Jf MI f if 15 /if 16 17 fjl 18 fJWfTI 20 ff] 21 W Mr. W. J. Geertsema: blij. actief en enthousiast „Regering volgt verrichtingen van het Chr. Nat. Sportfonds" CANADA VOOR 17e MAAL WERELDKAMPIOEN De Zon gaat op GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART 22 INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART i i mm JW A 41 11 mmm\ ff ft A Hl ■lü Ji Uf m a 8#H i „Heilige Daad" trad in Noorwegen op Burgemeester van een prachtige gemeente „Contact met de inwoners is een boeiend facet van nieuwe ambt" NOC-vergaderin g Ned. tennisleraren klopten Duitsland Afdeling Betuwe geïnstalleerd li 7 MAANDAG 13 MAART 1961 De op hef Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten - Sanitair Gereedschappenexposeren t/m 22 maart. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG MAART W MAART MAART MAART MAART ^^^^^JTAAUL MAART MAART WOENSDAG Schaak-vraag 71 Als je twee of meer zetten hebt, allemaal tot verschillend spel leidend, maar ogenschijnlijk ook allemaal aan trekkelijk, wat moet je dan doen? Bekend thema, nietwaar? Het komt in bijna iedere partij enkele keren op de proppen. Meestal kiezen we in zo'n geval de verkeerde voortzetting en dat onderscheidt ons dan weer van de grootmeesters. Een voorbeeld dat dergelijke ver gissingen ook wel achter het IJzeren Gordijn worden gemaakt, bewijst onderstaand partijfragment, Klasups Gipslis, gespeeld in Riga, 1960. Zwart aan zet speelde, zeker van zijn zaak, 1Dfld3 met de dreiging g5t, Kh3, Dfl mat. Wits tegenzet Tc8f was niet erg, zo had hij uitgekiend, want zwart neemt niet (omdat hij dan mat gaat op h8) maar wint een tempo door gewoon met de koning naar h7 te gaan. Twee vragen: wat had zwart op de eerste zet moeten spelen om snel te winnen? En: hoe houdt wit na 1 Dd3 remise? W ////e/' Vfirrf//. Wit: Kh4, Dg4, Tc2 en Tc6, Lc3, pi a2. d5, e3, f2, g3 en h2. Zwart: Kg8, Ddl, Ta8 en Tbl, Lc5, pi a7, d6, e7, f7, g6 en h6 Dam-vraay 70 De stand in het probleem van A. A. Polman te Bussum was: Zwart: 5, 7, 10, 13, 22, 25, 34. 37. Wit: 23, 24, 30, 39. 43, 46. 49, 50. De oplossing: 4641, 37x46; 2319, 46x14; 43—38, 34x32; 50—44, 25x34; 44—39, 34x43; 49x20. 7—12!; 24—19!, 1218 (ook mogelijk is 12—17. Er volgt dan 19—13, 17—22; 13—8 en wit wint); 1913, 18x9; 2015 en wint. Bridge V B 10 3 <7 V 5 O A B 9 6 5 2 8 7 5 2 9H97 H 8 3 H642 A 9 6 4 <7 8 6 3 2 O 10 A V 7 5 Zuid speelt een contract van 4 schop pen (10 slagen). West komt uit met schoppen 7, in Noord wordt de vrouw gelegd, Oost speelt schoppenheer, Zuid neemt met het aas. Hoe kan Zuid 11 slagen(l) maken, ondanks het beste tegenspel? JACK DIAMOND Voltooi'puszel Vóór de woorden van vier letters moeten zelstandige naamwoorden van vier letters worden geplaatst. De beide woorden vormen dan samen een nieuw woord. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes de naam van een gemeente in Zuid-Holland. 1. X huis X feest X ader X worm X knop X hars X boer 2. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. portret - Ob; 2. aleer - bede; 3. Rika - orgel; 4. keer - pi - era; 5. in - staal - om; 6. e.a. - ti - aha - RP; 7. Ta - Oslo - Nes; 8. Osmanen - N.T.; 9. staar - dame. Verticaal: 1. parkiet - os; 2. olie - naast; 3. rekest - oma; 4. te - artis - Aa; 5. Rr - opaal - nr; 6. eb - Ria - hoed; 7-. tegel - Anna; 8. Oder - ore - N.M.; 9. Be - lamp - sté. De in arrest verblijvende deurs" van de schertsorganisatie „Heilige Daad", J J. en M. J. V., hebben vorig jaar geprobeerd een aantal Oslose zakenlieden te interesseren voor hun beweging. Het politieonderzoek heeft dit aan het lichx gebracht. De Noren