Ex-bisschop vecht voor eerherstel KRONIEK Leipzig moest worden een „kerkedag van de vrede" CBTB geeft koeien Griekenland voor Ir. J. W. Wellen nieuwe diivgeneraal landbouw ANDERZIJDS Een woord voor vandaag Lasf van zenuwen? 2 BASIS In het vrijzinnig-protestantse weekblad „Kerk en Wereld'' schrijft dr. .4. de Wilde een arti kel over de voorgestelde wijzi ging van de basis van de Wereld raad van Kerken. Hi] merkt op dat men ..alle moeite doet om het belijdeniskarakter van de basis te verkleinen of geheel te ont kennen'' en schrijft hierover on dermeer het volgende IV"AAR ,DE inhoud bekeken is het werkelijk een futiel argument ons te Vertellen dat de basis geen- „oelijdenis" is. Even futiel is het als men haar symbolische kracht meent te verzwakken door te wij zen *p het lofprijzend karakter van het clot waarin de trinitarische wenairtg voorkomt. Men zou zelfs de Jra.ig kunnen opwerpen of de hele strijd om het dogma niet voor een belangrijk deel gevoerd is om de. i'oeJc tekst van de lofprijzing. Wij paan hier nu niet verder op in. Het heeft de schijn alsof men het ennféssie-element in de basis recht te bagatelliseren, omdat er teRen de inhoud van dit confessie-element bezwaren leven. Die schijn wordt wel zeer sterk gevoed wanneer men kennis neemt van de argumentatie van de wijziging van „accept" in „cönfesi" „Aanvaarden". zegt men. is iets wat alleen de kerken aangaat, heeft iets van de notie ..voor inwendig gebruik"; ..belij den" geschiedt ten overstaan van de wereld De kerken vertellen hier dus aan de wereld waar zij voor staan, wat hun centrale overtuiging is. wat zij zien als hun opdracht. Komt iemand mij duidelijk maken wat er voor verschil is met wat altijd onder „belijden" verstaan is? Hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik de verklaringen dat wij hier niet met een geloofsbelijdenis te doen hebben, ga zien als „pour besoin de la cause", de „cause" van de theologische rust in de We reldraad. De kerken van de wereldraad de len ons mede dat zij „belijden"; wie durft er dan nog te zeggen dat zij niet „belijden"? TK BEN van meet af ingenomen 1 geweest met de oecumenische beweging der kerken. Ik heb er in mijn gemeenten altijd vele goede woorden voor gesproken. Ik doe dit nog en zal het blijven doen. Ook al betreur ik de zwenking naar de theologische wateren van de laat ste dertien jaar. Ik steun ook van harte het Leger des Heils, al ben ik net met de christologie van het Leger niet eens. Ik zal de Wereld raad als een enorm stuk liefde dienst aan de achtergebleven gebie den op onze planeet. Zoals ik het Leger steun om zijn prachtig ach terbuurten-werk. zo steun ik de We reldraad om zijn prachtig achter- gebleven-gebieden-werk. Theolo gisch gesproken is mijn vertrou wen dat hier iets constructiefs op stapel zou staan niet groot. De lei ding staat blijkbaar onder druk van de meer conservatieve groepen, en geeft daaraan toe. terwijl ze dat voor het forum van de wereldopinie 'niet weten wil. Er wordt een basis- formule gesmeed, die duidelijk en krachtige geloofsuitspraken doet, maar men doet voor het genoemde forum alsof er eigenlijk niets van beslissende betekenis gedaan wordt. MAAR DIT is niet waar. Als het waar was dat dit alles van zo ondergeschikt belang was als men ons vil doen geloven, vanwaar dan die voortdurende aandrang uit de rechtervleugel van de Wereldraad? Als het resultaat toch zo weinig be tekent. waarom maken die oosterse bisschoppen en die Noorse broeders er zich dan druk over' En als het zo weinig betekent, waarom geeft de -iding dan toe? Ik kan erin komen dat de An gelsaksische groepen in de Wereld raad zich niet sterk interesseren voor de formule; theologische for mulering is nooit hun sterke punt geweest; zij willen aan de slag. De christenheid bestaat echter nie» al leen uit Engelsen en Amerikanen. Die andere groepen beseffen zeer goed de importantie van een theo logische expressie. En wij zien voor onze ogen hoe de Wereldraad ge schoven wordt in de hoek van een oudkerkelijke theologie. Reeds de oude formule was kras traditioneel. Ze was zelfs zó kras dat men me nen kon dat ze dichterlijk bedoeld was. Het oude dogma zat er ech ter in zijn geheel