6 K r f JÉm a 69, Kelderbrand bij Rotogravure duurde de gehele nacht Nieuwe landbouwschool Leiden wordt een soort boeren-ulo Volgend voorjaar hoopt men het gebouw klaar te hebben Agenda voor Leiden en Den Haag IKOR zendt Leidse paasnaehtdienst (Luthers) uit 0 R Regenweer toch een heer! Kreymborg LEIDSE KUNSTKRING ZORGDE VOOR ZEER FRAAIE AFSLUiriNG VAN HET KAMERMUZIEKSEIZOEN Haagse politierechter MEUWE LEIDSCHE COURANT s DONDERDAG 16 MAART 1961 y O ALS WIJ reeds berichtten, heeft de Hollandse Maatschappij van Land- 'bouw na jaren edndeüijk van het rijk toestemming gekregen voor de bouw van een lagere landbouwschool in Leiden op een perceel bouw terrein, groot ongeveer 2500 vierkante meter, gelegen langs de zuidoost- zijde van de Boerfiaavelaan. Dinsdag 28 maart zal in de stadsgehoorzaal de aanbesteding plaats hebben en de directeur van de school, de heer R. Duursma, hoopt, dat het gebouw voorjaar 1962 kan worden opgeleverd. Sedert haar oprichting in 1948 is de school ondergebracht in de v.g.l.o.- school aan de Caecaliastraat, waar men aanvankelijk slechts één lokaal had. Thans heeft men er de beschikking over drie lokalen, terwijl als handvaardigheadslokaai een ruimte in de afgekeurde b.l.o.-school wordt gebruikt. Er zijn drie vaste leerkrachten en vier uurdocenten. De huidige accommodatie van Leidse landbouwschool is bedroevend slecht. Eng lastig is ook. dat men hele maal geen tuin heeft, waardoor men vaak tijdrovende excursies moet maken. De ongeveer vijftig leerlingen komen bijna allemaal van buiten Leiden. Zij wonen in de kop van Zuid-Holland, be grensd door de lijnen Rijswijk—(Hiillegom en RoelofarendeveenWoubrugge. Klaslokalen Het nieuwe sahoolgebouw krijgt zijn hoofdingang aan de Boerhaavelaan. Men Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, solist; Ndkita Magaloff, piano. Pieterskerk, 7.15 uur: Openbare be lijdenis. t Boshuis, 8 uur.- Jaarvergadering Christenvrouwenbond Leiden-zuidiwest. Geref. Jeugdhuis, 4.306 uur: Recep tie M. L. Herner, 40 jaar bij Raad van Arbeid Leiden. Oegstgeest: Het Witte Huis, 8 uur: Jaarvergadering ch. kiesvereniging, A. Koerben over „De regels in het ver keer". Den Haag: Kon Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met Een mal meisje, Gebouw voor K. en W., 8 uur; Ned. Opero met „l'ELisir d'amore" van Doni zetti. Hokij, 8 uur: Weense ijsrevue. Vrijdag Lakenhal, 8 uur: Vereniging „Oud- Leiden", dr. W. D. van Wijngaarden over „Bedreigde schoonheid in het Nijldal". Schuttershof, 10 uur: Opening paas- veetentoonstelling door mr. J. Drijber, wethouder van Bedrijven. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Concert Leids Studenten Zangkoor en Orkest „Colle gium Musicum" tg.v. vijfde lustrum. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Centrale a.r. kiesvereniging, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman over „Onze taak ten op zichte van de onderontwikkelde ge bieden. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O- causerie „Ontmoetingen met mens en dier" door K. van Zwieten. Schouwburg. 7.45 uur: Schoolavond Chr. lyceïsbenverendgimg Amiciibia et Ani mo Juncti: toneelstuk „Om Nausicea". Leiderdorp: Dorpshuis, 7.45 uur: Uitvoering harmonlekapel. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Mardus". Diligentia, 8 uur: Ludwig Olshansky, piano. Hokij, 8 uurWeense ijsrevue. Zaterdag Volkshuis. 8 uur: .Culturele filmavond. Clubhuis, Zuiderkwartier, 3 uur. Film- middag voor de jeugd. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Propaganda-uit- voering damesgymnastiekvereniging Con cordia. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leuge naar". Gebouw K. en W., 8-15 uur: Concert gebouworkest o.Lv. Bernard Haitink, solist: Paul Badiura Skoda, piano. Hokij, 8 uur: Weense ijsrevue. Apotheken Geopend Doeza-apotheek, Doezasbraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Films Casino (2.30, 7 en 9.15): De Saint in actie (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De miljo nairsdochter (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.16 uur): Tot de laatste vuurstoot (14 jaar); donderdag: Bittere rijst (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Marathon (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9,16 uur): De man komt eerst in een ruime hal met links daarvan een kamer voor de directeur, ■toiletruimte en garderobe. Rechts van de hal komen een lerarenkamer en een bergruimte voor de leermiddelen. Langs de klaslokalen, een natuurkundelokaal met voorzieningen om de leerlingen zelf proeven te laten nemen, twee leslokalen en een overblijflokaal met keuken, loopt een lange gang. Aan de kant van de Maredjjk komt een semi-permanent handvaardig, heidslokaal met een brede uitgang naar de Maredijk. Dit 200 vierkante meter grote lokaal wordt gesplitst in een ruimte voor handvaardigheid en een ruimte voor vakvaardigheid. Verder krijgt men in dit deel van de school een melkkamer een wasruim te met drie douches en een bergruim te, Hel seml.permanente gebouw wordt met de rest van de school ver bonden door een vestibule. Een grote rijwielbergplaats eft een tuin van acht are met klompcnwasbak com pleteren het geheel. In de tuin zullen groenten, fruit,, vaste planten en grassen worden gekweekt. Het bestuur en de commissie van toe zicht hebben namelijk besloten de la gere landbouwschool te veranderen in lagere land- en tuinbouwschool, omdat het onderwijs in de laagste klassen dan toch gelijk blijft en daarna splitsing in een afdeling land- en tuinbouw kan plaats hebben. Het is hun overtuiging, dat er behoefte bestaat aan een tuin bouwschool in verband met groenteteelt, fruitteelt en vaste-planten-kwekerij in de omtrek van Leiden. Het ligt in de 'bedoeling deze verandering in te voe ren per 1 september 1961, als de goed keuring door het ministerie tenminste voor die datum wondt verleend. Directeur Duursma is natuurlijk erg blij, dat met vWwezenlijking van de zo dang gekoesterde plannen nu een begin kan worden gemaakt. Het nieuwe school gebouw zal het onderwijs 9terk ter goede komen. Een teleurstelling voor hem betekent het besluit van de Hol- landsdhe Maatschappij van Landbouw het hem beloofde huis naast de school niet te doen bouwen. Oorspronkelijk was de bouw van een woonhuis in het plan opgenomen, maar toen indertijd de be stedingsbeperking om de hoek kwam kdjiken, heeft men daarvan afgezien. Vakken Wat het onderwijs betreft, is het goed te weten, dat thans ook leerlingen die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen tot de lagere land- en tuin bouwscholen mogen worden toegelaten. Tot dusver was de eis: minstens zeven klassen lagere school. Uitbreiding van het aantal lesuren en van het aantal vakken is daarvan een gevolg. De aandacht wordt meer gericht op de zelfwerkzaamheid van de leerlin gen. Gouden medaille voor M. L. Heruer Vanmorgen om half twaalf reikte bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in het gebouw aan de Breestraat van de Raad van Arbeid de gouden ere-unedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer M. L. Heruer, adjunct-inspecteur, die zijn 40-jarig dienstverband bij de Raad van Arbeid herdenkt. Vanmiddag van half vijf tot zes uur recipieert de jubilaris in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Bree straat 25 jaar Ad Sanctos De directie van de begrafenissociatoe „Ad Sanctis" hoopt donderdag 23 maart het feit te herdenken dat de onderne ming 25 jaar geleden werd opgericht De viering van dit jubileum zal verge zeld gaan van de opening van een toe gevoegde aula en moderne outillage. Ook zijn er volledig vernieuwde ont vangkamers. In de eerste en tweede klas geerc men handvaardigheidsles in