Blad 0pen briel Nog andere wegen kunnen naar Rome leiden Als u zucht bij het aardappelen schillen worclt or om u gevochten^ Een apart toiletje TIP-PARADE ZATERDAG 18 MAART 1961 if Over twintig jaar FUCHT u ook wel eens als u de stofzuiger tevoorschijn haalt, het ijzer aanzet om die stapel kreukelig wasgoed kastklaar te maken, of voor de zoveelste keer in uw leven de aardappelen schilt? Niet zozeer uit vermoeidheid, alleen omdat u er geen zin in hebt? En terwijl je met automatische bewegingen het dunschillertje over de eigenheimers of bintjes haalt, kun je je soms ineens realiseren, waarom je eventjes moest zuchten. Je voelt je gewoon wat vastgeroest in de huishoudelijke gang van zaken. Altijd maar weer hetzelfde en 't komt steeds terug. Indien u dit gevoel nooit hebt en u elke morgen weer een zonnig gele stofdoek als een klein vlag getje via het open raam uitslaat, dan zijn de vol gende regels niet zozeer voor u geschreven (ver der lezen staat natuurlijk vrijMaar als het woord „sleur" u wel eens een klein, maar venijnig prikje geeft, zo tussen de huishoudelijke bedrijven door, dan betekent het komende proza misschien een kleine troost voor u. Want doet het u geen goed te weten, dat er over enige tijd waarschijnlijk om u gevochten zal worden? Om u, als getrouwde vrouw, die nu nog haar huis en gezin als enige werkgever heeft. Misschien druk ik me wel iets té sterk uit, complete veldslagen zullen het wel niet worden, maar reken er toch maar op, dat er wat men noemt aan u getrokken zal worden. Voor het geval u al wat aan de oudere kant bent, moet het bij een troost blijven, voor jonge huisvrouwen en meisjes daarentegen kan het zaak zijn er (voor zichtig) rekening mee te houden. Dit alles met andere woorden: ven: telde ons land het ziet er naar uit, dat de ge In 1930 op elke 1000 trouwde vrouw over een aantal mannen 1013 vrou- jaren in het middelpunt van de wen, over een jaar belangstelling komt te staan en of twintig zal deze dat vele ogen dan speciaal op verhouding onge- haar gericht worden. Dit zijn dan veer zfln 1000 man- de ogen van zakenmensen, school- nen tegen 988 vrou- hoofden (èn -besturen) en van wen. Bij die ogen- hen die aan het hoofd staan van schijnlek droge cü- alle mogelijke instellingen en be- ters kun je na- drijven. Kortom: van velen, die tuurlijk als vrouw op dat moment zullen kampen heerlijk gaan fan- met een (groot) tekort aan vrou- taseren. welijk personeel, welke werk kring of baan dat dan ook be treft, zonder wie een al dan niet dringend be* roep wordt gedaan om de aan dit een heel*" ander gezicht tekort verbonden problemen mee veel meer hoopgevend te helpen oplossen. Doodeenvoudig omdat afgezien omdat er niet voldoende ónge- trouwde vrouwen en meisjes meer zijn, die hierin kunnen voorzien. Laten we eerlijk zijn, als we getrouwde vrouw zal het alleen maar over huwelijks twijfel degene zijm op kansen hebben krijgt het artikel a»-- van vorige week op „Blad-Zij" Een aspect, alle mo gelijke gevoelsfactoren het ge trouwd zijn wat de vrouw betreft er in 1980 een stuk gunstiger komt voor te staan dan nu. Maar: de meeste sociologen fantaseren meestal niet in die richting, zij houden zich liever aan de nuch tere feiten en bekijken de zaak van heel wat meer kanten. Vrouwentekort De oorzaak van dit alles is sa men te vatten in één woord, na melijk vrouwentekort. De sociolo gen van nu voorspellen voor straks een verandering van het huidige vrouwenoverschot in een vrouwentekort en zij kijken daar bij heus niet in de koffiedik. Als Hilda Verwey-Jonker uit Elndho- we mét hen even ln die toekomst ven dit doet. Met name zij heeft mogen kijken en wat cijfers ge- zich nogal in deze zaak verdiept Probleem Zoals hijvoorbeeld mevrouw dr. Heel apart is het toiletje, dat