achter. Te Evan- ston is verklaard dat de oude for mule én de Drie-eenheid én de In canatie 'van de Tweede Persoon dusi impliceerde. Dit is nu in het voorstel dat in New-Delhi aan de orde komt wat meer expliciet ge worden. TTET IS dus een belijdenis; maar 1 I het is niet een minimum-be lijdenis, het is zelfs een maximum belijdenis. Ik hoor iemand, die dit leest, mompelen; Dat is een debaters handigheidje! Maar ik vraag in ge- moede: Is het soms géén maxi mum aan theologie als wij daar maar even de Drie-eenheid Gods be lijden? En dan toch zeker de éch te Drie-eenheid? Als het hier niet om de echte oudkerkelijke Drie- eenheid gaat, wordt er bedriege- lijk met woorden gegoocheld. Dus de Drieëenheid. waarin de Vader God is, en de Zoon, die in Jezus Christus vlees geworden is. God is. en de Heilige Geest God is. Voor de grote meerderheid der christenen op de wereld is dit de kern van het Evangelie. Er is dan ook geen twijfel aan dat de basis in déze zin zal worden opgevat. En dat zal bij die meerderheid géén misverstand zijn. De theologen onder hen hebben een goed gewe ten, immers Karl Barth heeft in het eerste deel van zijn Kirchliche Dogmatik de Drie-eenheid in oude trant weer voor de rots verklaard waarop het leergebouw der chris- tenneid rust. Wij worden dus geconfronteerd met een belijdenis van het chris telijk geloof waarin het oudchris telijk dogma als theologische rug- gegraat fungeert. Moeten wij zwijgend hierin toe stemmen? kerkelijke leiders sterker gehoord zou kunnen worden. Het is nu duidelijk dat de communis ten bang zijn voor de kerkedag in bei de dcien van Berlijn. Zij vrezen dal een krachtig geluid van westelijke lei ders. of alleen maar hun aanwezigheid, bezielend zal werken op de gelovigen in hun eigen gebied. Het streng door gevoerde colchose systeem in de land bouw heeft kennelijk enorm veel verzet opgeroepen en de heersende ontevreden heid onder de kerkelijke bevolking mag niet gevoed worden. Politiek (Van onze kerkredacteur) Langzaam maar zeker wordt een tipje van de sluier opgelicht, die Oost-Duitsland over de kerkedag van de Duitse Evangelische Kerk had geworpen. Er was tot nu toe steeds de vraag: Waarom verbie den de communisten eerst een kerkedag in Oost-Berlijn en West- Berlijn en bieden dan aan om duizenden Westduitsers naar Leip zig te laten komen voor een kerke dag die geheel achter het ijzeren Terwijl de communisten altijd j. l j o Ti l schreeuwd hebben dat de kerkedagen gordijn wordt gehouden? Het wasin west-Duitsiand misbruikt werden voor politieke doeleinden, waren zij dus zelf van plan om dit te doen. Deze woorden geven in dit licht echter ook een merkwaardige achtergrond aan de zogenaamde internationale Praagse Vre desconferentie. die in juni, dus kort voor de kerkedag, zal worden gehouden. Herhaalde malen hebben wij reeds ge schreven dat wij enigszins wantrouwend staan tegenover dit streven, niet om dat de kerkelijke leiders daar bewust de gelovigen zouden willen verleiden, maar omdat zij misbruikt worden door het communistisch regiem. duidelijk, dat met het verbod om samenkomsten in Oost-Berlijn te houden een poging werd onderno men om de Oostduitse gelovigen van de Westduitse te scheiden. Maar waarom dan toch nog een kerkedag in Leipzig of een andere Oostduitse stad? Het communistische blad „Neuc Zeit" heeft het geheim onbewust opgelost. In een commentaar op het besluit om de kerkedag toch in Berlijn te houden, schreef deze krant: „Omdat vier leiders van de Evangelische Kerk in Duitsland om hun vasthouden aan de Navokoers in Leipzig niet mochten komen, wordt de openbaring van de eenheid van de kerk opgeofferd." En dan komt de aap uit de mouw: „Hun vertegenwoordigers houden lie ver een kleine kerkedag in West-Ber- lljn. dan een grote In Leipzig die een forum had kunnen zijn van de christe nen van oost en west. Het besluit van het presidium Is een negeren van de meerderheid van de aanhangers van de protestantse kerk. die het aanbod om een kerkedag van de vrede in Leipzig te houden zagen als een opmerkelHk ge schenk van de regering van de Duitse Democratische Republiek." Stem gesmoord De uitdrukking ..kerkedag van de vrede" laat duidelijk zien welk doel de communisten voor hadden met deze komende kerkedag. Voorkomen moest worden dat daar mensen als de drie bisschoppen Dibelius, Lilje en Kunst en de voorzitter van het moderamen prof. Thielicke. zouden zijn. Hun stem moest gesmoord worden, opdat de stem van de communistisch gezinde, althans minder anti-communistische TWEE SLACHTOFFERS Hrt F r i r c h Dagblad «chrijlt over enkele uitlatingen van Bondskaniflier dr. Adenauer: „De Duitser* voelen zich met zo rustig in verband met bet proces Kiclnnann, dal binnenkort begint. De ver boren en getuigenverklaringen over de ruii.