hadden echter niet voldoende vertrouwen in de organisatie en verleenden geen steun. J. en V. had den ruim een kwart miljoen gulden ge vraagd. Van een onzer verslaggeefsters) „Ik ben bijzonder blij, dat het nu definitief is", zegt mr. W. J. Geertsema (42) over zijn benoeming tot burgemeester van Wassenaar, doelend op de vele geruchten in deze richting van de laatste weken. De benoeming is nog geen uur officieel bekend, maar reeds rinkelt de telefoon voor de zoveelste maal. De installatie van de nieuwe burgemeester zal waarschijn lijk in de eerste week van april zijn. Telefonische, schriftelijke en monde linge felicitaties volgen elkaar in regelmatig tempo op. Dankbaar worden ze in ontvangst genomen, want de heer en mevrouw Geertsema en ook hun drie zonen van 11, 7 en 4 jaar, gaan de nieuwe toekomst met enthousiasme tegemoet. Vrijdagmiddag laat stelde de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, me vrouw Geertsema op de hoogte van het nieuws. De heer Geertsema was name lijk in Bergen op Zoom, waar hij even later 't prettige bericht ontving. Graag vertelt hij nu, dat hij er heel blij mee is, want het burgemeestersambt vindt hij een mooie, boeiende functie, die hij goed kent hij was immers vier jaar eerste burger van het Groningse Warffum en Wassenaar is in alle opzichten een prachtige gemeente. Een drukke #tijd van kennismaking en algemene oriëntatie vangt thans aan. want hoewel de heer Geertsema sinds 1957 in Marlot vlak bij Wassenaar woont is deze gemeente in grote lijnen toch „een onbekend gebied" voor hem. Maar hij is een actief man, een vlot causeur en een besliste, doch vriende lijke persoonlijkheid, die zijn zaken stellig met doortastendheid en plezier ter hand zal nemen De problematiek van een gemeente is voor hem bekend terrein, want hij was gemeenteraadslid van Leiden, burgemeester van Warffum en heeft thans voor de VVD zitting in de Haagse gemeenteraad. Ook is hij lid van de Tweede Kamer. HU weet wat het betekent zich te verdiepen in aller lei vraagstukken, want hij bepaalt zijn standpunt graag goed gn duidelijk. De oud-burgemeester van Wassenaar, dr. S. R A. C. M. Baroh van Wijnber gen, die na een periode van ruim 20 jaar in december van het vorige jaar om gezondheidsredenen uit zijn functie werd ontheven, was één van de eersten, die gelukwensen aanboden. De heer en mevrouw Geertsema zullen binnenkort een kennismakingsbezoek aan het echt paar Van Wijnbergen brengen. Dr. Van Wijnbergen zal zijn opvolger veel van de geschiedenis en ontwikkeling van de gemeente kunnen vertellen. Ook zul len natuurlijk contactbijeenkomsten met het gemeentebestuur, de raadsle den en de staf van de gemeentelijke diensten enz. enz. worden gearran geerd. Geen district ,Ik moet me nog geheel gaan oriënteren in Wassenaar, want ik ken de proble men van deze gemeente niet. Warffum was een kleine plaats en Wassenaar heeft ongeveer een 25.000 Inwoners, dat maakt natuurlijk een groot verschil, maar toch hoeven de gemeentelijke vraagstukken daardoor nog niet zover uit elkaar te liggen", zegt mr. Geertsema „Verder kan ik nog niet veel over Was senaar zeggen, want lk weet er te wei nig van, zeker Is, dat het een schitte rende gemeente ls." Over de districts vorming zegt hij desgevraagd: „U kent het YVD-standpunt over deze materie In de Haagse gemeenteraad, waar onze fractie geen voorstandster was van een district voor de Haagse agglomeratie. Ook Ik onderschrijf het wetsvoorstel, zoals het ter tafel kwam. niet." Sprekend over het burgemeestersambt: „Vooral de sociale zijde ervan trekt me aan. Het contact met de