wij ditmaal voor u hebben uitgekozen. Het kan bijzon der goed van effen stof, maar met een even mooi effect ook van gewerkte stof worden gemaakt. Snoezig is de taille, aan de voor kant onderbroken door een ceintuurtje, met daaronder leuke garneer plooitjes. Verder l'Ppj heeft het modelletje een diepe overslag, S LijOjy J waarvan naar eigen verkiezing een plooi WyA gemaakt kan worden. Het patroon is ver- I:-:-r~rd krijgbaar in de maten 44, 46 en 48 en voor de vervaardiging heeft men 3,50 meter stof van 90 cm breedte nodig. Wilt u vooral ver melden in welke maat u het patroon wenst te ontvangen? Onder nummer 335 is het verkrijgbaar aan onze bureaus tegen betaling van f 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0,60. U gelieve dit bedrag in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast het gewone frankeerzegel. Bestellingen moeten uiterlijk 25 maart in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. Dr. Hilda Verwey-Jonker Niet omkopen, maar sociale voorzieningen treffen en daarom zijn wij met haar over dit zeker niet te onderschat ten probleem eens wat gaan pra ten. Ofschoon zij o.m. als raadslid zeker nauwe banden heeft met de ze Brabantse stad, banden die door het feit, dat haar echtgenoot als directeur is verbonden aan het Philips laboratorium zeker nog wat strakker zijn aan te ha len, troffen we haar in Den Haag. Onze weg zoekend door de vele gangen van het vroegere paleis Noordeinde belandden we tenslot te bij een vorstelijke zaal, waar in ons niet in de eerste plaats de gobelinwanden en de kristallen luchters frappeerden, maar meer de mensen, die er zaten of ston den. Indiase vrouwen en meisjes in haar sierlijk gedrapeerde over kleed, de zwarte haren strak naar achteren gekamd, dronken er de thee en praatten wat met hun (mannelijke) mede-studenten in dit Institute of Social Studies. Een van haar had een rood vlekje met een paar streepjes in de vorm van een half zonnetje net boven de wenkbrauwen getekend en juist toen we ons afvroegen of zo'n rood plekje een andere betekenis zou hebben dan het ons meer bekende zwarte, hoorden we „ik ben mevrouw Verwey." Want tussen al dat kleurigs van die Indiase vrouwelijke studenten was onze (kleine) gastvrouw in haar grijze mantelpak ons met opgevallen. Maar, vergist u zich niet, be horend tot de vrouwen, die in ons land qua werk of functie bekend heid genieten, Is juist zij niet iemand om over het hoofd te zien! Niet alleen de Indiase stu denten in dit Instituut profiteren van haar kennis op sociologisch én uiteraard sociaal gebied. Getrouwde vrouw Ook de getrouwde vrouw zal, zonder dat zij wellicht het weet. over idem zoveel jaren de vruch ten kunnen plukken van wat er voor haar als eventueel toekom stige werkneemster op velerlei gebied is bereikt. Immers: als men zich nu niet in die ontwikke ling verdiept en alle mogelijke facetten ervan beziet, komt men later als dit probleem gestalte heeft gekregen, ineens voor té grote vraagstukken te staan. Me vrouw Verwey, oud-Kamerlid en o.m. voorzitster van de Commis sie van Advies voor de Arbeid van Vrouwen en Meisjes, waar van het secretariaat gevestigd is bij de centrale dienst van de Ar beidsinspectie, is op het ogenblik als sociologe bezig deze zaak van vele kanten te bekijken. Belang rijker is nog, dat zij het niet bij kijken laat maar o.m. door mid del van lezingen en gesprekken wijst op wat staat te gebeuren. Eerst even dit: de verschijning gehuwde-werkende vrouw is voor al de laatste jaren niet meer een combinatie, waar maar vreemd tegenaan wordt gekeken. Afge zien van financiële voordelen, het zich door middel van meer geld iets extra's kunnen permitteren, zijn heel wat getrouwde vrouwen tot de overtuiging gekomen dat het iets om handen hebben bui ten