Katwijkse kotter aarzelend te in Alphen water VEERTIEN DAGEN NA HET ETEN VAN HARING NÓG DORST Visserijgolfjes WOUBRUGGE Uitvoering Leiderdorpse Harmoniekapel FOTOKURSUS D. KRUYT ZELFSTANDIGHEID betekent VRIJHEID STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK NETTE MEISJES Firma H. v. Tongeren Aiohen aan den Rijn Ds. P. J. F. Larnens Chr. Nat. school aan Rijndijk te Hazerswoude 75 jaar Katwijk aan Zee A.R. kiesvereniging over gemeentezaken GEMEENTE KATWIJK EEN TIMMERMAN BIJBELLEZING filEUWE LETOSCHE COURANT 11 ZATERDAG 18 MAART 1961 NP DE VERRE VISGRONDEN bü New Foundland, Canada, is het eer- te vlsseryfabrieksschip van Polen, de JDalmor'' verschenen. Enkele maanden eleden kwam het 1200 ton metende chip. dat zelf kan vissen, in de vaart n thans heeft het de eerste reis van 8 dagen ln die contreien achter de rug. ,»n boord van het schip, dat thans al roor de tweede reis in de wateren bü few Foundland is, werken 98 opvaren- dle in de grote ruimen van het chip bü de flleermachines, verwer- Ingsmachines en diepvries-installaties laan. Voorts bevonden zich op de eer- Ie reis 8 wetenschapsmensen aan boord ri de rentabiliteit van de „Dalmor" te KATWIJK De raadsagenda I Donderdagavond om half acht komt de Jemeenteraad van Katwijk bijeen. De [genda vermeldt de volgende punten: inkoop van grond met opstallen aan de iouwestraat van mejuffrouw J. W paanderman; aankoop van het pand Liitensluisstraat 125 van mevrouw C. A jemkes-Waterreus; verkoop van een rookje grond aan de Vereniging „Chris- lijke Technische School Katwijk"; ver uur van een perceel duingrond, gelegen an de Boulevard, aan de heer P C. loot; krediet voor de aanleg van gas-, ater- en elektriciteitsleidingen en randkranen in de Hoornsepolder; aan- aan van een geldlening ad f 500.000 met Rykspostspaarbank; herziening van jaarwedden der wethouders; verlenen an krediet voor de uitbreiding van het 'ormatiebureau van de Vereniging voor ieemdelingenverkeer; wijziging van het Igemeen ambtenarenreglement, de ar- Cidsovereenkomstenverordening en de tkeringsverordening; verlenen van kre et voor de aanschaffing van een kol- nzuiger; verlenen van krediet voor de nschaffing van een vierde roltrommel- lilnisauto; verlenen van krediet voor 't doen ontwerpen van een nieuw kan- orgebouw voor de gemeentebedrijven: yziging der verordening op de heffing invordering van gelden voor het ge- uik of genot van het door de gemeente huurde openbare zeestrand en het ge- (eentelijk kampeerterrein; verstrekken een geldlening aan de Katwijkse lUwvereniging voor de financiering i de stichtingskosten van 18 garages, lorende tot het complex van 72 wo- etwoningen aan de Boslaan; vast- ling van een verordening, bedoeld artikel 4. eerste lid, der winkelslui- ■et 1951; verlenen van krediet voor aanstelling van een tweede logo- s t.b.v. de in de gemeente gevestigde lolen; verlenen van medewerking t.b.v. chr. u l o.-school en de Joh. Calvijn- iool; uitbreiding van het leerplan der r. Katwijkse Industrie- en Huishoud- ïool met een opleiding voor leerling- •koopster; verlenen van krediet voor maken van een douche-inrichting op :t gemeentelijk kampeerterrein in de lidduinen. WOUBRUGGE De kleine Lofstem. Het kinderkoor De kleine Lofstem eft op maandag 20 maart de jaarlijkse itvoering in Het oude Raedthuys On er leiding van Hans Boelee wordt op- ivoerd de kinderoperette: De witte olf. Aanvang half acht. Onze agent de heer J. v. d. Meer. Vrouwengeestweg 