eenvoudig tim meren, metselen, schilderen en metaal bewerking, zodat de leerlingen later al lerlei karweitjes op het bedrijf zelf kun nen opknappen. In de hoogste twee klas sen wordt ook les gegeven invakvaar- digiheid, het praktisch onderhoud van landbouwwerktuigen. Voorts staan onder meer op het lesrooster melken, bemes tingsleer, plantenteelt, bodemkunde, veeteelt, veevoeding, bedrijfseconomie, boekhouden, werktuigkunde, Engels, meetikunde, algebra, gymnastiek en mu ziek, Zo heeft de vernieuwde lagere land en tui-nbouwsohool dus meer het karak ter gekregen van een boeren- en tuin ders-ulo, tegelijkertijd de aangewezen vooropleiding vormend voor leerlingen, die later een middelbare landbouwschool willen bezoeken. Waiiclelkring Leiden en omstreken In het kader van een groots opgezette propaganda-actie, waarmede het nieuwe bestuur van de Wandelkring Leiden en omstreken dezer dagen is gestart, zullen voor de aangesloten verenigingen onder meer zangmiddagen en filmvoorstellin gen worden georganiseerd ten einde de onderlinge band in de Kring te heLpen verstevigen. Daar het Kringibestuur voor nemens is zijn plannen op de buitenge wone ledenvergadering, die zaterdag 18 maart a.s. 's middags om 3 uur in de recreatiezaal van „Hollandia" te Alptien aan den Rijn zal worden gehouden, te ontvouwen, bestaat er in Leidse wandet- kringen grote belangstelling voor deze vergadering. Promoties te Leiden Gisteren promoveerde tot doctor in de fa culteit der wis- cn natuurkunde de heer J Schlatmann, geboren in Haarlem ln 1927 cn thans wonend te Leiden, op een proef schrift, getiteld: De reactie precalciferol- calciferol, synthese en onderzoek van analo ge verbindingen. Promotor was prof. dr. E Havinga. De promotie geschiedde cum laude. De reversibele reactie precalciferol-calcife- rol, waarbij een waterstofatoom verhulst cn een stelsel van drie geconjugeerde dubbele banden wordt verschoven is merkwaardig, omdat deze plaats heeft bij betrekkelijk lage temperatuur, terwijl uit voorlopige experi menten bleek, dat er geen katalytische be ïnvloeding mogelijk is. Teneinde deze reac tie nader te kunnenbestuderen werd een tweetal eenvoudige aiialógn gesynthetiseerd. Ook deze analoga vertoonden dezelfde reac tie. Reactlesnelheldsconstanten werden ge meten in verschillende milieu's cn onder toevoeging van verschillende typen van eventuele katalysatoren. De reactiesnelheid bleek onafhankelijk van de omstandighe den De activeringsenergie en activerings- entropie werden bepaald. Op grond van de experimentele gegevens werd een reactie- mechanisme opgesteld. Tot doctor in de faculteit der rechtsge leerdheid promoveerde de heer R Bakkers, geboren te Kota Radja in 1924 en thans wo nend te 's-Gravenhage. op een proefschrift getiteld: ..Rechtsgewoonten betreffende de Handelskoop". Als promotor trad op prol. mr. A van Oven. Dit proefschrift, dat zal verschijnen als bijdrage van de Commissie voor Rechtsgewoonten van de Koninklijke Nederlandse Akadcmie van Wetenschappen, bedoelt een beschrijving te geven van de bij de handelskoop in gebruik zijnde koop- vormen met name van de locokoop, de franco-koop, de koop op levering, op F.O.B en op C l.F.-contract cn van de daaruit voor koper en verkoper voortvloeiende rechten en verplichtingen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 15 maart. Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer P M Storm te Amsterdam; voor het doet. ex. geschiedenis de heer H Heijnen te Leiden. Naar wij vernemen, zal het IKOR in de Paasnacht (van zaterdag 1 op zondag 2 april) een dienst uitzenden van de Leidse Lutherse Gemeente. De Lutherse kerkgraad heeft na uit voerig beraad gemeend aan het ver zoek van het IKOR deze dienst, die om 12 uur djitnt te beginnen, te ver zorgen. te moeten voldoen. De Lutherse Gemeente houdt deze nachtdienst in navolging van de oude Kerk. die het opstandingsfeest even eens in de nacht begon te vieren. Ds. H. J. A. Haan gaat in de dienst voor. Er zullen nieuwe leden worden aangenomen, verscheidcnen van hen worden gedoopt en ook zal er een viering van het Heilig Avondmaal zyn. De dienst zal zeker anderhalf uur duren. Afdeling Leiden van Bond Plattelandsvrouwen liet zieh voorlichten Niemand leeft voor zichzelf. Wij zijn op elkaar aangewezen en hebben allen een taak jegens de ander. Doch niets kunnen wij ondernemen, zonder ook voor onszeif te zorgen. Zorg dus ook voor uzelf, niet alleen voor het ogen blik, maar ook voor de toekomst. In de Bijibel staat de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maaigden, die olie moesten sparen om bun licht bran dend te houden. Daar wordt er trouwens meer dan eens op gewezen, dat de mens naar de toekomst moet zien en hiernaar maatregelen moet treffen. Zovelen den ken, dat wanneer men voor de toekomst zorgt men tegen Gods raad ingaat. Je moet aanvaarden, wat over je komt. Maar heeft God Zelf door middel van de Bijbel, bij voorbeeld in de droom van de zeven vette en zeven magere jaren, niet gezegd, dat de zorg voor de toekomst ons niet onverschillig mag laten? Waarom zouden wij dan, wan neer wij de kans krijigen om ons zelf en onze nabestaanden een naar de mens gesproken zekere toekomst te bieden, deze niet aangrijpen? Deze woorden werden gisteravond voor de Leidse afdeling van de Christe lijke Plattelandsvrouwenvereniging ge sproken door de heer W. D. van Dijk. lid van de voorlichtingscommissie van een levensverzekeringsbedrijf Na de pauze vertoonde dc heer Th. Schaay de interessante film „Afspraak met de toekomst'. De film van Bert Haanstra „En de zee was niet meer" met zijn schitterende opnamen van de nu „zwijgende" schoonheid der Zuider zeestadjes, werd zeer enthousiast ont vangen, evenals de film van het bezoek van onze kroonprinses aan de West. Slechthorenden hadden verkeersavond In de Rehoboth heeft de heer mr. F. R. Voerman gisteravond voor de Vereni ging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden het een en ander verteld over de gevaren van het hedendaagse verkeer en wel speciaal voor slechthoren den. Na de oorlog is de intensiteit van het verkeer enorm toegenomen. Het aan tal ongevallen in Leiden bijvorbeeld steeg van 1958 tot 1960 met bijna duizend. Door middel van lantaarnplaatjes liet de heer Voerman enkele van de meest voorkomende fouten zien. Vooral de voorrangsregels geven nogal eens proble men. Met tekeningen op een bord liet hij de aanwezigen zelf actief meedoen om verschillende verkeersproblemen op te lossen. Nieuw leven in de Leidse Arjos Na een inzinking van anderhalf jaar zal men morgenavond proberen de Leidse Arjos nieuw leven in te blazen Er is een bijeenkomst belegd in Het gulden Vlies, die om acht uur begint. Voor de pauze houdt de heer M. Paats een inleiding over het onderwerp: Christelijke politiek bedrijven vloeken? Na de pauze wor den de plannen besproken om tot herop richting van de afdeling te komen. In deze Waarborg-regenjas vlot gesneden, vlot in 't dragen ziet u er sportief èn verzorgd uitl Super poplin in gedekte multicolors; de mode van dit ogenblik W Ay Voor jongens, egyptische katoen, diverse modellen. 8 jaar v.a. 26.75 T rwfTHQTR 47 148 Het voor het laatste concert in dit seizoen van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" aangekondigde pro gramma door het Quintet Marie- Claire Jamet kon slechts gedeeltelijk doorgang vinden, daar de harpiste Marie-Claire Jamet zelf onverwachts verplichtingen bleek te hebben je gens de Franse radio. Zij werd ver vangen door de pianist-componist Jean Frangaix. Het programma dien de gedeeltelijk echter gewijzigd te worden, hetgeen evenwel niet heeft verhinderd dat deze avond een ge beurtenis van groot gewicht werd voor