>>iinioonlcnuar, wiens glorie het is, dat hij honderdduizenden joden heeft doen ver- moorden, zijn voor Duitsland een pijnlijke zaak. De lartirk, dat iedereen vertelt, dat hij hel niet geweten heeft, kan bij zn'n proces moeilijk worden volgehouden. In Nederland wistrn wij het wel en de Duit sers zullen toch niet willen beweren, dat zij zoveel onnozeler zyn dan die Hollan der. zodut aan hun ontging, wat wij da- gelijk- al- een schandaal beleefden.... Nu beeft Bondskanselier Adenauer al vast een persconferentie gegeven, waaruit blijkt, d.it hij wel oud, maar nog niet af i». Hij denkt aan liet proces Eiehmnnn. En bij denkt aan de naderende verkiezin gen. waarbij hij een geduchte tegenstander heeft in de Berlijnse burgemeester Willy Brandt. En dr oude Bondskanselier vindt een for mule, die als verkiezingsleuze onovertref baar is. Hij zegt: het nationaal-socialismc beeft nero slachtoffers gemaakt: het jood- se Volk èn het Duitse volk. In zekere tin is zulk een verkiezingslciczr natuurlijk waar. Anders kon zij niet als leuze wor den gebruikt. De Duitsers hebben heel wat moeten door-taan als gevolg van de heer- sehappij van Hitler. Hun zonen zijn bij hon derdduizenden omgekomen in Rusland, ter wijl in(U"«en elke nacht de bommen regen den op de Duitse steden. En een van de vruchten van hel regime is een verscheurd Duitsland, met de ene helft aan deze en ile andere helft aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. En bovendien is een vruehi van uit regime, dat de Duitse naam vervloekt is in alle werelddelen. Ook de Duitsers hrbhrn dus geleden on der het nationaal-socialismc. Wel hebben zij er geen bescheidenheid door geleerd. En als er één zonder bescheidenheid is, dan i* het dr heer Adenauer, die in binnen- en buitenland als een soort dirtator wil optreden. De Duitsers hebben geleden on der bet nationaal-socialismc. maar zij zijn niet uitgeroeid als de joden. Dat weet it drrccn. Op dat punt is er enig verschil. Me» kan dat verschil iets sterker formule- rrti, wanneer men het zo stelt, de Duitsers hebben wel geprobeerd, orn de joden zo veel mogelijk uit te roeien maar de joiien hebben bepaald geen pogingen ondernomen •mi de Duitsers met hun gezinnen aan de lopende band te verga-sen. Twee slachtof fer-. maar met enig onderscheid. Als we evenwel op dit verschil wijzen, dan zegt «Ir. Konrad Adenauer: maar dr Duitsers hebben die massamoord ook niet grwild. Hel nationaal-socialismc heelt liet gedaanDr. Adenauer heeft zelfs in Bonn beweerd, dat de doorsnce-Dnitser al- lijd bereid i* gewerst, ook tijdens Hitier, om een jood te helpen Het natinnaal-soriali-mc schijnt op die manier een kwaad te zijn, dat de Duit-er* i» overkomen, zoals andere volken weieen* geteisterd worden door een stormvloed of een epidemie. In werkelijkheid ligt dr zaak anders. De Duit-er- hebben al» mondige kiezers rn Abgeordnctrn gekozen voor het nationaal- I - rn. Reeds voordst Hitler aan de inaeht kwam, stemden miljoenen Duifers bij geheime rn vrije stemmingen op hem. flETS Kerkelijk drama in Zweden In Zweden vecht nog altijd een ex-bisschop, Dick Heiander, voor zijn recht. Hij beweert acht jaar geleden onschuldig veroordeeld te zijn voor het schrijven van laster- brieven tegen medekandidaten voor het bisschoppelijke ambt, dat hij zo graag wilde bekleden. De verslagen van de verschillende processen beslaan al elfduizend foliovellen en nog is het geval niet uit de wereld, want nu is het wachten weer op een uitspraak van het Zweedse oppetste ge rechtshof. Dc zaak van de afgezette bisschop heeft tot ver buiten de grenzen van Zweden de aandacht getrokken, niet