De Arosa Sun als permanent hotel ASPIRIN De Zon gaat op w m a p i 1 9 i b m mui en nu ook |^^j) kinder- ASPIRIN In West-Duitsland toch tweede tv-programma Een schip dat nooit meer zal varen Primeur van Hoogovens Greet je vanavond nummer zes Te voet van Yemen naar Jeruzalem Nu weer voorstel van de ITA 7 ZATERDAG 18 MAART 1961 Dam-vraag 73 (Eerste publicatie) m Zwart: 8, 15, 18, 19, 21, 30, 31, 36. Wit: 25, 29, 34, 38, 39, 40, 47, 49. Voor wit lijkt de zet 29—24 voor de hand te liggen maar dit levert geen voordeel op wegens30—35. Toch luidt de opgave voor dit geheel eco nomisch naturel-probleem: wit speelt «n wint. Schaak'vraag 73 In de partij tussen de heren Arnold en Nikulski was deze stelling bereikt: Wit: Ke3, Dc3, Tel, Pe6, pi a3, b4, d5, e4, f3 en g5. Zwart: Ke7, Dh4, Th2, Pa6, pi a7, b7, d6, e5 en g7. Wit kan op de volgende, eenvoudige jmaar slimme wijze remise bereiken: t l. Dc3c7ï, Pa6xc7; 2. Tclxc7t, Ke7 li e8; 3. Pe6xg7t, Ke8—f8; 4. Pg7—e6t. Kf8g8: 5. Tc7c8t, Kg8—h7; 6. Tc8 r—c7t, Kh7—g6; 7. Tc7—g7f, Kg6—h5; Tg7h7t, Kh5g6. Remise: zo ver kan de zwarte koning niet lopen of het blijft eeuwig schaak. Bridge De kaartverdeling né de 2e slag van het 3 ruitenspel van gisteren was als volgt: 75 HVB92 8 642 4» V 10 6 O A 10 5 4 O 4» A V 8 3 m I K B 9 3 2 O 8 763 O B 10 7 A H 8 4 C O HB97 H95 Het gevaar in dit spel is, dat Zuid (tijd 3 slagen in klaveren verliest, anneer hij deze kleur zelf gaat aan vallen. Daar Zuid reeds een slag in ruiten heeft verloren en nog een slag iM schoppen moet missen, zou het spel in dat geval één down gaan. Er is echter de volgende, winnende speelwijze: In slag 3 wordt vanuit de dummy hartenheer gespeeld, waarop Zuid een klavertje afgooit! West neemt met har tenaas en is machteloos. Wat hij ook naspeelt, Zuid maakt altijd een over slag, daar op hartenvrouw-boer 2 ver- liesslagen kunnen worden opgeruimd Speelt u de verschillende mogelijkhe den maar eens na! Door de toenass'^" van deze speelwijze „verliezer op verliezer" wist Zuid in de praktijk het spel te winnen; met dichte kaarten een aardige prestatie!! Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. gebruikt een kunst schilder; 7. bloedgever; 8. schermwa- pen; 9. edel; 10. telwoord; 12. patroon; 13. voegwoord; 15. treurspel; 17. afzon derlijk; 19. ga (Eng.); 20. bekende af korting; 21. onbep. voornaamw.; 24. troep; 26. muzieknoot; 27. oude lap; 29. kever; 30. matig, karig; 32. zuiver ge wicht; 33. geducht, erg; 34. de bovenste halswervel. Verticaal: 1. verdwenen (bargoens); 2. nachtgewaad; 3. geurigheid; 4. no bele; 5. achting; 6. pasgang van een >aard; 10. dorp in Friesland; 11. spij- ter; 13. doornachtige plant; 14. lange rjj; 16. insektje; 18. ontkenning (spreekt.); 22. elektrisch geladen ato men; 23. greppel; 24. gem. in N. Bra- 'bant; 25. dolmakende giftplant; 28. ri vier in Siberië; 30. gebod; 31. soort. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. rêve, 5. akal, 9. mentaal, 11. I "iets, 13. smeer, 15. oele, 17. Peru, 18. ert, 19. stieren, 21. Steen, 22. Pasteur, *24. las, 26. anno, 27. kelp, 28. Adorp, ,30. Damme, 31. eerlang, 32. Arno, 33. koon. Vert.: 2. emelt, 3. vete, 4. Ens, 5. aas, 6. Kampen, 7. aleer, 8. gnoe, 10. Irun, .12. Ierland, 14. erepalm, 16. steur, 19. sté, 20. Ier, 21. storen, 22. paar, 23. snoer, 24. Lemgo, 25. spek, 27. kano, 29. pro, 30. dak. Vissersboot gelicht Het bergingsbe drijf Van der Tak heeft het vissersvaar tuig Urk 33, de Geertje Jacoba, dat op vijfentwintig meter diepte in de monding van de Westerschelde lag, geborgen. Er bevond zich het stoffelijk overschot v;n een van de twee gebroeders, die bij de overvaring door het Zweedse schip Materengi, zijn omgekomen. In Waddanxveen zal prins Bernhard tijdens een werkbezoek op 28 maart een vervoersbedrijf en een meubelfabriek bezichtigen. (Van onze speciale verslaggever) A CHTER de sluizen van het Noord- zeekanaal ligt een schip, dat nooit meer zal varen. Het is de Arosa Sun, die