hen, die ware kamermuziek naar waarde weten te schatten. Dat dit aantal blijkbaar niet zo groot is, kunnen we slechts ten zeerste betreu ren. De afwezigen hadden in dit geval zeker ongelijk. Het concerterende gezelschap bestond thans uit Jean Frangaix, piano: Christian Lardé, fluit; José Sanchez, viool; Colette Lequien, altviool, en Pierre Degenne, cello. Hoewel zeker van een uitstekend en semble gesproken kon worden en elk van deze vijf musici blijk g .f van grote be kwaamheid en beheersing van het samen spel, vormden de fluitist en de pianist on der hen toch wel de meest opvallende verschijningen. Van Christian Lardé kan men zeggen, dat hij zich ondanks het feit dat hij pas dertig jaar is, een vol maakt virtuoos en een superbe fluitist toonde. En welk een innemende en be scheiden* persoonlijkheid is hij! In een virtuoze sonate van Leonardo Vinci, zeer verfijnd door Frangaix begeleid, gaf hij er reeds blijk van een schitterende, rus tige, zeer geschakeerde en warme toon te bezitten en volkomen beheersing van de fluittechniek. Zijn aandeel in het bij zonder mooie trio voor fluit, alt en cello van Roussel droeg belangrijk bij tot het Auto in Oude Rijn Gistermiddag omstreeks half twee is een bestelauto ten gevolge van een bot sing in het water van de Oude Rijn te recht gekomen. De bestelauto stond voor een personenauto links aan de water kant geparkeerd. Een vrachtauto, die vanaf de Hoogstraat kwam is. omdat de chauffeur te veel op een aantal mensen lette die op de rijweg stonden, tegen de I personenauto gereden. Door de schok i botste deze tegen de bestelauto aan, die in het water terecht kwam. De vracht auto en de personenauto kregen wat materiële schade; de bestelauto werd met een kraanwagen uit het water ge haald. welslagen van dit nummer, al dient ook de altiste met ere genoemd te worden. Met grote geestdrift hebben we na de pauze nog geluisterd naar Mozarts be koorlijke kwartet voor fluit en strijkers in D. waarin Lardé eveneens een solis tische partij van allure te blazen had en waarvan het serenade-achtige midden deel voor deze fluittoon leek gecompo neerd. Het moet een vreugde zijn deze solofluitist can de Société Philhar- mohique te Parijs eens in een reci tal te horen, bijv. met de sonates van Bach. Het meesterlijke pianospel van Jean Frangaix kwam allereerst tot zijn recht in Mozarts klavierkwartet in g. Wellicht speelde hij hier aanvankelijk wat te fors, zodat de strijkers „in de begeleiding" werden gedrongen cn het stuk op een klavierconcert met zeer klein strijkorkest ging gelijken. Wel heeft Mozart dit belangrijke kwar tet welbewust een pianistisch zwaarte punt gegeven, maar de thematische dia loog tussen klavier en strijkers moet toch zoveel mogelijk in evenwicht blij ven. De violist liet zich te gemakkelijk van het eerste plan verdrijven, ook al viel er op zijn spel of op dat van altiste en cellist niets aan te merken. Een beter en zelfs een zeer goed even wicht tussen strijkers en piano kwam tot stand in een buitengewoon geïnspi reerde vertolking van Fauré's prachtige pianokwartet in c waarmee de avond werd besloten. Frangaix wist zich, ondanks alle virtuositeit die van hem werd ver langd, geheel naar de eisen van het ensemblespel te richten, zodat een gelukkig evenwicht tussen de par tijen ontstond. In het derde, ele gische deel onderscheidde de cellist zich door een zeer warme en wel sprekende voordracht. We beseften bij deze gelegenheid, dat we eigenlijk zo zelden kamermuziek van Fauré te horen krijgen, terwijl hierin toch zo uitex-st persoonlijke aspecten van deze Franse meester te vinden zijn: eën hartstochtelijke lyriek gepaard aan een grote distinctie en aristocratische terug houdendheid. De toehooi-ders hebben blijk gegeven van grote geestdrift. We hopen, dat de gewaardeerde Kunst kring in dc toekomst nog eens deze