82, vraagt een hulp voor de bezor ging van de kranten. corgtijd 1 uur. beoordelen. Over de vangsten van het schip is nog niet veel medegedeeld, maar van New Foundland komen be richten, dat het schip op een dag gemid deld vier trekken doet. Een zo'n dag leverde 420 kisten vis (elk 50 kg), meest kablejauw en roodbaars op. Op twee andere dagen werden ruim 800 kisten schelvis scheep gehaald. Volgens de vis sers van New Foundland heeft vooral het waarschuwingssysteem van de Polen tot een eerste succesvolle reis van de „Dalmor" bygedragen. Geconstateerd werf! namelijk, dat de Poolse en Russische trawlers, die ook in het gebied van New Foundland vis ten, de „Dalmor" voortdurend op de hoogte hielden van posities, waar goede vangsten waren te melden. Tijdens de eenste reis van de „Dalmor" moest het personeel meer dan 100 keer reparatie» aan het grote trawlnet uitvoeren. Ta' van keren scheurde het net door hei stormweer of de grote vangsten, die zich in het net bevonden. Veiligheid Er zijn in de openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten woorden gezegd. di«- nu «piet bepaald bevorderend werken op de consumptie van vis in Nederland Di zei een kleinhandelaar naar aanleidinp van het feit. dat de meeste bestuursle den van het Produktschap de haring vloot na Pinksteren naar zee willen laten gaan: „Op Pinksteren wil men Vlaggetjesdag hebben. Nu is er hele maal geen haring meer Laat de vloot toch een week vóór Pinksteren uitva ren, dan heeft de kleinhandel met Pink steren tenminste wat in huis voor de verkoop. Nu krijgen de Duitsers, die met vakantie in ons land zijn, met Pink steren een produkt in hun lichaam van een dergelijke kwaliteit, dat ze veertien dagen later nog dorst hebben. Een ander bestuurslid, eveneens klein handelaar, maakte het nog iets mooier „Het gaat erom de vloot met Pinksteren vol vlaggen te hangen en diie te tonen Mooie propaganda met vlaggetjes, maa> de mensen moeten op diezelfde Vlagge tjesdagen en Pinksterdagen vuiligheid eten - Al deze beweringen hielpen niet vee' Het bestuur van het Produktschap heeft het voorstel goedgekeurd, zoals wij het reeds eerder deze week publiceerden De vloot gaat dus op 23 mei naar zee Op donderdag 25 mei kan de eerste ha ring in het land zijn. Aan de IJmuldcnse markt De markt te IJmuiden werd vrijdag bezocht door 53 schepen met als enige trawler de SCH 135 met een vangst 600 kisten, waarbij 500 verse haring. De totale aanvoer was 3000 kisten vis. waar bij van de kustvloot 1000 kisten schol. 1000 kisten tong en 150 kisten wijting. De tong van de kotters ging van de hand voor prijzen tussen 3.50 en 2 per kg. De grove en middelschol gin gen naar Engeland voor 40 tot 25 per kist van 50 kg. Hier gingen de prij zen dus iets omhoog. De haring van de SCH 135 deed slechts 14 tot 10. Het feit dat zoveel kotters aan de af slag waren Is een teken van toegepaste spreiding ln de aanvoer. Een aanleiding voor vroeg binnenkomen waren echter ook de slechte weerberichten. Gister avond bestond voor het Nederlandse kustgebied een stormwaarschuwing voor Noord westerstorm windkracht 8. En dat na de zonnige dag van gisteren! Van zee werd gisteren nog gemeld dat de tongen- en scholvisserij dicht op de kust van 150 tot 250 kg en van 6 to* 10 manden opleverde. Verder weg bij boei P 4 bestonden de vangsten uit 200 tot 300 kg tong en 8 tot 12 manden vis, schol en wijting en wat tarbot. Aanvoerverschillen Grote verschillen in