eerst onder Franse en later onder Panamese vlag over de oceanen heeft gezwalkt, en aan vankelijk voor een lijndienst op Indo-China is gebouwd. Toch is deze zeereus niet voor de sloop bestemd, zoals vele andere passagiersschepen van zijn jaren. Hij gaat als logement dienen voor zo'n zevenhonderd ar beiders van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. te IJmuiden, en vandaar dat hij als het ware aan dit gewel dige fabriekscomplex ligt gemeerd. Het is een wonderlijke ervaring op deze zes-deks-hoge en ruim honderd tachtig meter lange zestienduizend tonner te staan wonderlijk, omdat men zich op een oceaanvaarder in vol bedrijf waant. Een sfeer van gran deur hangt in de' luxe salons, die lam- brizeringen en zolderingen hebben als van rijke oosterse tempels. Het is al inlegwerk en smeedwerk dat men ziet. Zelfs de pilaren zijn nog kunstig met de hand gekerfd, terwijl de trap leuningen reusachtige slangenmotieven bezitten. Helaas: Het schip is eigenlijk geen schip meer. Het mag dan nog in het water liggen, en op de brug mag mbn nog. over de sluizen van IJmuiden heen, naar de verre einder van de zee kunnen turen, de schroeven zijn weg, en er zijn ook geen machines meer. De Arosa Sun ligt niet alleen aan ankerblokken op de wal en meerstoelen in het kanaal ge klonken. maar ook nog aan vier vaste loopsteigers die nog slechts weinig van een valreep bezitten. De schoorsteen dient als watertoren, de navigatiekamer als opslagruimte. De telegrafen staan op STOP, en zo zal het altijd blijven. Woningnood Met de Arosa Sun denkt de directie van de Hoogovens het huisvestingspro bleem op te lossen, dat ook haar perso neelsvoorziening bepaalde knelpunten heeft bezorgd. De woningnood en het gebrek aan kosthuizen de meer aan grote capaciteit in Velzen en IJmuiden is ten volle benut werken belemmerend op de toch al zo schaars geworden toe stroming van arbeiders Op korte termijn moet het meer dan 14.500 man sterke eger 'van de Hoogovens, de Mekog. de Cemij en de Breedband met zeshonderd zielen worden uitgebreid, maar dit kar. alleen gebeuren als er onderkomens kun nen worden gevonden. Lang en breed is er over minder revo lutionaire mogelijkheden gepraat. Over nog meer gespreid liggende pëndels, over barakken, over de bouw van een eigen hotel. Het is ten slotte een schip gewo den, waarschijnlijk door de twee jaar geleden in het personeelsblad verschenen 1 april-grap, die de, op dat moment vol komen verzonnen aankomst van een kosthuis-schip meldde In totaal heeft het vijf miljoen gulden gekost om de Arosa Sun aan te kopen. In de Arosabar. waar vroeger de cerste-klas passagiers hun glaasje ledigden, is nu koffie verkrijg baar voor 5 cent per kop. I!l!llll!lllllllllll!lll!!!llllllllllll!llll!lllllli|!!illl!ll|l|l!lli:i;|ll|li:il<lili''l";i|||!lll' te verbouwen, en aan wal en kade alle mogelijke voorzieningen te treffen. Zo ia er naar het Binnenspuikanaal. waai het schip verankerd ligt, een speciale weg aangelegd. Er is een overdekte fiet senstalling op de kade gebouwd (wat be tekent dai er op de dekken niet gefietst mag wordeni. er is een portiersloge ge komen en een afrastering om de vier loopsteigers, waarvan er één uitsluitend voor leveranciers is bestemd. Waarom de Arosa Sun, die eerst in Franse en daarna in Zwitserse handen is geweest, en niet b.v. een voor de sloop bestemd Nederlands passagiersschip: Volgens de directie was er keuze uit vijf noeg in vol bedrijf kan blijven. oceaanreuzen, xiei in Bremerhaven op gelegde vlaggeschip van de Arosa Line Inc. kreeg voorrang, omdat elke hut over een zgn. buitenlicht beschikt, of wel een patrijspoort of een raam, waardoorheen licht en lucht kunnen komen. Vier categorieën gasten zai het hotel schip gaan bergen In de 236 hutten, welke voor maximaal vier personen zijn ingericht, zullen niet alleen arbeiders worden ondergebracht, voor wie geen woning of kostadres beschikbaar is, maar ook arbeiders, die in ploegendienst wer ken. en