Franse musici naar Leiden kan lokken. Het was in elk geval een zeer fraaie af sluiting van dit kamermuziek-seizoen. Dr. J. van der Veen. Werkster slal geld en nylons „De gevangenisdeuren gaan heel makkelijk open, als je er buiten staat." Deze waarsohuwende woorden liet de Haagse politierechter horen, toen een 21-jarige werkster uit Leiden wegens diefstal terecht moest slaan. De officier eiste een boete van dertig gulden of zes dagen, een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclas sering. De diefstal betrof in totaal 12,50 en een paar nylons, eigendom van een verpleegster die in de Annakliniek te Leiden werkzaam is. De verdachte was aan de kliniek als werkster verbonden In de periodic van augustus tot novem ber van het vorige jaar stal ze eenmaal een tientje cn later de rijksdaalder met de nylons. Uit een rapport van de r.k reclassering bleek, dat de verdachte te veel geld voor zichzelf uitgeeft. „Het is erg naar voor verpleegster Johanna", merkte de politriereohter op. „die zit nu zonder." Het geld bleek ech ter te zijn teruggegeven. De politierech ter veronderstelde, dat, als verdachte bestolen zou worden, zij ook wel razend zou zijn. Hij veroordeelde conform de eis van de officier. Stratenmaker sloeg luiten in De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen een 9traten maker uit Leiden een boete van veertig met de wassen beelden (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Met het mes op de keel (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): North to Alaska (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Blitzma- del an die Front (18 jaar); donderdag: Love me tender (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9,16 uur): Het mes (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De vriJ- gezelilenflat (16 jaar). Gistermiddag tegen vijf uur is in één telijke brandweer moest inroepen. Door van de kelders van de Nederlandse de dichte rook werd het blussingswerk Rotogravure Maatschappij aan het Gal gewater, brand uitgebroken, die met een hevige rookontwikkeling gepaard ging. Door onbekende oorzaak zijn de aldaar liggende pakken geperst afvalpapier gaan branden. De brand, die door de corveër W. F. Stoute werd ontdekt, greep zeer snel om zich heen, zodat de be drijfsbrandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, de assistentie van gemeen- bijzonder bemoeilijkt. De brandweer mannen moesten zuurstofapparaten ge bruiken om de vuurhaard te kunnen benaderen. Een magazijnbediende, de heer J. van Eygen, geraakte bewusteloos en moest door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd. De brandweer is tot vanmorgen 5 uur in de weer ge weest voordat de oververmoeide mannen tollend van de slaap hun bed konden opzoeken. Toen de brandweerlieden in de kazerne terugkwamen zijn nog twee mannen onwel geworden, daar zij waarschijnlijk te veel rook hebben ingeademd. Foto N. VAN DER HORST Lezing in Volkenkunde In het rijksmuseum voor volken kunde aan de Steenstraat sprak gis teravond dr. A. C. van der Lecden over Tekenaars onder de Samaro- kena". In de tijd dat de spreker onder de Samarokena in het westelijk bin nenland van Sarmi in noord-Nieuw- Guinea werkte, maakte een aantal van hen op zijn verzoek tekeningen op pa pier met potlood. Voor hen dus vreemde schrijfbehoeften. Wat dc onderwerpen aangaat waren zij vrij ->m te tekenen wat zij wilden Het is >m deze twee dingen, de vrijheid van \~euze van onderwerp en het vrecm- Ide van de schrijfbehoeftendut deze I tekeningen duidelijk het persoonlijk stempel der tekenaars dragen. In deze lezing werd dit door dr. Van der Lceden aangegrepen om iets van de mensen te vertellen en de persoonsver- schillen. die er onder de Samarokena bestaan, te toetsten aan de indrukken die hij onder hen heeft opgedaan Als presentatienorm had hij een ver gelijking