de aanvoeren van de eerste twee maanden van dit jaar en van die van vorig jaar zijn te con stateren. Dit heeft drs. Van Dijk mede gedeeld in het Produktschap. Vorig jaar in twee maanden tijds 4651 ton haring thans slechts 3300 ton. Vorig jaar 3340 ton makreel, thans 1801 ton De aar. voer van kabeljauw steeg echter aan zienlijk. namelijk van 642 ton tot 1102 ton. De aanvoer van garnaal blijft 9leeht Ir. januari en februari werd 230 ton gar naal in Nederland aangevoerd tegen 366 ton in dezelfde maanden van vorig jaar De gemiddelde prijs steeg echter van ƒ3.25 tot ƒ3 35 per kg. De Harmoniekapel „Leiderdorp" gaf in het Dorpshuis eengoedbe zochte vijfde uitvoering. Afgezien van de wat luidruchtige conversatie, door ettelijke jongelui-in-feeststem- ming achter in de zaal tijdens de eer ste nummers gevoerd, was er een algemene belangstellende aandacht op te merken. Dit Leiderdorpse korps heeft, menen we, in de korte tijd van zyn bestaan, wel tekenen vaii levensvatbaarheid gegeven. Men speelt ook niet overdreven. en maakt de indruk, zijn eenvoudige best te doen. De technische vermogens der leden verschillen onderling maar weinig Er is bijvoorbeeld 'geen sprake van. dat de klarinetten voor de bassen in vaar digheid onder doen. Geen enkele groep valt ten opzichte van een ander op Dit vonden we op zichzelf al een gelukkige omstandigheid. Dirigent J. F. J. Boelhouwer, een vak kundig K.M.K.-muzikant, leidt maar ge woon. Hij 6laat de maat en geeft de in zetten van deze en gene groep op tijd aan. Daarbij betoont hy zich een voor stander van vrij vlugge tempi, waarvan de snelheid in hetzelfde werk. onder welke omstandigheid ook. hoegenaamd a.s. Maandagavond 8 uur ln „Noordzee" laatste foto-lezing van dit seizoen. KENT CE UW LAND? nder deze titel houdt de heer Jonker uit Amsterdam een instructieve voordracht met kleurendia's. Na de pauze: HET GOEDE NECATIEF Zwart wit fotografie. Tot slot: REISINDRUKKEN UIT ITALIË Alle materiaal is afgestemd op Adox. ferzuimt deze buitengewoon leerzame avond niet. Diegenen die reeds eerder le heer Jonker hoorden, weten dat dit weer de moeite waard zal zijn. Toegang vrü. Na afloop bespreking feestavond foto-amateurs FOTOHANDEL D. KRUYT. Tel. 2851 Advertentie Geen hulp of bijstand bij anderen be hoeven te zoeken als zich onvoorziene uitgaven aanmelden. Vrijheid; het grote ideaal Nederlanders Verzeker U de financiële vrijheid door sparen. Rente voor dagelijks opvraagbaar: 3Vi% tot 20.000.—. voor opvraagbaar met 6 maanden: 3 Vi tot 20.000.—. Uw spaarbank: Kantoor Katwijk aan Zee, Voorstraat 88, (weeshuis) Katwijk aan den Rijn: Voormalig Raadhuis, (Rijnstraat). niet verandert. De uiterlijke vorm wordt in acht genomen, zodat een wals N.Münchner Kindl" van K. Komzaki klinkt en golft als een wals en een menuet "Pro Juvenis-suite van J. Jour- quin) als zodanig goed te herkennen is Aan klankverfijning, aan zorgvuldige détailverzorging werd veel minder aan dacht besteed De vaart, het uiterlijk elan. moesten vaak een zeker gebrek aan innerlijk leven op een luchtige wijze verhullen. Niet alle uitvoeringen munt ten door nauwkeurigheid uit. Even ge miste aansluitingen en loopjes, waarbij de partners geen volkomen "gelijke .tréri hielden, kwamen vrij vaak voor. Vooral de genoemde, wat oppervlakkig geaarde, doch dankbaar te spelen Suite Pro Ju- venis dat is voor de jeugd van Jourquin en de Miinchener wals zouden met een nabehandeling gebaat zijn. We willen echter