inwoners en de eventuele mogelijkheid wat voor hen te doen. spreken mij zeer aan. En ik hoop van ganser harte, dat er in een gemeente als Wassenaar nog kansen zijn voor een persoonlijk contact, een gesprek met mensen die dat wensen. Helaas is dit in de grote steden begrij pelijkerwijze bijna onmogelijk gewor den". Gezien dit principe zullen de nieuwe burgemeester en ook zijn vrouw graag de sociale verplichtingen op zich nemen, die op hen wachten. Zij zullen de burgerij in al haar schakeringen er door leren kennen. Achter de vraag, waar de familie Geert sema zal gaan wonen, staat nog een vraagteken Er is geen officiële ambts woning: oud-burgemeester Van Wijn bergen woont in een eigen huis. Maar het ..huizenprobleem" zal wel spoedig worden opgelost en Marlot is gelukkig dichtbij. Mr. Geertsema zal uiteraard voor zijn raadslidmaatschap van Den Haag bedanken. Hij acht het evenwel een gelukkige omstandigheid, dat hij zijn Kamerlidmaatschap zal kunnen handhaven. Haagse jeugdjaren Mr. Willem Jacob Geertsema werd op 18 oktober 1918 in Utrecht geboren. Zijn vader was mr. J. H. Geertsema, destijds lid van de hoofddirectie van de Rotter- damsche Bank. De heer Geertsema be zocht de lagere school en het gymnasium in Den Haag. In 1937 ging hij rechten stu deren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij na de oorlog praeses was van het Leids Studenten Corps en president van de Nederlandse Studenten Raad. In 1947 studeerde hij af om zich daarna in Leiden te vestigen als repetitor Neder lands Burgerlijk Recht. Hij werd ook secretaris van de afdeling Leiden van de WD en was van 19501953 lid van de gemeenteraad. In 1953 kwam zijn benoeming tot bur gemeester van Warffum af. Hi) was op richter en eerste voorzitter van de Stich ting Noord-Groningen. Op 1 mei 1957 volgde zijn aanstelling tot hoofd van de afdeling algemene zaken van het toen malige staatssecretariaat van binnen landse zaken, bezitsvorming en p.bro., waar hij zich twee jaar om. bezighield met voorlichting en public relations. Sinds 1958 is hij Haags gemeenteraadslid en sinds 1959 lid van de Tweede Kamer voor de WD. In 1950 publiceerde mr. Geertsema een boek over „De Wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie". In de loop der jaren had hij voorts in vele organisaties zitting. Mr. Geertsema spreekt als een man, die weet wat hij wil. Zijn goede kwa liteiten heeft hij duidelijk bewezen met een snelle carrière. Maar wan neer we naar zijn liefhebberijen vra gen, dat hoort er immers ook bij, dan aarzelt hij even. Hij heeft er zo wei nig tijd voor en daarom zijn het er slechts een paar. Het werk gaat voor, maar in spaarzame vrije uren mag hij graag actief zijn op het veld van de Haagse Cricket Club. En dan is er thuis de uitgebreide vakliteratuur, die zijn aandacht vraagt. En 's avonds ook graag een bezoek aan de schouwburg voor een goed toneelstuk. De komen de maanden zullen de hobby's wel vaak moeten wijken voor de belangen van Wassenaar, dat thans al enigszins weet wie de man is, die spoedig in de burgemeesterskamer zal zetelen. Het echtpaar Geertsema in zijn woning in Marlot, vlak bij Was senaar, de gemeente, waarvan mr. W. J. Geertsema met ingang van 1 april tot burgemeester is benoemd. De heer Geertsema is de opvolger van dr. S. Baron van Wijnbergen, die enige maanden geleden na een ambts periode van ruim 20 jaar op eigen verzoek uit zijn functie werd ontheven. De buitengewone ledenvergadering van het Ned. Olympisch Comité, die op 17 december zou worden gehouden, doeh op verzoek van de sportbonden werd uitgesteld, is thans bepaald op vrijdag 7 april. Behalve een beaahouwiag over de Olympische Spelen te Rome en dc be krachtiging van de toelating van de Ned. Volleybalbond als lid van het NOC, ver meldt de agenda o.a. de verkiezing van een nieuw bestuur. De voorzitter, luit.