaming: die rentuinserie!, gewUd aan de ZOO in Boe dapest! Soekarno zwaait letterlijk en flguur- ïyk met de dorsvlegel! (afb. 8). Op onze afbeelding geeft hij het voorbeeld bij het dorsen van de ryst. Brazilië dat in wereldoorlog II ook de oorlog aan de As verklaarde en daad- werkelyk meevocht in Europa, (vooral by de landing in Italië), heeft zyn daar gesneuvelden thuisgehaald, voor een herbegrafenis op een heldenkerkhof. Afb. 9 geeft de ingang tot en het monument op dat ereveld te zien. Het onderschrift luidt „Terugkeer naar het vaderland van de stoffelyke resten der Braziliaanse helden uit de tweede wereldoorlog". Polen gaf een zegel uit ter gelegenheid van het 4e congres van Poolse ingenieurs in Wroclaw (Breslau). Rest ons nog afb. 5, van India, een Jubileumzegelreeks ter ere van de eerste postvlucht, 50 jaar geleden, die merk- waardigerwyze in India plaats vond in 1911. Op het zegel het oude vliegtuig waarmee de eerste luchtpost vervoerd werd en rechtsonder het speciale stem pel dat die post toen meekreeg. De be kende ballonvaarder Boesman schreef in Myn Stokpaardje van maart hierover een interessant artikel, onder de titel „1911, Pequet vloog de eerste post". Ter gelegenheid van een tentoonstelling in Allahabad vond door de piloot Pequet deze eerste postvlucht plaats, ten bate van een nieuw wykigebouw voor dominee W. Holland! Er werd geen extra luchtrecht geheven, maar men moest een kwartje betalen by de inlevering van de gefrankeerde brief. „U leeft niet meer, mijnheer (Van onze correspondent) De heer Johannes Kemper uit het Duitse grensplaats je Grefrath ls ambtelUk dood. HU heeft dat tot zyn grote schrik moeten ontdek ken. toen hy kortgeleden enkele akten nodig had van de gemeente secretarie van zyn vroegere woon plaats Arcen ln Noord-Limburg. Het betrof een geboorteakte van hemzelf, een soortgeiyk document van zUn twee jaar jongere broer en van deze laatste, die op 22 sep tember 1956 was gestorven, ook een overiydensakte. Tot zUn verbazing bemerkte de heer Kemper, dat In de overlU- densakte zyn eigen voornamen stonden vermeld. Hy maakte on- mlddrllijk de secretarie-ambtenaar attent op deze fout, waarop deze nog eens ernstig controleerde, of hy de gegevens wel goed had over genomen. Dat bleek Inderdaad het geval. En daarom was het niet mogeiyk Iets In de akte te verande ren: de aantekeningen van de ambtenaar, die in 1936 per abuis de voornamen van de twee broers verwisselde, biyven gelden als for meel juist, zolang een en ander langs een moeiiyke officiële weg niet ls gewyzlgd Emissie Vihamij De inschrijving op de emissie van f 2,5 miljoen 4%»/» 15-jarige in aandelen converteerbare obligaties a pari Vihamy. staat 29 maart open by 3 banken onder leiding van de Nederlandsche Handelmij. met inschrijvingsrecht voor 4 aandelen op 1 oblgatie. Begin claimhandel 21 maart. Officiële notering wordt gevraagd. De aflossing geschiedt a pari, het eerst 2 januari 1973. Vervroegde aflossing is I pas mogelyk 15 januari 1963. Van 2 ja- I nuari 1963 t/m 31 december zijn de aan- I delen verwisselbaar in aandelen tegen 160-/,. De opbrengst dient voor financiering van de door de gestegen omzet toegeno- men voorraden en debiteuren alsmede I de bouwplannen. I Het exploitatieresultaat groothandel I was in 1960 (1959) f 1,79 (1,78) miljoen. I van W. J. Stokvis f 645.318 (811.678); opbrengst deelnemingen f 305.000 (322.500); winst f 1,53 (1,52) min. na be lasting. Dividend voorstel 9 (9)'/,. Over 1961 wordt een dergelyk dividend ver wacht, doch de revaluatie-invloed is nog niet te overzien, al verwacht men geen grote nadelen. Op de lange duur ver wacht men