de muzikanteske allure van vrijwel alle vertolkingen graag erkennen. De heer Boelhouwer is een muzikant met flair en wat men onder zijn leiding wegblaast klinkt beslist niet vervelend. De meerdere zorg. die men nog aan het samenspel en de afwerking kan be- steden, zou de innerlijke kwaliteit en ook het uiterlijk aspect echter zeer ten goede komen. We moeten nog vermelden, dat van de lappendeken, die Louis Ganne's „Les Saltimbanques "-ouverture toch eigenlijk is. vooral de begin-mars heel goed klonk en dat de bekende „American Patrol" over 't geheel weliswaar wat slordig aandeed, maar de idee toch dui delijk werd verklankt De drumband, elf kleurig geuniform de jongelui sterk, sloeg onder directie van instructeur B van der Pluim met beheerst elan inleidingen op de slot- marsen van het korps* „De stad Amers foort" en Entrée de Défilé. Na de pauze amuseerde het plaatselijk toneelgezelschap „Ons Genoegen" de zaal met een variété-programma. Joh. van Wolfswinkel Burgerlüke stand GEBOREN: Caroline dr van R. V Creutzberg en A W. HLl'len, Anna van Saksenstraat 9. Marten Jacob zn van W P. Walen en A P Bakker. Pinkster bloem 130: Nico zn van P Huisman en A. Mol. Spanjaardslaan 11 ONDERTROUWD: Leendert Mane Verhoeks. Leiderdorp. Hoofdstraat 86 en In-genebta Lindenburg. Dr van Rhijn-str 14. adres na huwelijk Dr. van Rhijn- straat 14, Leiderdorp. OVERLEDEN: Maria van Zijll. 7t jr echtgenote ''an Karei Winkel, Dr. de Bmiinestraat 19 GEVRAAGD VOOR INPAKWERK Beneden 15 jaar onnodig aan te melden Dagelijks aan Noordstraat 1, KOUDEKERK A. D. RIJJV A.R. en gemeentepolitiek In het Verenigingsgebouw te Koude kerk aan den Ryn kwam de Anti-Revo lutionaire kiesvereniging in vergadering byeen. Voorzitter W. van Veen sprak een kort openingswoord. Hierna gaven secretaris H. van Leeuwen en penning meester P. Geerlof een overzicht over de gang van zaken in het afgelopen jaar Bij de bestuursverkiezing werden tot bestuurslid gekozen de heren A. van der Vis en D. de Jong. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren besproken sprak de heer Hobo, gemeentesecretaris der gemeente Leiderdorp, over het on derwerp: Gemeentepolitiek. Hij wees er op, dat ook bij het voeren van gemeente, politiek rekening moet worden gehou den met de beginselen, die zijn gefun deerd op Gods Woord Bü al ons hande len moeten wij van daaruit ons stand punt bepalen. Uitvoerig ging spreker in de problemen, waarmee de gemeen' besturen, vooral die van de kleine plaat, sen te maken hebben en hy noemde :r. dit verband- de uitbreidingsplannen, de woningbouw, de subsidiepolitiek ten aan zien van het onderwijs, en de licht- en watervoorziening. Vooral de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten legt vaak een zware last op de gemeenten. Voor kleine gemeenten kan coördinatie van diensten en bedrijven vaak een goede oplossing en grotere mogelijkheden bieden. Na de pauze volgde een levendige be ""•eking, waarbij op de verschillend" vraagstukken dieper kon worden inge gaan. NIEUWVEF.N Ouderavond Donderdag 23 maart om kwart voor acht houden de Chr. Nat. school en de Kleuterschool haar gezamenlijke ouder avond in het Verenigingsgebouw agenda vermeldt om jaaroverzicht, hpt toneelstukje „De Vulpen en het kanten kraagje" door enkele leerlingen en een inleiding door het hoofd der school. Ledenvergadering Maandag 20 maart om 8 uur houdt de afdeling Nieuwveen van „Het Groene Kruis" haar ledenvergadering in Groene