de muren van het eigen huis, psychisch gezien belangrijk kan zijn. Zij behoren over het alge meen dan ook met tot de catego rie vrouwen, die zich wel eens vastgeroest voelen tussen zemen- lap en strijkijzer. Hetzelfde geldt, ook al weer generaliserend ge zegd, voor haar, die niet direkt pen baan hebben, maar toch vele uren bezig zijn met andere za ken, zoals jeugd- of maatschap pelijk werk, aantrekkelijke cur sussen, bestuursfunkties bekleden of noem maar op. Beide gevallen hebben één ding gemeen en wel, dat er sprake is van een zekere vrijwilligheid. Als er immers geen financiële noodzaak aanwezig is een of ander aan te pakken, dan moet de vrouw, die dit wél doet, het toch prettig vinden? Anders bedankt zij immers voor die be stuursfunctie of laat zij zonder enig gewetensbezwaar dat baan tje in de steek? Vrijwilligheid Over twintig jaar zal er onge twijfeld nóg sprake zijn van vrij willigheid, maar de aandrang van buitenaf zal dan veel en veel gro ter worden. Mevrouw Verwey vindt dat men de getrouwde vrouw op dat moment niet moet gaan omkopen met een „kom bij ons. kom bij ons, je houdt er te levisie of desnoods een auto van over Wél, dat de werkgever zich nu al moet gaan bezinnen om alle mogelijke maatregelen ten aanzien van de gehuwde vrouw. Ook van overheidswege zal er wel wat gedaan moeten worden. Voor beelden hiervan zijn het aanpas sen van de premie der sociale verzekeringen, zoals o.m. de zie- kenfondsregelingen, en wetten, zoals de ziektewet en de werke- loosheidswet. Laten we even eens de belastingen niet ver geten. De werkuren van de getrouw de vrouw zijn vanzelfsprekend eveneens uitermate belangrijk. Laat een werkgever zich thans afvragen welke funktie in zijn be drijf nu eens door een getrouwde vrouw kan worden verricht of desnoods door twee gehuwde da mes. die elkaar wat werkuren be treft kunnen afwisselen. De ope ningsuren van winkels houden nauw verband met deze zaak; voorzieningen zoals het verzorgen van b.v. de grote was door het bedrijf, waarin de vrouw zich verbindt, zijn tevens een ogen schijnlijk niet zó groot, maar toch wel belangrijk facet. Wil men im mers de getrouwde vrouw en bet. zal nodig blijken inscha kelen. dan zal men daar toch ook wel het een en ander tegenover moeten stellen. Anders blijft zij liever thuis en wie zou haar ongelijk geven? Dat zuchtje bij het aardappelschillen neemt ze dan wel op de koop toe. verschillende bedrijven kan ver dergaande mechanisatie nog wel eens uitkomst bieden. Maar een robot als verpleegster lijkt ons niet direkt dé oplossing. En dit is slechts één voorbeeld rond het toekomstige vrouwente kort op vele fronten. Hoe men ook mag denken over het werken buitenshuis van de „vrouw en moeder": het signaleren van schaduwen, die door toekomstige feiten vooruit worden geworpen, is niet alleen nuttig, maar kan maar al te gauw nodig blijken. Mevrouw Verwey is een van de sociologen in ons land, die niet met een boog om die schaduwen heen willen lopen, zodat wij in staat waren op deze vrouwenpagi na ons licht over die schaduw te laten vallen. Als we de cijfers mogen geloven zeggen we (d.v. zo'n twintig jaar later tegen el kaar: „kijk eens daar gaat een huisvrouw en zegze doet er niet eens wat bij!" Laten we maar geen zucht meer slaken als we de slang in onze stofzuiger vastmaken of de aardappelen gaan schillen. Eer we (maar weer d.v.) een halve eeuw verder zijn, is een huisvrouw zon der b.b.h.h. uniek! HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIUI!!!'' i van u en vóór u l Voor de zoveelste maal in uw leven.... De strijd De strijd om de getrouwde vrouw... 't Kan wat worden. 