Jlicimrc geiitsctfe GTtruranl SPOEDZITTING Ver. Naties over Kongo Stakingsgolf over Zuid-Afrika? NIEUWS in één oogopslag Straalbommenwerper bij Vlieland zoek Fidji -eilanders stapten in verkeerde vliegtuig BON Volgende week gesprek met Algerijnen Niet-blanken in actie gekomen bulthuis Russische eisen aan Indonesië (ket.Q lil; VRIJDAG 17 MAART 1961 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ahebleocn myn hert in tcgljenspoct" Eenenveertigste jaargang no. 12127 Pionier van liet evangelie Zie pagina 2 Op 94-jarige leeftijd is in Driebergen overleden de bekende evangelist Johannes de Heer. Hij is vooral bekend geworden door de uitgave van zijn bundel geestelijke liederen en door zijn eschatologische prediking. De 61-jarige Friedje van Heugten, die in de bossen bij Deurne een hol bewoonde, is gisteren overgebracht naar een voor malig transformatiehuisje, waar hij zonder een cent huur te betalen mag doen en laten wat hij wil. Uitsluitend van wege het brandgevaar moest hy de bossen verlaten. In de tweede zaak van de Berkelse arts O. heeft de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank opnieuw levenslange ge vangenisstraf geëist. Op 30 maart zal uitspraak worden gedaan. Sinds kwart over acht gisteravond wordt een Amerikaanse straalbommenwerper vermist, die deelnam aan een oefening boven de Noordzee en waarmee ter hoogte van Vlieland het contact werd verbroken. Het opsporingswerk is in volle gang. Waarschijnlijk bevinden zich drie mannen aan boord van de bommenwerper. De Sovjetunie heeft een spoedzitting van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties geëist ter bespreking van de Kongolese kwestie. De toestand zou daar slechter worden mede als gevolg van de conferentie van Kongolese leiders op Madagaskar. Waar schijnlijk reeds maandagmiddag zal de bijeenkomst worden gehouden. De uittreding van Zuid-Afrika uit het Britse Gemenebest ver oorzaakt een golf van onrust onder de niet-blanken in het land. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de komende weken massaal zal worden gestaakt. Ook de Algemene Vergadering van de V.N. heeft het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid veroor deeld DE rommelmarkt is voor een kledne peuter al niet minder boeiend dan voor gróte mensen. Zie hoe ze ver rukt staat te kijken naar die beer, die wat melan choliek zit te staren te midden van al dat andere gésnor dat men op een rommelmarkt pleegt te vinden. Het deert haar niet dat de „berenhuid" al wat vaal en verschoten is en ze denkt er niet over na hoe dit stuk speelgoed hier gekomen is: met allerlei andere rommel aan de vodden man meegegeven toen de vroegere bezitter of be zitster er te groot voor geworden was. Voor haar is het een begerenswaar dige speelkameraad. Iets om te vragen voor je ver jaardag. Kleine peuters zijn nog niet „blasé". Ze kunnen nog ergens van genieten, onaf hankelijk van de vraag wat een ander ervan vindt. Ze zijn nog niet ontvankelijk voor wat „mode" is. Grote mensen zijn dikwijls niet meer zover. Het leven heeft hun geleerd dat het meestal maar het beste is niet uit de toon te vallen. Natuurlijk zijn er die dat wèl doen en dat graag doen. die zich in kleding en manieren uit drukkelijk van „de massa" ondersoheiden. maar zij zijn de uitzonderingen en wor den ook als zodanig be keken. Ook in de krantenwereld vindt men dat verschijnsel terug. „Voor je fatsoen" of „lerwille van je stand" moet je die of die krant lezen. Dat zo'n krant soms uit een gelheel andere levenssfeer wordt geredigeerd, schijnt 3an bijzaak te zijn: „stand" dient te prevaleren boven levensovertuiging. En dik wijls ook nog boven, de eigenlijke eigen smaak. De krant bepaalt de stand waarin je leeft? Dwaasheid. De krant beïnvloedt wel de levensovertuiging waaruit je leeft. Bedenk dat bij de keuze van uw krant. En leg deze waarheid aan uw ken nissen voor als zij nog niet geabonneerd zijn op een goede, christelijke krant. U kant noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek Tip l'arade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) De bedoeling ls dat de officiële vre desonderhandelingen tussen Frankrijk en de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek" volgende week beginnen. Als plaats voor de onderhandelin gen is, volgens niet-officiële informa ties, het kasteel van Coudrée bij Tho- non aan de Franse oever van het Meer van Genève, gekozen. Dit in afwijking dus van eerdere berichten dat de onderhandelingen op Zwitsers grondgebied zouden worden gehou den. Boswachter (85 jaar) verdacht van moord Gistermorgen is bij Antwerpen een 38-jarige krantenverkoper, J. v. L. ver moord. Hij was op weg naar het station om kranten af te halen, toen hij be schoten werd. Men vermoedt, dat een 85-jarige boswachter, R., de dader is. Deze leefde in onmin met het slacht offer. Men kan echter goen motief voor een moord vinden. DE Algemene Vergadering van de Ver. Naties zal waarschijnlijk maan dagmiddag reeds in spoedzitting bijeenkomen om het Kongolese probleem te behandelen. De Sowjetunie heeft gisteren geëist, dat bedoelde zitting nog deze week zou worden gehouden, omdat de toestand in Kongo steeds slechter zou worden en de „dreiging voor de onafhankelijkheid en territoriale integriteit van dat land is toegenomen als gevolg van de ronde tafelconferentie op Madagascar. De Ier Boland, die dit jaar voorzitter van de algemene vergadering is, achtte het evenwel onmogelijk, nog deze week te vergaderen en streeft nu naar een zitting, die maandagmiddag begint. Bij de K.L.M. leeft de wens om naast Montreal ook Toronto in de luchtlijn naar Canada op te nemen. Een uitstel van enkele dagen zal de raadgevende commissie voor Kongo ge legenheid geven, de bestudering van het rapport van de verzoeningscommissie te voltooien. Deze commissie, die raadgevende commissie is voortgekomen, heeft een bezoek aan Kongo gebracht Over bepaalde conclusies en aanbevelin gen uit haar rapport bestaat verschil van mening. Wellicht zal de raadgevende commissie, die secretaris-generaal Ham- marskjöld van advies dient, ook het ver slag willen verwerken, dat de Indiër Dajal over de situatie in Kongo heeft uitge bracht Ook zal zij haar houding moeten bepalen tegenover het resultaat van de conferentie van Madagascar en de reactie daarop van generaal Loendoela, die het blijkbaar niet met Gizenga en de andere politici in Stanleystad eens is. Intussen hebben troepen van generaal Moboetoe, die zich in Evenaarsprovincie bevinden, het vliegveld Coquilhatstad ge sloten voor alle vliegtuigen van de Ver. Naties. Deze maatregel houdt waarschijn lijk verband met de komst van 4700 man Indische troepen naar Kongo, waarvan de bestemming nog niet bekend Is. Moboe- toe's troepen hebben het dreigement ge uit, dat zij elk vliegtuig zullen neerschie ten, dat zou proberen te landen. Ook Mo boetoe bevindt zich in Coquilhatstad. De V.N. hebben voorlopig alle vluchten naar de stad stopgezet. Woensdagavond wilde een V.N.-vlieg- tuig met levensmiddelen aan boord lan den. De Kongolezen lieten de landings- lichten op het vliegveld echter niet bran den en het toestel moest onverrichter zake naar Leopoldstad terugkeren. Giste ren is een V.N.-vliegtuig op het vliegveld geland. De Kongolezen deelden de piloot toen mede, dat zij andere vliegtuigen, die zouden proberen te landen, zouden neer schieten. De 274 man tellende voorhoede van het Indische contingent zijn reeds in Leopold stad aangekomen. Verwacht wordt, dat de troepen naar Katanga en de Evenaars- provincie gezonden zullen worden om de twee partijen, die daar tegenover elkaar staan, uit elkaar te kunnen houden. HET ziet er naar uit, dat in de komende weken een zwartje stakingsgolf over Zuid-Afrika zal rallen. Het verboden Panafrikaanse congres heeft in enkele steden op geroepen tot een staking, ter her denking van de schietpartij in Shar- peville op 21 maart van het vorige jaar. Zoals bekend werden toen 72 Afrikanen gedood en 180 gewond. De Afrikaanse politici beschouwen het uittreden