er de voorkeur aan geven in hun huidige woonplaats te blijven, zomede nieuw te werven Italianen en werknemers van firma's, die bij de Hoogovens op karwei zijn Twee kantines van een reep choco lade tot een biertje de zijveranda's en de vroegere eetzaal eerste klas zijn be stemd als recreatieruimte (radio, tele visie. film etc). Op de eigenlijke pro menade, die voorzien is van een stoom- verwarming kunnen dekspelen beoefend worden (tafeltennis, - sjoelbakken etc.). Ruimten, die voor de kostgangers geslo ten zullen worden, zijn de mo'deine voor veranda en de luxe rooksalon. De Hoog ovens hebben beide ingericht als ont- vangcentrum en als vergaderzaal. Lunchpakket De vroegere toeristeneetzaal is een cafelaria-achtige bedrijfseetzaal gewor den, waar het zelfbedieningssysteem is ingevoerd, en waar tweehonderdvijftig mensen tegelijk hun maag kunnen vullen De bewoners krijgen een lunchpakket hun werk mee, terwijl ze bij thuis komst hun bed opgemaakt vinden. De moderne keukens zullen zowel voor een Hollandse pot als voor een Italiaans menu zorgen. Het hospitaal is als een ziekenzaaltje met zestien bedden inge richt. Er is ook een onderzoekkamer. waarin huisartsen uit IJmuiden de scep ter zullen zwaaien. Het spreekt vanzelf dat een hotelschip als de Arosa Sun nogal wat personeel behoeft. In totaal zijn er zeventig mensen nodig om dit nieüwe kostgangersbedrijf op gang te houden. Veertig van hen behoren bij de corveedienst (gepacht door de Volksbond tegen Drankmisbruik) en zestien tot de ordedienst. Deze nieuwe oplossing van het huis- estingsprobleem betekent voor de Hoog ovens een investering van zevenduizend gulden per bewoner. De exploitatiereke ning zou niet sluitend kunnen worden gemaakt, doch de bewijzen hiervan zijn niet op tafel gekomen. Vast staat in ieder geval dat het bedryf door de ingebruik neming van de Arosa Sun minder hoge loontoelagen gaat betalen. Vast staat ook dat de bewoner voor het verblijf aan boord „iets betaaltVast staat boven dien dat het schip altjjd een vrij hoge schrootwaarde behoudt, en dat bet juist de Hoogovens zijn, die schroot verwer ken. De algemene mening is dan ook dat een kostgangersschip als de Arosa Sun ziclizclft betaalt, als het maar lang ge- Monoloog van Trins Snijders „Te vuur en te zwaard" een t.v.-spel voor zondagavond HET WAS geen gemakkelijke opgave voor de jonge Rotterdamse actrice Trins Snijders (die inmiddels mevrouw Guido de Moor is geworden), in haar eentje de voor televisie bewerkte novelle „Te vuur en te zwaard" van Marianne van Noortwijk-Colijn te spelen. Of zij er in geslaagd is, zullen we morgen, zondagavond, in het NCRV-programma kunnen zien. De opvoering werd nl. in november 1960 al op telerecording vastgelegd. Com menlaar Wie de novelle heeft geleien, zal aanstonds begrijpen, dat het een vrij moeilijke kwestie was voor de drama turg David Koning, haar te bewerken voor televisie. Het verhaal leeft voor namelijk in de gedachten van het meis je Liesbeth, dat een ongeoorloofde liefdesverhouding heeft aangeknoopt met een getrouwde arts, wiens vrouw Dorien hem nogal teleurstelt doordat ze hem en zijn werk niet begrijpt. Tussen Bram en Liesbeth is het tot wederzijdse liefde gekomen en zij zijn zelfs een paar dagen er tussen uit ge gaan. Daarna heeft Bram gezegd dat hij Liesbeth liefheeft als zijn vrouw, maar dat hij haar niet kan trouwen vanwege Dorien maar wat hem be treft kan de verhouding met Liesbeth wel zo blijven. Dit is dan het probleem, waarmee Liesbeth heeft te worstelen „Te vuur en te zwaard". Zij gaat naar Parijg om in het Musée Rodin twee van de bekendste marmerstukken te zien: De Kus en De hand Gods. en daar komt zij tot haar besluit. Teruggrijpen Om het verhaal tot leven te brengen heeft David Koning gebruik gemaakt van het flash-back-systeem, letterlijk: „het terugvluchtenDat wil zeggen dat de gebeurtenissen in de herinnerin gen van Liesbeth weer werkelijk in scène worden gezet. Helemaal alleen