- gen. C. F Pahiud de Mortamges en de he.er P C. van Houten hebben zioh niet herkiesbaar gesteld. Als kandidaten worden vermeld: dr. J. N. van den Hou ten, jhr. H. A. van Kante-beek. ir. A. Paulen. ds. Ch. E. van der Ploeg, A. L M. Schroder, mr. H. W. Vliegen cn J. dc- Vries. Voorgesteld wordt tot voorzitter te be noemen jhr. H. A. van Karnebeek, her te benoemen tot vice-voorzitter ir. A Paulen en tot secretaris-penningmeester J. N. van den Houten. Wereldkampioenschap 1962 in Amerika Tijdens de laatste zitting van het con gres van de Int. IJshockeyfederatle in Genèvc ls het toernooi om het wereld kampioenschap 1962 ter sprake gekomen. De Amerikanen gaven een overzicht van de voorbereidingen voor dit evenement, dat van 8 tot 18 maart 1962 ln Denver en Broadmore op twee Ijsbanen zal worden gehouden. In Denver is een groot hotel in aan bouw, waarin alle ploegen onderge bracht zullen worden. De inschrijving sluit op 8 december. In eerste instantie werden de inschrij vingen van de volgende landen ontvan gen: Zwitserland, Oostenrijk. Canada, Finland, Frankrijk, Oost- en West-Duits- land, Groot Brittannië, Hongarije, Italië, Japan, Noorwegen, Roemenië, Zuid- Afrika. Rusland, Zuid-Slavië, Zweden en Tsjechoslowakije. Bulgarije, Polen en Nederland hebben nog geen definitieve toezeggingen ge daan. IJshockey in Zwitserland Canada Is voor de zeventiende maal wereldkam pioen ijshockey ge worden.. In de be slissende wedstrijd tegen Rusland wonnen de Cana dezen met 5—1 (10. 2—O, 2—1). Tsjechoslowakije behaalde de titel van Europees kam pioen door een 52 overwinning op Zweden, waardoor de Tsjechen op de tweede plaats achter Canada eindigden. De strijd om de vijfde plaats tussen Amerika en Finland werd, eveneens met 52, door de Amerikanen gewonnen. West-Duitsland is voor de wedstrijd tegen Ooet-Duitslond m-iet opgekomen. De Westduitsers wilden de Oostduitse vlag en emblemen geen eer bewijzen en had den voorgesteld, dat bij een eventuele Oostduitse zege zij de Oostdiuiteere zou den feliciteren en hun de sportgroet zou den brengen. Toen dit niet werd toege staan en bepaald werd dat bij een even tuele Oostduitse zege de Oostduitse vlag zou worden gehesen, had<ten de West- duiteers geen andere mogelijkheid dan om gebruik te maken van hun recht de wedstrijd niiot te spelen. Rusland heeft het Westduitec team met 11—1 verslagen en Tsjechoslowakije boekte een 5—1 zege op Oost-DuiIsland De eindstand van groep A luidt: 13 45—11 Canada (WK) Tsj.slow. (EK) Rusland Zweden Oost-Dui Island Ver. Staten 7 6 1 0 13 10 51—20 8 33—27 4 21—33 3 24—43 Finland 7 1 1 West-Duitsland ..702 19—43 19-50 ln groep B speelden Groot-Bnitarwvi en Zwitserland zaterdag met 22 gelijk. De Britten vresloegen echter Noorwegen met 32, doch ondanks de Nooree neder laag eindigde Noorwegen op de eerste plaats in groep B, aangezien het doel- gemiddelde van de Noren beter was dan dat van de Engelsen. Hier luidt de eind stand: 1. Noorwegen 8 pt. (27—9); 2. Groot-Bnitanrhië 8 pt (21—11; 3. Zwitser land 5 pt (17—15); 4 Italië 5 pt (1920); 5 Polen 2 pt. (13—17) en 6. Oostenrijk 2 pt. (19-35). De eindstand in groep C luidt: 1. Roemenië 2. Frankrijk 3. Zuid-Slavië 4. Nederland 5. Zuid-Afrika 6. België 10 69— 5 34—16 34—22 18—34 18—47 9—56 De Ned. tennisleraren hebben raler dag de tweedaagse landenwedstrijd tegen West Duitsland in Wiesbaden met 4—2 gewonnen. Nadat zij de eerste dag hadden afge sloten met een voorsprong van 21, ze gevierde Parlevliet met 63, 46, 64 over Se hm ra u Poettirtger versloeg daar na Joop de Mos (7—9, 64, 64) In het dubbelspel trokken de Nederlander.