'I Kan vooral wat worden als het gaat om de zogenaamde verzor gende beroepen. Nu al kampt men in de meeste ziekenhuizen met een tekort aan verpleegsters, hoe zal die situatie er uitzien als er van vele kanten nog meer wordt getrokken aan het meisje i.e. de ongetrouwde vrouw? In Of het in de komende lente zit... ik weet het niet, maar de laatste weken spelen „de liefde" en „trou wen" op onze vrouwenpagina een belangrijke rol. Christine is in haar „Open Brief" vooral uitvoe rig ingegaan op wat liefde eigen lijk Is, óf kan zijn, terwijl u op de voorgaande „Blad-Zij" iets hebt kunnen lezen over „trouwen, maar waar vind Ik een man of vrouw". We beloofden toen nog nader hier op in te gaan, omdat naast het Hervormd Huwelijks Contactbureau er zeker nog an dere wegen zijn, die naar Rome leiden.... Voorbeelden hiervan zou ik ge noeg kunnen geven, vooral als het gaat om huwelijksbemiddel- lingsbureau's, die vooral na de oorlog als de bekende paddestoe len uit de al even bekende grond zijn verrezen. Bureau's en clubs zijn er dus voldoende, maar we vertelden u vorige week óók, dat er juist op dit punt bijzonder veel kaf onder het koren schuilt. Ster ker nog: slechts een enkele ko renhalm zou het uithouden, als er eens een behoorlijk windje op stak. Uitzondering Een uitzondering willen we ech ter maken voor het Christelijk Contact Bureau voor Nederland, gevestigd aan de Lindelaan 32 te Krommenie. Zonder de initiatief nemers ervan dan ook maar iets tekort te willen doen, menen we toch te mogen stellen, dat een vergelijking tu.sen dit oureau en het Hervormde bureau grote winstpunten voor het laatste op levert. De solide garanties, welke het H.H.C. biedt, kan dit C.C.B. niet geven, vooral als het gaat om medische en pastorale informa ties, gegevens, die niet alleen zeer nuttig, maar vaak ook nood zakelijk blijken. Het C.C.B. graaft zogezegd niet zo diep. het is hier meer begonnen om het leggen van contacten tussen mannen en vrouwen van gelijke (in dit geval dus protestantse) godsdienst, zo dat zij niet aangewezen hoeven zijn op een neutrale instelling op dit gebied. Dit gebeurt dan door middel van het maandblad „In ternos". waarin provinciegewijs advertenties zijn opgenomen. On der nummer komt men er „vraag en aanbod" tegen van heren, zo wel als dames. Alleen moet het me van het hart, dat die adver tenties nogal veel op elkaar lij ken. Zij zijn meestal opgesteld via een min of meer vaststaand pa troon, zodat men niet veel meer aan de weet komt dan dat de „heer z.k.m." blauwe ogen en blond haar heeft, idem zoveel cen timeters lang en landbouwer is. een opgewekt karakter heeft en van lezen houdt. De karakter schets van het H.H.C. kan natuur lijk ook niet volledig zijn. maar Trouwen maar waar I vind ik een man 1 geeft toch een beter beeld van de hem of haar, die langs deze weg een huwelijkspartner hoopt te vin den. Daar staat natuurlijk tegen over, dat die minder beschrijven de advertenties een element van verrassing kunnqn inhouden, 't is maar hoe je het bekijkt. In dit verband noemen we ook nog even het bureau „Eliëzer", gevestigd aan de Maretakstraat 26 te Den Haag, dat min of meer op dezelf de wijze werkt. En dan nog iets over adverten ties; daarmee bedoelen we dan de huwelijksannonces in de dag bladen. Liever nog: dergelijke ad vertenties in onze eigen krant. Ve len hebben zich wel eens afge vraagd, waarom een christelijk dagblad aanvankelijk wat huive rig stond tegenover advertenties als deze. De ervaring heeft geleerd, dat de vaak lange rijen huwelijks advertenties in wat we dan maar „neutrale" bladen zullen noemen, wel eens mensen aantrokken, die de pen ter hand namen met min der fraaie bedoelingen. Een chris telijke krant, die toch ook in dit opzicht een zekere verantwoorde lijkheid draagt, kan dan de over weging deze narigheden te voor komen zwaarder laten wegen dan het zonder meer „ja" zeggen te gen deze manier van