van blank Zund-Afrika uit het Gemenebest als een krachtige stimulans voor hun actie tegen de apartheidspolitiek. Reeds enkele weken is de Afrikaan se bevolking in sommige grote cen tra bezig een levensmiddelenvoorraad aan te leggen. In dé Kaapprovincie hebben propagandisten van het Pan afrikaanse congres de bevolking op geroepen, gedurende drie weken te staken. Men verwacht, dat in deze provincie de bevolking en masse het stakingsparool zal opvolgen. Andere belangrijke ontwikkelingen rondom Zuid-Afrika waren: 1. Op de Londense effectenbeurs kelderden de Zuidafrikaanse goudaandelen en indus triële fondsen; 2. Zudd-Afrika is voor nemens, Ln het stenlingblok te blijven; 3. Engeland blijft bereid, Zuid-Afrika als lid van het Gemenebest te accep teren, als de regering van dit land haar standpunt met betrekking tot de apart heidspolitiek zou wijzigen; 4. premier Verwoerd heeft koningin Elizabeth van Engeland formeel in kennis gesteld van zijn besluit, als gevolg waarvan Zuid- Advertentie „KIES DE JUISTE. vloerbedekking voor uw kamer. Wij geven U gratis advies en begroting. Enorme sortering LINOLEUM VAST TAPIJT KARPETTEN Vakkundig leggen is zeer belangrijk - BOTERMARKT 23 Voor betere woninginrichting Afrika na 31 mei niet langer_lid van het Gemenebest zal zijn; 5. premier Macmillan heeft in het Britse Lager huis verklaard, dat Engeland nooit Ba- soeloland, Swaziland en Beetsjoeana- land (die als Britse protectoraten in de Unie van Zuid-Afrika zijn gelegen) aan Zuid-Afrika over te dragen; 6. Verwoerd keert maandag a.s. naar Zuid-Afrika terug en heeft zijn voorgenoemen bezoe ken aan Bonn en Parijs afgezegd; 7. bij de Britse voorlichtingsdienst in Johan nesburg heeft zich een stroom van ge gadigden gemeld om een Brits paspoort aan te vragen; 8. de Algemene Verga dering van de V.N. heeft het beleid van Zuid-Afrika in Zuid-west-Af rika afge keurd. Het gaat hier om een vroeger mandaatgebied van de Volkenbond, dat Zuid-Afrika nooit onder het beheer- schap van de V.N. heeft willen plaatsen Voorts drong de grote meerderheid van de Assemblee aan op afschaffing van de rassendiscriminatie! n Zuidwest-Afrika. De Romeinse correspondent van het Italiaanse dagblad Continentale heeft vernomen dat Indonesië een hoge prijs moet betalen voor de Russische militaire hulp. De Russische voorwaarden zijn: 1. De Sowjetunie moet het recht krij gen raketbases aan te leggen in Indo- Indonesië moet Chroesjtsjefs plan voor hervorming van Verenigde Naties steunen. 3. Indonesië moet de anti-communisti sche dagbladen verbieden. 4. Indonesië moet alle organisaties van „buitenlandse oorsprong", ook de pad vinderij, verbieden. 5. Alle communistische en half-com- munistische organisaties moeten bij de wet worden erkend. Moskou zou er mee hebben ingestemd dat zes Indonesische deskundigen op het terrein van de kernenergie te Moskou een speciale cursus volgen. Een straalbommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht, een Destroyer Douglas b 66. met drie man aan boord, die met twee andere toestellen van het vliegveld Falkenborough ln Engeland oefeningen was opgestegen, wordt sinds donderdagavond dicht onder de Nederlandse kust vermist. Een grote reddingsactie is Ingezet. Amerikaanse luchtbasis Saoedi-Arabië Saoedi-Arabië heeft Amerika gesom meerd zich terug te trekken van de lucht basis in Dharan, Deze basis, die aan de Perzische Golf ligt, is de enige in de Ara bische wereld die gebruikt wordt door de Amerikaanse luchtmacht, met uitzon dering van de basis Wheelus in Lybië. Nadat de minister voor maat schappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, gisteYen in het nieuwe R.A.I.