* echter definitief de eindoverwinning tot zich. Hemmes en Van der Torre won nen daarin met 64. 36. 75 van de Duitsers Haend'ler/Kautz. DS. KRET OP JAARVERGADERIISG NCWB „Er wordt in regeringskringen terdege rekening ge houden met de belangen van het Chr. Nationaal Sport fonds. In een telefoongesprek, dat ik enige dagen ge leden met enkele belangrijke functionarissen van het ministerie van o., k. en w. heb gevoerd is my dat ge bleken. De status van het CNS is nu ook duidelijker komen vast te staan. Hebben de bonden iets nodig, dan dienen zij zich te wenden tot dat ministerie en zijn er clubs of verenigingen in nood, dan moeten die zich bij het CNS vervoegen." Dit zei ds. A. J. Kret, promotor en voorzitter van het CNS tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de Ned. Chr. Wandelsportbond, die zaterdag in Utrecht werd gehouden. Ds. Kret zei in dat verband, dat nu ook de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het bedrag dat de verenigingen mogen behouden van het geld dat de leden voor het CNS bijeengebracht hebben waarschijnlijk groter kan worden. „Niet alleen de overheid slaat de ver richtingen van het CNS nauwlettend gade. maar ook komt men in protestant Nederland langzaamaan tot 't besef dat de sportbeoefening nodig is voor de op voeding tot een volwaardig mens. Dat is een grote winst, een winst die niet in cijfers is uit te drukken". Ds. Kret sprak ook nog even over de groei van het CNS. Het is niet mogelijk gebleken een bliksemactie te voeren om in twee weken tijd een miljoen gulden bijeen te brengen, 't Kon toen ook niet Maar nu zijn we zover dat we beginnen te ruiken aan de noodzakelijke basis van het fonds. Nu komen we aan de periode waarin het woord aan u is. Eigenlijk had er wel meer gedaan kunnen worden dan er reeds gedaan is, als u tenminste het juiste doel voor ogen houdt Niet al leen het geld, maar bovenal het fonds. Als voorbeeld van de nieuwe status van het CNS gaf ds. Kret het voorbeeld van de onlangs door de NCSU aan het 39 De kinderen van de boeren hadden hem zo genoemd die van de grote hoeven, die goede kleren droegen en dik met boter besmeerd brood meebrachten juist die kinderen hadden hem gehoond over zijn droge broodkorsten en zijn kapotte schoenen en die hadden al van verre „zigeunerjong" geschreeuwd. Zijn haat had tel kens voedsel gekregen bij het opgroeien. Als hij de kans had gekregen, had hij graag alle boeren van het dorp gedood. Zijn haat was zelfs nog toegenomen, toen hij al bij Imber in de hut kwam. Zeker, hij had haar lief gehad, zelfs vurig en hartstochtelijk, maar ook onder dit gevoel gloeide het oude vuur. Imber was de dochter van een boer, daarom was het voor hem een grote dag geweest, toen Imber zich bereid had verklaard met hem naar de bergen te gaan. En zou zij zelf een zigeunerjong krijgen. Een goede straf voor haar hoogmoedige vader!" Erlands leedvermaak zou nog groter zijn ge weest, als hij niet zo'n afkeer had gehad van plompe, dikke vrouwen. Het ergerde hem, dat Imber elke dag logger werd. Zij werd daardoor ook minder waard als wèrkkracht. Ook de ge dachte aan het kind verschafte hem geen vreug de. Dan kreeg je alleen maar gekrijt binnen je vier muren en had bovendien nog een mond meer te voeden. Erland at, maar hij liet de boter en kaas staan. Toen Imber ze hem aanbood, baste hij, dat hij