in het minst omdat Heiander zijn uiterste best doet om de zaak niet in het ver geetboek te doen geraken. Hij heeft er zelfs een boek over geschreven. Acht jaar geleden werd de zojuist ge kozen bisschop in een dramatisch proces door de rechtbank van Uppsala schuldig bevonden aan het schrijven van smerige lasterbrieven. die gericht waren tegen zijn medekandidaten voor het bisschop pelijke ambt. Hij zou de brieven hebben geschreven om zich zelf een grotere kans te geven om gekozen te worden. Net toen hij bij de tweede verkiezing ook inder daad was gekozen vonden ïechercheurs op de lasterbrieven vingerafdrukken van hem. Advertentie Even lopen VELPON kopen. VELPON pakken Alles plakken. President rijkskan-elie Hindenburg heeft hem tot gemaakt. De Rijk-dag heeft hem volmachten verleend. En tnen hij aan de mocht was, toen heeft het Duitse volk hem toegejuicht op een wijze, die aan hysterie deed denken. Toen Nederland en België en Frankrijk onder de voet wer den gelopen, toen was héél Duit-land ver vuld van één overwinningsroes. Heulc ge hort mis Deutschland und Morgen die gan- xe Welt. Het principieel verzet wa- zéér schaars in Duitsland. Eerst toen na Stalingrad dui delijker werd dat hel mis ging, kenterde de opinie. Twee slachtoffers, maar er is enig ver schil. Evenwel het Duitse geweten kan tijdens de komende verkiezingen, als het proces Eiehmann voortgaat, nooit rustiger wor den ingebed, dan wanneer het klaagt: nok wij waren slachtoffer, net als de joden. Medelijden mei zichzelf is voor sentimente le volken 'en dr Duitser* zijn sentimen teel van aanleg, vooral de Rijnlanders) de aangenaamste vertroosting. Adenauer beeft hel goed begrepen. De pas gekozen bisschop ontkende dat hij de brieven had geschreven en hij heeft zijn onschuld al die jaren door volgehouden. Reeds acht jaar lang voert hij een verbeten strijd om rechtsherstel. „Ik ben onschuldig ver oordeeld," schreef h\j in zijn boek dat handelt over het proces. „Na een trouwe dienst van dertig jaar werd ik uit mijn ambt ontzet en werd mij mijn inkomen ontnomen. Dat is een levens lange straf voor iets dat ik niet heb begaan Weer schuldig Hij beroept zich er steeds weer op dat bij het onderzoek naar de vingerafdruk ken fouten zijn gemaakt. Ondertussen heeft ook een hoger gerechtshof hem schuldig bevonden, maar dc ex-bisschop blijft wijzen op de gemaakte fouten. Het is echter nimmer aan het licht gekomen wie dan wel de brieven geschreven heeft, als hij het niet heeft gedaan. De procureur-generaal van het hoogste gerechtshof van Zweden, dat Heiander om een nieuw proces heeft gevraagd, is Onderw ijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Chr, U.L.O. school te Murmerwoude: R. Visser te Zuidlaren; tot hoofd van de Chr. U.L.O. school te Middeliharnis: A. WesUand te Nijmegen; aan dc Chr. Nat. U.L.O. school te Wezep: H. Roelfzema te Put ten o. d. Veluwe; aan dc School m. d. Bijbel te Hardinxveld-Giessendam: H. C. Boerboom te Oldebroek; aan de O. G. Heldring-school te Den Haag: A. A. Weersma te Den Haag: aan de Dr. A Kuyper-school te Amsterdam-N; H. Kraal te Tiel. Benoemd bij het ulo: aan de Ds. H. Pierson U.L.O. school te 's Hertogen bosch: J. Groenendijk te Meppel: aan de Pro-Rege-ulo school te Slotervaart: P. C. v. d. Hoeven te Amsterdam; aan de Chr. U.L.O. school te 's Gravenha- fe-Loosduinen: J. Vos te Capelle a. d. Jssel; aan de Prins Bernhard U.L.O. school te Papendrecht: A. v. Bergen te Heemstede en A. Tulp te Papendrecht; aan de Ichthus U.L.O. school te Alphen a. d. Rijn: P. M. Blonk te Boskoop; aan de Chr. U.L.O. school te Wormerveer: G. Laernoes te Oude Wetering; aan de Oranje Nassau U.L.O. school te Den Haag: H. Rijkhoek te Den Haag; aan de Chr. Nat. U.L.O. school te Wezcp; 1 Middelwijk te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Eben Haëzerschool te Zwijndrecht: C. Bos te Rotterdam; aan de Prinses Bea trix-school te Leiden: J. N. Snijders te Vlaardingen; aan de School Pedolo gisch Instituut te Amsterdam; L, M. van Straten te Arnhem; aan de Ned. Herv. school te Berkel: M. Albers te Zoutelande; aan de Aeneas Mackay- school te Den Haag: A. H. Deys "te 's Gravenhage; aan de School m. d. Bij bel te Bruchterveld: E. H. M. Kruis te 's Gravenhage; aan de Vismarkt-scnool te Harderwijk: G. J. E. Thöring te Leeu warden; aan de School m. d. Bijbel te Aalburg: mevr. P. A. Vos-Quist te Aalburg (tijd.); aan de School m. d. Bijbel te Hardinxveld- Giessendam: mevr. A. Verhoef-Huisman. Benoemd tot onderwijzer: aan de Her vormde school te Almkerk: Ph. J. Theu- ne te Kootwijkerbroek; aan de Christ, school te Ede: Joh. Th. Somsen te Arn hem; aan de School m. d. Bijbel te Ede: Appelo te Haarlem; aan de 4e Chr. Nat. school te Utrecht: M. v. d Schie te Delft; aan de Chr. Nat. school te Eist: H. van Lith te Opheusden; aan de Herv. school te Berkel: J. H. Pon- stein te Wageningen; aan de Chr. Nat school te Leek: H. Pieterman te Bie- rum; aan de Prins Willem-school te Den Haag: M. C. Schroevers te Vlissingen aan de Herv. Christ, school te Krabben- dijke: J. A. H. Ellermeijer te Zaandam. Jeugdfestival voor leerlingen v.h.m.o. Voor leerlingen van de scholen voor v.h.m.o., kweekscholen en sociale acade mies wordt van 28 augustus tot 2 septem ber in Velp een jeugdfestival gehouden. Het programma omvat or.der meer voor stellingen en uitvoeringen van toneel, bal let, muziek en film, afgewisseld door ge sprekken met kunstenaars en excursies naar musea. Congres in Davos van vrijz. protestanten Van 8 tot 13 augustus zal in Davus in Zwitserland het congres van het Inter nationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid wor- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Pancras: A. de Bruijn te Werkendam. Bedankt voor Sexbierum: J. M. de Meij te Opperdoes. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Enschede, vierde pred.pl.: J. P. Dondorp te Hattcm. GEREFORMEERDE GEMEENTE Beroepen te Zaandam: P. Honkoop te Yerseke. Uniecollecte De uniecollecte heeft de volgende be dragen opgebracht: in Lauwerzijl 262.50; Ma rum 420,-; Middelstum 450.--; Hellaard 170.25: Idscgahuizen 216,65: Jubbcga 59,--; Jutrijp-Hommerts 388.70; Katlijk met Mildam 247,50; Beneden Knijpe 206.--: Kollumerpomp 340.--; O.L. Vrouwenparochie 191.75; Nieuwlande 282,75: Roden 700.50; Schalkhaar 147.60: Wijthmen 54,35: Heelsum 440,-; Hete- ren 582.50; Wilnis 483.75; Groote Lindt 424,45; Leidschendam 1.082,05; Maas land 1.015.--; Middelharnis 351.50; Kerk- werve 1.690.-; Vrouwenpolder 273,--; Waardhuizen 572,50; 's-Gravezande 20.50. Totaal van 425 lokale comité's 258.862,53, verleden jaar 228.656,99. Tweede corpscongres V.U. op Woudschoten Onder voorzitterschap van prof mr. W. G. de Gaay Fortman zal het Studenten Corps in samenwerking met de Vereni ging voor Vrouwelijke Studenten aan de Vrije Universiteit van 25 tot 30 maart a.s. op Woudschoten het tweede corps- congres houden, onder het thema „de verre naaste". Het congres zal zijn gewijd aan de pro blematiek van de ontwikkelingslanden. Het hieronder gebrachte vraagstuk zal onder verschillende aspecten, nl. het eco nomische. politieke, sociaal-ethische en practische, worden benaderd. In Marcus zegt Christus: „Kinderen, hoe moeilijk is h het Koninkrijk Gods binnen te gaan". Dat is een zin wat we graag over heen lezen. We spreken immers veel lievi over het evangelie als over de Blijde Boodschap. We predikt veel liever: Komt allen tot Mij". Beide is echter waar. Het „moeilijk" slaat echter niet op het vele werk, dat moeten verzetten om rijp te zijn voor het Koninkrijk. Hi zijn niet onze tranen, onze gebeden, onze goede werken, dii ons tot God brengen. Het is niet ons veelvuldige kerkgang onze vroomheid, onze standvastigheid, die de deur naar da Koninkrijk opent. Als Christus dat woord „moeilijk" gebruikt, bedoelt Hij dat het evangelie volkomen legen onze natuur indruist. Wi moeten niet komen met het beste wat wij hebben; wij moe ten juist afstand doen van het beste, dat wij menen te nèbber Daar ligt het probleem. Wij moeten komen met lege handei vertrouwend als een klein kind. Wij moeten ons willen late helpen. Niet wij kunnen het probleem van de zonde in ons lev& oplossenmaar Christus. Hij heeft Zichzelf voor ons gegevei opdat wij niets meer zouden behoeven te geven. (Van een onzer verslaggevers) In de veestallen op het stations emplacement te Leeuwarden is gistermiddag de eerste zending rundvee