contact zoe ken. Toch heeft onze krant ge meend sinds een aantal jaren deze advertenties niet meer te moeten afwijzen, met name omdat mensen uit onze eigen kring zich genoodzaakt meenden hun adver tenties in die neutrale bladen te plaatsen, met vaak alle gevolgen van dien. Ook wat dit vrij tere on derwerp betreft zag men een taak en zou het bij de verandering der tijden van verantwoordelijkheids zin getuigen zich aan die taak te onttrekken? Vandaar dat u in on ze krant die advertenties tegen komt. Uit verschillende reacties is wel gebleken, dat de hierop binnenkomende brieven van een goed serieus niveau waren. En daarnaast wordt elke aangeboden advertentie wel degelijk bekeken, omdat niemand ermee gediend zou zijn minder serieuze adver tenties in zijn of haar krant tegen te komen. Onverbiddelijk wordt er dan ook „nee" gezegd, zodra men meent „dat grapje wel eens te kunnen wagen". Deze informaties over advertenties in uw krant mochten, zo vonden we al pratend over dit onderwerp op „Blad Zij", toch niet ontbreken. In hoeverre een advertentie min of meer als een ideaal middel kan worden be schouwd om eventueel tot een hu welijk te komen, is weer een vraagstuk apart. Daarover zal iedereen uiteindelijk zelf tot een beslissing moeten komen. Verheugend Niettemin mag het toch wel ver heugend worden genoemd, dat er in de prot. christelijke wereld op verschillende manieren aandacht wordt geschonken aan deze zaak. Daarom temeer vinden we het prettig u nog even attent te kun nen maken op een streven in Ge reformeerde kringen eveneens dit probleem eens nader te bekijken. Reële plannen ten aanzien van de huwelijksbemiddeling staan er nog niet op papier, maar de Stich ting Gereformeerd Sociale Arbeid bezint zich op het ogenblik op eventuele mogelijkheden. Laten we het beschouwen als een gunstig slot van het gesprek, dat wij op onze vrouwenpagina over deze toch wel belangrijke aangelegenheid hebben gevoerd. Met de schoonmaak achter de rug, althans... in deze ru briek, beginnen we met frisse moed aan de propvolle map met tips. die al tijden op hun beurt wachten. U weet het: we gaan weer een vrij stren ge selectie toepassen, want anders kunnen we zoals vo rige week gezegd de naam van dit wekelijkse hoekje ln de krant beter veranderen... Voor we met de eigenlijke tips beginnen eerst nog even Inhaken op het advies een niet permanent in gebruik zijn de gasaanslultlng af te sluiten met een plastic dop. Mevrouw A. M. het Lam-van Duyven- dijk uit Den Haag raadt hier voor de dop van een boenwas- of olleflcsje aan, omdat deze van een schroefdraad Is voor tien en vaak op de ..draad' van de gasaanslultlng past. DENK NI' AL AAN DE KERST 0 't Is een beetje vroeg, maar we geven u de tip van mevrouw Catsburg-du Mee uit Rotterdam toch maar vast door. Zij wil u op het idee brengen sommige mergpijpen en soepbenen niet weg te gooi en. maar goed schoon te ma ken en te bewaren. Die benen en pijpjes kunnen met de Kerst bijzonder leuke kaarsenhouders zijn, vooral als u ze nog een licht verfje geeft of vernist. Als u nu al met het „sparen begint, kunt u tegen die tijd de aardigste modelletjes er uit kiezen. SOKKEN DROGEN Al verschillende manieren zijn we in deze rubriek tegen gekomen voor het drogen van sokken. Wat dacht u van het idee van mevrouw D. Kemp uit Pijnacker? Op de hoek van de schoorsteen heeft zij name lijk een grote sansevieria staan en daar steekt zij altijd de sokken of washandjes op. De plant lijdt er volgens haar totaal niet onder, want ze heeft de plant al jaren en hij groeit „geweldig", zoals deze fcpgeef- ster schrijft. GEEN OPENSLAANDE DEUREN Menig huis heeft deuren, die op het balcon uitkomen en zodra het een beetje waait, be staat de kans dat (vooral als men hoog woont) de veelal van glas