heeft Trins Snijders echter niet gespeeld: de actrice Geor gette Rejewski en de acteur Frans 't Hoen hebben wat geassisteerd wan neer dit bepaald nodig was. Dit neemt echter niet weg, dat Trins Snijders Op het Songfestijn Wanneer vanavond om 10 uur radio (VARA, Hilversum I) en tele visie het Eurovisie Songfestival in Cannes te houden, gaan uitzenden, zullen wij Nederland als nummer zes op de lijst van volgorde zien. Hiervoor heeft donderdag een offi ciële trekking plaats gehad. Nummer zes van de zestien is geen ongunstige plaats, niet helemaal voor aan en zeker niet in de achterhoede. De landelijke jury's, telkens van 10 personen, krijgen de liedjes echter voor af al een paar maal extra te horen. Want het is erg moeilijk, naar één keer voordracht een liedje te beoordelen, vooral wanneer er 16 achter elkaar komen. In alle deelnemende landen zul len dus tijdens de laatste camera-repe tities de ontvangtoestellen al ingescha keld staan. De Nederlandse jury-van-tien, onder leiding van Siebe van der Zee. zal in de Irene-studio in Bussum bijeen komen. Na afloop van de finale zal elk land weer telefonisch de puntentoekenning opgeven. Zoals u weet. zal tijdens het optreden van Greetje Kauffeld Dolf van der Lin den het orkest dirigeren. De volgorde voor de deelnemende landen zal zijn: 1. Spanje, 2. Monaco, 3. Oostenrijk, 4. Finland, 5. Joegosla vië, 6. Nederland, 7. Zweden, 8. Duits land, 9. Frankrijk, 10. Zwitserland, 11. België, 12. Noorwegen, 13. Denemar ken, 14. Lnxemburg, 15. Engeland en 16. Italië. Houdt u dit lijstje bij de hand, dan weet u, wat er komen gaat. NCRV-lioorspel op maandagavond Mogelijk herinnert u zich nog het opvallend mooie hoorspel „Te voet van Yemen naar Jeruzalem", dat de NCRV drie jaar geleden uitzond. Het behelst de ware geschiedenis van een 12-jarige jongen, die na de dood van zijn ouders 1800 km door onherbergzame gebieden liep om Jeruzalem te kunnen bereiken, ten einde daar op 13-jarige leeftijd als lid van de Joodse gemeente te kun nen worden aangenomen. In deze tijd, nu de publiciteit rondom het proces-Eichmann ons weer zo sterk bepaalt bij het verschrikkelijke lot dat zovele Joden hebben ondergaan, heeft de NCRV gehoor gegeven aan de vele verzoeken om herhaling van dit aangrij pende hoorspel van Miriam Bligh- Grotto, waarin Johan Walhain de rol van David-ben-Ezra speelt. Dit spel, dat u tussen 8.15 en 9.05 uur kunt horen op maandagavond a.s., wordt gevolgd door een lezing over Henriëtte Szold, moeder der Jeugd-Alijah. die 100 jaar geleden werd geboren. De lezing wordt gehouden door mevrouw E. van Dantzig-Van den Bergh uit Amsterdam. Henriëtte Szold. een strijdbare Ame rikaanse. besteedde de laatste 12 jaren van haar leven (zij was al 73, toen zij ermee begon!) aan de zorg voor Joodse kinderen, die ouderloos in Palestina aankwamen en daar opgenomen en opgeleid werden tot pioniers voor de toen nog niet gestichte nieuwe staat Israël. Deze actie begon in 1933. toen het duidelijk werd dat er na de machtsoverncming van Hitler in toe komstig Duitsland geen plaats meer zou zijn voor Joodse kinderen. Zo zijn er in tien jaren tijds 100.000 kinderen uit vele Europese en later ook Aziatische en Afrikaanse landen samen gebracht in de Jeugd-Alijah, waarvan Henriëtte Szold de moeder was. in élk gezin „gezien!" (Van onze correspondent in Bonn) DE Westduitse televisiekijker kan, na het arrest van het consti- tuitiionele hof in Karlsruhe dat dr. Adenauers staatstelevisie verbood, 44 De veelvraat haastte zich hijgend bergopwaarts, alsof hij een vijand moest ontlopen, hoewel er wolf noch mens in de nabijheid was. De rendierschedel hinderde hem zeer bij het klimmen door een kloof, maar hij hield hem vast, alsof hij een geliefde met gezel was, die hij niet wilde missen. Toen hij uit de kloof was gekropen legde hij de schedel neer. Even bleef hij blazend staan, voordat hij zijn buit weer oppakte en verder snelde. Iets in de lucht waarschuwde hem niet te