overgedragen, bestemd voor vluchtelingenboeren in het Griekse dorp Vigla. Het geld hier voor is en wordt bijeengebracht door de Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, terwijl het initiatief tot de actie is uitgegaan van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen te Utrecht. De eerste zending bestaat uit tien drachtige vaareen en twee stieren. Maar Voorstander van een van de koeien heeft reeds gekalfd] zodat er vandaag niet twaalf, maar der-' tien dieren per trein naar Aühene ver] trekken, vanwaar zij verder naar Vigl( zuilen worden getransporteerd. De officiële overdracht werd o.m. bijJ gewoond d'oor de persatteché van dt Griekse ambassade in Den Haag. Voor de overdracht plaats vond, wal er in hotel De Klanderij te Leeuwarder een persconferentie, waar mr. R. W Kijlstra, secretaris van de Stichtinf Oecumenische Hulp, en drs. R. Zijlstraj algemeen secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond Te Den Haag, het eer en ander over de actie vertelden. De laatste weken komt er gemiddeld een bedrag van 5.000 binnen, waard ooi het totaal reeds tot een halve ton i( gestegen. Mr. Kijlstra vertelde het een en ander over de levensomstandigheden te Vigla, een dorp van 393 inwoners,' voornamelijk bestaande uit Roemeenst en Russische vluchtelingen. De honderd in 1957 in Vigla gebouwde huizen en schuren zijn mede dankzij de aanzienlijke hulp uit Nederland tot stand gekomenj Bij elke woning behoort 2% ha land Dit land is echter zeer laag gelegera Steeds weer wordt het door het watej overspoeld, zodat er vrijwel nimmel geoogst kan worden. De hoge-commis- saris voor vluchtelingenhulp in Grieken land wilde hierin graag veranderinf brengen. Via de Wereldraad van Kerken werd contact met Nederland gezocht] omdat men hier dezelfde omstandigheden kent. Zo werd de Nederlander Jan Akker man uitgezonden om de irrigatie te ver beteren. Géhoopt wordt, dat door d aanvoer van Nederlands vee bovendiei een belangrijke kwaliteitsverbetering van de veestapel kan worden verkregen, terwijl bovendien de bezwaren van di lage ligging der landerijen nu groten deels zijn ondervangen. Wat de actie zelf betreft, zij boek bevredigende resultaten. Een chr. lager landbouwschool in .ons land slaagde eria binnen enkele weken een bedrag va 600 bijeen te brengen. De actie heel vrijwel overal goede weerklank gevon den. "Momenteel heeft 41 procent v de leden die zijn aangesloten bij Chr. Boeren- en Tuindersbond een bij drage afgestaan voor de actie in Vigla Nadat drs. Zfjlstra voor de spontani teit die in deze actie betoond is hat bedankt, richtte ook de Griekse pers- attaché dank tot de Nederlandse initia tiefnemers. Hij toonde zich bijzonder erkentelijk voor de omstandigheid, dal er in zo'n korte tyd zo spontaan gegeven. De Damco 49 (300 ton), die sinds februari op zes meter diepte in de Rijn bij Düsseidorf zat, is gisteren door twee Duitse en twee Nederlandse drijvende kranen na dagenlang zwoegen ge licht. Het schip is provisorisch gedicht. Advertentie Mijnhardf's Zenuwfablelten helpen U er overheen evenwel van mening dat zijn schuld vol-1 den gehouden. Het theina van dit con 'jgf gres is „Eenheid der mensheid in een verdeelde wereld". Men zal er spreken over de onderwer pen „de voedselvoorziening en bevol king". „het wassend tij van het nieuwe nationalisme", „de verhouding van de ras sen en kleurlingen", „het gezin in de branding" en „wezenlijke problemen van het mens zijn". De internationale unie van vrouwen, die het moderne christendom zijn toege daan zal tijdens dit congres haar jaarver gadering houden. Ook wordt een tentoonstelling voorbe reid van wat de aangesloten gemeen schappen presteren op het gebied van kerkbouw en religieuze opvoeding, van liturgie en andere vormgeving. Voor jongere belangstellenden houdt het Albert Schweitzer College in Chur- walden-Graubunden een cursus over „wetenschap en godsdienst" van 29 juli tot begin augustus. De jongeren organisatie van het inter nationaal verbond voor vrijzinnig chris tendom en geloofsvrijheid, de internatio nale „Religious Fellowship" belegt deze zomer een bijeenkomst „voor alle jonge mensen, die een fnoderne beleving van het christendom en de geloofsvrijheid zoeken", deze samenkomst wordt gehou den op het slot Rothcnburg bij Heidel- berg in Duitsland van 30 juli—6 augustus. Conferentie verbond van prot. werkgevers Het Verbond van Prot. Chr. Werkge vers in Nederland zal op 24. 