Kruis-gebouw. De agenda ver meldt: jaarverslagen en rekening en v antwoording, verkjezing bestuursleden, verslag wijkzuster en dokter Van Don gen. Ook zal de verloting niet ontbreken. TER 4AR „Jong Gereformeerd" hijeen De G.J.V. „Jong Gereformeerd" hield haar jaarvergadering in het gymlokaal De leiding was in handen van de heer C. de Kleer en mej. J Schouten. Na een liturgische opening sprak de heer C. de Kleer een woord van v kom .yaarna de heer J. Valk een leiding hield over „De Bybel en de arbeid". Hij sprak over de goddelijk roeping tot de arbeid. Wanneer men de arbeid alleen maar doet voor reldelijke beloning, voldoet men mat aan die roeping. Dat de arbeid mei moeite gepaard gaat is een straf od df zonde in het paradijs door de men» begaan. Mej. J. Schouten declameerde een ge- dieht van Jacqueline van der WaaU waarna er bespreking' was van net on derwerp. De heer Ant. Rnodenburg gaf het Jaar verslag, waaruit bleek dat er 25 leder ziin De kas bleek een batig slot te hen ben. Een clubje leden zong enkele liederen met begeleiding. Na de pauze werd hei 'oneelstuk „Mij komt de wraKe toe" ;n vier bedrijven opgevoerd, waarin schijn en leugen tegenover oprechtheid deugd werden uitgebeeld. De vertolk van de verschillende rollen was goei: jammer dat de hoofdrolspeelster het de keel bleek té hebben, waardoor ook enkele anderen te zacht spraken, zodat er nogal wat verloren ging in de zaal en men niet altyd de draad kon volgen Ds. A. P Heiner verrichtte de sluiting Eindles tuinbouwcursus chr. landbouwschool In een der lokalen van de Chr lagere landbouwschool te Alphen had de uit reiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de algemene tuinbouw cursus Vooraf werden vragen gesteld door de leraren, de heren C van Vugt. J. van Harten en J C. van Leeuwen, resp. over dc theoretische vakken de groenteteelt en de bloementeelt. Daarna werden de diploma's uitgereikt door de waarnemend voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de 'luin bouw. de heer B Lam (de heer B Lem- kes was door ziekte verhinderd 1 Hij wenste de cursisten geluk met hei be haalde diploma en wekte allen op zich 'erder te bekwamen. Namens de inspecteur van het land- en tuinbouwonderwijs voerde de neer A J Verkley uit Amstelveen het woord Hij wees speciaal op de mogelijkheid zich ioor het tuinbnuwvakonderwijs verdet te ontwikkelen Hij bracht dank lan het béptuur van de Chr lagere landbouw school en het gemeentebestuur voor dp zeer goede huisvesting Het hoofd van dc cursus zegde ten slotte dank voor alle medewerking en stelde de ëursisten een gratis excursie in vooruitzicht. Het diploma werd uitgereikt aan W Bos. J v. d Bosch. J v d Heuvel W v Otterloo, A Vergeer en C Verkade tr Alphen aan den Rijn; J. .SUngeriand. Nieuwkoop. H Vergeer AafTartderveen. Afgewezen werden 2 kandidaten Kerkdiensten Ourl-Geref. Gein. Morgen worden om 9.30 en 4 u voor nt- Ouri-Gereformeerde Gemeente leendien sten gehouden Kade- en straatverlichting Nu dc kaden van de Rijnhaven en de nabij gelegen Energieweg voor het ver keer zijn opengesteld, stellen B. en W dc raad voor deze wegen van verlich- t n? te voorzien De kosten worden voorlopig geraamd op 26 000. In ver band met de verkeersveiligheid willen n W in dit geval niet wachten op goedkeuring door Ged. Staten en neeft men ook vooruitlopende op het besluit van de raad de directeur van ater- en lichtbedrijven reeds de no dnge opdracht verstrekt. Tien Jaar „Dorcaa" De