lang te rusten. De veelvraat lag al veilig in zijn hol, toen er een windstoot van de hoge toppen omlaag viel. die alles wegvaagde, wat niet in de grond verankerd was. Een fluitend gegier sneed door de stilte, in een wolk van sneeuw en steenslag raasde het naar de diepte. Een werveling van rook steeg als een zuil omhoog, ze werd door nieuwe windstoten om geworpen, een diepe trechter achterlatend, die doorliep tot op de kale rotsen. Beneden in het bos der sneeuwhoenders bogen de kromme berken zich tot op de grond, hun krui nen zwiepten de sneeuw. Zij vochten om zich weer op te richten, maar werden door deze gillende reuzevuist, die ze als een dolleman door elkaar schudde en stampte, onverbiddelijk omlaag gehou den. In het naaldbos was het, alsof alle boze gees ten samenspanden. Het kraakte en dreunde, huilde en floot een zo wild koor, dat daartegenover de kreet van een mens niet meer zou zijn geweest dan een hees gefluister. Bomen met vergaan merg vielen als gras onder de zeis. Een afgebroken den nenkruin schoot door de lucht, wervelde rond als een razende waterval, bleef aan een boom hangen, rukte zich weer los en viel eindelijk op de grond. Toen kwam de sneeuw .en die begroef als met één slag de gehele wildernis. Het oog zag niets meer. Alles was alleen nog maar een dreunende, woeste, witte chaos, die mens noch dier liet ont snappen. Imber viel half gestikt op de grond. Rook, vuur en vonken stoven rond haar heen. Er viel een steen op de brandende blokken, het volgende ogenblik was elk spoor van vuur en elk stofje as uit de haard verdwenen. Hoestend tastte Imber haar weg naar de bezem bij de deur. Haar ogen brandden van de rook. Zij kon nauwelijks kijken. Rondkruipend op de grond bezemde zij de rnken bijeen, zij goot water over in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH de blokken en wankelde versuft naar de deur om door de spleet althans een beetje frisse lucht in te ademen. Na een paar minuten werd de rook minder. Ge weldige windstoten floten door de windvanger; Imber vreesde, dat de schoorsteen in elkaar zou storten. Zij keek door het raam, maar er was niets te zien. Niets anders dan wervelend, ondoordring baar stuiven. Het was kort voor het invallen van de nacht. Imber begreep, dat alle kans op aanleggen van vuur uitgesloten was. Zij wikkelde zich steviger in een vacht, want de koude begon al in huis door te dringen. Zij probeerde de kier van de deur met haar oude rok dicht te maken, maar het lukte haar niet. Haar vingers waren helemaal stijf. Zij ging op het bed zitten. Haar gelaat was spookachtig bleek, de ogen glansden onnatuurlijk groot. Zij durfde niet onder de huiden te kruipen om zich te warmen. Het kermde en floot door de kieren van deur en raam, zo nu en dan kraakten de balken, alsof zij wilden barsten. Uit de schoorsteen klonk een hees gebrul en zo nu en dan zwiepten er wol ken sneeuw de kamer binnen. Toen het donker werd. zocht Imber een stompje kaars op. Zij hield het flikkerende lichtje tussen haar handen en boog zich zo diep voorover, dat zij het haar zeng de. Zij hield de adem in, alsof haar leven afhing van het brandend houden van dit licht. Zij mom pelde iets. kromp ineen door het lawaai van een zware slag en liet de kaars vallen. Imber hijgde in de duisternis. Zij begreep, dat er weer een steen door de schoorsteen op de haardplaat was gevallen. De dakspanten kraakten en ineens begon zij te gillen. Het duurde bijna een halve minuut, eer zij er van overtuigd was, dat het dak hel gehouden had. Een snijdende pijn ir. het onderlijf maakte dat het koude zweet haar uit brak. Zij kreunde hevig en klemde het stompje kaars zo krampachtig vast, dat haar vingers er pijn van deden. Dit kon niet! Vannacht, nu de ijs koude dood rondwaarde, mocht het kind niet komen. De jonge vrouw drukte de handen tegen het lichaam, alsof zij wilde verhinderen, dat het nieuwe leven uit haar buik ontsnapte. Zij wist, dat de twee maanden, die er nog moesten