die boerenkost niet nodig had. Maar ook Imber raakte de gaven van Akkafjall niet aan. De man schoof de boterpot naar haar toe. „Eet jij toch van die boerenkost! Ik merk toch wel. dat alleen al bij het zien ervan het water je in de mond loopt." Imber stond op cn zette de boter cn kaas weg. Met een geweldige krachtsinspanning onderdruk te zij een razend verlangen de bijl naast de deur te grijpen. Kalm zij moest kalm blijven. Het kind eiste dat. Zij trok haar jas aan en ging naar buiten. Er was een heldere sterrenlucht, het was koud, maar Imber was te opgewonden om de koude te voelen. Zy staarde roerloos naar de wildernis. in Gulbrandstal jV DOOR BERNHARD NORDH De bergen tekenden zich met vage lijnen achter de donkere ra.nd van het bos af. Zij dacht aan haar vader. Hij wist meer van vrijheid dan zij. Het samenzijn met Erland betekende geen gren zeloze vrijheid. Het was zelfs helemaal geen vrijheid. Toch wel, zy kon immers zo maar de wildernis inlopen cn ergens neervallen om te sterven. Misschien was dat zelfs wel het beste. Heel lang zou zij zo'n leven niet meer kunnen uithouden. Plotseling werd elke spier in haar lichaam gespannen, haar ogen kregen een vreemde staalgrijze glans. Neen, niet sterven! Het kind, dat zij droeg wilde leven. Erland waarom moest hij toch zo zijn! Als zij de handen echt ineen hadden geslagen, als zij elkaar het leven een beetje gemakkelijker hadden gemaakt.. Imber haalde diep adem. Het was te laat Zij konden elkaar niet meer helpen, de muren zaten vol boze machten, die hen wilden belagen. Die kamer zou hen vermoorden, als zy er zich niet met alle kracht tegen verzetten. Maar Erland wilde zich niet verzetten. Hij wilde alleen maar steeds meer boze machten tussen hen in schui ven. elke dag meer. Het was, alsof hij helemaal niets vriendelijks meer kon zien. Toen Imber de kamer weer binnen kwam, was Erland juist bezig de huid van de veelvraat af te schrapen. Die moest schoon zijn, voor hij hem kon opspannen om te drogen. Een weerzinwek kende stank van de veelvraat is nog veel erger dan die van dc vos; het was zo erg, dat zelfs Er land de stank nauwelijks kon uithouden. Zij deed, alsof zij niets rook en legde haar last op de grond. De armvol hout bewees, dat zij wat was wezen halen. Erland was iets minder fel. Hij voelde, dat hij te ver was gegaan en hij wilde het niet op een breuk laten aankomen. Bovendien had hij nog geen woord over de veelvraat gezegd. En hij moest toch vertellen, dat het heel wat gemak kelijker was een sneeuwhoen de nek om te draai en dan een veelvraat te doden. Imber kwam niet onder de indruk van Erlands pogingen de vrede te herstellen. Zij was geen zigeunerinnetje, dat men terzelfder tijd kan slaan cn strelen. Erland probeerde het op alle moge lijke manieren. Was het geen mooi vel? Daar voor zouden zij op de markt in Noorwegen heel wat levensmiddelen kunnen krijgen. Over een paar weken zou hij er heen gaan, ditmaal niet met lege handen en hij zou vast terugkomen met een zak boordevol goederen. Imber deed haar best, maar zij kon eenvoudig geen vriendelijk woord over haar lippen krijgen Erlands zwarte haardos ergerde haar. De volgen de keer, dat zij op Akkafjall was, zou zij om een wolschaar vragen en hem helemaal kaal knip pen. Zij kon ook een mes nemen. Dat haar moest weg. Ze werd ziek als zij er alleen maar naar keek. Vroeger had hy het tenminste nog gekamd, maar nu hing het in plukken langs zijn hoofd, precies als bij een oude vervuilde geit Erland hing het vel buiten op, want nu Imber deed, alsof zij niets van de stank merkte, had hij ineens geen zin meer