Hervormde vrouwenvereniging Dorcas" zal maandagavond om halt acht in „Fehoboth" nan de Hoofdstran» het tienjarig bestaan aderen. Het za' de eerste maal zün. dat deze ver eniging e~n openbare jaarvergadering houdt Christen-Vrouwenbond De afdeling Noord van de Ned. Chris n Vrouwenbond vergadert maandag •oni 8 uur in de Salvatorizaal Zr. J Kraima zal cn causerie houden ove» haar ervaringen in Nieuw-Guinea. Er worden ook dia's vertoond. RRKTHUI7.E*J Benoemd tot sehoolhoofd. De heer D Koelewijn. die enkele ja- •en als onderwijzer aan de christelijke agere school alhier was verbonden en vorig, jaar vertrok naar Boskoop, is be noemd tot hoofd Van de Herv school aan de Zijde te Boskoop De heer Koe lewijn is thans onderwüzer aan deze school DINSDAG 21 MAART te 7 45 uur nam hoopt van Kamerik te spreken voor de Ned Herv Mannen- verenicing „Abr Hellenbroeck" in de Rem. Ger Kerk te Zwammerdam. Donderdag herdenkingssamenkomst In verband met het 75-jarig bestaan van de christelijk nationale school Hazerswoude (Rijndijk) - Koudekerk zal op donderdag 23 maart in de garage van de firma Van der Meijden (Hogewaard 42) te Koudekerk aan den Rijn een.herdenkingssamenkomst voor leden en oud-leerlingen worden gehouden. Hierin zal als spreker optreden ds. G. N. Lammens uit Heem stede; het tweede gedeelte van de avond zal worden verzorgd door oud leerlingen. In de winter van 1884 op 1885 kwam aan de Rijndijk te Hazerswoude een tien tal personen bijeen met het doel een school met de Bijbel te stichten Nadat enkele vergaderingen waren gehouden, waarbij ook tegenwoordig waren de pre dikanten ds. Keers van Hazerswoude en ds. Klerq van Koudekerk, werden op 20 april 1885 dertig personen uitgenodigd om te komen tot oprichting van een vereniging met het bovenomschreven doel. Er waren 17 inwoners uit Hazers woude en 13 uit Koudekerk. Op deze vergadering werd besloten tot oprichting van een vereniging, die de naam kreeg: „Vereniging tot oprichting en instandhouding van een school met de Bijbel, voor Rijndyk, Hazerswoude en Koudekerkte Hazerswoude. In het bestuur werden gekozen de heren: J Roest, voorzitter. A. van der Boon. se cretaris en verder de heren P dc Bruijn. H Kranenburg en S. Gijsbert Molenaar Dat het bestuur niet stil zat. blijkt wel uit het feit. dat reeds in augustus 1885 d.e aanbesteding plaats had van de bouw van een schoolgebouw met twee leslokalen en een onderwijzeYswoning "Wanneer wij bedenken, dat het bijzon der onderwijs geheel uit eigen middelen moest worden gefinancierd, kunnen wij slechts diep respect hebben voor het ge loofsvertrouwen van deze mensen. Op 20 juli 1886 was de school gereed en kon worden begonnen met het les geven. aanvankelijk aan 28 leerlingen, welk getal in de loop van het eerste schooljaar steeg tot 68 Tot hoofd werd benoemd de heer H. A P. Meijer, die ruim 32 jaren in deze functie werkzaam bleef. In november 1886 werd tot tweede leerkracht benoemd de heer J. J Floor Na de heer Meijer waren achtereen volgens als hoofd aan de school ver bonden dc heren: F. Boomsma, E. Beers- ma, H. J Kerkhoven (gedurende 26 jaren M. Riet en thans is er sinds 1 augustus de heer F. Fenema. School verwoest Het zou te ver voeren een opsomming te geven van het onderwijzend personeel, dat de school heeft gediend, maar een uitzondering dient te worden gemaakt voor de heer G van Doornik, die r 45 jaren als onderwijzer aan de school was verbonden. In 1940 werden by het bombardement