verlopen, geen absolute zekerheid gaven. Plotseling begon zij te sidderen, haar tanden klapperden. Zij kroop onder de huiden, die zij over het hoofd trok. druk te de handen tegen de borst en beet zich de lip pen ten bloede. Om het huis raasde de sneeuw storm. Hij rukte aan de berkenschors aan de rand van het dak en verwekte een gillend geknars, dat giftig door het nachtelijke duister sneed. Aan de windzijde had de sneeuw zich al torenhoog opge hoopt; op vijf stappen afstand van het huis zag men geen spoor meer van een menselijke neder zetting. Alles was verdwenen, verslonden door de machten van het noodweer. In het naaldbos was het iets kalmer geworden Ruige dennen trotseerden koppig de macht van de storm. De kruinen zwaaiden heen en weer, zo nu en dan brak er een tak, maar de stammen hielden stand. Het was, alsof alles wat vermolmd was al afgeworpen was. Het bos der sneeuwhoenders was geen bos meer. Alleen hier en daar stak er nog een afgebroken tak uit de sneeuw. De stammen waren begraven in de witte massa, ingekelderd in hardbevroren hopen sneeuw, die pas door de voor jaarszon lot smelten zouden worden gebracht. Ho ger op in de bergen had de sneeuw minder hou vast. Hier streek de storm ijzig over de kale rot sen, wervelde over eindeloos-verlaten stukken en rukte alles, wat los was, met zich mee. In de nau we passen was er geen lucht meer om te ademen. Uit kloven en spleten steeg een hees gehuil op, het vermengde zich met het razen van de orkaan, dat nog aanzwol tussen de steile berghellingen Losse stenen begonnen te rollen, zij sloegen er gens tegen de rotsen op, zodat de splinters er af vlogen. Op de kammen en toppen hoopte de sneeuw zich hier en daar op tot ver overhangende massa's, die de steilte omlaag verraderlijk ver borgen. (Wordt vervolgd) toch weer hopen dat hij spoedig een contrast-programma uit zijn appa raat kan draaien. De Westduitse deelstaten, aan wie bij datzelfde ar rest de verantwoordelijkheid op grond hunner „culturele souvereini- teit" voor de t.v. werd opgedra gen, zullen thans op de kortst moge lijke termijn een tweede programma in de lucht gaan brengen. Dit kan worden gekwalificeerd als een „voorlopig tweede programma", aange zien er voor de t.v op 30 juni 1962 een nieuw publiekrechtelijk lichaam in het leven zal worden geroepen, dat dan zal worden belast mét het tweede program ma. De bestaande omroepen, die het voorlopige tweede programma zullen verzorgen, zullen dit dan zo zij dit wensen als regionaal programma, en dus feitelijk als derde programma, kun nen behouden, zodra de nieuwe instel ling gereed is met haar tweede pro gramma. Hoe de bestaande omroepen bij de verzorging van dit voorlopige tweede programma te werk zullen gaan n.l. of zij het elk individueel of in onder linge samenwerking gaan verzorgen is nog niet bekend. Hierover zullen de intendanten zich moeten beraden. Er is ook nog niet beslist hoe die voor lopige tweede programma's zullen wor den gefinancierd, d.w.z. uitsluitend uit de kijkgelden of met reclames. De minister-presidenten hebben een permanente commissie benoemd, die al deze kwesties onder ogen zal zien en op 14 april a.s. wederom in Bonn bijeen zullen komen. De verschillende omroe- pen zijn intussen in diverse stadia van voorbereiding om met een tweede pro- gramma te beginnen. Er wordt aan gedacht omroepen tot twee groepen een noordelijke en een zuidelijke te verbinden, die b(j toer beurt het tweede programma verzorgen, om te vermijden dat alle negen omroe pen tegelijk bun eigen tweede pro gramma in de lucht brengen. Gesprek toch het gehele stuk. dat 50 minuten duurt, draagt. De NCRV zegt van deze opvoering, dat niets zo moeilijk is als een tele visie-solo, ..maar wc hebben de po ging weer eens gewaagd en we me nen er. mede door de flash-back, een passende aankleding voor te hebben gevonden". Voor Trins Snijders, die eenmaal als eindexamenleerling op het scherm kwam. betekent „Te vuur en te zwaard" haar