voorziene deuren tegen de balconrand slaan. Scherven zijn er dan ook vaak het ge volg van. Nu kan men op zo'n deur een haakje zetten, maar dat is meestal niet zo lang. dat u ruimte heeft om tussen de vastgezette deur het balcon op te gaan. Mevrouw J. Bent- Faber uit Den Haag heeft er iets anders op gevonden. Naast de deur (of deuren) bevestigde zij buiten in de muur een kram. Aan de andere kant kwam buiten ook zo'n kram (of oog) en daartussen spande zij een sterke wasl'ijn. Doet men nu de deur open om b.v. de asemmer binnen te halen, dan kan de deur nooit uit de hand slaan, omdat de lijn de deur tegenhoudt, zodat deze rjiet met een klap tegen de balkonrand kan schieten. Na tuurlijk moet de lijn wel op dusdanige hoogte gespannen zijn, dat men onder de lijn door kan lopen. Grote toekomst voor bijzondere wol Als 't allemaal doorgaat krij gen we in de toekomst wol, die vele aantrekkelijke eigenschappen zal bezitten. Waarschijnlijk wil len degenen, die nauw bij de „wol-business" betrokken zijn met dit natuurproduct concurre ren tegen de fabrikanten van de vele synthetische vezels, vezels, die ongetwijfeld soms voordelen bieden boven wol. Maar nu krij gen we, volgens de wol-deskundi gen, binnen tien jaar een wol weefsel, dat niet alleen plooivast en volkomen kreukecht, maar daarnaast ongevoelig voor olie- en inktvlekken zal zijn! Boven dien zal dit weefsel een drie tot vier maal hogere slijtweerstand hebben, niet meer krimpen, mot ten afschrikken en „„te koken zijn. De research-mensen, die dit produkt voor de toekomst voor spellen. spreken dan ook enthou siast over „easy-care" Drodukt, oftewel (vriielijk vertaald) over een wolsoort, waarnaar je niet meer hoeft om te kijken. DE SCHOONMAAK woedt, ge loof ik, terdege door de hul zen en de levens van onze 0»en Brief-vrlendlnnen, want er waren deze week bepaald brieven min der. Dat is ook wel eens prettig, want het stelt me in de gelegen heid achterstallige dingen af te doen, en vooral de nodige men sen te spreken over onderwerpen die in deze rubriek aan de orde dienen te komen. Daar heb je bij voorbeeld de vijfdaagse werk week. „Wat vindt u daar nu van" schrijft mij een moeder van ze ven kinderen. Een dochter in het kappersbedrijf, één als bediende in een textielzaak, twee zoons in bedrijven, twee op de technische school en nog een dochtertje op de lagere school. „Nu al is dan eens deze dan die vrij, en moet ik er b.v. met de was op rekenen dat er eentje uit wil op een hoogst ongebruike lijke tijd (met vroeger vergele ken), en nu gaat het nog. Want over een poos, als ook mijn man geregeld thuis zal zijn op een vrije dag zal het storend gaan werken op de gang van zaken thuis, en wat dan als ook de schoolgaande kinderen me voor de voeten gaan lopen! En dan dat ergerlijke uitslapen, ga het maar eens tegen als zo'n kind niet naar z'n werk moet. Men zegt dat deze zesde dag op de duur OVER zal zijn. maar hoe staat het dan met mij die met ijver en plezier (dat heus wel) pre cies op zes dagen klaarkom met mijn werk, en beslist niet weet hoe dit in vijf dagen te doen en de zesde over te houden. Er is ♦och geen machine voor mij in de Dlaats!" Nee, mevrouw de V„ en voor mij en vele anderen ook niet. en ALS we in een normaal gezin eens allemaal op dezelfde dag vrij kregen, dan nóg was het een pro bleem die dag tot genoegen en ontspanning van iedereen te be steden. Als ik u zo hoor praten, ga ik er zelf ook tegen opzien. Maar ik weet best dat dat niet het es- genwoordig heel wat mensen zijn die ter wille van de gemeenschap of van een bepaald bedrijf waar. in zij betrokken zijn, al eens ter dege om de kwestie zijn heenge- wandeld en die van alle kanten hebben bekeken. Zo iemand, een van die mensen, wil ik nu eens spreken, dat hoort ook bij de