het schoolgebouw en de onder wij zerswoning verwoest. Gelukkig was de school op dat moment leeg, ter wijl het gezin Kerkhoven, dat in zyn woning was, bleef gespaard. Op de oude plaats werden school en woning her bouwd. Thans heeft de school 130 leerlingen en vier leerkrachten, namelijk behalve het hoofd de heren P. de Boer (die ook reeds ruim 25 jaren aan de school is verbonden), H. P. Wissel en mejuffrouw B. A. Simons; handwerkonderwyzeres is mejuffrouw E. van Ommering. Hei tegenwoordig bestuur bestaat uit heren: B den Braver (voorzitter», J. van der Hcyden (secretaris). D. Reijneveld (penningmeester), P. A. Starreveld, W van der Meijden, W. Molema en A. van der Vis. Geen varkenshouderü In ons bericht omtrent de woning bouw aan de Voorweg is ten onrechte vermeld, dat architect Cord Beekman uit Zoetermeer het bouwen van een varkenshouderij heeft opgedragen aan H. J. de Graaf en W. van Item te Rot terdam. Het heeft gistermiddag heel wat voeten in de aarde gehad voordat de nieuwe Katwijkse kotter Bellatrix KW 139 in het water lag. Het schip bleef met de achtersteven op de laat ste slee vastzitten en er moest een motorboot aan te pas komen om de zaak los te trekken. De doopplech tigheid werd verricht door mevrouw Van Duijvenbode. De Bellatrix is gebouwd op de werf De Industrie te Alphen aan den Rijn voor rekening van de N.V. Vis serijmaatschappij Orion te Katwijk aan Zee. Zij heeft een lengte van 33.60 m. een breedte van 6.60 m en een holte van 3,65 m. Het fraaie schip wordt uitgerust met een zes cilinder 600 pk Industrie-motor. Voor de 13 koppen tellende bemanning zijn uitstekende hutten gemaakt, die van vele gemakken zijn voorzien. De Bellatrix heeft een viscapaciteit van 1000 kisten uts. Voorts kunnen 300 kisten gezouten vis worden mee genomen. In visserijkringen wordt veel van dit type kotter verwacht. Met dit schip kunnen de visserijgebieden van de kotters en 's zomers boven dien ook de visgronden van de traw lers worden bestreken. De anti-revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield gister avond haar jaarver.jndering in Irene. De voorzitter, de heer D J Brouwer, sprak een kort welkomstwoord en deelde mede dat het raadslid N. Parlevliet ver- h'oderd was een causerie te houden over het gemeentebeleid door het plotseling moeten ondergaan van een ooroperatie, die gelukkig goed is afgelopen Ir. J. van der Plas word bereid gevonden in zijn plaats enkele aspecten van het gemeen- 'ebèlead te belichten. De jaarverslagen werden vastgesteld De aftredende bestuursleden, de heren P Ruwhof en J. de Wit, werden her kozen. De heer J. de Groot, voorzitter van de Arjos, vertelde een en ander over het verenigingswerk De vereniging be gon met 5 leden en than6 zijn er 20 Iedere maand wordt een vergadering ge houden. De opkomst der leden stemt tot tevredenheid. Mr Van der Plas besprak du? enkele aspecten van het gemeentebeleid, die in het brandpunt der belangstelling staan Zo is er de laatste maanden hard ge werkt aan het project Hoornespolder. Het ls de bedoeling, dat in de loop van dit Jaar aan de woningbouw wordt be gonnen Allereerst heeft aanbesteding olaals voor het bouwrypmaken van de grond De uitgifte van gronden aan jaar- ticulieren en bouwverenigingen zal vol gen. Zeehaven Wat zeehaven Katwijk betreft wordt wel gezegd, dat het gemeentebestuur niet actief genoeg is. Het tegendeel ls echter waar aldus spreker Het gemeen- tebestuur heeft gedaan wat het