het in de kamer op te span nen. Het had geen doel zich vergeefs af te mar telen. Toen hij terug kwam, stond Imber bij de haard een mes te sly'pen. „Ga zitten," zei ze, hem een krukje toeschui vend. Erland keek haar aan zonder er iets van te kunnen begrijpen. Gaan zitten? „Ja. je ha„r moet er af. zo kun je Je niet meer aan de mensen vertonen." Erland voelde met de hand aan zijn haar. Het was lang, van achteren viel het als een krans over de kraag van zyn hemd. „Maar je hebt toch geen schaar." „Met een mes kan het ook wej." Erland vond, dat het toch wel tot morgen kon wachten, maar Imber liet zich niet vermurwen. (Wordt vervolgd) CNS gevraagde f 6000.— voor hulp bij de inrichtingen van het nieuwe kantoor gebouw. Het ministerie bleek echter be reid een aanvullende subsidie te ver lenen van vijf duizend gulden. „Onze taak is nu des te duidelijker: met en voor elkaar", aldus ds. A. J. Kret De jaarrede van voorzitter C. H. Sma ling publiceerden wij zaterdag reeds. Negende afdeling Een van de belangrijkste agendapun ten was wel de Installatie van de afde ling Betuwe, de negende afdeling van de NCWB. De groei van de geografisch grootste afdeling Midden-Nederland was door dc aanmelding van een groot aantal nieuwe verenigingen zo groot, dat deze afdeling moeilijk hanteerbaar werd. Daarom was het gerechtvaardigd deze afdeling te splitsen. De heer Vlsée, voor zitter van de afdeling Betuwe sprak *Un dank uit voor de prettige wijze, waarop de splitsing Is verlopen. In het afgelopen jubileumjaar heeft zowel de propaganda als de uitbreiding van het bondsorgaan Op Mars in de be langstelling gestaan. Mede door de uit gebreide cn intensieve propaganda kon in Groningen een tocht worden gehou den. Ook Oostburg in Zeeland sloot zich bij de NCWB aan. Het aantal pagina's van „Op Mars" werd, dankzij een ver beterde advertentie-acquisitie, verdub beld. Geheel nieuw in '60 was de monde linge kadercursus, die ln Maanbergen (Stichting Valkenheide) voor 22 cursis ten wordt gehouden. Dit Jaar zal weer een bondstocht wor den gehouden. Uit propagandistische oogpunt wordt deze mars op Tweede Pinksterdag in Zwolle gelopen. Ver scheidene afdelingen en verenigingen vonden deze plaats niet juist gekozen (te ver van het Westen», maar zagen er toch wel de belangrijkheid van in. Het bestuur besloot een voorstel om ook in de Randstad Holland iets te doen. in overweging te nemen. Ook om de door voorzitter Smaling op de verre gende jubilcumdag in Hilversum be loofde compensatie tot haar recht te doen komen. De heer J. N. Mulder uit Rotterdam werd als negende bestuurslid gekozen. De aftredende bestuursleden werden al len herkozen. ISieutce statuten De financiële verslagen, alsmede ds begroting voor 1962 werden zonder wij zigingen goedgekeurd. Een voorstel van de afdeling Amsterdam om de wlnter- serie door de afdelingen te laten organi seren werd goedgekeurd. Het bestuursvoorstel de statuten zo danig te wijzigen, dat de bondsraad wordt opgeheven en de andere bestuursorga nen andere benamingen krijgen, onder vond weerstand. Dc Haagse afdeling kwam hierop met het voorstel, dat er uit de huidige bondsraad een commis sie zal worden gekozen, die de gehele statuten opnieuw zal bekijken cn de wijzigingen dan aan de bondsraad ter goedkeuring zal voorleggen. Hierop werd het bestuursvoorstel van de agenda genomen.. Een bijzonder aardige geste kwam tij dens de pauze van dc afdeling Betuwe in de vorm van een zakje met enkele ap pels als voorproefje van de op 2 septem ber in Wadcnoyen te houden fruitmark

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7