Open Brief, en met de opgedane w 'EL, en dat weet ik al vooruit, deel van de vrouwelijke fantasie afhangen hoe die dag er zal ko men uit te zien. Want men kan je nog zoveel sportvelden en ver voersmogelijkheden en excursies en kampeerterreinen geven, je zult toch als huisvrouw en moeder weer móeten zorgen dat de spul letjes ervoor klaarstaan, en wie weet zul je ook heel dikwijls door je vindingrijkheid de plannen mede moe ten bepalen. U kent allemaal wel die verjaars visites waarvan de kinderen volgestopt met snoep terugko men. De moeder van de jarige had het wel goed en harte lijk bedoeld, maar had naast haar har telijkheid weinig fantasie. Meestal hebben de kinderen het genotene nog wel kritiekloos on dergaan: het was er best prettig. Maar de moeder thuis die ze weer bin nenkrijgt, wordt opmerkzaam als ze een enkele keer hongerig zijn en vol verhalen over de beleve nissen van de middag. Wat ge beurde daar? Wat voor vrouw was daar in het andere huis dat de kinderen zo ademloos, zo geboeid terugkomen? Dat ze maar tijd hadden voor een koek en een glas limonade, en dat de middag omgevlogen is? Wat maakte de spelletjes zo nieuw en geheimzinnig, wat deed uur na uur vol verrassingen zijn? Wel, heel eenvoudig: een vrouw met fantasie. Die maakte dat iedereen, ook de kleinste en ver- legenste. mee kon doen en in spel en vrolijkheid kon opgaan. Dat is heerlijk als je zo bent. Voor jezelf ook. Maar zelfs van zo'n vrouw wordt een dergelijke inspanning slechts enige malen per jaar gevraagd. En niet twee en vijftig keer, om het nu maar eens overdreven te zeggen! Voor al niet wanneer al haar bezighe den er blijven. Hoogstens iets verschoven kunnen worden, maar nooit weg te schrappen zijn. Of eet men soms niet? Moet er niet gestreken? Is er ook een vrij huisvrouwen-weekend bij? Maar ik stop. later meer, en wie weet: beter. DAT ik wat overdrijf, ligt van zelfsprekend allereerst aan het voorjaar waarin dat mag, en ten tweede aan een welgemeende kreet van een O. B. vrien din, die zij slaakte naar aanleiding van de onderwerpen in deze rubriek. Er wordt altijd zo ge wezen op naasten liefde. dienstbetoon, zo is haar lichte ver zuchting. zij voelt zich bepaald minne tjes naast al die vrouwen die serieus op kwesties ingaan, vrouwen die nuttig pogen te zijn, en ook nuttig zijn, vrouwen die gewich tige taken hebben, kortom, vrouwen die nooit vlinderen en fladderen langs de bloemen van het leven Zij heeft gelijk, dacht ik. Het Is de vloek van deze overvolle maatschappij dat we zo met on ze neus op allerlei intermenselij ke verhoudingen worden gedrukt en ons steeds tot bezinning ge roepen voelen. We houden in ons huis ook niet het hele jaar schoon maak. Waarom gooien we er in die geestelijke schoonmaak dan niet eens even het bijltje bij neer. Klim op een duintop. Lees een gedicht. Hang gezellig een praatje te maken. Wees vriendelijk, vrolijk, zonder te voelen dat u nuttig bent. Het geeft immers niet of de duintop u het klare uit zicht geeft van een door de zon beschenen zee of de nevelige intimiteit van een nabije duinpan, donker van warrige «truiken. Allebei i« heerlijk omdat het anders is. f^A eens in een stille museum- v-r zaal zitten, waar dingen van mensen uit vroeger tijden liggen: sieraden. porcelein, waaiers van kant en ivoor. Zoek het op. waar u ook woont, bui ten. binnen, in boeken, in bele venissen. want u bent het die zoeken moet, de dingen komen niet naar u toe. Ze zijn er ech ter. En het is uw fantasie die ze kleur geeft. En komt u niet ver? Kunt u niet van huis? Trek dan een schoon bloesje aan. zodat uw huisgenoten zeggen: iets bij zonders vandaag? Ja zeker, ik behandel een gewone dag nu eens als een uitstapje! Weet u waar u dan ook veel gemakkelijker overheen komt? Over die ergenis- sen en geniepige kleinigheden als bijvoorbeeld deze: „Christien, hoe knap je dit op" schrijft een trou we O B.