eerste echte camera-optreden. Vaarwel, Disney Tot afscheid van de serie Disney- films, die 36 in aantal waren, vertoont de NCRV vóór het toneelstuk nog eens Walt Disney's produktie „Het Robbeneiland". Wie deze film nog niet eerder zag, zal beslist genieten van alles wat zich op dit eiland afspeelt aan familieleven onder de robben, De NCRV heeft er bijna drie jaar over gedaan, deze reeks uit te zen den en we zullen de a'ltijd mooie en interessante films zeker missen. Kind verdronken De drieëneenhalf jaar oude Bertje Jonkers, een kind uit het gezin van ds. H. Jonkers, hervormd predikant in Tietjork, is gisteren spelen derwijs in een sloot naast de pastorie geraakt en verdronken. FOOR DE VPRO-televisie is pisfer- avond een zeer interessant gesprek gehouden over de nvodzoak van atoom bewapening. Onder leiding van ds. H. Faber werd het probleem bekeken uit christelijk en uit militair-politiek oog punt. Dit betekende volstrekte afwij zing enerzijds en een pleidooi voor atoombewapening als machtsmiddel anderzijds. Een zeer duidelijk en leer rijk gesprek dat diep op de dingen inging en beide standpunten, welke elkaar in drie kwartier uiteraard niet nader kwamen, scherp markeerde. Als volkomen tegenstelling werd daar na een „moderne" Jelevisieklucht wan Sjef van der Heijden, getiteld „Een hoorn" opgevoerd Een verhaal zonder lijn of intrige en naar onze smaak geestig noch grappig: ongetwijfeld een hele teleurstelling voor degenen die er naar hebben uitgezien Johnny Kraay- kamp op het scherm te zien. Brits 3e programma Het Britse Pilkington-comité, dat de overheid moet adviseren inzake dc ex ploitatie van een derde televisiepro gramma, heeft niet te klagen over be langstelling. Zoals u weet. z(jn er al van verschil lende zijde, ook uit kijkerskringen, voorstellen binnengekomen: de een wil het aan de BBC zien toegewezen, de ander aan de ITA, weer anderen willen de zendtijd verdeeld zien tussen beide omroepinstellingen. U zult zich herinneren, dat BBC en ITA tegelijk een verzoek hebben inge diend, een tweede programma te mogen opzetten, maar dat de Britse overheid er niet veel voor voelt vier programma's in de lucht te krijgen. Vandaar de in stelling van het Pilkington-comité. dat de kwestie moet onderzoeken en dan de overheid voorlichten. BBC en ITA zien beide wel ln. dat zij geen succes zullen hebben met een claim op het hele derde programma. Daarom vechten zij voornamelijk voor het karakter van dit programma: niet- commercieel of wél commercieel. De ITA heeft nu weer een voorstel bij het comité ingediend. "Hierin wordt geadviseerd, de exploitatie toe te ken nen aan een firma, die lijntelevisie zal invoeren. Hierdoor zouden BBC noch ITA meer als gegadigden optreden. Deze lUn-televlsie zou dan uitslui- lend nieuwe films moeten vertonen, welke men alleen kan zien na inworp van een geldstuk In het toestel dat anders op dat kanaal niet werkt maar een gestoord signaal te zien geeft. Hiervoor is reeds een onderneming gesticht en wel The British Telemeter Home Viewing Co. De voornaamste aan deelhouders zijn hel blad de Manchester Guardian, British Lyon Film. het blad The Financial Times, de Granadagroep (dochteronderneming van de ITA!) en de Rothschild Bank De filmonderne ming Paramount, die het muntsysteem uitwerkte, heeft een klein aantal aan delen. Programma voor morgen ZONDAG 19 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 8.00 Nws 8.18 Voor het platteland, lezing 8.30 Gevar progr 9.45 Geestelijk leven toespraak 10.00 Pianorecital 10.30 Gevar progr. AVRO 12.00 Mllit ork 12.30 Sport - spiegel 12.35 Verz progr 12.55 De Natio nale Inzameling van het Leger des Hcils, toespraak 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Mcded en gram 13 20 Knipperlicht 14.00 Boekbespr 14.15 Concertgebouwork en solist (15.0015.25: Toneelbeschouwing) 16.15 Gram 16 30 Sportrevue. VARA 17.00 Gevar progr 17.30 V d jeugd 17.50 Nws. sportuitsl en sport- journ. VPRO 18.30 