gunstige invloed van de voortgaande industrialisatie en de toe nemende welvaart. De secretaris van de Koninklijke vereniging Het Nederlandse Trek paard, de heer Chr. Oomen, heeft op de algemene ledenvergadering van de vereniging in Den Haag felle kri tiek geuit op de voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren, mr. dr. W. Hugen- holtz. Aanleiding hiertoe was het op nemen van het coupeerverbod voor paarden in de nieuwe wet op de dierenbescherming. Spreker verweet mr Hugenholtz dat deze nadat de wet was aanvaard, via dagbladpers en televisie zou hebben ge poogd, de paardenfokkers en de boeren in het algemeen een trap na te geven door hen van dierenmishandeling te be schuldigen. De heer Oomen beschouwde dit als een belediging voor de boerenstand en inzonderheid voor de trekpaardfokkers. die tevens ware en toegewyde dieren- vrienden zijn en die niei als dieren kwellers gebrandmerkt wensen te wor den. wet op de dierenbescherming tot stand is gekomen. Diit wetsontwerp werd in gediend zonder overleg met of advies van het bedryfsleven, incasu het land- bouwschap, doch uitsluitend op aan drang van en volgens voorstellen. Volgens mr. dr. Hugemholt® is de voorbereiding en opstelling van het wetsontwerp reeds in 1951 geschied, wat de heer Oomen zeer bevreemdde, omdat deze vereniging van dierenbeschermers al in de oorlogsjaren een brochure heeft verspreid, waarin met een coupeerver bod werd gedreigd. Hy las uit deze brochure een passage voor, waarin wordt vermeld dat het. na een op 8 maart 1941 In Den Haag gehouden byeenkomst, waar oberreglerungsrat dr Pschorr een Inleiding had gehouden over wat in Duitsland op het gebied van de wettelijke dierenbescherming tot stand was gekomen, wel zeker was, dat binnen afzienbare tyd de door de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren voorbereide dierenwet tot stand zou kun. uCr z'^n beschuldigingen van dieren- nen komen en daarmee ook een coupeer-' mishan-deling aan het adres van boeren verbod zou verschijnen I en paardenfokkers, zei mr. Hugenholtz. r, dat hi) voor de televisie duidelijk heeft Deze zelfde brochure u met enkele gesteld dat het couperen niet op een kleine wyzigingen voor de stemming wrede manier hoeft te gebeuren en dat over het im,nH,nwnl ,«t Vw» nnni,i,<n - leden der Staten Generaal toegezonden, aldus de heer Oomen. Mr. dr. Hugenholtz verklaarde naar aanleiding van de kritiek, dat hy zich pas in 1949, toen hy tot hoofdbestuurslid werd gekozen, intensief is gaan bezig, houden met het werk van de Nederland, se vereniging tot bescherming van die- .en. In 1951 heeft hy een voorontwerp van de wet op de dierenbescherming uit gewerkt en aan oud-minister mr. H. Mulderije (justitie) voorgelegd. Van dat voorontwerp is zeventig procent overge nomen in het later by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp Voor 1949 was mr. Hugenholtz wel lid der vereniging, maar niet aotief bij het werk betrokken. De byeenkomst, die ln 1941 ln Den Haag werd gehouden, heeft hy dan ook niet bygewoond. Het was hem bekend dat de toenmalige voorzitter en enkele hoofdbestuursleden der vereniging wel op die byeenkomst zyn geweest. Persoon, lyk keurde mr. Hugenholtz dit niet goed. Hy zou dat toen zeker niet hebben ge- Hi) sprak voorts over do merkwaar- over het amendement tol he, opnieuw dit in de prak«)k mee.fal oi nie" hj dige wyze, waarop het ontwerp vanopnemen van een coupeerverbod aan de I geval is. de beschermende basis voor blijvende schoonheid ERZORSINSSPREPARATEN Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème VAN ORQANO N O s s

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9