25 en 26 april in hotel Ittmann te Nunspeet een conferentie beleggen voor christeliike werkgevers. Als referenten zuilen optre den de heren mr. I. v. Woerden uit Den Haag en ds H. S. J. Kalf. hervormd pre dikant te Bennebroek. Het verbond zal op 16 mei in het Kurhaus te Scheve- ningen zijn algemene vergadering hou den onder presidium van de heer P. Borst uit Wassenaar. ledig bewezen is. Na een onderzoek van vele maanden heeft hij bekendgemaakt dat het voor hem vast staat dat Heiander terecht schuldig werd bevonden. Het be wijsmateriaal dat na het proces nog werd aangesleept heeft zijn schuld eerder on derstreept dan zijn onschuld bewezen. Hij wijst de gedachte af dat de tegen standers de andere kandidaten dezè hele zaak op poten hebben gezet om Heiander als bisschop onmogelijk te maken. Hoewel de Zweedse kranten 9prakcn van de procureur-generaal reeds als een nieuw vonnis hebben gepubli ceerd. zal er nog een uitspraak komen van het Zweedse Ryksgerecht. Maar dat kan nog wel maanden duren. Inmiddels heeft Heiander de procureur- generaal reeds van partijdigheid beschul digd. Hij zou de fouten van de politie bij het onderzoek hebben verdoezeld, op dat een ..reuzenschandaal van de Zweed se rechtspraak" niet aan het licht zou komen. Heiander heeft al weer een nieuw memorandum opgesteld voor de Hoge Raad. omdat hij wil biijven vech ten yoor eerherstel. oorjaarsconferentie Surinaamse studenten De Surinaamse Studenten Vereniging houdt van zaterdag 1 april tot maandag 3 april een voorjaarsconferentie in Was senaar. Het thema van de conferentie is ..de maatschappelijke band tussen Suri name en Nederalnd". Op het programma staan onder meer lezingen van prof. dr W. Brand (problemen samenhangende met het dekolonisatie-proces in dc we reld), prof. dr. J. Einaar (de historie van de verhouding Suriname-Nedcrland) en prof. dr R van Lier. (dc actuele maat schappelijke problemen rondom de ver houding Suriname-Ncderland). rendabele bedrijven (Van onze soc.-econ. redactie) I Dc directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, verlaat op 1 mei aanstaande de rijksdienst met pensioen. H(j zal dan een ambtelijke loopbaan ach ter de rug hebben, die bjjna 40 jaar heeft geduurd. Dc algemeen secretaris van de Noordbrabantse christelijke boerenbond, ir. J. IV. Wellen, zal hem op het departe ment in Den Haag opvolgen. Ir. v. d. Plassche is Zeeuw van ge boorte en heeft zich na zijn studie in Wageningen intensief bezig gehouden met de ontwikkeling van de tuinbouw, meer in het bijzonder de fruitteelt. Hij was tuinbouwconsulent in Zeeland en heeft moderne fruitteeltmethoden ge propageerd in Nederland, nadat hij ge durende enige tijd de fruitcultuur aan de Amerikaanse westkust had bestu deerd. Was ons land aanvankelijk een weliswaar rijke boomgaardbezitter, maar een slechte fruitproducent, thans is het fruit een belangrijk exportartikel. Als directeur van de tuinbouw en la ter als directeur-generaal van de land bouw, heeft ir. v. d. Plassche veel bij gedragen tot dc uitbouw van het land bouwkundig onderzoek en de agrarische voorlichting, zoals dat vrijwel geheel door de overheid wordt gefinancierd. Nog kort voor zijn afscheid is zelfs door zijn toedoen nog een instituut voor de toepassing van atoomenergie in de [landbouw in het leven geroepen. Gebleken is namelijk dat met behulp van bepaalde stralingen erfelijke eigen schappen van gewassen gewijzigd kun nen worden. Langs deze weg kan men dus nieuwe rassen kweken. Het instituut is voornemens een reactor te bouwen in Wageningen, waarvan ook dc andere Euratom-landen zullen kunnen profite ren. De scheidende directeur-generaal is voorzitter van dit instituut. Ir. v. d. Plassche heeft ook veel bij gedragen aan de vernieuwing van het platteland, zoals die zich nog steeds aan het voltrekken is. Hij was stimulerend werkzaam op het terrein van streekver- beteringen door middel van ruilverkave ling en activeerde voorts de agrarisch- sociale