Herv kerkdienst 1KOK: 19.00 V d Jeugd 19.30 De open deur. lezing. AVRO 20 00 Nws 2 0.05 Lichte rauz 20.35 De Bekentenis, hoorspel 21 15 Muz con tracten 22.00 Gram 22.30 Nws en meded 22.45 Journ 23.00 Zang en piano 23 15 Sportuitsl 23 20 New York calline 23.25 Lichte muz 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO. 8.00 Nws 8.15 Gram 8 25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nws en waterst 9.45 Koorzang. CON VENT VAN KERKEN: 10.00 Gereformeer de kerkdienst. NCRV: 11.30 Gewijde muz KRO: 12.15 Bultenl comm 12.25 Lichte muz 12.50 Naar de eenzame top van de Cal varieberg. lezing 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadder», hoorspel 132) 13.30 Lichte muz 13.50 Boek bespr 14.00 V d jeugd 14.30 Gram 15.00 Wat ons bezig houdt, lezing 15.10 Plano recital 15.35 Muzikale aspecten, muzikale lezing 16.00 Sport 18.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv jeugddienst. 18.00 Het geladen schip. lezingen 18.30 De Kerk aan het werk, act praatje 18.40 Alarm '81: Waarom geen oecumenische ca techisaties? praatje. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Kinderkoor 19.30 Weg cn werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Zang cn gram 20.30 Act of gram 20.35 Trouble in Tohiti. opera 21.30 Waar is uw broeder?, klankbeeld over vluchtelingen 22.15 Gram 22 25 Boek bespr 22.30 Nws 22 40 Avondcollege 23.00 Avondoverdenking 23.15 Gram 23.55—24.00 Nws. Televisieprogr. RKK: 11.30 Plechtige hoogmis. NCRV: 20.00 Fllmprogr 20.45 Bach-orkest 20.55 Te vuur en te zwaard, TV-spel 21.50 Dagslutting. NTS 22.00— 22.30 Sport in beeld. Programma voor maandag MAANDAG 20 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/$. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7 23 Gram 8.00 Nws. Darna: Orgelspel 8.35 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 9.35—9.40 Waterstan den). VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram 11.15 Voordracht 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland, praatje 12.38 Gram 13.00 Nws 13.15 Voor de middenstand, le zing 13.20 Kamermuz 13.45 Wikken cn we gen. lezing 14.00 Pianorecital 14.35 Haar naam was Hcnnriëtta Szold hoorspel 15 25 Koor en ork 15.45 Zestig minuten 18 00 Nws cn comm 18.20 Lichte muziek 18.50 Act 19.00 Pari overz 19.15 Rcgcrings- ultz Tom Lodewljk. hoofd afd publici teit van dc stichting bevordering bescher ming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht 19.30 Gevar progr 21.30 Lichte muz 21.55 Act progr 2230 Nws 22.40 Omr ork en solist 23.25 Gram 23.45 Zang en plano 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-bcr 7.10 Gram 7.30 Een woord vóór dc dag 7 40 Gewijde muziek 8.00 Nws 8 15 Radiokrant 8.35 Gram 8.50 Idem 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9 40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Theologische ether leergang 11.00 Gram 11.30 Vijf tegen één. één tegen vijf. wedstr 1205 Gram 12 25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Lichte muz 12.53 Gram ol act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13 40 Gram 14.05 Schoolradio 14.30 Gevar progr 15.30 Gram 16.00 Bijbeloverdenking 1630 Pianokwartet 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gram 17 40 Beursber 17.45 Rcgeringsuitz Wetenschappelijk on derzoek van Surlname's binnenland, door prof dr F P Jonker. 18.00 Orgelspel 18.30 Gram 18.50 Open baar Kunstbezit 19.00 Nws 19.10 Op de man af, praatje 19 15 Passieliederen 19.30 Radiokrant 19.50 Musette-ensemble 20.15 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoor spel 21.05 Henrlëtaa Szold. moeder der Jcugd-AHjah, lezing 21.25 Gram 21.35 Pia- norecilal 22.00 Pari comm 22.15 Gram 22 30 Nws 22 40 Avondovcrdcnking 22 55 Boek bespr 23.05 Muzikale lezing 23.35 Gram 23.55—24.00 Nws. Televisieprogr. NTS 20.00 Journaal en weroverz. KRO: 20.20 Documentair progr 21.35 Avondcollege Nederlands 22.00 Epi loog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7