kon Het is een moeilijke materie en de rijksin stanties hebben het eerste 'woord daarin Er is echter een nieuwe figuur bijgeko men: de N.V. Zeehaven Katwijk Het gemeentebestuur heeft dit particuliere initiatief toegejuicht. Het gemeentebe stuur had de N.V vervolgens verzocht haar plannen te mogen inzien, doch vol- gens spreker hebben deze plann»n hel gemeentebestuur nog steeds niet be- reikt. De nieuwe uitbreidingsplannen zijn nog steeds niei vastgesteld. Hier ls een belangenstrijd tussen verschillende groe peringen aan de orde. Ook het praktische gemeentebeleid werd In het kort besten. De samen stelling van de gemeentertaad la overwegend protestanta-chrlstelük en het gemeentebestuur worstelt om Kat- w(ik zijn christelijke karakter te la ten behouden. Katwük is ntet meer een teruggetrokken vissersplaats, maar een steeds groter wordende hadplaats. De kust ls een ontspan ningsoord geworden en 's zondags heefteen massale uittocht naar het strand plaats. Daarmede Ia de ton- dag.srust gemoeid. Het Jeugdvraag- atuk vond spreker eveneens erg moellUk. Het is nog steeds niet opge- lost. Er werden schriftelijke vragen gesteld. Een der belangrijkste was wel die over het bouwen van een zweminrichting. Spreker zei. dat de plannen in verge vorderd stadium zün en in mei aan de raad zullen worden voorgelegd. Hierna sprak dr. W. H. Velema. chrla- telijk-gcreformeerd predikant te leiden, over het hart van de zaak. Het hart van de zaak in de christelijke politiek is de souvereiniteit van God. Vele andere politieke groeperingen streven slechts eigen menselijke doeleinden na De men» staat bij hen in het middelpunt in plaats van God. Besturenbond Gisteravond hield de christelijke be sturenbond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis onder voorzitterschap van de heer C. van der Plas zün jaarvergadering. De voorzitter gaf een overzient van het afgelopen Jaar De loonpolitiek heeft zich gunstig ontwikkeld. De welvaart brengt echter ook problemen met zich De werktijdverkorting zal eveneens tal van vraagstukken met zich brengen. Gedacht werd aan de vrüe tijdsbesteding van de jeugd. De sportbeoefening is al een goed ding. De secretaris, de heer A. van Duijn, liet uitkomen, dat het contact met dc af delingen wel eens te wensen overlaat. De penningmeester, de heer D Meij- vogel. meldde een batig saldo. De heer B van Rijn bracht verslag uit van de activiteiten van het fonds Draagt Elkan- desr Lasten. Een groot aantal patiëntjes werd hulp geboden. De rechtskundig adviseur, de heer D. Huber, deelde mede. dat hij 136 geval len van diverse aard had behandeld. Na de pauze werden films vertoond. Bij de dienst van Openbare Werken te Katwjjk kan worden geplaatst- Het loon voor hen, die ouder zijn dan 24 jaar, bedraagt bruto f 392,Sl of 418,32 per maand (afhankelijk van bekwaamheid). Deze bedragen worden vermeerderd met 4*. vakantieuitkering, terwijl voorts werkkleding wordt verstrekt Voor hen. die de 24 jarige leeftijd nog niet hebben bereikt, gelden lêeftijdalonen. Schriftelijke sollicitaties, binnen een week na het verschijnen van dit blad, te rich ten aan de directeur van Openbare Werken te Katwijk. D. V te houden maandag 20 maart 1961. des avonds 8 uur in d4 U.N.I.-zaal aan de Ouwehandstraat te KATWIJK AAN ZEE door de evangelist Jb. KLEIN HANE VELD, BODEGRAVEN. Onderwerp: JOSEF, de „REDDER DER WERELD" als type van JEZUS CHRISTUS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11