voorlichting, die de landbouwor ganisaties de boer en zijn gezin bieden in de ontwikkelingsgebieden. Samenspel nodig De nieuwe directeur-generaal, ir. J. W. Wellen (rooms-katholieki heeft zich tot nu toe vooral op landbouw-econo- misch terrein bewogen. Hij is voorstan der van een landbouwbeleid da', de boer een redelijk bestaan waarborgt. Dai be tekent echter niet dat het agrarische be drijfsleven zijns inziens niet wat meer zal moeten streven naar een eco nomisch verantwoord bedrijfsbeheer, dus naar rendabeler bedrijven. Daar voor is het nodig dat de landbouwer zich sterker ondernemers gaan voelen en de factor arbeid aan de factor kapi taal koppelen. Overheid en organisaties kunnen de boerenstand hierin door een goed samenspel bijstaan. Van belang acht ir. Wellen het ook dat de overheid en de georganiseerde boerenstand op het terrein van research en voorlichting samenwerken, al ziet hij hier in de eerste plaats een over heidstaak. Hij is daarom ook de mening toegedaan dat de overheid in beginsel de kosten van het wetenschappelijk onder zoek en de voorlichting moet dragen. Wordt er de laatste tijd steeds meer ge sproken over de vraag of ook de be- drijfsgenoten niet in die kosten moeten bijdragen, ir. Wellen vindt van niet. Hel wetenschappelijk onderzoek is zijns in ziens gemeensc" bedrijfsgenoten ze ook willen meepraten. Evenals zijn voorganger acht ir. Wel len de vernieuwing van het platteland van groot belang en is hij van plan daaraan zoveel mogelijk zijn beste krachten te geven. In dit verband hcclit hij veel waarde aan streekverbetcringcn door middel van ruilverkaveling. De door de overheid gesubsidieerde agra- rlsch-Sociale voorlichting aan dc land bouwersgezinnen heeft zijn interesse. Het zou hem welkom zijn als dit werk kon worden uitgebreid. is gemeenschapsbelang. Betalen de Irijfsgenoten er aan mee, dan zullen De val van het Roofslot, een verhaal liit de middeleeuwen, door P. de Zeeuw JGzn. Tweede druk. Uitgave J. Voorhoeve, Den Haag. Belasting-almanak 1961 Elsevier» Weekblad, door J. Viersen, E. N. Jon ker en mr. S. Stoffer. Zesde jaarlijkse editie. Uitgave Elsevier, Amsterdam. De vier Heemskinderen, door P. Zeeuw JGzn. Illustraties Reinald van Lamsweerde. Vijfde druk. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. De overwintering op Nova Zembla door P. de Zeeuw JGzn. Illustraties Jaap Vegter. Vijfde druk. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Ik schrijf goed Nederlands, door E Vrieze. Vierde druk, bewerkt door H. A. Wage, litt. drs. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Alexander de Grote, door Harold Lamb. Vertaling H. J. Harting. Phoc- nix-pocket. Uitgave W. de Haan N.V. Zeist. Nieuwe ontdekkingen onder de Mid dernachtzon, door dr. Paul Herrmann. Bewerking John Kooy, Phoenix-pockct. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. Het beeld van de mens in het licht van de moderne biologie, door prof. dr. A. Portmann. Vertaling Toon Bartels Foto's J. Bokma. Phoenix-pocket. Uitga ve W de Haan N.V.. Zeist. De bouwkunst van Hellas tot heden, door prof. dr. E. H ter Kuile. Phoenix- pocket. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. Kindertekeningen. Kinderen uiten zich in kleur cn vorm, door E. M. Blanken. F. C. Haalebos, L. Kiestra en mr. M. Stibbe. Phoenix-pocket. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. Sonja heeft plankenkoorts, door H. Kesslcr. Vertaling J. Meyknecht-Gror- souw. Illustraties Coby Krouwel. Helm pocket. Meisjes 12—16 jaar. Uitgave Helmond, Helmond. Schatteneiland, door R. Stevenson. Be-| werking Sandor Kis. Illustraties Coby Krouwel. Helm-pocket. Uitgave Hel mond, Helmond. De nacht van de Maria Christina, dour. J. D. Degreef. Illustraties G. de Morée. Helm-pocket. Jongens en meis jes 11—16 jaar. Uitgave Helmond. Hei- mond. Storm over Tillamook Rock, door R. Ross. Vertaling Kees Spierings. Illustra ties P. A. Donkersloot. Helm-pocket. Jongens en meisjes 11 16 jaar. Uitga ve Helmond, Helmond. Dromen verboden, door B. Keiler. Vertaling Tineke Roeffcn. Illustraties Coby Krouwel. Helm-pocket. Meisjes 12—16 jaar. Uitgave Helmond, Helmond, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2