-ge bouw in Amsterdam de officiële opening had verricht van de Huishoud beurs, werd zij rondgeleid door de directeur van de beurs, de heer P. F. Blokker. Toen de mi nister een gemakkelijke stoel ontdekte links) kon zij de ver leiding niet weerstaan de voeten even rust te geven. De vering van de stoel bleek een verrassing (midden), maar de „zW bleek heerlijk (rechts) Bij de R.D.M. in Rotterdam is gisteren de onderzeeboot Zeehond, welke hier is gebouwd, overgedragen aan de regering en vervolgens in dienst gesteld. De foto's tonen de staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, tijdens zijn redevoering en een driewerf hoezee op de nieuwe bodem Amerikaanse Destroyer in zee gestort voer vanmorgen de reddingboot Carlot van Terschelling uit op een bericht van het vissersvaartuig Jonge Klaas, dat het vijf mijl ten westen van de vaarroute een olievlek had waargenomen. Na deze plek te hebben bereikt, werd op bevel van de reddingmaatschappij het zoeken gestaakt en keerde de Carlot naar Ter schelling terug. Inmiddels wordt het zoeken door een Albatros van de Amerikaanse. twee Shockletons van de Britse- en een toe stel van de Nederlandse luchtmacht voortgezet Van Terschelling af heeft men de bommenwerper verscheidene keren tij dens de oefeningen gezien Daarbij viel op, dat het in tegenstelling met de praktijk in oostelijke richting weg vloog. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de vlieger in moeilijkheden verkeerde en zich op weg begaf naar een uitwijk- haven bijv in Duitsland. In de loop van vanmorgen zjjn nog meer vliegtuigen vanuit Engeland. Ne- derland en Duitsland opgestegen, om boven het gebied, waar de olievlekken zUn gesignaleerd een punt ten noor- den van de kop van Ameland aan de Een tweemotorige trubo-propellervlieg- Tcrschellingse kant te zoeken naar tuig met dertien mensen aan boord en een het vermiste toestel. Er nemen thans een-motorig toestel met twee passagiers veertien vliegtuigen aan het opsporings. zijn gisteren op vijfentwintig meter hoog- werk deel. boven het vliegveld van Pompano Beach in Florida (V.S.) met elkaar in botsing gekomen. Het kleinste vliegtuig stortte neer, waarbij de twee inzittenden om het leven kwamen, het twee-motonge vliegtuig kon een veilige noodlanding maken. Sabre-inachtjagers van de luchtbasis Leeuwarden van de Kon. Luchtmacht, zochten na het verbroken radiocontact tevergeefs. Van het vliegkamp Valken burg van de Kon. Marine vertrok even eens een vliegtuig om het zeegebied in de omgeving van Terschelling en Vlie- lahd te verkennen. Ook de scheepvaart werd gewaarschuwd naar het vliegtuig uit te kijken. Terwijl op Vlieland de motorredding- vlet Oudendijk werd gereedgehouden Vliegtuigbotsing op 25 meter hoogte TJET VERBOND voor Veilig Verkeer heeft zich dezer dagen tot de minis ter van verkeer en waterstaat gewend .met het verzoek, strengere maatregelen mogelijk te maken tegen personen die onder de invloed van alcohol verkeers ongevallen veroorzaken. Het Verbond vraagt voorts ook verplicht bloedonder zoek. In vele landen wordt op dergelijke maatregelen aangedrongen. Gezien het steeds stijgend accrès van verkeersonge vallen, dikwijls met dodelijke afloop, be hoeft het niet te verwonderen, dat men roept om strengere straffen. Daarvan moet men wel niet alles ver wachten, maar het gevolg kan toch zijn, dat velen zich van alcoholische dranken onthouden wanneer zij met een auto of met een ander motorrijtuig op reis gaan. Nog altijd verkeren sommigen ln de mening, dat een gering gebruik van al coholische dranken hen niet minder be kwaam maakt om aan het gemotoriseer de verkeer deel te nemen. Maar dat is een vergissing. Ook één glas bier kan een nadelige invloed heb ben op het reactievermogen, kan de mens minder zeker maken in moeilijke ver keerssituaties. Op een internationaal congres, dat in augustus van het vorige jaar te Stock holm is gehouden, heeft de hoogleraar Drew van Bristol, op grond van een on derzoek omtrent de rijvaardigheid van buschauffeurs, betoogd, dat zelfs de klein ste meetbare hoeveelheid alcohol in het bloed een teruggang van de rijvaardig heid ten gevolge heeft. Er komen steeds meer radicale ver keerswetten. Onlangs weer in Oostenrijk en in Tsjechoslowakije. In laatstgenoemd land wordt aan bestuurders van motor rijtuigen het gebruik van alcohol kort weg verboden; er bestaat