-ster, „de moeder van mijn man heeft de gewoonte om zo langs haar neus weg tegen de kinderen te zeggen dat ze van mij iets anders wil; onlangs te gen mijn oudste dochtertje: „als jij ccn nieuw jasje hobt, mag jij eens een hele dag met Oma uil of. over onze jongste die mijn mans ogen heeft: „wat heeft je broertje toch mooie bruine ogen hè?" en dat tegen een kind dat mijn ogen heeft, wat moet dat kleine ding van 7 wel denken? Is het een kunst om Oma te zijn?" Vast en zeker, zoals het een kunst is vrouw te zijn. Want niet alleen Oma's maken toespelingen, al is het bij hen. zoals in het voorbeeld hierboven, wel eens duidelijk de strijd om de man op de achtergrond, ook andere vrouwen zijn sterk in toe spelingen maken. Ik heb een ken. nis die het altijd over haar par ket heeft als ze bij mensen is die het niét hebben. Ik krijg er meestal een innerlijke proestbui van maar dat lukt niet ieder een. En hoe knap je dat nu op? Door een bevoorrecht mens te zijn. Op een gewone dag. GLADDE KAMFER. SPIRITUS Kamferspiritus met glyce- rine is een prima middeltje tegen gesprongen of zeer droge E handen. Alleen is hét zo ver- velend, dat deze vloeistof wel eens uitkristalliseert als het S een tijdje staat. Doet u er ech- E ter een scheutje alcohol bii, dan houdt u een volkomen glad- de en heldere vloeistof, aldus E mevrouw G. Proper uit Den E Haag. KNOOPSGATEN Heel wat naaisters maken tegenwoordig de knoopsgaten zelf op een naaimachine met zig-zag steek. De knoopsgaten worden, zo schrijft mevrouw Euser uit Zwijndrecht, veel 5 mooier, als ze niet aan de goe- de. maar aan de onderkant van de stof worden opengesne- den. ANTI-ROEST EN VEILIGHEID Roest aan uw fiets? Geen E nood. met nat zilverpapier S vliegt het er af, garandeert u Corrie Schild uit 's-Graven- moer. Gelijk maar even een E tip voor de bezitters van een E elektrisch scheerapparaat. De meeste apparaten kan men verstellen door in de stekker een knopje te verschuiven, dat S do voltage aangeeft. Gebruikt u het apparaat meestentijds thuis, waar de voltage toch al- tijd gelijk blijft, stop dan voor alle veiligheid een stukje kurk in het open vakje, zodat het 1 schakelaartje per ongeluk niet kan verschuiven. Tijdens reis of vakantie wipt men het er zo uit. Mevrouw J. Krans-Boe- ren uit Zevenhuizen wilde u even op dit „s(h)afety-first" at tent maken. STRIJKPLANK De heer P. Koppe uit Sche- veningen heeft voor zijn vrouw een handigheidje op strijkge- bied bedacht, dat het haar mo gelijk maakt op elke willekeu rige plaats in huis (zelfs op het balkon» te strijken, zonder dat zij steeds naar het stopcontact hoeft te lopen om de stekker van het snoer (als het '.jzer te warm wordt) uit het stopcon tact te halen. Dit is natuurlijk vooral van belang als men geen verstelbaar ijzer bezit. Onder aan de strijkplank maakte deze lezer aan de bre de kant een stopcontact met schakelaar. In het stopcontact komt dan de stekker van het ijzer te zitten, terwijl aan de schakelaar een lang snoer met stekker wordt bevestigd, pas- send op elk willekeurig stop- E contact in huis. Men kan dus S nu strijken waar men wil en hoeft alleen maar even de schakelaar onder de plank uit ♦■e draaien om het ijzer af te E zetten. Iets voor andere hand'l- E ge mannen? U ZULT HET WEL 1 WETEN, MAAR 't Is bekend, maar. wist u al dat zogenaamd hard lei- dingwater. dat bij het bleken E met chloor vaak zulk ontzet- E tend geel wasgoed geeft, pri- ma verzacht wordt met eon paar handjes soda? Dus bij het E bleekwater wat soda doen en u E S hebt mooier bleekgoed. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllli

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19