gekozen van zijn indrukken met die van de Rotterdamse architect Herman Haan. die zonder de mensen en hun cultuur te kennen zich n.a.v. de te keningen een beeld van de persoonlijk- heidsverschillen der tekenaars trachtte te vormen. Hoewel er een opvallende overeenkomst bestaat tussen de analyses van de heer Haan uit de tekeningen en van dr. Van der Leeden uit zijn con> tact met de tekenaars, beschouwt hij dit experiment niet als een serieus opgezet te psychologische test voor de bekendste Samarokcna-tekenaars. al ligt cr na tuurlijk wel stof tot overdenking. Waar het dr. Van der Leeden echter vooral omging, was het vertellen over zijn er varingen uit het contact met deze Pa poea-gemeenschap. Hij sprak over men selijke betrekkingen, die in iedere sa menleving voorkomen en juist daarom ook de moeite van een bespreking waard zijn. De lezing werd met een groot aantal dia's toegelicht gulden of acht dagen, één week voor waardelijke gevangenisstraf met een tweejarige proeftijd en vergoeding vqp de schade, die de verdachte had gemaakt toen hij een groot aantal ruiten had in geslagen. „Ik wist n'iot meer wat ik deed", ver ontschuldigde de verdachte zich tegen over de politierechter. Wat hij deed werd tijdiens de zitting uitgebreid uit d< doeken gedaan. De/tien ruiten had de stratenmaker op 19 september 1959 in geslagen bij de heer R. L. K. V., een bakker uit Leiden. Hij bewertote het glas met een weegschaal, een melkfles en bussen. Mevrouw K waflrie hij ook nog te lijf gaan, maar toeschouwer» hiel den hem tegen. Dat alles gebeurde, omdat de ver dachte dacht, dat de zoon Matthijs van de bakker een medefirmant was van een zekere Kluts, bij wie verdachte in dienst was. De werkgever verkeerde op een zeker moment in geldgebrek, hjj betaalde geen loon, en de verdachte dacht, dait hij toen zijn venxvtwaardiid gemoed wel bij MatrthijB kon luchten. Deze bleek echter alleen maar wisïefl- loper vloor Kluts te zijn. Hij betaalde wel het loon aan verdachte en zijn col lega's uit, maar verder had hij met de zaak niets te maken. De 71-jarige bakker werd als getuigt gehoord. Hij vertelde, dat eerst vijl werknemers bij zijn zoon om geld wa ren geweest. Zij gingen weer weg. maar later was verdachte alleen teruggeko men en hij zotte toen de boel op stelten. Als civiele partij vroeg de bakker scha devergoeding. De verdachte had voor bijna ƒ120 aan ruiten vernield Dat vig4 de stratenmaker nog mee: hij had ge dacht. dat de schade nog groter zou zijn. Dc politierechter veroordeelde hem conform de eis van de officier. Zondagavond Open-Deurdienst Zondagavond 7 uur wordt in de Mare- kerk een Open-Deur-dienst gehouden. De heer H. Schouten, voorganger v*n de Baptisten Gemeente te Leiden, ver leent op uitnodiging van Open Deur- werk van de Hervormde Gemeente zijn medewerking. De titel van de toespraak van de heer Schouten is: „Het uur der beslissing" Om kwnrt voor zeven begint de sa menzang, o.l.v. dr. P. L. Schoonheim. Mede met hel oog op bezoekers, die de televisie-uitzending niet willen mis sen, eindigt de dienst om kwart voor acht. Mag op noodgebouw in Kagerstraat Vanmorgen omstreeks kwart over elf ging de vlag In top boven het noodge bouw van het Christelijk Lyceum aan de Kagerstraat ter gelegenheid van het telt, dat het gebouw waterdicht was. Burgerlijke stand van I,eiden Geboren: Edwin zn v T Eradus en S van der Blom; Carolien dr v H W ten Bosch en C v d Weterink; Peter zn v H W ten Bosch enCvd Weterink; Jacqueline dr v I C van Zuiden en K V Spier; Charles Hen- drika Marie zn v J A M van Kuijck en M J J DelnoijHester Cornelia Maria dr v .1 B N Beurze en A M J de Romijn Hendrik Rommert Jetze zn v H J J J de Jong en W G Hane- vcld; Monique Dorothy dr v A O Kooijman en C Balder Overleden: M J Kreft 70 jr wed van W de Voe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3