geen grens waarbij de strafbaarheid begint; de ge ringste hoeveelheid alcohol die bij een autobestuurder wordt vastgesteld maakt hem reeds schuldig cn doet hem aanspra kelijk geacht worden voor eventuele ge volgen. Ook hier te lande zal het wel moeten komen tot strengere wettelijke bepalingen. Maar moge ook vooral verantwoorde lijkheidsbesef velen dringen tot het na laten van een niet ongevaarlijk gebruik. Men heeft de hoop, dat de 26 mijnwer- kens die in een mijn in Japan opgesloten zitten, nog gered zullen worden, opge geven. De 77-jarige A, K. uit Bergen op Zoom is op de verkeersrotonde aan de Stations straat in zijn woonplaats onder een met stenen beladen vraahtauto met aanhang wagen gekomen. Hij werd dodelijk ge wond. Sinds gisteren heeft Portugal de z.g. car nets en triptieken voor voertuigen, die voor toeristische doeleinden worden ge bruikt, afgeschaft. „Wie heeft de auto zo dwars in de ga rage gezet't Is toch zeker te begrij pen, dat ik op die manier wel krassen moest maken?" Prins Bernliard heeft gistermiddag in Amsterdam een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Bewogen Beweging in het Stedelijk Museum. 1Maart heeft een warmtetop bereikt. De temperatuur steeg gistermiddag in het westen tot 14 a 16 graden, in De Bilt tot 19 en in zuid-Limburg tot 21 graden Celsius. Een zo hoge temperatuur zo vroeg in het voorjaar was na 1884 niet meer voorgekomen. Ook vandaag was het een fraaie, zonnige lentedag. Ten westen van de Britse eilanden nadert een nieuw hogedrukgebied. Dit zal tot gevolg heb ben dat een zwak oceaan-front tegen het weekend ons land passeert, waarna de wind naar west tot noordwest draait. Er wordt dan belangrijk koelere lucht aan gevoerd, waarin de temperatuur overdag lirT niet veel hoger komt dan 10 graden Cel- Tendens: dalend Stand gisteren: 770 WEER LN EUROPA sius. Regenkansen blijven echter klein. .ij doordat de depressies nog steeds in noord- Rapporten hedenmorgen zeven uur oostelijke richting over de oceaan in de richting van noord-N oorwegen en IJsland wegtrekken. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind, draaiend naar west tot noordwest. Overdag belangrijk lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 6.49. onder 18.49 uur; maan op 7.50. onder 21.06 uur. 24 maart eerste kwartier. IJIT een vliegtuig uit Lon den stapten in Dublin (Ierland) gisteren vier don kere jongemannen met krul lend haar, die geen enkele verstaanbare taal spraken, maar die duidelijk zeer ont steld waren toen zij ontdek ten dat ze zich in Ierland be vonden. Uit hun paspoorten bleek dat de vreemdelingen afkom stig waren van de Fidji- eilanden. Men kwam op de idee dat de jongens misschien studenten waren en nam contact op met de universi teit van Dublin. Daar wist men te melden dat er op de Fidji-eilanden Hindi gespro ken wordt, een taal die ook in een deel van India wordt gesproken. De hulp van de Indische ambassade werd in geroepen en een tolk slaagde er in het mysterie op te hel deren. De vier jongemannen wa ren boer en hadden in hun vaderland gespaard voor een reis naar Europa, om daar werk te zoeken. In Londen wilden zij het vliegtuig naar Derby nemen, welke naam in hun oren zozeer op Dublin leek, dat zij het verkeerde vliegtuig namen, waarmee de waarheid van de leuze van de eeuw van het straalvlieg tuig: „Ontbijt in Tokio, lunch in New York en overnacht in Buenos Aires", opnieuw be wezen is. I) Helder Ypenburg Vllss Ecldo >e Bilt Twente Eln.ta Zd -Llmb Holsink) Stockh Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb PartJs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Züncb Geneve Locarno Wenen Innsbruct Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon mist l.bew. 1. bew 1. bew. onbew. h. bew. 1. bew. gh. bew. t-'h. bew h. bew gh. bew h. bew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. I onbew. onbew. onbew. 1 b"'St Tbëw onbew onbew onbew onbew. onbew onbew onbew onbew. I onbew. I windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1